AMERSFOORT VERANDERDE EN VERANDERENDE STAD St. Joris; achtergrond St. Joriskerk Vele Nederlanders hebben lang een verouderd beeld van Amersfoort met zich gedragen; zij dachten nog altijd aan net slaperige garnizoensstadje. Zij of hun vaders hadden dan vaak een stuk van hun leven doorgebracht in een der vele kazernementen en in de avonduren doelloos rondge- hangen in de slecht verlichte binnenstad Gedachtenas- sociaties in die jaren gevormd bepaalden voor velen nog het begrip Amersfoort. Spottend gewaagde men nog van „De Kei", de bezienswaardigheid in die dagen, tevens het symbool van oubolligheid en verveling. Dat Amersfoort is de geschiedenis ingegaan. De stad maakt sinds enkele decennia een vernieuwingsproces door, dat een volkomen ander levensbeeld geeft op velerlei ge- bied. Dat is te zien aan de uitleg van de stad en in de aard van de nieuwe bebouwing. Het veranderde leven van de twintigste- eeuwse mens, in een gewijzigde maatschappelijke situatie, zoekt en verkrijgt er zijn nieuwe levensvorm. Het spreekt de bezoeker zo sterk aan, omdat het nieuwe en het oude er zo vlak naast elkaar staan. L1GGING Waterscheiding en wegenbeloop zijn vaak bepalend geweest bij de keuze van de plaats der oudste Nederlandse neder- zettingen. Zo ligt de voorde in de Eeni of Amer, daar waar de handelswegen van Deventer en Kampen naar Utrecht en Dorestad het bekengebied in de Gelderse Vallei kruisten. Op de plaats, waar het zeewater bij gewone vloed met doordrong en waar de beken van de West-Veluwe zich verenigd hadden tot een stroompje. Daar kon men vol- staan met een rivierovergang. Die waterstaatkundige toestand bepaalde de plaats van het oorsprong-stadje en liet uitbreiding alleen maar naar het hogere zuiden en zuid-westen toe. Het noorden en het oosten der gemeente kregen daardoor hun aandeel niet in de stadsuitleg buiten de oude vesting. Dat had weer tot gevolg, dat het oostelijk deel van de oude binnenstad bij gebrek aan doorstroming dreigde te verpauperen en af te sterven. Als woonhuizen hun functie verhezen en in gebruik komen als werkplaatsen en pakhuizen en het plaveisel wordt verwaarloosd, treedt in een stadskern ernstig verval in. Na de afsluiting van het IJsselmeer is de situatie volkomen gewijzigd; doordat het zeewater is bedwongen konden ook ten noorden en ten oosten van de oude vesting nieuwe stads- kwartieren worden gebouwd. Wie de oudste plattegrond van Amersfoort beziet (Jacob van Deventer 1560) met de eerste bewailing, die van 1228 1259 tot stand kwam, en de tweede, aangelegd tussen 1381 6,1 7rJc450' ,en daarnaast het plan van de grote uitbreiding na 1946, zal zien, dat de concentrische ontwikkeling zich voortzet. Het noordelijk en oostelijk deel der oude stad krijgt nu ook zijn achterland, zijn doorstroom. Dit heeft weer tot gevolg, dat de bewoners hun panden een grote beurt gaan geven. Het restauratiewerk door de gemeente en het natuurlijk stadsherstel werken hier samen tot rehabili- tatie van bepaalde stadsdelen.

Adresboeken Amersfoort | 1965 | | pagina 21