De Koppelpoort met wandelgroep „Attila" tijiens avondvierdaagse INDUSTRIE De industriele ontwikkeling van Amersfoort is vrijwel on- merkbaar ingezet, na de komst van de spoorwegen, zo omstreeks 1880. Voor die tijd, in de 17e eeuw, had Amers foort al een beduidende textieiindustrie gehad, lakenweve- rijen en bombazijnweverijen. In 1660 verkregen 44.512 lappen stof de stedelijke keur; de meeste stoffen gingen naar de Oostzeelanden. Deze industrie verhuisde geleidelijk aan naar Twente. Na 1880 vestigden zich nieuwe industrieen: een brouwerij- bedrijf, een weverij, een sigarenfabriek, een rijwielfabriek, een fabriek van koek en biscuit. Later volgden fabrieken voor voedings- en genotmiddelen, wasolineprodukten, reuk- en kleurstoffen, apparaten, werktuigen, verwarmingsinstal- laties, enz. Ook heeft Amersfoort enkele grote importbe- drijven van bekende buitenlandse automerken en cen assemblagebedrijf. Bij de beroepstelling van 1899 was van de bevolking van 19.000 personen 13,75 werkzaam in de industrie. In 1930 was de bevolking verdubbeld (38.500) en behoorde 14,78 tot de industriebevolking, in 1947 was het zielental 55.500 en bedroeg het percentage 15.05 Dat het percentage naar de gegevens van de volkstelling van 31 mei 1960 bij een inwonertal van 70.400 tot 13,33 was gedaald altijd nog een absolute stijging van 1100 kan niet afdoen aan het feit, dat de industrie met de stad, die nu ruim 74.000 inwoners telt, is meege- groeid. Deze bestaansbron blijft een belangrijke plaats in het economisch leven van Amersfoort innemen. Dat is in het zich vernieuwende Amersfoort duidelijk te bespeuren; er zijn vele nieuwe fabrieken verrezen, terwijl verschillende gevestigde industrieen beduidende uitbreidingen ondergingen, Na de oorlog zijn enkele tientallen hectaren industriegebied in gebruik genomen. De na-oorlogse industrialisatie manifesteert zich nog op andere wijze: de omzetten van de industrie be Jroegen in de jaren 1950, 1958 en 1964 respectievelijk 64, 100 en 249 miljoen gulden. Zo is de reputatie van „slaperige stad" wel verdwenen. Men behoeft niet perse in de industriewijk te verkeren om te ervaren, dat Amersfoort een bedrijvige plaats is met een energieke bevolking. In zijn uiterlijke verschijningsvorm heeft de stad eveneens een metamorfose ondergaan. De oude vesting is er nog met haar laat-middeleeuwse stratenpatroon, die met veel zorgen wordt omringd, doch er om heen is een twintigste- eeuwse stad in wording; ook in de zich steeds uitbreidende industriewijk langs de Eem! De opstallen zien er modern en fris uit; heel anders dan een fabriekswijk van 60 jaar geleden. Het is een belangrijke bijdrage tot wat wij tegen- woordig met een weinig fraai woord noemen de „leefbaar- heid" van een gemeente. Kermis aan de Hellestraat; op de achtergrond de O L. Vrouwetoren

Adresboeken Amersfoort | 1965 | | pagina 23