3 Cafe "Onder de Linden" en het is prettig in de oude binnenstad te toeven. In de zomer trekken vele vreemdelingen door de nauwe, gezellige, intieme straatjes. Een kostelijk bezit, zo'n oude binnenstad. Vooral de Muurhuizen mogen zich in veler belangstelling ver- heugen. Het zijn huizen, die in de 15e eeuw tegen de overbodige eerste stadsmuur werden gebouwd, na de voltooiing dus van de tweede vestinggordel. Wie's avonds in het schemeruur in de smalle, altijd-krommende straat tussen de muurhuizen en de onaanzienlijke huisjes van de oude stad wandelt, voelt de middeleeuwen om zich heen De Koppelpoort NIEUWE STAD Omstreeks 1900 ging men buiten de stadswallen bouwen; na 1946 kwamen er duizenden nieuwe woningen bij, die zich in een krans van wijken om het oude centrum scharen. Geen gesloten ring- vormige uitbreiding, maar een kring van door groenstroken van elkaar gescheiden stadsdelen. De oude stad in het midden her- krijgt vanzelf haar city-functie. Men heeft de huizenzee willen vermijden, gedachtig aan de waarheid, dat de mens zich een- zomer voelt naarmate de huizenmassa groter is. Nu zijn en worden er stadswijken gebouwd, die ieder voor zich verscheidene duizenden inwoners tellen en waar, in zo'n over- zichtelijke geografische eenheid, het verenigingsleven zich snel ontwikkelen kan. Als de sociale culturele „aankleding" van de wijk vondert, neemt het aantal bindingen tussen de mensen toe. De in de scheidende groenstroken gelegen sportvelden brengen de mensen, die ter weerszijden in de nieuwe stadsdelen wonen, met elkaar in contact. Al stimuleert het gemeentebestuur in de wijken een eigen leven, de inwoners moeten zich ook inwoners voelen van een stad. Trekt de stedebouwkundige situatie reeds de aandacht er is ook veel belangstelling voor de woningen zelf. Er is n.l. geen sprake van een monotone bebouwing! Hoogbouw, eengezinshuizen, hui zen voor bejaarden, winkelcentra en prefabbouw wisselen elkaar in grote verscheidenheid af en de huizen zijn overal gezellig ge- groepeerd. Die situering is zo belangrijk! Toen de grotere woon- gebouwen werden geintroduceerd zijn daar logische consequen- ties uit getrokken. De flats hebben zodanige voorzieningen, dat ze blijvend aontrekkelijk zullen zijn; centrale verwarming, bood-

Adresboeken Amersfoort | 1968 | | pagina 21