3 schappenlift, huistelefoon en centrale vuilstorting. Grotere flatge- bouwen van de laatste tijd hebben een personenlift. De wonin- gen zijn ruim gesitueerd en de omgeving is in ruime mate van bloemen en groen voorzien. Daardoor ontstaat een gunstig woon- klimaat. De huizen in het machine-tijdvak neigen naar het mono tone; een rijke voorziening met bomen, heesters en bloemen en hier en daar een beeld, schenkt de nieuwe woonbuurten een echt warm-menselijk karakter. Het is de bedoeling, dat de mensen een behoorlijk levensmilieu krijgen om er tot levensontplooiing te kunnen komen. Zij vertoeven er niet alleen om te slapen. Ook vele grotere gebouwen van zeer goede architectuur kwamen tot stand. Bij de Daam Fockemalaan verrees het gebouwencom- plex van het Constantijncollege (gymnasium en H.B.S. voor jon- gens). De stichting „De Lichienoerg" bouwde met gemeentelijke garantie een machtig ziekenhuis tegen de zuidhelling van de Berg, terwijl aan de voet de nieuwe Amersfoortse industrie- en huishoudschool „Prinses Irene" en het Amersfoortse Lyceum zijn verrezen. Een nieuw r.k. ziekenhuis aan de Heiligenbergerweg. De hervormde Bergkerk en de r.k. Heilige Kruiskerk zijn voorbeel- den van moderne kerkbouw. Naast de oude, uif de middeleeu- wen stammende stichtingen voor bejaarden werden reeds vier moderne bejaardenflats „De Terp", „Nijenstede", „Puntenburg" en „De Amershof" gebouwd. Aan de Laan 1914 bouwde men het modern ingerichte conferentie- en vakantiecentrum „Evert Kupers- oord" en de Sinai'kliniek, een israelitische psychiatrische inrich- ting. Er kwamen een nieuw postkantoor en een nieuw gebouw voor de Nutsspaarbank, beide aan de Rondweg; de Westsingel werd verfraaid door de bouw van een kerk van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden; daarnaast sfaat inmiddels ook het nieuwe gebouw van de gemeentelijke sociale dienst. In die om geving is een nieuwe polikliniek verrezen. Vele oude dienst- gebouwen van de gemeente daar tenslotte zijn gedoemd om binnen niet al te iange tijd - hartewens van het gemeente- bestuur - te verdwijnen en plaats te maken voor een nieuw stad- huis naar het ontwerp van prof. ir. A. van Kranendonk. Architect G. Rietveld ontwierp het moderne tentoonstellingspaviljoen voor beeldende kunst „Zonnehof", misschien wel het mooiste van het hele land. Bij al die tot uitvoering gebrachte objecten mag niet ongenoemd blijven de sporthal nabij de Hooglandseweg; daar vinden de beoefenaren van de binnensport, die zich zo lang met de ge- brekkig geoutilleerde markthal hebben moeten behelpen, een moderne „speelplaats". Wie deze lijst van kapitale gebouwen beziet en weet dat er na 1946 ongeveer 10.000 nieuwe woningen zijn gebouwd en tientallen nieuwe scholen, zal begrijpen dat Amersfoort een an- dere stad geworden is. AMERSFOORT IN GROTER VERBAND De bevolkingsgroei heeft de afstanden tussen de steden en de dorpen onderling, en tussen stad en dorp, kleiner gemaakt. Dat proces gaat door. De woonkernen groeien naar elkaar toe en lopen in elkaar over. Door de vergrote mobiliteit van de mens hebben de afstanden een andere waarde gekregen. De moderne verkeersmiddelen, in toenemende mate gebruikt, maken dichtbij Havik en veraf gelegen plaatsen praktisch voor iedereen comfortabel en in betrekkelijk korte tijd bereikbaar. Het begrip „agglomeratie" - de „uitwendige aanzetting, samen- klontering, opeenhoping zonder innerlijke samenhang" zegt Van Dale - gaat ook voor Amersfoort en zijn omgeving betekenis krijgen. Het wordt een object van bestuurszorg. De ruimtelijke ordening, het onderwijs, het culturele leven, de recreatie, de gezondheidszorg en andere onderdelen van de totale bestuurstaak zijn vraagstukken van meer dan lokaal be long geworden. Amersfoort moet werken aan zijn eigen ontwikkeling. Vanzelf, want dat is zijn natuurlijke plicht. Maar het heeft ook een taak voor de ontwikkeling van het gebied waarin het ligt. De vol- groeiing van dat gebied is mede van zijn zorg afhankelijk

Adresboeken Amersfoort | 1970 | | pagina 21