CONCERT VA Advertentiën. SPEC1ALITEITENGIZELS Leps 4e francais. Speciality in Witte Goederen. Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. Internationaal Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. DE WITTE BAZAR. Dames- en Kinder-Confectie, K. KOK. te Amersfoort. op Woeasdag £3 Octeber 1889, W. BOTHOF. ontslagen werd wegens zware vermoedens van diefstal op het kantoor, is nu, daar zijn onschuld moet gebleken zijn, eervol ontslagen, tot groot genoegen der ingeze tenen, die bopen dat hij nu een billijk pensioen moge bekomen, daar hij reeds bejaard is. Een hooggeacht ingezetene is ons door den dood ontvallen. De heer Lam- bertus Siddré, alhier geboren, is Vrijdag in 73-jarigen ouderdom overleden. Ge durende eene lange reeks van jaren was hij als heelmeester en verloskundige werk zaam, als hoedanig hij ook door den ge meenteraad den 19. Januaii 1864 werd benoemd, en den 22. Februari 1882, op zijn verzoek, met ingang van 1 April daaraanvolgende, eervol ontslagen. Uit den aard van zijn werkkring kwam hij met alle standen der maatschappij in aan raking, en niet een, die Siddré leerde kennen, of hij achtte hem hoog, zoowel om zijn bekwaamheid, als om zijn ge moedelijken, recht vriendscbappelijken, hartelijk deelnemenden omgang. Ook nadat hij in '1882 eene welverdiende rust was gaan nemen, bleef «meester" Siddré in aller achting en toegenegenheid voortleven, waarvan zoo dikwerf een minzame groet, een hartelijke handdruk getuigenis aflegde, die hem gebracht of gegeven werd, wanneer hij zijne dage- lijksche wandeling maakte. Behalve in zijne functiën van heelmeester, trachtte hij nog op andere wijze de lijdende mensch- heid te helpen, en soms reddeloos ver loren geachten voor de maatschappij en hun gezin te behouden. Hij was namelijk •en waren voorstander der Vereeniging tot afschaffing van sterken drar.k, en vele jaren president der Amersfoortsche afdeeling van die vereeniging. En boven al was hij een weldoener der armen, voor wie zijn heengaan een groot gemis zal zijn. Is dus zijn verscheiden voor ve len eene droefenis, deze wordt door de dankbaarheid, zoo lang een zóó edel man te hebben mogen bezitten, getemperd. Vtr. Dgbl. Wij onderschrijven bovenstaande en leggen mede een palmtak op de groeve van den in zijn werkzaam leven geach ten, behulpzamen vriend, en getuigen mede dat een goed mensch en edel Chris ten van ons is heengegaan. Gisterenmid dag werd zijn stoffelijk overschot aan de schoot der aarde toevertrouwd. Vanwege de Maatschappij tot red ding van drenkelingen is aan J. Dieleman portier aan hel Militair Hospitaal alhier een zilveren medaille en eenig geld over handigd, wegens het van een wissen dood redden van een kind op den 10. Augus tus j.l. De Christelijke School alhier is reeds sedert eenigen tijd te klein en zal tegen 1 Nov. a. s. met één lokaal ver meerderd worden. De bewaarschool zal tot schoollokaal worden ingericht, terwijl een ander huis voor bewaarschool ge huurd is. Het aantal leerlingen is in den laatsten tijd sterk toegenomen, terwijl nog telkens nieuwe aanvragen tot toelating gedaan worden. Stand. De nestor der Amersfoortsche ker mis, (gedurende 52 jaren bezocht hij dien) de lekkere koek bakker en verkooper. W. Papendorp is met zijne kraarn geplaatst op den Hof, recht tegenover de pomp. Het Cagliostro-theater van de Heeren A. Alber en J. Basch, was gisterenavond tot stampends toe gevuld met toeschou wers en geen wonder, want de directie heeft kosten noch moeite ontzien, om het kermialustig publiek in verrukking te brengen. Detent, ingericht naar deeischen des tijds, is doelmatig en smaakvol ver sierd, en voor afwisseling is ruimschoots gezorgd, terwijl kostumes en decoratief keurig zijn. Wij weten niet wat meer te bewonderen de behendige goocheltoeren van den heer Basch; het optreden van het acrobatengezelschap Cordini; of de werkzaamheden van Mad'le Luciana, en van den Heer Alber; kortom wij kunnen niet anders verklaren dan, dat het de moeite loont het theater met een bezoek het jachtslot niets dan vroolijke gezich ten, daar de hedienden hun jonge mees teres liefhandden, en de keuze van haren toekomsligen echtgenoot zeer gelukkig prezen. Voor dat de verloving in den omtrek nog bekend was geworden, kwam Audi- gast in gezelschap met eene jonge dame op het slot aan. Deze was niemand an ders dan Pauline von Sonnenbruck, die met hoogen blos en van vreugde stralende oogen Serena omhelsde, en zich door ha ren geleider als zijne overgelukkige bruid liet voorstellen. En Serena vergold deze verrassing, met eene niet minder groote, door het bruidspaar tot haren aanstaande te voeren, dien zij als zoodanig nog niet kon voorstellen, daar hij nog bedlegerig was. Veel had men over en weer te ver tellen. De beide bruidjes verheten de ziekenkamer om onder vier oogen elkan der have liefdesgeschiedenis mede te deelen. (Wordt vervolgd). te vereeren, en eindigen met de uiting van een boertje die bij het verlaten van h«t spel uitriep; «Ik kan het in geen week vertellen wat ik van avond gezien heb. Jan. 't Is toch maar jammer, dat wat de menschen moest vereenigen en doer, samenwerken, zulk een bron is van twist en tweedracht. Piet. Brr! Wat praat je nu voor on verstaanbare orakeltaal J. Onverstaanbaar? Wel, man, je ein digt nog met me gelijk te geven. Zeg, zijn er wel menschen. die tot een ander kerkgenootschap dan jij behooren, en die je hoogacht en met wie je best kunt omgaan P. Wel zeker. J. En twist je nooit met hen over ge loof? P. Volstrek niet. Wij eerbiedigen el kanders geloof, en daar de godsdienst voor ons een heilige zaak is, die boven al het gemoed aangaat, willen wij el kander niet kwellen met er over te twis ten. J. Daar heb ik je. De godsdienst moet te verheven zijn om er een nijdige twist zaak van te maken. Hij moet bij weder- 2ijdsche erkenning van elkanders recht om verschillende leerstellingen te volgen tot liefde en wederzijdsche waardeering leiden. En toch hoort men overal van kerkelijke twisten. P. Dat kornt omdat deze en gene met een strijdlustigen aard den boel aan 't roeren brengt. Bij de ingezetenen merk je er zoo niet van in den omgang en als zij elkaar noodig hebben in hel dagelijksch verkeer. J. Dat wou ik je maar laten zeggen. Stouten burg, 21 Oct. Hedennacht overleed de Zeereerw. Heer J. F. de Haan, pastoor te Achteveld. Tengevolge van een beenbreuk was Zijne Eerw. sinds eenige dagen bedlegerig en hoewel de wonde oogenschijnlijk genas, tastten he vige koortsen den lijder zoodanig aan, dat hij heden aan zijn werkkring ont rukt werd. Slechts 2'/, jaar mochten de parochianen zich in het bezit van dezen geliefden herder verheugen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen; Te Lochem L. R. Oldeman, te Oost Zaandam. Te Spankeren, A. Carlier, te De urne (N. Br.) Te Apeldoorn, E. A. Lazouder, te Oosterwolde. Aungeuomen: Naar Leens, door P. Meindersma, te Diepenheim. Bedankt; Voor Sappemeer, door Her derschee, te Franeker. Voor Gekelaar, door Van den Bijbel, te Wezepe. Voor Klevers- kerke, door D. Jacobsen. cand. te 's-Graven- hage. Voor Eats, door D. Jacobsen, cund. te 's-Hage. Voor Zevenbergen, door Homoet. to Opheusden. Voor Gouda, door A. War- tena te Amersfoort. Voor Sirjansland en 's-Heerhendrikskinderen, door VV. Hulsbergen, cand. te Hatlem. Ned. Ger. Kerken Bedankt: Voor Schoonhoven en Willi- ge-Langrak, door G. H. van Kasteei, te Kol- lum. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Schoondijke, J. Boss, pred. bij de Belg. Zendingskerk te Oostende. Bedankt; Voor Elburg, door P. Wage- niaker, te Hilversum. Een van de olifanten van Sanger's paardenspel ontsnapte Maandagochtend te Londen en belandde in een coöpera tieven winkel. Toen een politie-agent er bij kwam, vond hij het dier druk zaken doende in beschuit en vruchtengelei. De kornak werd gehaald, die zjjn beestje weder naar stal bracht, dat blijkbaar met veel genoegen ontbeten bad. Een wisselvallige levensloop van een schipper wordt door de Fr. Ct. medege deeld. De man, die een leven zoo rijk aan ervaringen achter zich heeft, is 80 jaar oud, heeft de wereld doorgevaren en ge reden en bezocht verleden week nog met zijn vaartuig de gemeente Appelscha. Op 20jai igen leeftijd deed hij een reis naar de Zwarte Zee, leed schipbreuk en ontkwam ter nauwernood mot een En- gelschen matroos aan den dood. Het tweetal toefde geruimen tijd onder de Turken, doch de Turksehe levenswijze beviel hun niet, waarom zij den terug tocht naar huis aannamenzoo meen den ze althans. Zij trokken echter door Aziatisch Turkije, Arabië en Egypte, tot dat ze eindelijk bemerkten, geheel op dén verkeerden weg te zijn, terugkeer den, onderweg in een klooster werden opgenomen, de reis voortzetten, in handen vielen van Turksehe roovers, «gelukkig" ontvluchtten en de bende aan 't gerecht overleverden. Na jaren lang gezworven en ontberingen gedragen te hebben, werd hun vaderland weder bereikt. Ook in den echtelijken staat was de man niet geluk kig. Hij is driemaal gehuwd geweest, doch heeft geen kinderen. Hij heeft trots zijn hoogen ouderdom nog al tijd lust in het varen doch alleen op onze binnenwateren. Daar buiten zou het hein thans wel wat te kras gaan, Een jeugdige vagebonde. Uit Parkens- burg, VV. Va. wordt aan deN'-Y. Staatsztg. gemeld: Voor de rechtbank alhier wordt tegenwoordig een proces behandeld, dat door de eigenaardige, romantische be koorlijkheid, die van de beschuldigde uit gaat, de geheele bevolking van Putnam County in een opgewonden toestand doet verkeeren en een algemeene spanning in het leven geroepen heeft. De beschuldigde is de 17-jarige, beeldschoone Etta Robin son, die gedurende de laatste maanden vrijwillig, uit eigen verkiezing en alleen uit drang naar het avontuurlijke, een Zigeunerleven vol emoties en ontberingen geleid heeft. Het naar den geest zeer ze ker hoogbegaafde en van gezondheid bloeiende meisje staat terecht wegens diefstal van paarden. Drie- of viermaal heeft zij zich paarden toegeëigend, is daarmede ontvlucht, rivieren overgezwom men, over bergkloven gesprongen en heeft zich weken lang in holen verborgen ge- houder, en zich gedurende dien tijd met bessen en wortels gevoed. Tweemaal werd zij gevat en naar de eigenaars der gestolen paarden teruggebracht, maar haar jeugd en haar vurig temperament oefenden zulk eene betooverende uitwer king op dezen uit, dat zij er niet toe konden komen, het jonge meisje aan den i echter over te leveren. De derde maal echter liep het slechter met haar af; zij werd toen gevangen genomen en in de gevangenis van Putnam County opgesloten. Daar werd het hart van den cipier door hare jeugd en blijkbare onschuld geroerd hij stond haar een grootere vrijheid van beweging toe dan verstandig wasop een goeden morgen was Etta verdwenen en met haar een paard dat den cipier toe behoorde. Etta had zich mannenkleeren weten te verschaffen en was zonder eeni gen hinderpaal te ontmoeten het gevan genisplein over- en de poort uitgereden. Nadat men haar tien dagen lang te ver geefs had trachten op te sporen vond men haar eindelijk, niet verre van de woonplaats harer bloedverwanten, nadat zij het gevaarlijke, door tallooze kloven doorsneden County in alle richtingen doorkiuist had. In de gerechtszaal maakt Etta den meesten symphatieken indruk. Hare oogen stralen, hare wangen gloeien, wanneer zij van hare zwerftochten ver telt; hare manieren zijn aangenaam, hare gebaren bevallig en hare geheele ver schijning is prettig en innemend. Naar men zegt zullen velen van de voornaamste burgers van het «County" hun best doen de invrijheidstelling van de «tempera mentvolle" Etta te bewerken. Kleine gelukzoekers. Verleden Za terdag, omstreeks 5 uur in den ochtend vonden eenige politie-agenten in de «Hal les'", te Parijs, drie kinderen van tien tot twaalf jaar op een hoop kippen- en een- denveeren rustig slapen. Zij bleken in de maand Mei met 22 sous op zak naar Parijs gewandeld te zijn, om er de ten toonstelling en vooral Eiffel's toren te zien. Zij hadden den ganschen weg langs gebedeld en sliepen 's nachts in stallen of hooibergen. Den 15den September kwamen zij te Parijs aan, hoe, wisten zij zelf niet. Zij hadden steeds, uit vrees voor de politie, alle steden ontweken. Te Parijs hadden zij zoolang gebedeld, tot zij genoeg hadden om toegangskaarten te koopen, Men heeft de ouders bij telegram ge waarschuwd. Bij eene trouwplechtigheid te Breuke- len op 15 dezer, bleef het voorste rijtuig plotseling stilstaan. De koetsier van het tweede rijtuig, niet spoedig kunnende stoppen, reed met den boom van zijn rij tuig door het eerste heen. De boom van het derde rijtuig kwam in het tweede en die van het vierde in het derde rijtuig terecht. Behalve den schrik en eenige duwen liep alles zonder ongelukken af. Broodnijd. Twee barbiers te Schu- scha, eene Russische vesting nabij de Per zische grenzen, hadden een doodelijken haat tegen elkander opgevat uit louteren broodnijd de een had den ander drie klanten afgetroggeld. De barbier, die de klanten was kwijt geraakt, gaf thans een bewijs, hoe vreeselijk zelfs een barbier kan zijn in zijn wraak, wanneer eens zijn vreedzaam gemoed wordt overmeesterd door een hartstocht. Hij buurde twee roo vers, die tegen eene belooning van 3ÖÜ roebels zijn concurrent om het leven moesten brengen voor de roovers na tuurlijk kinderspel. Zij kregen 3 roebels handgeld en op zekeren avond gingen ze op hun karwei uit. De arme barbier werd in een hinderlaag gelokt, vastgebonden en, ongevoelig voor zijn bidden en srnee- ken, maakten de roovers zich gereed hem met een enkelen slag het leven te bene men. Daar de barbier bemerkte, dat alles vergeefsche moeite was, verzocht hij zijn moordenaars hen mede te deelen, waar om hg eigenlijk moest worden gedood, waarop de roovers hem vertelden, dat zijn concurrent hun 300 roebels had be loofd. Het slachtoffer riep thans al zijne barbierswelsprekendheid te hulp, om hen te overtuigen, dat zij nooit het beloofde geld zouden krijgen, want dat zijn be- nijder zoo arrn was als een kerkrat. Dit stemde de deugnieten tot nadenken. Zij lieten den gebonden barbier liggen en begaven zich naar de stad, om eerst de vereischte drie honderd roebels te gaan halen. Het schijnt, dat des barbiers zaakje in den laatsten tijd niet zeer flo rissant was geweest, althans hij was niet bij machte aan het verzoek om da delijke betaling te voldoen. Bij de on derhandelingen onstond zulk een tumult, dat de politie toeschoot en de roovers gevangen nam, tot geluk van den bar bier, die op het punt 6tond gratis te wor den doodgemaakt. Daarna werd ook de gebonden barbier van zijn banden bevrijd. Brand in Amerika. In Amerika schijnt men alles in 't groot te doen. In den laatsten tijd bemerkt men dit vooral bij de branden. Zoo nu en dan hoort men dat dit of dat dorp of stadje half is leeggebrand. Thans weer wordt iets dergelijks gemeld uit het stadje Serpent- River. Tweehonderd menschen zijn zonder onderkomen. De toegebrachte schade wordt geschat op 300.000 dollars, 750.000 gul den. Op Texel deed zich onlangs het volgen de geval voor: A. kreeg van B. aardap pelen op proef, dief 2.80 per mud moesten opbrengen. De smaak viel echter niet mede, zoodat hij van den koop afzag. B. verkocht zijne waar aan C. en C. presenteerde dezelfde aardappelen aan A. te koop, tegen f4 per mud. Nu vond A. de aardappelen goed en hij nam zes mud, niet wetende, dat hij zich f7.20 zou bevoordeeld hebben, indien hij dezelfde waar van B. had gekocht. Er is sprake, dat bij het Engelsche Parlement een wet zal worden ingediend, met het doel huwelijken tegen te gaan, wanneer de man geen voldoende verdien sten of inkomsten heeft. Bij eenige Duitsche spoorwegbesturen is het plan geopperd, om eene verande ring te brengen in het berekenen van vrachtprijzen voor het personenvervoer. Terwijl thans als grondslag de afstand in kilometers geldt, zal nu de tijd, gedurende welken men vervoerd wordt, als maatstaf worden aangenomen een zoogenaamd minulentarief. Zoo zal b. v. de vracht per gewonen trein in de le klasse 30 Pfennige, 2e klasse 20 en 3e klasse 10 Pfennige per 10 minuten bedrogen. Voor het vervoer per sneltrein wordt het dub bele van genoemde prijzen berekend. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gelezen de aanschrijving van den heer Commissaris des Konirigs in de provincie Utrecht, van den 12. October jl. No. 2 N. M. S. Brengt bij deze ter kennis van be langhebbenden, dat door den heer Minister van Oorlog nader is bepaald, dat de ver lofgangers der Militie te land der lich tingen van 1885, 1886 en 1887, be- hoorende tot de 2e divisie Infanterie, o. m. bedoeld bij koninklijk besluit van den 8. April 1889, No. 52, in werke- lijken dienst moeten opkomen voor de hierna vermelde tijdvakken: Van het le, 5e, en 8e. regiment Infanterie de lichting van 1885 voor het tijdvak van 11 November tot 23 November 1889; de lichting van 1886 voor het tijdvak van 25 November tol 7 December 1889 de lichting van 1887 voor het tijdvak van 9 December tot 21 December 1889. Naar aanleiding van het vorenstaande, worden de bedoelde verlofgangers onder richt, dat het aan hen verleen' verlof op de aangehaalde tijdstippen wordt inge trokken, en dat zij bij hunne opkomst in werkelijken dienst van hunne verlof passen moeten zijn voorzien, zoomede van de voorwerpen van kleeding en uit rusting, door hen bij hun vertrek met groot veilof medegenomen; dat zij, die door ziekte buiten staat mochten zijn om op te komen, zoodra mogelijk ter Secretarie zullen moeten overleggen eene op gezegeld papier ge schreven en behoorlijk gelegaliseerde ge neeskundige verklaring en dat zij te dezer zake voor deligent zullen worden gehouden, doch zich, na hun herstel, bij hun korps zullen behooren te vervoegen, teneinde daarbij te worden geoefend, wordende overigens aan de verlofgangers uitdrukkelijk bekend gemaakt, dat men zich in geen geval kan beroepen op het niet-ontvangen eener bijzondere oproe ping, en dat de tegenwoordige kennis geving, welke eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen, hen bij niet-verschijning ter opkomst onder de wapenen in verzuim stelt. Amersfoort, den 17. October 1889. De burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad) no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan YVed. 11. van Veen en hare rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend om eene rookerij opterichten in het perceel, alhier gelegen aan den Zuidsingel, wijk B. no. 265, ka dastraal bekend onder sectie E, no. 1537. Amersfoort, den 21. October 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Mijnheer de Redacteur! Gelieve mij een plaatsje af te staan in uw veelgelezen blad voor het onderstaande. Zonder in een beoordeeling te willen treden van het al of niet gewenschte van het kermisvermaak, is hef toch zeker een billijke wensch dat dit kermisver maak binnen zekere grenzen bepaald blijve en den burgers geen al te grooten overlast aandoe. Wij weten zeer goed dat de oveiheid bij zulk een woelig volks feest niet alles kan tegengaan, maar op één punt willen wij hier wijzen, waaraan zeker wel wat kan gedaan worden. Op de appelmarkt n.l staat een groote tent voor lucht en zeevermaak. wie zich daarin nu vermaken wil, die ga daar heen, maar wij vinden het ongepermit teerd dat de bewoners van genoemde markt om de 2 of 3 minuten onthaald worden op een gefluit, zoo akelig sner pend en afschuwelijk, dat het gegil van een krankzinnige er kinderspel bij is. Wij vrager: mag dat zoo maar? Kan de overheid hier niets tegen doen? Moeten de bewoners van de Appelmarkt dit bar- baarsche gegil en onzinnige gefluit de geheele kermisweek door verdragen Dan zou men zeker wenschen dat de kermis zoo spoedig mogelijk afgeschaft werd. Zonder schade, dunkt me, voor den eigenaar, kon dat zenuw-tergende gegil verboden worden, gelijk ook op andere plaatsen geschied is. U dankzeggende, M. de Red. voor de afgestane ruimte, teeken ik met achting, Uw dien. K. Heden overleed na eene korte ongesteldheid tot diepe droef heid van rnij en mijne KinJeren, mijn innig geliefde Echtgenoot de Heer LAMBERTUS SIODRÉ, in den ouderdom van 83 jaren. Wed. SIDDRÉ— Hubers. Amersfoort, 18 October '89. Eenige kennisgeving. Chaque semaine un Instituteur fran cais diplömé vient a Amersfoort pour donner des leijons spéciales de conversa tion. Prix moderé. S'adresser au bureau du Journal. Groote voorraad iu als Dames- NACHTJAPONNEN, Daiues- korte NACHTJAPONNEN Dames- HEMDEN, Dames- Pantalous, Onderlijfje Dames- ROKKEN enz. enz. Kinder- NACHTJAPONNEN, Kinder- HEMDEN, Kinder- PANTAEON8 enz. enz. Met aanbeveling. te geven door het onder d'rectie van den Heer G. STROOBER van Rotterdam, Aanvang S uur. Entrée, buiten inteekening, f 1,25.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1889 | | pagina 2