Wallner-Soirée TURF. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIËN- derde MEID. Plaatselijke berichten. R. K. DIENSTMEISJE Een Lutherse! WEESMEISJE, PAflX^OïHJ- W. C. VAN BEEK. in AMICITIA a a n b e it e e d W. L. SCHELTUS. In eene vergadering der afdeeling Assen van de Vereeniging tot bevordering van het Ambachtsonderwijs in Drente wer den de contracten van ouders en patroons met het bestuur geteekend, zoodat 6 leer lingen 4 bij het timmervak, I bij het koperslBgersvak en 1 bij het schrijnwer- kersvak Maandag e. k. in dienst gaan bij patroons daar ter stede. Donderdagochtend vertrok uit Utrecht een detachement trein van het 1. regiment veld-artillerie, ter sterkte van 2 wachtm., 2 korporaals, 14 stukrijders en 28 rijkspaardon, per spoortrein naar de legerplaats bij Oldenbroek, tot het in gereedheid brengen van het kampement en om aldaar gedurende den a.s. zomer tot het verrichten van artilleriewerkzaam heden te blijven gedetacheerd. Zaak-De Jong. Onlangs deelden wjj mede, dat door den hoofdinspecteur v. recherche, den heer Balelt, opnieuw in de buurten van Hilversum een onderzoek zou worden ingesteld naar de vermiste Maria Smith op aanraden van een heer, die pas ver telde, dat hij in een boschje daar in den omtrek had hooren gillen. Dit onderzoek heeft Woensdag plaats gehad. Vroeg in den morgen vertrok den heer Batelt met den brigadier-majoor Lamens naar Hilversum. Met eenige veldwachters doorzochten zij nauwkeurig het hakhout de verschillende kuilen en de heidevelden doch tevergeefs: niets merkwaardigs werd gevonden. Ter gelegenheid van den zeventig sten verjaardag van H. K. H. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, groothertogin van Saxen Weimar Eisenach, tante van H. M. de Koningin, zal bier op het achterter rein der Infanterie-kazerne een groote parade worden gehouden door het ge- heele garnizoen. De infanterie wordt tot éen bataljon, de artillerie tot éen batterij vereenigd; het escadron ordonnansen neemt in zijn geheel deel aan de parade. Overste Hingman van het 5e regiment infanterie zal de troepen commandeeren dc honneurs worden bewezen aan kolo nel Benschop, waarnemend garnizoens commandant. Bij beschikking van den M. v. O. is de 1. Luitenant W. A. Versleegh van hej 5. Regt. Inf. aangewezen om met in gang van 1 October a.s. op te treden als leeraar in de geschiedenis en aardrijks kunde bij den Hoofdcursus te Kampen. Genoemde officier is in verband daarme de op gemelden datum overgeplaatst bij den staf der Infanterie. De Ie luit. M. E. te Winkel, van het Ie reg. huzaren, thans gedetacheerd bij de rijschool alhier, wordt 1 Novem ber a. s. van die detacheeringontheven en keert naar zijn korps terug. De heer Lettink, die met ingang van I Mei naar het Postkantoor te Rot terdam is overgeplaatst, wordt hier niet vervangen dooi den heer H. H. Dumou- lin, gelijk aanvankelijk bepaald is, doch door den commies 3e klasse D. Zwaans hals, thans te Haarlem. Morgen-Zondagavond te 7 uur zal de heer Dr. H J. M. M. Schaepman, daartoe uitgenoodigd door ide Katholieke Kring" in de bovenzaal van «de Keizers kroon" eene politieke redevoering houden. De heer Siegfried Wallr.er, reeds in verschillende plaatsen van ons land opgetreden, zal den Hen April, in de groote zaal van «Amicitia" een hypnoti sche séance geven. Afgaande op de recensiën in de bla den der plaatsen, waar hij optrad, heb ben wij hier niet te doen met een «Kunstreisender" maar met een weten schappelijk man wiens proeven van ge- dachtenlezen en hypnotisme werkelijk interessant mogen genoemd worden. De «Telegraaf' getuigt van hem «Een Cagliostro, maar zonder bedrog, een Mesmei, maar zonder kwakzalverij; een spiritist maar zonder geesteneen occultist, maar zonder geheimeneen duivels-kunstenaur, maar zonder bluf een dieren- en menschenbezweerder, maar zonder kabbalistiek; een magneti seur en hypnotiseur, maar zonder de manipulatiën die dezen eigen zijn, ziedaar Siegfried Wallner," zeker aan duiding genoeg om te gelooven, dat de heer Wallner II April op de belangstel ling veler stadgenooten zal kunnen rekenen. De majoor J. Doornbos, van het 4e reg- inf. te Leiden, is aangewezen als voorzitter der commissie belast men het afnemen van het toelatings-examen voor de cadettenschool te Alkmaar. De bewoners van de Langestraat nabij de Vischmarkt werden heden morgen ongeveer 10 uur door de gemeente-reini ging kosteloos op een odeur vergast, waarvoor men gewoonlijk zijn reukorgaan liefst sluit. Door ons onbekende oorzaak gleden op een gegeven oogenblik de tonnetjes van den wagen, en spreiden hare inhoud naar alle kanten. Hoe lang zal het Dog duren, voor dat deze zoo hoog noodige? instelling in het be/it van een eigeD equipage wordt ge steld liefst een gesloten rijtuig; niet alleen zouden dergelijke onhe len daardoor worden voorkomen, doch de ingezetenen waren dan tevens niet lan ger blootgesteld aan het onsmakelijk ge zicht, de bewuste tonneijes op hel mid den van den di.g te zien vervoeren. Wij weten wel, dat een dergelijke maatregel extra uitgaven medebrengt, maar die kunnen immers best uit de jaarlijks ge maakte winst 11 worden bestreden. I gelegenheid een zeer matig gebruik werd gemaakt, omdat men vertrouwde, dat het voldoende was wanneer de leden van het comité, namens de vergadering, dat mani fest van hunne handteekeningen voorza I gen. Den Voorzitter dezer volksvergade ring, den heer C. J. C. Pels Rijcken alhier, brengen wij gaarne een woord van lof voor zijne handige onpartijde leiding De directeur van de anthropome- trische inrichting der geheime politie te parijs heeft nu bijna alle gegevens voor zijn Album van arnarchisten verzameld; het zal de portretten bevatten van onge veer 500 mannen en vrouwen van ter zijde en van voren gezien, die door hem als verdacht onderzocht en gemeten zijn. Onder elke photographie vindt men aan- teekening n en wanneer het boek klaar is, zal er een groote oplaag van getrokken woiden, opdat de politie-bureau's in geheel Frankrijk, zoowel als de hoofden der politie in alle Europeesche hoofdste den, een exemplaar kunnen bezilteD. Weer dynamiet (e Parijs. kanten, «waar is hij toch gebleven?" «Het doet mij voor hem bepaald leed," zeide de direkteur«hij was misschien een goed rechtsgeleerde of docter ge worden en du verknoeit hij zijn kost baren tijd met slechte stukken te schrij ven." Op dit oogenblik kwam een recensent binnen, die eene courant in de hoogte hield en riep; «Beloti-Bon, eene gewich tige tijding voor u, ja, voor geheel Italië, maar voor u in het bijzonder." «Wat hebt ge daar voor eene cou rant?" vroeg de direkteur nieuwsgierig. «Het nieuwste nommer van de «Epoca," het bevat de onschatbaar gewichtige tijding dat een nagelaten stuk van Gol- doni gevonden is." «Een stuk van Goldoni? Hoe heet het?" «Een Egoïst bij voorkeur." „Wonderlijk!" riep Beloti-Bon, «Heilige Goldoni I dezen titel kondt gij slechts in het leven roepen." «En is dat bericht in alle opzichten onderzocht en geloofwaardig bevonden?" vroeg een der aanwezige theatervrienden. «Zeker," antwoordde de recen ent, «de bibliothecaris van de Marwana in Venetie heeft het manuscript met alle hulpmiddelen der wetenschap onderzocht, zoowel wat den vorm als wat den in De Donderdagavond in «Amicitia' op initiatief van het plaatselijk comité gehouden meeting, werd door ongeveer 6t0 personen bijgewoond, onder welke men menschen aantrof zoowel van aller- ei mantschappelijken rang en stand, als van politieke kleur. Er werd opgewekt gesproken en aandachtig toegeluisterd. Als sprekers traden achtereenvolgens op de heeren J. H. de Waal Malefijt, burge meester van Westbroek en Achttienho ven, door de antirevolutionaire kiesver- eenigiDg «Nederland en Oranje" candi daat gesteld, C. V. Gerritsen, mr. Th. Heemskerk, Z. van den Bergh, mr. P. J. Troelstra, Zelvelder, J. van Wessum en H. W. A. v. d. Wall Bake, die. op ver schillende gronden, allen zich vóór de uitbreiding van het kiesrecht verklaarder, overeenkomstig de voorstellen van den minister Tak van Poortvliet. Alleen de heer L. J. Luycx alhier verklaarde daar van tegenstander te zijn en verdedigde de meening dat alleen uitbreiding zoover de grondwet toeliet, gewenscht was. Door den heer Zelvelder daartoe uit genoodigd, kwam de voorzitter van de kiesvereeniging, „Amersfoort", de heer F. Mezger, verklaren, dat die kies vereeniging den heer rnr. F. D. graaf Schimmelpenninck, burgemeester van Amersfoort, candidaat had gesteld, op grond van diens verklaring dat hjj was vóór uitbreiding van het kiesrecht «zoo ver de grondwet toelaat." Na afloop van het debat werd eene door den heer Onvlee, van Baarn, voorgestelde motie, luidende: «De heden in «Amicitia" ge houden vergadering spreekt als haar ge- gevoelen uit, dat, in het belang van het vaderland, onder de tegenwoordige grond wet, eene kiesrecht-uitbreiding, overeen komstig het onlwerp-Tak dient te worden tot stand gebracht," met nagenoeg alge- meene stemmen aangenomen. Een tiental der aanwezigen slechts verklaarden zich daartegen. Aan het einde der bijeenkomst werd gelegenheid gegeven een «manifest aan de kiezers" te onderteekenen, van welke Donderdagavond om half negen had eer. ontploffing plaats in het Restaurant- Foyottegenover het Palais de Luxem bourg, waar de Senaat zijne bijeenkomst houdt. Alle ruiten in het koffiehuis wer den verbrijzeld. De bezoekers, die zich in het restaurant bevonden, namen onmiddelijk de vlucht Daardoor onslond een gediang, waarbij vele personen werden gewond, van wie drie ernstig. Twee personen zijn in hech tenis genomen. Tot de personen, die gewond werden, behoort ook de socialist Taillade, een der sociaal-democratische schrijvers, die meer malen in zijne geschriften het streven der anarchisten verdedigde. Het voorwerp, waaldoor de ont ploffing werd verooizaakt, bestond uit een blikken bus, voor het conserveeren van groenten bestemd, die gevuld was met dynamiet en spijkers van een groo- tere soort, dan bij de vorige ontploffingen werden gebruikt. De schade, welke door de ontploffing in het restaurant werd aangericht is vrij aanzienlijk. De spiegels en ruiten zijn verbrijzeld, de tafels werden vernield en het plafond werd gescheurd. Een huis aan den overkant der straat werd insgelijks beschadigd. Drie der gewonden werden met eer. ambulance-wagen overgebracht naar het Charité hospitaal, nadat hun in eene na burige apotheek in de rue Condé de eer ste geneeskundige hulp was verleend. Behalve de publicist Taillade werd nog eene dame, die met hem in het restau rant dineerde, gewond. De derde gekwetste, die naar het hospi taal werd ve:voerd, was de kellner Tho- mazo, die door glasscherven ernstig aan het hoofd werd gewond Taillade ontving een kwetsuur aan hel rechteroog, waardoor het oog ernstig ge vaar loopt. Ook is hij op verschillende plaatsen van zijn gelaat gekwetst door glasscherven. Zijn wonden zijn pchter niet van dien aard, dat zjjn leven in g >- vaar verkeert. Terwijl hij verbonden werd protesteer de Taillade tegen de aanslagen der anarchisten. Hy zweeg echter, toen men hem er aan herinnerde dat hij zelf den aanslag van Vaillant in de Kamer had verdedigd De wonden, welke de dame, die met hem dineerde, ontving, zijn on beduidend. Voor den dader houdt men een per soon, vermoedelijk 30 jaren oud en als werkman gekleed, die volgens de getui genis van een jongen man een voorwerp heeft neergelegd in de bloemenmand, welke voor het venster stond. De politie heeft een persoon in hechte nis genomen, wiens uiterlijk overeenkomt met het signalement, dat gegeven is van den dader, die terstond is ontvlucht. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN30 Maart. Johanna, d. van Jacobus Marinus van Veen en Eoimetje Kaljee 31 Maart. Jacoba Hendriks, d. van Johannes Wilhelmus Vogel en Hendriks Wilhelmina Norvee. 1 April Karei, van Johannes Hazelaar en Geertruida Bok kers. 3 April Hendrik, z. van Dirk Mulder en Jaantje Hofland. ONDERTROUWD.30 Maart. Arie Vennis en Margrietba llonwendal. 4 April. Louis Guillaume Moormaan en Maria Geertruida Cornelia Jacobs. - 5 April Aart Blieken daal en Alijda Priem. Pieter Meijer en Catrina van Eldert. JohanDes Meijer en Hendrika ter Beest GETROUW D3 April Jan Hendrik Boersen en Maria Louisa van ltijeu. April Maximilianus Johannes Hubertus Comes en Maria Ilubertina Holgers. Jocobus Johanues Sleeking en Alijda Johanna vau der Veen 6 April. Cornelis Dijkema en Hendrika van Munster. OVERLEDEN31 Maart. Dirk Roelof van Santbrink, 10 m. Johanna Antouia Schoenmaker. 77 j., wed. van Willem Bon sel. Evert van Doorn, 66 j. ongeh. 3 April. Johanna Tommei, 5 m. Woudenberg. GEBOREN30 Maart. Cornelia, d. van Gerrit de Bree en Hendrika van Essen. 2 April Lena, d. vaa Gerrit van de Berg en Jannetje van der Wiel. ONDERTROUWT)5 April Hendrik van Kolfschoten, 46 j en Elisabeth van Lun teren, 31 j. OVERLEDEN: 30 Maart. Cornelis Meer beek echtï. van Jannetje van de Wetering, 63 j. Leusden. ONDERTROUWD: 6 April Hendrik Schoonderbeek, en Maria Voskuilen, wed Evert Kok. M ARKTBERICIIT. AMERSFOORT, 6 April 1894. f a f per hecto liter 1.90 3.00 per 100 sl. 1.30 0.00 0.— 50 per stuk houd betreft en ontwijfelbaar echt be vonden." «Dat alles is nu zeer mooi," zeide Beloti-Bon, «maar waartoo zou ik papier en inkt onderzoeken; ik ken mijn Goldoni. Laat mij het stuk maar lezen en als ik zeg, het is een echte Goldoni, dan is net ook zoo, want ik kan Goddank leven goed een Goldoni van een Ferrari, of van een ieder ander nieuwen dichter onderscheiden, als Calame, de Madonna van den een of ander hedendaauschen schilder van een Madonna van Raphael. Mijn vrienden, ik ben gelukkig, zeer ge lukkig, ja geheel ontroerd." Hij ging zit ten en wischte zich met zijn zakdoek voorhoofd en o gen af. «Ik ben geheel buiten mij zelf van vreugde. Welk een titel I Kon een ander mensch een naam scheppen zooals: Een Egoïst bij voor keur?" «Nu, waarde direkteur, wat dat betreft," spotte Virginia, «de titel van het laatste stuk van Bettoli, «het Huwelijk uit wraak," vind ik even zoo goed als en zeer verwant aan den naam van het ge vonden stuk van Goldoni." «Omdat gij op Bettoli verliefd zijt," riep de direkteur geërgerd, «en omdat hij in hel algemeen niets van die din gen begrijpt. «Het Huwelijk uit wraak," is een slechte titel, dat klinkt niet 1 Vol-' strekt niet! Maar een Egoïst bij voor keur, dat is sprekend, dat streelt het ge hoor, zoo'n titel kon Goldoni slechts be denken I Ik ga dadelijk een brief schrijven aan den bibliothecaris van de Marwana, en hem verzoeken, mij het stuk te zenden Maar, een brief gaat te langzaam, ik wil telegrafeeren, eu ik ben verzekerd, dal men weet welke achting men mij, de bewonderaar en recensenten beweren het ten minste, hij boog naar de aan wezigen, de beste opvoerder van Gol doni verschuldigd is. Ik zal de eerste zijn die het stuk opvoert, en op eene wijze dat de groote afgestorvene tevreden op ons zal nederzien." De direkteur ver liet de zaal met dreunende afgemeten schreden, zooals nog nooil iemand van hen gehoord had, terwijl de acteurs elkander toeknikten alsof zij zeggen wil den: «God beware ons? een nieuw stuk van Goldoni nu krijgen wij zeker niel minder dan vjjftig repetities." Het was een moeielijke tijd voor den goeden Beloti-Bon, het geluk is soms nog ondragelijker dan het ongeluk. Beloti-Bon leed te gelijk aan alle kwalen die Pro metheus, Tantalus en Sisyphus voor hem geleden hadden. Ofschoon hij anders by Tarwe Rogge Boekweit Appelen - Peren - Kleiaardapp. - Zand - 1.70 Hoen dereieren - 2.50 Eenden Boter - 1.05 - 1.20 kilo Margarine - r Zoetem. kaas - Kippen - 0 80,, KuikeDs 0.00 Piepkuikens - 0.00 Ganzen - Oude eenden - 0.00 Jonge - 0. Hazen - 0.00 Wilde konijnen - 0. lamme - 0.20 Duiven - 0.40 Vette varkens - Zengen - 50. Biggen - 8. Schrammen - 14. Vette koeien - Guste Kalf Kalfvaarzen - Pinken - Pinkstieren - Vette kalveren - Aangevoerd wareu ongeveer heet. Tame; heet. Rogge; heet. Boek weit; 10 heet. Appelen; beet. Peren; heet. Kleiaardappelen250 heet. Zatid- aardappelen; 15000 stuks Hoendereiereu; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Boter; kilo Margarine; kilo Kaas; 280 Biggen, 250 Schrammiu, 8 zeugen. 0.00 0. 0.00 0.— 0.70 per paar 70.— 12.— 26.— per stuk. de repetities een voorbeeld van opmerk zaamheid, een despoot van gestrengheid was, nu lette hij niet op verkeerden klemtoon, en werd zelfs niet woedend, als een der spelers de kluts kwijt raakte. Als hij speelde, was hij verstrooid, zijne voorstelling had iets mats, onzekers en het gebeurde hem dikwijls dat hij zich versprak en de lachlust opwekte, hy.die anders op het toonee! even zeker van zijn zaak was, als Von Molkte op het slag veld. Zijn eetlust nam van dag tot dag meer af, hij at en dronk niet, en het kon den fijnen verwenden smulpaap, niet meer schelen of het vleesch verbrand of de ragout te sterk gekruid was. Hij sliep zelfs niet meer, midden in den nacht werd hij wakker, evenals Richard III voor den beslissenden slag, met dat onderscheid, dat hem in plaats van geestverschijningen, zijn mededingers, de andere direkteurs verschenen, grijnzend en ieder een ma nuscript getiteld: «Een Egoist bij voor keur," in hun handen, terwijl hij zelf er nog te vergeefs op wachtte. Het scheelde in waarheid weinig of de arme Beloti- Bon werd ziek, toen eindelijk de postbode een pakje bracht, dat het stuk van Gol doni bevatte. Beloti-Bon sloot zich met dit pakje in zijne kamer op, zooals men met een geliefd kind doet, dat men na jarenlange afwezigheid terugziet en waar Ondertrouwd L. G. MOHRMANN en M. G. C. JACOBS. Amsterdam, Amersfoort, -- p aflLHC" Men vraagt op een dorp bij Amersfoort een een voudig van 15 16 jaar, orr» de vrouw"<5es huizes in alle bezigheden^ behulpzaam te zijn. Brieven franco letters W.S. bureau dezer Courant. uit Rotterdam, 20 jaar oud, zoekt te Amersfoort, teneinde meer in de nabij heid harer bloedverwanten te zijn, plaat sing tegen Mei als Zij is goed bekend met de behandeling der WASCH en'het STRIJKEN, alsmede met STOPPEN en" MAZEN. Brieven franco adres Evangelisch Lu- therseh Weeshuis, Vasteland 4.Rotterdam, De ondergeteekende bericht het ge achte publiek vun Amersfoort en Omstreken dat-Let bedeel geopend is. V Zich minzaam''"aanbevelend op Woensdag 11 April i tèk.8 "pUR. Prijzen vder plaatsen -.4ffojjg f 0.99 2e rang 10.75; 3e-rang f O.obv.^ Leer lingen Hoogef-^w'Middelbasr onalst;jvijs op den len rang f0.49. Militairen be neden den rang van officier op den 2en rang f0.49, op den 3en rang f0.35. Kaarten te bekomen en plaatsen te bespreken a fO.lO bij den kastelein van AMICITIA van af Maandag 9 April. A.anbesteding van Ten raadhuize van Amersfoort zal op Maandag dpn 16 April 1894, s voormiddags 4e elf uren, in het open baar bij enkele inschrijving, worden de levering vau 1435 dubbele hectoliters (tóniien) beste lange ^RIESCHE TURF voor de gemeente en 050 dubb. hectoliters voor bet St. Pie- ters- es Bloklandsgastlinis alsmedë; 785 dubb. heet. beste liftrde Tytfï",^oor de gemeente, 35Ö dub bi beet. voor bet vrééshnis eu-^50 dubb. lier't. voor bet gasthuis. De voorwaarden liggen op de gemeente secretarie voor eenieder ter lezing, alle werkdagen van 19 tot 1 uur. De Secretaris van Amersfoort, mede men ongestoord over alles praten wil. Het was een plechtig oogenblik, toen hij het pakje openmaakte en het geschrift er uit haalde. Hij begon met het hartelijk te kussen. Een kwartier verliep er met de genotvolle beschouwing van den titel, een tweede werd nog veel zaliger doorgebracht met het bestudeeren der personen die er in voorkwamenein- rfelijk begon hij te lezen. Hij las het ko mediestuk driemaal over, onder allerlei uitroepingen van verrukking, onder lachen en schreier., en kwam eindelijk geheel verrukt op het tooneei, kort voor dat de voorstelling begon. Hij riep de acteurs en actrices, toonde hun het geschrift, na tuurlijk slechts op eenigen afstand, als- het een relequiekast was, en sprak; Hier is het nagelalen stuk van Goldoni, en tevens de goedkeuring, dat ik het het eerste zal opvoeren. Gij, Virginia, zijt de eenigste, wie ik toe wil staan dit heiligdom aan uw lippen te drukken." Nadat de kunstenares het stuk gekust had, ging Beloti-Bon voort. «Mijne kinderen, Een Egoist bij voorkeur, zeg ik u, is het beste stuk wat Goldoni geschreven heeft, als ik het zeg dan is het ook zoo." Na de voorstelling riep de direkteur de pelers in zijn salon en las het stuk hun zelf voor. Allen toonden zich in de hoog ste mate verrukt. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1894 | | pagina 2