BINNENLAND. KOLONIËN. Belgrado, 1 6 J a n. De .consul van Oos- tenrijk-Hongarije te Belgrado heeft weder bc- Eit genomen van het consulaat te Mitrowitza. Bij trad hierbij op als plaatsvervanger van den titularis, die ziek is. De militaire eerbewijzen .Werden gebracht op de wijze, zooals was over eengekomen. Belgrado, 10 Jan. Volgens geloof waardige Servische bron is de Oostenrijksche gendarmerie aan de Servische grens gemili tariseerd. Deze maatregel wordt eerst uitge voerd op het oogenblik van de bijeentrekking van troepen te Belgrado. Hongaarsche reser visten moeten openlijk herhaalde malen hunne ontevredenheid hebben uitgedrukt, dat men hen onder de wapenen houdt. De plagerijen van de Serven beginnen weer. Er worden ver scheidene dorpen genoemd, waaraan men verboden heeft gemeenschap te onderhouden met het buitenland. Uit Agram wordt bericht, dat Servische reserve-officieren gevangen zijn genomen. Twee zouden zelfs terecht gesteld Zijn wegens hunne weigering aan gehoor zaamheid. P a r ij's, 1 7 J a n. De Temps bericht uit Petersburg: Naar aanleiding van een bericht In de dagbladen, dat Montenegro gezind was aan Oostenrijk den berg Lovcen af te slaan, heeft onze correspondent van den Koning eene telegrafische tegenspraak ontvangen. Daarin wordt gezegd, dal de berg Lovcen weerstand heeft geboden, zelfs toen de Azia tische overweldiger tot voor de poorten van Weenen was gekomen. Die berg zal ook in de toekomst weerstand bieden. De Lovcen- berg is onvervreemdbaar. Frankrijk. Versailles, 17 Jan. De galerijen en de openbare tribunes van het congres zijn lang voor 1 uur overvol. De voorzitter Dubost ©pent de zitting met de voorlezing van het besluit tot bijeenroeping van het congres. Er tijn op dat cogenblik 700 parlementsleden aanwezig. De Dion roept: „\Vij protestveren, Edjne vrienden en ikl" Zijne stem wordt echter verdoofd door een tegenprotest uit de linkerzijde en het centrum. Woordenwisse lingen, die voorkomen tusschen de rechter zijde, de linkerzijde en de socialisten, nopen den voorzitter stilte te verzotken. De stemming begint. Het défilé van de af gevaardigden op de tribune gaat voort zon der incident. Bijna alle stemmen den geven gehoor aan de oproeping van hun naam. In de wandelgangen laat men stembiljetten drukken met verschillende namen. Graaf de Dion herhaalt in de Galerie des bustes liet protest, dat hij in de congreszaal namens zijne vrienden heeft uitgebracht te gen de verkiezing van den president door het parlement en niet door het volk. Men constateert dat de gedrukte stembil jetten geene andere namen bevatten dan die Van Poincaré en Pams Tengevolge van eene discussie buiten het paleis heeft de afgevaardigde Paul Boncourt zijne getuigen gezonden aan den afgevaar digde de Monzie. Op het oogenblik waarop Pams op de tri bune verschijnt, klinken toejuichingen op tal rijke banken aan de linkerzijde. Daarna juicht de Kamer eenstemmig Passy, het oudste lid In jaren. toe. Poincaré wordt, als hij zijn stembiljet inlevert, vrijwel door de geheele van' toegejuicht, voornamelijk in het cen trum. De stemming wordt om drie uur gesloten Tweede telegram. Er zijn uitge bracht 381 stemmen op Poincaré en 338 op Pams. Tusschen deze twee moet herstemming plaats hebben. Derde telegram. De officieele cijfers van don uitslag der stemming zijn: Poincaré 429. Pams 327 stommen. Herstemming tus schen Poincaré en Pams. Vierde telegram. De uitslag van de eerste stemming is: Aantal stemmers 368, vol strekte meerderheid 435. Poincaré heeft 429 stemmen, Pams 327, Vnillant 63. Deschanel 18. Ribot 16, Bourgeois 4, Millerand 3, Mascu- raud 2. Delcassé 2, Dubost 1, Rochefort 1 Er Is herstemming; aan Poincaré ontbreken zes itemmen om gekozen te worden verklaard Vijfde telegram. Volgens de verbeter de cijfers in de wandelgangen, heeft Descha nel bij de eerste stemming 12 stemmen gehad. Er ontbreken Poincaré drie stemmen aan de volslrekte meerderheid. Zesde telegram. De officieele uitslag van de eerste stemming is: Aantal stemmende leden 872, blanco of ongeldige biljetten 5, gel dige stemmen 867, volstrekte meerderheid 434. Uitgebracht zijn: op Poincaré 429, Pams 327, Vaillanl 63. Deschanel 18, Ribot 16, op ver schillende personen 14. Herstemming Onder de verschillende personen noemt men Bour geois 4, Millerand 3, Mascuraud 2, Delcassé 2 stemmen, Dubost en Rochefort ieder 1 stem. De tweede stemming wordt geopend om 4.15. Zevende telegram. Eene delegatie is Pams gaan opzoeken om hem te verzoeken zijne candidatuur bij de tweede stemming in te trekken. Achtste telegram. Om 6 uur wordt de tweede stemming gesloten. De partij-socialisten hielden na de eerste stemming eene vergadering. Ondanks den aandrang, die werd gehoord hetzij ten gunste van Poincaré, hetzij ten gunste van Pams, besloot de meerderheid bij de tweede stem ming weer te stemmen op Vaillant. In de zitting werd Poincaré langdurig en met groote warmte toegejuicht, toen hij zijn stembiljet in de bus kwam doen. Negende telegram. Po'ncaré 5s gekozen tot president der republiek. Tiende telegram. De uitslag van d"e tweede stemming is aldus: Aantal stemmen de leden 874, blanco of ongeldige biljetten 11. Geldige stemmen 859. Poincniré is gekozen met 483 stemmen. Verder zijn r.igiebracht 296 op Pams en 69 op Vaillant Elfde telegram. Alle ministers ko men in de zaal met uitzondering van Poin caré. De voorzitter neemt zijn zetel in en Verkondigt d.en uitslag van de tweede stem ming. De verkiezing vatn Poincaré wordtt be groet met langdurige toejuidhmgen. Eeniige leden van de Linkerzij-de wijzen op <ïe applau disseer en fle rechterzijde en roepen: „De ge kozene van de rechterzijde P Het op Vaillant uitgebrachte stemmen tal wordt begroet met de kreten: Leve de republiek! Leve <Le com mune! De voorzitter verklaart Poincaré, die de volstrekte meerderheid heeft gekregen, voor gekozen. Ijnks wordt geroepen: „Weg met den dictator!" De zitting wordt gesloten om 655. Versailles, 17 Jan. Briaud en Klotz hadden heden een zeer hartelijk onderhoud met Clemenceau over den brief, dien deze gisteren avond geschreven had aan Poinca' ré. Clemenceau verklaarde, dal de brief door hem geschreven was op gezag van een on juist gezegde van een afgevaardigde, die dit volkomen loyaal had gedaan. Hij zou aan Poincaré shrij'ven en lv-m alle gewcivschte ophelderingen verschaffen. Er is niet -meer overcbleven van dit incident. Het incident tusschen de afgevaardigden Paul Boncour en de Monzie is door de gelui- gen bijgelegd. Parijs, 17 Jan., 7 uur namiddags. Een troep jonge lieden gmt naar het Elysée, roe pende: Leve Poincaré! Weg met Clemenceau! Politic-agenten jagen don troeo uitecu. Versailles, 17 Jan. Na de verkondi ging vm den uitslag der stemming kwam een detachement genietroepen naar binnen en schaarde zich en liaie. Poincaré, door de ministers gevolgd, begaf zich naar het kabi net van den voorzitter Dubost, die hem aldus toesprak De nationale vergadering vertrouwt u de vertegenwoordiging van het land en de op perste leiding van de lotgevallen van het land toe. Morgen zult gij het hoofd van den staat en de nauwgezette dienaar van de grondwet en de wetten zijn. Namens de nationale ver gadering bied ik u mijne gelukwcnschen aan Briand wenschte zeer bewogen Poincaré geluk namens de leden van de regeering; hij zeide: Door in uwe handen de hoede van de republikeinsche instellingen te leggen, ver trouwt de nationale vergadering ze toe aan vaste en trouwe handen. Poincaré antwoordde: Uwe hartelijke woorden gaan mij recht tot het hart- Ik zal trachten mij het bewijs van vertrouwen der nationale vergadering waardig te maken en zal trachten den strijd, zelfs de beleedigin- gen van gisteren tc vergeten. Ik zal overal en altijd een trouwe scheidsrechter rijn Hij voegde hieraan nog toe: Ik zal de trouwe hoeder van de grondwet en van de wetten zijn. Ik zal tegen eiken aanslag de belangen van de landsverdediging hanuna- ven en zal, in overeenstemming met de ver- antwoordelijke ministers, waken voor de eAn- heid van dc buitenlandsche politiek. Gij kunt rekenen op mijne volstrekte toewijding uan de republiek en aan het vaderland. De receptiën waren om 7.20 geëindigd. Poincaré verliet daarna het vertrek, verge zeld van de ministers; hij stapte, langdurig toegejuicht, in een rijtuig, dat hem, vooraf gegaan door een peloton gendarmes en ge volgd door een peloton dragonders, naar het station bracht. Aan het station werd Poincaré begroet door een aantal !eden van het corps diplo matique. De trein vertrok om 7.22 en kwam In Parijs aan om 7.45. De gekozen president begaf zich in een automobiel naar het Elysée met Briand, onder de toejuichingen van het publiek. Om 7.55 ging hij het Elysée binnen, waar de wacht hem de militaire eer bewees. Falliëres en Poincaré drukten elkaar in den loop van hun onderhoud de hand en omhelsden elkaar met de grootste hartelijk heid. Fallières wenschte hem zeer warm gé- luk. Van het Elysée begaf Poincaré zich naar zijne particuliere woning. Daar was inmid dels een overvloed van bloemen gekomen, die twee auto's vulden. De leden van de regce- ring met hunne vrouwen kwamen hem celuk wenschon. Daarna dineerde de gekozen president met zijn gezin. P a r ij s, 17 Jan. Het bericht der verkie zing werd in het Quartier latin met geest drift ontvangen. De biizondere uitgaven der dagbladen werden gretig gekocht. Er had den talrijke sympalhiebetoopingen plaats on der de kreten: Leve Poincaré! Leve Frank rijk. Om elf uur juichte eene reusachtige me nigte, die voor de woning van Poincaré op- ecngepalcl stond, den gekozen president toe. Deze verscheen o-p het balkon en verklaar de Ik dank u voor uwe sympathie. Ik ben daardoor zeer getroffen. Maar gij moet niet juicht en er werd geroepenLeve de repu bliek! Deze woorden werden zeer toege juicht en er werd geroe Leve de repu bliek. 1' a r ij s, 18 Jan. De Echo de Paris be richt. dat het ministerie heden collectief zijn ontslag zal aanbieden. Briand zou minister president worden, met Bourgeois als minis ter van buitenlandsche zaken. Engeland. Londen, 16 Jan. De meerderheid van de regeering bij de eindstemming over de Homerule bill was grooter dan men had ver wacht. Er was een tooneel van groote geest drift, toen de cijfers bekend werden gemaakt. De ministerieelen en de nationalisten stonden op, juichende en met hunne zakdoeken wui vende. Eene groote menigte, die buiten het parlementsgebouw stond te wachlen, juichte luid en aanhoudend, toen de uitslag van de stemming bekend werd gemaakt. In het hoogerhuis werd het wetsontwerp voor de eerste maal gelezen. Denemarken. Kopenhagen, 17 Jan Offcieel wordt medegedeeld, dat de overbrenging vn tien infauterie-bataillons cn drie regimen s-taven van Jutland en Funen naar Seeland. die in April zou plaats hebben, binnen kort zal ge schieden, omdat het steeds onmogelijk is een bepaalde idee te krijgen hoe de buitenland sche politieke toestand zich zal ontwikke'en. De overbrenging omvat officieren, onderoffi cieren en manschappen; het getal van deze laatsten is voor 't oogenb'ik zeer gering. Spanje. Madrid, 16 Jan. De liberale oud-mi nister Garcia Prielo is benoemd tot permanent lid van het hof van arbitrage te 'sGraven- hage. Rusland. Petersburg, 16 Jan. De ministerraad heeft de indiening goedgekeurd van een wets ontwerp in de riiksdoema betreffend© de terugbetaling van tolrechten bij den uilyoer van Russische fabrikaten. Servië. Belgrado, 16 Jan. Ten gevolge van verschil van meening met het hoofdkwartier over de promotiën, is kolonel Bogowics af getreden als minister van oorlog. Generaal Boganowics is tot minister van oorlog be noemd. Turkije. KonstantinopeJ, 16 Jan. De sultan ontving gisteren den hoofdredacteur van de Sabah, tot wien hij o. a. verklaarde: Wij maken een tijd van zware beproeving door. Ik bied weerstand aan mijne droefheid om mijn plicht te kunnen volbrengen. De natie heeft groote schade geleden, doordat gedu rende vier jaren, krachtens liet uit de parlc- mentsmeerderheid voortvloeiende beginsel, er veelvuldige veranderingen hebben moeten plaats hebben. De volledige aanwending van de rechten, die de grondwet verleent, kan te dien aanzien eene groote uitwerking hebben. Ik zal niet in gebreke blijven de rechten van de Kroon te gebruiken in hc' belang van het geluk der nalie en ook de natie moet zich van hare rechten bedienen. Er mett uit de aan staande verkiezingen eene homogene, be kwame en verlichte meerderheid voortkomen, die de zedrn van het land kent cn de algemeene belangen boven alle persoonlijke begeerten. Konstantinopel, 17 Jan In den laatsten ministerraad is besloten tot verlen ging van de tabaksregie met twintig jaren volgens eene gewijzigde concessie. Een maz- bate is aan de keiz »r!ijke sanctie onderwor pen. De onderteekeni.ng van de overeen komst slaat voor de deur. De kwestie van het voorschieten van gel den is athanklijk van het sluiten van den vrede. Dc emir van Afghanistan heeft een voor stel goedgekeurd vain de te Lahore gevestig de Orient Bank of India om geld voor Turkije op te brengen door de uitgifte va«n renlelooze mostemietischc srliuMLrkon ten risen; terug tc betalen in tien jaren, gerekend win den dag der uitgifte. Marokko. M eki n e z, 16 Jan. De kaid van de Benl Mguild, die gisterenavond vertrokken was uil Dagoezai, om een tot onderwerping gekomen troep van de Boni Mtez legen weervpannigen te beschermen, is op deze laatsten gestuit en heeft hun ernstige verliezen toegebracht. Een luitenant werd gedood; een luitenant, een ser geant en tien manschappen werden gewond. Allerlei. Vigo, 16 Jan. De bemanning van het stoomschip Hollandia is van 7 uur 's morgens tot den middag in de buurt van de Varonese gebleven, zonder hulp te kunnen brengen. Er werd gemeenschap verkregen tusschen de Varonese en den wal, maar de personen in de mand verdronken. Toen de Hollandia de reis Vervolgde, waren 84 passagiers gered. De romp van de Varonese is half doorgesneden en dreigt in stukken te vallen. Porto, 1 7 J a n. De tusschen de Veronese en den vas'en wal gespannen kabel is gebro ken, nadat 33 personen waren gered, mee- rendeels vrouwen en kinderen. Men is bezig met het spannen van een tweeden kabel. Er zijn reeds eenige dooden en gewonden. De Veronese wordt als verloren beschouwd. OosMnilië.v KDe onrust in het Landaksche. Blijkens een uit Ncd.-Indië ontvangen telegram zijn door een patrouille in het land schap Landak (residentie "Westerafdeeling van Borneo) acht gevangenen gemaakt, waar onder één cewonde Maleier, en is een Da- joksch hoofd neergelegd. Kampong Landan- gan werd door kwaadwilligen verbrand. Kameroverzicht. Tweede Kamer* In de vergadering van Vrijdag werd het debat over de begrooting van binnenlandsche zaken voortgezet. De heer de Beaufort (V. L.) critiseerde de Schiedamsche zedelijks- heidsverordening, waarbij het verboden is aan lieden van tweeërlei kunne, tenzij ge huwd, om aan een dijkglooiing te liggen. Spr. meent dat men daardoor wordt overgeleverd aan den toevallig te groolen ambtsijver van een of anderen veldwachter. Verder laakte deze spreker het in de regeering, dat deze niet tusschen beide is gekomen in het referendum dat het gemeentebestuur van Naarden heeft uitgeschreven onder de gezinshoofden aldaar omtrent het al dan niet handhaven der ker mis. Zoo iets is ruggespraak met de kiezers en dat verbiedt de Grondwet. De heer Schaper (S. D.) vond dit laatste niet aanwezig en het referendum zoo erg niet. De heer Brummelkamp (A.-R.) ver dedigde het verbieden van tooneelstukken in het belang der eerbaarheid. De vrijheid der kunst loopt daarbij geen gevaar De beer Van de Velde (A.-R.) verdedig de de zedelijkheidsverordening van de ge meente Schiedam. Voor de looneelcensuur bepleitte hij een regeling met hooger beroep en schorsing. De heer P o 11 e ra a (A.-R.) wees op de ur gentie van het ontwerp in zake pensionnee- ring van de gemeente-ambtenaren. De Minister van Binnen 1. Zaken, de heer Th. Heemskerk, beantwoordde, na dat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, de gemaakte opmerkingen. Het ont werp tot pensionncering van gemeente-amb tenaren verdient z. i een spoedige afdoening. Wat de Naardensche referendum-kwestie betreft, wist de Minister niet dat de gemeen teraad zichzelf gehouden had aan de uit spraak der gezinshoofden. Wordt den minis ter werkelijk een voorwaardelijk besluit van den Raad voorgelegd, dan zal hij nader over wegen. De nainisiter verdedigd© de Schiedamsche verordening. Van liggen en zitten aan gloo- ingen werd in Schiedam blijkbaar nog al misbruik gemaakt en overigens mag men eenigszins rekenen op eene verstandige toepassing der verordening. Spr. heeft nog overwogen de verordening Ier vernietiging bij de Kroon voor te dragen, omdat zulk een verordening altijd aanleiding geeft lot spot, waardoor het gezag schade lijdt, doch er bestond geen strijd met het algemeen be lang, want geen enkel algemeen belang vor dert het zitten met leden der andere kunne aan bermen of glooiingen. De Minister ontkent dat de burgemeester van Apeldoorn gehandeld heeft in strijd met art. 188 der Gemeentewet. Dit in geen geval. Bovendien is het tooneelspel „Allerzielen" beslist kwetsend voor katholieken, omdat een pastoor, die een daad van naastenliefde doet volgens dit stuk, door den bisschop geschorst wordt. Zulks kan in strijd met de openbare orde zijn, ook al geeft het geen aanleiding tol rustverstoring. Na re- en dupliek werd ten slotte de zit ting verdaagd tot Dinsdag. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 18 Ja nuari bevat o.a. de volgende Koninklijke be sluiten op verzoek eervol ontslagen de generaal- muj >or der infanterie van het Indische leger G. M. Bleckmsnn, met dankbetuiging voor de bewezen diensten; benoemd tol regeerïngsvertegetiwoordiger op het cr-igres van woninghygiëne te Ant werpen dr. P. Woltering, hoofdinspecteur der volksgezondheid te 's Hertogenbosch benoemd tot directeur van het post- en te legraafkantoor te Eibergen P. Duhoux, com mies-titulair; benoemd in de Oranje-Nassau-orde tot commandeur mr. II. Smeenge, voorzitter der vc eniging „Schultevaer" te Amsterdam; tot ridder H. Ter wal, te Kampen, en J. Vol- ker, te Rotterdam, respectievelijk ondervoor zitter en voorzitter van de afdeeling Feijen- oord van „Schuttevaer" begiftigd met dc zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau-orde II. Slootjes, chef- kweeker bij de booinkweekerij der firma Van Nes, te Boskoop. benoemd tot voorzitter van het college van regen ten over dc gevangenissen te 's-Gravenhage, B. J. van den Berkhof, l:d van dat college op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ui' zijne betrekking van lid van den voogdijraad te Zutphen, aan J. J. Scheepers benoemd tot hoogheemraad von hel hoogheem raadschap van Zeeburg en Diemcrdijk, provinc'ën Utrecht en Noordholland, mr. H. J. Doudo tod Troostwijk, te Nieuwersluia. H. M. de Koningin vcreenigde gisteren aan tafeljhr. mr. J. Röell. vice-president van den Raad van State: Staatsraad mr. Gort van der Linden, oud-minister van Jus titie, en mevrouw Cort van der Linden; de echtgenoote van den hofmaarschalk mevrouw Boreel—Jellinghaus; dr. Bussemaker, boog- lecraar aan de universiteit te Leiden; graaf van P.andwyck, oud-secretaris van den Raad van State, en gravin van Randwyck; baron Van Ilardenbroek van Lookhorst, kamerheer van H M., en barones Van Hardenbroek; jhr. Van Reigersberg Versluys, le luit. ordon- nance-officier, en mevr. Van Reigersberg Versluys Na tafel hield de hoogleeraar dr. Busse maker voor H. M., de gasten en eenige an dere genoodigden eene lezing over den tijd van het Stadhouderschap van Willem IV. Een aanrijding voorkomen. Men meldt aan de N. Ct.: Toen H. M. de Ko- idnigin Donderdtag in den vroegen namiddag vergezeld van een hofdame, in een open rij tuig van het Buitenhof af de poort naar het Binnenhof inreed, kwam daar Juist een tram wagen van de andere zijde aangereden. De koetsier van het rijtuig van H. M. had 'blijk baar de tram niet zien naderen. De wagen- voerder van het tramrijituig bemerkte het ge vaar en remde oogenblikkeliik met de hand rem, waardoor een aanrijding voorkomen werd. De tramwagen, welke juist op het stroomlooze gedeelte onder de poort tot staan gebracht werd, moest door menscbenhanden naar buiten geduwd worden, om de geladen draden weer te bereiken. Het geval verwek te groote ontsteltenis bij omstanders en tram- passagiers. Mr. E. R. H. Regout. t Men seint ons uit 's Gravenihage- De Minister van Justitie Mr. Regout, is heden ochtend 8 uur overleden. Mr. Edmond Robert Hubert Regout werd geboren te Maastricht den 4en Juni 1863 zoo- dat hij den leeflüd van 49 jaar heeft bereikt. Den 31en Mei 1886 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschap op eene dis sertatie over het faillissement. In Juni 1888 werd hii benoemd tot ambtenaar van het O M. bij de kantongerechten in "het arron dissement Roermond. In November 1893 werd hij benoemd tot substituut-officier van justi tie (bij de rechtbank te Amsterdam, wrike betrekking hij vervulde tot December 1903, toen hii benoemd werd tot officier van justi tie te Roermond. Om z:ch geheel aan zijn Kamerlidmaatschap te kunnen wijden, vroeg en verkreeg hij eervol ontslag uit zijne be trekking en vestigde bij zich metterwoon te 's Gravenhatre. Na van verschillende colleges en commissies lid te eziin geweest en o a. in 1910 te hebben gefungeerd als commissaris- generaal voor de Nederlandsche afdeeling op de tentoonstelling te Brussel werd hij in Juni 1910 ter vervanging van Mr. Nc- lissen tot minister van justitie benoemd, in welk (belangrijk ambt hij zich onderscheiden heeft door groot meesterschap in het debat en behee-rsohing tot in alle onderdeelen der behandelde onderwemen. Mr. Regout was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur in de Oranje-Nassau-orde. grootofficier van liet Legioen van EAr, grootkruis in de orde van de Kroon van België, en ridder in de Pius- orde. Sedert dé afwezigheid van Hr. Ma. ge zant te Madrid en Lissabon, mr. Doude van Troostwijk, die 15 dezer de fun-tie van chef vatn bet Kabinet aan Bui-tenü. Zaken te 's Gra- venhage heeft aanvaard, is de gezantschaps secretaris in beide standplaatsen. de heer van Vollenhoven, als tijdelijk zaakgelastigde belast met (het beheer dier leaatiëiL De a,s. Kamerverkiezingen, Mr. A. baron van Dedem, lid vam de Twee de Kamer voor Zwolle, heeft, volgers de Tijd, thans definitief aan •eenige vrienden ver klaard, dal hij zich niet weder beschikbaar stelt. Verordening tegen de on tucht. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft Donderdag met 25 tegen 13 stemmen het voorstel der heeren De Jong en Van der Hoeven aangenomen, tot invoering van een nieuwe verordening tegen de ontucht. Dt. F. H. Schreve. De Rotterdam sche gemeenteraad verleende Donderdagtmid- da aan den heer dr. F. H. Schreve, op diens verzoek eervol ontslag als geneesheer-direc teur der ziekenhuizen. R. K. Volksbond. Men meldt nit Amsterdam: De Ned. R. K. Volksbond zal binnenkort zijn 25-jarig bestaan vieren. Dit feest wordt op Maandag 24 Maart a.s. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam feestelijk herdacht. Nat. Levensverzek ©rings- bank te Rotterdam. Ter gelegenheid van het 50-jairig bestaan van bovengenoemde levensverzekerings mij. ds door de directie een bedrag van f 50 000 beschikbaar gesteld, waarvan f 25 000 voor de studie over het te- vensverzekeriogs-vraagstuk en f 25 000 voor extra uilkeeringen aan die verzekerden. Blijkens bij het Departement van Mari ne ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck," onder bevei van dien kapitein iter zee "W. Th. de Booy, 17 dezer be Barce lona aangekomen. Parade op Koninklijke ver jaardagen. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat de groote parade op den verjaardag van de Koningin slechts gehou den wordt indien de sterkte aan beschikbare troepen (officieren, onderofficieren en min dere militairen) minstens honderd man be draagt. Op den verjaardag van de Koningin, wordt, behoudens deelneming aan de groote parade, gedurende den geheelen dag, op den verjaar dag van de Koningin-Moeder en on de ver jaardagen der leden van het Koninklijk Huis, na 1 uur des namiddags dienst als op Zon dag gehouden. Uit Amsterdam meldt meü ons: H. E. baron vain Asbcck, lid van den Raad van Bestuur van den Nntionoilen Bond „Het Oranje Kruis" vertrekt met het etoomschdp „Vondel" m<a,air Ned. In-dié. Naar men zich herinnert boden kort giete den zijn medeleden van den Raad van Be stuur baron van Asbeck hier ter sitede ©en af scheidsmaal aan. Dr. J. Menno Huizing a. Het sdof- feflijk overschot van den heer J. Menno -Hul zin ga, in leven direct©\M* ven den gemeemte- Kjk-en geneeskundigen «dienst te Amsterdam, tal Maandag middog 1 uur te Eibergeai ter aarde worden besteld. Te 's Graven ha ge ds overleden de 'heer H. P. Mutters, voormalig hoofd der bekende meubelfabriek van dien naam en grondleg ger van deze inrichting. Vrouwelijke politie-ambte- naren. Men schrijft ons uit 'sGravenhage: Mej. Van Elzelingen, die met den titel van politie-assistente en den rang van inspecteur van politie 3e klasse met 1 Februari wordt werkzaam gesteld bij dc afdeeling Zedenpoli tie alhier, is candidaat in de rechten. Zij stu deerde aan de Hoogeschool te Groningen en later te Leiden. Thans vervult zij een administratieve be trekking. Zij is de tweede vrouwelijke politie-ambte- naar in ons land. Landbouwopvoeding I. Voor rekening der Verceniging „Land'bouw- op-.oe-ding" is op de heide tusschen Voort- hutzen en Nükerk, een gesticht gebouwd, ge naamd Landboxrwonvoed-ing I", waarin wel dra ©en 20-tail onider toezicht der Regeering .gestelde jongens in het Landbouwbedrijf rullen worden opgeleid. De stichting bestaat u«it ©en hoofdgebouw, ingericht voor verpleegden en Directeur, en een boerderij, die o.m. ruimte aanbiedt aan 25 stuks vee ©n 3 paarden. Het werk is uitge voerd door den aannemer J. F. Andreae, t© Putten voor f 29340 Van de 60 H A. heidegrond, die eigendom der stichting zijn. is reeds een 10-tal bunders In cultuur gebracht. De opening zal nog dit voorjaar plaats hebben. Kippeneierenmarkt te Londen. In een te Barneveld gehouden vergadering van kippenihouders, is besloten pogingen aan te werden, om hun eieren voor pemeenschanpelïike rekening te verkoo- pen. ten einde op de markt te Londen de goede reputatie der Barneveldsche eieren te herstellen, welke goede naam. volgens som migen, «den laatsten tijd op de markt aldaar geleden zou hebben. Reeds is een voorloopige commissie be noemd. die de zaak verder zal uitwerken De Djeloetoeng-quaestle. De heer Ch. Boon Hartsinek, dir. dor Ned.-Ind. Boschproducten Maatschappij, beamtwoordt mr. Marchant in een door de drukkerij „Ja cob v. Compen" uitgegeven brochure. HIJ schrijft o.a.: De gehe-efte qiraesrtie wordt beheerscht door het aantal tappers en de markt. Er Is inder tijd, xlc meen ook door den heer Schlimmer, gewezen op hot onrechtvaardige van de be paling van den minimumprijs in de algemee ne voorwaarden opgenomen. Dit zou mis schien waar zijn indien: le. geheel Borneo m concessie was gege ven; 2© het verzamelen van djéloetoeng heit eeni ge bedrijf was van die categorie van meo* schen, die zich daarmede bezighouden. Nu is noch het een, no-ch het ander hei gevaL De Ned.-Ind. Boschproductejn Mij. b. v. b. bezit als concessiegebied naar schat ting slechts 2 van «óe totale uitgestrektheid djeloetoeffig-terreinen in Borneo, terwijl wni

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2