BINNENLAND. KOLONIËN. In een vertrek, grenzende aan óe verga- ierzaaL Een ambtenaar van het ministerie Uran buiten la ndsche raiken Jas de nota van de mogendheden voor. N&zim Pacha gaf in lichtingen over den militairen toestand, Ab durrahman las een rapport voor over den financieelen toestand, Noeradunghiao zette den buitenlandsöhen toestand uiteen. Daarna spraken Moestafa Assim, Dam a Ferid en maarschalk Fuad. Slechts 60 70 notabelen hadden aan de oproeping gevolg gegeven- Zij namen hun plaatsen in naar volkorde van fiun beroep; de militairen, ambtenaren, sena- éoren en oelema's vormden afzonderlijke groepen. Onder de afwezigen waren Mar- |Doed Cbefket en voorts Moes sa Kiazim en èïail, die deel hadden uitgemaakt van Jong- Turksche kabinetten. De gewezen grootvi ziers Ferict en Said waren tegenwoordig. (Vierde telegram. Het bericht van Aet door de vergadering genomen besluit werd ^es avonds in de stad bekend. Het maakte yooten indruk, maar werd met voldoening *ïoor het Turksche publiek ontvangen. De aan wezigheid van prins Said Halmi, den secre taris-generaal van het Jong-Turksche comité, duidt aan, dat het comité zich door hem liet vertegenwoordigen. De sultan deelt volkomen de meening, dat het noodig is vrede te sluiten. Vijfde telegram. Het schijnt, dat mi nister Noradunghian in de vergadering van den grooten raad heden in zijne ophelderin gen over den internationalen toestand er van gewaagde, dat Rusland in den laatsten tijd tot twee malen toe de Porie heeft gewaar schuwd, dat de voortzetting van de vijande lijkheden het zou kunnen dwingen zijne on tijdige houding prijs te geven. Zesde telegram. De vraag, die aan den grooten raad was onderworpen, was deze, of de raadgevingen, vervat in de nota van de mogendheden, moesten worden aan genomen of verworpen. De regeering ver klaarde zich ronduit voor de aanneming. Na maearschalk Fuad voerde verscheidene sena toren het woord, met name Ahmed Moeklitar. Behalve één keurden alle sprekers het ge zichtspunt van de regeering goed. De regee- ting zal de ambassadeurs antwoorden, dat zij de raadgevingen van de mogendheden aan neemt, dat zij overtuigd is van hun goeden wil en akte neemt van de gegeven verzekerin gen betreffende hun financieelen en moreelen •teun en het behoud van het aan het rijk blij vende gebied. De beraadslagingen hadden in stipt besloten zitting plaats. Terstond na de vergadering kwam de mi nisterraad in het paleis bijeen, ara de eind redactie op de nota der mogendheden vast te stellen. Het antwoord van Turkije zal morgen namiddag aan de ambassadeurs overhandigd worden. Zevende, telegram. In het begin van de zitting zette grootvizier Kiainil bet doel van de bijeenroeping der vergadering nilcen; aan het einde van de zitting gaf mi nister Noonadunvcjhian eene uiteenzetting van de strekking van hel antwoord, dat ge geven zal worden op de nota van de mo gendheden. In het antwoord geeft Turkije Adrianopcl geheel prijs; het vraagt met de mogendheden het lot van de eilanden in de Egcïsohe zee te bespreken. Minister Noera- dunghian reide: „Wij moeten vrede sluiten. Dg wilt gij dat wij de vijandelijkheden zul len hervatten onder omstandigheden, die de ministers van oorlog, financiën en buiten- landsche zaken onmogelijk verklaren. Laten tij. die den oorlog willen, opstaan." De geheele vergadering bleef zitten. Kla- mil dankte de leden voor hunne opkomst en sloot de zitting. Saloniki, 21 Jan. Het gerucht loopt, dat de Grieksche regecring plan heeft eene onzijdige zóne in te richten in de haven van Saloniki. De goederen, die daarin worden op geslagen, zullen onderworpen zijn aan een op- «lagrecht. Zij zouden slechts douanerechten betalen als lij op Gricksch gebied worden gebruikt, en zouden aan de Grieksche of Bul- gaarsche douanerechten onderworpen wor den, als zij naar een van die landen worden uitgevoerd. Op aansporing van verschillende leiders der oppositie zal binnen kort in Sofia eene nationale vergadering van alle partijen bijeen geroepen worden, om te protesteeren tegen de vervolgingen, waaraan de Bulgaarsche be volking in de door Serven en Grieken bezette deelcr van Macedonië van de zijde der auto riteiten is blootgesteld Belgrado, 21 Jan. Gisteren heeft, on der voorzitterschap van Pasics, een minister raad plaats gehad, die verscheidene uren duurde en zich, naar men zegt, heeft bezig gehouden met de vredeskwestie en met de vragen, die met Oostenrijk te regelen zijn. De ministerraad nam eveneens kennis van de mededeeling, die door den voorzitter gedaan werd van de rapporten van den Servisimien gezant te Weenen. Deze gezant is, na twee da gen in Belgrado te hebben vertoefd, weder *aar Weenen teruggekeerd. Cettinje, 21 Jan. Oostenrijk zet ijverig zijne bewapeningen voort op de grens van Montenegro, vooral aan den kant van Bosniö en Herzegowina. Montenegrijnsche gezinnen, die in Bosnië en Herzegowina wonen, worden over de grens gebracht Duitschland* De Braunschweigisohe Landeszeitung heeft bericht, dat de Duitsche admiraliteit over weegt bij den rijksdag, tegelijk met een ont- werp-legerwet, een voorstel in te dienen om bet vlootbouw-programma uit te breiden tot drie per jaar, de vlootmililie langer in dienst te houden, enz. Dit bericht wordt door de Nordd- Allg. Zeilung tegengesproken onder mededeeling, dat voor de marine enkel eene credietaarcvrage voor zaken, in verband vtaande met de luchttvaart, in aanmerking komt Uit Berlijn wordt aan de Frankf. Ztg. be richt, dat die credietaanvrage zoowel voor het leger als voor de vloot zal dienen en waarschijnlijk 20 millioen zal bedragen. Voor %eti leger is echter nog meer te verwachten; behalve de aanvrage van geld ten behoeve van de luchtvaart, zal bij den rijtksdag nog eene militaire voordracht worden ingediend, en wel nog in deze zitting. Wat zij zal bevat ten. ia met zekerheid oog niet te zeggen. Frankrijk. Parijs, 21 Jan. Briand verklaarde, dat alle leden van het nieuwe kabinet volkomen bet eens zijn over alle kwesliën. In een on derhoud met Ribot drukte deze zijne wenr schen uit over het succes van het kabinet. De ministerieele verklaring zal Donder- dag worden vastgesteld. Het kabinet zal zich waarschijnlijk denzelfden dag aan de Kamer voorstellen. 22 Jan. Het Journal zegt: De ministerieele verklaring zal inhouden dat de regeering voornemens is te volharden in eene waardige vredespolitiek. Zij zal er naar streven de herziening van de kieswet tot een goed einde te brengen. Zweden. Stockholm, 22 Jan. In de Tweede Kamer verklaarde de minister van buiten- iandsche zaken graaf Ehrensvaerd, in ant woord op eene vraag van de oppositie, dat de door Zweden, Denemarken en Noorwegen onderteekende verklaring betreffende over eenstemmende onzijdigheidsmaatregelen even min eene Skandinavische entente als een bondgenootschap beteekent. De verklaring stelt ook niet de mede-onderteekenaairs ver antwoordelijk voor de handharing van de onzijdigheid. Zij wijst echter het begin aan ran eene betere verhouding tusschen de drie volken- Oostenrljk-Hongarïje. Weenen, 22Jan. De toestand van aarts hertog Reinier is plotseling verergerd. Er ko men verschijnselen voor van ingewandsver lamming. Weenen, 22 Jan. Volgens de Korres- pondenz Wilhelm blijft de toestand van aarts hertog Reinier reden van ongerustheid geven. Hij bracht een slechten nacht door Weenen, 22 Jan. De toestand van aartshertog Reinier is verbeterd. Budapest, 21 Jan. De regeeringspartij heeft graaf Khuen Hederuary tot voorzitter gekozen. In den loop van de bijeenkomst deden verscheidene sprekers uitkomen dat ondanks de afscheiding van eenigc afgevaar digden, de partij eenstemmig is ten aanzien van de kiesrechtherziening. De minister-president verklaarde, dat het te betreuren was, dat politieke staatslieden zich verbonden hebben met radicale agitators om moeilijkheden te berokkenen aan de regee ring in zake de kiesrechthervorming. Wat de bedreiging met eene algemeene staking be treft, het is ontoelaatbaar, dat men zoo pressie tracht uit te oefenen op het parle ment. De regeering zal als zij voor eene alge meene staking staat, de wet met nadruk en zonder voorbehoud toepassen. Rusland. Petersburg, 22 Jan. De arbeiders- demonstratién van 1905 zijn beden door ver schillende stakingen gevierd. Van de 300.000 arbeiders gingen ongeveer 50,000 niet aan het werk- De pogingen, die hier en daar werden aangewend om revolutionaire liederen aan te heffen, werden door de politie onderdrukt Turkije. Konstantlnopel, 22 Jan. Een finan cier is, naar gezegd wordt, naar Weenen ver trokken, om op de Weener markt 10 millioen Turksche schatkistbiljetten te plaatsen, waar van de helft slechts betaalbaar in zilver. Marokko. Par ij s, 21 Jan. Het Journal Offidel zal morgen een besluit bevatten, waarbij het secretariaat-generaal van het protectoraat van Marokko geregeld wordt.'Tirard wordt secretaris-generaal. Vereenigde Staten. Washington, 21 Jan. In den Senaat hield heden Root eene welsprekende rede tot ondersteuning van zijn amendement om uit dc Panamakanaalwet te doen verdwijnen de bepaling, die de Amerikaansche kustvaarders toelaat zonder betaling van scheepvaarttollen door het kanaal te varen. Allerlei. Nancy, 22 Jan. Gérard, de moordenaar van het meisje Schouwaken, is heden mor gen om 7 uur 9 minuten ter dood gebracht. Men vond hem gekleed slapende. Hij ver zocht zijn verdedigei aan zijne -familie ver giffenis te vragen. Hij nam den steun van den godsdienst aan en woonde eene mis bij; daarna stapte hij moedig naar het schavot. Eene talrijke menigte juichte de voltrekking van het doodvonnis toe. De vader en de moe der van het slachtoffer woonden de executie bij. Smokkelarij. Uit Keulen wcrlt aan de Berliner Börsen Kurier gemeld: Te genwoordig neemt het smokkelen aan de Zuid-Nederlandsche grens zoodanig de over hand, dat de grensplaatsen met de gesmok kelde waar volkomen overstroomd worden. De grenspolitie moet versterkt, en een scher per toezicht op de treinen uit Nederla-nd ge houden worden. Vooral heeft men te doen met een uitgebreid smokkelen van lucifers. De lucifers worden bij massa naar Zuid-Duitsch- land gezonden Tal van personen zün reeds aangehouden. De overheid wijdt vooral veel aandacht aan de arbeiderstreinen uit Neder land, daar gebleken is dat veel fabrieksarbei ders aan bet winstgevende smokkelen mee doen. New-York, 21 Jan. De politie heeft een man gevangen genomen, die in het postkan toor vroeg naar een pakket uit Amsterdam. In het belastinggebouw werd een pakket ont dekt, dat een schilderijenlijst inhield, waarin diamanten, d:-> 20.000 dollars waard zijn, ver- horgen waren om de invoerrechten te ontdui ken. De politie onderzocht ook wat de man bij zich had; zij nam diamanten in beslag ter waarde van 60.000 dollars. De te Amsterdam woonachtige familie beeft, zoo meldt de Telegr., gisterenochtend van den man, telegrafisch bericht ont vangen, dat men hem, na het storten van een borgstelling, op vrije voeten had gesteld. Men heeft van de schipbreuk vernomen, dat 't stoomschip de „Veronese" getroffen heeft 't Schip was met 250 passagiers bemand- Don- v&n Leixoes in Portugal binnengeloopen, maar vaax Leikoes in Portugal binnenloopen. maar bet stormachtige weer belette rulks. Toen fn den middag de mist was opgetrokken, werd een hernieuwde poging gedaan, maar onge lukkigerwijze stootte het vaartuig hierbij op een rots. Per draadlooze telegraaf werden de kustbewoners in kennis gesteld met den benarden toestand, waarin de schepelingen verkeerden. Eenige reddingsbooten werden uitgezet, doch zij werden op de rotsen ver brijzeld, zoodat verschillende inzittenden ver dronken. Toen werden pogingen in het werk gesteld, om door middel van een red din gs- hjm verbinding met het schip te krijgen, maar aanvankelijk was iedere poging vruchteloos. Intusschen bood het vaartuig een ontzetten- den aanblik. Het lag eenigc honderden meters van de kust. geslingerd en gebeukt door de zwaarste zeeën. Op het dek stonden de pas sagiers angstig bijeen en klemden zich aan elkaar vast - de vrouwen lagen geknield. Toen men ten slotte een reddingslijn had aange bracht. werden allereerst de vrouwen en kin deren gered. Toen 22 vrouwen en vele kinde ren reeds in veiligheid waren, brak de ka bel en twee vrouwen kwamen in de golven om. Acht uren van ingespannen gevaarlijken arbeid waren noodig om een nieuwe verbin ding tot stand te brengen. Den geheelen nacht werkten de redders on vermoeid voort hetgeen mogelijk was, door dat het loodschiiP „Libano" voortdurend zijn zoeklichten uitzond. Hartverscheurende too- ncelen grepen plaats. Een vrouw werd krank zinnig, toen haar oudste jongen voor haar oogen verdronk, terwijl een ander kind haar uit de armen werd geslagen. Toen allen aan land gebracht waren, "het laatst de kapitein, had een aangrijpend too- neel plaats. Alle overlevenden verzamelden zich in een groep en zon een het Engelsche vo'-'slied ..God save the king". Vermoedelijk zijn in het geheel 15 29 men- schon omgekomen. Men vermoedt, dat de ka pitein een verkeerde richting heeft ingesla gen, doordat hii de lichten van vaartuigen voor kustlichten aanzag. Een hevige storm uit het zuidwesten woedt op de Fransche kust. De orkaan gaat vergezeld van zwaren regenval. De scheep vaart is geheel gestremd. Parijs, 2 2 Jan. Uit Petersburg wordt aan de Patrie bericht, dat tijdens een ijs- feest door het breken van de ijsvlakte 200 personen in 't water zijn geraakt. Velen ver dronken. Soeakin, 22 Jan. Een Indische pel grimskaravaan is midden in den nacht bij El Hambra, tusschen Medina en Yambo, ovei*val- len door een plotseiingen watervloed, komen de van de bergen. De geheele karavaan is weggespoeld. Omstreeks 350 personen zijn verdronken; hirnne Kiken zijn nwt geborgen. 50 menschep zijn gered Oost-In tlie. De doodgeschoten boschopzichter. Naar aandeiding van het telegram uit Batavia omtrent den in Cherihon doodgescho ten boscbopziener, schrijft de N. R. Ct. dat hier waarschijnlijk bedoeld as de boschopzriener C. Janssen ,die volgens den Regeerings-almanak sedert 9 April 1910 geplaatst was in het bosch district West-Cheribon-Soemedang. Dit wordt vermeld, omdat or nog twee bosdhopziieners van gelijkfluddenden naam zijn, n.l. Th. L. Jan sen fboschdistrict Grobocnan) en F. H. Y. Jan sen (houtvesterij Tclawa.9 Kameroverzicht. Tweede Kamer. "Woensdag werd begonnen met de regeling van werkzaamheden. Wegens afwezigheid van minister Heems kerk. zou heden morgen allereerst worden voortgezet dc behandeling der Koloniale be grooting. Daarna zal ook 's avonds w- - n voortgegaan met de begrootimg van Binnen landse he Zaken. Voorts is met 39 tegen 22 stemmen zuiver links tegen rechts, op *s Voor zitters voorstel, ondanks besfcrijrivng van de hoeren Tijdeman, Borgesius en de Klerk, be sloten om na afloop van den beg rooting? ar beid geen reces te houden, doch reeds 4 Fe bruari de beraadslagingen over de Invalid i- teils- en Ouderdomoverzekerings-ontwerpen te hervatten. Door dit bestuif kwamen te ver vallen de voorstellen van de heeren Tydeman en de Klerk, resp. bedoelende een reces van 14 en 8 dagen. Bij de verdere behandeling van de begroo ting van Binnen'amdsche Zaken trok de lieer Schaper (S.-D.) een amendement, om den begrootimgspost ad f 135000 voor suhsidieering der tuberculose-bestriidiiug met 1 15.000 te ver- hoogen, in, nadat minister Heemskerk beloofd had de zaak te zullen onderzoeken en zoo noodig spoedig bij suppletoire begrooting esen hooger subsidie-bed rag te zullen aanvragen. Na nog eeinire discussie over verschillende onderwerpen, meest van localen aard, werd liet debat. da4 gevorderd is tot leger onder- wiis-nfdeelirag, verdaagd tot Dooderdagna- middag. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 23 Jan. bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: bij de Rijks directe belastingen benoemd tot inspecteur aan het departement van finan ciën mr. A. Kuyper, adjunct-inspecteur, tijde lijk daar werkzaam; verleend de persoonlijke inspecteurstitel aan A. Volkmaars, adjunct- inspecteur te Amsterdam; G. Kluitmans, idem te Utrecht en Th. Sikkens, idem te Amsterdam; 1 jaar buitenlandsch verlof verleend aan den Rijkswaterstaatsingenieur 3e klasse J. Lely te Dordrecht; op verzoek eervol ontslagen mej. E. C. M. Sepp te Amsterdam, als klerk bij de Rijksver zekeringsbank. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard! hef beschermheerschap van de ten toonstelling die dit jaar te Tilburg zal gehou den worden. Tevens heeft Z. K. H. aanvaard het be schermheerschap van het Intern Vredescon gres, dat in den zomer van dit jaar te 's Gra venhage of Scbeveningen zal worden gehou den Begrafenis minister Regouta Me® meldt uit Den Haag: Ongeveer 6 uur verliet het stoffelijk over schot van minister Regont de R.-K. 'begraaf plaats en vertrok 7.17 per S.S. naar Maas tricht, om te worden neergelaten in den fami liekelder. De overbrenging geschiedde na de plechtige uitvaart van Dinsdag zonder eenig ceremonieel. In den gewonen personentrein bevond zich een salonrijtuig door de Ned. Centr. Spoorwegmaatschappij aan den minis ter van Waterstaat en zijn familie ten gebruike afgestaan. Het salonrijtuig werd voorafgegaan door een tot rouwvertrek ingerichte wagon, waarin het stoffelijk overschot in geplaatst werd. Niettegenslaar.de hel vroege uur en hel gure weer waren velen getuigen van de over brenging. Te 12 26 uur stoomde de trein Maastricht binnen. Op het perron waren aanwezig fami lieleden, jhr. Van der Maesen de Sombreff, lid der Eerste Kamer, de burgemeester van Maastricht en de commandant der marechaus see. De stoet, bestaande uit een lijkwagen en zes volgrijtuigen, begaf zich door de stad, waar alle lantaarns brandden met rouwfloers omkleed, veel vlaggen halfstoks hingen met rouwwimpel en op vele plaatsen het licht ont stoken was. Een groote menigte was in de straten opgesteld. Voor het Jezuïetenklooster, waar de stoet passeerde, waren de priesters opgesteld. Op het kerkhof waren aanwezig de Commissaris der Koningine de kamerheer in buitengewonen dienst Graaf de Gelous, de rec tor der Jezuïeten, de rechterlijke macht, het dagclijksch bestuur, vele familieleden, belang stellenden enz. Mgr. Menten en de pastoor van Oud-Vroen- hoven gingen op het kerkhof den stoet voor uit. Bij de groeve spraken genoemde geeste lijken het gebed. Daarna drukten de aanwe zigen de hand van den minister vaD Water staat. In hot hotel des Indes te 's Gravenhage zijn aangekomen de gezanten van Chili en Denemarken. In het hotel Paulez te 's Gravenhage is aangekomen dc heer Shizuku Suzuki, direc teur van de belastingen in Japan. Nederland en bet Panama- ka n a a 1. Verschenen is het rapport, door de Commissie voor de Handelspolitiek, uitge bracht aan de ministers van Landbouw en Koloniën, betreffende de gevolgen der ope ning van het Panama-kanaal voor Nederland en Koloniën. Het rapport, dat vergezeld is van verschil lende bijiagen, komt tot de volgende conclu sie: Al laat zich thans niet met zekerheid be palen tot welke veranderingen in het wereld verkeer de opening van het Panama-kanaal aanleiding zal geven, het staat vast, dat Ne derland van die veranderingen in verschil lende opzichten partij kan trekken. De noodige actie daartoe moet echter in de eerste plaats van het particulier initiatief uit gaan, en naar het zich laat aanzien zal die actie niet uitblijven, daar reeds nu belang hebbenden getoond hebben waakzaam te zijn. De Regeering stelle zich nu tot taak door voorlichting dit initiatief In de hand te wer ken en te steunen. Eene meer directe Regeeringsbemoeiing is noodig op drie punten. Voor de verbetering der haven van Curasao dienen zoo spoedig mogelijk de noodige maatregelen te worden genomen, het consulaatwezen in Amerika spe ciaal aan de Westkust behoort eveneens spoe dig te worden gereorganiseerd en ten slotte moet bij de zorg voor de groote havens in Ne derland en Ned.-Indië rekening worden ge houden met den invloed van het Panama kanaal op de grootte der schepen. De sub-commissie, die het rapport opstel de, was als volgt samengesteld: De heer Hudig, voorzitter, en de heeren S. P. van Eeghen, te Amsterdam; mr. J C. A. Everwijn, te 's Gravenhage; H. Hissink. Rot terdam en prof. dr. J. Kraus. te 's Gravenhage, als leden. De heer mr. H. C. Obreen. secretaris der commissie voor de Handelspolitiek, trad op als secretaris. De Kamerverkiezingen. De fe deratie der afdeelingen van de S .D. A. P. in het district Dokkum hebben, volgens het Leeuw. Nieuwsbl., aan mr. P. J. Troelstra ppn candidatuur aangeboden. Dc heer Troel stra heeft verklaard de candidatuur in ernsl'ee overweging te zullen nemen. De a.s. Kamerverkiezingen. In tegenspraak met vroegere geruchten, als zou de heer H. Pollema, lid der Tweede Kamer voor Gorinehera, zich niet meer herkiesbaar stellen, meldt het weekblad „Drie Provin ciën", dat de heer P. door de anti-rev. kies- vereeniging „Nederland en Oranje" weder candidaat gesteld is. Bij beschikking van den Minister van Oorlog ad interim Mimsfter van marine, zijn de navolgende plaatsingen gel-ist, met 1 Fobr. a.s.: officieren-machinist der 2de klasse H. Steensma, geplaatst aan boord van Hr Ms. mijneolegger Hydra, en H. van der Linde, geplaatst te Rotterdam. Bij beschikking van den minister van oorlog ad interim minister van marine is benoemd tot 2de licbtwa^bW aan boord van 'sRiiks lichl-sehip ,,Maas", de 3de lichtwacih- ter daar aan boord L. Spaan* De Bond v.oor Mindet-Mari- nepersoneel Volgens het eerstdaags ver- schiinende jaarverslag over 1912 van deze or ganisatie is, naar Het Volk mededeelt, 'het le dental in dat jaar gestegen van 2630 op 2994 en wel 1682 matrozen. 815 mariniers en 467 stokers. In 't geheel is 78 percent van alles dat volgens het reglement lid kan zijn, aan gesloten. Van de matrozen is nagenoeg alles lo'd, van de mariniers 68 pCt. en de stokers 53 pCt. Het kapitaal der vereeniging is met inbegrip van het Nieuw Gebouwfonde groot bijna f 20.000, totaal f 38 897.04. De Avp. deelt mode, dat de luit.-kolonels N. D. de Ridder van het le, C. Hemmes van het 3e, P. Giel van hot 10e en II. G. van Meur® van hot 4e reg. in-f. tegen 1 Maart a.s. het le ger met nensioen rallen verlaten en dat d* kapitein P. A. R. C. v»n Linden Tol van Kef le reg. infant bestemd is om met 1 April a.a, op te treden ad» adjudant van de stelling va«f Amsterdam. Op 1 Januari ontbraken bij het wapen der infanterie 67 2e luitenants en waren over- oompleet 40 le luitenante en 7 kapiteins. Het aantal reserve-officier en ls gestegen tot: 9 ka piteins, 158 le, en 304 2e luitenante; dat dew miliI ie-offioieren tot 102 le- en 70 2e 1 luite nants. - Scheiding van instructie en administratie De voorgenomen scheiding van instructie en administratie voor het onderofficier Jen der schijnt, naar do Avd- meldt, thans verwezenlijkt to worden. Dientengevolge zullen sergeanten, die vol daan hebben aan het examen voor sergeant- majoor-admlnistraleur, tot dien rang bevor derd kunnen worden, zonder aan het exa men voor den rang van serpearvt-majoor- instructeur ook te hebben voldaan, zooals thans vereischt wordt. Le e ft ij d s gr ens ambtenaren Directe Belastingen. De heer M. A. Bringenberg en 26 andere ambtenaren bij de Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijn zen, en bij de Registratie en Domeinen, ellen te Amsterdam, hebben een adres gericht tol de Koningin tegen een eventueole verlaging van de leeftijdsgrens voor penslonneering van 70 op 65 jaar. Het onderwijs !n de Mina hassa. Dezer dagen is bier te lande een telegram uit Menado ontvangen van den volgenden inhoud: „Resident 7 dezer van Buitenzorg teruggekeerd; alle openbare in- landsche scholen worden geconverteerd, geene uitgezonderd". Nu heeft indertijd de Javabode in verband met eene kennisgeving in de Javasche Cou rant over de onderwijsconventie o.m. he* volgende geschreven: „Het ligt niet in de bedoeling da del ij k alle gouvernement s scholen op te heffen. Voorshands zal deze maatregel worden toegepast op ten minste 60 en ten hoogste 70 dier scholen (er zijn er ruim 100) die naar het oordeel van den directeur van het departement van on derwijs en eeredienst daarvoor het eerst in aanmerking komen. De opheffing der overige gouvernementsscholcn zal geschieden op een nader door den gouverneur-generaal te be palen tijdstip." Hiermede was geheel in overeenstemming wat in de zitting der Eerste Kamer van 30 December j.l. de Minister van Koloniën om trent de uitvoering der conversieplannen mededeelde. Het telegram wekt het vermoe den, dat nu toch tot de opheffin# van ftlle openbare inlandsche scholen in de Mina- hassawordt, otf binnenkort zal worden over gegaan. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft het lid der Tweede Kamer, de heer Ketelaar, een vraag om opheldering te dezer zake tot den minister van Koloniën gericht. De heer J. Dirks, burgemeester van Franeker, heeft tegen 1 Februari om ge zondheidsredenen ontslag gevraagd. Dc heer Dirks werd in 1882 tot lid van den raad gekozen, in 1887 tot wethouder en in 1898 tot burgemeester benoemd. De burgemeester van 's Gravenhage heelt bij den administratieven dienst der gemeen telijke politie benoemd: tot hoofdcommies mr J. A. Buchner, advo caat en procureur te Utrecht; tot oommies den heer A. J. van der Flier, gemeente-secretaris te Bloemendaal; tot adiunct-commies de heeren J. C. "W. Blom, adiunct-commies ter gemeente-secre tarie te Haarlem; M. W. Paap, procuratie houder bij Laboiichère Ovens en Co.'s Bank, biilkantoor Den Haag; en W. K. Vcrbaars- scbott, commies len rang bij de tuchtschool te Velzen. Een tegenvaller. De gemeente raad van Zutphen was Maandag in de on- nnngename noodzakelijkheid den hoofdclij- ken omslag met f 1845412 te verhoogen en dien te brengen op f 138634 12. Ged. Staten hebben namelijk een fout In de begrooting ontdekt. ITet tekort op de re kening van 1911, groot f 18.454.12, stond wel als leening onder de ontvangsten, maar niet onder de irdtgaven, moest er dientengevolge nog opgebracht worden en die meerdere uitgaaf was alleen le vinden uit den hoofdo- lijken omslag. Een poging om een deel der som uit onvoorzien te vinden, verwierp de Raad met één stem meerderheid. Tegen de vivisectie. Prof. dr. C C. Uhlenbcck te Leiden, heeft zitting geno men in het comité tot beperking der vivisec tie. De N. R. Ct. deelt mode. dat tot redac teur van dat blad, mei ineang van 1 April is benoemd de heer E. O. IT. M. Ruempol, re dacteur bij de taehvgrafiscbe inrichting der Tweede Kamer. In verband met deze benoeming bevat <fe Staatscourant een oproeping voor een redac teur bij genoemde inrichting van de Tweede Kamer. Voor den dienst in Ned.-Indië zijn be stemd. om te worden benoemd tot: a. administratief ambtenaar: J. A. II. van Leeuwen te 's Gravenhage, G. A. Kastelijn te Leiden. F. H. Nieuwenhuijzen te Leiden, J. C de Klerk te Leiden, W. A. van der Capellen te Leiden, N. Beets te Lel den, Th. A. Uljee te Leiden, W. van der Worff te Nijmegen, G. M. Wigman te Leeuwarden, J. Jongejans te Leiden. b. Onderwijzers der 3de klasse bij het openbaar Europecseh lager onderwijs, dc da mes: G. Anema te Olst, K. Swerms te Amster dam, W. M. Senechal te 's Gravenhage, A. M. W. H. Antonijsen te Beverwijk, H. van Kleef te Enschedé, A. M. Schuitemaker te Amster dam. De heer J. Beets, observator aan de fi liaal-inrichting van het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut tc Rotterdam is, naar dg N. R. Ct. meldt benoemd tot onder-haveaf meester, in dienst dier gemeente.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2