BINNENLAND. KOLONIËN. ..Voort te uetten van het vorige kabinet, met Jde v ruchtbare instemming van alle republi- fcei en op het gebied der gnoote nationale - _,en door de nauwe vereeniging en de oariteit van allo Franschen. •"volgens werden de wetsontwerpen op- omd, die Senaat of Kamer zullen heb- le onderzoeken en ten spoedigste te eren: namelijk de hervorming van de i -rcohtregeling, verkregen door de over- Ice blemraiug der republikeinen op den Ui -ndslag van eene billijke vertegenwoordd- tóüg der minderheden, de inkomstenbelas ting en de hervorming van de krijgsraden. De goedkeuring van het Fransoh-Spaan- bchc verdrag van 27 November zal de defini tieve regeling van de oaken in Marokko fcoelaten. De verklaring drukt den wil der regeering Bil om de leebenschool te verdedigen, zonder r- _/titda,ging en zonder geweld, maar met vol- tarding. De regeering geeft de noodzakelijkheid te I kennen om aan de werkliedensyndicaten rechtspersoonlijkheid en bevoegdheid tot het Verier ij gen van eigendommen te verleenen. Zij is bezield met den wil eene politiek te Voeren, zorg dragende voor den economi sch en voorspoed van het land1 en voor de votooiing der nationale uitrusting. Zij wil het koloniale gebied tot de volle waarde bren gen en het orediet van Frankrijk, het eerste Van de wereld, versterken, ten einde aan het leger en de vloot de middelen te verschaf fen om weerstand te bieden aan lederen aanval en met fierheid de nationale eer te bewaren. De verklaring gaat daarna aldus voort: Het land zal ons dank wijten, dat wij zoo onzen plicht vervullen. Het gaf zelf onlangs een (vruchtbaar voorbeeld van koelbloedigheid. Zijne medewerking is ons kostbaar geweest om moeielijke passen vlug door te trekken, waaruit Frankrijk tot zijne eer te voorschijn ls gekomen. Meer dan ooit moet onze aan dacht met zorg gevestigd blijven op de buiten- la ndsche vraagstukken, meer bijzonder op die van het oosten en het verre oosten. Trouw aan onze bondgenootschappen en vriend schapsbetrekkingen blijft het onwrikbare be ginsel van onze buitenlandsche politiek. De ondervinding van de laatste maanden bewees overvloedig al het moreele gezag en al de overtuigende kracht, dat de diplomatieke werkzaamheid van Frankrijk in dienst van den wereldvrede verkrijgt, wanneer het die in een geest van heuschheid tegenover de andere natiën uitoefende, in nauwe aanraking en voortdurende harmonie met zijne vrienden en bondgenoolen. Zoo zijn wij van zins, zon der ons van deze gedragslijn te verwijderen, ons verstandelijk en economisch erfdeel te bewaren, beschaving te verspreiden, de zaak des vredes nuttig te dienen en de organen der nationale verdediging te versterken. P a r ij s, 2 4 Ja n. De minis'erieele ver- Waring werd heden voorgelezen in di* Kamer en in den Senaat. Het gedeelte, dat betrekking heeft op de herziening van de kieswet, lokte eenig gemor uil aan de linkerzijde van den Senaat en toejuichingen, met gelach gemengd, in de Kamer. In de Kamer werd een debat gevoerd over dc ministerieele verklaring. Jaurès sprak de hoop uit, dat de overeen stemming tusschen de mogendheden zal Voortduren en dat Frankrijk woorden van redelijkheid en edelmoedigheid jegens de overwonnenen zal doen hooren. Hij meent niet, dat de Fransehe vloot Konstantinopel mag gaan beschieten om den afstand te eisehen van een stad, die zich heldhaftig ver dedigde De minister-president verklaarde dat het debat moest leiden tot eene duidelijke be slissing zonder dubbelzinnigheid Hij zeide, dat hij bij de samenstelling ▼an het ministerie geen enkele kleingeestige overweging had deen gelden, maar zijn best had gedaan een werk van repu-blikeinsohe verzoening te volbrengen. Het meest drin gend vraagstuk is dat van het kiesrecht. Nooit had hij over de „scrutin d'arrondis- «ement" een banvloek uitgesprokenhij er kende de diensten, die dit stelsel had bewe ren maar het was een vervalscht instrument. De kiesrechthervorming is eene vraag van tactiek- De partij, die aan het bewind is. moet beproeven er te blijven in het belang van het land en het volk. die haar aan het bewind brachten. Door gepaste middelen moet de partij, die in het bezit is van de macht, het kiesrecht maken tot een rechtvaardig en bil- Hjk instrument. Briand verzocht de linkerzijde haar goe den wil te toonen om de kiesreciifihervormmg te helpen tot stand brengen. Wat betreft de verdediging van de leeken- school, herinnerde hij er aan, dat hij ver scheidene wetsontwerpen van die strekking had ingediend Briand deed een warm beroep op de alge- meene samenwerking Yan de republikeinen en verzocht hen zich te scharen om de regee ring, die is samengesteld uit republikeinen. Ten slotte zeide hijMen sprak straks van onthouding in een zaak als deze. Deze hou ding is onbegrijpelijk. De Kamer werd zeer rumoerig. Er werd geroepen om verdaging tot Maandag en om over te gaan tot de orde van den dag. Terwijl gedebatteerd werd over de volg orde van de stemming, kreeg Briand eene Bauwde. Verscheidene afgevaardigden bewe zen hem hulp en hij kwam spoedi" weer bij. Hij aanvaardde den overgang tot de orde van den dag niet en stelde de kwestie van Tertrouwen. Het voorstel om over te gaan tot de orde Tan den dag, zonder meer, werd verworpen (net 363 tegen 101 stemmen. De regeering aanvaardde een motie-Ché- ron, waarin wordt gezegd: De Kamer, de f-egeeringsverklaring goedkeurende, en ver trouwende dat zij eene poilitiek van nationale Verd diging, socialen vooruitgang en be scherming van de leekenschool zal voeren, et medewerking en onderlinge samenwer- ng van de republikeinen, gaat over tot de orde van den dag. De motie van vertrouwen werd aangeno men met 324 tegen 77 stemmen, waarna de Vitting gesloten werd, Engeland. Lon'den, 24 Jan. Plet debat over bet tartend enient-Grey betreffende bet .vrouwen- begon heden. Het amendement werd toegelicht door den unionist Lyttleton; Grey zelf zal Maandag spreken. De discussie droeg niet het gewone partij-karakter. Een opmerke lijk incident was de rede van Harcourt, die een levendigen aanval richtte tegen zijne ambt- genooten Lloyd George en Grey, die voorstan ders zijn van vrouwenkiesrecht De stemming over hot amendement van Grey wordt Maandag gehouden. Oostenrijk. Weenen, 24 Jan. Admiraal Montecuo coli, de bevelhebber van de vloot, heeft na eene Inspectiereis een dagorder lot de vloot gericht waarin hij verklaart, dat de vloot haar plicht zal doen in alle omstandigheden. Vereenigde Staten. Londen, 23 Jan. Het antwoord! van staatssecretaris Knox on de nota van Sir Edward Grey over de Panama-kanaalrech ten houdt in, dat de bezwaren van Grey wer den geformuleerd, terwijl men onbekend was met het feit, dat de door Taft vastgestelde rechten zijn gebaseert op berekeningen, waarbij rekening is .gehouden met het be drag, dat de Amerikaansche kustvaart zou hebben ibetaald, in dier voege, dat het even redige aandeel, dat de vreemde scheepvaart zal hebben te dragen in de aanlegkosten en de bedrijfskosten van ihët kanaal, niet door de vrijstelling zou worden vermeerderd, want het daaruit voortvloeiende verlies zou door de Amerikaansche regeering alleen ge dragen worden. Het feit, dat de wet aan den president de macht geeft (iets te doen wat in srijd is met de belangen van de Britsohe scheepvaart, is geen rechtmatige reden tot klacht, tenzij deze macht elders wordt uitgeoefend. Totdat de Britsche bezwaren steunen op iets meer we zenlijks dan eene bloot mogelijkheid, is er geen reden voor arbitrage. Knox stemt inlusschen toe, dat Engeland kan eischen de berekeningen, waarop de scheeuvaartlollen steunen, en ide bepaling tot vaststelling van wat kustvaart is, enz. te onderzooken ten einde te bepalen of de Britsche scheepvaart unfair wordt behan deld. Ingeval er verschil over zulke feitelijke kwesliën is, is de regeering der Vereenigde Staten bereid ze ie verwijzen naar de ge mengde commissie voor onderzoek, voorzien In het En.gelsch-Amerikaan.soh arbitrage verdrag, dat nog niet bekrachtigd is maar dat de Vereenigde Staten bereid zijn te be krachtigen. Dit antwoord ls Maandag door den Ameri- kaanschen zaakgelastigde overhandigd aan Sir Edwartd Grey en werd heden bekend gemaakt. Washington, 23 Jan. Franklin, de onder-voorzitler van de Intermercantile Ma rine. heeft aan de commissie van het huis van vertegenwoordigers, die onderzoek doet naar de schcepvaarbovereenkomdlen der North Continental Conference toezicht uit oefent over de voor vervoer naar het Wes ten bestemde tarieven van de stoomvaartlij nen van Hamburg, Bremen, Antwerpen, Rot terdam en Amsterdam naar Amerika. Hij legde een afschrift over van eene overeen komst tusschen de HamburgAmerika, 'de Norddeutsche Lloyd, de Holland—Amerika en de Red Star lijnen; die overeenkomst is gesloten in 18D4 en was de basis van de over eenkomst betreffende de „pool" van de vrachtprijzen, die thans bestaat. Daarbij worden minimum-vrachten voorgeschreven en wordt de volgende verde©lingsschaal vast gesteld: Holland—Amerika 37$ pot., Nord deutsche Lloyd 23$ pet., Holland—Amerikar lijn 18 pet., Red Star 20£ pot. De getuige ver klaart- verder, dat hij gelooft, dal er eene afspraak is tusschen de Liverpool, London en North Continental Conference, dat er geene vraohtverlaging zal zijn. Allerlei. N e w-Y o ai k. 2 3 J a u. Ex-president Cas tro. die door eene speciale commissie werd onderzocht om te beslissen of hem zal wor den toegestaan in de Vereenigde Staten te komen, werd woedend over de vragen, die hem door eenige leden van dte commissie werden gedaan over den dood van generaal Paredes in Venezuela. Ilij beval hun de ka mers, die hij op Ellis Island bewoont, te ver laten. Toen zij weigerden, riep hij zijn knecht, nam een stok met gouden knop en trachtte hen er uit te drijven. De leden van de commissie verlieten ten slotte het ver trek. Castro sloot zich in zijne kamer op. P a u, 24 Jan. De luahtschipper Bider seint, dat hij de Pyreneeën is overgevlogen. Madrid, 24 Jan. Bider, die in Pan was opgegaan, is bij Madrid neergekomen. Etampea, 24 Jan. De luchtschipper Nieuwport en zijn machinist hebben een doo- delijken val «gedaan. Christian f. a, 24 Jan. Volgens de AJtenposten is Maandag uit Adoentbay een© exoeditie vertrokken om aan de expeditie SohroederStranz, die zich in de Treuren- burgbaai bevindt, hulp te brengen. Ten ge volge van een hevigen storm is het ijs in de fjord losgegaan en verschoven. De expeditie heeft haren verderen loakt uitgesteld, totdat de fjord weder zal zijn toegevroren. Lissabon, 23 Jan. Heit syndicaat van matrozen en sjouwers in Lissabon heeft besloten de staking van de bemanningen der booten op Wesrt-Afrika algemeen te ma ken. Oost-ln<ltë. De onlusten In het Landaksche» Een regeeringstclegram meldt: 'Bij een treffen met Dajaks te Boeding in het landschap Landak, residentie Wester-af- deeling van Borneo, is gesneuveld 1 inlandseh militair beneden den rang van officier, ter wijl 1 Ambodneesche militair beneden dien rang licht gewond werd. De Dajaks lieten 3 dooden, benevens 7 voorlaadgeweren ach ter. Alle hoofden der Temilah- en Seme- roeaa, twee van de Sengah en 1 van <te Se- pare-Dajaks hebben zich bij het bestuur ge- mei<k De andere Sepure-hoofden zijn in hnn kampong teruggekeerd. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vrijdag werd de beraadslaging over de begrooting voor binnen landsche zaken voort gezet. De keer Ketelaar (V. D.) keurde o.a. af, dat de schoolopziener te Apeldoorn aan de onderwijzers-tooneelvereeniging heef; ver boden „Allerzielen'' op te voeren, nadal de burgemeester het stuk elders bad verboden. Met welk recht deed hij dat? Voor de eigenlijke verbetering van het lagei* onderwijs is gedurende de 5 jaar dat deze minister aan het bewind is, nage noeg niets gedaan. Wèl is er veel geld uit gegeven voor het bizonder onderwijs, maar tot verbetering v<an het onderwijs heeft het zeer zeker niet gestrekt. Den geest, in het christelijk onderwijs heersohende, kan den heer Ketelaar niet be wonderen. Hij leest een verklaring voor van den heer Drewes, redacteur van een chris telijk schoolblaadje, een der bekendste a.-r. paedagogen, die zich verdedigde op een ver wijt, dat hij den kinderen had gezegd, zich te verheugen, dat de Turken werden ver delgd. „De Turken zoo zeide hij zijn onze broeders niet, zij zijn een onbekeerlijk volk en ook Christus zou zich verheugen als men den anti-ckrist verdelgt"-. Hij noemt ook het geval, dat men tot christelijk hoofd van een school iemand be noemde, pas uit de gevangenis, waarin hij een half jaar had g*veten wegens onzede lijke handelingenl En men nam dien man alleen omdat hij goedkooper dan anderen geld leende voor de school! Een schande noemt de heer Ketelaar het bekende plan om de kinderen op de bizon- dere scholen te doen bidden voor de ver kiezingen! Sterk keurt hij af, dat burgemeesters zei ven zich daadwerkelijk moeite geven ora het bizonder onderwijs te bevorderen ten kosle van het openbare en alle mogelijke moeile doen om de openbare school te doen sluiten. Te Etten dwingt men door opheffing van de openbare school de kinderen, voor wie openbaar onderwijs wordt ver langd, d.i. voor nagenoeg alle protestanten, naar Leur te gaan, hetgeen des winters we gens den toestand der wegen niet mogelijk is. Herhaaldelijk komt het weer voor, dal gemeentebesturen vragen naar godsdienstige en politieke gevoelens van aan te stellen on derwijzers, o.a. te Apeldoorn. Den kindertoeslag, die bij de onderwijzers met populair is, keurt de afgevaardigde ten zeerste af als den onderwijzersstand naar be neden halend. Hij wijst verder op den truc, gebruikt door bijzondere scholen om quasi onder de f 80 schoolgeld te blijven, die de wet als grens stelt voor subsidie; men laat het overige eenvoudig betalen als contributie voor een vereeniging, die de school had opgericht! Dit is oneerlijk en de heer Ketelaar betreurt het, dat de minister dergelijke dingen vergoelijkt. Verkeert acht hij ook, de concurrentie tusschen openbaar en bijzonder onderwijs, doordat het laatste den fcoelatingsleeftijd niet gebonden aan goedkeuring door Gedep. Staten naar ónder verlegt Hij zou het beter achten, wanneer de bijzondere scholen terdege ook te maken hadden met Gedep. Staten. Spr. wenscht uitbreiding van den leer plicht, verkleining van klassen, verhinderen van de verwaarloozing der openbare school. Hij hoopt dat het land zal begrijpen, hoe zeer het noodig is, andere mannen in de regeering te brengen. De heer T y d e m a n (V.-L.), dankbaar voor hetgeen gedaan werd voor het M. U. L. O., maakt echter de opmerking, dat er nog vele scholen van U. L. O. en M. U. L. O. zijn, die niet aan de vereischten van de wet vol doen om voor subsidie in aanmerking te komen. Zijn vrees, dat de nieuwe subsidiewet niet zou ten goede komen aan het peil yan het onderwijs, doch alleen een voordeel zou zijn in de schoot geworpen van het bijzonder on derwijs, acht hij thans reedis bewaarheid. Tal van scholen hebben zich kunstmatig ver vormd tot quasi-M. U. L. O.-scholen, ten ein de het verhoogde subsidie te krijgen; zoo zijn er scholen, waar één uur per week Engelsch wordt onderwezen, of f uur per week wis kunde! De heer De Jong (Hoorn) dringt er op aan, dat een wetswijziging worde ingediend, waarbij de pensioenaanspraken voor op non activiteit gestelde onderwijzers-Kamerleden niet vervallen worden verklaard. Hij onderschrijft wat de heer Ketelaar heeft betoogd ten aanzien van het onderwijs. Bij de uitvoering van de leerplichtwet heb ben nog tal van ongerechtigheden plaats. De opgelegde boeten zijn niet hoog genoeg om afschrikkend te werken. Tal van kinderen werken in den land- en tuinbouw, terwijl zij nog leerplichtig zijn. De bouwwet wordt zóó uitgevoerd, dat op sommige plaatsen meer subsidie wordt gege ven dan de huursom bedraagt, dat er allerlei waardelooze kleine schooltjes, die meeren- deels standcnschooltjes zijn- Er is hier dui delijke bevoorrechting van het 'bizonder on derwijs. Ook hij klaagt over trucs, in zwang bij christelijke scholen, om hoogere subsidies te bemachtigen, als het brengen van kinderen, die reeds lang ontslagen waren, weer op school gedurende een paar weken, het over halen van ouders om 'hun kinderen van de openbare naar de bizondere over te bren» gen. Het „gebed voor de veririezingen" vindt ook bij dezen afgevaardigde strenge afkeuring. Hij piotesteert tegen deze wijze van den poli ticken strijd te voeren. De beer T e r L a a n (S. D.) spreekt in den geest van den heer Ketelaar en klaagt, d<at ook het bewaarschool-onderwijs reeds onder invloed van de antithese wordt gebracht. Het gebed voor de verkiezingen is slechts een uiting van wat reeds lang bestaat, name lijk het misbruik van de bizondere scholen voor de rechtsche politieke propaganda. Reeds lang werden deze kinderen in Yerkdezwxes- tijden boodschappen en papieren meegegeven voor de vaders. Men vergiftigt de kfcnder- riel Sprekers pariijtgenooten wenschea de school toegankelijk voor allen, vrij in de uitgebreid- sten zin, de openbare school vrij van dogma's, politieke en godsdienstige, het onderwijs gees telijk, lichamelijk en zedelijk, langeren leer plicht, vakonderwijs en algemeen ontwikke lend onderwijs lot het 16e jaar. Spr. klaagt, dat men hier en daar geeu per sonen tot onderwijzers benoemd, wanneer zij socialds-t zijn. Aan de sollicitanten wor den allerlei dwaze vragen gesteld. De heer Blum (A. R.) verklaart tot hen te behooren, die meenen, dat er veel aan het onderwijs is te verbeteren, maar nu hij ge zien lie$ft "hoe langzaam de Kamer werkt, heeft hij zijn aandrang op de Regeering om verbeteringen voor te stellen, gestaakt. Nog lang is het (bizonder onderwijs niet In zoo gunstigen toestand als heft openhaar onderwijs en juist «daarom (hebben de subsi dies niet gestrekt lort verbetering van het on derwijs. Dat de christelijke onderwijzer Drewes het goed vindt, dal de Turken ver liezen. is de redenaar met hem eens, al had 'hij misschien wat andere woorden kunnen gebruiken bij het onderwijs. De quaestie Etten—Leur is op te lossen door een beteren weg aan te leggen. Wat het gebed voor de verkiezingen aangaat met menschen, die heelemaal niet wensehen dat er gebeden worden Iran met niet debattee- ren over de wijze waarop. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 25 Jan. bevat o.a. de volgende* Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen de kapitein R. L. Schotten van het 2e reg. inf. met be noeming tot reserve-kapitein in het 20e land weer-district; benoemd bij het 2e reg. inf. tot kapitein de le luit. P. F. W. van Romondt, van de grenadiers en jagers; op verzoek eervol ontslagen de telegraaf- commies le ld. G. J. de Jong en de hoofd commies der telegrafie H. D. Reeser. benoemd tot lid van het college vnn regenten over de gevangenis te Tiel, mr. J. P. Hofstede, officier van justitie bij de arrond.-rechtbank aklaar j met ingang van 25 Januari 1913 is aan H. Blanken J"zn., te Waddinxveen, op rijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervan gend voorzitter der plaatselijke commissie voor d© ongevallenverzekering tc Gouda benoemd tot plaatsvervangend voorzitter der commissie, T. J. H Hakkenberg, arts te Haastrecht j aan mr. J. Draoijer, le Deventer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ak plaatsvervangend yoor- zitter der plaaleclijke commissie voor de ongevallen verzekering te Leiden benoemd tot plaatsvervangend voorzitter dier commissi e, mr. A. J. Fokker, advocaat en procu reur te Leiden aan P. Waardenburg, te Barendrecbt, op xljn ver zoek, eervol onlslag verleend als plaatsvervangend voorzatter der plaatselijke commissie voor de onge vallenverzekering te Barendrecbt benoemd tot plaatsvervangend voorzitter dier commissie, J. Bax, te Barendrecbt, burgemeester der gemeente Barendrecht aan H. Cebras, te Veendam, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Veen- dam benoemd tot voorzitter dier commissie, L. Dik, te Veendam, secretaris der gemeente Veendam j aan S. Vegter, te Veendam, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als plaatsvervangend voorzitter dier commissie benoemd tot plaatsvervangend voorzitter dier commissie, G. J. J. Pot. te Veendam, commies ter secretarie der gemeente Veendam benoemd tot voorzitter der plaatselijke commis sie voor de ongevallenverzekering te Naaldwijk, P. Kuyvcnhoven, te Naaldwijk, onder toekenning van eervol onlslag als plaatsvervangend voorzitter dier commissie j benoemd tot plaatsvervangend voorzitter dier commissie, W. A. P. Dossing, te Naaldwijk. H. M. de Koningin biedt Dinsdag den llen Februari a.s. het jaarlijksche gastmaal de militaire autoriteiten aan. Onze gezant te Peking, de heer Bee- laerts van Blokland, is naar Indië vertrok ken voor bespreking van dienstaangelegen heden en om daarna naar het moederland te komen. Hij zal daardoor ongeveer een jaar met verlof van zijn standplaats afwezig zijn. De gezant van Engeland bij ons Bof is uit het buitenland in Den Haag terug. Consul-Generaal te Pretoria Naar de „Ned." verneemt, zou voor de be trekking van consul-generaal te Pretoria ernstig in aanmerking komen mr. J. D. van Kel'wich Verschuur, referendaris aan het de partement van B uiten 1 an dsohe Zaken. Armenraad te Amsterdam. Bij kon. besluit is nader vastgesteld, dat (het aantal bestuursleden van den Armenraad te Amsterdam bedraagt 29. Voorts is het bedrag, bedoeld tn art 48, lste lid, 2e zinsnede der Armenwe't, voor den termijn voor 4 jaren, gesteld in art 44 dier wet. bepaald op f 38.360.50. De Kamervekiezingen. In de te Spijkenisse geQiouden vergadering van de ver schillende fciesvereenigingen in het district Brielie, is tot definitief candadaat voor het lid maatschap van de 2e Kamer gesteld, het af tredend lid de heer A. Roodhuizen. De kamerverkiezingen. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is tot "den heer A. Plate van verschillende zijden de vraag ge richt, zich voor een candidatuur bij de a.s. kamerverkiezingen beschikbaar te willen stel len. De heer Plate heeft evenwel verklaard, geenerlei candidatuur voor de Tweede Ka mer te willen aanvaarden. De heer C. H. Roessingh (U.-L.), lid van de Tweede Kamer voor dit district, die een candidatuur voor de a.s. verkiezingen had aanvaard, heeft thans om gezondheidsrede nen daarvoor bedankt. De afdeeling Gorinchem van de S. D. A. P. heeft J. A. Bergmeyer te Dordrecht voor- loopig candidaat gesteld voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer. De Vrij2.-DenL kiesvereeniging te Scho ten (district Beverwijk), heeft besloten mr. L. M. Roodenburg, te 's Graven ha ge, can di- diftof te stellen. Zii wenscht alleen bij een herstemming de candidatuur van een Unie liberaal te steunen. Dit besluit ls genomen, nadat in een veri gndering van vrijz.-dem. te Beverwijk me| 29 tegen 13 stemmen was besloten, de cam didatuur van een Unie-liberaal te steunen. De heer J. B. van der Houven van OordJ nieuwbenoemd lid van den Raad van Neder!/ Inddö. heeft de reis naar Insulinde aanvaard. Een talrijk gezelschap dames en heeren. deed (hein en zijne echtgenoote aan het Hollj SDOorstatlon to 's Gravenhage uitgeleide, te! woten o.a. Br Ms. Commissaris in Zuidk Holland, baron Sweerts de Landas Wyborgh oud-lid van deai Baad van Indië: de oud- min is'or F.cck, het. Eerste Kamerlid mr. Van Deventer, staatsraad mr. de Vries, en hoofd en verdere ambtenaren van het Dep. van Koloniën. Aan mevr. van Oordt werden bloemen aangeboden. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „Heemskenck", onder bevel van den kapitein ter zee, W. Th. de Booy, 23 dezer van Bar celona vertrokken Dr. M. E. Mulder, hoogleeraar ln de oog heelkunde aan de Universiteit te Groningen, zal nog dit jaar zijn ambt nederleggen. Ofschoon prof. Mulder den 70-jarigen leef tijd nog niet heeft bereikt, wenscht hij toch nu reeds zijn (hoogleeraarschap te doen eindi gen, om nog igedurende enkele jaren weten schappelijke reizen te kunnen doen. E. W. S c o t. f Het N. v. d. D. meld! het overlijden in den ouderdom van bijna 77 jaren van den heer E. W. Scott, directeur van de Algemeene Maatschappij yan Levens verzekering en Lijfrente te Amsterdam. De heer Scott, die slechts korten tijd in hel effectenvak werkzaam was, heeft het grootste gedeelte van zijn leven gewijd aan de studie en organisatie der levensverzekering. Hij was het eerst directeur van het Onderling Levensverzekerings-Genootschap, uit welke maatschappij de Alg. Maatschappij vau Le vensverzekering en Lijfrente geboren werd. Men kan den heer Scott dan ook den stichter der „Algemeene" noemen. Mei zijn mede directeuren dr. S. R. J. van Sohevichaven, (die thans nog commissaris is) en den heer J. F. L. Blankenberg, wist hij het bedrijf tot zulk een omvang te brengen, dat de Maat schappij spoedig een eerste plaats onder haar zusterinstellingen innam. Scotl's arbeid op het gebied van de levens verzekering werd ook in het buitenland ge waardeerd. De overledene was o.a lid van de Amerikaansche. Engelsche en Fransehe genootschappen van Actuarissen. Zijn stoffelijk overschot wordt Maandag a.s. te 12 uur op de Oosterbegraafplaats ter aarde besteld. "W. van Keulen. Van W. Terschel ling wordt «gemeld: Hen 22en Januari ls alhier overleden in den ouderdom van 87 jaar, de heer W. Keulen, een bekend figuur op bet 'gebied van het red dan gs wezen Vdjf en dertig jaar is van Keulen schipper geweest van de reddingsboot en heeft an dden tijd tal van schipbreukelin gen gered. Op zijn 80e jaar redde hij nog «de equipage van een gesstande Engelsche 3-mast schoener. Hij was in 't bezit van talrijke ge tuigschriften voor reddingen en bezat een gou den horloge met inscriptie van den Duihschcn keizer. De overledene was broeder in de orde .van den Nederiandschen Leeuw. De laatste ou d-e t r ij d e r. Met wij len A. Tosch tc Drachten, die op 102-jarigen ouderdom overleed, is de laatste drager van het Metalen Kruis heengegaan. Intern, feestelijke studen ten bijeen kom 6 t. Prof. dr. J. Car- dinaal, rector magnificus der Technische Hoogeschool te Delft is toegetreden tot het comité tot moreelen en daarwerkelijken steun der plannen eener internationale fees telijke studenten-bijeenkomst", zoodat dit co mité thans bestaat uit de heeren: mr. W. H. de Beaufort, voorzitter; z.exc. mr. T. M. C. Asser, prof. dir. J. Cardinaal, prof. jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, z.exc. jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, z.exc. jhr. mr. A. F. dc Sa/vornin Lohman, prof. mr. J. de Louter, prof. mr. J. Ph. Suyling. prof. mr. van der Vlugt. prof. mr. C. van Vollenhoven. Heden heeft eene vergadering plaats in Deji Haag van het voorloopig bestuur tot voorbereiding der internationale feestelijke studenten-bijeenkomst en vertegenwoordi gers van alle besturen van studenten-orga nisaties in Nederland in vereeniging met bet comité voornoemd. De spoorwegbeambte Na thans. De geschorste ambtenaar Nathans der Nederl. Vereen, van Spoor- en Tramweg personeel zendt aan de afdeelingen van die organisatie een schrijven, waarin hij verzoekt, mede te willen werken, dat er aan zijn onze- keren en ongunstiigen toestand een einde wordt gemaakt. Vanaf 1 Februari is hij «geheel zon der verdiensten terwijl eerst de waarschijn lijk in Mei te houden Algem. vergadering de finitief zal besluiten, of hij ambtenaar der Vereeniging zal blijven, dan wel ontslagen zal worden. Tot zoolang kan hij moeilijk met volle kracht werk maken van het zoeken naar een andere werkkring. Detypografenstaklng. Naar de Tel. verneemt, worden van de zijde van een der Amsterdamsche drukkerspatroons pogingen in het werk gesteld, alsnog bemid delend op te treden tusschen de patroons en de werklieden-organisaties. Daartoe zullen door bedoelden patroon de andere Amster- damsche werkgevers worden aangezocht. Door mr. Veraart werd Vrijdag namens het hoofdbestuur van den NederL Bond van Boekdrukkerijen een schrijven verzonden aan de besturen der arbeiders-organisaties, waar in wordt medegedeeld, dat alsnog vooratel len kunnen inkomen bij eerstgenoemd hoofd bestuur. Daarop werd door de besturen der arbei dersorganisaties geantwoord, dat het haar niet recht duidelijk is, of door de patroons bedoeld wordt, thans met de organisatie! een contract af te sluiten voor den tijd van 3 jaren of wel het stellen ran een overgangs tijdperk tot 1 Januari 1914.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2