Uit den omtrek. STADSNIEUWST aft dat dit met een atax naar het Spaarne In Haarlem gin«g en later weer van Haarlem vertrok. Het bleek in tusschen aan de politie dat ongegronde verdenkingen tegen het ge selschap gerezen waren. De reizigers waren op hun doorreis naar Londen een bezoek gaan brengen aan een geacht ingezetene te Haarlem. De vreemdelingen waren zeer ont stemd over het optreden der stationsdame. (Hdbl.) Gratie. H. M. de Koningin heeft gratie Verleend aan den schaapherder R. S„ te Orvelte (Dr.) van de straf, hem opgelegd we gens het in 1911 verzuimen van het doen van aangifte van 'het heerschen van mond- en klauwzeer onder zijn kudde schapen. De landbouwers, wier schapen het waren, krij gen de gestorte f 3003 terug, behalve de kosten, die f 275 bedroegen. Een auteursrechtkwestie. Het Yad. meldt, dat door de firma Martinus Nij- hoff te 's Gravenhagc op grond van de au teurswet bij de justitie een klacht is ingediend tegen den algemeen en secretaris van den Vrijzinnig-Democratisch en Bond, wegens in breuk op haar auteursrecht „Deze aanklacht schrijft het blad verder diie. rwegens de aan een eventueele veroor- ïeclimg verbonden gevolgen de belangen van bet uitgeversvak en van de pens rankt betreft het nadrukken van een gedeelte van den in houd van het door genoemde firma uitgege ven 2werkje „Parlement en Kiezer" in het jaarboekje van den Vrijz.-Dem. Bond, meer in het bijzonder het dsarin overnemen van een gedeelte der in dat werkje voorkomende uit de officleele opgaven samengestelde -lijs ten van de uitslagen der periodieke *n us- sehentijdsche verkiezingen voor de Tweede Kamer sedert 1897. De julstitie heeft aan deze aanklacht gevolg gegeven. Met belangstelling zal zeker het verder ver loop van deze zaak worden tegemoet .gezien, vooral met het oog op de naderende alge- in eene verkiezingen, die tot het publlceeren of uitgeven van dergelijke omgaven meer aan leiding (geven dan gewoonlijk." De heer mr. W. A. Koster, alg. sear, van genoemden Bond, deelde aan .het Vad. om trent deze zaak het volgende mede: In 1909 is door mr. Koster samengesteld *n jaarboekje voor den Bond van Vrijz. Prop. Vereenigingen, waarin de uitslagen der ver kiezingen zijn opgenomen. De redactie daar van bestond uit de heeren J. jR- Anient, A. van "Wagtendonk en P. J. Oud. De daarin voor komende verkiczingscijfers rijn nu door mr. Koster bijgewerkt uit de officieele stukken en vervolgens opgenomen in het jaarboekje van den Vrijz -Dem. B-ond. Het door de firma Martinus Nijlhoff uitge geven werkje, Parlement en Kiezer echter Verscheen voor het eerst in 1911. Het vuurgevecht in de Zand straal. Het O. M bij de Rofterdnmsdhe recht bank heeft tegen den Roemeen N. P., 37 jaar, die in den alvond van 7 December ma -een twist met zijn schoonvader van uit zijn loge ment in de Zandstraat, een twintigtal scher pe patronen afschoot en daardoor tfwee po litieagenten en een paar hungers verwondde, 1» jaar gevangenisstraf geëischt. Het O. M. nam aan, dat beklaagde, omtrent wien de gunstigste verklaringen waren afge legd, tot razernij was gebracht door helt sar ren van zijn schoonvader, dcch de daad niet temin een strenge straf eischte. T verdediger, mr. v. Peskï. vmeg of hier niet veeleer gedacht moest worden aan nood weer en of hier niet getwijfeld moet worden aan do toerekeningsvatbaarheid van beikl. In elk geval meende de verdediger dat er alle aanleiding lot clementie bestaat. Messenstekers. In den avond van 30 October is op ernstige wijze in het jacht veld onder Rottevalle van de messen gebruik gemaakt, waardoor verschillende personen werden gewond. De 22-jarige Wopke E. te Surhuizum en de 32-jarige Cornells P. te Surhuisterveen keer den met Rinze en Jelle de W., en nog andere personen van de Dra dh 1st er-kermis huis waarts. Onderweg werd nog eens gepleisterd en nauwelijks had men de herberg verlaten of de messen werden te voorschijn gehaald. Zeer zeker waren er twee dood en gevallen, indien de politie niet voor tijdige genees kundige hulp had zorg gedragen. R. en J. de W. werden nl. door beide eerst- Renoemden danig met de messen bewerkt. De eene werd in rechter -en linkerzijde gewond, zoodal de long werd geraaid en de andere aan het hoofd en wel op zoodanige wijze, dat een hevige bloeding ontstond. Beide beklaagden werden door de recht bank te Leeuwarden veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf (de eisch luidde 0 jaar). Uit minnen ij d. Gisteren Is te Maas tricht gevankelijk binnengebracht zekere P., die Woensdag tè Valkenburg, den minnaar fijner echtgenoote met een revolverschot ver wond had, Ernstige mishandeling. Men meldt uit Uden, d.d. 5 dezer aan de Maas bode: Een ernstige mishandeling heeft gister avond plaats gehad tusschen Uden en Volkel. De landbouwer M. Veldpaus, een gehuwd man, die huiswaarts keerde, werd door een zestal personen, die hij ontmoette, zonder de minste aanleiding aangevallen. Hij ontving een diepe snede over ihet hoofd en een steek in den buik. Zijn toestand was zoo bedenke lijk, dat hem de laatste H. Sacramenten zijn toegediend. In verband met deze laffe aanranding zijn door de politie een zestal personen gearres- teerd, waarvan een drietal als vermoedelijke dader zijn vastgehouden. Een uitbreker. Gisternacht heeft een arrestant, een Duitsoher, kans gezien uit een cel in het politiebureau te Venlo te ont snappen. Door openbreking van een zeer klein raampje in de cel heeft hij de straat kunnen bereiken. De politie heeft hem nog Uiet kunnen achterhalen. Een insluipdief. Sedert eendge we kten hadden twee rechercheure te Amsterdam een jongen man gevolgd, dien aaj verdachten fan verschillende insluipingen, Wei toad ge duld gingen zij al zijn gangen na en ontdek ten daarbij, dat hij een groot aantal wonin gen in de Van Lennepbuurt binnenging. De achtervolgde scheen echter te vermoe den, dat men hem in 't oog hield, wanit 6oms keerde hij op straat plotseling op zijn schre den terug of wel hij liep hard een steeg door en bleef dan om den boek van de steeg eens klaps staan. Soms ook bleef de man uren lang op een stoep, of in een wachtkamer van het Centraal-Slalion zitten, steeds trouw door de rechercheurs in het oog gehouden. Dezer dagen besloten zij tot zijn aanhouding over te gaan en Maandag werd de man in een café gearresteerd. Bij zijn overbrenging naar het hoofdbureau wist hij iets uit zijn zak in het water van den O. Z. Voorburgwal Ie werpen, daarbij zeggend, dat men nu geen bewijs meer legen hem had. Er werd gedregd, tot echter zonder resul taat. Donderdagmiddag is de man gehoord in verband met 'n tweetal insluipingen in de Van. Lennepbuurt, waarbij eenig geld werd ont vreemd. Volgens verklaring van de beide rechercheurs is hij in de perceelen geweest, waar de diefstallen gepleegd werden. De aangehoudene heeft rc-cds wegens dief stal door insluiping gevangenisstraf onder gaan. (HM.) Brandstichting. Gisterennacht zijn te Helmond twee boerderijen afgebrand. Er wondt aan kwaadwilligheid .gedacht. In ver hand hiermede zijn 3 verdachten aangehou den, Slachtoffer tier wetenschap. In het Laboratorium aan het Rijkslandbouw proefstation te Hoorn heeft een ernstig onge luk plaats gehad. Door het springen van een glazen buis werti dr. Ott. de Vries Man bcidf ooigen getroffen. Men vreest dat dr. -de Vries het licht van een tier oogen zal moeten mis sen. Mijnongeluk. Men meldt uit Hoensbrbek (L.): In de staatsmijn Emma werd een gehuurde mijnwerker uit Heer len-heide door neerstortend gesteente ver plettend1. Glazen wassc her doodgeval len. In de Dapperslraat te Amsterdam yiel gisterenmiddag een glazenwasscher van de 3e verdieping van een perceel waaraan hij werkzaamheden verrichtte, op straat. De on gelukkige, die dood werti opgenomen, werd per auto-ziekenwagen naar het Wiihelmina- gasthuis vervoerd. Noodlottige val. Een 15-jarige jongen is Donderdag in de Spaarndammer- slraat te Amsterdam van een steiger van een in aanbouw zijnd huis gevallen. Zwaar ver wond werd hij opgenomen en daarna per ziekenautomobiel naar het Wilhelminagast- huis gebracht, waar hij spoedig is overleden. Erntstige val. Donderdag avond strotte een kaaskoopersknecht, werkzaom op den kaaszolder van een pakhuis der firma Kattenburg aan de Scheepmakershaven te Rotterdam, naar beneden en kwam terecht op een binnenplaats tusschen andere pakhui zen. Daar de iman niet op gewone wijze te bereiken was, werd de hulp ingeroepen van de reddingbrigade die (met behulp van red- dlngladdera den man weer naar boven bracht. Hij bleek ernstig aan het hoofd en de bee- nen gewonde Daar zich op deze binnenplaats veel rommel bevond, wals zijn val daardoor gebroken geworden. Na door een geneesheer verbonden te zijn, is hij per radorbraiDcard naar het ziekenhuis gebracht. Ongeluk met een revolver. Gistervoormiddag werd per rijwielbrancard, naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, een 23-jarige confectiewerkster, die zich bij het schoonmaken van een revolver, waarvan plotseling een schot afging, ernstig aan tien buik had verwond. Brand. Te Zuid-Eschmarke, gemeente Lonneker brandde Donderdag af 't zoogenaam de „Schweiaerbaus" bewoond door het ar beidersgezin Bosch, toebéhoorende aan den heer H. Be el vink te Enschedé. De inboedel werd eveneens een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Hoog water. Uit Wageningen meldt men: Volgens de peilschaal aan het Lexcesveer is de stand van 't water op den Rijn gisteren 9.38 M. N. A. P. Daar de was in het laatste etmaal slechts 7 c.M. bedraagt, is de hoogste stand voor ditmaal, waarschijnlijk bereikt. (Het water is van vuil-gele kleur en zal dus een vruchtbare kleilaag op de uiterwaarden achterlaten. Met Bentkum is het verkeer on- d-eriangs den Ber,g door het overstroomen van dezen weg, voorloopig gestaald. Alle vervoer moet nu plan's hebben over den Berg, ieen lastige, bezwaarlijke omweg. School- en Kerknieuws. Dlaooüial« conferentie. In de „Kerk. Cfc." -wordt medegedeeld, dat het voornemen bestaat in de volgende week aan de kerkeraden en de colleges van diakenen de nitnood ging te doen toekomen, deel te nemen aan de vierde diaconale conferentie, welke bepaald is op Donderdag 27 Maart a. 8., in het Gebouw Diligentia, te 's-Gravenhage. Er rullen geen sectie-vergaderingen zijn, zoodat allen tegenwoordig kunnen zijn bij de bespreking der volgende drie onderwerpen I. Welke maatregelen moeten door de diakenen worden genomen, opdat hun armverzorging beank- woorde aan de voorschriften, gesteld in de artikelen 4 en 12 van het Synodaal Reglement voor de diaco nieën? In te leiden door do heeren S. K. Bakker, pre dikant te Zwolle, en C. Zijderveld, diaken te Arn hem. II. In hoever is het wenschelijk, dat de diaconieën gebruik maken van haar recht tot verhaal van den onderstand (Hoofdstuk V van de Armenwet), en hoe zullen zij hierbij practisch te werk gaan? Inleidermr. P. E. Briët, diaken te Leiden. III. Welke houding moet de diaoonie aannemen tegenover leden der Gemeente, die hun gezin ver- waarloozen en tot armoede brengen? In te leiden door de heeren mr. J. Ankerman, lid van de Tweede Kamer, te 's-Gravenhage, en Th. H. PL van Papenrecht. predikant te Hoorn. Men wordt verzocht zich vóór 1 Maart 1913 aan te melden. Utrecht "Wij herinneren nog eens aai* den avond, dien de commissie tot vorming van een vrijwilligerskorps van militaire mo torrijders, waarvan de heer Robt R. tbc Laer voorzitter Is, organiseert op Zaterdag 22 dezer te 8 uur, in het hotel de l'Europe <e Utrecht. Aan dezen avond wordt tevens oen kleine tentoonstelling verbonden van motorrijwielen type militaire cn motorrijwielen, welke door bijzondere uitrusting voor het leger dienst baar gemaakt worden. Door de Nederland- fcche fabrieken is een belangrijke medewerking toegezegd. Als sprekers zullen optreden kapitein W. H. Bakker en luitenant F. G. de Veer, terwijl verder lichtbeeld en vcrloond zullen worden, betrekking hebbende op de oefeningen, in tien algeloopen «zomer gehouden. (Kampioen.) Letsel door schuld. Het gerechts hof te Amsterdam zette giisteren de behan deling voont Yan de zaak tegen den fabrikant uit Rotterdam, die in hooger beroep was geko men van een vonnis tier Utireolitsche Recht bank, waarbij h.ij tot 14 dagen hechtenis was tveroordeeld, omdat hij op 9 Aug. op tien straatweg tusschen Renswoude en Ede een melkkar had aangereden, tengevolge waar van de karrijder ernstig gewond werd. In de ziting vam j.l. Woensdag was het uit voerig .getuigenverhoor geëindigd. Gisteren middag was het woord aan het Openb. Min. en aan de verdediging. De oisch van tien adv.-gen. was: dat het Hof het vonnis tier Utreclitsehe Rechtbank om redenen van vorm (en tonjufete qualilÜcatiej zou vernietigen en opnieuw rechtdoend'; bekl. zou veroordeel en tot veertien dagen hechte nis. Personalia. Bij Kon. besl. van 10 dezer is, Ingevolge de Burg. Pensioenwet, aan dr. H. J. Reyn- ders, vroeger conrector van het gymnasium, een pensioen verleend van f 1452. Aan onzen vroegeren stadgenoot E. Lod der, conducteur van de brievenmalen 2e kL werd een pensioen toegekend van f 568. Onze oud-stadgenoot, de luit.-kolone] van het reg. grenadiers en jagers jhr. E. A. Te- ding van Berkhout, heeft pensioen aange vraagd. Kiesbevoegde Herv. Kerk. De commissie voor de opmaking van de naamlijst der kiesbevoegtieai van de Ned. Herv. gemeente, bestaande uit de heeren W. Kleber, H. van Ommeren en J. van Apeldoorn, zal gaarne opgaven van verhuizingen, enx. enz. ontvangen. De lijst der stemgerechtigden zal ter «inza- ge liiggen Dinsdag 4 Maart a.s. van deis voor- middags 10 uur tot des namiddags 1 uur iir dc consistorie der Sint Joriskenk - Men helpe vergissingen voorkomen, daar zij, die niet op de lijst istaain, ook niet mogen stemmen. Ringverga dering. De vooirjaars-vergadering van den Rang Amersfoort za-1 D. V. gehouden worden .Vrij dag 14 Maart ,a.s., des voorin, te 10 ure, dn do consistorie der Sint Joriskerk alhier. (Kerkbode.) Vrijzinnige Concentratie. Gisteravond vergaderde in Ons Huis de kiesvereeniging Gemeentebelang. De waarnemend voorzitter, de heer Bersma, deelde mede, dat de besturen der drie vrij zinnige organisaties, Gemeentebelang, Amcrs"- foortsch Belang en de afdeeling van den Vrij. Dem. Bond met elkaar geconfereerd hadden om bij de volgende raadsverkiezin gen tot samenwerking te komen, doch dat deze conferentie niet de gewenschte eenstem migheid 'had gebracht, daar het bestuur van de afdeeling van den Vrijz. Dem. Bond niet geneigd was reeds bij de eerste stemming samen te werken op dien grondslag, welken de besturen van Amersfoortsch Belang en Gemeentebelang wenschten. Niettemin was het bestuur bereid over het voorstel tot sa menwerking ook de leden der afdeeling van den V. D. Bond zich te doen uitspreken, op den zelfden dag, waarop de beide andere kiesvereenigingen hun ledenvergadering bij een riepen. Deze grondslag zou aldus zijn: de aftredende Vrijzinnigen, in district I de hee ren Gerritsen en van der Wal, in district III de heer P. van Aohterbergh zouden opnieuw gesteld worden, voor den zetel van den heer Ruijs in III zou de afdeeling van den V. D. Bond een candidaat aanwijzen, terwijl ln district II tegenover de aftredende leden Kras en van Kalken de heeren van Achter bergt: en Gerritsen gecandideerd zouden worden. Na eenige vragen om nadere inlichtingen^ besloot de ledenvergadering van Gemeente belang met algemeene stemmen, op dezen grondslag de samenwerking goed te keuren. Mocht de afdeeling van den V. D. Bond die samenwerking niet willen, dan machtigde de vergadering het bestuur de onderhandelin gen met Amersfoortsch Belang voort te zet ten. De waarn. voorz., de heer Bersma, deelde vervolgens mede, dat hij om gezondheids redenen reeds lang van plan .geweest was zijn ontslag als bestuurslid te nemen, doch gemeend had daarmee te moeten wachten, totdat de onderhandelingen lot samenwer king resultaat hadden. Thans achtte hij het tijdstip tot scheiden gekomen. De secr. verklaarde, dat het bestuur noode den heer Bersma zag vertrekken en bracht hem dank voor al wat hij in deze laatste, moeielijke tijden voor Gemeentebelang ge daan had. De vergadering gaf door applaus hare instemming met deze woorden te ken nen. Van den heer Castein, die de vergadering niet kon bijwonen, was bericht ingekomen. dat hij aan rijn eveneens reeds lang ge koesterd voornemen om het penningmeester schap lieer te leggen, thans uitvoering wenschte te igeven. Verder moest nog voor zien worden in de vacature-van der Meiden. Bij eerste stemming werden tot bestuurs leden gekozen de heeren J. van der Wal Kzn., F. G. Legers en J. Hendriks. Ook in de ledenvergadering van de kiesver eeniging Amersloortsch Belang is het be stuursvoorstel aan de orde gekomen Nadat het bestuur verklaard had zich bij den uit spraak van de vergadering tc zullen neerleg gen, werd met <\lgeni,oene stemmen een mo tie aangenomen, waarin dc vergadering uit sprak, dat rij de samenwerking niet wenschte, omdat zij geen candidatuur-Gerritson kon steunen. De heeren Florijn cm Korter werden a«ls be stuursleden herkozen. De afdeeling van den Vrijz. Dom. Bond ver gaderde gisteravond eveneens en verklaarde zich tot samenwerking geneigd, mils de can- didatmur-Gerritsan niet gehandhaafd werd. De lieer en mevrouw Vogel. Willem Andriessen. Het laatste abonnements-concent stond in het patriottisch toeken, want niet minder dan een «drietal Nederlandsche kunstenaars trad gisteren arvond voor oms op. Het waren allen oude bekenden voor het Amersfoortsch publiek en men was reeds meermalen dn de gelegenheid geweest de goede en ook de min der goede eigenschappen der drie concert- gevers te leeren kennen. Vam mevr. Vogel was het ons bekend, dat zij e«ene aangename, licht aansprekende stem heeft, doch miert (over groote middelen be schikt; zij heeft een apart igenre en in d«at genre weet rij werkelijk zeer verdienstelijk hare gaven te ontplooien. In ihet lichte, am- spruclilose ligt hare kracht en daarin gaat 'n groote charme van haar uit, zooals zij ook nu weer bewees ln liiedjes als L'amour de mol en En passant par la Lorraine, die zeer gra cieus door haar werden voorgedragen. Het wilde ons voorkomen, dat de «zangeres na de pauze stimmlich beter gedisponeerd *wa» dan er voor. De heer Vogel deed zich op twee Instru menten (hooren, n.l. eerst op ide gewone viool en daarna op de viola d'amore, het oude 7- snarige instrument met zijne medeklinker de metalen snaren, dtet hij met zooveel talent (be oefent. Wij zijn hem dankbaar, dat we er eens kennis moe hebben mogen maken, al zouden we het niet gaarne voor de gewone viool ruilen, danr het op den duur zckier wat eentonig zou klinken. Ook is hot ecm herwaar, dat de litteratuur voor dat Instrument natuur lijk zeer beperkt en niet a«ltij'd even interes sant is; het meest trok «onts de menuet van Ml- ïandre aan, die door den heer Vogel zeer be koorlijk werd voorgedragen. In de Suite van Leclair toonden de (betfde kunstenaars, dat rij veel samen hebben ge musiceerd en de heer Vogel deed' zich "weer kennen als een beschaafd violist, dien we op nieuw met genoegen hebben gehooord. Zijne kunst is niet overweldigend maar doet toch altijd aangenaam aan. De heer Andriesson past uitstekend bij de twee voorafgaande kunstenaans, al staart hi| in muzikaal opzicht zeker ver boven rijne part ners. Reeds vroeger, bij eene eerste kennis making, rijn we getroffen geworden door zij ne igroorte mate van muzikaliteit, en ook nu hebben we hem weer mert onverdeeld genoe gen gehoord. We wiTlon slechts even rcle- veeren den zoo mooiem Inzet van de-Fuga van Bach in hes kl. t en ook zijne vertolking van de Reethovensch variaties. Nu we hiermee het laatste van de reeks der ahonnements-concertein .hebben «besproken, 'willen wc niet nalaten een woord van dank te brengen aan de concert-directie Stoker en» Reddin.gius, die ons werkelijk veel kunstgenot heeft geboden. Dank zij haar initiatief rijn we tegenwoordig fn de gelegenheid. zond««r daar voor eene altijd lastige en kostbare reis naar elders te moeten maken, uitstekende kunste naars «in onze eilgen «concertzaal te hooren op treden. We honen dan ook ten zeersto, dat genoemde directie «op den inrgesJpigcin weg zal blijven voortgaan «en dat de Amersfoortsohe muziekliefhebbers "haar bij voortduring den zoo ge wem cht en steun zullen blijven verloe ren om het geven van werkelijk goede mu ziekavonden mo,gelijk te maken. Eéne onmer- king ln hert belang van de zaak zelf zouden we gaarne nog willen maken. Reeds meer malen hoorden we de verzuchting slaken, dat we hier wel zeer goede solisten te hooren krijgen, maar geheel verstoken blijven van kwartet- of trio-avonden. Wij beamen dnt vol komen en zouden daarom «de concert-directie ln overweging willen .geven een volgend jaar ook eens een kwartet (Icon «hert rijn de Bohe- .mers?) voor (hare abonnements-concerten te enga/geeren. Bioscoop de Arend. Als prachtvolle natuuropname prijkt deze week als no. 1 op het programma van de bioscoop de Arend een reeks kiekjes van Ossola. Wie de natuuropnamen der „wereld- stadprogramma's" kent, «begrijpt, dat ook dit nummer weer een 'buitengewoon mooi brok natuur geeft Verder komen er op voor drie 'komische nummers, waarvan het leukste wel is „Onésime als gentleman-detective". Onésime is voor het bioscooppubliek geen onbekende en meermalen heeft hij ons al doen genieten van zijn grappig talent. Ook nu weer is hi) in zijn kracht en weet de aardige situaties zoo volkomen mogelijk te doen uitkomen. De drie dramatische nummers zijn ook weer in hooge mate interessant en rijk aan prachtige opnamen. Vooral „Het kind van den inbreker" geeft keurige beelden, die het verhaal ten volle recht doen wedervaren. Bioscoop Langestraat *t Is weer een extra mooi programma, dat de bioscoop op de Langestraat deze week vertoont. Onder de teer interessante opna men van het AmeraL bioscoop journal komt er oen vnn oen vlucht met oen hytirupïauq een prachtkiekje, dat buitengewoon goed go< lukt is. Een eveneens zeer mooi beeld wordf gegeven van verschillende oefeningen van Duitsche gymnasten. Vooral do rek- en bru£* oefeningen tooncn iu hooge mate de kracht en lenigheid dezer gymnasten. Een groot lachsucces hebben de komisrhG nummers, waarbij er een Is „Een «zeil ofc huisknecht", dat een buitengewoon staaltje van dressuur doet zien. Verder een Mcxicaansche minnestrijd, waarbij wordt weergegeven een stierenge vecht mot al do verschrikkingen in en de emoties der vele toeschouwers om do arena. En een groot nummer in 3 afdeelingen ^Een wedloop om het leven" met hoogst interes sante beelden en een pakkendo verloop. T li een dramatische geschiedenis, welke door de zeer natuurlijke weergave, door de toe schouwers volkomen wordt meegeleefd on dan ook een diepen indruk maakt. Voetbal. Morgen moet het eerste elftal van H. V. O. te Zwolle tegen Z. A. C. spelen. Het tweede elftal van Quick krijgit op Blrk- hovcn bezoek van Maarssen. 't Vijfde ontvangt op het terrein aan do Koninginnelaan Quick III uit Nijmegen, Ch'rl Bureau van Arlbioi'dsrooh't, Het Chr. bureau van «arbcldsrctiht (hield Donderdag avond zijne JAarvergad«erfcn.g in het gebouw „Eben Haézcr" van den Chr. Nat Werkmansbond. 'Dc vergadering word bijge woond door de commissie van toezicht, de heeren ds. Don-ner cn W esse ling, terwijl de heer Jorissen verhinderd was te komen. Hert (jaarverslag van den secrctarib sprak met veel lof over de uitgebrachte adviezen cn verdere juridische werkzaamheden van den reshtskundigen adviseur mr. van Voorsrt Va der, terwijl ook mr. van don Bengh zidh be reid blijft vork laren het bureau van dienst Ie zijn. In het geheel zijn 16 aotuccle zaken, be handeld, waarvan er 7 met gunstig gevolg. Aangcslorten rijn 8 verecnlgingen met ruim 600 leden. (Dc toestand van de kas van den penning meester kon meer dan bevredigend genoemd worden. De vergadering ging mee (met een voorstel van het bestuur om ter .gelegenheid vain ö-e jaarverwisseling van het bureau anr. van Voorbt Vader als blijk van erkentelijkheid) een souvenir laan te bieden In don vorm van ecu compleet schrijfbureau-garnituur. Ten slofte word besloten om Patrimonium en don Chr. Vakarbeidershond ie laten voor zien in de jaarlijksche bestuursaftreding der heeren D. Meester en W. Gerritsen, terwijl do R- K. Volksbond zal gewezen worden op dc blijkbaar minder betoonde belangstelling voor het bureau, voornamelijk door de afgevaar digden van die organisatie. iPrdjsverb ooging schoenwerk In dc Kefzerskioon vergaderden Dontir. dag avond 32 schoenmakerspatroons; vier pa troons zouden bericht van verhindlering, dovh betuigden bij vóórhaart instemming met die te nemen besluiten. De (hoer C. A. Meeusen opende «do vergade ring em wees er op dat de steeds srtijgondo lederprijzen (reeds 25 gerezen en nog om hoog gaande) het onmogelijk piaken voor do thans geldende prijzen goed schoenwerk to leveren «of deugdlijke reparation te doen ten zij met minderwaardige grondstoffen waar door de verbruiker ten slofte toch nog dura1 uit is. Er werd vrij heftig afgegeven op zooge naamde onderkruipers, oneerlijke «concurren ten en aangietoond dart zij, die voor mindere prijzen werk leveren, hetzij door slechte grondstoffen, hetzij door slechte afwerking van goedkoop" „duurkoop" maken. Terecht werd opgemerkt, dat men daarom die «concurrentie niet behoeft te vreezen, daai hert publiek over het algemeen te verstandig ie, om daarvan de dupe te worden. De ver gadering nam met algemeene stemmen een motie aan, waarin de prijsveriioogLttg werd vastgelegd. Hierna richtte de voorzitter een woord van dank aan hot bestuur der R. K. sohoenmakerf- patroorusvereerïiglng (afdeeling van de Haaze) die het initiatief nam. Ook werd een comité gevormd om tc ko men tot 6tichting eener neutrale patroonsver- ecniging om dam in samenwerking met dc be slaande R. K. vereeniging alles «am <e wend den wat nuttig kan zijn voor de vakgeooo ten. Politienieuws. Door de politie zijn bekeurd: een persoon, wegen» hel rijden in draf met «paard en wa gen ln het voorste gedeelte van de Langesrtr^ twee wielrijders wegens het rijden met een rijwiel zonder bel; een persoon, «wegens het met paard en wagen voorbijrijden van een lijkstoet; «een bestuurder van een automobiel, wegens het rijden zonder achterlicht; een persoon, wegens het plaatsen van «een kor op de Varkenmarkt. Gisterenavond werd bij het station eed persoon gevonden, die geen teeken van leven meer gaf. Al spoedig bleek echter, -dat hij zoo danig onder «den krvloed van starfcen drank

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 3