BINNENLAND. den Oostenrijker Laaare. (De politie nam he den een zekeren Sali-k gevangen, die betrok ken moet zyn in de zaak van het geheime eomité. De eischen, die Rumenfië stelt aan Bulga>- rije nopens den afstand vatn gebied, vinden .volgens inlichtingen, die door het Berliner Tagdblaitt in Londen zijn verkregen, bij de En- gelsdhe regeering niiet eene ondersteuning, Eooals Rumemië zou wenschen. Sir Edward Grey srtaat op het standpunt, dart Rumenië, om dat het geen gevolg heeft gegeven aan bet in art. 44 van het Berlijnsdhe verdrag vastge legde beginsel der gelijkgerechtigdheid van «11e gel'o-ofebelijdenissen, niet het recht heeft op grond van dit verdrag eene gebiedsver- grootiing te verlangen. Rumenic heeft om deze reden den wens ah uitgedrukt, dat de bemidde- lingsactie niet in Weenen, maar in Londen •worde uitgevoerd, omdat (hert hoopt, dat bij de onderhandelingen in Petersburg, Rusland, dat het Enigelsche standpunt in de Joden kwestie noot deelt, de gewichtigste stem zal hebben. Art. 44 van het Berlijnsdhe verdrag luidt: ^In Rumenië mag het verschil aan godsdien sten en geloofsbelijdenissen, aan niemand als een reden van uitsluiting of onbekwaamheid worden voorgehouden, met betrekking tot het genot van de burgerlijke en politieke rechten, de toelating tot openbare betrekkingen, bedie1- ningeii en eereambten of de uitoefeningen van de verschillende bedrijven van neringen, op welke plaats het ook zij. De vrijheid van open bare uitoefening van alle eerediens ten wor den aan alle ingezetenen van den Rumeerir* schen staat en aan de vreemdelingen verze kerd, en geen beletsel mag hun in den weg gelegd worden, hetzij in -de hiërarchische or ganisatie van de verschillende gemeen'em of In hunne betrekkingen tot hunne geestelijke hoofdten. De onderdanen vain alle mogendhe den, handeldrijvenden of anderen, worden in Rumenië zonder onderscheid van godsdienst oip den voet van volkomen gelijkheid behan deld. De Russische minister van buitenlamdsdhe zaken heeft schriftelijk bij de ambassadeurs van de mogendheden laten vragen of zij vol machten en instructiën lot deelneming aan de Bulgaarsch-Rumeensche conferentie heb ben ontvangen. Nadat de antwoorden zijn ingekomen, zal de dag van de opening dier conferentie bepaald worden. Duïtschland. Keulen, 18 Maart. De prins van Wales is heden middag hier aangekomen. Hij bezichtigde in den loop van den dag den Doem. Morgen zal hij verder reizen naar Ko blenz. Naar verluidt, wordt heden de algemeene vergadering gehouden van den bondsraad,' waarin een besluit zal worden genomen over de nieuwe voordracht tot versterking van het leger. Men verwacht daarvan spoedig tot een einde te zullen komen. Daarentegen zullen de besprekingen over de wetsontwerpen tot dek king van de daardoor noodig wordende uit gaven nog wel eenigen tijd duren, omdat het lot dusver niet mogelijk was de beheerders Pan de financiën der verschillende bondssta ten onder één hoed te brengen. België. 'Brussel, 1 8 M a a r l. De raad va«n de in terparlementaire unie heeft ln zijne heden ge houden vergadering bot voorzitter benoemd lord Weardale en besloten, dat de interparle mentaire conferentie den 3en September te "sGravenhage zal plaats hebben. Brussel, 18 Maart De raad van de interparlementaire unie heeft eene motie aangenomen, waarin wordt geconstateerd, dat de overeenstemming onder de groote mo gendheden er in geslaagd is den Bolkanoor- log tte localisecren en dart, dank zij deze overeenstemming, verscheidene vraagstuk ken, die door den oorlog ie berde zijn geko men. werden opgelost door de vriendschap pelijke en juridieke middelen, door de con ferentie te 'sGravenhage ingesteld, van wol- fae middelen de unie steeds hert gebruik blijft aanbevelen. De raad heeft eveneens met voldoening kennis .genomen van de verklaringen der ministers vatn marine van Duitschlan-d en Engeland bettreffende de toerustingen ter zee. Hij ziet in deze verklaringen, zonder de portée er van te overdrijven, eene erken ning van de meermalen door de unie ver kondigde beginselen en een eersten stap op den weg van de beperking der toerustingen. De raad betreurt des te meer, dat de mogend heden, behoudens deze uitzondering, volhar den in hun noodlottig stelsel van opbieden Hij is overtuigd, dat de beperking van de toerustingen, wel verre van de belangen van de nationale verdediging te benadeelen, waarvan de unie altijd de wettigheid beeft voorgestaan, integendeel die belangen op meer «afdoende wijze zou dienen dan het voortgaan niet opbieden en omdat de ver- rwaring van do militaire lasten het gevolg zullen hebben ©mberekenbare storingen in bet maatschappelijke en economische leveD der volkeren. De raad hoopt, dat de mogendheden niet Kullen wachten totdat het te laat is om re kening te houden met de herhaalde aanspo ringen van de unie; hij noodigt de nationale proepen van de unie pit gevolg te geven aan de besluiten, die op de laatste conferentie te» Genève zijn revoteerd. en krachtige po gingen. aan te wenden, oipdat deze besluiten geen doode letter blijven. De raad draagt het internationale bureau op dit besluit te kennis van de regeeringen te brengen. De raad van de interparlementaire unie heeft verder verklaard, dat hij er prijs op Wielt met d'e warmste sympathie zich aan te kluiten bij de manifestatiën, die tousschen En geland en Amerika worden georganiseerd Mn de onderleekening te herdenken van het verdrag van Gent, dat met nauwgezetheid is nagekomen door de beide landen, die lang oorlogvoerenden zijn geweest, maar heden tTereenigd zajn door eene vriendschap, die alle beproevingen sedert honderd jaren beef» 'doorstaan. De raad is van oordeel, dart dit grootte voorbeeld van politieke wijsheid niet genoeg kan worden aanbevolen aan de over weging en de bewondering van d'e beschaaf de wereld. De Turksche gedelegeerde Busfcany Effendi bracht bet lot ter sprsim van. do mohamme danen, die onder de heerschappij van de RaJkaustaten zullen komen. Hij spoorde zijne medeleden aan hunne sympathie te betuigeD voor die bevoliking. Dit denkbeeld werd met veel sympathie door de leden van den raad begroet. Lord Weardale is tot voorzitter gekozen. Houzeau is gekozen in het uitvoerend comité ter vervanging van Beernaert, die is ovcrle. den. Mrs. Tydeman en van der Does de Wil- le-bois vertegenwoordigden Nederland. Frankrijk. P a r lj s, 1 8 M a a r t. De Senaat ging he den voort met de behandeling van de voor stellen betreffende de kiesrechtihcrvorming. Minister-president Briand zeide, dat1 hij namens de regeering wilde verklaren hoe zij hare verantwoordelijkheid opval. Wan neer deze discussie leidde tol eene oplossing, strijdig met zijne wenschen, dan zou hij den last der regeering niet langer op zich nemen. De regeering heeft de verbintenis aanvaard om de kiesrechthervorming tot stand te bren gen. Allen zouden 't in haar afkeuren, als zij aan bet bewi -d' bleef, in gebreke blijvende hare beloften te vervullen. •Briand zeide verder in den Senaat, dat in dien de kiesrecb(hervorming niet werd aan genomen voor de verkiezingen, de republi keinsche partij een ramp tegemoet ging. De prerogatieven van den Senaat zijn dezelfde als die van de K :?r. De regeering stelde haar lot in handen van den Senaat. Hii haalde tal van republikeinen aan. die vroeger het beginsel van vertegenwoordiging der minderheden hadden aanvaard. De vrijmetselaarsloges hadden sedert 1880 niet anders gedaan dan de E. V. aanbevolen. •De Kamer, zeide Briand, heeft hardnekkig de noodzakelijkheid van een wettelijke re geling van de vertegenwoordiging der min derheden verzekerd. Ik heb met den Senaat willen samenwerken over de modaliteiten van het ontwerp. De regeering wil er een einde aan maken en heeft behoefte aan het vertrouwen van beide vergaderingen. Indien de eene haar dit ontzegt, kan zij slechts heengaan. •Briand verdedigde zich tegen het verwijl i.en beroep te hebben gedaan op de rechter zijde en de progessisten. Indien gij niet wilt, dat ik vertrek, wees dan bereid tol een schik king en zie af van uw vooroordeel, zeide hij. Briand herinnerde, dat de verkiezingen van 1910 een aanwijzing waren ten gunste van de E. V. De Senaat hield er geen reke ning mede. De stemming volgens het stelsel van den Senaat, zou noodlottig zijn voor de republiek. De regeering zou de verantwoordelijkheid niet willen dragen onder deze omstandighe den verkiezingen te houden. Ik wil de dood graver van uw collega's in de Kamer niet zijn, zeide Briand. 'De stemming volgens bet stelsel dat de commissie heeft voorgesteld, zou zeker door de Kamer worden verworpen. De afgevaar digden namen een eereschuld op zich; in welk een toestand zoudt gij hen brengen, door hun niet toe te staan hun verplichting na te komen. Neem u in acht, of gij zult later berouw hebben. Ik heb een verantwoorde lijkheid op mij genomen. Ik heb mij bereid verklaard tot een loyale samenwerking. In dien gij weigert, is het dat gij deze regeering niet wilt. In dat geval is het onze tijd om af te treden. Clemenceau zeide: Indien die republikeinen de vertegenwoordiging der minderheden niet tot stand brachten, is het omdat zij er geen te verwezenlijken ontwerp vonden. Clemen ceau sprak zijn vertrouwen uit in de meer derheid, die meesier is van haar lot. De min derheid is voortdurend in strijd voor de verovering van de macht. De spreker had vergeefs in de rede van Briand het aanbod lot een schikking gezocht. Briand bracht een ontwerp, waarbij 300 republikeinen werden op zijde gezet. Dit maakte de taak van zijn mogelijken opvolger niet gemakkelijker. Indien er een conflict was tusschen Kamer en Senaat, was het omdat men de republi- keinsche meerderheid in den Senaat wilde doen buigen voor de heterogene meerder heid in de Kamer. Wij willen geen botsing met de Kamer, zeide hij; indien het stelsel v?n vertegen woordiging der minderheden vereenigbaar met de meerderheidsstemming, kan ik meegaan met den minister-president. Ik kan niet toegeven wat betreft het meerderheids beginsel en zal lecler ander stelsel verwerpen. De algemeene beschouwingen werden daar op gesloten. Daarop werd de voorrang ge geven aan de behandeling van een amende- ment-Peytral, waarin wordt gezegd, dat de leden van de Kamer zullen worden gekozen volgens het meerderheidsbeginsel bij slem- lijsten. Geen enkele candidaat kan verkozen worden verklaard. Indien hij minder stem men heeft dan een van zijn mededingers. Briand zeide: „Hier staan wij voor het be slissend oogenblik, voor het nemen van een besluit. Het amendement is een weigering van de poging tot schikking, welke ik mij voorstelde met de Kamer te doen. De regeering verklaart, dat indien de Se naat het amendement aanneemt, zij zal heen gaan." De comnvissde verklaarde het amendement- Peytral te steunen. Dit amendement werd aangenomen met 161 tegen 128 stemmen. Het kabinet was dus im de minderheid en trad aL De ministers begaven zich om 6.30 naar het Elvsee om hun ontslag aan >te bieden. President Poincaré naim hert ontslag van het ministerie aan. Men is in hert Palais Bourbon van meening. dat het conflict tusschen de beide Kamers een on ontwarbaren toestand schept. De leden van de groen der voorstanders van evenredige vertegenwoordiging hebben besloten Donder dag bij de Kamer in te dienen een ontwerp besluit, waarhij de vroegere besluiten van de Kamers in de 'kwestie en de kiesrechthervor- mhvg in herinnering gebracht en gehandhaafd worden. Griekenland. Athena, 19 Maart. Een tele gram ran den kroonprins bericht dat de Koning gisteren het slacht offer geworden Is ran een moordaan slag:, gepleegd door twee personen, Tan wie de eene een Griek ls, die niet wel by bet hoofd la, genaamd Alexander Schlnaa- De Koning: deed zijne gewone wan deling op straat. De kogel, in zijne onmlddeiyke nabijheid afgeschoten, trof hem in het hart. De Koning werd naar een hospi taal orergebracht, waar hij dadelyk na zijne aankomst OTerleed. S a 1 o n i k i, 19 Maart. Prins Nico- laas riep de officieren bijeen, deelde hun den dood yan <le Koning mede en liet hen den eed afleggen voor den nieuwen Koning Con- stantijn. Londen, 19 Maart. De Times bericht uit Saloniki: De Koning deed zijne gewone wandeling in gezelschap van een adjudant. Hij was in opgeruimde stemming en sprak over het door de Griekschc wapenen in den oorlog behaalde succes en over de inneming van Jamiina en Salonitki. Hij voegde daaraan toe: „Morgen zal ik de dreadnought Göben bezoeken. Dit Duitsche oorlogsschip is hier om den Koning van Griekenland eer te be wijzen. Dat vervuilt mij met blijdschap en lie vrc denheid." Dit waren de laaltsle woorden van den Ko- ning. Op dit oogenblik knalden de schoten. De adjudant wendde zich snel om; bij greop de hand van den moordenaar beet en hield die vast, totdat soldaten hem tie hulp kwa men. De Koning echter was doodelijk ge wond en stierf voordat hij het hospitaal be- reilde. ^alowiiki i«. lm rouw en stille smart gedom peld. Saloniki, 18 Maart. Om 5 uur na middags werd de Koning vermoord. De aan slag had plaats in de straat Campagnes. De moordenaar is een gedegenereerde Griek. Alexander Schinas genaamd. Tweede telegram. De Koning ver liet het paleis van prins Nicolaas met zijn adjudant kolonel Franoudis .om zijne gewo ne wandeling te doten, toen een op korlien af stand geplaatste persoon met een revolver vuur op hem gaf. De kogel doorboorde het lichaam vain den Konling. die in de armen viefl van den adjudant en van twee toege snelde soldaten. Il.ij werd in een gewoon rij tuig naar het militaire hospitaal vervoerd, dat in de buurt gelegen was. In het -rijtuig blies hij den laatslen adem uiit. De kogel was im het hart gedrongen. Generaals en officieren van alle rangen begaven zich naar het hospita aL Te midden van een diep zwijgen kondigde de militaire gouverneur, prins Nicolaas, «officieel den dood van den Koning aan en liet hen den eed afleggen voor den nieuwen Koning Con- stantijn. De aanwezigen ipen: Leve de Ko ning! Prins Nicolaas was het eenige aan wezige lid van de koninklijke familie. De moordenaar heeft slechts ontwijkende antwoorden gegeven op de vragen die hem werden gesteld. In de stad heerseht volmaakte orde; de bevolking is in rouw. De minister Raotivan, als vertegenwoordiger van de regeerin.g, heeft eene proclamatie uitgevaardigd, die den rouw, waardoor Griekenland getroffen is, aankondigt en kennis geeft van den voor koning Constantijn afgelegden, eed van tro.uw. Athene. 19 Maoirt. De moordenaar is 40 jaren oud. Hij weigerde een reden voor zijne daad aan te geven. Een officier vroeg hem of hij geen medelijden had met zijn land. Zijn antwoord was, diart hij socialist was. Zijne houding verraadt niet de minste giem o edsa an d oen i n g. De revo-lver waarmee de daad is gepleegd, was geladen met zeven kleine, kogels. Vereenigde Staten. Washington, 18 Maart Men be richt. dat de tariefsherziening, die door dart democratische „Committu of ways and means" is ontworpen, in "hoofdzaak omvat hel herstel van de meeste cijfers, die waren opgenomen in de door de democraten in de vorige zitting gevoteerde wetsontwerpen, waartegen president Talf zijn veto uitbracht. De volgende wijzigingen en beperkingen lig- pjen in het voornemen: vermjr.-'ering va«n de goedkoope zeepsoorteri, goedkoop aarde werk, o'liëni, talrijke artikelen en Ghineesch aardewerk en porselein, nu belast met 55 k 60 pet., voorts belangrijke vermindering van goiedkoope katoi^nen goederen en woillen pro ducten, beperking van de rechten op tabak, sigaretten, snuif, wijn, likeur en drank, be vestiging in hoofdzaak van do rechten op ijzer en staal, beperking van de meeste rechten op vlas, hennep, jute, scheikundige producten, sehilderolie, nagenoeg dezelfde rechten voor zijde en zijden goederen. Op de lijst van goederen, die van rechten vrijgesteld zi;p>, korren voor: ru.w en be werkt timmerhout, suiker, ruwe katoen, hout- stof, drukpapier. De lijst is ongeveer dezelfde als die van de vorige ritting van het congres. Zuid-Afrika. Kaapstad, 18 Maart De bondsraad van Hollandsche hervormde kerken beeft per telegraaf Bolha en Hertzog verzocht hunne geschillen te regelen, zelfs ten koste van groote persoonlijke offers, ten einde eene scheuring onder het volk te vermijden. zijn jas en steeg snel in den automobiel, did hem naar de gevangenis bracht, waar haj omi half vijf aankwam. Men voerde hem onmid dellijk naar een cel, waar hij onderworpen wordt aan het gewone gevangenis-reglement daar alle voorrechten hem geweigerd zijn. De instructie vangt binnenkort aan. Voor de derde maal binnen enkele we ken is een gevangene uit de Parijsche Santé op klaarlichten dag de straat opgewandeld, zonder dat de wachters hem tegenhielden. Bluteau, zoo heet de nian, was aangewezen voor corveedienst en belast met het bergen van aangevoerde steenkolen. Gebruik makende van een oogenblik, dat hij alleen was, trok hij snel de jas aan van een dor werklui, die de kolenzakken hadden aan gevoerd, zette een pet op, wist de waakzaam^ heid van twee poortwachters met een grap te verschalken en was vrij. Een onderzoek is ingesteld wellicht ware het verstandiger, merkt het ,Journal"A>p, hert toezicht wat te verscherpen. De laatste twee jaren zijn op Luxem- hergsch grondgebied rijf ernstige moorden mei roof gepleegd, waarvan de politie de dader tot nu toe niet kon vindon. Daar deze moord an groote overeenkomst vertoonen met de misdaden, waarvan Ster- nickel wordt beschuldigd en deze zich in de omgeving van de Eifel heeft opgehouden, on derzoekt de Luxemburgsche politie ijverig of hij ook de dader van deze misdaden was. Par ij s, 18 Maart Sneeuwstormen worden gemeld uit verschillende streken In Frankrijk Talrijke telegraaf- en telefoonlij nen zijn onderbroken. De seismograaf van de universiteit te Leipzig registreerde Zaterdag een aardschok! op een afstand van ongeveer 8500 kilometer. Het centrum der aardbeving bevindt zich waarschijnlijk in Oost-Azië. Allerlei. Uit "Weenen werd aan de Berlijnscüe Morgenpost gemeld, dat de ex-kroonprinses van Saksen, mevrouw Toselli, een poging tot zelfmoord zou hebben gedaan, na een onder houd, dat zij met haar tweeden zoon, Prins Friedrich had gehad. Van geheel anderen aard is wart de cor respondent van de „Secoio" te Florence om trent haar mededeelt. Volgens dezen zegsman zou de prinses den wenscli te kennen hebben gegeven zich in Oostenrijk te vestigen en wel op voorwaarde, dat zij een kasteel zou krij gen, waar zij een leven kan leiden, eeii aarts hertogin waardig. Haar verzoek zal vermoedelijk worden in gewilligd; zij zal echter in dart geval onder streng toezicht staan. Te Chaem, bij Sutton in Surrey, hebban kiesrochtvrouwen een pas gebouwd huis in brand gestoken. De schade bedraagt een f 22,000. Nestor Wilmart is Zaterdagmiddag naar Brussel overgebracht en in de gevangenis van Forrest ondergebracht. De menigte, die hem opwachtte, was niet talrijk, daar men hem pas den volgenden dag verwachtte. Hij stapte vlug uit cj£n ooupé, verborg zijn gelaat roet De Staatscourant van Woensdag 19 Maart bevat o. m. de volgende besluiten benoemd tot burgemeester van Scherpe- nisse D. Kleppe; tot assistent bij het Gcntraal Laboratorium van de Volksgezondheid te Utrecht dr. H. J. M Planitenga, arts te Utrecht; op verzoek eervol ontslag verleend als bui tengewoon hoogleeraar ln de waterbouw kunde aan de Technische Hoog,?school te Delft aan W Elenbaas, hoofdingenieur van Waterstaat, enz., thans in Indië met verlof; benoemd tot secretaris van den armenraad te Dordrecht mr. L. L. van Wageningen, te Dordrecht; idem te Leiden jhr. mr. P. W C. van der Goes, te Leiden; benoemd tot klerk 2e klasse hij den Raad van Beroep te Rotterdam G Baksteen, thans schrijver daarbij op verzoek eervol ontslagen H. T. Budler, vice-consul te Casablanca, en als zoodanig benoemd buiten bezwaar van 's lands schat kist, E. B. Femau; eervol ontheven van verdere detacheering bij het N e der la ndsch-Ind ische leger de le luitenant van de infanterie J. A. Brederode; benoemd tot tijdelijk officier van gezond heid 2e klasse bij he* Indische leger de arts H. M. Smidt Naar de N. CL verneemt, ia het bericht van de Avp., dat S. baron van Heemstra, ka pitein bij het le regiment infanterie, bestemd' zou zijn om op te treden als adjudant van Z. K. H. Prins Hendrik, onjuist. Hof van Arbitrage. De president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft den heer George Gray, doctor in de rechtswetenschap, oud-senator, ommegaand rechter, voor een termijn van zes jaren her benoemd als lid van het Permanent Hof van Arbitrage, en den heer John Basset Moore, hoogleeraar in het internationaal recht aan de universiteit van Columbia, lid van het In stituut voor internationaal recht enz., be noemd tot lid van dat Hof ter vervanging van den heer John W. Griggs, oud-chef van het departement van Justitip. Wereldtentoionstelli/og te Gent. Staatscourant No. 66 bevat een Ko ninklijk besluit om: I. te benoemen tot commissaris-generaal voor Nederland bij de Internationale Tentoon stelling te Gcnrt in 1913, den heer mr. Th. Stuart, advocaat e>n procureur, lid der Pro vinciale Staten van Noord-Holland, te Am sterdam. IL Eene centrale commissie in te stellen tot inrichting van de Nederlandsdhe af dee- ling en tort 'behartiging van de belangen der inzenders in die afdeeling op voornoemde tentoonstelling. III. In die centrale commissie te benoe men: tot lid en voorzitter: den heer mr. Th. Stuart, te Am-sterdaim; tot lid en onder-voor zitter: den 'heer mr. A. I. M. J. baron van Wijn bergen, te Arnhem; tot lid en algemeen secre taris: den heer Bern. J. Veldhuis, te Amster dam; tot lid en penmuugmeester: dien heer mr. G. J. Fabius, te Amsterdam; tot leden de hee- ren: mr. J. H. L. Bergsma, te Amsterdam; mr. dr. J. van Best, te Eindhoven; mr. A. J. E. A. Bik, te 's Gravenhage; G L. Boissevain, te Rloemendaal; Ja-n Broan, te Utrecht; K. J A. G. baron Cohort d'Esoury, te Kloosterzamde; Léon Delhez, te Amsterdam; J. H. Duyvcnsz, te Aalsmeer; A. Enthoven, to Utrecht; jhr. Jan Feith, te Hilversum; mr. H. W. J. Fockema, te Arnhem; J. A. Frederiks, te 's Gra/ven'hage; J Hannema, w. i., te Amsterdam; John. G. von Hemert, te Amsterdam; prof. Bart van Hove, te Amsterdam; A. Jacot, te Amsterdam; P. de Kantor, te Dordrecht; W. Kolkman van Gouderak, te Dordrecht; Jan A. Laan Jr., te Wormerveer; A. W. J. van Lanschot, te Vuglh/t; Willy Martens, te 'sGravenhage; G. C. W. F. Obreen, te Laeken; mr. H. J. van Ogtrop, te Amsterdam; Jos. Polak Jzn., te Amsterdam; Willem R egt doorzee Greup, te Schoonhoven; H. C. Rehbock, te Amsterdam; P. Smidt van Gelder Jr., te Nieuwersluis; jhr. mr. H. Smis- saert, te 's Gravenh-age; G. Stevens, te Rotter dam; G. N. de Stoppelaar, te Brussel: jhr. E. de Stuers, te Brussel; J. P. Nord Thomson, te Amsterdam; J. de Vlam, te Eindhoven; J- N. Voorsmit, te Groningen; G. J. van de Well, w. 1, te 'e Graraemhatfie; jjhr. nar. E. B. F. F. Wa tert van Hoogland, te 's Gravenhage; L, Wok ter, te BrusseL IV. Den minister van Landbouw, Nijver heid en Handle! te machtigen voor bepaalde aangelegenheden de deelneming Tan Neder land aan de tentoonstelling betreffende, bij zondere commdssiën in te stellen en de leden van die cormnrssiën te benoemen (volgt de lijst van leden dezer commission, ml. voor de koloniale afdeeling, voor de congressen, voor de sport, voor den tuinbouw, voor de mod-erae kunst en voor de kunstnijverheid). Ra adslid Landweeroomman- daint. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is gehandhaafd het be sluit van den Gemeenteraad van 's-Graven- bajge, houdende toielartdbg van den heer G. Nypeis die het ambt van disrtrictscom- maudamrt. bij de landweer bekleedt als lid van ddicn Baad. Overwogen wordt o. a., dart tot beroepsmilitairen (waarvoor de in airt. 23 k der Gemeentewet vervatte inoompatibi- Krteiit blijkens de toelichting uitsluitend geldt) niet is te rekenen het reservepersoneel waartoe ook behoort een districtscomman dant bij de landweer; dat weliswaar in art. 63 van de „Wet voor 't rcservepersoueel der Bandraacht 1905" wordt gezegd, dat aan een militair, behoorende tot reservepersoneel der landmacht, die met zoodanige betrek king is belast dat hij geacht kan worden voortdurend in werkelijken dienst te zijn welke omstandigheden in het besluit zijner benoeming of aanstelling uitdrukkelijk zal worden vermeld, een op bijzondere wijze berekend pensioen zal worden verleend, terwijl in het Koninklijk besluit van 19 Oct. 1912, waarbij de heer G. Nijpels benoemd werd, een zoodanige uitdrukkelijke vermel ding voorkomt; doch dat genoemd wetsarti kel, in de pensioensbepaïingen voorkomen de, uitteraarrd niet wijziging brenigt in den algeraeencn rechtstoestand, zooals atrL 7 van genoemde wet voor het reserveperso neel regelt, doch slechts de strekking heeft om aan de beüdeeders van sommige betrek kingen een hooger pensioen te verzekeren. - Naar men verneemt is de aanwijzing van Zwolle als standplaats van den districts-com mandant der landweer, gep. overste Nijpels, van tijdelij'ken aard en zal hij weldra een an dere Randplaats krijgen, meer nabij zijn woonplaats Deo Haag en zulks in overeen stemming ook met een gewijzigde regeling van de indeeling der landweer-command anten, waarbij moet zijn bepaald, dat hun stand plaats in den regel binnen zekeren afstand van de gemeente waar zij werkelijk wonen moet gelegeu of rechtstreeks binnen een be paalden tijd per spoorweg moet te bereiken zijn. Prov. Staten verkiezing Tol) lid van de Provinciale Staten van Noord-Bra-« bant in het district Breda, vacature-Binck, is bij enkele candidaalslolling gekozen de beer J. A. F. Peters, notaris te Etten. Een nieuw politie-bureau te Nijmegen. De Gemeenteraad vao Nijme' gen heeft met algemeene stemmen besloten lort de oprichting van een nieuw politie bureau in de plaats van de Volkhofkaaenne en daarvoor B. en \V. een ere diet van f 78.000 toe te staan. Rooms che journalistiek. Naar de Nieuwe Prov. Gron. Courant meldt, heb ben de commissarissen van het nieuw op te richten Roomsch-Katholiek dagblad voor de drie Noordelijke provinciën benoemd tort hoofdredacteur, den heer J. P. H. Hamers, redacteur van de „Residentiebode". Baron van Pallandt Renter seint ons uit Londen: Het heden gehouden onderzoek Inzake den dood van Baron van Pallandt die hier plot seling overleed geschiedde in dier voege dat de idenditeit van het lijk werd bewezen door een zijner betrekkingen baron Dirk van Pal landt die verklaarde dart den overledene lid was der Eerste Kamer in Holland. De knecht van den overledene verklaarde dat deze in den laatstcn tijd klaagde over hoest en ver koudheid Hij ging Vrijdag middag uat om te dineeren. Den volgenden morgen vonti de bediende hem dood In bed. In rijn kleeren bevonden zich medicijnen die van aspirine weg hadden. Na verdere getuigenverklarin gen wees de jury vonnis in dien zin dart den dood door natuurlijke oorzaken was ge schied. Vredesprijs voor de Jeugd. De Algemeene Nederlandsche Bond „Vrede door Recht" en de Nederlandsche R. K. ver- eeniglng tot Bevordering van den "Wereld vrede, schrijven gezamenlijk een prijsvraag uit voor de beste opstellen omtrent een der volgende onderwerpen: 1. Wat is het doel der Vredesbeweging? 2. Welke gedachte vertegenwoordigt het Vredespaleis? 3 Iloe vindt gij, dat geschillen tusschen de volkeren in het vervolg moeten worden be slecht? Aan de prijsvraag kunnen deelnemen alle meisjes en jongens, die geboren zijn tusschen Januari 1899. onverschillig of zij nog school gaande zijn of niet meer. De keuze staat geheel vrij tusschen de bo vengenoemde onderwerpen. Ieder deelnemer behoeft slechts over één dier onderwerpen een opstel in te zenden. Inzending van opstel len over meer dan één onderwerp staat vrij maar een deelnemer kan slecbts voor één be kroning in aanmerking komen. Voor deze prijsvraag wordt Nederland ver deel in 14 districten. De inzendingen, moeten geschieden vóór 15 April 1913. bij den secretaris van iedere dis- tri ct s-com mi ssie. Voor de provincie Utrecht is secretaris de heer J. G Verschuur, Adriaanstraat 26a, Utrecht, De districts-commissiën zullen vóór 1 Mei de 5 door haar hert. best geachte opstellen in zenden bij de hoofdjury, onder vermelding van eenige vergelijkende beschouwingen ovea* die 5 opstellen en opgave van voorkeur. De bekroning door de hoofdjury zal befleend gemaakt worden op 18 Mei, zijnde de herin' neringsdag van de opening der Eerste "Sxte

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2