BINNENLAND. ^Üit den omtrek. STADSNIEUWS. s XI mijnwerkers In verschillende kolen- iimen van het zuidelijke deel van Wales in s living gegaan. Op ééne uitzondering na zijn echter alle mijnen in het district Swansea fcan het werk. Te Mannheim heeft men een reeks af schuwelijke misdrijven ontdekt. In den kelder Van een huis vond men twaalf tot mummies Verschrompelde kinderlijkjes, die in doeken gewikkeld en met ongebluschte kalk behan deld wsren. De moordenares is vermoedelijk pene vrouw Wühler, die inmiddels gestorven Is, vermoedelijk ten gevolge van een misdadi ge kunstbewerking. Of de kinderen van haar Mleen of van anderen zijn geweest, heeft men hog niet kunnen uitmaken. Haar man is ii? hechtenis genomen, hoewel hij beweert dat bij van de zaak niet afweet. Brussel, 1 Mei. In het hospitaal St. lean is brand uitgebroken. De geheele brand weer is ter plaatse. Men is onmiddellijk over gegaan tot de redding van de zieken. Het vuur is ontstaan in de slaapzalen van het bedienend personeel. De zalen 5 en 7 staan in brand. De belendende zalen worden ontruimd. Het vuur blijft om zich heen grij pen. Er zijn op dit oogenblik geene slacht offers. In zaal 6 is het plafond bezweken. Om elf uur des avonds kon men den brand als bedwongen beschouwen. Tweede telegram. Omstreeks 9.15 be speurde men, dat er brand was uitgebroken in het paviljoen van tuberculeuse vrouwen. De brand schijnt door den schoorsteen te zijn gekomen. De zoldering van het paviljoen Is geheel ingestort. De ontruiming van de zalen is methodisch verricht. Het paviljoen levert een droevig gezicht. In alle zalen van het hospitaal hecrscht eene levendige ont roering. De geneesheeren en de ziekenver plegers doen hun best de zieken gerust tc 6tellen. In Wales zijn rivieren overstroomd. Dui zenden morgen aan de oevers van de Dee, Severn, Wve en Clwyd staan onder water» De Staatscourant van Zaterdag 3 Mei be vat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: verleend de eere-medaille der Oranje-Nas- szoi orde in zilver aan II. Bielcveld, koster van de RoomschlKatholieke kerk te Silvolde gem. Wisch; in brons aan J. D. IClaarenbeek, mees terknecht-timmerman bij A. Griffioen te Breu- kclen; in goud aan G. J. Stok, procuratiehou der en aan J. Stok Jzn., kantoorbediende bei den bij de firma F. A. Voigt en Co., carga doors- expediteurs te Amsterdam; in zilver aan H. Nak, meesterknecht aan de leerlooie rij van de firma van Dorsten te Steenwijk; in brons aan mej. G. Grob, dienstbode bij J. L. Pauwen, landbouwer te Pannerden; in goud aan W. Wolthuis, bode ter provinciale griffie te Groningen; benoemd tot ridder in de Oranje Nassau- ord; J. Ph. Marmelslein, lid van het hoofd bestuur van het Ned. Jongelings verbond te (Amsterdam cn L. E. Cohen, oprichter en ad ministrateur der wederkeerige verzekerings maatschappij „Wederkeerig Verzekerings fonds voor personeel der firma de Vries van Buuren en Co." te Amsterdam. benoemd tot leeraar aan de Middelbare Ko loniale Landbouwschool te Deventer, D. J. Fi scher te Bussura. Hare Majesteit de Koningin komt Woens dagochtend 7 Mei uit Duitschland op het Loo terug. H. M. de Koningin zal op de terugreis van Ober-Ursel naar Nederland a.s. Dinsdag ochtend te Arnhem den trein verlaten, om vandaar per auto naar het Loo verder te gaan. In afwachting der voltooiing van de verbou wing om het paleis aldaar, zal de Koninklijke familie de eerste 3 maanden de aan H. M. toe- behoorende villa aan de Waldeck PyrmontlaaD betrekken. H. M. de Koningin-Moeder, die gisteren avond per Staatsspoor van 7 uur 31 de resi dent! everlaat voor het buitenlandsch verblijf, wordt daarbij vergezeld door jonkvrouwe van de Poll, hofdame, en jhr. van Tets, kamerheer van H. M. H. M. de Koningin-Moeder werd bij Haar vertrek gisterenavond per Staatsspoortrein van 7.31 aan het station te 's Gravenhage uitge leide gedaan door den burgemeester jhr. mr. dr. van Karnebeek, den gouverneur der resi dentie, luitenant-generaal de Meester; den grootmeester van Hr. Ms. Huis, jhr. de Ranitz, den Duitschen gezant, den heer von Muller, den secretaris der Duitschc legatie, den heer von Scharfenberg en mevrouw von Scharfen- berg en den attaché dier legatie, den heer Agath. Mevrouw von Scharfenberg bood aan H. M. een prachtige tuil rozen aan. De Koningin-Moeder maakte de reis in het Balonrijtuig der Nederlandsche Centraalspoor- weg-Maatschappij. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het Beschermheerschap van de ver* eeniging „die Haghe" te 's Gravenhage. De marinewerf. Door den minister van Marine a. i., de heer Colijn, werden giste ren in audiëntie ontvangen drie afgevaardig den uit de mindere geëmployeerden van het werfpersoneel uit de marine-directiên Wil lemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis. Onze gezant in China jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland is Donderdag te 's Gra venhage aangekomen. Nadat hij in het begin des jaars zijn standplaats Peking met verlol verliet, bracht bij eenigen tijd in Ned.-Indië door. Gisteren voormiddag maakte jhr. Beelaerts rijn opwachting bij het ministerie van Buiteu- landsche zaken. Naar men verneemt is mr. Fremageat, agent van Frankrijk in de voor het scheids gerecht lusschen Frankrijk en Italië aanhan gige geschillen betreffende de Manouba-zaak enz., naar Frankrijk vertrokken om morgen te Havre scheep te gaan naar Washington, waar hjj als opper-arbiter zal optreden in een arbitragezaak tusschen Engeland en de Ver- eenigde Staten. Mr. Hesse, raadsman van Frankrijk in de Manouba-zaak, heeft mr. Fromageot als agent vervangen. De leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal zijn thans ter vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag 0 dezer, 's avonds Si uur. De Kamerverkiezingen. Candidaat der Centr. Anli-Rev. kiesver- eeniging te Kampen is dr. E. J. Beumer te Utrecht. De Centrale Christ.-Hist. kiesvereeniging In hel district Hilversum heeft met algemee- nc stemmen besloten, dc Christ.-Hist. Kies vereeniging te Hilversum niet te volgen, maar aangesloten te blijven aan de Unie. De heer H. C. Hogerzeil, predikant bij de Ned. ITerv. gemeente te Vlissingen, heeft de hem door de rechtsche partijen in het dis trict Zierikzee aangeboden candidatuur aan genomen. Door de Centrale Vrijzinnige kiesveree niging op Zuid-Beveland is definitief candi daat gesteld in het district Hontenisse d'e heer Jac. Wellemars, wethouder van Krabben- dijkc. De Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging op Zuid-Beveland stelde den heer A. Mooyen, Oost-Indisch ambtenaar met verlof te 's Gra venhage, definitief candidaat in het district Goes. Men deelt ons mede, dat het bericht, voorkomende in „De Nederlander" van Woensdag avond, als zou baron Mackay voor een candidatuur, hem van Christ. Hist, zijde aangeboden, hebbeu bedankt, beslist onjuist! is, daar de onderhandelingen nog gaaude zijn. (Hbld.) Generaal Van VI ij men gehul digd. Onder vele blijken van belangstelling herdacht gisteren de heer Van Vlijmen, te Schijndel, lid der Tweede Kamer, zijn zeven tigsten geboortedag. Tevens was hel 25 jaar geleden, dat hij zitting nam als lid dier Ka mer voor het district Veghel. De voorzitter van het hoofdbestuur en de voorzitters van de verschillende afdeelingen van de R.-K. Kiesvereeniging in dat district, kwamen hem persoonlijk gelukwenschen. De jubilaris ontving vele telegraphische ge lukwenschen van collega's en vrienden, be nevens een groot aantal bloemengeschenken. Dc Harmonie bracht hem Donderdag een aubade, waarna een maaltijd plaats had. Hbld. Tevredenheidsbetuiging. Dc Minister van Justitie ad interim heeft aan A. de Kruyff, rijksveldwachter (brigadier-titu lair), G. H. Weevers, rijksveldwachter te Ga meren en M. Ilannerwijk, veldwachter der gemeente Zuilichem, tevens onbezoldigd rijks veldwachter, zijne tevredenheid betuigd voor de wijze waarop zij op 30 September 1912 zijn opgetreden bij het op heeterdaad betrappen en arresteeren van zoetelaars, die met medewer king van een schippersknecht diefstal had den gepleegd van gerst, behoorende tot de la ding van een -"Rjischip, waarvan eervolle vermelding in het Algemeen Politieblad is ge schiedt. Een 100-jarige. Men meldt uit SchoonhovenGisteren herdacht de heer P. Slingerland te Berken wou de zijn lOOsten ge boortedag. De oude man die nog zeer kras is en een goede gezondheid geniet, verheugt zich in het bezit van 6 kinderen, 32 kleinkinderen, 72 achterkleinkinderen, en 3 achter-a chter- kfleinkinderen. De honderdjarige viert zijn feest echter Zaterdag, want hoewel hij vol gens den burgerlijken stand op 2 Mei gebo ren is. heeft hii dezen dag steeds op den 3en van bloeimaand gewerd en wil hij, nu het voor den honderdsten keer doet, van deze ge woonte niet afwijken. Tentoonstelling De Vrouw 1813 1913 Men schrijft ons uit Amsterdam: Gistermiddag had onder groote belangstel ling de officieele opening plaats der tentoon stelling „de Vrouw 1813—1913". Onder de aanwezigen merkten we op: minister Talma, mr. W. F. van Leeuwen, commissaris der Koningin in Noord-Holland; Burgemeester en Wethouders van Amsterdam; schout-bij nacht Tydeman; prof. mr. van Hamel, lid van de Tweede Kamer. H. M. de Koningin liet zich vertegenwoordigen door mevrouw Van LoonEgidius. Voorts zagen wij nog mr. Si mons, president van het gerechtshof en ver schillende andere autoriteiten en genoodig- den. Alvorens haar openingswoord aan te van gen, sprak Dr. Mia Boissevain haar dank baarheid uit, dat H. M. de Koningin zich bij de opening van deze tentoonstelling heeft doen vertegenwoordigen door mevrouw Van LoonEgidius. Zij heette mevrouw v. Loon hier hartelijk welkom en verzocht mevnuw Van Loon H- M- de Koningin haren eerbiedi gen dank over te brengen. Eveneens dankte Spr. voor de aanwezigheid van hunne F.xc. de Ministers, wier tegenwoordigheid door haar op hoogen prijs wordt gesteld. Ook voor de aanwezigheid van Z. Exc. de Com missaris der Koningin van Noord-Holland en van Burgemeester en Wethouders van Am sterdam en voorts alle autoriteiten en belang stellenden, die door hunne tegenwoordig heid een blijk van belangstelling geven. Voorts wees Spr. er op, dat de Nederland sche vrouwen hebben gemeend hier niet ach ter te mogen blijven, want juist ten opzichte van de plaats der vrouw in de maatschappij zijn groote ingrijpende Veranderingen in deze eeuw tot stand gekomen. Het vorig jaar werd dan ook met algemee- nc stemmen besloten tot het houden van een tentoonstelling, die zou trachten het streven en werken der Nederlandsche Vrouw in beeld te brengen; en het lag bijzonder voor de hand, om juist nu een vergelijking te ma ken tusschen de vrouw van vóór jaren en thans. Of dat onderscheid dan werkelijk zoo groot Is? Het groote onderscheid ligt o. i. hierin, dat de vrouw van tegenwoordig zich van haar toestand bewust is geworden en dat overal zich de behoefte kenbaak maakt, gezamenlijk op te komen voor gezamenlijke belangen. Spr. betreurde het, dat de s.-d. vrouwen zich onthielden een beeld van haar arbeid te komen geven. Spr. bracht dan een woord van dank uit aan allen, die dit werk gesteund hebben. In de eerste plaats aan H. M. de Koningin, die blijk gal van hare hooge be langstelling door het benoemen van de da mes mevr. baronesse van Verschuer—Van Baeveren en mej. Joh. W. A. Naber, om H. M. inlichtingen betreffende de tentoonstelling te verschaffen. Mevrouw Roëll geboren baronesse de Vos van Steenwijk, de vrouw van den burgemees ter van Amsterdam antwoordde op de rede van mej. Boissevain: Volgaarne, hooggeplaatste vergadering, geef ik gevolg aan de uitnoodiging van de geëer de spreekster van zooeven, nu de tentoonstel ling „Do Vrouw 1813—1913" officieel te ope nen. Doch ik mag dit niet doen, zónder het bestuur en ik vlei mij dat ik daarmede uw aller gevoelens vertolk opricht te hebben gelukgewenscht met de, in het openen der tentoonstelling op den vastgcstelden dag ge legen, aanvankelijke bekroning zijner volijve rige pogingen, en in het bijzonder mej. dr. Boissevain te hebben dank gezegd voor de boeiende rede, waarmede zij deze plechtig heid heeft ingeleid en die zeker door velen met onverdeelde instemming, door allen met klimmende aandacht is gevolgd. Zal er onder de toehoorders en tochoorde- ressen van de voorzitster van het bestuur wel licht een niet onbelangrijk aantal zijn, die met haar van meening verschillen over doel en karakter van deze tentoonstelling; die daarin niet zoozeer een uiting zien van do „geheele beweging voor dc vrijmaking der vrouw, die zich van haar toestand bewust is geworden", maar veeleer het bewijs ontdek ken van het vele en goede, dat de vrouw van 1913 ook weder de bestaande verhoudingen vermag tot stand te brengen, ik acht deze feestelijke opening nóch de plaats, nóch de gelegenheid om dit verschil van inzicht tot klaarheid te brengen. Veel liever verheug ik mij met allen, die, hoe zij ook mogen oordeelen over de plaats die de vrouw in de hedendaagsehe maatschap pij toekomt, gedachtig aan de oude vader- landsehe lens dat Eendracht maakt macht, mót het bestuur de handen hebben ineenge slagen om een geheel tot stand tc brengen, waarop het vaderland en de hoofdstad trotsch kunnen zijn; dat zij heden het resulJ taal mogen rien van hare onvermoeide po gingen, en dat daarmede dc rij is geo pend van de feestelijkheden, waarmede het eeuwfeest van Neerlands herboren onafhan kelijkheid zal worden herdacht. Ik ben verzekerd, dat ik op de instemming van deze gansche talrijke vergadering zal kun nen rekenen, als ik aan u, mejuffrouw Boisse vain, en aan uwe volijverige mede-bestuur deressen toewensch, dat deze tentoonstelling in alle opzichten moge beantwoorden aan uwe hoog gespannen verwachtingen, en dat allen, die daartoe hebben bijgedragen, in eene steeds toenemende belangstelling gedurende de komende maanden, eene welverdiende be looning mogen vinden voor de toewijding en de krachtsinspanning, waarmede zij het schoo- n? geheel, dat wij zoo aanstonds hopen te be zichtigen, hebben tot stand gebracht. Het is met de beste wenschen voor een schitterend wélslagen, dat ik, voldoende aan uw ver zoek, de tentoonstelling „De Vrouw 1813 1913'' voor geopend verklaar. De opening van de historische afdeeling te half vijf ging gepaard met een rede van de presidente meyr. J. OvcrvoordeCordon, die hare vreugde te kennen gaf over het feit, dat rij hier hare moderne zusters op het histo rische terrein mocht begroeten. De spreekster wees er met een kort woord op, dat dezel afdeeling er een beeld van geeft, hoe onzef overgrootmoeders er slag van hadden het le ven der hunnen aantrekkelijk te maken. En thans wat over de tentoonstelling zelf: Nadat wij de terreinen der tentoonstelling rechts van het oude „Meerhuizen" betreden hebben, ligt aan de linkerhand de afdeeling 181-3, waar de „woning 1813" door een wel gestelde burgerfamilie bewoond en verschil lende onderafdeelingen,, die gezamenlijk een beeld geven van de maatschappelijke positie en den arbeid van de vrouw vóór honderd jaren, gelegen zijn. En dan strekt zich voor het oog van den bezoeker het plein 1913 uit, met een fraaien tuinaanleg van mej. J. va-n Zijdeveld. Daaromheen staan In hoefijzer- vorm de hoofd- en bijgebouwen in rustiger* stijl en zacht van kleuren met een koepel bo ven de Entree-hall. Hier treffen allereerst de trintieken links en rechts, die met hun sym- bolieke muurschilderingen de liefde voor den vrede en den haat tegen den oorlog vertol ken. Alle afdeelingcn vermogen we niet afzon- dorliik na te gaan, doch vermelding eischen tenminste de grootcre halls, als die der afdee- line koloniën, die een historisch overzicht geeft van de kunst- en nijverheidsnroducten 'der irilrvndsrhe vrouw in Oost en West. Te vens worden naast die producten de presta ties der Europeesche vrouwen gesteld, om na te gaan. in hoeverre de laatste van het werk dm- eersten weten gebruik te maken. Verschillende kleinere afdeelingen dan doorloonend, gewijd aan de vrouw in het la boratorium, beeldende kunsten, boeken, enz. door vrouwen bereikt men het onderwijspa- viljoen, dat een overzicht geeft van de pro ducten van het lager, middelbaar, hooger, enz. onderwijs van vrouwelijke leerlingen. Vervolgens ziet hen het „Museum voor Ouders en Opvoeders"', een buitenlandsche voorschotbank, een hygiënisch atelier, een achterbuurt van verschillende takken yan huisindustrie in onderscheidene afdeelingen ondergebracht, evenals een coöperatieve keu ken en een rustloka-al voor meisjes in betrek king. Een belangrijke afdeeling wordt gevormd door hal Diorama „Dierenbescherming" en de verschillende maatschappelijke vrouwen-ver- eenigingen waaronder de kiesrechtvereenigin- gen met nationaal en internationaal geogra fisch overzicht. Ten slotte nog het „Huis 1913" ontworpen door mej. Greta Terlingen. De woning is het type van een modern huis voor een gezin uit den welgestelden bur gerstand. Een restaurant, een lichtbeeldtheater, zoo als het hier genoemd wordt, een lunchroom enz. tooien voorts het terrein. De Turksche ambulance. Gis teren ochtend is per HoD. Spoor te den Haag gearriveerd het laatste gedeelte der te Kon- stantinopel werkzaam geweest zijnde Nederl. Roodekruis-ambulance, n.L dr. Lingbeek, de leider der ambulance en mevrouw Lingbeek, de inlandsche arts Masaho, zusters Weisz en Krap en de verplegers de Waart, semi-arts en van Wiet. De ontvangst aan het station was allerhar telijkst. Generaal Quanjer riep bij ontstente nis van andere leden van het hoofdcomité van het Roode Kruis aan dr. Lingbeek en zijn tochtgenooten het welkom in het vaderland toe. Sprekers wensch „Lang leve de Turk sche ambulance" vond bij de aanwezigen lul den weerklank. Dr. Lingbeek beantwoordde deze toespraak. Hij dankte voor de hartelijke ontvangst en eeide ten slotte tegenover het hoofdcomitó van het Roodc Kruis dat het hem een groot ge noegen was, alle leden der ambulance geluk kig present te kunnen melden. Tegen den middag werden de terugge keerde dames en heeren op de thee genoo- digd in het Pageshuis Ned. Ingenieurs in den Bal kan. La Gazette de Hollande vestigt de aan dacht op de behoefte in Servië aan buiten landsche ingenieurs. Het departement van Openbare Werken te Belgrado heeft binnen 3 of 4 maanden een 100-tal ingenieurs noodig om werkzaam gesteld te worden in de op Turkije veroverde landstreken, waar wegen aangelegd en bruggen gebouwd moeten wor den. Ook worden mijningenieurs gevraagd maar in minder groot aantal. Er zal vooral gelet worden op opleiding en reeds verkre gen ervaring, alsook op eventueele aanbeve lingen welke de gegadigden van de regeerin gen van hun land kunnen overleggen. Het leven te Belgrado is niet duurder dan in Den Haag of te Amsterdam. Op het platte land echter en vooral in de pas door den oorlog geteisterde streken is men van vele geriefelijkheden verstoken, maar daartegen over staat dat men er goedkoop leeft. Studiereis. Donderdag is te 's Graven hage aangekomen voor het maken van een studiereis door Holland een gezelschap hee ren fStaalswissensehaftliche Studiën Gesell- schafl), welk is afgestapt in het hotel Paulcz Avonturiers. Men meldt ons uit Culemborg: Woensdagmiddag werden alhier twee per sonen uit Utrecht aangehouden, die onder het voorwendsel een reis om de wereld te maken, zich aan bedelarij schuldig maakten Om hun hoeden droegen zij een wit lint met de woorden: „Tour der monde", welke hun door een vriend verschaft waren. Zij spraken geen van beiden, de eene jongleur, de andere chauffeur, een vreemde taal. De beide jongelieden waren reeds vanaf 2 Febr. op weg. Christelijke bioscope maat schappij. Er worden pogingen gednan tot oprichting van een Christelijke bioscope- maatschappij voor Nederland. Het drama te Velsen. Dr. J. L. C. Wortman te Amsterdam schrijft in het maandblad Het Ziekenhuis omtrent dr. Bolten het volgende: „Zooals de lezers zullen vernomen hebben, is aan onzen mede-redacteur, collega G. C. Bolten, een ernstig ongeluk overkomen, toen hij een patiënt van Velsen nabij Bloeraendaal naar zijn inrichting te Scheveningen zou transporteeren. Het projectiel uit een klein kaliber Browningpistool (een wapen zoo klein, dat het met loop en al verborgen kan worden gehouden in de palm van de hand) trof dr. Bolten in de achterhoofdkwab en drong door tot aan de punt van het rotsbeen. Aanvan kelijk was het gezichtsvermogen geheel ver dwenen, maar alle andere functies, in het bi zonder het denkvermogen, bleven ongestoord. iCollega Western^in is zoo vriendelijk te} melden, dat het gezicht steeds verbetert en alleen nog een groote lichtschuwheid bestaat, er echter alle reden is, om een volledig her stel tegemoet te zien. De afschuwelijke moord te Tilburg. L. H., de man die door de recht bank te Breda werd veroordeeld tot 20 jaar wegens moor (op zijn eigen kind) en poging tot moord (op zijn echtgenoote) is van dit vonnis in hooger beroep gegaan. Ook de officier van justitie heeft appèl aan- geleekend. Dc eedsquaestie. In een mlshan- delingzaakje, dat voor de vijfde kamer der rechtbank te Amsterdam behandeld werd, moest als getuige een bejaard landbouwer uit Watergraafsmeer optreden. Deze getuige maakte bezwaar tegen het afleggen van den eed, op grond dat zijn godsdienstige over tuiging zulks verbood. Hij verklaarde als lid maat aangenomen te zijn bij de Nederd. Herv. gem. Nadat hij dolcercnd was geworden, werd hij lid van de Geref. kerk en bedankte voor zijn lidmaatschap der Ned. Herv. gem. Doch ook voor de Geref. kerk bedankte hij. nadat hij zich aangesloten had bij de Belij ders van de Kerk van Christus, die in de Kerkstraat bij de Utrechtschestraat te Am sterdam hun vergaderlokaal hebben. Volgens den getuige vormden de belijders van de Kerk van Christus geen kerkgenootschap; zij zijn, zegt hij. los van een kerkgenootschap en staan individueel op zich zelf. De rechtbank zag in deze omstandigheden van het hooren van den getuige af. Verduistering. Te Rotterdam is aangehouden J. V., verdacht van verduiste ring van ruim f 3900 ten nadeele van A. Watson, Boompjes, aldaar. Door den trein overreden. Gisteren morgen ruim 6 uur werd tusschen Warmond en Leiden, onder Oegstgeest. door den trein overreden en gedood de gepens. Oost.-Ind. militair van Leeuwen. Het hoofd, van den ongelukkige was bijna geheel van den romp gescheiden. Kind overreden. De 6-jarige Geer- truida de Rijk, wonende in de Anjelierstraat te Amsterdam, werd gisterenmiddag, toen zij uit school kwam, in de Marnixstraat door een zwaar met steenen beladen wagen, die plotseling van achter een tram te voorschijn kwam, overreden. De wielen gingen het arme kind in de lengte over het lichaam. Toen zij ernstig verminkt het zittingslokaal van den Gem. Genecskurv dienst werd binnengedragen, bleken u%- levensgeesten reeds geweken te zijn. Het lijkje werd naar het Wilhelminagasthuis overgebracht School- en Kerknieuws. De De Rnytexsohool te VlJj« a i ii g e n. Bet. -wea gisteren tien jaar geleden, dat de Zeevaartschool to Vlieringen werd .geopend. Sedert het in gebruik nemen van het nienwo ge* bouw u» de school gestadig in bloei toegenomen In 1912 werd zy bezocht door 193 leerlingen het groot-* ste gelul, dat tegelijkertijd de school bezocht, was 110 j op 1 Januaxi 1913 bedroeg het aantal leerling gen 100 j thans op 1 Mei, nadat verschillende leer* lingen na afgelegd examen die school hebben verl^ ten, bedraagt het 90. Het under wijzend personeel beslaat uit 1 directeur en 10 leeraren. Van de 648 leerlingen, die examen deden, slaagden er 385 of 70.25 pCt. Sedert 15 Mei 1912 is de sohool ook opengesteld voor Belgischs jongelui, in Nederland woonachtig. De Bond van V er e en i gi ngan tob let geven van vakonderwijs, waarbij reeds 100 vakschool- en gemeentebesturen zioh aansloten, hield Dinsdag onder leidiug van dr. D, Boa eene algemeene vergadering in het Zuidh, Kof» fiehuis te 's-Gravenliage. U tvoerige discussies, waaraan deelnamen atge» vaardigden uit Rotterdam, Apeldoorn, Middelburg, Goes, Aruhem, Amsterdam, Doesburg, Haarlem, De venter en Den Haag en door den inspecteur van het Ambachtsonderwys. den heer De Groot, werden ge voerd over het onderwerp i de beroepskeuze van de leerlingen der vakscholen. In eene volgende vergadering zal behandeld wor den do opleiding van do leeraren van het vak onderwijs. De vergadering werd ook b gewoond door Mr Ever wijn, referendaris van het Dept. van Landbouw, Nijverheid en Handel. De Kerk. Ct. deelfc mede, dat van den parti culier secretaris van II. M. de Koningin hel bcncht is ingekomen, dat Hare Majesteit wederom gaarne Yoor den tyd van vijf jaren een jaarlijksch bedVag van f 300 heeft beschikbaar gesteld voor den arbeid onder de Nederlanders in do Rijnstreik. Eveuzoo werd door Z. K H. den Tnn& der Neder landen, gedurende Hetzelfde tijdvak, jaarlijks f 50 voor dit doel ter beschikking van de Synodale Com missie gesteld. Ook mocht weder yan H. M. de Koningin-moeder de jaar.ijksche bydrage van f 100 worden ontvangen. Ned. Herv, Kerk. In de Ned. Herv. Kerk te Leerdam is Zondag in beide godsdienstoefeningen bekend gemaakt, dah voortaan geen kinderen meer gedoopt znUen worden van ouders, die niet werkelijk belang stellen in de eeuwige dincen van bet. Koninkrijk Gods. De kerke- raod (orthodox! zal den maatstaf zelf aanleggen. (N. R. Ct.) R.-Ka tb. Kerk. Te Amsterdam is over'eden mgr. A. C. M Cooth, gedurende 30 jaar rector van het Piusgestic ln de Kerkstraat aldaar. Mgr. Van Cooth was eerc- kamerheer van den Paus en ridder in de orrie va.n Oranje-N a ssau Zeist. Bij Koninklijk besluit medege deeld in de openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is ongegrond verklaard het beroep van den Raad dezer gemeente tegen het besluit van Gedeputeerde Sla'en van Utrecht, waarbij goedkeuring is onthoud' aan het besluit van dien gemeenteraad vaststelling van eene verordening tot wijzt ging der verordening op de wegen en het bon wen in die gemeente. In deze wijzigingsverordening werden be perkende voorschriften vastgesteld betreffen de het stichten van gebouwen ln bepaalde deeïten der gemeente, weTke voor^chrif aanzienlijk meer bezwarend waren toot eigenaren van gronden dan de voorschriftc die op dit punt voor andere gemeente-gedecl ten bestaan. In bet Kon. besluit is nu overwogen, d niet is aangetoond, dat zulke bezwaren voorschriften uit een oogpunt van volks zondheid en volkshuisvesting noodig war Juist hier, waar het eene noodverordenm gold. "konden die voorschriften met meer dan noodzakelijke beperkingen niet worden ge doogd, terwijl er geen redenen van -publiek belang voor aanwezig waren. Daarom ging het niet aan om voor het hier ln aanmerking komend deel der gemeente een open bebou wing voor te schrijven op zoo groote schaal als in de wijzigingsverordening geschiedde, waarbi] aan de eischen van verfraaiing "veel meer is toegegeven dan met het oog op het belang van den eersten en de latere koopers van het door de verordening bestreken ter rein toelaatbaar is te achten Zeist. Donderdagmiddag bad op den Wou- denbergschen weg eene botsing plaats tus schen een motorfiets en een auto. Met snelle vaart reden beiden tegen elkaar in. Gelukkig lier» het vrij goed af. Do motorfiets werd totaal vernield en dé berijder werd per auto naar de ziekenverple ging overgebracht om to worden verbondenj Hilversum. Bij de gisteren gehouden stemming voor den gemeenteraad fvacatur©- Mcndels) zijn uitgebracht 968 geldige stem men. Hiervan verkregen de heer P. J. van Dam (a. r. en r. k.) 345: Th. A. Raven (vrijz.) 264; U G. A. Wagenfeld (s. d. a. p.) 203. en L. A. V d. Brink (christ.-hist156 stemmen, zoodat er een herstemming moet plaats hebben tu9* schen de hoeren van Dom en Raven. Garnizoen. De sergeant-lcoks G. Janssen, hospitaal alhier en E. Smit, hosnitaal Arnhem hebben van garnizoen gewisseld. Vrijz- Landdag op BIrkhoven. De lijst der spreker op den Vrijzinnigen Landdag, welke Maandag 12 Mei (Tweedé Pinksterdag) op Birkhoven gehouden zal won» den, is nog niet geheel gereed. Reeds staatl vast, dat de volgende sprekers het woord zuV len voeren: Mr. W. H. de Beaufort, oud-minister, lid der Tweede amer, candidaat der Vrijzinnigen Ifl! het district Amersfoort, over „De Politiek^ Toestand"; prof. dr. B. D. Eerdmans, hoog-> leeraar te Leiden, over „De Verkiezingen eni de Hervormde Kerk"; Jan Hiddlnk, secr. van! den Bond van Vrijz. ropag. Vereenigingeng over „De gevaren der Tarlelwet"; P. OtU% hoofd eener openbare school te Amsterdam# algem. secr. der Vrijz. Kiesvereen. „Vooruit gang', candidaat der Vrijzinnigen voor

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 6