A. J VAN ZALINGEN. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. gevulde Chocoladenootjes ffl' piel en A, A. H» Struycken, beiden van de Universiteit te Amsterdam. Protest meeting Vrouwenkiesrecht. In de groote dierentuinzaal te 'sGraven- hago, werd Zondagmiddag een vergadering gehouden, belegd door de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, om te protesteeren tegen de kiesrechtpragraaf in de regeeringsvoor- stcllen voor grondwetsherziening. •De zaal en de galerijen waren geheel be zet, in hoofdzaak met dames. Nadat Dr. Alelta Jacobs de vergadering had geopend, werd achtereenvolgens het woord gevoerd door Prof. mr. G. A. van Hamel, mevr. \V. van Itallie—Van Embden, den heer Drion, mevr. E. Bakker—^Nort, tioct. jur., mevr. Van BalenKlaar, Mr. Troelstra, die met lang aangehouden applaus werd begroet, mej. H. Goudsmit, den heer iH. Ketelaar, jonkvr. S. Wichers, mej. Mar tina Kramers. Deze vroeg van de aanwezi gen instemming van een door haar voorge lezen en in druk rondgedeelde motie, waar op Spr. een korte toelichting gaf. De vergadering verklaart zich in die mo tie ten zeerste gegriefd „door de kiesrecht paragraaf in de voorstellen tot grondwets herziening der regeering, die door de vrouw, economisch en sociaal de gelijkwaardige van den man, bij hen achter te stellen, miskent wat er leeft en groeit onder de Nederland- sche vrouwen, nu zij de erkenning harer po litieke rechten opeischen". Zij spreekt als hare meening uit, dat „de economische evolutie van on hedendaag- sclic samenleving den eisch var. ...edezeggen schap der vrouwen zelf medebrengt en dat de regeering bij haar voorstel om de vrouw het kiesrecht blijvend te onthouden willens en wetens de oogen sluit yoor de maatschap pelijke feiten". De motie geeft voorts uiting aan de ver ontwaardiging der vergaderden „over het reactionaire grondwetsvoorstel, dat de uit sluiting der vrouw voor jaren lang wil be stendigen." Het Nederl. voile en in het bijzonder de Nederlandschè vrouwen van alle gezindten en alle klassen worden opgeroepen om'mede te prolesteeren tegen deze willekeurige, on gerechtvaardigde daad der Regeering, die de gansche vrouwelijke selcse het stempel van minderwaardigheid opdrukt en het hoofdbe stuur der Vereeniging voor vrouwenkies recht opgedragen deze motie ter kennis van de regeering te brengen. Na aanneming dezer motie ging de ver gadering, waarin een geestdriftige stemming heerschte en die alle sprekers met hartelijk applaus beloonde, uiteen. De Nationaal Historische optocht, welke het voornaamste punt der feestelijkheden ter herdenking van de hon derdjarige onafhankelijkheid in de residen tie zal uitmaken, blijkt meer en meer te zul len worden, wat bij zijn ontwerp heeft voor- opgezeten: een nationaal-hislorische optocht. Wel is waar vangt deze optocht, die in een 17-tal tijdperken de geschiedenis van ons land tot 1813 behandelt, niet zonder bedoe ling aan met den persoon van den Roomsch Koning Willem II, die de stichter van Den Haag is, doch overigens is geheel zijn be doeling een zuiver nationale. Feesten te Hoorn. Hoorn is Za- Irrdag begonnen aan de uitvoering van het uitgebreide feestprogramma, samengesteld ter viering van de officieele opening der vlucht- haven en van de herdenking van het 100-jarig beslaan van Neerlands Onafhankelijkheid. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft in deze het initiatief genomen. De belangrijkste onderdcelen van het feest- program worden gevormd door de zeilwed strijden op Zondag, de opening der vluchtha- ven en de vlootrevue op gisteren welke door minister Talma werd bijgewoond. De sleepersstaking te P. ot- e r d a m. Tn verhand met de sleepersstaking had daar Maandag avond een openbare ver gadering plaats in het Verkooplokaal, uitge schreven door de Federatie van transportar beiders en de Havenarbeiders-vereeniging, bij gewoond door circa M00 personen. Sprekers waren S. van den Berg en A. Ileykoop, die aanspoorden de stakende voerlui krachtig te steunen en het vervoer met handwagens zoo veel mogelijk tegen te gaan. Heden, Dinsdag, wordt verwacht een de tachement cavalerie ter versterking der here den politie voor de begeleiding van werkwil lige voerlieden. De zaak van Eyk. De Hooge raad heeft verworpen het beroep van Dirk van E., gewezen bankier te Amsterdam, door het ge rechtshof aldaar veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf wegens oplichting ten nadeele van A. A van Ramondt te Sluiskil, gemeente Ter Neuzen. Zes cassatiemiddelen waren in deze zaak aangevoerd. Moord te Meppel. Op Zondag avond 9 Februari keerde de 23-jarige Oost de Vries te Meppel, na een café-bezoek huis waarts, toen bij de brug aan de Kruisstraat aldaar, zijn aandacht werd getrokken door twee jongelieden, die blijkbaar zeer onder den invloed van sterken drank waren. Met een ze keren Hendrik Brug bleef hij staan kijken. Het dronken tweetal zocht ruzie. De Vries trachtte hen te kalmecren, waarop een der ruziemakers op *m toevloog en 'm 'n stoot in de borst gaf en beiden de vlucht namen. De Vries is korten tijd daarna op het politie bureau overleden. De vluchtelingen waren spoedig gevat en bleken te zijn Willem B. en Jan B., beiden van Steenwijk. Willem B. is, geruimen tijd in voorloopige hechtenis te hebben doorgebracht, op vrije voeten gesteld. Tegen Jan B. eisch te het O. M. bij de recht bank te Assen wegens doodslag 7 jaar gevan genisstraf. Blanke slavinnen. Een paar ma trozen van het Duitsche stoomschip Diana, liggende te Zaandam, hebben medegevoerd, kuiten medeweten van den kapitein, twee Russische meisjes. Na afgemonsterd te zijn, lebben zij met de meisjes de wijk naar Am sterdam genomen. Verdronken. Een 13-Jarig zoontje den fceer Q, K, te Umuiden viel Zaterdag middag in de Buitenhaven en overleed in den avond aan de gevolgen. Het jongetje leed voortdurend aan toevallen. Te water b ij het zeilen. Op het Buiten-Y te Amsterdam zeilden Zondag 3 Am- sterdamsche jongelui met een gehuurd jacht, toen zij door een windvlaag omgeworpen wer den. Zij geraakten allen te water, maar be reikten gelukkig spoedig den Strekdam. Daar kleedden zij zich naakt uit, wrongen hunne kleederen uit en vertrokken later naar Amster dam, terwijl zij het omgekeerde vaartuigje tegen den dijk in den steek lieten. Onweer. Zondagmiddag is de boer derij van C. Aneraa te Lutkclollum onder Fra- neker door bliksem getroffen en verbrand. 14 koeien en 3 paarden werden gered. 21 stuks hoornvee kwamen in de vlammen om. Ver zekering dekt de schade. School- en Kerknieuws. Leeraressen bjj het industrie- onderwijs. In eene in de Huishoud- en Indus trieschool tc Haarlem gehouden vergadering van leeraressen bij het industrie-onderwijs is besloten tot oprichting van de Vereeniging van leeraressen bij het induatrieonderwys. Het doel der vereeniging is het bevorderen van het vakonderwijs voor meisjes, in het bijzonder dot wat verstaan wordt onder industrie- ondcrwys, zooals dat aan de industriescholen en daarmede gelijk te stellen scholen onderwezen wordt. Tot bestuursleden werden gekozen de dames: M. W. Arbeiter, N. van Berkum. J. G. Th. van Eyber- gen, H. A. Faddegon, J. M. Hooijkaae, C. van Hun- teioo en J. Wolters. Mej. N. van Berkum werd tot presidente gekozen. Knust en Wetenschap. Een nieuw operette-gezel schap. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen zal de heer Henri ter Hsil een Hollandsch operette-gezelschap vor men, waarvan de leiding zal komen te berus ten bij den heer Piet Kohier. Gclracht zal worden oorspronkelijke geschreven en gecom poneerde operettes op te voeren. Met verschillende schouwburgen en concert zalen zijn reeds overeenkomsten afgesloten. Iteclames. Laugestraat 1. lioek Vnrkensiu. Telepti. no. 171. Mankt IJ beleefd attent op 20 ct. per ons. In de op 3 Mei j 1. te Utrecht gehouden vergadering van de vereeniging van onder wijzers en artsen werkzaam aan inrichtingen voor onderwijs aan achterlijke en zenuw- zwakke kinderen werd tot bestuurslid geko zen de heer W. Scheffener van Amsterdam in de plaats van den heer S. Snijder. Bovendien werd een commissie benoemd, die een serie rekenboeken zal samenstellen, geschikt voor scholen voor achterlijke kinde ren en die de mogelijkheid zal overwegen van de uitgave van een serie leesboeken voor de hoogere klassen dier scholen. Voorts werd het bestuur volmacht gege ven de leiders te kiezen voor den cursus, die van wege de vereeniging dit jaar in de groote vacantie te Amsterdam zal worden gehou den. Ook zal nog eens een poging worden ge daan bij de regeering om de leerkrachten bij 't onderwijs aan zwakzinnigen te doen op nemen in de pensioenfondsen voor burgerlijke ambtenaren. De moord te Baarn. Door den officier van justitie bij de Ar- rondissements-rcchlbank tc Utrecht is thans oveneens hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier rechtbank d.d. 21 April j.l., waarbij de gebroeders J. en A. van den B. en C. S-. allen woonachtig te Soest, waren ver oordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek van 4 maanden preventieve hechtenis, ter zake van zware mishandeling met doo- delijken afloop, gepleegd op 25 December 1912, op J. Cozijnsen te Baarn. Zoodat deze strafzaak binnenkort op nieuw in zijn ge heel voor het gerechtshof zal worden behan deld. In eersten aanleg was door het O. M. tegen- ieder der beklaagden 2 jaar gevangenisstraf geöischt. Hoogland. Er worden hier weer pogin gen in het werk gesteld om tot oprichting van een Hulptelegraaf- en Telefoonkantoor te ko men. Daarvoor circuleert een adres aan den Raad waarop door zeer veel belanghebben den wordt geteckend. Alle notabelen der ge meente. het bestuur der Zuivelfabriek, het welk een zeer groot aantal ingezenen verte genwoordigt, alsook vele hand eld rij venden en neringdoenden gaven door hun handteekening bewijs van instemming. Dat men in deze gemeente behoefte gevoelt aan telegraaf en telefoon wordt genoegzaam bewezen door de onderteekening van het adres door een zoo groot aantal ingezetenen. (Nijk. Crt.) Barneveld. Onderlinge bespreking van hel bestaande voorloopige comité voor de vie ring van het onafhankelijkheidsfeest en de vertegenwoordigers der Geref. gezinden, van de door dezen ingediende motie, heeft er toe geleid, dat de samenwerking aangenomen is. N ij k e rk. De officieele opening der stich ting „Landbouwopvoeding I" te Appel, van* wege de vereenuiging „Landbouwopvoeding', gevestigd te Utrecht, zal geschieden door Z. Exc. den Minister van Justitie, op Maan dag 26 Mei e.k., namiddags 2£ uur. Prov. State n-v e r k i e z i n g. De heeren G. J. baron van Boetzelaer te Hoogland, W. H. de Beaufort te Maarn en W. van Beuningen te Maarsbergen hebben aan het Centr. Vrijz, Verkiezings-comité in het district Amersfoort bericht, dat cij voor een eventueel* «a^didatuur Wj de ax staten verkiezingen niet in aanmerking wenschen te komen. Garnizoen. Aan den adjud. onderoff. C. J. Bruns, van het 16e reg. inf. is de zilveren medaille toe gekend. voor 24 Jaren trouwen dienst. Het ceretccken zal den 13e Mei worden uit gereikt. Personalia. De heer S. J. de Jonge Mulock Houwer, adjunct-ingenieur bij de II S. M. alhier, is met ingang van 1 September benoemd tot adj.-ingenieur bij de Ned.-Ind. Spoorweg-Mij. Ie Seinarang. Zeldzaam jubileum. De heer Daniël van Loveren zal morgen den dag herdenken, dat hij vóór 40 jaren in dienst trad bij den heer Van Eijbergen al hier. Voorwaar een zeldzaam jubileum. Vr ij zinnige landdag op Birkhoven De lijst van de sprekers op den Vrijzinnigen landdag op den tweeden Pinksterdag is thans definitief als volgt vastgesteld: Mr. \V. H. de Beaufort, oud-minister, lid der Tweede Kamer, onderwerp: De politieke toestand. Prof. dr. B. D. Eerdmans, hoogleeraar te Leiden, onderwerp: De verkiezingen en de Vrijheid in Nederland. Jan Hiddink, secretaris van den Bond van Vrijz. Propag. Vereen., onderwerp: De ge varen van de Tariefwet. \V. O. A. Koster, alg. secr. van den Vrijz. Dem. Bond. Onderwerp: Het openbaar onder wijs en de voorstellen tot grondwetsherzie ning. «Mevr. N. MansfeldtDe "Witt Huberts, on derwerp: Het vrouwenkiesrecht. A. Roodhuijzen, lid der Tweede Kamer, onderwerp: De vrijzinnige concentratie. Midd. Techn. school te Amersfoort In een buitengewone ledenvergadering van de vereen. „Ambachtsschool voor Amersfoort e. o." zal de heer G. J. Buys a.s. Vrijdagavond een voordracht houden over de oprichting eener Middelbare Technische school. Over verdere bijzonderheden, betreffende introductie enz., verwijzen wij naar de ad vertentie in dit nummer. Om den Amerf. Dagblad-beker. Over den wedstrijd van Zondag j.l. op Birkhoven schrijft de N. Arnh. Crt.: Vitesse is van den aanvang af sterker, zoo dat het spel meest op de helft van Amers foort is, enkele pittige aanvallen der gecom- bineerden zetten de geelzwarte verdediging aan het werk. Na ongeveer een kwartier spe len geeft Rodermond met een goed schot aan Vitesse de leiding. Vitesse kan zich niet lang in deze leiding verheugen, want bijna direct er op maakt de links-buiten van Amersfoort gelijk. Vitesse pakt stevig aan, Lubberts geeft den Arnhemmers weer de leiding met hulp van den keeper en een vér schot van Staal brengt den stand met rust op 31. Ni/ rust is Vitesse bijna onafgebroken in de meerderheid geweest. Wennekes speelde in deze periode uitstekend, ook Witteveen was zeer goed op dreef, maar de binnen-voor- waarts misten keer op keer de makkelijkste kansen, zoodat Vitesse de score niet verhoog de. Een kans om op te halen werd door Amersfoort niet benut: een strafschop tegen Holtus gegeven werd door Göbel gestopt. Ein de kwam met een 31 overwinning voor Vi tesse. De Amersfoorters speelde een stevig par tijtje. Hun links-binnen blonk uit. Bij Vitesse Göbel eerst wat onzeker, daarna in goeden vorm. Staat en Onnen goed. Wennekes na rust uitstekend. Voor dezen wedstrijd was in Amersfoort groote reclame gemaakt, zoodat het publiek ongewoon talrijk was (pl.ra. 1200 man) er op een gegeven oogenblik met het toelaten van het publiek even gestopt moest worden wegens gebrek aan kaartjes. Schermconcours. De vereeniging van onderofficieren van bereden wapens „Sport staalt Spieren'', heeft haar 5-jarig bestaan gevierd met een twee- daagsch schermconcours in de zaal Otte. Zaterdag. Korpswedstrijden. Ingeschreven 5 korpsen, opgekomen 3. (S. S. S. Amersfoort, le reg. vest.-art. Utrecht, C I. V. Utrecht). Sabel, le prijs zilv. med. aangeboden door de offic. der rijschool, S. S. S. (Duizenstra, van Ooijen, Pierik), 2e pr. zilv. med., aangeb. door den serg.-maj. Verhulsen, 9e reg. inf. Utrecht, le reg. vest art (Smorenburg, van der Veen, Mantel). Duel-degen, le prijs zilv. med., aangeboden door offic. van het le reg. huzaren, S. S. S. (Duizenstra, van Ooijen, Wille), 2e pr. zilv. med., aangeb. door bestuur S. S. S„ le reg. vcst.-art. (Smorenburg, Mantel, Back). Eereprijs, inktstel, aangeb. door de b h. Pie rik en Brandsen, opperw. Duizenstra, na bar rage partij duel-degen met serg. Wille. Ilierop volgde Zaterdag een onderlinge wedstrijd voor leden van S. S. S. Zondag. Personeel. Floret. 32 ingeschreven, 27 deel genomen. Eereprijs, hoorn, s-angeb. door asp. cornets le reg. huzaren, Smorenburg, serg. le reg. vast.-art Utrecht, le prijs verg. zilv. med.„ aangeb. door offic. van het le reg. huzaren, Duizenstra, opperwachtm. rijschool; 2e prijs zilv. med'. aangeb. door offic. van het le reg. huzaren, Hillenaar (burger) den Haag; 3e prijs kL zilv. med., aangeb. door den Kon. CL (X-schermbond, do Riemer serg.-maj. 0e reg. tuf. Utrecht: 4e prijs br. med. aangeb. door den Kon. O. O.-scherrabond, Scholten. serg. 1e kL 9e reg. inf. Utrecht. Sabel. 32 ingeschreven, 26 deelgenomen. Eereprijs, klofr, anngeb. door offic. le reg. huzaren, Duizenstra, le pr. verg zilv. med. aangeb. door offic. der rijschool, Smorenburg, 2e pr. zilv. med., aangeb. door de schietver- Wilhelmina, de Riemer, 3e pr. kleine zilv. med., aangeboden door offic. der rijschool, van Ooijen, wachtm. le kl. le reg. huzaren, 4e pr. br. med. anngeb. door opperw. Duizen stra, Pierik, zadclm. Ie reg. huzaren. Geweer. 16 ingeschreven. 12 deelgenomen, le pr., rookstel, aangeb. door ondcroffic. le reg. veïd-art. Amersfoort, Smorenburg; 2e prijs zilv. nicd. aangeb. door de afd. Amers foort Kon. Bond v. Oud-Onderoff., Luchten- burg (burger) den Ilsag; 3e pr. klok, aangeb. door luit. jhr. Godin de Beaufort .rijschool, Mantel, serg. le reg. vest.-art. Utrecht, 4e pr. zilv. med., aangeb. door Revue der Sporten, Back, serg. vest.-art. Utrecht. Bij de eersle-ronde op sabel voor de eerste winners in deze drie wedstrijden, was serg. Smorenburg overwinnaar en bemachtigde daarmee den mantel, nieuw model, uitgcl. door luit. Coblijn. Aan de wedstrijden is deelgenomen door schermers uit Amersfoort, den Haag, Haar lem, Harderwijk, Utrecht, Venlo en Zutfen. Ongeveer 6 uur reikte onder juist gekozen woorden de adj. onderoff Ebbing uit leiden, voorzitter van den Kon. Onderoff. Schermbond de gewonnen prijzen uit. 's Avonds was het feestavond, voordrach ten en bal. In 't begin daarvan werd ouden groot enthousiasme gehuldigd de leider van S. S. S. de opperwachtm. Duizenstra. In har telijke termen bood de voorzitter, wachtm. Burmeister, een krans aan namens de leden van S. S. S., om te danken voor het werk door den heer -Duizenstra aan S. S. S. teni koste gelegd. Concours hippique tc Rotterdam. Op het concours hippique te Rotterdam behaalde in l\et coneours voor springpaarden, handicap voor heerrijders, luit. Van Rijsson met Irene den tweeden prijs, luit. IJ. Mathon derden prijs met Black Rip; luit. Coblijn met Sharbash vijlden prijs en luit. Colcnbrander met Spes zesden prijs; eerv. verm. luit. La- bouchère met Dreadnought. Het Roode Kruis. Hedenavond houdt het comité Amersfoort vau liet Ned. Roode Kruis een algemeene vergadering in het Patronaatsgebouw. De agenda vermeldt o.a. de verslagen van secretaris en penningmeesleres en bestuurs verkiezing. Industrie- en Huishoudschool. Wij ontvingen het jaarverslag van de Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool over 1912. Het aantal gewone leden is verminderd met 19, en bedraagt thans 181; verder telt de vereeniging 1 eerelid en 1 donatrice. Het aantal leerlingen van de cursussen voor vakopleiding bleef stijgende, de opbrengst der schoolgelden was aanmerkelijk hoogeq dan In 1911. De avondlessen in koken on ver stellen voor dienstboden hadden wel meer bezoek, maar de belangstelling hiervoor moet nog grooter worden. Ditzelfde geldt van de damescursussen. De school werd ln 1912 bezocht door 192 leerlingen, waarvan 51 behoorden tot den dienstbodenstand, 19 kinderen van ambachts lieden waren, 50 van kleinhandelaren en 72 van meergegoeden. Van elders kwamen 47 leerlingen. 10 leerlingen volgden de lessen kosteloos, 12-1 betaalden schoolgeld van 6— 30, 58 van meer dan ƒ30. In 1912 heeft de school 18 vakgetuigschrif ten uitgereikt: 10 voor huishouding, 6 voor dienstbode en 2 voor costuumnaaister. Van 3 leerlingen, die opgeleid werden voor het examen ter verkrijging van de bevoegdheid voor leerares bij het huishoud onderwijs slaag den er 2. Ilct internaat begon het nieuwe school-, jaar in September met 10 leerlingen; voor het eerst waren alle beschikbare plaatsen bezet. Eene belangrijke reorganisatie in het on derwijsplan kwam mede in 1912 tot stand. Voortaan zullen elk jaar met 1 Mei de meis jes, die na 't volbrengen van hun zesde leer jaar de lagere school verlaten, toelating kun nen verkrijgen tot den voorbereidenden cur sus en tot den opleidingscursus voor dienst bode. In plaats van ééne klasse van anderhalf jaar leertijd, zullen er nu een eerste en een tweede klasse komen, elk van één jaar leer tijd. De zoo herhaaldelijk verlangde betere aansluiting bij de lagere school is hiermede verankerd. Het bestuur hoopt geleidelijk ook nog te kunnen komen tot de stichting van een eenvoud Igen tweejarigen cursus voor huishoudondcrwijs ten behoeve van meisjes uit den kleinen middenstand. Dank zij de verhooging der subsidiën van Rijk, provincie en gemeente is de invoering der salarisregeling voor de school een feit geworden. Een zeer noodzakelijke pensioens- rcgeling hangt nog te hoog in de lucht. Lof wordt gebracht aan de toewijding van directrice, leeraressen en leeraren. Het schoolgebouw heeft belangrijke onder houdswerken gevorderd, bergplaatsen moes ten bijgebouwd worden. De begrooting voor 1913 sluit in ontvang sten en uitgaven met ƒ22650; de rekening en verantwoording over 1912 met ƒ22913.57, sal do in kas op 31 Dec. 1912 9.12*, terwijl het fonds tot dekking van eventueele tekorten (gesticht 31 Dec. 1911) met de gekweekte ren te, gestegen was tot 1030.79; hiervan is 400 als extra-bijdrage aan de exploitatie besteed. Chr. Besturenbond. Vrijdagavond kwam de Chr. Besturenbond in jaarvergadering bijeen. Na op de gebruikelijke wijze door den voor zitter te zijn geopend, bracht de secretaris 't jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de Chr. Besturenbond dit jaar hard heeft gewerkt en flinke actie van haar is uitgegaan. Herin nerd werd aan de gezonden adressen aan den gemeenteraad Inzake t opnemen in de be steksbepalingen de gunstige bepalingen van arU. 1638 c en 1638 d van 1 arbeidscontract aan dat tot verkrijging van 'n hoogeren lootfl standaard, en ann dat inzake een betere roff0 Ung der verzekering tegen de gevolgen ti« onvrijwillige werkloosheid. Voorts wordt hor* innerd aan 't geen in overleg met ander* organisaties is gedaan tot verkrijging van! een gemeentelijke urbeidsbours, aan de ge houden openbare vergadering ten gunste dof tariefwet, waar als spreker optrad de hor v. Rijen ven Tilburg. Met dankbaarheid wordt melding gemaakt van de aansluiting van den Chr. Nat, Werkmansbond. Uit het verslag van den pemdngmtotta? bleek dat ontvangen is 45.25*. do uitgaven waren ƒ32.90 zoodnt er een batig saldo Is van 12.35}. Tot voorzitter en secretaris werden herko zen de heeren B. Kerkhoff en P. J. van Kal leveen en gekozen tol penningm. de heer B. v d. Hazel. In de vacature ontstaan door 4 vertrek van den heer A. Schippers werd go- kozen de voorzitter van den Ch. Rouwvak- arbetdersbondTen slotte hield de heer Goo- te nog een inleiding over de toekomst der Chr. vakbeweging, waarin spr. in eenige lij nen. de groote bestaanszekerheid aantoonde der chr .vakbeweging. Indien ze zicfi blijït stellen tegenover den klassenstrijd. Vereen. Ou d-Kah. Ondersteunlngsf jnds. Ter eere van de 26e jaarvergadering van deze vereeniging, heden alhier gehouden, had gisteravond in de versierde zaal van 't Valkie een Bcgroetingsfcest plaats, waarbij hot woord gevoerd werd dooi' Prof. F. Kenninek (Waarom Oud-Katholiek?) Past. E. Lager- wcy (Neerlands onafhankelijkheid en nog wal), Past. G. J. van Harderwijk (De oud-ka tholiek en de maatschappij). De oud-katt». zangvereeniging Mirjam bracht op verdienste lijke wijze eenige liederen ten gchoorc. Heden werd onder voorzitterschap van Past. v. Vlijmen de jaarvergadering gehouden. Aanwezig waren 21 afgevaardigden en PC leden; wij merkten o.a. op Mgr. Gul, aartsbis schop van Utrecht en mgr. Prins, bisschop van Haarlem, alsmede een Zwecdsche predi kaat. In de bestaande hoofdbcstuursvacalure werd gekozen Prof. Wijker, en in plaats van de nict-hcrkiesbare aftred-mden. Prof. Be rends en de heer Kinnegim. Als plaats voor de volgende vergadering werd Delft aange wezen. Oud-Katholieke Vereen. Onderlinge Hulp. Hedenmorgen vergaderde in het Valkje de Internat. Oud-Katholieke Vereen. Onderling Hulp, afd. Nederland, welke ten doel heeft <P oud-kath. beweging in alle landen te bevor deren. Het ledental verminderde met 6, na Rotter dam met 50. in Amersfoort de sterkste afde ling met 55 leden. Uitkecringen werden gp daan voor kerkbouw en kerkherstel te Am sterdam, Amersfoort, Gouda en Den Helder Het Centraalbestuur der Internationale on ving ln 1912 M. 1610.34 en keerde uit 16057 Mark, welke som velen gemeenten en corpora ties in binnen- en buitenland ten goede kwam Op voorstel van het bestuur werd besloten van het saldo, groot f 119.87 aan het Oud Kath. Kerkbestuur te Arnhem f 50, en voo' de kerkbouwfondsen te Amsterdam en Haar lem elk f 25 uit te keeren. Eveneens werd he bestuursvoorstel aangenomen om het H. B der Internationale te verzoeken van het over 1912 door de afd. Nederland uitgekeerde be drag van f 100 25, 120 Mark te bestemmen voor de diaspora in Holland en de rest vooi den kerkbouw der Mariavieten tc Plock. Loonactle, Wij vernemen dat de patroonsverecnlglnp het looneomité uit de Reorganiseerde timmer lieden geantwoord heeft, de noodzakelijkheid ntet in te zien om met de besturen van de nationale vakbonden eene conferentie te hou den over de door de patroonsvereenlging niet geheel toegegeven loonsverhooging en arbeidsovereenkomsten. De gezellen confereercn nu met hunne vak- bonden welke houding lij nu lullen nanne- men. Zelfmoord? Bij geruchte vernemen we, dat Zondag ln de Koningstraat, een oud O. I. militair een poging tot zelfmoord heeft gepleegd. Bij de politie was hiervan echter niets bekend. AGENDA. Dagelijks: Bioscoop Lnnsestraat Dagelijks: Openbare Leeszaal em Whllo- theek (Beukenlaan 2), geopend 10—12* ca 2J10 Zondag en Maandag 24—10. 9 McL Lezing van den heer Buys over Mldd Techn. school te Amersfoort. In 't Valkje. 12 Mei. Vrijzinnige Landdag op Sportter- rein Birkhoven. (Lizingen, uitvoeringen, vergaderingen eur. die in het Dagblad geadverteerd worden worden errlis onder onze agenda opgenomen Voor eventueel later Ingekomen berichten zie men de rubriek Financicele Berichten op de derde pagina van het Eerste Blad. Burgerlijke stand. van 6 Mei 1913. GEBOREN: Lucas Hendrik Jan, z. v. Lucas Pcsie cn Elisabeth Jansen; Adrianus Pclegrie- nus, z. v. Hendrik Heilsbergen en Wilhelm!na van den Tweel; Willem Jacob, z. v. JacoLus Mulder en Martha Bergs; Helena, d. v. Gorril van Laar en Willempje van Sprakelaar. GETROUWD: Everardus Geurtsen en Su sanna Maria van Ruitenbeek. OVERLEDEN: Hesselina van Goor, 73 Jaar> wedj van Adolf de Vries. Marktbericht Aangevoerd: 6 stuks vee. Kalfkoeien f 23# tot f 280, -Kalfvaarzen f 160 tot i 210.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 3