"binnenland. bandelen. Dat zal grootendeels afhangen van den keer, dien de zaken in Albanië zullen nemen. Weenen, 0 Mei. Het Neue Wiener Tage- blatl verklaart, dat de houding van Oostenrijk tijdens den loop van den Balkanoorlog alle gewenschte aanwijzingen verschaft voor de toekomstige Albaneesche politiek van de monarchie. Oostenrijk en Italië zullen niet in gebreke moeten blijven Albanië te steunen, tot dat het zich alleen staande kan houden. Dat onderstelt niet noodwendig het ontplooien van militaire krachten, hetgeen intusschen slechts een oorlogskarakter zou kunnen aannemen, wanneer het klaarblijkelijk was, dat Essad Pacha en Djavid Pacha van plan zijn het Alba neesche programma van de beide mogend heden aan de Adria illusoir te maken. Athene, 0 MeL Ecne officieuse nota spreekt uitdrukkelijk tegen, dat de Grieksche troepen Valona bedreigen en Celleni bezet hebben. Weenen, 6 Mei. De Südslavische Kor- respondenz brengt een bericht uit Konstanti- nopel, inhoudende dat de consuls van Oosten rijk, Italië en Frankrijk in Tirana een onder houd met Essad Pacha gehad hebben. Daaruit is gebleken, dat Essad niet een koninkrijk Al banië onder Turksche souvereiuiteit beeft uit geroepen en ook niet den afstand van een deel van het Albaneesche gebied heeft beloofd. Uit het rapport van den Italiaanschen consul blijkt, dat de houding van de Albancczen cor rect is geweest. Essad heeft de Albaneesche hulptroepen ontslagen. Wat de geregelde troe pen betreft, die zal hij verecnigen met die van Djavid en dan naar Anatolië zenden. Essad zal waarschijnlijk in Albanië blijven, om zich te wijden aan den dienst en aan de reorgani satie van zijn vaderland. Over het verblijf van Essad Pacha in Alba nië, wordt aan de Neue Freie Presse bericht, dat hij vier dagen na de overgave van Sku- tari den 27en April om 7 uur 's morgens met 20,000 man, 2100 paarden berggeschut en veld kanonnen uil de stad is afgetrokken. De Servische generaal Bojovics, die Alessio bezet hield, ontving hem daar aan het hoofd van eene eerewacht en begroette hem met eene toespraak. Essad antwoordde: „Wij zijn vrien den. De Drin zal de grens van Montenegro zijn. Hier in Alessio heb ik Albaneesch gebied betreden; wie daar tegen is, is mijn vijand." Essad Pacha bracht den voormiddag door in gezelschap van generaal Bojovics. Des na middags trokken de Servische troepen af en gaven de stad over aan Essad Pacha. Essad zelf liet een bataiilon achter in Alessio en trok naar Kroja, waar hij zich den 28en April plechtig uitriep tot Koning van Albanië. Van daar trok hij naar Tirana. Zijn leger bestaat uit 12,000 Albaneezen; zijne overige troepen zijn Turksche redifs en verder bezit hij nog eenige weinige Turksche soldaten. De troepen zijn bijna allen goed gekleed en goed uitge rust. Onder de officieren bevinden zich slechts weinige Albaneezen. Bij de overgave van Skutari werd Essad Pacha ook hierdoor geleid, dat hij zich enkel gelegen liet zijn aan de belangen van de mo- hammedaansche Albaneezen, maar zich niet bekommert om die van de katholieke Albanee zen. Port S a i d 6 M e i. De Grieksche torpe dojager Doxe heeft op 15 mijlen afstand van Haifa het Engelsche kolenschip Southfield in beslag genomen en naar Kreta opgebracht. De Southfield moet 5640 ton kolen aan boord heb ben, bestemd voor de Turksche staatsspoor wegen. Uit Petersburg wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat volgens de daar ontvangen be richten de conflicten onder de bondge- nooten zulk eene scherpte hebben bereikt, dat het uitbreken van vijandelijkheden gevreesd wordt. Bij Saloniki zijn negen Grieksche divi- BiëD bijeengetrokken. De Servische troepen, die aan het beleg van Adrianopel hebben deelge nomen. staan bij Piret, de Bulgaarsche troe pen bij Kawala. De vertegenwoordigers van de Bntkanstaten te Petersburg verklaren de bemiddeling van Rusland voor dringend noo- dig. Duïtschland. De begrotingscommissie van den rijksdag heeft, voordat zij in de vorige week zich tot 20 Mei verdaagde, van de zes door de regee ring in hare voordracht tot versterking van het leger aangevraagde nieuwe kavallerie- regimenten drie geschrapt. De Nordd. Allg. Zeilung schrijft over de uitkomsten tot dusver van den arbeid der commissie: De hoofduit komst van de beraadslagingen is de erken ning van het beginsel, dat in de voordracht is neergelegd: uitvoering van den algemcenen dienstplicht. De vertegenwoordigers van de burgerlijke partijen hebben zonder uitzonde ring dit beginsel als den doorslag geveni aan genomen en het in eene reeks van stemmingen bekrachtigd. De voldoening hierover krijgt echter een schaduw door het schrappen van drie kavallerie-regimenten. Wij kunnen niet aannemen, dat in den verderen loop der be handeling deze schrapping gehandhaafd blijft. In ieder geval heeft reeds de ontvangst van de legervoordracht in het parlement en daar buiten bewezen, dat de groote meerderheid van bet Duitsdie volle en van zijne vertegenwoor digers niet doof is voor de zwaarwichtige re denen, die aan de verbonden ^egeeringen de uitvoering van de verlangde legervcrsterking tot een onafwijsbaren plicht maken tegenover de natie en hare toekomst Leipzig, 6 Mel. Het Reichsgericht heeft het beroep in cassatie verworpen van de sociaaldemocratische afgevaardigden van den Pruisischen landdag Borchardt en Leinert, die in September van het vorige jaar wegens hulsvredebreuk en verzet veroordeeld wa ren. De afgevaardigden hadden, in weerwil Van de uitnoodiging van den voorzitter, na dat zij van de zitting waren uitgesloten, zich niet verwijderd en tegenstand geboden toen de politie hen wilde verwijderen. Frankrijk, Heden hervatte het Fransche parlement zijne werkzaamheden. Het rapport van de legercomralssie over het wetsontwerp tot her- •tel van den driejarigen diensttijd is nog niet gereed en zal vooreerst ook nog niet gereed [comcn. Intusschen zal langs een anderen weg Afón de Kamer eene be&lissitu? gevraagd wor den over het beginsel van deze voordracht. Art. S3 van de wet van 1905 geeft aan de regeering het recht, de oudsten der onder de wapenen zijnde lichtingen, na het volbrengen van haar tweede dienstjaar, nog een derde jaar in dienst te houden; zij moet echter van .dit besluit vooraf aan het parlement mededee- ling doen. Van dit art. S3 wil de regeering gebruik maken. Eerstdaags is van haar de mededecling te verwachten, dat de lichting, die in October a.s. twee jaren heeft gediend, niet zal worden ontslagen, maar een derde jaar in dienst zal worden gehouden. Over deze mededecling, die van eene credietaanvrage vergezeld zal gaan, zal in de Kamer een debat gevoerd worden, dat zal moeten eindigen met eene stemming over het beginsel van den drie jarigen diensttijd. "Wanneer de Kamer in eene motie zich principieel voor den drieajrigen dienst heeft uitgesproken, dan kan de regee ring de noodige maatregelen nemen voor de kazerneering van de nieuw op te richten troe pen-eenheden, en de legercommissie van de Kamer behoeft zich niet te haasten met haar werk, dat dan zijn dringend karakter zal heb ben verloren. In de rede, die minister-president Barthou verleden Zondag te Caen hield, heeft hij aan gekondigd, dat de regeering de kwestie van vertrouwen zal stellen bij de behandeling van den driejarigen diensttijd. P a r ij s 6 M a a r t. De heden morgen in het Elysée gehouden ministerraad heeft den mi nisters van financiën en van oorlog opgedra gen te bestudeeren onder welke omstandighe den bijzondere ondersteuningen kunnen wor-- den verleend aan gezinnen, wier zonen een derde jaar onder de wapenen worden gehou den. P a r ij s 6 Maart. De minister van open bare werken is door den ministerraad ge machtigd een wetsontwerp op de luchtvaart in te dienen. Dit ontwerp zal regelen de mili tair eluchtvaart, de veiligheid van de vliegers, het publiek en de bijzondere eigendommen; verder zullen algemeene regelen gesteld wor den voor het verkeer van de toestellen en voor het op den grond komen. Engeland. Londen, 6 Mei. In overeenstemming met de belofte, die door de regeering was gedaan toen in de vorige zitting hel wetsontwerp be treffende de klesrechthcrvorming werd inge trokken, is thans door de regeering gelegen heid gegeven voor de behandeling van het wetsontwerp op tiet vrouwenkiesrecht, dat door buiten de regeering staande leden is in gediend met steun zoowel van liberalen als van unionisten. Hel wetsontwerp verleent het kies recht aan zes millioen vrouwen. Heden avond zal de stemming plaats hebben. Eerste minister Asquith voerde het woord tot bestrijding van het wetsontwerp; de staats secretaris van buitenlandsche zaken Sir Ed ward Grey verdedigde het. Beiden deden uit komen, dat dit het eenige punt was, waarop zij in een tijdvak van 27 jaren 't oneens waren. Zij verklaarden, dat de regeering, hoewel zij verdeeld was omtrent de zaak zelve, het eens was over de procedure, die was aangenomen voor de behandeling van de kwestie. Tweede telegram. Het wetsontwerp op het vrouwenkiesrecht werd verworpea met 266 tegen 219 stemmen. Londen, 6 Mei. De schoone moderne St.-Catharinakerk te Hatsham biji Newcross, een district van Zuid-oostelijk Londen, is door brand vernield. De schade wordt geraamd op 10,000 p. st. Hoewel er op het oogenblik volstrekt geenc positieve aanwijzing bestaat, gelooft men, dal men te doen heeft met een aanslag van suffragettes. De predikant van de kerk moet hebben verklaard omstreeks den middag drie vrouwen te hebben zien dwalen in de buurt van de kerk. Hij verliet de kerk en merkte kort daarna rook. Volgens eene opgave waren een koorstoel en een bidbankje van de kerif n-.eJ vocht ge drenkt. Londen, 6 Mei. Heden morgen om half drie zag een politie-agent( dat een vrouw een blikken bus met lont en tiket, bevattende de woorden: „Votes for women" voor den ingang van het Grand Hotel de Londres neerlegde. De vrouw werd in hechtenis genomen en ver scheen heden voor den rechter. De behandeling van de zaak werd verdaagd, de vrouw werd in hechtenis gehouden. Italië. Rome, 6 Mei. De scheidsrechterlijke be slissing in de zaak van de Carthage en de Manouba wordt in alle kringen gunstig be groet. Rome, 6 Mei. De Osservatore zegt, dat de aus voortgaat een bijzonderen leefregel te dc Paus voortgaat een bijzonderen leefregel te Spanje. Madrid, 6 Mei. De Koning en minister president Romanones zijn heden voormiddag om 9.30 naar Parijs vertrokken. De menigte bracht hem eene langdurige en warme ovatie. Madrid, 6 Mei. De minister van buiten landsche zaken spreekt tegen, dat de reis van den koning naar Parijs ten doel heeft een bondgenootschap of eene entente. Het bezoek van den Koning van Spanje aan Parijs wordt door de Madridsche pers eener- zijds als eene daad van beleefdheid wegens het tot stand komen van het Marokkoverdrag, maar anderzijds als eene daad, die gewich tige politieke gevolgen kan hebben, aange duid. Deze liggen, volgens organen als de Im- parcial, hoofdzakelijk op het gebied der han delspolitiek, waarbij omzichtigheid wordt aan bevolen in het belang vooral van de indus trie in Catalonië. PortugaL Lissabon, 5 Mei. In antwoord op eene Interpellatie in de Kamer over het in beslag nemen van dagbladen en het zenden naar de Azoren van personen, die hij de laatste ge beurtenissen in hechtenis zijn genomen, ver klaarde do minister-president, dat de inbe slagneming wettig was en dat bet zenden van gevangenen naar de Azoren geschied is over eenkomstig de bevoegdheid, die de wet aan de regeering verleent om de plaats te kiezen, waar politieke gevangenen zullen terecht staan. Lissabon, 6 Mei. De dagbladen Dia en Intransigeante zijn weder verschenen. Er heerscht rust in oeheel Portugal. Griekenland. Athene, 6 Mei. Shinas, de moordenaar van Koning George van Griekenland, heeft zich heden morgen in de gevangenis te Salo niki gedood, door uit het raam te springen. Vereenigde Staten. Syracuse (New-York), 6 Mei. Eene staking onder de werklieden leidde tol een ernstig oproer. Er vielen 25 gewonden. In de straten werden met revolvers gevochten. Vier politieagenten en acht Italianen werden naar het hospitaal gebracht. Een tweede gevecht werd gevoerd bij de kathedraal door braud- wachts en politie-agenten tegen 500 Italianen Allerlei. Men seint aan de N. R. C. uit Rio-de- Janeiro, dat daar de Terra Nova, het schip van de Zuidpool-expeditie van Scott, is aan gekomen. De gezagvoerder, die geïnterviewd werd, bevestigde, dat Scott en zijn makkers In het ijs begraven waren en dat al dc docu menten, kaarten en inlichtingen, nopens de expeditie, die bij de lijken werden aangetrof fen, mee naar huis zijn gebracht. De Terra Nova zal over twee dagen naar Engeland vertrekken. Op IJsland is de eerste spoorweg in ge bruik genomen. Hij is nog slechts drie kilo meier lang cn dient tol vervoer van materiaal voor den aanleg van de haven van Reykjavik. De door Morgan nagelalen kunstschatten vertegenwoordigen naar officieele schatting een waarde van vijftig millioen dollars. Dc Parijsche politie heeft het hoofd van een inbrekersbende, zekeren Louis Lcvra, alias Rodaïs, ingerekend. De bende had de laatste maanden voor millioenen gestolen in de rijke wijk der Champs Elysées. Ten na- deele van burggraaf Barbissol alleen is voor 450,000 gulden aan juweelen gestolen. Levra is een Italiaan. Apachen hebben te Parijs een student in de rechten van een groote som gelds (men zegt f 50.000) beroofd. Hij zat met een vriend in een wijnhuis bij de Hallen en toen hij be taalde, haalde hij een stapeltje banknoten uit zijn zak. Toen de studenten heengingen wer den zij plotseling overvallen, geducht toege takeld en bovendien bestolen. Volgens een telegram uit Bombay had op de spoorlijn Bhusawal-Nagpur in Voor- Indiê een ernstig spoorwegongeluk plaats, waarover nadere bijzonderheden nog ontbre ken. Volgens de eerste berichten hotste 'n locale personentrein op een goederentrein, waarbij dertig inlandsche passagiers gedood zouden zijn. Twee Europeanen en veertien Indiërs werden gewond. Bij Nagpur in Engelsch-Indië zijn twee treinen in botsing gekomen, 28 inlandërs zijn gedood, 14 inlanders en twee Europeanen zwaar gewond. Te Havre is de petroleumraffinaderij van Desmarais door brand verwoest. De schade beloopt 50,000 gulden. Een schip met levensmiddelen voor de noodlijdenden in de Amerikaansche distric ten die door den watersnood zijn geteisterd, is te Clayton in Louisiana tegen een brug ge- stooten en gezonken. De 20 man sterke be manning is verdronken. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 6 Mei. Geopend: 8 uur 40 min. Voorzitter: .T. E. "W. baron Schimmelpen" ninck v. d. Oye. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter deelt mede dat de Cen trale Sectic besloten heeft morgen en volgen de dagen in de afdeeling te onderzoeken het ontwerp-Ziektcwet en de Kindertoeslag voor onderwijzers. Niets meer aan de orde zijnde gaat de Kamer uiteen tot nadere bijeonroeping. Tweede Kamer. Bij den aanvang van de vergadering werd het bericht voorgelezen van het overlijden van hot] lid, den heer J. B. Verhey. De Voorzitter staal op. de leden doen evenzoo, en de heer van Nispen geeft uiting aan het gevoel van leedwezen, waarmee het bericht wordt vernomen. Hij herinnert eraan, hoe nog onlangs namens de geheele Kametf den zieke een spoedig en volledig herstel werd toegewenscht, een blijk van belangstel ling, dat hij bleek, zeer te waardeeren. Thans weinige weken daarna is hij overleden. De voorzitter gewaagt van de buitengewone wel willendheid en aangename omgangsvormen* die den overledene kenmerkten, van zijn edel moedige wijze van optreden tegen zijn tegen standers, zijn eervolle loopbaan sis krijgsman, die hem het kruis voor moed, beleid en trouw deed verwerven, de nauwgezetheid waarmee hij elke zaak, waarover hij sprak, bestudeer de, zoodat hij de stof volkomen belieerschte. Hij heeft aanspraak op sympathie en resepet. De rede eindigt met de verklaring, dat zijn nagedachtenis overal, maar zeker bij de Ka- mpr in eerbiedige herinnering zal blijven. De M i n. v a n K o 1 o n i n, de heer Ma- lefijt sluit zich namens de regeering bij deze woorden aan. Ook haar heeft het overlijden van den heer Verhey diep getroffen. Nadat een aantal kleine wetsontwerpen zonder dicussie of met een enkele opmerking beantwoord door de Regeering, aangenomen, waarna aan de orde is het wetsontwerp tot goedkeuring der overeenkomst met de Ned. Indische spoorweg maatschappij tot aankoop ven den spoorweg B a t a v i aB uitenzorg en daarmee verband houdende regelingen en wijziging en verhooging van de begrooting) van Ned.-Indië voor 1913. Het wetsontwerp wordt na discussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna aan de orde komt het wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van de begrooting van Ned.-Indië voor 1913 tot aankoop van ontgin ningen c. a. van de steenkolennaaatschappij Poeloe Laoet Ook dB wetsontwerp wordt aangenomen. Na de pauze stemt de Kamer over het wets ontwerp tof verbetering van de kustver- betering, en neemt het aan met 54 tegen 85 stemmen, rechts tegen links, met deze uit zondering, dat de heer Van Karnebeek voor stemde. Na een regeling van werkzaamheden, waar bij o.a. wordt vastgesteld, dat Woensdag ook des avonds zal worden vergaderd, komen de wetsontwerpen aan de orde tot pensionneering van Gemeenteambtenaren, en hun weduwen en weezen. De heer Rutgers (A.-R.) spreekt een door het rumoer in de Kamer bijna onverstaanbare redevoering uit, waarin hij den inhoud van adressen refuteert, welke van Rotterdam uit over het land worden verspreid tegen de aan' bangige wetsontwerpen. De tegenstand geldt voornamelijk de invoering van het premiestel sel, doch, zoo betoogt hij, tal Yan gemeenten, waaronder Rotterdam, willen al vrijwillig tot het premiestelsel overgaan. Men wil echter de noodige stappen daartoe niet doen en hij be treurt zelfs, dat de Regeering voor Rotter dam voor een deel is geweken. De gemeente heeft eenvoudig een leening te sluiten en zij is geholpen. De heer Fleskens (R.-K.) is zeer inge nomen met het wetsontwerp, zoowel wat be ginsel, als uitwerking aangaat, vooral nu aan de voornaamste bezwaren is tegemoet gekomen. Men vertrage de zaak nu niet lan ger door te trachten, iedereen te bevredigen, hetgeen toch onmogelijk is. Het stelsel, dat de gemeente Den Haag volgt, is verkeerd, zoowel omdat het een steeds grooter wordend tekort geeft als omdat het ten slotte ook voor de ambtenaren onvoor- deelig is. Hij juicht daarom de centralisatie toe, welke dit ontwerp huldigt, een groote kas is het beste. Daar het drie uur is, gaat de Kamer, zoo als vooraf besloten was, in de afdeelingen en wordt de vergadering verdaagd tot Woens dag 11 uur. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 7 Mei bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de R. LI. B. S. te Utrecht dr. J. E. Enklaar; benoemd tot consul der Nederlanden te Panama D. M. Sasso, thans vice-consul al daar; benoemd tot tijdelijk secretaris van den Armenraad te Gouda J. van Walsem, predi kant aldaar; benoemd tot adjunct-commies bij het Cen traal Bureau voor de statistiek mr. J. F. J. van Buttingha Wichcrs te 's Gravenhage; benoemd tot lid van de Staatscommissie voor de drinkwatervoorziening EX D. van- Dissel, inspecteur der staatsbosschen te Utrecht; benoemd, tot gewoon hoogleeraar in dd rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Groningen mr. I. B. Cohen, buitengewoon! hoogleeraar; ontheven de hoogleeraar mr. J. Simon van der Aa van het onderwijs in de rechtswljsbegeerte en de hoogleeraar mr. J. Kosters Tan het onderwijs in de burgerlijke rechtsvordering met opdracht van het onder wijs in het internationaal privaatrecht. H. M. de Koningin heeft het voornemen om den feestavond In het Geb. voor K. en W. te 's Gravenhage op Donderdag 8 Mei, ter hul diging van de uit den Balkan teruggekeerde ambulances van het Roode Kruis bij te wo nen en zal zich daartoe dien dag naar del residentie begeven. Z. K. H. P r i n s Hendrik. Van wel ingelichte zijde meldt men uit Hohemark: Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin, den leider van het sanatorium te Hohemark, waar Prins Hendrik genezing zocht voor zij ne neuralgieën, prof. Friedlandcr, begiftigd met het commandeurskruis in de Huisorder van Oranje. Omtrent den toesta-nd van Prins Hendrik kan worden gemeld, dat Z. K. H., die ter beëindiging van zijn vermageringskuur na zijne terugkeer uit Den Haag nog eenige weken in Het sanatorium zal verblijven, zich In uitstekenden toestand bevindt. Het resultaat van de door hem gevolgd® kuur beantwoordt volkomen aan de daar aan gestelde verwachtingen. De neuralgieën zijn tevens geweken. Daar dc baden en mas sagebehandeling in de laatste weken reed* minder omvangrijk was dan in het begin der kuur, kan Z. K H. dagelijks uitgestrekte wan delingen ondernemen in de schoone Taunus- bosschen en meermalen lange automobieltoch- ten in de verdere omstreken maken. Gedurende de eerste weken van Harer Majesteits verblijf op het Loo zal ten Paleizel dienst worden gedaan door Harer Majesteits adjudant majoor graaf Du Monceau, ordon nans officier ihr. Backer en Harer Majesteits Kamerheer jhr. van Geen. Harer Majesteits Hofmaarschalk jhr. Bo* reel vertrok gisteren reeds naar ITet Loo. De referendaris van het kabinet der Ko ningin ihr. Stoop is eveneens naar Het Loo vertrokken. Hof van Arbitrage. Het Haagsche scheidsgerecht wees gister vonnis in de zaak der Fransche stoombooten. die aangehouden werden gedurende den Italiaansch-Turkschen oorlog. De zaak van de „Tavignano" zal recht streeks door de beide regeeringen wor den beslist. Wat dc „Carthage" en de „Manouba" betreft, de aanhouding dezer schepen door de Ilnliaansche marine-autori teiten werd onwettig gcncht en Italië des wege veroordeeld tot een schadevergoeding var respectievelijk 160.090 en 4000 francs. De regeering en het Middel baar O n d e r w ij s. liet Haagsche cor respondentie-bureau deelt ons het volgende mede: Bij het inwninen van inlichtingen ter be- voegder plaatse omtrent een bericht (n.l. in het Vaderland Red. U. D.) dat de minister van Binnenlandsche Zaken een tweetal ver zoeken in verband met de feestelijke herden king van het vijftig jarig bestaan der wet op het middelbaar onderwijs met „hondsche minachting" zou hebben bejegend, bleek, dat tot den minister in de eerste plaats is ge richt eene gedrukte uitnoodiging om de fees- teliiike bijeenkomst od Zaterdag JU. bij te wo n,-n' n:ic heeft daarop schrifte lijk doen weten, dat hij tot zijn leedwezen verhinderd was die bijeenkomst bij te wonen. Eene reden voor de verhindering" werd niet opgegeven; *rj was echter geenszins gelegen in de omstandigheid, dat op Zaterdag de mi nister audiëntie pleegt te vcrleenen, maar in het feit. dat hij dien dag In het buitenland vertoefde. Aanwijzing van een vertegenwoor diger was niet gevraagd en lag daarom blijk», baar niet in de bedoeling van degenen, dt«5 de uitnoodiging hadden opgesteld, omdat o a. de secretaris-generaal van het departe ment eene zelfstandige invitatie had ontvan* gen. In dergelijke gevallen is hef geen ge bruik. dat de minister spontaan een vertegen woordiger aanwijst. In de tweede plaats zou tot den minister het verzoek zijn gericht om op 3 Mei jl. va- cantie te geven aan deRijks hoogere burgers- scholen, op welk verzoek Z. E. zich niet ver waardigd zou hebben een antwoord te geven. De loop van zaken was echter als volgt: Hef hoofdbestuur der Vereeniging van leeraren heeft alleen gevraagd te bevorderen, dat zij, die de feestvergadering wenschen bij te wonen, daarin niet door ambtsbezigheden zouden worden bemoeilijkt. Aangezien van zoodanige bemoeilijking niets is gebleken en de minister met verloven tot afwezigheid voor een enkelen dag geen bemoeienis heeft, bestond er niet de minste reden om in te grijpen, veel minder om te doen wat niet was gevraagd en 3 Mei tot een vacantiedag voor de R'jks-hoogcre burger scholen te verklaren. Mr. Arntzenius. Aanst. Donderdag in den voormiddag zal in een huishoudelijk samenzijn van dp Tweede Kamer der Sta ten- Generaal de griffier van dit college, mr. Arnt zenius, worden gehuldigd bij gelegenheid van zijn 25-jarige werkzaamheid in dit ambt. De heer van Idsinga, lid dei- Tweede Kamer voor Bodegraven, die zeer geruimen tijd wegens ongesteldheid de ver gaderingen der Kamer niet heeft bijgewoond, nam gisteren deel aan de stemming over het kustverdedigings-ontwerp. Hij is blijkbaar nog niet geheel hersteld, want hij hield het hoofd gedekt en verliet dadelijk na- de stemming de vergadering we der. De Kamerverkiezingen. Het centrale vrijzinnige comité in het district Apeldoorn heeft met algemeene stemmen besloten den heer J. Esmeijer, te Apéldoorn, als candidaat bij de vrijzinnige lriesvereeniging in hei district aan te beve len. Men beiycht aan de „Ned.'", dat jhr. G. J. A. Schimmclpenninck, aftredend lid van de Tweede Kamer voor het district Ede, we der opnieuw door de Christ.-Iïist. districts- vereeniging candidaat is gesteld. De Centr. Antirev. kiesvereeniging in Schoterland stelde definitief candidaat den heer C. Smeenk van Arnhem. De heer jhr. v. d. Berch van Heemstede ls in een vergadering van de R. K. districts- klesvereeniging in het district Oosterhout, waarin vrij scherpe critiek op het aftredend# lid werd gehoord, bij enkele candidaatstel- ling gecandideerd, nadat de heer A. v. d. Kallen voor een candidatuur bedankt had. In de Maandagavond gehouden vergade ring der antirev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Steenwijk, werd definitief can didaat gesteld de heer L. F. Duymaer van Twist te 's Gravenhage, thans afgevaardigde voor dit district. De Tel. deelt mede, dat de centrale be sturen der rechtsche partijen te Amsterdam tot overeenstemming zijn gekomen omtrent het bezetten der candidaturen. Voor de Kamer zullen worden gecandi deerd: in I een Roomsch-Katholiek, in IT de heer J. R. Snoeck Henckemans (aftr. Chr.- Hist.) in in mr. Paul Reymers uit Hilver sum (R.-K.!); in V de heer J. Ter Haar" Jr., (Chr.-Hist.); in VT mr. H. Verkouteren. (Chr.- Hist.); in VIT de heer G. A. A. Middelberg, (aftr. anti-rev.); in VTII de heer W. de Vlngt (aftr. anti-rev.); in IX is de candidatuur aan geboden aan ds. Hofstede uit Blokzijl, anti rev., nadat de heeren mr. J. A. de "Wilde en ds. Vunderink uit Haarlem voor een even- tucele candidatuur hebben bedankt. De Sts-ndaard bericht, dat de centrale anti-rev. kiesvereeniging in Ridderkerk het aftredend lid mr. A. R. P. C. baron van der1 Borch van Verwolde met algemeene stemmen candidaat heeft gesteld. Naar de N. R. Ct. meldt, hebben de be sturen van de vrij-liberale, unie-liberale en vrijz.-dem. kiesvereenigingen te liel een be spreking gehouden over de candidatuur mn M. Tydeman Jr. Erkennende de mogelijkheid van samenwerking, zal op verzoek van de vrijz.-dem. kiesvereeniging aan mr. Tydeman omtrent een belangrijk politiek punt inlichting worden gevraagd. Op den 14den dezer zal de heer Tydeman te Tiel een politieke rede houden. De Ned. deelt mede, dat in de Maandag avond gehouden vergadering van het dis- trictsbesluur der Cbrislelijk-Historlsche Unie In het kiesdistrict Zwolle met algemeene stem men candidaat is gesteld het aftredend lid de heer A. baron van Dedem. De Chr.-Hist. te Leeuwarden hebben, naar de Ned. meldt, afstand gedaan van hun recht om in het district een candidaat te mogen stellen. Volgens het blad zouden de drie recht sche partijen aldaar nu waarschijnlijk een R. K. of cnli-rev. candidaat voor de Tweede Kamer steunen. Wij kunnen ons deze royaliteit van de chr.-hist. wel verklaren, zegt het Vad. Links slaat in Leeuwarden tegenover rechts als 5200 tegen 1500; eenige kans heeft de coalitie candidaat er dus niet. Bij Koninkl. besluit is met den datum van dit besluit bevorderd tot luitenant tef zeer der 2de klasse bij de Koninklijke marine* reserve, de adelborst der 1ste klasse bij die reserve J. ten Klooster. Te Rotterdam is aangekomen en heeft lig" plaats genomen in de Binnenhaven het Deen- sche schoolschip Viking. Aan boord bevinden zich 70 jongens, die worden opgeleid voor pfy ficier bij de Deensche koopvaardijvloot,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2