DE TARIEF WET LAATSTE CENTEN Van Sweden Co., Voorjaars- en Zomerhoeden. „LAMORINE'T TUINDERSGLAS I Ontvangen de LAMAISON BOUWER Co. KORTE 6RACBT 22. E. Roodhuyzen Co. Verzekering tegen Inbraak. Van den Hak op den Tak. ZOUTE KRAKELINGEN 14 ct. per ons. Verkrijgbaar Amersfoortsche Glashandel, Arnh. straat 18. I. J. Kreupeling. gepelde Zuiderzeegarnalen W.CLAES. Oudste Vischhandel OPGEVORDERD DOOR DE TAR1EFWET - KOL KM A N Steenkolen, Anthraciet en Cokes. Koopt y«fe nUeuboSs en Lijeien waar zij gemaald worden. J. B. v. d. HOEVEN, Langegracht 31. Expositie van Modelhoeden en de laatste Parljsche Houveauté'e. B. MICHELS. gereikt. Een der instrumenten werd als prijs naar Ned.-IndiÖ gezonden voor een leerling der Prins-Hendrikschool (zeevaartkundige afdeeling) te Batavia. Het bestuur besloot deel te nemen aan de E. N. T. O. S., zoodat de bezoekers dier ten toonstelling kunnen zien, wat de vereeniging doet om haar doel te bereiken. Namens het bestuur werd een telegram ge zonden aan den kranigen Nannie v. d. Wie len, te Urauiden, met gelukwensclien voor zijn zoo prdchtige redding der 75 opvaren den van het s.s. Eastwell op 16 Maart LI. De financieele toestand der vereeniging is bevredigend, maar kon beter. —Een standbeeld voor de De Witten. Het bericht van „Het Vaderland", dat een aanvang is gemaakt met het vormen van een comité voor de oprichting van een standbeeld voor Johan de Wilt, geeft aan de Dordr. Crt. aanleiding mede te deelen, dat het ook ons bekend is, dat sinds geruimen tijd in voorbereiding is de samenstelling van een commissie voor de oprichting van een Museum Doorwerth. Door de artillerie-inrichtingen te Delft en aan de Hembrug en door de magazijnen der artille rie te Delft is aan het Museum „de Door werth", dat tot artillerie museum bestemd zal worden, een groote hoeveelheid materieel, alles van vroeger model, in bruikleen afge staan. Het zijn donderbussen, affuiten, mor tieren en tal van andere oude wapens en in strumenten. Muzikale wandelingen. Te Lei den zal dezen zomer eenige avonden het caril lon op den Stadhuistoren worden bespeeld en zal hel Leidsche muziekkorps muzikale avond wandelingen doen. De Hoornsche v luchthaven. Bekend is, dal ten slotte de totstandkoming der Hoornsche vluchthaven mogelijk is ge worden door een zeer ruime gift van mej. A. Brons Boldingh. Uiterlijk huldebetoon wees zij af; maar toch werd haar daad herdacht, in verschillende redevoeringen, die tijden^ dc feesten zijn gehouden. B. en W. van Hoorn hebben thans aan de schenkster een artistieke zilvergravure aan geboden, waarop is gegraveerd een gezicht op de Vluchthaven, omringd door een lijst, welker hoeken zijn voorzien van de wapens van Nederland, van Noord-Holland, van Hoorn en van het familiewapen der schenk-, ster. Het geheel is gevat in een zwarte lijst. Het bijzonder mooie stuk werk, vervaar digd door de firma Van Straten te Hoorn, is een zeer gelukkige symboliscering van dc schenking. Landbou w-o pvoeding. Naar wij vernemen zal de officicele opening van het gesticht „Landbouw-opvoeding" te Appel (gem. Nijkerk) geschieden door den minister van Justitie ad interim. Adriami» Müohjjed Louederweg 36, von Utrecht. Leon Arthur Roasseau, Utredhtocheweg 24, van Amsterdam. Petrus Antonins Smits, Arnhemse be weg 25, van Deventer. Geerlruida Antonia Roeberdink, Arohemsoheweg 25, van Deventer. Bernardino Cornelia Peters, Utrechtschestraat 46, van 'e-Gravenhage. Dina van Kloot, wed. C. Bolleman, ATdeigondo- straat 66, van Utrecht. Emilia Vetter, ©ebtg. van H. H. Kersbergen!, Soea- terweg 5, van Gouda. Jan Willem Rudolf Coenen, Langestroat 67, van Utrecht. Pieter Hendrik Schoute, Wjjersstraat 14, van Ber gen op Zoom. Hendrik Martens, Gaal aan 12, van Morxiinch (Duitschland). Ferenigje van den Bol, Blankenheimstraat 7, vat» Zwolle. Clastna Vliegentharb, Puntcnburgerlaan 31, van Apeldoorn. Hendrik Buijs, Soesterweg 61, van Salzbergen. Antonius Laurens Veldhuizen, "Woeslygerweg 6, van Utrecht. Gcrrit Bunte, Langestraat 14, van Utrecht, Helena Alida Antonia duwen, Smallepad 3, van Arnhem. Ludolf Henri Marie van Lelyveld, Pieter Both- straat 5, van Oost-Indiê. Ilenri Willem van Lelyveld, Pieter Bothstraat 6, van Oost-Indiö. Heariette Hermance van Lelyveld, Pieter Both straat 6, van Oogt-Indië. IN DE LUCHT. Zet goede vrind maar j<e oogen op, Dan zal J<o boven boom en top. Als Bleriot of Zeppelin, Met luchtschip of met vHegmachien Mij hoven in de wolken xien. En midden in de vrije inoht, Waar ik geen woningwetten ducht^ Daar mst ik uit van mijne reis, En houw een prachtig luchtpaleis, En woon er voor een kleinen prijs» Daar J&ch ik om de heele kliek, Daar maal ik niets om politiek, Nooit komt er herrie in het land, En heb je dorst al komt er brand, H-ct water heb Je bij de hand. En als je op de vogels schiet. Dan komt de koddebeier niet. Nooit kryg je last van een agent, Dat ge verordeningen schendt. De vuilnisbak is onbekend. Je bent van alle zorgen vry. Wie gaat er mee en doet a]s wjj? Want dat is eeQ reisje naar je zin, De motors snorren voor 't begin, Kom mee, dan gaan wij 't luchtruim in. „Van alle zorgen vrij", zingt het lied. Als die spelevaart in de lucht nu maar niet zoo gevaarlijk was, dan zouden zeker velen or lieen gaan, bijv. zij, die hier op hot ondermaansche geen kans meer zien Marretje de Cock, wed. v. d. Emster, Kampstraat om hun schuldeischens te ontloopen en dreigen fail- 24, van Rotterdam. liet t-e gaan. Soms door vrouwliefs schuld, wanneer die niet erg huishoudelijk is uitgevallen, zooala on derstaand iiedeken haar voorstelt Liefdadigheid naar vermo gen. Donderdag had te Amsterdam de eerste steenlegging plaats van het nieuwe ge bouw van het Genootschap Liefdadigheid naar Vermogen op de Raamgracht bij den Kloveniersburgwal. De gedenksteen werd ge plaatst door jhr. W. F. Röell, zoon van den burgemeester, eere-voorzitter van het Ge nootschap. De voorzitter, de heer G. F. L. Blanken berg, hield daarbij een toespraak, waarin bij er op wees, dat op dezelfde plek het oude gebouw had gestaan; dit moest echter nood- takelijk door een nieuw worden vervangen. Voorts bracht spr. zijn dank uit aan de besluurderen van Amsterdam van de laatste S3 jaren, va nwie het Genootschap zooveel steun mocht ondervinden. Ook wendde spr. zich met een waardeerend woord tot den burgemeester van Amsterdam en diens echt- genoote, die de plechtigheid met hun tegen woordigheid vereerden. Een Salomo's raad. Vier jon gens te Lckkcrkerk van ongeveer 10-jarigen leeftijd, bemerkten dezer dagen, op de wan deling zijnde, in een breede sloot iets onge woons; een schollevaar of aalslikker (afkom stig van de groote schollevaarskolonie bij Lekkerkerk) zagen zij heel vreemd doen. Na tuurlijk ging ons viertal op onderzoek uit, en weldra was een formeele jacht op den viseli- dief, die een touw, waaraan een groote pa ling vast zat aan den poot had, aan den gang. De schollevaar gaf geen kamp de jongens evenmin, en de jacht duurde den gelieelen morgen voort. Maar eindelijk slaagden de knapen er toch in de doodelijk vermoeide vogel te bemachtigen. Het touw zat geheel om den poot gewonden. De paling willende vangen, was de vischdief zelf gevangen ge raakt. Gelukkig daagde er redding op voor het arme dier. Vrouw de J., die de knapen met de vogel en de paling zag gaan, deed een goed woord voor den vischdief, waarna deze goedgunstig In vrijheid werd gesteld. Wat nu met den buit, de paling te begin nen? Een der jongens, de hoofdman, wilde hem geheel voor zich. Maar wat dan? Een levende paling te vierendeelen gaat niet zoo gemakkelijk. Toen kwam vrouw de J. we derom tusschenbeide cn deed een oplossing aan de hand, welke wijlen koning Salomo zer aangedaan zou hebben. Zij maakte den paling schoon, haalde een pan te voorschijn, stookte het vuur op enin minder dan geen tijd zat ons viertal op de knieën ge hurkt om de mooten te smullen. Opgave van personen, die dc Gemeente hebben verlaten van den 30. April 1913 tot en net den 6. Mei 1913. Heintje Renes, Socsterweg 28, naar Jaarsveld. Wisse boudewijn Smit, Langcstraat 102, naar 'e'Heer Arcndskerk. Fya Doornekamp, Langestraat 106, naar Hilver sum. Elselma van den Broek, Utrechts-cheweg 74, naar Dordrecht. Harmaniuis Stolp, Arnhemscheweg 21, naar Am sterdam Maria Stolp, Arnhemschewog 21, naar Amsterdam. Hilke de Haan, Arnhemscheweg 21, naar Amstcr dam. August Daniel Hendrik Stevens. Hoogeweg 14, naur Didam. Aart van den Burg, Monr.ikenpad 21, naar Leus- den. Lena Volp. Groote Koppel 2, naar Leusden. Jan Koucijs, Soesterweg 1695. naar Soest Aaltje Buitenhuis, Bergstraat 17, naar Apeldoorn. Cilia Papenhuijzea, Soesterweg 255, naar Amstcr- dam. Johannes Stein, Hoogeweg 48. naar Elberfcld. Aaltje hermes, wed. J. C. Veenendaal, Gas'aan 14, naar Naardea. Ja oba Jansen, Kromniestraat 3, naar Stoulcnburg. Antonia Maria Oost-een, St. Andriesslraat 15, naar Zwolle. Johanna Gerrifcse, Hooglandscheweg 18, naar Am sterdam. Aar,jen van der Laan,-Kerkstraat 3, naar Baarn. Nel let je van de Velde, Koningsmaat 32, naar Arn hem. Arend Stoter, Aldegondestraat 2, naar N-euzen. Herman Marius Keidel, Beekesteinlaan 26, naar Java. Arnoldus Johannes Wentholt, Weltevreden 2, naar '&-Grav enhage. Geertruida Johanna Nagelmak era, Bergstraat 36 naar Utrecht. Tjiteke Bol, wed. J. v. d. Kuilen, Arnhemscheweg 112. naar Vlieland Herman Was?ink, St. Andricastraat 22, naar Utrecht. Egbertna Gelling, Bizschopsweg 82, naar 's-Gra ven ha ge. Hendrikje Wi-eringa, wed. Arie van Slootcn, Bie- schopsweg 82, naar VGravenhago. Gerardus van Esveld, Gaslaan 20, naar Arnhem. Arnold Mane Geesink, Regentesselaan 19, naar Haarlem. Anna van Bekkum. Regentesselaan 19, naar Haar lem. Gorritje Bast, Dalstraa"; 6, naar Soest. Gcrrit Jan Koes'ag, Zuidsingel 55, naar Hilversum. Lomberdina Dekker, Staticnsstraot 21, naar Am sterdam. Paulina Antonia de Graaf, Koestraat 24, naar Nun- speet (gem. Erraelo). Berend Kerkhoff, Arnhemscheweg 186. naar Leus den. Cornelia Dijkhuizen, Hendrik v. Viandenstraat 20, naar Leusden. belasten zich met aan- en verkoop van Ettecten, Wissels en Coupons. Slnlten prolongatie Salé-Inriehtlng. tass Prinses Marielaan 18. van 1 5000.—. Premie 12.50. (Weekpraatje). Wjj beginnen ons .Hakje" met de vermelding van een aanstaande gebeurtenis, welke in onze va- derlandsche sport-, speciaal in de voetbalwereld, groote belangstelling wekt Volgens rle .Revue der Sporten" bestaat er kans, dat Willem Hesselink, volgens veler meening een der schitterendste voetba'lers, welke we ooit in ons land hebben gehad, nog eens de voetbalschoenen zal aantrekken om op 18 Mei als midden-voor met Vitesse tegen Sparta te spelen. Naar het blad ver der mededeelt, zal hy, alvorens definitief te beslui ten, nog eenige proefwedstrijden spelen. Wanneer hij inderdaad mocht meespelen, dan zijn we ook overtuigd, dat het goed za'. gaan en dc strijd tusschen Hesselink en de Korver zal ongetwijfeld duizenden naar het Sparta-terrein lokken. Dr. W. F. Hesselink speelde z'n laatsten irternationalen wedstrijd den 14en Mei 1905 tegen België en voor een goed deel door zijn schitterend spe] wonnen we GIJ ZIJT MIJ ALS EEN BLOEME» (Vertaald uit „dc Groene", vrij naar Heine). Je bent mij als een bloeme, Zoo mooi, zoo lief, zoo rein, Je kunt geen kousen 6toppen, Piano speel je fijn Je kunt niet koken en braden, (Probeer je 't ook soms. uit een boek). Hebt andere amusementen, En ik. een scheur in mijn broek. Je bent een engel. maar wijfje, Mijn geld is haast- naar do maan. Dc hemel moge je. halen. Eer ik failliet ben gegaan. De laatste twee regels klinken al bijzonder on vriendelijk. Maar ook ongetrouwde mannen hebben leed, leed, hun door dc vrouw aangedaan. Zoo heet het, dat te Londen de mannen gebukt gaan onder hel steeds toenemendo succes van ,,de vrouw" in handel cn industrie. De beste betrekkingen worden hun voor den neus weggekaapt en zy voelen den grond onder hun voelen wegzinken. In dezen tijd Yan mannen-leed en mannen-ellende is een jong huisvader op een ingenieus denkbeeld gekomen hij heeft met eenige lijd-cnsgenooten een vereeniging opgericht, met het doel, alle vrouwe lijke „concurrenten" zoo spoedig mogelijk in het huwelijk te lokken. Om dit doel te bereiken, zal de vereeniging gezellige avondjes, danspartijen en der gelyke geven voor ongetrouwde dames en heeren uit den handel. De liefde moet don voor het overige zorgen. Maar daarmede acht zij haar taak nog niet vol bracht. Ter aanmoediging van de vrouwelijke can- didatea heeft de vereeniging nog „gunstige voor waarden." Een jonge dame uit den handel, die 'n het huwelijk treedt, krijgt het eerste jaar vrij wonen in een lief, snoezig huisje, verder een crediet voor de geheel e inrichting van het huis en op den koop toe nog 15 pond sterling speldcgeld. Dat kan op gemakkelijke wijze maandelijks worden terugbetaald. Dan zyn er nog premiën. Is bet eerste kind een meisje, dan krijgt de Jonge moeder twee pond:, is het jongen, dan krygt zij drie pond sterling. Bij het zesde kind en zoo verder worden weer pre miën toegekend. Want de leden van de vereeni ging zien in den kinderzegen een bevestiging van den huwelijksbandterwijl de mogelijkheid dat de vrouw nog eeus tot haar beroep zal terugkeeren, van jaar tot jaar geringer wordt. Het succes van deze vereeniging was de eerste maand al schitterend, verloving volgde op verloring. En loopt weer een jonge man gevaar door een jonge dame te worden verdrongen, dan wordt de „delin- quente" op een feest uitgenoodigd. De bedreigde doet een aanzoek of een vriend springt in de bres; en het komt zelden voor dat zij ,.ncen" zegt. Want het huwelijk schijnt voor de vrouw toch altijd nog hoven boekhouden, typewriten, expeditie en derge lijke te gaan Het huwelijk schijnt hier dus uitkomst te zullen bieden en wij wil en hopen, dat het tot zegen mag wezen van beide partijen. De Fransche Regcering benut eveneens den huwe- Iijksstaat, maar voor een gansch ander doel. In Frankrijk worden vrouwelijke gevangenen en veroordeelden over 't algemeen veel milder behan deld als ergens anders. Met veel zorg worden de op zicht eres en usitgekozen, en haar heerschappij is, on danks de strenge voorschriften, bijzonder welwillend en voorkomend. Niet alleen dat de vrouwen er net als de mannen iets bij mogen verdienen, om aan de kantine zich eens een versapcring te verschaffen dit is trouwens ook in andere landen de gewoonte, maar ze genieten een ander privilege. De Staat draagt namelyk zorg voor een huwelijk, maar met lotgenooten veroordeelden natuurlijk Tweemaal per jaar worden de vrouwe ijke gevange nen opgeroepen, met de vraag of ze naar Nieuw- Caledonie willen, om daar te trouwen. De candi- daten moeten jong en vrij van lichaamsgebreken zijn, en ook minstens twee jaar In het gest'cht hebben doorgebracht. Meisjes, die nog voor langen tijd ver oordeeld zijn, grijpen vaak deze cclegenheid- aan, om uit de gevangenis te komen. De Staat zorgt voor Bonlangerie moderne Znidsingel 63. Bekroond Intern. Bakkerij-tentoonstelling Amsterdam 1906. AANBEVELEND, J. D. v. GELDER. voor het relnigcu «Ier bicr-lcldlngen, voleens koude methode. Grand prix, Eere Kruis en gunden medaille Ie Londen. Berlin, Marseille en B'eenen. Proefcioos 15 cent. Bij afname van 10 doozen f I.20. Agent voor Amersfoort: F. W. v. d. WILDE. met 40 Van de spelers die in dien wedstrijd medespee den is de Korver de eenige, die thans nog haar overtocht en een kleine uitzet. In Nieuw-Cale- aan le klas voetbal deelneemt. 't Is te hopen dat deze wedstrijd een aardiger ver loop mag hebben en daarbij niet zoo'n beroering worde veroorzaakt als op het voetbalveld te Sema- rang onlangs werd veroorzaakt door een Chlneeschen zakkenroller. Midden onder *t spel gingen plotseling eenige pajongs en vuisten omhoog en 't was langs het m- landsche lijntje een kloppartij van Je weisite. En EEN RUITERS. RECHTSKUNDIG BUREAU De Groot Kuyters, Havik 20. Amersfoort RECHTSZAKEN. INCASSO'S VERkOOPINGEN ene. en» Mr. Steenhouwer. Bloemweg 2. Steenhouwerij WILHELM IN ASTRA AT Een groote Collectie Stalenboeken van Behangselpapieren is weder yoorradlc:zoo ook de nieuwste Kinderkamerfriezen. Traag; a. v. p. op zicüit. Aanbev. L, VAN WIJNGAARDEN, Arnh. weg 39. Gedachten voor niet-adverteerende kandelaars en winkeliers. Een zakenman, die niet adverteert omdat zijn grootvader het ook niet deed, moet een kniebroek aantrekken en een pruik opzetten. Een zakonman, die niet adverteert omdat het geld kost, moet ophouden salaris uit te betalenwant ook dat kost geld. Een zakonmandie niet adverteert omdat hij het al eens beproefd heeft doch weinig succes heeft gehadmoet zijn sigaar weggooien als hij is uitgegaan. Een zakonman, die niet adverteert omdat hij er geen slag van heeft om een aankondiging goed op te stellenmoet niet meer eten, als hji niet koken kan. Dagelijks verscti eigen Verkrijgbaar bij Langeslrnat 11. Dagelijks versche vlsch. KIEZER, GEEF IN JUNI ALLE E M UW STEM AAM TE G EMSTAM DERS VAN DE TARIEFW ET. GROOTE SPUI I. Groot- en Kleinhandel in: Iflngazijnen Beestenmarkt 8, 10 en 13. naast <1© Stadsherberg. donië aangekomen, staan ze onder toezicht van den gouverneur aldaar. Zij hebben dan ruime keuze. Oikwijls worde er later een gelukkig huwelijk ge sloten, tot welzijn ^an man en vrouw. Op deze wijze poogt de Staat in de behoefte aan blanke vrouwen in de koloniën te voorzien. Het rijn dus niet de beste en de eëlste, die danr aan de mannen in Nieuw-Calcdonië worden aange boden. Maar, omgekeerd, kijken ook de meisjes niet GEMEENTE AMERSFOORT. Opgave van personen, die rich in de Gemeente hebben gevestigd van den 30. April 1913 tot en met den 6. Mei 1913. Serraas Comelis van Rosmalen, Socsterweg 51, van Busstun. Wijnand Gerard Adriaan Frans, Havik 33, van Kerkrede. Bernhard Gerhard Clasinies Marie Hafkemeyer, [Wihoosscraat 16, van Houten. Jeikc Ricmkje Eelkje Bruining, Parallelweg 30, Van Sloten. Mana Cornelia van der Mijé, wed. Bruining, Pa- jwülelweg 30, van Sloten. Tennis Gcrrit "Wayenberg, Aldegondestraat 27, van Utrecht. Adelaide Louisa Mahler, Rlankenheimatraat 20, San Vl?ardiJvgen. Geertje van den Bor, Soesterwcg 6, van Nijkerk. Nellet je van de Pol, wed. J. v. d. Pol, Arnhemaohe» ifiM 188, van Hoogland. toen sloegen de grensrechter en de commissaris van altoos even nauw, gelijk de eigenaardige huwelijks- orde er ook maar en de referee blies stoppen en voltrekking bewijst, welke de vorige week in de toen werd uit het kluwen eindelijk een Chinees to vroegte te Versailles plaats had. De bruidegom wa9 voorschijn gehaald„orang mentjoeri toean I" (een Matthieu Noliet, die vier weken geleden tot 12 jaar dief meneert) Dies legde de comnissaris van orde hem de strenge hand op den een en schonder. een mandoer pak'e hem bij den anderen en terwjjl de man zelf argst^ vallig de retantjes van zijn broek bij elkaar hield, sloeg een inlander hem nog tersluiks een gat in het hoofd, waarop de 'grensrechter gezegden inlander on gansch gelijke wijze met zijn vlaggestok bewerkte. Buiten de omheining wordt het rame-rame en had de politie de handen vol om den zakkenrollenden boosdoener tegen de inlanders te" beschermen. Het geen echter tenslotte met veel moeite gelukte. En toen werd het een feestelijke optocht naar Depok Een andere sport, de luchtsport, krijgt ook nog steed's meer beoefenaars, ondanks de vele slachtof fers die den laatsten tijd vooral zjjn gevallen. Reeds wordt onder de jeugd een geestdrftig en luimig Bed dwangarbeid veroordeeld is wegens medeplichtigheid aan een moord. De bruidegom werd 's morgens naar het. bureau van den burgerlijken stand gebracht, zwaar geboeid, door twee cipiers. Zijn bruid wachtte hem daar reeds met haar moeder. Zy was zeer opgewekt en optimistisch. „Mijn man zal misschien al na een Jaar of zes m vrijheid gesteld worden", zei zij, „en ik zal tot zoo lang mijn brood wel weten te verdienen, ofschoon iedereen thuis mij schuwt en meb den vin ger nawijst. Maar dat schrikt mij niet af, want ik heb een groot vertrouwen in mijn echtgenoot. Ben kwartier Jater was de huwelijksvoltrekking afgeloo- pen. De beide cipiere hadden als getuigen gefun geerd. Na zijn vrouw omarmd te hebben, werd Nol- let weggevoerd, opnieuw zwaar geboeid en zijn vrouw pinkte een paar tranen weg, toen zij hem omtrent deze sport gesongen, L- J, Sicking l aardlgd door Dr, zag heengaan in den mist van den vroegen ochtend. KEUVELAAR. Aanbevelend, BV GEOPEND VAN 9—13 en lj—9 EER. - - yan al 25 Maart - - - - Zand 13

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 6