Cacao BINNENLAND. VAN HOUTEN S Griekenland. Athene, 14 Mei. Het comité van do Elympische spelen heeft besloten de bui'en- ndache vliegers uil te noodigen deel te ne- ïnen aan den internationalen lucht va-art-wed strijd bij de Olympische spelen in 1914. Vereenigde Staten. De behandeling van het ontwerp der nieuwe tariefwet sal in den Senaat, die nu daarover jtal hebben te beslissen, waarschijnlijk minder Vlot gaan dan in het huis van vertegenwoor digers. De meerderheid, op welker steun men rekent voor de vaststelling van het nieuwe tarief, is van zes stemmen tot vier gedaald, omdat de beide democratische senatoren van Louisiana wegens het nieuwe recht voor sui ker de voordracht verwerpen. De oppositie Is dadelijk begonnen met eene obstructie- taktiek. Men verwacht de eindstemming eerst In Augustus, maar is van nieening, dat de democraten, ondanks hun geringe meerder heid, er in zullen slagen het tarief te doen aannemen. Staatss-Cretans Bryan heeft in een lang te legram den gouverneur van California ver zocht, de onderteekening van het wetsont werp op het verkrijgen van grondbezit door vreemdelingen uit te stellen. Wanneer de gou verneur daarin toestemt, dan heeft president Wilson ?ich bereid verklaard met hem samen te werken om het kwaad op te sporen, dat uit het landbezit van vreemdelingen kan ontstaan en daartegen maatregelen te nemen. Haïti. In New-York is bericht ontvangen, dat de onlangs overleden president van Haïti door Vergift om het leven is gebracht. Verscheidene leden van zijne familie konden slechts met tnoeile gered worden.. 17 van zijne aanhan gers werden door bommen Oedood. Allerlei. Athene, 14 Mei. De staking van de ko- ienwerkers is geëindigd. Mevrouw Blume te Posen, die om aan een ongelukkig huwelijk een einde te maken haar eigen man doodschoot, is onder toeken ning van verzachtende omstandigheden we gens manslag tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. B c r 1 ij. n, 1 4 M e i. Onder de dringende Verdenking de moordenaar te zijn van den schooljongen Klaehn, is de dertigjarige be diende Joseph Rilter in hechtenis genomen. Het slaat reeds vast, dat Ritter veelvuldig omgang had met jongens van den leeftijd van den vermoorden knaap en dat hij Klaehn had leeren kennen in een winkel in de Lützow- strasse, waarvoor deze boodschappen deed. Nadat bij, eene huiszoeking ernstige bewijs stukken van zijne schuld aan den dag waren gekomen, legde Ritter eene volledige beken tenis af. Hij beweert, dat de jongen hem heeft willen afzetten en dat hij toen, door angst gedreven, den jongen heeft geworgd. B e r 1 ij n, 14 M e i. Op de lorpedoboot S 148 die deelnam aan de vlootoefcningen in volle zee, zijn tengevolge van averij van de machine een aspirant-machinist en een stoker gedood en een aspirant-ingenieur, een machinisten- maat en een aspirant lc klasse zwaar ge- Wond. Gisteren is de sneltrein, die 's namid dags te kwart na twee te Oldenzaal moest aankomen, te Velpe, bij Osnabruck, met een Sneltrein van SO kilometer in 't uur op een goederentrein geloopen. Er weiden 5 men- Bchen gewondeen werden beide beenen af gereden. De matcrieele schade is groot, en de treinenloop werd gestoord. Manilla is Maandag geteisterd door een buitengewoon hevigen wervelstorm. 58 inwo ners der stad zijn gedood, tal van huizen in gestort. Kameroverzicht. Tweede Hamer. Vergadering van Woensdag, 14 Mei, hall twee. Voorzitter de heer van Nispen. In stemming komt nogmaals het wetsont werp van de heeren Vliegen cs. tot open stelling van de stembus van 8 tot 8 uur, daar In de vorige vergadering het quorum bleek niet te zijn behaald. Het wetson'werp wordt met 84 tegen 29 Hemmen verworpen. De Kamer gaat over in comité-generaal tot .vaststellen van de huishoudelijke hegrooting. Na heropening van de openbare vergade ring worden de notulen gelezen en gaat de •Kamer op reces. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 15 Mei bevat o.a. de volgende Kon- besluiten: eervol ontslagen met pensioen ter zake lichaamsgebreken de kolonel P. P. H. Tie- lens, commandant van het 4e reg. huzaren; benoemd bij den staf der infanterie tot lult -kol. de majoor F. L. J. v. d. Pol, van den staf, directeur der cadettenschool; benoemd bij den staf der cavalerie tot) tuit-kol. de majoor C. E. M. de Bruijn, van dien staf, directeur van het remonte-depót; tot ritmeester de le luit. R. O. van Manen, van den staf, werkzaam aan de Kon. Mil. Academie; bij het le regiment huzaren tot le luit. de 2e luit. W. E. Mathon, van het corps; bij het 2e reg. huzaren tot majoor de ritmeester ihr. A. H. J. van de Poll van het lc reg. huzaren*, 'tot ritmeester de le luit. L. Roelfsema, adjudant bij het korps; bij het 3e reg. huzaren tot luit.-kol. de majoor G. J. A. baron van Hardenbroek van Ammer- stol van het korps: tot ritmeester de le luit. M. R. Drijfhout van Hooff, adjudant bij het korps; bij het 4e reg. huzaren tot kolonel, commandant van het korps de luit.-kol. R. fi. B. van Overveldt van het korps; tot rit meester de le luit. C. J. G: L. van den Berg van Saparoea, adjudant bij het korps; tot lo luit. de 2e luit D. A. Camerling Helmolt, van het korps, gedetacheerd bij de rij- en hoef- «midschool; benoemd tot hd en voorzitter van den Voogdijraad te Winschoten dr. H. W. J. Kloppenburg, rechter te Winschoten, benoemd bij het reserve-personeel der Handmacbfc, het wapen der cavalerie, tot reaerve-eenrte-iuit®. •óant bty hu» tegenwoordig ItorD®. de reserve-tweed®» hnfcen.i'its J. P C. E. Waterman en P. ten Zeldam, onderscheidenlijk van het 3de en van het 2de regi ment huzaren henoemd tot adjudant, onderscheidenlijk van hel regiment grenadiers cn van het regiment jagers, de eersto-hutcnante H. W. van Kerkwijk, adjudant bij het regiment grenadiers, en A. Ruyg, van het regi ment jagers benoemd tot adjudant bij bet regiment grenadiers, de eerste-1 uiten ante C. E. "NV. baron van Voorst lot Voorst en J. W. H. Hamilton of Silvcrtonhill, beiden van het korps; benoemd tot adjudanl bjj hel regiment jagers, do eerste-lmtcnonts jhr. J. H. Striek van Lineóhoten cn M. F. J. Phaff. beiden van het korps benoemd bij hfet reserve-personeel der landmacht, bjj het personeel van den gonecskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse, de heer J. \Y. F. Jansen, arte. H. M. de Koningin kwam heden ochtend omstreeks 9i uur te Amsterdam en vertrok 4 uur 's nam. weêr naar het Loo. Gisteren kwam ten paleize het Loo aan jonikvr. de Montmollin, toegevoegd aan het huis van H. M. de Koningin met rang van hofdame. De Kamerverkiezingen. De centr. antirev. kiesvereeniging in het district Haarlemmermeer heeft besloten de candidatuur van het aftredende lid, den heer Van Wichen (R.-K.), met alle kracht te steu nen. De christelijk-sociale partij zal hoogst waarschijnlijk ook in het district Haarlem mermeer een candidaat stellen. Uit het district Emmen schrijft men aan De Nederl.: In de onlangs gehouden bijeenkomst van de drie coalitiepartijen hebben d e chrislelijk- historischen noode afstand gedaan van een eigen candidatuur, in verband met de sterk wassende christ.-historische opleving. Het Christ.-Historisclie districtsbestuur be sloot ten slotte ditmaal te bevorderen een antirev. candidatuur, indien de beide andere partijen zich verbinden over vier jaren den te stellen cbrist.-liistorischen candidaat te steu nen. Aan de gecoaliseerde r-k. en antirev. par tijen werd over dit voorstel tien dagen bedenk tijd gegeven. In de gecombineerde bestuursvergade ring der anti-rev., chr.-hist. en r.-k. kiesver- eenigingen te Leiden werd geproclameerd tot gemeenschappelijk candidaat voor de Tweede Kamer mr. P. E. Briët, lid van den gemeenteraad en der Staten van Zuid-IIol- land. Mr. Briët is de zoon van den predikant der Nederl. Herv. gem. De heer T.t !G. E. Ynlette, oud-lid der Tweede Kamer, te 's Gravenhage is met alge- meene stemmen candidaat gesteld door de vrijz. kiesvereeniging te Middelslum in het kiesdistrict Appingedam. Naar het Hbld. verneemt, heeft het alge meen vrijzinnig verkiezingscomilé te 's Gra venhage aangewezen tot candidaat voor de Tweede Kamer in de vacs-ture-Verhcy den heer J. H. I^asonder, secretaris van de kies vereeniging Rotterdam en thans ook secreta ris van het vrijzinnig verkiezings-comité te Rotterdam. De heer Lasonder is hoofd eener openbare lager© sckool. De vergadering van de Centrale Christ.- Historische kiesvereeniging in het district; Ommen, welke gisteren zou gehouden wor den tot het stellen van een definitieven can didaat, is tot nader order uitgesteld. Reclame. ....EN VOORAL 'S MORGENS, "S MIDDAGS EN 'SAV0ND5 EEN KOP te nemen met mitrailleuses, bevestigd op motorrijwielen. De laatst gehouden proef, in tegenwoor digheid van den minister van oorlog en ver schillende hooge legerautoriteiten, heeft zeer zeker uitgewezen, dat in beginsel de proef als geslaagd moet worden beschouwd. Indien men er nu nog in zou kunnen sla gen de bevestiging van de mitrailleuses op het motorrijwiel zoodanig te construeeren. dat deze mitrailleuses ook gebruikt zouden kunnen worden om vuur af te geven op be stuurbare luchtballons of verkennende vlieg tuigen, dan zou zeer zeker een groot voor deel zijn verkregen, vooral gelet op de vlugge verplaatsing. Al mogen ook wellicht technische bezwaren bestaan tegen het mee voeren van veel munitie, de snelle verplaats baarheid waarborgt tevens vlugge aanvul ling. In de Dinsdag avond gehouden verga dering van de Christelijk Historische kiesver eeniging te 's Gravenhage werden de navol gende voorloopige candidaten gesteld: Voor de Tweede Kamer in district H de heeren mr. J. Ankerman, J. R. Snoeck Hen- kemans en dr. W. C. A. baron van Vreden- burch. In districten I en ITT zullen worden overgenomen de candidaten der anti-revolu tionaire en Roomsch-Katholieke kiesverecni- gingen. -• De R.-K. kiesvereeniging te Eindhoven heeft mr. dr. J. N. Best met bijna algemeene stemmen candidaat gesteld. Dc anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Deventer heeft voor het lid- maatsohap der Tweede Kamer candidaat ge steld den heer .1. C. baron van Haersolte, in genieur te Arnhem. De R.-K. kiesvereeniging zal deze candida tuur steunen. De N. R. Ct. deelt mede. dat in een Dins dag avond gehouden vergadering van de A.-R. kiesvereeniging en de Chr.-TTist. kiesvereeni ging te Dordrecht na- uitvoerige besprekingen is besloten, dat de laatste bij de a.s. verkie zing de candidatuur van ds. C. Hogerzeil, door de anti-rev. te stellen, zal steunen onder voorbehoud van goedkeuring van dit besluit door het hoofdbestuur der Christ .-Hist. Unie. De Christ.-Hist. hebben verder steun voor hun candidaten ln andere plaatsen bedongen en zich het recht voorbehouden om bij latere verkiezing met een eigen candidaat nit te ko men, terwijl ten slotte nog overeengekomen Is, dat Dordrecht bij een eventueele verkie zing van den A.-R. candidaat niet aangemerkt zal worden als een anti-rev. district De Ned. meldt, dat te Hilversum is op gericht een kiesvereeniging, welke zich staan de de vergadering aansloot bij de Chr.-Hlst. Unie. Zooals men weet, had de oude kiesvereeni ging zich van de Unie afgescheiden. Uit Alkmaar wordt gemeld, dat de heer J. R. Snoeck Henkemans heeft medegedeeld de candidat"ur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer voor het district Alkmaar te aanvaarden. Naar De Standaard meldt, besloot de Centrale A.-R. kiesvereeniging Nederland en Oranje, voor bet district Emmeru met alle# stemmen tot candidaat voor de a.s. verkie zingen te stellen ds. G. Hofstede van Blok land. De "R.-K. centrale heeft krachtigen steun voor deze candidatuur toegezegd. Koninklijke Militaire Academie. - Als dclacheerings-garnizoenen voor de cadetten der IC. M. A. gedurende den a.s. zo mer zijn aangewezen: Infanterie le en 2e studiejaar: Assen, 's Her togenbosch, Maastricht, Middelburg, Amers foort, Breda, Arnhem, Nijmegen en Ede. Cavalerie le en 2e studiejaar: Amersfoort Ede, Tilburg en Deventer. Artillerie le studiejaar: Utrecht, Naarden en Gorinchem. Artillerie 2e studiejaar: Utrecht, Amers foort, Berge nop Zoom, Breda en Ede. Genie le en 2e studiejaar: Utrecht en leger- j plaats bij Zeist. De cadetten die bij de vesting-artillerie wor den gedetacheerd zullen, gedurende de eer ste veertien dagen, door officieren van de K. M. A. worden vergezeld; en wel bij het le re giment vesting-artillerie door den len luite nant H. F. H. C. C. A. von Freijtag Drabbe, bij het 2e regiment vesting-artillerie door den len luitenant M. Boerstra en bij liet 3e regi ment vesting-artillerie door den le luitenant B. Portheine. De cadetten die bij het korps genietroepen worden gedetacheerd zullen gedurende den goheelen tijd der detacheering door een offi- OIPP /1rtT« A nnrlamio -OTOP'lo*v wowgo.oMi -v.iv 1 tot en met 28 Juli door den kapitein A. G. vs-n Daalen, van 28 Juli tot en met 23 Augustus door den len luitenant P. W. Scharroo en van 8 September tot einde detacheering door den kapitein A. G. van Daalen. Het eindexamen aan de Koninklijke Mili taire Academie zal aanvangen op 7 Juni a.s. Aan de Commissie tot hel afnemen van bet eindexamen worden de volgende leeraren van genoemde inrichting toegevoegd, ten ein de de leden bij het nazien en de beoordeeling van het schriftelijk werk of bij het afnemen van het mondeling of practisch examen ter zijde te staan, le weten: de eerste-luilenants A. P. Seijffardt II. Rooseboom, O. G. James en A. J. D. de Winter, allen van den staf der infanterie, alsmede de kapitein M. J. E. Bos en de eersle-luitenant W. J. Lucardie, beiden van de infanterie van het Ncderlandsch-In- dische leger, allen voor tactische en aanver wante vakken; de eerste luitenant van den staf der cavalerie J. J. M. de Waal voor cava- lerie-vakken; de paardenarts der 2de klasse dr. M. H. J. C. Thomassen, voor paardenken nis; de kapiteins M. A. K. J. Vis en D. H. Pee reboom Voller en de eerste luitenant L. de Ridder, allen van den staf der artillerie; de eerste-luilenant J. W. Butner, van het 3c regi ment veld-arlillerie, alsmede de eerste luite nant der artillerie van het Nederlandsch-In- dische leger M. Boerstra, allen voor artillerie- vakken; de kapitein W. H. Cool en de eerste- luitenant P. W. Scharroo, beiden van den staf der genie, de kapitein der genie van het Nederlandsch-Indische leger A. G. van Daalen, alsmede de heeren H. M. J. F. Thijs, M. E. H. Tjaden en H. W. Venker, allen voor genie vakken; De eerste-luitenants C. M. Donck, P. Hal- berstadt, E. R. Bijlcveld, A. N. C. F. Keijzer en jhr. S. Laman Trip, allen van den stal der infanterie voor reglementen en voorschriften, dienstcorrespondentie, militaire wetten en mi litaire administratie, de heer C. van Aller voor wiskundige vakken. Onze vloot De volgende week zul len blijkens een mededeéling in de Staats courant verkocht worden de pantserdek-» schepen Friesland en Utrecht en het wacht schip Admiraal van Wassenaar, Mitrailleuses op mtftorrij- wielent Naar de „Telegraaf* verneemt, bestoet het plan, meer uitgebreide proeven Graaf van Bylandt. Den 22sten dezer zal het vijftig jaar geleden zijn dat de Vroegere voorzitter der Tweede Kamer, grasaf van Bylandt te Leiden promoveerde als doc tor in de rechtswetenschap. Een kras gemeenteraadslid. De negentigjarige wethouder P. van den Hoek te MilT (N.-Br.) zal dit jaar periodiek aftreden. Genoemde heer heeft zich echter voor de aanstaande verkiezing weder be schikbaar gesteld. Examen notariaat De minister van justitie ad interim heeft bepaald, dat het examen, bedoeld bij art. II der wet op het notarisambt, zal aanvangen op l Juli en zal worden gehouden te 's Gravenhage, en heeft benoemd tot lid en voorzitter der staatscom missie, belast met het afnemen van genoemd examen: jhr. mr. W. H. de Savomtn Lobman, raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden, te *b Gravenhage; tot leden; mr. M. Polak, rechter in de arrondlsse- ments-reohthanh (e Rotterdam* mr. J. H. Tclders, advocaat en procureur te 's Gravenhage; mr. J. Woltcrbeek Muller, advocaat en pro cureur, raadsheer-plaatsvervanger te 's Gra venhage; A. C. de Wilde, notaris te Arnhem; F. W. Swane, notaris te Utrecht: J. A. Enuma, bewaarder van de hypothe ken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Rotterdam; tot plaatsvervangende leden: mr. H. M. A. SaveJberg, rechter in de ar- rondissements-recMbank te Maastricht; mr. H. van Goudoever, rechter in de ar- rondissements-rechtbank te Rotterdam; inr. W. Francken, advocaat en procureur te 's Gravenhage; W. J. H. Verheggen, notaris te Breda; J. Woltersom, ontvanger der registratie te Amsterdam; mr. C. "W. Star Busmann, rechter in de ar- rondissements-rechtbank te Utrecht; J. S. Mijs, candidaat-notaris te Rotterdam; tot secretaris J. Crèvecoeur, hoofdcommies bij het departement van justitie te 's Gra venhage. (St. Ct.) Mr. P. G. Bos. Te Groningen is overleden in den leeftijd van 36 jaren, mr. P G Bos, archivaris bij het algemeen rijksar chief te 's Gravenhage. De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen hield gisteren te Amsterdam haar I27e algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer J. van Loenen Martinet, die o.a. er op wees dat dit de eerste algemeene ver gadering was waarop de afgevaardigden van de verschillende departementen der Maat schappij hun algemeenen secretaris, den heer Bruinwold Riedel, in hun midden zien, nadat hij als zoodanig zijn vijf-en-twintigjarig ju bilee mocht vieren. Het hoofdbestuur heeft met de oud-leden, die gedurende die 25 jaar er deel van uitmaakten, dit feit op eenigszins huiselijke, maar daarom zeker niet minder hartelijke wijze herdacht En daartoe had het aanleiding te nver. Elk zijner leden ls er van overtuigd, en ik zelf, zegt Spr., heb het met stijgende verba zing en bewondering kunnen waarnemen, hoe al wat het Nut belangt is in dat hoofd gevaren. Al wat aan onze verschillende com missies is opgedragen, hij is er van op de hoogte. Hij kent alle cijfers van buitenhem staan voor den geest alle antecedentenal wat de commissie voor onderwijs doet, hij is er mee vertrouwd, doch evenzeer met al wat betreft het bevorderen van lcook-cursussen en kinderverzorging. Hij is van alle commissies de vraagbaak; hij is, zou ik willen zeggen, het Nut in gecondenseerden staat. Doch denk daarbij niet aan een tot star- en strakheid gestolde massa, een brok gewapend beton; het tegendeel van levendigheid en bewege lijkheid. En daarom, wanneer ik de hoop uitspreek dat wij den heer Bruinwold Riedel nog lang als onzen algemeenen secretaris mogen be groeten en ik van hem uit uw naam bij voort during dezelfde toewijding van hoofd en hart vraag voor de belangen onzer Maat schappij, dan geeft gij daarmede uw harte lijke instemming te kennen door een warm applaus. Spr. wees er op, dat dit jaar staat in het teeken onzer in 1813 herwonnen onafhanke lijkheid. Spr. geeft naar aanleiding hiervan in wel gekozen woorden een overzicht uit de ver slagen van de jaren 1807—1814. en maakt o. m. gewag van de feestelijke herdenking van de slichting der Maatschappij voor 25 jaren in 1810, een maand nadat Holland in geluid was bij het Keizerrijk van Napoleon. Men kan de jaarverslagen van een eeuw ge leden niet lezei^ zonder levendig te gevoe len, hoezeer de tijden en daarmede wij zeiven veranderd zijn. Het Nut van voor een eeuw vond één groot, sprekend, veelomvattend volksbelang op zijn weg. Het heeft daarin voorzien. Het heeft onze volksschool gebouwd, ver uitstekend boven al wat tot toen toe scholen waren. Het heeft haar Ingericht zoo dat ze voor die dagen model school mocht heeten. De volgende geslachten hebben er hun werk van gemaakt haar inrichting passend te maken voor nieuwe eischen en behoeften. De Nutsvrienden van toen hadden hun moei lijken tijd, wij in anderen zin hebben den onzen. De strijd om de school wordt op zijn scherpst gevoerd sedert de antithese, waar van wij allen weten, is toegespitst tot een scherpte, die ons volksleven en daarmee de volksschool in tweeën snijdt. Onze maatschappij streeft naar bereiking van haar doel, onafhankelijk van eenige ker kelijke of staatkundige partij. Zoo luidt art. 2 van onze Wet. *t Is niet onze s- huid wanneer men de volksschool tol inzet ï.r !;t van den politieken strijd. Wij kunnen i nogen de traditiën onzer maat schappij r. - loochenen. Dringt men ons in dien str. ir „links", welnu, dan zul len wij links rstaan. Met den wensch dat ook wij bij den arbeid voor volksgeluk en volkskracht ons mor n aangorden met wat blijden moed en wal warme ingenomenheid open ik onze 127o algemeene vergadering. Blijkens het verslag van bel hoofdbestuur is liet aantal departementen en léden in liet afgeloopen dienstjaar wederom toegenomen. Bedroeg het aantal departementen, volgens de opgave in het jaarboekje, op 1 October 1912* 290, met 14.706 gewone leden en bcgunstb» gers, 372 buitengewone, 10 vereeniging-, löl' eere- en 20 algemeene leden, volgenfl de laatst ontvangen opgaven is het aantal de» partementen op 1 Maart 1913: 299, met 15.169 gewone leden en begunstigers, 733 buitenge» wone leden, 10 vereeniging-, 158 eere- en 18 algemeene leden. Telt men de gewone, bui tengewone cn vereeniging-leden bij elkaar^ dan blijkt het totaal op 1 Maart 1913 te zijfl 15 91)2, d. i. 642 meer dan op 1 Maart 1912 en 1511 meer dan op 1 Maart 1911. De 10 in 1912—13 nieuw opgerichte depar» tementen, met het achter hun namen vermel de aantal leden, zijn: Dinteloord, Dwingelo, Gramsbergen, Harderwijk, Ilpendam, Lopik- Jaarsveld. Meeuwen, Stad aan *t Haringvliet, Westervoort en Zelhem. Opgeheven werden de departementen Apel doorn en Veenhuizen (N.-H.). Het jaarverslag werd onder applaus goed- ilceurd. Eveneens de bekende gewone sub sidies voor socialen arbeid en sociale instel lingen. Bij den post JReizende bibliotheken," (waarvoor f 4000 ls uitgetrokken), werd door het departement Voorburg gevraagd of de noodige maatregelen zijn getroffen om over brenging van besmettelijke ziekten door boe ken te voorkomen. Het hoofdbestuur bij mon de van mr. Modderman, legde ten aanzien van deze vraag geruststellende verklaringen af. Nooit komen boeken in gezinnen waar be smettelijke ziekten hoerschen. Mocht dlb evenwel een enkele maal het geval zijn, dan worden zoodanige boeken dadelijk ontsmet. Mr. Modderman knoopte aan deze opmer kingen een krachtig beroep op de financieele medewerking der leden voor de „reizende bibliotheken" vast. Spr. vestigde er de aan dacht op, dat dit werk het meest populaire is. van hetgeen het Nut onderneemt. Na de pauze kwamen de nieuwe voorstel len van het hoofdbestuur aan de orde. Aller eerst het voorstel om aan het hoofdbestuur op te dragen, het hooger onderwijs in de paedagogie aan onze Universiteiten te be vorderen en tot dit doel een bedrag van f 1500 op de begrooting 1913—1914 uit te trekken. Dit voorstal is aangenomen Goedgekeurd werd het hoofdbestuurs-voor- stel om op de begrooting 1913/1914 een be drag van f 1000 te brengen voor ondersteu ning van departementen ter zake van te hou den volksvoordrachten met lichtbeelden, over Ned.-Indië, op voorwaarden door het hoofd bestuur te bepalen. Aan de orde kwam daarna het hoofdbe- stuursvoorstcl tot intrekking van het besluit inzake de cnrsussen in koken en huishouden (subsidie toekenning van f 400, welke post in de ochtendvergadering was aangehouden) en het hoofdbestuur te machtigen, reizend kook- en Kuishoudonderwiis in cursussen van onge veer 3 maanden in 't leven te roepen en, op zijnerzijds vast te stellen voorwaarden, be schikbaar te stellen voor de departementen. Dit voorstel werd goedgekeurd. Voor dit doel werd op de begrooting 1913- 1011 bodrag van f 1200 uitgetrokken. Het amendement Schoonoord om dit be drag op f 2200 te brengen werd verworpen. Ingetrokken werd het voorstel van het hoofdbestuur om dit college op te dragen aan de algemeene vergadering van 1914 een ge- zelligen Nutsavond te verbinden. Vervolgens werd behandeld het voorstel van het departement Wirdnme e. o. „Het hoofdbestuur organiseere een reizc de tentoonstelling van meubileeringen voor arbeiderswoningen en verzekere zich de me dewerking van een deskundige, die bereid is op, verschillende plaatsen de tentoonstelling met een rede te openen en verder toe te lich ten. Hiervoor worde uitgetrokken een som van f 300." De afd. Zeist diende hij de discussie een amendement in om dit bedrag op f 10(10 te bepalen. Dit amendement werd evenwel niet ge steund. Het voorslel zelf werd goedgekeurd met 387 tegen 226 stemmen. Het departement Middelstum had voor gesteld "het hoofdbestuur te machtigen jaar lijks op de begrooting der Maatschappij uit te trekken een bedrag om daaruit aan de partementen, die 50 75. 100 en 125 jaar heb ben bestaan, een subsidie van ten hoogste f 100 te verleenen. om deze departementen tege moet te komen in het doen vervaardigen en uitgeven van een historisch gedenkschrift en tot dit doel thans een bedrag van f 300 be- beschikfiaar te stellen. Het voorstel werd na eenige discussie ver worpen. Het hoofdbestuurslid mr. Modderman bracht woorden van hulde aan de scheiden de bestuursleden mei. Mela A. Hugenholtz en den heer J. van Loenen Martinet, met welke woorden de vergadering met luid applaus haar instemming te kennen gaf. Aan den voorzitter werd bovendien hulde voor zijn leiding der vergadering gebracht. Internationaal Postaal P r o p a gandafeest. Na twee dagen van feestvieren h eld de Nederl. Bond van Post -en Te'.egraafbeamb ten ,.De Post" Dinsdag en "Woensdag ln het go bouw Concordia te 's-Gravenhage zijn Bondscongrea Een groot aantal afgevaardigden van onderscheiden! afdeelingen woonden deze 20e algemeene jaarverge dering van den Bond bij. Onde rde aanwezigen wa ren ook buitenlandsche ambtgenooten. T)e voorzitter van het Hoofdbestuur van den Bond, de heer W. A. H. Kerkboff, hield de openingsrede Spreker sloeg verder een terugblik over het afgo loopen jaar. Met leedwezen constateerde de voor I zitter dat ook in het afgeloopen jaar de Regeeria? n<ïS SeeQ termen heeft kunnen vinden in te gaan of de reeds zoo langen tijd geuiten wensch naar eet I algemeene reorganisatie. Zeer zeker is de Bond dank j baar voor de regeling we ke ten opzichte van brievengaarders is getroffen, doch hiermede is volstrekt, niet bereikt datgene wal noodig ie. Yfaa' hoewêi ook de kindertoeslag voorziet in het aki1 noodzak "ijlere van do groot e gezmnen. maken duurdere levensomstandigheden" 't noodzakelijk d» over de geheele linie de salarissen vorbeterd word®°i evenals dit voor leger en vloot 1b geschied. Spreker was dankbaar -\oor het door den directe® generaal geoproke.i woord. In verband met de r voering van dezon hoogsteu chef, merkte spreker 00 dat de Bond freer zeker gaarne tevredenheid

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2