BINNENLAND. Frankrijk. P a rijg, 28 Mel. In antwoord op eene Interpellatie over de noodzakelljkiheld om de koloniale havens te Pointe-&-Pitre, Fort de France en Tahiti in te richten met het oog op de opening van het Panamakanaal, ver klaarde de minister van koloniën, dat hij het onnoodig acht noodhavens in te richten in Pointe-è-Pitre en Fort de France. Die havens zullen echter verbeterd worden voor plaatse lijke behoeften. De minister voegde hieraan nog toe, dat hij wat Tahiti betreft de reeds verrichte pogingen zal voortzetten om prak tische resultaten te krijgen. Hij hoopt <-en werk tot stand te brengen, dat Frankrijk eer aandoet en het voordeel aanbrengt. (Toe juichingen). De Senaat nam eene motie van vertrouwen In de regeering aan, dat binnen den kortst mogelijken lijd de noodige inrichtingen in de havens van de Antillen en in Oceanie zullen worden gemaakt voor de opening van het Panamakanaal. De oud-ministers Messimy en Paul Boncour hebben, ter vervanging van het regeerings- ontwerp tot herstel van den driejarigen dienst tijd, een wetsontwerp ingediend, dat de in stemming moet hebben verworven van de ver tegenwoordigers der linies republlkeinsehe Kamergroepen. De hoofdstrekking van het wetsontwerp komt hierop neer, dat wordt verlangd, zonder dat het beginsel zelf van de wet van 1905 wordt aangetast, dat de sol daten van de lichting, die vatbaar is om naar huis te worden gezonden, onder de wapenen worden gehouden, totdat de recruten ne- kwaam zijn om dienst te doen. Het tegenont werp vermindert den duur van den actieven dienst van 3G tot (gemiddeld) 29 maanden. Maar het bepaalt, als voortzetting van den actieven dienst, dat de met groot verlof huis waarts gezonden manschappen vijf jaar be schikbaar worden gehouden en in dien lijd twee malen gedurende 23 dagen onder de wa penen worden geroepen voor herhalingsoefe ningen, hetzij tijdens de groote manoeuvres, hetzij in de instructiekampen. Bij algemeen reglement zullen de diensten aangewezen wor den, waarbij dc manschappen van den gewa- penden dienst in oorlogstijd werkzaam kun nen worden gesteld; alle andere diensten zul len worden opgedragen aan burger werklie den of aan manschappen van den hulpdienst. Eindelijk worden een aantal maatregelen voorgesteld om de lichamelijke opleiding en de militaire voorbereiding van de jeugd beter te regelen. Van socialistische zijde zal een amende ment worden ingediend, strekkende om voor den staat verplichtend te maken de verzeke ring van alle militairen van het actieve le ger, de reserve van de landweer tegen de eco nomische gevolgen van de ziekten of van de ongevallen, voorkomende in den loop van den dienst. De Temps brengt nadere bijzonderheden over dc soldnlenbctoogingen in Rodez, waar van onder de telegrammen melding is ge maakt cn die een zeer ernstig karakter dra gen- Dc muitende soldaten begaven zich, op een trompetsignaal, met geweer cn bajonet naar het binnenplein' van de kazerne. De ma joor Angelby greep het geweer van een sol daat van de wacht en hield met geveld ge weer de eerste groep, die naar buiten kwam tegen met de bedreiging: „De eerste, die buiten komt, is een kind des doods!" Dit had dade lijk effect. Onderofficieren hielden de andere betoogers tegen Men had hier te doen met een vooraf beraamd plan. De muiters zouden een in eene andere kazerne gehuisvest bataillon bewegen om mee te doen en zich dan op weg begeven naar Albi om daar het 15e regiment te ontmoeten. Zij zouden de deuren van de munitie- en voormadmagazijnen open loopen. De muzikanten hadden besloten aan het op roer mee te doen. Uil Nancy zijn een aantal soldaten, in wier ransels anti-militaristische liederen cn com- promiltcerendc stukken waren gevonden, naar Afrika gezonden, waar zij zullen worden in gelijfd bij de strafcompagnieën. Hetzelfde is Dok geschied met een veertigtal soldaten van het garnizoen van Toul. Parijs, 26 Mei. Ten gevolge van de da den van o-phitsing van militairen tot onge hoorzaamheid zijn heden morgen huiszoekin gen gehouden, zonder dat daarbij incidenten voorkwamen, in het bureau van den algemee- nen arbeidsraad, d bureaux en verscheidene vskvereenigingen van de arbeidsbeurs. Daarbij zijn anti-mililniristische brochures in beslag genomen en brieven, van militairen afkom stig. Ook bij een dertigtal militaire personen in Parijs en de voorsteden zijn huis/.oekingen verricht, voorts een tachtigtal in de provin cie. In Marseille zijn vele stukken in beslag genomen. Tot dusver is geen enkele arresta tie verricht ofschoon de politie van een aantal bevelschriften voorzien is. Parijs, 2 6 Mei. Het parket is van oor deel, dat de talrijke stukken, die heden mor gen in beslag zijn genomen, het duidelijk be wijs leveren van dc deelneming van ver scheidene revolutionaire syndicaten aan de laatste kazerne-incidenten. Brieven van sol daten bewijzen, dat een aantal ingelijfde syn dicalisten in de kazerne de anii-militaristi- sclie propaganda voortzetten. De protestbetoogingen van verleden Zondag der socialisten en syndicale partijen van het Seine-departement tegen den drié-jarigen diensttijd in Pré Ssint-Gervais zijn zonder ecnig incident verloopen. Er waren op li terrein 20 tribunes opgesteld, waar omslrc i 90 sprekers hunne toespraken hielden tot de opgekomenen ,wier aantal op 50 60.000 wordt geschat. Van de sprekers trok inzonderheid de aandacht een priester, die met een be roep op de woorden van Christus: „Vrede op «arde en den menschen een welbehagen" en pWie het zwaard gebruikt zal door het Zwaard omgekomen" tegen den driejarigen! diensttijd sprak. De betoogers, onder wie vele vrouwen en kinderen waren, zongen de In ternationale en andere revolutionaire liede ten. begeleid door fanfares van socialistische vereenigingen. Tot handhaving van de orde waren uitger fireide maatregelen genomen en eene aanzien- ijke macht stond nog gereed om, zoo noodig, bij te springen tot bewaring van de rust; maar .de rustbewaarders behoefden niet op te tre den, want de menigte gedroeg zich stipt naar de aanwijzingen van hare eigen vertrouwens mannen. Engeland. lenden, 26 Mei De suffragettenleids-' vrouw, mrs- Ps-nkhurst, die den 12en April1 voorloopig in vrijheid gesteld was om ge zondheidsredenen, is heden morgen opnieusv in hechtenis genomen, omdat zij de voorwaar den waarop zij op vrije voeten was gesteld, lieeft overtreden. Italië. Het laatste gevecht bij Dernn heeft, vol gens ceai bericht van dc Corricre della Zera, zwaardiere verliezen gebracht dan door de Italiaarsche regeering is toegegeven. Gewon den die. in Napels zijn aangekomen, schatten het verlies aami dooden en gewonden op 1000 main, een getal, daA ondanks de démen>- tis van de regeering, niet ver van de waar heid verwijderd schijnt te zijn. Drie officie ren zijn in handen vain den vijand gevallen, de majoor Gusman niet zijn adjudant luite nant Amedeo en de kapitein Borghi. Heit is te venvachten dat de nieuwe opperbevelheb ber, generaal Salsa, die nu in Detma is aan gekomen, krachtig zal optreden om deze kustplaats tegen de aanvallen van de onmid dellijk voor haar staande Bedoeïnen te be schermen en dezen in heit achterland terug te dringen. Portugal. Lissabon, 2 6 Mei. Een aantal werkloo- zen, die op het Gonmiercio-plein samen schoolden en weigerden uiteen te gaan, wer den door de republikeinsche garde te paard genoodzaakt zich te verwijderen. Een werk man werd gewond. Rusland. Petersbrug, 26 Mei. De Czaar is heden morgen om 9 uur in Zarskoji Selo terug gekeerd Zarskoje Selo, 2 6 Mei. De Fransche ambassadeur Delcassé is heden met admiraal Le Bris, den chef van den generalen staf der Fransche vloot, door den Czaar in audiëntie ontvangen. Petersburg, 26 Mei. De "Wladikawkas- spoorwegmaalschappij heeft aan een consor tium voor een bedrag van f 22,861,734 44 pets. door den Russischen staat gewaarborgde be lastingvrije obligatiën overgegeven. De uit gifte van de leening zal eerstdaags geschie den. japan„ Uit Tokio wordt bericht, dat de toestand» van den mikado steeds beter wordt. Allerlei. De autobandiet Duvignon die te Parijs op den ingenieur Dardenne schoot en er met diens auto vandaar ging is te Essigny-Ie- Grr.nd, een dorpje bij St. Quentin, eerst na een •vervolging van anderhall' uur gegrepen. Do Parijsche politie had zich Woensdag morgen vroeg naar de kamer van een vrouw begeven, die Eliza Pans, de bijzit van Duvignon, ken de. Daar bleek uit een brief, dat het paar met de gestolen auto zou trachten de Belgi sche grens te bereiken. Toen werd de politic te St. Quentin telefo nisch gewaarschuwd. De commissaris daar ter plaatse begaf zich per auto, vergezeld van drie inspecteurs, naar Essigny, waar den vo- rlgen avond laat een auto met twee inzitten den was aangekomen. De poütie bleek met het vermoeden, dat dit de gezochten wel zou den zijn, op het goede spoor. Zij omsingelde het kleine hotel, waar de auto gestald was, en drong daarop de kamer binnen, waar Du vignon mot zijn gezellin zich bevonden. De vrouw gaf zich dadelijk gevangen, doch Du-* vignon sprong uit een raam en ging er van door, gevolgd door de politie. Tal van boeren namen ook aan de jacht deel, een paar had den zich met jachtgeweren gewapend. Toen dc vluchteling eindelijk doodop neerviel, wa ren zijn vervolgers vlak achter hem. Hij- stond weer op en schoot driemaal op hen, zonder iemand te treffen. Een der gewapende boeren school hem toen in het heen, waarop hij zich zonder verder verzet liet grijpen. In zijn zakken vond men nog twee revolvers en 20 franken. Duvignon wil alle schuld gooien op Eliza Pans, die hem, naar ::egt, tot zijn misdaad heeft aangezet. Zii houdt daarente, vol, dat zij niets wist van den moordaanslag op den ingenieur Dar denne en dacht dat Duvignon de auto gekocht had. De Parijsche bladen melden, dat Dardenne waarschijnlijk geheel zal herstellen. Duvignon is lid eener respectabele familie te Brussel. Zijn vader is directeur eener le- vensverzekerings-maatschappij. Voor Duvig non zijn misdrijf beging moet hij zijn vader voor 4300 fres. hebben opgelicht. Sanders Walker, de bankier te Maton in den staat Georgië (V. S.,) is Donderdag mor gen Vroeg gestorven aan de gevolgen der ver giftiging door t innemen van een sublimaat- pastille. Hij is tot het laatst bij bewustzijn ge bleven. Van de New Yorksche dievenbende, zijn eindelijk twee leden onschadelijk gemaakt. Vier gemaskerden vielen Donderdagmiddag den banklooper James Wintrcss aan en tracht ten hem zijn tasch met bankpapier te ont rukken. Toen de man zich verdedigde, scho ten de roevers op hem en verwondden hem aan den rechterarm. Ook kreeg hij een slag met een ploertendooder, waardoor zijn sche del bloot kwam te liggen. Hij hield echter zijn tasch vast tot politieagenten toeschoten, een der roovers werd doodgeschoten en een tweede werd nz- een lange jacht gegrepen. I>e twee anderen zijn ontkomen. In het circus Bush te Weenen had dezer dagen een ernstig ongeluk plaats, toen tegen hel einde der voorstelling een zware hang brug, die voor de decoratie-wisseling dien de, naar beneden viel. Vier van de zich in de manege bevindende Bedienden werden on der het instortende materiaal begraven en gewond; een van hen overleed spoedig. Ook toeschouwers liepen verwondingen op. Er ontstond een paniek, die echter spoedig tol bedaren kwam. De Staatscourant van Dinsdag 27 Mei bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: eeryol ontslagen de luitenant-kolonel II. Spanjaerdt Speekmaan, van de 2c infa; brigade; op aanvrage de kapitein jhr. K. A. A. von Steiger van het 20e regiment infan terie, met benoeming tot reserve-majoor, commandant van het 19e landweerdistrict; benoemd bij den staf der infanterie tot majoor ter beschikking van den minister van •oorlog dc kapitein op non-activiteit L. Thomson, lid van de Tweede Kamer; benoemd bij het 20e regiment tol kapitein de le luitenant C. J. zJ. Kesfsner, van het 22c regiment; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde L. C. Dumont, civicl-ingenieur, direc teur van openbare werken te Haarlem; benoemd tot rechter in de rechtbank te Arnhem mr. H. W. van Tienhoven, thans idem te Alkmaar; benoemd tot rechter in de rechtbank te Amsterdam mr. B. M. Taverne, rechter in de rechtbank te Rotterdam; benoemd tot notaris te Rotterdam J. Koop man, candidaat-notaris aldaar; op verzoek eervol ontslagen L. P. de Groot als notaris te Groningen; benoemd cn aangesteld tot officier van ge zondheid 2e klasse bij het Nederl.-Indische leger de arts M. M- G. Woenadregt; benoemd tot commies der posterijen 4e ld. H. van Spankoren en J. P. A. de Wilde, thans adspirant-commies en A. P. van Leeu wen, thans surnumerair. Hi M. de (Koningin ontving gisteren ten paleize Het Loo, den minister van Binnen- landsche zaken, den heer Heemskerk, in audiëntie. Men meldt uit Vlissingen: Gisterenavond bracht de Vereeniging „Vlis singen Vooruit" namens de burgerij met het muziekgezelschap „Ons Genoegen" ter gelegen heid van den verjaardag van de Engclsche Koningin een ovatie aan den commandant van het Engclsche jacht. Eerst werd hel Engelsche volkslied gespeeld, hetwelk door de beman ning staande werd aangehoord. Na de uitvoe ring van enkele nummers werd het bestuur van „Vlissingen Vooruit" door den comman dant van den valreep ontvangen. Bij monde van den heer Fonleyn, vice-voorzilter, werd hij gefeliciteerd met Hare Majesteits verjaar dag en de erkentelijkheid betuigd, dat hij deze ovatie wel wilde ontvangen. De commandant antwoordde eveneens erkentelijk te zijn en de gelukwenst-hen te zullen overbrengen. Daarna werd het bestuur en de muzikanten aan boord genoodigd en getrakteerd. Er werd eenig vuurwerk afgestoken. Intern, opium-conferentie. Dc Nederlnndsche regeering heeft de intern, opium-conferentie verleden jaar te Den Haag gehouden, togen 1 Juli a.s. wederom aldaar bijeengeroepen om een beslissing te nemen in zake de satificatie der tractaten in weerwil dat niet alle Staten tot de conventie zullen toe treden. Een Belgisch consulaat zal worden ge vestigd le Medan, als centrum van de gutta percha cultuur, op het eiland Sumatra. De heer Haggemacker zal den nieuwen con- sulairen post bezeilen. Instelling van een vertegenwooir* digend Bichaam in f4ed.-!ndöë. Naar wij vernamen heeft de Ra-ad van State dezer dagen ter overweging ontvangen twee wetsontwerpen met één memorie van toelichting, houdende wijziging van het regle ment op het beleid der regeering in Neder- landsch-Indië en van de Indische Comptabili teitswet. De voorgestelde wijziging van het Regecringsreglement heeft de strekking om een Kolonialen Raad in te stellen, gedeeltelijk bestaande uit ambtelijke leden, gedeeltelijk uit niet ambtelijke aan te wijzen bij verkiezing door en uit de ingezetenen. De gouverneur- generaal zal ambtshalve voorzitter, de vice- president van den raad van Indië onder voorzitter van den Kolonialen Raad zijn. In verband hiermede heeft de voorgestelde wijziging van de comptabiliteitswet de strek king verandering te brengen in de wijze van tot standkoming van de Indische begrooting in dier voege ,dat deze eerst in Indië voorloo pig en daarna door de Starten-Generaal defi nitief vastgesteld wordt. Eerste Kamerverkiezing. Naar men verneemt zullen de Staten van Noord- Hollancl tegen 10 Juni e.k. worden bijeenge roepen voor de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal in de plaats van wijlen den heer Breebaarl. De KameFverkiezingeR. Wij maakten melding van een bericht betreffende de candidatuur Zijlslra en Van der Hoop van Slochteren in het district Ap- pingedam. De „Nieuwe Prov. Gron. Ct.' schrijft hier over „Niet de heer Zijlstra heeft een candida tuur aanvaard naast de clir.-hist., maar de heer v. d. Hoop van Slochteren heeft een can didatuur aanvaard naast die van den heer Zijlatra. De anti-revolutionairen zijn echter daarover niet ontsticht, aangezien de clir.- hist. slechts doen wal zij zelf deden, n.l. ge bruik maken van lnin recht.'' De R.-K. kicsvereeniging Noord-Bra bant, afdeeling 's Hertogenbosch, heeft beslo ten f 1000 af te staan tot steun voor dc ver kiezingen boven den Moerdijk. De Vad. zegt. naar aanleiding van het zich candidaat stellen van mr. Tideman to Kampen: „Het is haast niet om te gelooven, en wij vertrouwen, dat de heer P. Tideman hoe las hij zich ook moge voelen van de concentratie, diiecl zal bekend maken, dat hij in geen ge vel eene candidatuur za- laanvaarden. Als hij dit verzuimt te doen, speelt hij in de kaart der- coalitie. En de concentratie-mannen in Kampen zullen goed doen als één man vast te houden aan den door de Centrale gcstelden candidaat. Kampen werd in 1905 door de vrijzinnigen gewonnen men vergete liet niet met een meerderheid van slechts 83 stemmen, en on der de stemmen, die de liberaal toen ver kreeg, waren er vele van met-liberalen." De Katholieke kiesvereeniging te Vlissin gen heeft candidaat gesteld voor de Tweede» Kamer in het district Middelburg den heer J. II. Blum ,aftredejid anti-rev. Vrijzinnige kiesvereeniging „Vooruit- i. tc Amsterdam stelde in haar vergader ring van gisteren avond tot candidaat voor de Tweede Kamer in district Amsterdam HU den heer mr. B. E. Asseher. De Arnh. Crt. bericht, dat in het kies district RHeden van vrijzinnige zijde pogin-» gen worden aangewend om een candidaat »voor de Tweede Kamer te stellen. De Centrale R.-K. kiesvereeniging in het ütidsdistrict Doetinichem, heeft den heer P. v. Vliet, (a.-r.), opnieuw candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De Centrale Christ.-Historische kiesver eeniging in het district Ommen vergaderde Maandag avond te Almelo tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Gesteld werd mr. C. G. A. Bichon van Ys- selmonde, aftredend lid. De candidaat der vrijzinnigen in hef kiesdistrict Sneek, is mr. J. C. Kielstra to Zeist, Oost-Indisch ambtenaar met verlof, die de candidatuur heeft aangenomen. Door de r.-lc. kicsvereeniging in het dis trict Tilburg werd Zondag de eindstemming gehouden over den te stellen candidaat voor de Tweede Kamer. Uitgebracht werden 665 stemmen en wel 487 op den heer A. H. A. Arts (aftr.), 165 op den heer J. van Rijzewijk en 13 op den heer J. Slotemaker. Gekozen is! dus de heer Arts (aftr.) (Tel.) Naar de N. R Ct. verneemt, zal jlir. mr. V. de Stuers wederom candidaat gesteld wor den in het district Weert. Bij een eventueel met aannemen van de candidatuur wordt als candidaat genoemd de hoer Kolkman, zoon van minister Kolkman, burgemeester van1 Weert. Men schrijft uit Gulpen aan De Tijd, dat In het Kamerdistrict Gulpen o.m. als legen- candidaat van jhr. mr. Ch. Ruys de Beeren- brcuck, reeds voor enkele maanden door de centrale R.-K. kiesvereeniging in het district tot candidaat geproclameerd, zal optreden de heer Schrijen, onderwijzer aan een openbare lagere school te I&rkrade. In het Kamer- en Statendislrict Gorin- chem is rechts nog niet klaar met zijn candi-f dalen. Het schijnt, dat de heer Pollema, die eerst de candidatuur aanvaard had, zich daarna terugtrok, op aandrang zich toen weer beschikbaar stelde, nu toch op het laatste oogenblik weer weigert om een candidatuur te aanvaarden. Men is benieuwd wie nu de candidaat zal zijn. Voor de Staten is van rechts voorloopig één- candidaat gesteld, een anti-reVolutionnairJ men wil ook nog een Christ.-IIistorischen can didaat stellen. Men meldt, dat verschillende aideelin- gen vam den Bond voor staatspensioonnee- ring in het district Alkmaar ernstig zullen overwegen om in navolging va® de afd. Alkmaar den kiezdrs aan te raden, naar eigen overtuiging te stemmen (wat m de praolijk neerkomt op een stemmen op dan sociaal-democraat Gerhard Red. U. D.), waar de antwoorden van den heer Van Fo re est op de vragen van den Bond. onvoldoen de werden geacht. Een burgemeesters benoe- m i n g. Men schrijft uit Middelburg aan de Nieuwe Ct-: De aan onze stad grenzende gemeente Kou- dekerke, wier bewoners voor een groot deel eigenlijk „stadsmenschen" zijn, was door de verkiezing van den heer H. J. E. Gerl&ch van St. Joosland, tot lid van Gedep. Staten van Zeeland .sinds een paar maanden zonder bur gemeester. De Staatscourant van gisteren bracht nu het bericht van de benoeming van den heer H. P. baron van der Borch van Verwolde. Deze Benoeming wordt in Koudekerke ver re van mei ingenomenheid begroet Het was namelijk bekend, dat onder de sollicitanten zich bevond de heer ihr. A. H. van Doorn van Koudelcerke, thans burgemeester van Vee- re en Yrouwepolder .iemand die door zijn familierelaties met de plaatselijke toestanden geheel op de hoogle is en die hier algemeen gezien is. Ook solliciteerde de burgemeester van Brouwershaven, de heer ihr. H. J. van Adrichem Boogaert ,ook iemand van een oude Zeeuwsche familie. Beide heeren zijn gema tigd liberaal. Deze heide heeren worden, in tegenstelling met de aanbeveling van den commissaris der Koningin, gepasseerd en benoemd wordt een zéér jeugdig, hier vreemd persoon, zoon van een anti-revolutionair Tweede Kamerlid. Het is dus wel te begrijpen, dat het bericht nmt zéér gimengde gevoelens gelezen is, het geen ons reeds onomwonden werd medege deeld. De Haagsche Duinwaterlei ding. B. en \V. van 'sGravenhage hebben den gemeentteraad voorgesteld te besluiten, om voor de gemeente, ten behoeve van de duinwaterleiding, van den staat der Neder landen aan te koopen de rijksduingronden tusschen Scheven in gen cn het "Wassenn arsche Schelpslag, groot ongeveer 1006.43.20 H.A. voor f 250.016.25. Naar het Vad. meldt, vertrekt de gcp. luit.-kol. Ten Raa, werkzaam op Uïet Krijgs geschiedkundig Archief, heden naar Berlijn, tot het verrichten van krijgsgeschiedkundige nasporingen. Dc volgende alphabetische aanbevelings lijst is opgemaakt voor rechter in de rechtbank te Assen: mrs. dr. G. M. Doornbos, advocaat le Assen; G. Sluis, rechter in de rechtbank te Dordrecht en C. Uiterwijk, kantonrechter te Leeuwarden. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot kan- tonrcchler-plaatsvervangcr in het kanton "Winschoten, met ingang van 1 Juni 1913, mr. E. Meindersma, advocaat en procureur te "Winschoten, tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogcre Burgerschool te Sappemeer. Bij Kon. besluit is aan C. L Smagge ver gunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits hij overigens aan de daar toe bij de wet gevorderde vercischten voldoe. Bij Kon. besluit is A. A. van Gooi, hoofd der openbare lagere school te Haaften, be noemd tol ridder in de orde van Oranje- Na ss au'. Bij resolutie van den Minister van Ko loniën, van 23 Mei 1913, afd. D. no. 52, is mr. - i F. Boele ter beschikking gesteld van déö' Gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, led einde daar te lande te worden geplaatst bW den bureaudienst, waaronder begrepen dé- dienst ter griffie van het Hooggerechtshof en van Europeesche of inlandsche rechtbiSW ken. Bij resolutie van den Minister van Ko* loniën van 22 Mei 1913, afd. D. no. 31. is diens resolutie van 17 Februari 1913, afd. D, no. 41, voor zooveel daarbij mej. A. M. "W. H AntoV nysen ter beschikking van den Gouverneur* generaal van Nederl.-Indië is gesteld om té' worden benoemd tot onderwijzeres der der* de klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande, op haar verzoolt* Ingetrokken. Gesteld ter beschikking van den goiju verneur-gcneraal van Ned.-Indië Yoor tijd ei 1$ ingenieur bij de Staatsspoorwegen S. MenasSés te Weenen VHI, en voor tijdelijk onderop* zichter Bij de Staatsspoorwegen W. J. Wel* mar te Den Haag. Voordracht Gemeente-biblio thecaris Rotterdam. B. en W. van Rotterdam bevelen den gemeenteraad aan voor de benoeming van een bibliothecaris der gemeente-bibliotheek cn -leeszalen: 1. dr J. A. Vor der Ha! leeraar aan de II. B S', en de Handelsschool te Haarlem; 2. dr. Sevensma, conservator van de univei bibliotheek te Amsterdam; 3. T. Folmcr, bliothecaris van het Rotterdamsch Lecskai i net. Begrafenis ou d-m lnlster van Rappard. Onder zeer groote deelneming is heden te 'sGravenhage ter aarde hr M het stoffelijk overschot van den gepc neerd luitenant-generaal W. F. Ridder Rappard, oud-minister van Oorlog. Ter begraafplaats was de minister van Oor log vertegenwoordigd door den secretaris generaal Doorman, terwijl mede aanwezig waren alle ministers uit het kablnet-de Mees ter, behalve de heer de Meester zelf, die uil- stedig was; de oud-ministers Eland en Coo): de chef en de sous-chef van den generalen staf; verschillende stelling- en divisie-com mandanten, o. a. generaal Fabius van Amster dam, inspecteurs van onderscheidene wapens, deputaties van de Hoogere Krijgsschool en van het tweede regiment veld-artilleric, tal van oud-opperofficieren, oud-vice-admiraal van den Bosch, oud-gouverneur-generaal Roo- sebooni; de Grootmeester jhr. de Ranitz, en onderscheidene chefs van afdeeiingen van het departement van Oorlog en van speciale dien sten. Hoewel het de wensch was van den ovc ledene dat aan zijn graf niet zou worden go sproken, was het generaal Staal vergund eenige woorden te wijden aan de nagedachte nis van zijn ouden vriend. Generaal Staal, die daarom niet trad in eene beoordeeling van het ambtelijk leven van den ontslapen opper officier, bepaalde zich tot een woord v dank voor de vriends'chap, die van Rap- hem steeds had bewezen. Een zoon dankte voor de eer aan de n gedachtenis van zijn vader bewezen. Nat. Bond van Protestan' sche kiezers. Door den Nationalen bo van Protestantsche kiezers is een manif verspreid, waarin de redenen worden uiteer gezet die geleid hebben tot oprichting va den Bond. In dit manifest heet het o.a. da deze bond geen nieuwe politieke partij wi zijn, maar zich stellende boven de paHije wil trachten ook bij de komende verkiezingen met de daad hare beginselen ingang te do vinden en zooveel mogelijk toe te passen. De Internationale Vrouwen raad te gast bij „De Vrouw 1813— 1913". Het bestuur van den Intern. Vrou wenraad, daartoe door het bestuur van dr tentoonstelling „De Vrouw" uitgenoodigd tot een bezoek van deze tentoonstelling, arri veerde Zaterdagmiddag aan het C. S. te Am sterdam. Een 15-tal dames wachtte aan het C. S. de komst van het bestuur af. Onder de dames van den Intern. Vrouwenraad, bevindt zich lady Aberdeen, echtgenoote van den onder koning van Ierland. Na de begroeting namen cenigc u.i'rs plaats in de gereedstaande auto's, andere gingen per motorbootjes naar de terreinen van de tentoonstelling aan den Amsteldijk. Om ongeveer 4 uur arriveerden de dames, die ontvangen werden in de groote entrée- hall en door mevr. dr. Mia Boissevain wer den toegesproken. Na de welkomstrede van de presidente werd een feestcantate onder leiding van den heer J. Schoonderbeek ten gehoore gebracht. Hierna werd de tentoonstelling bezichtigd. Om half 5 werd, eveneens in de groote hall, de thee gereserveerd. Zaterdagavond om 7 uur vereenigde hel be stuur zich met zijn gasten aan een diner, waaraan tal van toasten werden uitgebracht. Volksbond tegen drankmis bruik. Op den beschrijvingsbrief van de op 28 Augustus te Amsterdam te houden 40ste Alg. Vergadering van den Volksbond legen Drankmisbruik komen o.m. de volgende voor stellen voor. Een voorstel van het hoofdbestuur met de strekking, leden van het hoofdbestuur b'j hun periodieke aftreding niet meer herkies baar te stellen en wel op grond van dc wen- schelijkheid een periodieke verwisseling van krachten bij de leiding te bevorderen. Een voorstel heeft de bedoeling een com missie te benoemen ten einde te onderzoeken welke voorschriften bestaan en naar welke regelen wordt gehandeld bij burgerlijke arm besturen, kerkelijke en bijzondere instellin gen van weldadigheid in gevallen waarin drankmisbruik oorzaak is van de behoefte aan ondersteuning. In een ander voorstel wordt aan het hoofd bestuur opgedragen eën commissie te benoe men waarin personen met het buitenleven en de dorpstoestanden in verschillende stre ken bekend, zitting hebben, teneinde le on derzoeken op welke wijze onder de bevol* king van het platteland de strijd tegen het drankmisbruik het krachtigst kan worden bevorderd. De afd. Worraerveer stelt ann de Alg- Ver gadering voor 't hoofdbestuur op te dragen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2