N°. 335 Tweede Blacs. IS Jaargang DE E EM LAN DER' Zaterdag 21 Juni 1913. BINNENLAND. FEUILLETON. Het Eeuwige Leven. Hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURG. Uitgevers: VALKHOFF Ca ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort1.00. Idem franco per post - 1.50. Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) - 0.10. Afzonderlijke nummers - 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Advertentiön gelieve men liefst vóór 11 uur, familie- advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. liet district Amersfoort. Van geen district heeft de uitslag van de stemming zooveel verrassing in het land ge baard als van Amersfoort, dat beschouwd werd als een der vaste burchten van de Coa litie en thans, 'mits allen zich 'n uiterste in spanning van alle krachten getroosten, voor mr. W. H. de Beaufort gewonnen kan wor den. Het stemmenaantal van den liberalen can- didaat steeg van 2409 in 1909 tot 5007, terwijl de heer van Asch van Wijck van 4725 op 5118 en dr. van Leeuwen van 629 op 775 kwam. Wat in dit district nooit voorgekomen was, is thans geschied: de rechtsche partijen ble ven in de minderheid. Wij laten hieronder volgen de uitspraken 'der kiezers van 1888 af: links rechts 1888 S21 1624 1891 709 1423 1897 1631 4034 1901 (Juni) 923 3470 1901 (Aug.) 2089 2410 1905 3922 4485 1909 3098 4725 1913 5782 5118 In 1909 had rechts de absolute meerder heid in 14 gemeenten van het district; slechts Woudenberg gaf 'n linksche meerderheid en in Zeist brachten liberalen en socialisten te zamen 13 stemmen meer uit dan de coalitie. Dinsdag behaalde rechts slechts in 7 ge meenten 'n absolute meerderheid (Achttien hoven, Soest. Stoulenburg, Westbroek, Bun schoten, Eemnes en Hoogland); in 8 gemeen ten hadden de vrijzinnigen de absolute meer derheid (Amersfoort, de Bilt, Maartensdijk, Woudenberg, Zeist, Doorn, Leusden en Maarn) terwijl in Baarn de vrijzinnigen wel niet de absolute meerderheid maar toch het grootst aantal stemmen behaalden Beschouwen wij de verschillende gemeen ten nu nader; Amersfoort 1905 1909 1913 Lib. 1128 863 1610 Soc. 116 221 222 Clcr. 996 1123 1167 ■Baarn. Lib. 479 309 537 Soc. 115 137 215 Cler. 481 5-12 511 £eist. Lib. 615 477 863 Soc. 47 163 199 Cler. 570 627 656 De Bilt. Lib. 221 110 294 Soc. 6 23 53 Cler. 195 186 226 Maartensdijk. Lib. 173 42 176 Soc. 5 5 10 Clcr. 141 57 .134 Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels..f 0.50. Elko rogol meer- 0.10. Dieustaanbiedingen 25 cents bij vooruitbetaling. Grooto lettors naar plaatsruimto. Voor handel en bedrijf bestaan zoor voordooligo bopalingon tot het horhaald ndvortooren in dit Blad, bij abonnomenL Eone oirculaire, bevattende do voonvaardon, wordt op aanvraag toegezonden. Wcslbroek. Lib. 59 18 68 Soc. 1 1 Cler. 77 83 99 Aclitfienhoven. Lib. 39 26 42 Soc. 1 Cler.— 68 59 65 Doorn. Lib. 131 93 337 Soc. 6 16 9 Cler. 182 196 158 Maarn. Lib. 38 32 115 Soc. 1 2 1 Clcr. 55 77 44 [Woudenberg. Lib. 209 190 285 Soc. 3 8 3 Cler. 110 102 75 Leusden. Lib. 196 137 234 Soc. 7 7 20 Clcr. 179 1S6 205 Stoulenburg. Lib. 31 26 28 Soc. 1 3 2 Cler. 109 126 131 Hoogland. Lib. 33 32 74 Soc. 4 4 7 Cler. 326 322 391 Bunschoten. Lib. 8 4 12 Soc. 4 5 Cler. 415 355 491 Eemnes. Lib. 22 8 21 Soc. 5 3 Cler* 155 22-1 213 Soest. Lib. 210 76 281 Soc. 18 31 24 Cler. 426 449 549 Naar links gingen dus sinds 1909 ,om": Amersfoort, Baarn, de Bilt, Maartensdijk, ieder in eigen kring propaganda maakt en de kiezers opwekt toch trouw ter stembus te gaan, is de kans werkelijk groot, dat wij Amersfoort ,om" krijgen. Maar dan mag ook niemand thuis blijven, kan geen stem gemist worden enmoeten reisplannen beslist uit gesteld worden! Doorn, Maarn en Leusden. De rechtsche meerderheid vermimderde in Westbroek van 65 tot 30, in Achttienlioven van 33 tot 22, in Eemnes van 216 lot 189, in Soest van 342 tot 244. Uit de cijfers zou natuurlijk nog veel meer te leeren zijn; zoo zou men kunnen bereke nen hoe sterk de vrijzinnigen in stemmen aantal vooruitgegaan zijtn (opvallend sterk vooral in de Bilt, Maartensdijk, WcsCbroek, Doorn, Maarn, Hoogland, Soest) maar dat laten wij over aan de lezers zelf, die thans voldoende gegevens hebben. Evenwel, zij moeten daarmee wachten tot na de verkie zing; want de eerstvolgende dagen moeien niet besleed worden aan beschouwen en na praten maar aan werken en werken en nog eens werken. Indien allen hun uitersten best doen en Hit «le Pers De uitslag der stemming. De Meiboom is van de kap, zoo begint de Nieuwe Arnh. Ct. te schrijven. Dr. Kuyper ervaart nu dat de revolutie bouw, ook al zet men den Meiboom in de kap, niet bestand blijkt tegen een Juni storm als wij Lhans hebben beleefd. Het blad is van meening dat hieruit volgt, dat de kansen van Links op bij de herstem ming te behalen winst zeer groot zijn; zon der te groot optimisme mag men van do 47 herstemmingen op 42 ten gunste van L. re kenen, terwijl van 3 de uilslag twijfelachtig schijnt. Doch alleen onder deze mils dat Concen tratie en S. D. A. P. de harden ineenslaan en elkaar nergens, zooals nu Sveder te En schedé met de verkiezing voor de Prov. Sta len het geval schijnt tegenwerken. De vraag mag niet zijn, kunnen wij alleen door eigen kracht misschien een partij-suc ces behalen; maar: hoe kunnen wij met de beste kans om te slagen, de Goahlie bre ken? Déérom gaat het, en uitsluitend dó&rom. Geschiedt dit, dan oeoi Linker meerder heid van 51 tot 64 stemmen zeker. Reeds thans staat vast, dat Dr. Knyper'a „Adnanopel" nic-t zal vallen en dat dezo hon derdste gedenkdag zijn "Waterloo is geworden voorts dat de Openbare school behouden blijft. 'Eindelijk staat vast, dat er op een meerderheid voor de Tariefwet nieb valt ta rekenen. Dit ia het Bella Vista", bet schoone uitzicht, dat dezo verkiezing opent. Het christelijk" Kabinet, dat vastzit aan de aanneming der Tariefwet, zal moeten heengaan en Nederland zal eindelijk bevrijd raken van de nachtmerrie waaronder het thans leeft. Tegenover hen, die in hot wassen van „den rooden stroom" een gevaar zien, verhelen Tvij met onze nieening, dat daardoor veeleer een ge- "wcnschte toestand wordt gesohapen. Waarschijnlijk zal het aantal leden der S. D. A. P. in de nieuwe Kamer worden verdubbeld. Welnu, een pari ij van 14 leden kan zich niet •blijven onttrekken aan alle verantwoordelijk heid Het mag voor haar «niet voldoende zya op de wip to zitten, zy behoort ook haar deel te dragen van de regceringsverantwoordclyk- kcid. Weigert zij dit, dan mag niet worden ge- oischt, dat de Concentratie als Regeering zal optreden, om het spel te hernieuwen van 1905. De eenigc uitkomst zal dan moeten zyn oen zaken-kabinet, met Bos of Patijn aan 't hoofd, dat zich zooveel mogelijk blijft bewegen bmnen de neutrale zóne, zonder ooit hervormend te kunnen optreden. Wat hiervan intusschen zij, voor 's hands ver heugen wij Ons o,p onze „Bella Vista" De bouwvallen van het Coa litie- paleis met den acergehaalden Meiboom. De Zulphcnsche Ct. schrijft „Do uitslag van Dinsdag is cene aanmoedi ging, want hoe het ook loopo, het is welhaast zeker, dat het ministerie Heemskerk tot aftre den zal worden gedwongenhet land heeft on dubbelzinnig uitgesproken, dat heb noch van de vernietiging der openbare school, noch van be- echürtnende invoerrechten, noch van oen reac- tionnaire Grondwetsherziening, no oh van Tal- ma's dwangwetten weten wil. Het heeft partij gekozen tegen do schandelijke excessen van het Kuyperianisme, het heeft vcrlredeu het zaad der verdeeldheid, daj in zoo ruime uiato werd uit gestrooid. Met inspanning van alle krachten zullen de vrijzinnigen eu de socialisten bet olcricanl ge vaar kunnen verslaan. Dat deze verkiezingen sterk in de richting van bet algemeen kiesrecht gaan on geen regee ring zioh daaraan zou kunnen onttrekken, dab staat wel vast. En hetzelfde goldt van het staats pensioen. De vraag of de socialisten zich, als zij hoogcr uit den strijd komen, langer aan het meedragen der regeeringsverantwoordelljklieid zullen kun nen onttrekken, doemt op. Zij zal zich des te nijpender doen gevoelen, waar zy allicht de socialisten aantreft op don tweesprongof volharden by bun taktiék van enkel critiseeren óf meehelpen binnen te halen de vruchten, die ook zij begeeren, en dis thans beginnen te rypen." De Provinciale Groninger Cou rant constateert in den uilslag een groote negatieve cn een groote positieve beteekenis. ,,De negatieve is deze, dat de coalitie klap heeft gekregen. Dat wij hoogstwaarschijnlijk van de tariofwetverhooging on do hokijes-aystecm- grondwetsherziening versolioond zullen blijven, is een zaak, die werkelijk wel tob heel veel blijd schap stemt. Dat de sectarisch© gcitenfokvereeni- ging voor ons volk evenmin aantrekkelijk ecbynt als de verdiensten van de ter kwader uur uit- gebroeide verhooging van do tariefwet is een buitengewoon aangenaam verschijnsel. Wy' hebben hier dus alle aanleiding voor blyde hope, al is 'hier niet de zekerheid, di© wij in enkel-e bladen geuit vinden. De tweede, de positieve beteekenis, is do sterke vooruitgang der sociaal -democratie. Eet is ook hier nog lang niet zeker of die vooruitgang zioh zal uitdrukken in een otor aantel ka merzotels en hoe veel kan: Iels er door do roo.len zullen worden bezel. och dat uiterst linh'3 veel gewonnen heeft, .at onomstootolijk vast. Verder slaat niets onomstootelijk vast. Er zijn naieve vrijzinnigen, die rekenen op 52 zetels links tegen 48 rechts en die al een zakenkabi- net-Palijn voor hun geestesoog zien verschij nen. Doch zoover zijn wij nog niet. Ja wanneer de programma's en alleen de programma's de be slissing hadden, dan waren wij klaar. Doch er is de taktiek. de vaak zoo zonderlinge leer, di» vel© menschen er toe noopt om ter wille van de partij te stemmen op die in herstemming ko mende Candida ten, die heb verst mot hun begin selen afstaan van de beginselen van den kiezer. Die taktiek, die wel tegennatuurlijke politiek verdiende te heeten, bloeit speciaal onder de best gedisciplineerde pavtyen, speciaal rechts cn uiterst links, en wij weten dus volstrekt nog niet, wat de toekomst op dit gebied ons brengeu zal. Voor te groote blydschop wuchtc men zic4 dus. Dat. is to gemakkelijker, omdat voor de corn centratio overigens geen bisoudere reden tot juichen ia. Do Vry-liberolen zijn wat vooruitge gaan, over liet geheel heeft- do concontralio nu dadelijk 11 candidaten gekozen tegen 10 ui 1909, dook dit resultaat is tegenover do nieuwheid der concentratie niet zoo bijzonder -houglijk. Want» dc Unio moet bet al liecl mooi makon nis zij met de 16 man, die in herstemming komen, haar tegenwoordige som van 21 mandaten vergroot of zelfs behoudt. Ook de vrijzinnig democraten krij gen een hardon dobber om te houden wat zij hebben. En alleen de vrijo liberalen hebben wal meer kans op wiqsL Maar daar tegenover staat, dat do socialisten vrij wat kans hébben om althans de helft van dc zetels, waarvoor zy in hei-stemming komen, te veroveren. Er is dus beslist geen overmatige reden tot (juichen. Maar -er is althans do woarschynl'yko verdwijning van een nachtmerrie on dc hoop, dat wij door do uiterste krachtsinspanning don gang van zaken in den lande in betere richting zullen kunnen leiden. De Middelburgse li c Courant wijst op het volgende: ,,Er waren ditmaal honderdduizend kiezen meer dan in 1909. Maar op aanmerkelijk«n voot uitgang kunnen do anti-revolutionairen «1 christolyk-historiséhen niet bogen on Je kat-ho^ liekon, bchalvo in hun vaste Zuidelijk© district ten, evenmin. Dat betcekent dus een aohler uitgang yoor de ooulitie. Daarentegen zijn do socialistische stemmen in zeer aanzienlijke mate gestegen cn ook het stemmenaantal dar vrijzinnigen, al hebben d©z< ook in verschillende districten terrein verloren aan de sociaal-domocraten. Op do hoofdvraaghoe het eind-resultaat zal zijn, kan geantwoord worden dat er zeer grooU lans op is, dat aan do macht der coalitie een eind komt. Wel bezitten zij reeds 40 zetels, maa* do ervaring beeft geleerd, dat rechts reeds by d« eerste stemming met volle kracht optreedt. In 1909, toon de rechtsche strooming zoo sterk wasR wonnen 3 Ij bij de talrykc herstemmingen slechts zes zetels. En nu staan hun kansen slecht in dc meests der 47 berstommings-districten." De (r.-k.) Residentiebode acht het zwaartepunt van den tegenslag gelegen in de herstemmingen „Kwam in 1909 de minderheid van 49 Rcrhtu aanstonda op een meerderheid van 54 en werd deze bij do herstemming op 60 gebracht...., van do 69 zetels, die Rechts met inbegrip dan van Ommen on Ed© gebleven waren, kon Rechts het Dinsdag niet verder brengen dan tot 43. De Linkerzyde, die in 1909 bij eerste stem ming niet meer dan 10 zetels bezette, terwijl do So. iaal-dcmocraton met leege handen uilgingen, nam Dinsdag aanstonds 12 zetels, die van den heer Troclstra in Amsterdam Hl meegerekend. Hierin is echter r.iet het zwaartepunt van den tegenslag, want er is Rechte noch Links bij heb eerste treffen iets gewonnen of iets verloren.- Het zwaartepunt ligt meer dan ooit -bij dc her stemmingen, doch wij hc-bben alle reden daar voor eenigszins beducht tc wezen. En anderen zijn met one deze meening toegedaan.,* „Heb Vaderland" weet zelfs to becijferen, dat Recht# bij <te (heraten-ming slechts één zetel zou winnen, eu dus, met inbegrip van Bichon en Schimmels penninck, op 44 zou komen. Deze beschouwing Een Roman Tan Liefde 88 DOOB MARIE CORELLI. Het verkeerd leiden van den Will Ik sprak de woorden overluid uit, en ging daarna door mot lezen. „Wat is Hemel? Een staat van volmaakt geluk! Wat is Geluk? De onsterfelijke ver- eeniging van twee Zielen tot een schepsels van Gods eeuwig licht, deelende in eikaars gedachten, op elkaar uitstortende de herinne ring van vreugde en liefelijkheid, in vorm en daad scheppende ,door liun wedcrzijdsche liefde en teederheid. Ouderdom kan hen niet - raken, de dood heeft voor hen geen beteeke nis, hel leven is hun lucht en ruimte en bewe ging, het leven klopt door hen, en verwarmt hen met ldeur en glorie, evenals de zonue- schijn verwarmt, en de bloembladen van de roos kleurt, zij ontgroeien sterfelijkheid en zijn vrijgesteld van alle onheil, zij zijn een we reld op zich zelf, onwillekeurig andere we relden scheppende als zij van de eene phase van productie en bezit overgaan in de andere. iWant er wordt geen goed werk verricht zon der liefde! Zij, die God liefhebbeen worden door God bemind! hun hartstocht is Goddelijk, zij kennen geen vermoeidheid, geen verzadigd heid, geen einde! want God heeft het meeste lief. en er is niets hooger dan Liefde!" Door een plotselinge ingeving gedreven nam ik het boek op, sloot het, en hield het tus- schen mijn beide handen gedrukt Toen ik dit deed, overviel mij een groote duisternis, een geluid als van den donder kraakte in mijn ooren, en ik voelde dat de gehecle kamer draaide. De vloer zonk omlaag en ik daalde mei den vloer, in een groote diepte, het ge beurde zoo snel, dat ik geen tijd had te den ken wat er was gebeurd, totdat de gewaar wording van vallen plotseling ophield cn ik mij in een smalle groene laan bevond, geheel beschaduwd door de breede takken van over hangende boomen. Nauwelijks was ik mij x,e- wust geworden van mijn omgeving, of ik zag Rafel! Rafel Santoris zelf. die op mij toeliep, maar niet alleen! De levendige drang, naar hem toe te snellen werd beteugeld, ik stond stil en voelde mij koud worden tot in mijn hart. Een vrouw was bij: hem een jonge en schoone vrouw zijn arm was om haar heen geslagen en zijn oogen keken met onvermoei de teederheid naar haar gekat. Ik hoorde zijn stem, liefkoozend en zacht. „Lieveling!" zeide hij, „ik noem u bij dezen naam, zooals ik u altijd heb genoemd door vele tijden heen. Is het niet vreemd, dat zelfs de levendige geest, verlangend naar zijn voor beschikte metgezel, aan dwaling onderhevig is? Ik meende dat ik haar, die ik moest lief hebben, ecnigen tijd. voordat ik u heb ont moet, had gevonden maar dit was een tij delijke verblinding! gij zijt het, die ik ge durende eeuwen heb gezocht! gij zijt de eeni- ge, die ik liefheb! beloof mij, mij1 nooit meer te zullen verlaten!" Zij antwoordde en ik hoorde ha-ar geflui ster zacht als een zucht, „ik beloof het!" Nog steeds als minnende loopend kwamen zij na der, ik wist, dat zij mij voorhii moesten gaan, ik ging lien in den weg staan, opdat Rafel Santoris mij tenminste zou zien, zou weten, dat ik terwille van hem mij had gewaagd in hel Huis van Aselzion. en ik tot dusverre niet was bezweken! Indien hij bezweken was, dsn zou de mis lukking werkelijk aan hem liggen! Met een smartelijk gevoel sloeg ik hun nadering gade. Zijn blauwe oogen rustten achteloos op mij met een kouclen glimlach zijn schoone met gezel keek naar mij als een vreemdeling zij gingen verder en verdwenen uit het ge zicht. Ik zou niet hebben kunnen spreken, al had ik het beproefd ik was met stomheid geslagen en gevoelde mij zwak. Dit was dus het einde? Ik had mijn reis toch nutteloos gedaan, hij had reeds een ander „Voor werp" voor zijn invloed gevonden! Verdoofd en verbijsterd door de verwarring in mijn hoofd, beproefde ik een paar stappen te gaan, de grond was zacht als fluweel, terwijl een koeltje, dat door de hoornen woei, mijn pijnlijk voorhoofd en oogen verfrischle. Ik hield het book nog steeds vast. „Het Geheim des Levens" en dof, gevoelloos dacht ik er over na, hoe nutteloos het was! Wat komt het leven er op aan, als Liefde ontrouw is? De zon scheen ergens boven mijn hoofd, want ik zag flikkerende weerkaatsingen door de lichte takken, en vogels zongen. Maar èn de schoonheid voor het gezicht èn de schoon heid voor het gehoor gingen voor mij ver loren ik had van niets werkelijk besef meer, dan dat de minnaar, die voorgaf mij lief te hebben met een eeuwige liefde, mij niet meer liefhad!! Daardoor was de wereld ver laten en de hemel zelf, een ledige ruimte! de dood de dood alleen scheen dierbaar en wenscheliik! Ik liep langzaam en met moeite mijn leden waren loom en ik had allen moed verloren. Indien ik mijn weg naar Aselzion had kunnen vinden dan zou ik hem hebben gezegd. „Dit is genoeg! Ik heb het geheim van jeugd of leven niet noodig, sinds liefde mij heeft verlaten!" Spoedig begon ik meer geregeld te den ken; een korte poos geleden had ik stemmen achter een muur hooren zeggen, dat Rafel Santoris dood was verdronken, in zijn eigen jacht bij Armadale in Slcye; wanneer dit waar was, hoe kwam hij dan hier? Lk vroeg het mijzelf vergeefs af totdat ik genoeg kracht verzamelde om mij te herin neren, dat liefde ware liefde geen ver andering kent. Geloofde ik in mijn geliefde of twijfelde ik? Dat was een punt, hetwelk ik zelf moest overleggen! Maar had ik niet het bewijs mijner eigen oogen? Was ik zelf niet de getuige van zijn veranderde gevoe lens? Ik zag een rustieke bank onder een der schaduwrijke boomen, ik ging zitten en gaan deweg werd mijn geest kalmer. Wel, vroeg ik mij af, was ik zoo plotseling en met kracht naar deze plaats gedreven om geen andere reden dan om Santoris in het gezelschap van een andere vrouw te zien, die hij boven mij scheen te verkiezen? Moest dat eenig ver schil maken in mijn liefde voor hem? „In dien liefde, liefde is, indien liefde de onze is, kunnen Trouw en Ontrouw nooit gelijke machten zijn; Ontrouw in iets is gebrek aan liefde in alles." Wanneer het geluk van hem, die ik liefheb, bereikt kan worden door an dere middelen dan de mijne moet lk dat dan misgunnen? En toch! mijn hart was ver vuld met een wee gevoel van gedruktheid het scheen ml] toe, dat lk kort geleden in het bezit was van onschatbare vreugde, die mij onbarmhartig was ontrukt. Nog altijd in een zame droefheid peinzend zat ik neer in do teedere duisternis, en verbaasde mij over de vreemde verandering, die mij op zulk een. plaats had gebracht, en vreemd genoeg, dacht ik er in het geheel niet aan, dat het geheel© avontuur het resultaat zou kunnen zijn van een welberaamd plan. Daar hoorde ik langzame schreden nade ren, ik keek op en zag, dat een bejaarde man naar mij toekwam, vergezeld van een vrouw die een zacht en moederlijk voorkomen had en hem met haar arm ondersteunde. D© uitdrukking van beiden was vriendelijk en boezemde bij den eersten blik vertrouwen in, en ik zag hen met eenige hoop nade ren, dat zij het dilemma misschien zouden kunnen verklaren. Ik werd vooral aange trokken door het achtenswaardige, welwil lende voorkomen van den man toen zij, nader kwamen en het duidelijk was, dat hij met mij wilde spreken, stond ik op en ging hem een paar schreden tegemoet. Hij boog het hoofd hoffelijk en glimlachte mij .ernstig en medelijdend toe. „Ik ben heel blij," zeide hij vriendelijk „dat gij niet te laat zijt gekomen. Wij waren er bang voor is het niet?" Hier keek hij naar zijn metgezellin om zijn woorden be vestigd to krijgen, „dat gij hopeloos zoudt zijn verstrikt en tot slachtoffer geworden, voordat wij tot uw redding zouden kunnen komen." „Helaas jaP' zeide de vrouw, met diepe deernis; „dat zou vreeselijk zijn geweest!" Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 5