"binnenland. KOLONIËN. .van liet meer Ardan en bij Nigrita met eene schitterende overwinning van de Grieksche legere en den vollen aftocht en de vernieti ging van den vijand. Belgrado, 7 Juli. Na vruchteloos te i&ebben getracht de Servische linie op het front van het derde leger door te breken, trekken de Bulgaren zich met aanzienlijke verliezen terug. Sofia, 7 Juli. Eene officieuse nota «preekt de Servische beweringen tegen, dat het openen van de militaire operatiën op 80 Juli het werk is van de Bulgaarsche regee ring en dat het plan van de operatiën vooraf is opgemaakt. Belgrado, 7 Juli. Met den meesten na druk worden de berichten uit Sofia tegen gesproken, meldende dat gevechten hebben plaats gehad in de streken van Uskub, Pirot of elders aan de Servisch-Bulgaarsche grens, waarin de Bulgaren schitterende overwin ningen Behaalden, alsmede overwinningen in Krivolak en Kotsjana. De reeds kort vermelde proclamatie van den Koning van Griekenland luidt in haar geheel aldus „Aan mijn volk! Ik roep mijn volk op tot nieuwen strijd. Verbonden met de andere christelijke staten, om de lijdende broeders te bevrijden, hebben wij het geluk gehad, den strijdJ door de overwinning bekroond, de slavernij afgeschaft en de Grieksche wape nen te land en ter zee met roem bedekt te zien. Het overwonnen Turksche rijk stond aan de bondgenooten gezamenlijk het bevrij de gebied af. Griekenland wilde, rechtvaar dig als altijd en in overleg met de andcro bondgenooten, eenc minnelijke verdeeling van het bevrijde gebied, beantwoordende aan de rechten van ieder der bondgenooten, en stelde zelfs voor het geval van meeningsver- schil een scheidsgerecht voor. Bulgarije, in tegenstelling met zijne bondgenooten heb zuchtig, weigerde een gemeen overleg en een scheidsgerecht aan te nemen en trachtte zich zelf het grootste deel van de vruchten der overwinning toe te eigenen. Het wilde aan de andere bondgenooten niet de gebiedsdeeleD toekennen, die in verho.uding stonden tot hunne offers, ook de logische noodzakelijk heid van een evenwicht tusschen de staten niet erkennen, maar wendde iedere wijze van arglist en willekeur aan, daarbij het doel van dezen bevrijdingsoorlog en zijne ver plichtingen tegenover de bondgenooten ver getende. Bulgarije vergat de lessen van de bittere ervaring, die de volken van dat Bal- kenschierciland bij hunne vroegere geschil len hadden en de schitterende resultaten van hun samenwerken, en is nu er toe gekomen de vrijheid zelf te bestrijden en zijne wape nen tegen zijne bondgenooten te richten, om hunne rechten met voeten te treden en te verkrachten, en zoo dat heilige doel van den gemeenschappelijken strijd te niet te doen. Met het oog op dit ongehoorde gedrag van Bulgarije lag de plicht van de andere bondgenooten voor de band. Zij moesten den hun toekomenden rang bewaren en hun bond handhaven, om aan het onverzadelijk optre den van hun voormaligen bondgenoot paal en perk te stellen en daarmee hunne levens belangen te verdedigen, door tegen de aan spraken op eene hegemonie op te komen en too het evenwricht van de staten van het Bal kan-schiereiland, dat zoo noodig is voor een harmonisch samenleven, te waarborgen. Het Grieksche volk in nauwe overeenstemming met Servië en Montenegro en in het vertrou wen op de heiligheid van zijne zaak, grijpt weder naar de wapenen en begint den strijd voor zijne altaren en zijne haardsteden. Mijne roepstem richt zich tot mijene troepen te water en te land, die Griekenland groot gemaakt hebben, om deze edelen strijd voort te zetten, ten einde de van de Turksche ti rannie bevrijde broeders te redden van eene nieuwe, vreeselijke slavernij, die hen bedreigt. De Grieksche natie is het onwrik bare vertrouwen op hare macht, haar recht sn de heldenmoed van haar leger, die den Griekschen naam met roem bedekt en Grie kenland weder tot de hoogte van zijne held haftige traditiën en zijne schitterende ge schiedenis hebben verheven, de Grieksche natie zal, daarvan ben ik volkomen zeker, geen offer ontzien voor het succes van een nieuwen strijd, die het werk der eerste be vrijding voltooid en beveiligt. En deze strijd heeft, evenals de eerste, den zegen van God en ik roep Zijne genade aan Leve Groot- GriekcnlandLeve de Grieksche natie! Gegeven in Balzar, den 20en Juni (3 Juli) 1913. Konslantijn, Rex. In eene bespreking van het Servisch-Bul gaarsche conflict verklaart de Samo Uprava, het Servische regeeringsorgaan, dat de beste en betrouwbaarste oplossing zou zijn, dat de beide broedervolken zich rechtstreeks en op recht met elkaar verstaan. Het Servische volk is bereid den berouwvollen broeder weder in de armen te sluiten en tegen alle geva ren te beschermen. Helaas laat de ziekelijke verdooldheid van de Bulgaarsche staatslie den geene optimistische verwachtingen toe. Daarin ligt het betreurenswaardige van den toestand. De Pelersburgsche Rjetsch bericht, dat be sprekingen gaande zijn tusschen Griekenland, Servië, Montenegro en Rumcnië lot oprichting van een nieuwen Balkan-vierbond. De man, die dit denkbeeld heeft opgevat, zou zijn de vertegenwoordiger van Servië op de confe rentie te Londen Novakowics. De Vossasdhe Ztg. teekent hierbij aan: Dati «tin Russisch-Servische wrenschen, waarvan, wel niets zal komen. Het bericht verschaft in-' tusschen een kijkje achter de coulissen van het Russiscli-Oostenrijksch? tegenspel. Konstantinopel,7 Juli. De Porte te eft per telegraaf aan Dancw de ontruiming gevraagd van het gebied, dat gelegen is over de lijn Enos—Midia. Londen, 7 Juli. De Porte heeft aan Da ncw de ontruiming, zoo spoedig mogelijk, ge vraagd van het gebied, dat verder gelegen is dan de lijn Enos—Midia. De noodige toebe reidselen voor het voorwaarts gaan van de ■ÏMrksche troooeai zijn in gang. I Parijs. 7 Juli. De Temps bericht uit Berlijn: In regeeringskringen wordt het be richt betreffende het optreden van Turkije in het Balkangeschil bevestigd. Zonder dat men van een werkelijk ultimatum kan spre ken heeft Turkije op dringende wijze Bul garije verzocht Rodosto en het omringende gobic-d te ontruimen. Over de houding, die de Turksche regee- rtn£? zich voorstelt aan te nemen tegenover de gebeurtenissen, die zich afspelen aan den Balkan, wordt in de bevoegde kringen te Kon- etantinopel verklaard, dat de keizerlijke re- gcoring onzijdigheid wenscht in acht te ne men. Intusschen verwekt het conflict, dat tus schen de voormalige bondgenooten is uit gebroken, eene opgewondenheid in de open bare meening en in het leger, die de regee- rmg moeilijk in toom zal kunnen houden als zij ndet eene billijke erkenning van hare rech ten verwerft. De Porte schijnt in ieder ge val besloten te zijn, partij te trokken van de gebeurtenissen tot verbetering van de vre desvoorwaarden. Zij heeft in beginsel beslo ten eone nota aan Bulgariic to zonden om de ontruiming te vragen van het gebied, dat zich uitstrekt toft aan de lijn Enos—Yn in dier voege, dat de rivier Ergene do grens zal vor men. Verder wil zij eenig eeconomischc voor- deelen vragen, te regelen in een handelsver drag. De Turksche gezant te Berlijn, Mahmoed Moekbtar Pacha, heeft in een interview, op genomen in het Berliner Tagebla/tt, verklaard een voorstander te zijn van een oorlog tegen Bulgarije. Hij zegt niet te kunnen gelooven, dat do mogendheden zich daartegen zouden verzetten, en heeft zijne meening daarover nader aldus uiteengezet: De mogendheden? Die bestaan niet! Er zijn twee groepen van staten, die, daar zij hunne krachten uitoefe nen in lijnrecht tegenovergestelden zin, zich neutraliseeren. Eene enkele mogendheid zou misschien ons kunnen beletten tusschen bei de te komen, maar als gij 't goed vindt, zullen wij daarover nog eens spreken, als die pressie van eene enkele mogendheid op ons wordt uitgeoefend. In ieder geval zou ons leger aan de Tsjataldja-linie met blijdschap den oorlog hervallen en het is volkomen in staat hem zegevierend te voeren. Rome, 7 Juli. De Messagero bericht uit Weenen, dat Oostenrijk-IIongarije. hoewel verklarende met dc groote mogendheden zich niet te willen mengen in het Balkan-conflict, zich voorbehoudt naderhand te ondorzoeken of de toestand aan den Balkan niet nadeelig is voor zijne belangen. Duïtschland. In de reeks maatregelen tot dekking van de kosten van de legerversterking in Duitsch- land, die overigens niets anders bevat dan voorschriften betreffende de heffing van nieuwe belastingen, komt ééne bepaling voor, waarbij eene bestaande belasting wordt op geheven namelijk het zegel op chèques. Dat zou de ltleine contra-prestatie zijn om aan de handels- en bedrijfswereld de invoering van eene belasting op de toeneming van het vermogen smakelijk te maken. Men heeft er stipf aan vastgehouden, dat voor de eene be lasting de andere wordt geruild, want de afschaffing van de chèque-belastlng is eerst bepaald op den 31en December 1916. d. i. de eerste termijn van heffing van de belasting op de vermogonstoeneming. Berlijn, 7 Juli De genera al-majoor von Falkenhagen. chef van den generalen staf van het vierde legerkorps, is met bevor dering tot luitenant-generaal zonder patent tot minister van staat en van oorlog be noemd. FrankrHk. Parijs, 7 Juli. De Kamer heeflt met 339 tegen 223 stemmen art. 1 van het wetsont werp op den militairen dienst, waarbij de duur van den diensttijd op drie jaren wordt bepaald, aangenomen. Dc ministerraad heeft zich principieel uit gesproken ten gunste van de inlijving van müitiepliehtigen in hun 20e levensjaar on der voorbehoud van eene strenge keuring wat hunne geschiktheid betreft. In de begrotingscommissie van de Ka mer verklaarde de minister van financiën, dat er eenstemmigheid over schijnt te heer- schen, dat de kosten van de nieuwe mili taire uitgaven worden opgelegd aan dc meer welvarende klassen. Hij zal een wetsontwerp indienen, dat steunt op eone door uitwendige kenteekenen gecorrigeerde schatting van het belasüngbestuur. Dit wetsontwerp zal 220,000 h 240.000 belastingbetalenden aanspreken en zal honderd millioen kunnen opbrengen. De commissie heeft een besluit genomen, dat verlangt, dat alle uitgaven voor de nieu we militaire lasten, zoowel de blijvende als de voorbijgaande, door belastingen op het vermogen gedekt worden. Engeland. Londen, 7 Juli. Het lagerhuis heeft he den in derde lezing het Iiomerule-ontwerp met 352 tegen 243 stemmen aangenomen. Het ontwerp zal nu, op grond van de Parliament Act, voor de tweede maal naar het hooger- huis gezonden worden. Het zal bepaald we der verworpen worden door de Lords. Wan neer hel in een volgend jaar wederom door het lagerhuis wordt aangenomen, zal het on danks de verwerping door dc Lords, krach tens de bepalingen van de Parliament Act, wet worden Londen, 7 Juli. Heden morgen werd eenc poging beproefd om de pier te South- port in brand te steken. Yissrhers ontdekten vlammen in een abri op de pier en bluschten ze spoedig. Dicht bij waren in kalk de woor den geschreven: „Dit goede werk verdient stemrecht". Zweden. Stockholm, 7 Juli. Het Italiaansche koningspaar begaf zich heden namiddag, na een hartelijk afscheid van de Zweedsclie ko ninklijke familie, met de koningssloep aan boord van het jacht Trinacria, dal in den loop van den avond de terugreis zal aanne- meu. Aan boord van de Trinacria werd een avondmaaltijd gehouden, waaraan het Zweed- sche koningspaar, de aanwezige leden van de koninklijke familie en een aantal anderen gc- noodigd waren. Na afloop van dezen maa1- lijd namen dc gasten een hartelijk afscheid van het Italiaansche koningspaar. De Trina cria vertrekt dezen nacht om twee uur uit Stockholm. Italië. Benghazi, 7 Juli. De Italianen vielen Zaonia Zeidia aan en joegen den vijand uit een die 150 dooden achterliten. De Italkuaon hadden 1 doode en 28 gewonden. Spanje. In hel proces tegen Sanchez Alegre, don be drijver van den aanslag tegen den Koning, heeft het O. M. de doodstraf tegen den be klaagde geëischt. omdat niet kan worden aan genomen, dat hij wegens zijn zielstoestand niet aansprakelijk is voor zijne daad, Dc ver dediger betoogde, dat Alegre een abnormaal mensch is. intellectueel, moreel en physielc Oostenrijk-Hongarije. Parijs, 7 Juli. Het Journal zegt uit vol komen betrouwbare bron bericht te hebben gekregen, dat in de regeeringskringen te Weenen veranderingen in de politiek wor den voorbereid. Graaf Bcrchtold zou als am bassadeur weer naar Petersburg gaan. Zijn opvolger als minister van buitenlandsche za ken zou zijn graaf Tisza. Rusland. Petersburg, 7 Juli. Het in het buiten land verspreide bericht van eene aanstaande proefmobilisatie van het Russische leger wordt door het telegraafagentschap als ge heel ongegrond aangeduid. Men heeft hier te doen met de jaarlijksche zomeroefeningen van de reservisten. Zuïd-Afr?ka. Johannesburg, 7 Juli. elf uur voor middags. De mijnwerkers hervatten overal aan den Rand het werk. Verscheidene mijnen hebben den arbeid weder opgevat; maar een aantal mijnwerkers werken heden niet om de begrafenis van de dooden bij te wonen. Londen, 7 Juli. Minister Hareourt las, in antwoord op vragen, die hem in het lagerhuis werden gedaan over de staking nan den Rand, het vollende teleeram voor van gouverneur-generaal Gladstone: Giste renavond en heden is alles rustig in Johan nesburg. Ik heb alle reden om te gelooven, dat de mannen de voorwaarden van de schikking zuller» aannemen en weer aan het werk zullen gaan na de begrafenis van de dooden, die heden plaats heeft. Er worden geen nieuwe onlusten van dc stakers ver wacht. Iedere rustverstoring hed'en avond door misdadige of op verstoring der orde be luste elementen zal snel onderdrukt worden. Pretoria, 7 Juli. De ministers Botha en Smuts ontvingen heden eene deputatie van de stakers in verband met de voorwaar- den van de schikking. De ministers beloofden de vraag om steun te verleenen aan de na gelaten betrekkingen van de bij de onlusten gedoode mannen te zullen overwegen. Zij weigerden amnestie voor de mannen, die schuldig zijn aan ernstige misdadige han delingen, maar beloofden, dat de gevallen van de anderen onderzocht zouden worden. Johannesburg, 7 Juli. Eene verga dering van 3000 mannen heeft een besluit ge nomen, waarbij de staking wordt aangekon digd. Hunne leiders verklaren, dat de staking nog voortduurt. De mannen zijn nu op weg naar Braamfontein, om de spoorwegmannen naar buiten te brengen. Pretoria, 7 Juli. Terwijl de menigte der werklieden voor het bestuursgebouw het resultaat afwachtte van het onderhoud met hunne delegatie, bespeurden zij de Brit- schc vlag op het dak. Zij eischten dat de vlag halfstok zou waaien ter eere van de slachtoffers van de staking. Een werkman met een revolver in de hand vergezelde een beambte van het bestuur naar het dak om te zien, dat aan dit verlangen werd voldaan. Hoewel het nagenoeg zeker is, dat de sta king morgen geheel geëindigd zal zijn, is de strijdlustige geest, waarvan dit incident een verschijmsel is, algemeen onder de militante revolutionaire afdeeling, die in kracht toe neemt. Allerlei. Antwerpen, 7 Juli. De staking van dc metallurgisten in de haven is geëindigd. Oost-Imlië. Pestgevsllen on Java. Regeeringstelegram betreffende pestgcval- len op Java van 18 Juni tot 1 Juli: Afdeeling Malang 197 nieuwe pestgevallen, 190 dooden; Madioen 9 nieuwe gevallen, 8 dooden; Kediri 18 nieuwe gevallen 10 dooden: Soerabaja 9 nieuwe gevallen; 7 dooden; Paree 9 nieuwe gevallen; 14 dooden; Magelang in de vorige periode 5 en nu 9 gevallen samen twaalf dooden. Toeloengagoeng 22 doodelijke gevallen. De Staatscourant van Dinsdag 8 Juli be vat o a. de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen dr G. K. Nug- teren, als leeraar aan de R. II B. S. te Alk maar en .T. v. d. Harst, idem te Veendam; op verzoek eervol ontslagen met pensioen de Oost-Indische ambtenaar met verlof J B. Kreeft, als tijdelijk leeraar bij de afdeeling Hoogere Burgerschool van het gymnasium Willem III te Batavia, wegens physieke on geschiktheid; benoemd lot directeur van het post- en tele graafkantoor te Wiklervank C. Brug, com mies der posterijen en telegrafie 2e klasse; benoemd tot assistenten bij de directie der Rijkspostspaarbank J. Dogger en C. F. van iohcidiiigstcekcnen achter hunne namen vermeld, aan na ie noemen personen Jhr. mr C. A. Elias, burgemeester te Zaandam, de versierselen van ridder 2de klasse der Orde van St. Stanislaus, waardoor hij- door Z. M. den Keizer aller Russen m ben°emd jhr J. M, Eliaa, t© Zaandam, de versierselen van ridder 3de ilasae der Orde van St. Stanislaus» waar toe hij door Z. M. den Keizer aller Ruoen be noemd vergunning verleend tot hot aanueraen van zyne benoeming door den Minister van openbaar onder wijs on sohoone kunsten der Fransche Republiek tot Officier Académie, en het dragen der daaraan verbonden versierselen, aan den commies by '8 Rijks werven, A. G. P. Philipse toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in bron®, aan F. Dek kers, werkzaam by O. Teurlinox, «toelenfabrikanl te Oirschot de titulair-; rang van tweede-luitei^jnt verleend. oan don gepcnsionncerden onderluitenant der in fanterie van het leger in Ned.-Indiè W. N. M. de Haas. Naar het N. v. d. D verneemt, zal II. M. de Koningin dit najaar, bij haai* bezoek te Amsterdam, ook een bezoek brengen aan de pas gerestaureerde groote Synagoge aan het Jonas Daniël Meijerplein. Audiënties. De minister van Finan- ciën zal op Donderdag 10 Juli, en de minis ters van Koloniën en Marine zullen op Vrij dag 11 Juli geen audiëntie verleenen. Staatsbegrooting 1914. Aan de Departementen is een aanvang gemaakt met de voorbereiding der respectievelijke hoofdstukken voor de Staatsbegrooting 1914. Het v i c e-p residentschap der Tweede Kamer. Naar men uit Am sterdam meldt wordt de heer W. H. Vliegen zeer ernstig genoemd als vice-voorzitter der Tweede Kamer. Reeds zou deze door de Soc. Dem. Kamer fractie zijn aangewezen om daarvoor in aan merking te komen. Eerste Kamerverkiezing Zeeland. Men seint ons uit Middelburg: De Provinciale Staten van Zeeland hebben heden gekozen tot lid der Eerste Kamer mr. A J. F. Fokker (vrijz.) met 22 stemmen tegen IS op mr. Lucasse, het aan de beurt van af treding zijnde anti-rovolulionnaire lid. Eerste KJamerleden voitor Friesland. De Leeuw. Ct. schrijft: „Wij hebben dezer dagen den heer Van Kol genoemd als den candidaat, die door de so ciaal-democratische fractie onzer Provincia le Staten voor de Eerste Kamer gesteld en door de vrijzinnigen overgenomen zou wor den. Voor candidaatsstelling door de vrijzin nige fractie komt, naar we vernamen, in aanmerking de heer Edo Bergsma, burgemees ter van Enschedé en zoon van den oud-se cretaris van Leeuwarden, zoo deze zich daar voor beschikbaar mocht stellen en instem ming betuigen met het concentratie-program, wat waarschijnlijk wel het geval zal zijn." De heeren Rengers en Van Deventer treden af, doch stellen zich niet herkiesbaar. De naverklezfngen. "Wegens het niet-aannemen door den heer M. Mendcls van zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer in kiesdistrict Amster dam n, heeft de Minister van Binnenl. Zaken bepaald, dat een verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 15 Juli e.k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 22 J<uli d. a. v., de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 29 Juli d. a. v. Men meldt aan de N. Ct. uit zeer ver trouwbare bron dat het bericht van Het Volk, ook door ons overgenomen, als zou mr. P. Rink voor een candidatur.r in Boo- gezand bedankt hebben, onjuist «s. Reizigers onder onze Kamer leden. Het kan ons niet anders dan aange naam aandoen zoo schrijft men in het bij blad van „De Aarde en haar Volken" te zien, hoe onder onze nieuwe Kamerleden er verscheiden zijn, die met eigen oogen vreem de landen en werelddeelen hebben gezien en dus hun blik door nog andere reizen hebben verruimd dan door de gewone zo mer- en vacantieredsjes. Dien kant moet het uit in ons land, dat het volle vertrouwen leert stellen in menschen, die de wereld kennen niet enkel uit boeken, maar die van nabij hebben gezien hoe andere volken en rassen leven en streven; mannen, die weten wat het beleekent koloniale ondernemingen te steunen en die er oog voor hebben, wat onder Engelschen en Duitschers in de rich ting van kolonialen arbeid wordt verricht; onderzoekers, die andere dan de gewone pa den zijn gegaan, om zelf te gaan waarnemen hoe er in het buitenland wordt gebouwd, hoe daar het nieuwste in de nijverheid wordt toegepast, hoe men er problemen van spoor wegaanleg en bruggenbouw oplost en al der gelijke dingen meer. Het doet goed te mer ken hoe de natie leert in zulke menscher. vertrouwen te stellen. Daar hebt ge onze oude Kamerleden, nu herkozen, Fock en Van Deventer, die Oost en West op hun duimpje kennendaar is Walrave Boissevain onder de nieuwe Kamer leden, die een prachtige opleiding heeft ge had, om een man met ruimen blik van hem le maken, die in Schotland heeft gewerkt en in Inclië, die door heel he-t werelddeel Ame rika sludeerend heeft gereisd en zoo nauw met onze goede stoomvaartmaatschappij Ne derland is verbonden; daar is Joost van Vollenhoven, ook een nieuw lid, in den groot handel opgevoed, die bij de Deli-Maalschap- uij alle rangen heeft doorloopen, met een eervolle zending nog kort geleden naar Su riname is uitgezonden en zijn taak daar uit stekend heefl volbracht, een man van sport, hel bootjevaren niet versmaadt, als hij familie is gelogeerd, en die een kracht ten goede zal blijken voor de concentratie: daar is verder F. M. Knobel, onzen lezers bekend uit het reisverhaal over Por/ië, dat hij ons afstond, een man, die een lange diplomatieke en consulaire carrière achter den rug heeft en die zoowel in China Niflertk. belden thans tijdelijk ambtenaar, j benoemd tot kantOnrecl»Ier-plaatsvervanger in "u> bet kanton Harderwijk, met ingang van 10 Juli aan Bcrkel bij a s D. Hoffmann, notaris te Nunspett benoemd tot officier van gezondheid le klasse bij het korps Kcnink'ijko scherpschutters, gc-.ormd uit de Vereeniging tot bevordering van 's lands weer baarheid :e Rotterdam, D. Xeurdenburg, thans of ficier van gezondheid 2e klasse bij voornoemd korpsj verlof verleend t-ot het aannemen der onder- drui jhr. Dc Muralt, civiel-ingenieur, die in als in Zuid-Af rika zijn blik heeft verruimd; Indiè als ingenieur van den rijk .wat-laat heeft gewerkt en bij den bouw van upoorwe- 'I gen is gedetacheerd geweest, ook ei* der I nieuwe leden; dr. Bos mag hier ook wor- m den genoemd als iemand, die met wijden blik het geheel van onze handels- en nijver- ÉS heidsbelangen overziet; zijn reis naar de West met een regeeringsopdracht ligt nog versch in aller geheugen. Misschien zijn er nog meer van sulke rei- zigers onder de Kamerleden, die ons onbe kend zijn, maar één is er, over wien in dit verband niet mag worden gezwegen, name- lijlk het lid voor Amsterdam I, dr. H. F. R. Hubrecht, den helper bij uitnemendheid van onzen groothandel, den man van durf en initiatief. De gemeenteraadsverkiezingen t te Amsterdam. n De uitslag der gisteren te Amsterdam ge houden raadsverkiezingen ie als volgt: District I. Th. F. A. Delprat, vrij-lib., aftr., 1984. Dr. J. F. Hoekstra, vrijz.-dem., 439. J. H. Huybers, S. D. A. P. 548. S. J. Pothuis, S. D. A. P., 545. Mr. J. II. Worst, vrij-lib., oftr. 1791. Herkozen de heeren Delprat en Worst- District II. Mr. P. A. Diepenhorst, a.-r., aftr., 1221. A. B. Kleerekoper, S. D. A. P., 1615, Mr. P. W. de Koning, 279. J. W. Matthijsen, S. D. A. R, 1657. W. Stokvis (anti-winkelsluitingsactia) 67 w P. J. M. Versch ure, r.-k., aftr., 1057. J. Vlaming. S. D. P., 35. D. Wijnkoop, S. D. P., 53. Gekozen de heeren Kleerekoper cn Matthijsen. District IIL A. J. Klijnee, r.-k., 2329. Mr. E. j. Korthals Altes. vrij-lib., 127&. Mr. E. H. Markvoort, c.-h., 2529. J. Oudegeest, S. D. A. P., aftr. 5993. J. Polak Jr., S. D. P., 521. S. J. Pothuis, S. D. A. P. aftr., 6117. D. Wijnkoop, S. D. P., 398. Herkozen de heeren Oudegeest en Pothuis District IV. Mr. L. W. van Gigch, vrij-lib., aftr. 1852 Mr. A. B. Gomperts, vrij/Z.-uem., 510. Dr. N M. Josephus Jitla, vrij-lib., aftr. 1625. A. B. Kleerekoper, S. D. A. P., 1134. E. Polak. S. D. A. P., 1020. Herkozen de heeren v. Gigch en her stemming tusschen de heeren J i 11 a en Kleerekoper District V. J. C. M. van Diggelen (aiMi-winkelsluitings- actie), 3S4. Mr. E. J. Korthals Altes, vrij-lib., 2119 Inte Onsman, S. D. A. P., 3012. P. W. Sutorius, r.-k. aftr., 3551. Mr. dr. H. J. C. van Tienen, vrij-lib.. 298! P. Voogd, S. D. A. 3743. Herstemming tusschen de vier laa' genoemde heeren District VI. P. A. C. Joosten, S. D. A. P., 733. Jhr. mr. W. F. Rdedl, vrij-hb., aftr., 2530 Herkozen jhr. mr. R e 11, District VII. Dr. G. Bellaar Spruyt, vrijz.-dem., 1099. J. J. de Roode, S. D. A. P., 757. Mr. dr. C. F. Schoch, chr.-kist., aftr 1600. Herstemming tusschen de heeren Bel laar Spruyt en Schoch. District VIH. Mr. G. T. J. de Jongh, vrijz.-dem., a fir., 805 i C. J. Kuiper, r.-k., 1413. B. Luteraan, S. D. P., 58. E. Polak, S. D. A. P., 1360. Herstemming tusschen de heerenKu 1- per en Polak. District IX. B. Luteraan, S. D. P., 179. C. van der Veen (anti-winkelsluitingsaetie), 681. Mr. H. Verkoufteren, chr.-liist., 4729. F. M. Wibaut, S. D. A. P., aftr., 7879. H. II. Wollring, S. D. A. P., 7241. P. A. van Wijngaarden, U.-L., 2254. D. Wijnkoop, S. D. P., 293. Herkozen de heeren W i b a u t en W o 11- ring. Over den uitslag der raadsverkiezingen schrijft men uit Amsterdam: De roode vloed die zich in onze stad bij de Kamer- en Statenverkiezingen deed ken nen, heefl zich bij de raadsverkiezingen voort gezet. Reeds bij deze eerste stemming zijn zes sociaal-democraten gekozen, waaronder de vder aftredende heeren Pothuis, Oudegeest, Wibaut en Wollring. Dc heeren Kleerekoper en Matthijsen, die met den eersten slag in II gekozen zijn, ver dringen daar de heeren Diepenhorst en Ver- schure. Wijders koenen de sociaal-democraten met goede kansen in herstemming in district V, waar de kansen van het katholieke raadslid tortus verre van schiller end staan, en in islrict VIU, waar de val van den rechter mr. De Jongh het aantal vrijzinnig-democra tische raadsleden toit slechts vier doet dalen. De vrijz.-dem. partij is bij deze verkiezing verre van gelukkig geweest. Ilaar aanvallen toch op de districten I en IV onder de Ier ze tegen "wethouder De Vries, zijn absoluut mis lukt In district I toch zijn mr. Worst en wethou der Delprat, de beide aftredende liberalen met vlag en wimpel licrkozen, terwijl alleen in district IV wethouder Jitta zich aan een her stemming (moet onderwerpen en wel met den socialist Kleerekoper. De kansen van den wethouder staan even wel zeer goed. In district VII heeft het in herstemming komende Statenlid dr. Bellaar Spruyt eenige. hoewel geringe kans, het te winnen van het aftredende christclijk-historische raadslid dr. Schoch. Mocht dr. Bellaar Spruyt worden geko zen, dan blijft hel aantal vrijzinmg-democra- tisohe raadszetels op 5 gehandhaafd. In district VI was niet te twijfelen aan de heridezing van hot vrlj-liberale raadsöd Jhr. Röefl. Opgemerkt dient, dM de actie der antfr* winkelsluiters geen 9ucces heeft^had*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2