BINNENLAND. Frankrijk. p a r ij s, 8 J u 1 i. De ministerraad heeft den minister van marine gemachtigd de zen ding van admiraal Boué de Lapcreyre als be velhebber van de zeemacht voor een jaar te vernieuwen. P a r ij s, 8 Juli. In den ministerraad, die heden morgen op het Elysée gehouden werd, heeft president Poincaré een besluit onder» tcekend tot instelling van eene rijkspolitie in Toulon, Nancy, Longwy en Parijs, 8 Juli. De Kamer heeft achter eenvolgens van het ontwerp der legerwet aangenomen dë artikelen 2 en 3 betreffende de effectiefs, 4 betreffende de recruteering en 5. waarbij de totale militaire dien9t bepaald wordt op 28 jaren. Uit het door de regeering bij de Kamer Ingediende wetsontwerp over de verhooging der bezoldigingen van officieren en onderof ficieren is eene belofte ingelost, die door haar was gedaan. Voor de generaals beweegt de verhooging zich in matige grenzen; zij be draagt 5 tot 14 pet. van het tot dusver geno ten traktement. Zoo wordt het traktement van den divisie-generaal verhoogd van 18.900 tot 19 980 frs., d. i. met 1080 frs. Bij de kolo nels bedraogt de verhooging 32 tot 45 pet.; hel traktement stijgt met één sprong van 8136 tot 11.880 frs. De luitenant-kolonels krijgen 25 lot 36 pet.; de majoors 35 tot 39 pet. meer dan tot dusver. Voor de kapiteins zal de maximum-bezoldiging stijgen tot 6660 frs., van do le luitenants tot 4680 frs., van de 2e luitenants tot 3240 frs. Het was tijd een afdoenden maatregel te nemen tot verbetering van de officierstrakte menten, want het aantal aspiranten voor den officiersrang was sterk aan het verminde ren. De regeering heeft eene statistiek opge maakt, die haar het bewijs leverde, dat als de leeftijd voor de inlijving bij het leger een jaar wordt vervroegd, hel aantal twintig jarige dienstplichtigen in het najaar 340.000 in een rond cijfer zal bedragen. De lichting 1910, die den 17en October na twee-jarigen dienst voor ontslag in aanmerking zou ko men, is 154.000 man sterk. De lichting 1913 zou dus 60 pet. ongeschikten moeten bevat ten ,als zij niet het getal kan leveren, dat tot vervanging van de naar huis gaande lichting noodig is. Een zoo sterk percentage van on geschikten is echter nooit waargenomen. De regeering rekent er bepaald op, dat het haar mogelijk zal ziin. de geheele lichting 1910 te ontslaan. Dat verlost haar van eene moeie- lijkbeid, die haar groote zorg heeft berok kend. Het socialistische Kamerlid "Willm heeft onlangs bij het ongeluk dat de automobiel van den gewezen minister-president Brtand trof. met wien hij samen een tochtje deed, kwetsuren opgedaan, waarvan hij rog niet is hersteld Maar nog een ander gevolg van dit tochtje hangt hem boven het hoofd; hij wordt bedreigd mol uitstootin" uit de nartii, omdat hij in gezelschap met dor door den partij- banvloek getroffen heer Brinnd dit tochtje heeft gedaan. IT»ï is voor b^t bestuur van den socialistischen bond van het Seine-departe- nient gedaagd om zich to verantwoorden over zijn relatie met een afvallige, maar kon niet verschijnen omdat zijr toestand hem dit be lette. De zitting van hef schervengericht is nu uitgesteld, totdat hij voïdoande hersteld zal zijn om persoonlijk te kunnen verschij nen. Engeland. Londen. 8 Juli. Een huis, behoorende aan Sir "William Lever, millionair en zeepfa brikant bij Horwich (Lancashire) is heden door suffragettes in brand gestoken; het ls geheel vernield. Italië. Rome, 7 Juli. De dagbladen vermelden, dal de kardinaal-vicaris Tompili bij de in wijding van het militaire hospitaal te Coelis, militaire eerbev 'izen heeft ontvangen. Portugal. Lissabon, 8 Juli De senator Souza is 'benoemd tot minister van onderwijs, een nieuw opgericht ambt. Rusland. Petersburg, 8 Juli. De zittingen van de rijksdoema zijn verdaagd tot den 2Sen October. De rijksraad heeft, na eene rede van den minister-president, mei algemeene stemmen een door de rijksdoema opgesteld en aange nomen wetsontwerp betreffende den aankoop van den Moskou—Kiew"Woronesch-spoor- weg verworpen. Marokko. Madrid, 8 Juli. 5000 opstandelingen vie len gisteren El Ksar aan. De vijand werd uit eengejaagd en liet 100 dooden achter. 18 Spanjaarden werden gedood, 21 gewond. Cuba. Havana, 8 J u 1 i. Generaal Armando Riva-. chef van de nationale politie, is gisteravond doodelijk gewond in een gevecht op pisto len, dat door hem gevoerd werd met gene raal Ernesto Arbcrt, gouverneur van de pro vincie Havana, den senator Yidal Morales en den afgevaardigde Arieds. Het gevecht werd geleverd van het clubgebouw van Arbert in de straat Pedro. Riva bad vtrleden Zater- dn-- in het clubgebouw talrijke spelers In hechtenis genomen, die tot boeten werden veroordeeld. Na het gevecht bezocht Arbert den president, aan wien hij eene verklaring aflegde, en stelde zich daarna in handen van den rechter van instructie. Zuid-Afrika. Johannesburg, 8 Juli. De inboor lingen die in dienst zijn bij de Village Main Reef, de City and Suburban en de Meyer and Charlton mijnen, weigereden naar beneden te gaan. Op het oogenbfik der verzending van dit telegram is de toestand aan de "Village Main Reef dreigend. Er worden troepen in gereed heid gehouden. Er zijn meer dan 5000 inboor lingen in dienst bij de Village Main Reef en 'de City and Suburban. Een duizendtal inboor lingen braken uit het kamp; maar toen zij de troepen zagen, gingen zij terug. Zij zijn hu rustig maar weigeren te werken. Johannesburg, 8 Juli, 4.45 naraid- Sags. De inboorlingen bij de Qty and Subur- an en de Meyer and Charlton mijnen zijn weder aan hel werk gegaan. In de Albu mij nen is nu alles rustig. Londen, 8 Juli. In antwoord op de vragen, die hem werden gedaan, las minis ter Harcourt telegrammen van gouverneur- generaal Gladstone voor die berichten, dat het werk aan den Rand algemeen hervat is en dat eenlge molens weer in werking zijn ge bracht. De troepen in Johannesburg hebben niet anders gevuurd, dan toen de wanorde lijkheden op het ernstigst waren. Er is reden om te gelooven, dat sommige sterfgevallen te wijten zijn aan onhandig schieten door de oproerlingen zelf. Johannesburg, 8 Juli. Alles is nu rustig langs de Reef. Men vertrouwt ten vol le, dat moeielijkhcid met de inboorlingen zal worden weggenomen. In de stad is het ook rustig. De banken, kantoren en winkels zijn open. Twee dagbladen zijn hedien we der verschenen. Tweede telegram. Alle inboorlingen zijn aan het werk gegaan. Johannesburg. 8 Juli Het bestuur van rle verbonden vakvereenigingen heeft een besluit genomen, waarin manifestation wor den aangekondigd in alle steden van het land, Johannesburg daaronder begrepen, om de onmiddellijke terugroeping te vragen van den gouverneur-generaal lord Gladstone op grond, dat hij machtiging heeft verleend tot h»-l gebruiken van rijkstroepen in den laa'st, n strijd en het recht om vrij te spreken en ia het openbaar te vergaderen heeft opgeheven, hetgeen is uitgeloopen op een bevel om vuur te geven op den 4en en 5en Juli. waardoor weerlooze mannen, vrouwen en kinderen zijn gedood. Allerlei. Wörzburg, 8 Juli. Heden avond, aan het einde van een volksfeest, vloog de vlieger Lendner met een biplan van Würzburg naar het exercitieveld. Daar sloeg het vliegwerk tuig over den kop. De beide inzittenden stier ven onder het vervoer naar hel ziekenhuis. In Engeland is in eerste instantie vonnis gewezen in een vordering die door de nage laten betrekkingen van vier tusschendekspas- sagiërs tegen de White Star Line was inge steld na de ramp yan de ..Titanic". De recht bank besliste, dat het ongeluk veroorzaakt was door zorgeloosheid van de maatschap pij on veroordeelde haar tot betaling van een schadevergoeding van 100 pd. st. aan de na gelaten betrekkingen van elk der vier per- spnen in guaestic. De maatschappij had alle aansprakelijkheid ontkend, met een beroe.p op een desbetreffende bepaling m het over tocht formulier, welke bepaling echter niet verbindend werd verklaard, daar de rechter zo als in strijd met de wet beschouwde. Tegen de uitspraak is hooger beroep nange- teekend. De Staatscourant van Woensdag 9 Juli bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging mr. K. W. P. F. baron Gerlcke van Herwijnen, Nederlandsch gezant te Londen; benoemd tot registratieontvanger te Haar lem A. Meijlink, thans idem en hypotheekbe waarder te Zierikzee; te Hulst mr. J. Pleijte, thans te Boxmeer; te Roosendaal C. van Helbergen, thans te Tholen; te Appingedam P. H. J. Schuijleman, thans te Oldeberkoop; benoemd tot reserve-officier van gezond heid 2e klasse A. F. Unger en B. A. G. Veraart, artsen; op verzoek eervol ontslagen de reserve lc luitenant H. J. von Brucken Fock, van de grenadiers en jagers; verder de vrouwelijke klerk bij de directie der rijkspostspaarbank J. F. G. Spaans. De Koningin te Sneek. Men meldt uit Sneek, dat de komst der Koningin aldaar is uitgesteld tot 6 Augustus. Den 2en Juli ji. heeft het Duitsche Infan terie regiment No. 15 „Prins Frederik der Nederlanden", waarvan JI. M. de Koningin- Moeder aan het hoofd staat, zijn 100-jarig be staan gegierd te- Minden. Bij die gelegenheid heeft Jlare Majesteit zich doen vertegenwoordigen door den gep. luitenant-kolonel, Kamerheer en adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin jhr. van Tets, die namens de Koningin-Moe der een geschenk in zilver aan het feestvie rende regiment aanbood. Kardinaal van Rossum, Naar De Tijd meldt, zal aanst. Donderdag Z. Era. kardinaal van Rossum in particuliere audiëntie worden ontvangen door H. M. de Koningin in het koninklijk paleis alhier, waarheen H. M. zich van Het Loo zal bege ven. Des morgens zal Z. Em. van Amsterdam naar de internuntiatuur in Den Haag ver trekken en des middags te halfvier wordt alsdan in hofrijtuigen naar het paleis gere den. De grootmeester van Hr. Ms. Huis zal Z. Em. den kardinaal aan de Koningin voor stellen. Aan het diner, dat dr. Yen, Qiineesch gezant te Berlijn en afgevaardigde Ier opium conferentie te 's Gravenhage, gisterenavond in Hotel des Indes heeft gegeven, zaten aan de heeren: jhr. mr. De Mn rees van Swinderen, minister van Buiten 1. zaken; Cremer, oud- min. van Koloniën; Pellet, gezant van Frank rijk; Yon Muller, gezant van Duitsrchland; Fer- reifa, gezant van Portugal; Grevenkop Carslen- kjold, mi i;'Or-residcnt van Denemarken; markies Copnus de Brichanteau, zaakgelastig de van Italic. Padro, zaakgelastigde van Cuba; Yincent, zaak gelastigde van Haïti; mr. Yan Deventer, lid van de Eerste Kamer der Sla- len-Generaal: dr. Wnttien Teh, dr. De Jongh on de heer King De crisis. Men seint ons: II. M. de Koningin ontving heden morgen op het Loo in conferentie dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer. De „T e m p s" over de crisis. Reu ter seint ons uit Parijs De Temps levert eene beschouwing over de Ncderlandsche ministerieele crisis, waar in wordt gezegd, dal met het oog op de stem ming onder de socialisten en de oDDOsitie van rechts, die zich laat aanzien als onver zoenlijk, de taak van de liberalen bijzonder moei/lijk zal zijn. Dc oplossing van d tegen woordige crisis kan dus niet anders dan allerbezwaarlijkst zijn. Eerste Kamerverkiezingen. Gisterochtend 11 uur hebben Provin ciale Staten van Zuid-Holland onder voorzit terschap van den Commissaris der Koningin, den heer E. C. baron Sweerts de Landas "Wy- bofl-gh, in het gebouw dier Tweede Kamer hunne gewone zomer-vergadering voortgezet. Aan de orde was allereerst de verkiezing van drie leden van de Eerste Kamer der Sta- t-en-Generaal, wegens de periodieke aftreding van de heeren H. Waller (A.-R.) die wegens vergevorderden leeftijd niet voor eene her benoeming in aanmerking wenschte te ko men, J. D. baron van Wassenaer van Rosnn- dc (C.-H.) en mr. L. W. C. van den Berg (A.-R.) In de va cat ure-Waller werd gekozen dr. A. Kuyper (A.-R.) met 43 van dc 74 uitgebrachte stemmen tegen 27 op den heer A. Plate (V.-L.), 1 op den heer mr. Zimmerman (LA, 2 op den heer van Kol (S. D. A. P.) en 1 blanco. De heer J. D. baron van Wassenaer van Rosande (C.-II.) werd herkozen met 44 van de 75 uitgebrachte stemmen tegen 29 op den heer mr. P. Rink (U.-L.) en 2 op den heer H van Kol (S. D. A. P.) Eveneens werd herkozen mr. L. W. C van den Berg (A.-R.) met 44 \an de 75 uitgebrach te stemmen tegen 28 op mr. J. Limburg (V.-D.). i op den heer J. M. Pvnacker Hordijk (V.-D.), oud-lid der Tweede Kamer, 2 op den heer van Kol (S. D. A. P.) In de vergadering der Provinciale Stalen Noord-Holland werden bij eerste stemming tol lid der Eerste Kamer herkozen de heeren mr. F. S. van Nierop (Lib.) en II. P. Staal (Lib.) Mr. van Nierop verkreeg 37 stemmen, prof. D. P. D. Fabius 19 stemmen en dr. Th. Stoop (Soc.-Dem.) 13 stemmen. Gekozen de heer van Nierop. De heer Staal verkreeg 37 stemmen, dr. J. Th. de "Visser (C.-H.) 19 stemmen -en dr. Th. Stoop (Soc.-Dem.) 14 stemmen. Gekozen de heer Staal. Vacature-De Jong. Eerste stemming D. J. van Houten (Lib.) 35 stemmen. Bonnike (P. -K.) 19 stemmen en dr. Stoop (Soc.-Dem.) 16 stemmen. Tweede stemming. D. J. van Houten (Lib) 36 stemmen, dr. Stoop (Soc.-Dem.) 16 stemmen en Bonnifke (R.-.) 21 stemmen. Herstemming tusschen de heeren van Houten en Bonnike. Gekozen de heer D. J. van Houten te Weesp met 39 tegen 20 stemmen op den heer Bon nike. 15 stemmen waren in blanco uitge bracht. De Staten van Gelderland hebben her kozen mr. F. J. M. A. Reekers (R.-K.) en mr. P. C. ?t Hooft (A.-R.) ieder met 34 stemmen. Op mr. J. Everts B.Hz. (vrijz.) werden bij elke vacature 22 stemmen uitgebracht. In Groningen is herkozen de heer Zijlma met 36 stemmen, tegen 6 op den socialist "Wi- baut, 1 op nar. S. van Houten en 1 Manco. In de zitting der Provinciale Staten van Friesland werd in de vacature-van Deventer tot lid der Eerste Kamer gekozen de sociaal democraat H. van KoL Deze verkreeg 27 stem men tegen 21 op den heer L. W. de Vries, burgemeester van BarradeeL In de vacature-van Weideren baron Ren- gers werd tot Eerste Kamerlid gekozen de heer Edo Bergsma (Lib.), burgemeester van Enschedé met 27 stemmen tegen 21 stemmen op den heer T. Nauta (A.-R.) oud-lid van Ge deputeerde Staten. De heer Van Kol vertoeft op het oogenbh'k te Moekden im Mawtsjoerije, op den terugweg door Siberië naar ons land, waar hij na een kort oponthoud te Berlijn einde Juli hoopt aan te komen. De heer Van Kol zal, naar men aan het Jlbld. mededeelt, de benoeming aanvaarden. De heer Bergsma heeft verklaard voorstander te zijn van onrcervalscht alge meen kiesrecht zonder eenig voorbehoud, te gen vermeerdering vam den invloed der Eer ste Kamer door regresrecht, of dergelijke maatregelen. Ook de heer Bergsma zal de benoeming aanvaarden. De Staten van Overijssel hebben herkozen den heer Franssen met 23 stemmen tegen 18 op mr. Van Rooyen, burgemeester van Zwolle, en 4 op den heer Van Kol. Door de Provinciale Stalen van Noord- Brabant is gekozen tot lid der Eerste Kamer mr. van den Biesen (kath., aftr.,) met 54 van de 56 stemmen en in de vacature Prinsen, die om gezondheidsredenen ontslag nam, mr. Re- gout, minister van waterstaat met 42 stem men tegen 13 op Karei Straeter te Tilburg. De Staten van Limburg hebben herkozen den heer Michiels van Kessamch met 35, te gen 1 stem op den heer Ernst Regout. Het Eerste Kamerlid Bergsma. Als bewijs van sympathie werd den burge meester van Enschede ter gelegenheid van zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer, gisteravond een ovatie gebracht door do En6chedesche Burgerharmonie. De naverk&ezingen. Naar de Standaard verneemt, zal in Am sterdam VI van rechtsche zijde mr. Verkou- lereh. candidaal gesteld worden. Een ministerie van landbouw. Door de heeren mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard en M. van Doorninck, resp. voorzitter en secretaris van de Gcldersch-Overijsselsche Mij. van Landbouw, is een adres gezonden aan de Koningin, waarin verzocht wordt op richting van een afzonderlek ministerie, uitsluitend belast met de zaken van landbouw. Pensioenregeling leeraren De Staatscourant van heden bevat de wet van 20 Juni j.L, houdeu.de pensioenregeling voor de leeraren, aan bijzondere gymnasia en van bijzondere hoogere burgerscholen en de wet, betreffende de pensioenregeling voor wedu wen en weezen. Benoeming d i i e e. fr e n r r ij k s- postspaarban k. Hel Nedcrl. Ilaagsche correspondentie bureau meldt ons: In verband met dc berichten omtrent de benoeming van een directeur der rijkspost spaarbank, zijn wij uit de beste bron ge machtigd, mede te declen, dal van eeuige sollicitatie van den kolonel Colette of eenig voornemen om zijne benoeming tot directeur der rijkspostspaarbank te bevorderen nooit eenige sprake is geweest. Gemeenteraadsverkiezingen. 's Gravenhage. Kiesdistrict I. Uitgebracht aantal gel dige stemmen 7916. Volstrekte meerderheid 3959. Drees (S. D. A. P.) 3211; J. H. Ekering (Q-H 2787; A. Harms (S. D. A. P.) 3235; L. Hoejenbos (S. D. A. P. aftr.) 3932; F. W. N. Huj^enholtz (S. D. A. P.) 3500; W. O. A. Kos ter (V.-D.) 945; G. Polak Daniels (V.-D.) 1201; M. A. D. H. Schalekamp (A.-R.) 2826; J. G. Sikkema (S. D. A. P.) 2999; J. A. Sillevis LAVzn. (U.-L. aftr.) 1397; S. Vas Diaz (U.-L. aftr.) 1858; C. D. Wesseling (R.-K. aftr. 3232; P. F. van Wieringhen Borsl.i (U.-L. aftr.) 1333. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Drecs, Ekering, Harms, Hoejenbos, Hugenhollz, Schalekamp, Sikke ma, Sillevis, Vas Ditz.cn Wesseling. Kiesdistrict II. Uitgebracht aantal geldige stemmen 79S8. Volstrekte meerderheid 3995. C. J. Benschop (S. D. V. P.) 1989; G. J. de Bruin (S. D. P.) 82; B. Coltof (S. D. P.) 110; mr. S. Franzie Berenstcin (V.-D.) 2391; jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot (A.-R. aftr.) 3367; mr. A- M. de Groot (R.-K. aftr.) 29S5; L. Hoe jenbos (S. D. A. P.) 255S; H. Koppel Jr. (U.-L.) 2252; J. J. van Langen (S. D. A. P.) 1896; J. C. IT. Ph. Methöfer (S. D A. P.) 1999; E. L A. Penn R.-K. altr.) 3056: G. Postma (S. D. PA 79: C- J. Reijerse (S. D. A. P.) 1868; mr. dr. II. J. Romeijn CLr-L) 2177; mr. G. C. T. Vc- renkamp (U.-L.) 2302; L. L H. de Visser (S. D. P.) 140: dr. W. C. A- baron van Vro- denHurch (C.-TIA .3241: .1. H. v. d. Wcrff (S. D. P.) 69: mr. J. A IT. baron van Zuvlen van Nyevelt (geen bepaalde richting) 27S6. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Franzie Berenstein, Ge vers Deynoot dc Groot. Hoejenbos, Koppel, Penn, Romeyn, Yarenkamo. van Vreden- hurgh en van Zuylen van Nvevelt. Kiesdistrict Till. Uitgebracht aantal geldige stemmen 7854. Volstrekte meerderheid 3928. C. J. Benschop (S. D. A. PA 753; prof. C. L v. d. Rilt (V.-L) 4204; M. M. Couvée (U.-L. aftr.) 4303: A. Dijkstra (S. D. A. PA 735; L. Hoejenbos (S D A. PA 1321; F. W. N. Hu- genhoïtz (S. D. A. P.) Hol; J. Jurriaan Kok (U.-L. aftr.) 4.306; J. J. van Langen (S. D. A. PA 752; mr. W. J. baron van Lynden (G-K.) 2476; J. M. Maury (R.-K 2289: M. de Mos Jzn. (A.-R. aftr.) 2714; mr. L A. Nederburgh (V.-L.) 4159; L. W. J. K. Thomson (U.-L. aftr.) 4313. Zoodat gekozen zijn de heeren v. d. Bilt, Couvée, Jurriaan Kok, Nederburgh en Thom son. Rotterdam, Het resultaat der gemeenteraadsverkierinf- gen is, dat in district II het aftredend lid, de heer Bakker (lib.), is gevallen en mr. A. v. d. Hoeven (c.-h.) direct is gekozen. Verder ko men in alle districten de aftredenden ln her stemming. In district I herstemming tusschen dc heeren 15. de Klerk (aftr. lib.) 2014 en B. J. Gerretson (aftr. chr.-hist.) 3233; Van Heteren (S. D. A. P. 2496; Van Stapele (S. D. A. P.) 2669; G. W. van Bleek (a.-r.) 2719 en Voet (S. D. A. P.) 2627. In district n. Herstemming tusschen de heeren mr. De Jong (aftr., aniti-rev.) 3952; Van Stapele (S. D. A. P.) 2748; Van der Walle (S. D. A. P.) 2374 en Walop (S. D. A. P.) 2551. In district III. Herstemming tusschen de heeren D. H. Havelaar (aftr. lib.) 1864; P. van der Pols (aftr. a.-r.) 1373; E. de Korver Ofib.) 1715; G. Vlug (Kb) 1619; J. A. A. Ver beek (r.-k.) 1318; en Verkerk (S J). A. PA 451. In district IV. Herstemming tusschen de heeren P. G. Buskei» (aftr r.-k.) 3671; H. J. Kruidender (c.-h.) 3584; J. ter Laan (S. D. A. P.) 3852; J. W. Niemeyer Gib.) 3256; J. Verheul Dzn. (aftr. lib.) 3770 en Verkerk (S. D A. P.) 3298. In district V. Herstemming tusschen de heeren J. S. Hollander (aftr., lib.) 1521; K. A. Warmenhoven (aftr. chr.-hist.) 2257; J. ter Laan (S. D. A. P.) 2299; Mol (S. D. A. PN 1616; F. B. M. B. Schiphorst (r.-k.) 1930 en Schoon- derwoerd (S. D. A. P.) 1594 stemmen. Arnhem. Bij de gehouden stemming voor elf leden van den gemeenteraad werden uitgebracht: In district I 1927 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren A. Aajderimk (s.-d.) 377, O. R. Barends (lib.) 603, A. Bor- gardijn (s.-d.) 536, mr. P. F. A. Cremer (r.-k., aftr.) 1012, Th. J. F. A. Liefrinck (lib., aftr.) 728, mr. H. J. van Lulofs Umbgrove (chr.-hist.) 812, mr. R. van Maare (a.-r.) 643, en M. Oly (s.-d.) 374 stemmen, zoodat herko zen is de heer Cremers en herstemming moet plaatshebben tusschen de heeren Van Maare, Van Lulofs Umbgrove, Liefrinck en Barends. In district II 1783 geldige stenamen. Hiervan verkregen de heeren A. Aalderink (soc.-dem.) 270, mr. dr. C. O. Ph. baron Creutz (c.-h.), 567, W. v. Hoorn (soc.-dem.) 215, I. M. Looy (s.-d.) 230, mr. R. van Maare (a.-r.) 554, jhr. mr. II. K. M. van Nispen tot Pa mierden (r.-k) 600, M. Oly (s.-d.) 270, F. K. Ozinga (lib.), 867, P. Ribbius (lib., aftr.) 803, B. P. de Waal (lib., aftr.) 886, J. M. Wolff (lib., aftr.) 896, zoodat herkozen is de heer Wolff on herstemming moot plaats hebben tusschen (1e heeren De Waal, Rib bius, Ozinga, Van Nispen tot Pannerden, Creutz en Van Maare. In district III werden uitgebracht 19S4 geldige stemmen. Hiervan verkregen do heeren A. Borgardijn (s.-d., aftr.) 1075, S. Bugter (r.-k.) 668, L. van Deventer (s.-d.) 579, II. Goedhart Jr. (lib., aftr.) 713, J. Hollander (a.-r.) 625, L. Kooien (c.-h.) 652, G. A. Lielhof (r.-k.. aftr.) 1099, J. IJ. te Niet (s.-d.) 616, F. K. Ozinga (bh. aftr.) 639, en G. Riethor9t (s.-d.) 455, zoodat gekozen zijn de hoeren Borgardijn en Liethof en herstemming moet pliKifs hei» en tusschen de heelden Goctlhaif, Ozinga, Bugler en Kooien i s ner lo c nboséh. 1 Uitgebracht 1253 geldige stemmen. Herko zen worden de aftredende leden, dc heeren W. van Aalst met 811 en jhr. mr. Schade var Westrum met 733 stemmen (beiden R. KA. Gekozen de heer Bernard van Vugt (onafhan kelijk katholiek) met 6.39 stemmen, tegen 509 stemmen op den candidaat der R. K. Kies- vereeniging Dorus Herinsen en 295 stemmen op den sociaal-democraat J. Verhoeven. Maastricht. District I. Gekozen H. Houx (aftr. R. K. Herstemming tusschen mr. J. C, H. Herman (R. K.) en J. B. H. Klynen (lib.). District II. Gekozen H. de Beaumon (aftr. R. K.). Herstemming tusschen C. G Goenegraclit (R. KA, IC H. G. Hermans (R. K aftr.), A. J. Koebben (Chr. D.) en J. H. 1 i- (S. D. A. P.). District III. Gekozen mr. J. H. Paulus- sen CR. KA. A. V. Ollerdissen en J. P. Duysen-: (R. K.), allen aftredend. Middelburg. District I. Uitgebracht 620 geldig® stemmen. L. J. Adriaansen (S. D. A. PA 175; H. P. den Bouwmeester (aftr. vrijz. wethou der) 455; P. Dumon Tak (aftr. vrijz. wethou der) 421C. van der Weel (S. D. A. P.) 160. Zoodat gekozen zijn de heeren Bouwmees ter en Tak. District II. Uitgebracht 485 geldige stemmen. M. G. Boasson (vrijz.) 413II. van Gelcleren (vrijz.) 122M. S. Gratama. 361. Zoodat gekozen zijn Boasso-n en Gratama. De heer jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronjc, mede aftredend in dit district, had zich niet meer beschikbaar gesteld. District III. Uitgebracht 921 geldlg< stemmen. W. P. Cornelissen (S. D A. PA 241 J. Onderdijk CS. D. A. P.) 4£4: W. A. dc Rvcke Sr. (aftr. A. R.) 428; J. A. Vertregt (aftr. A- RA 434 en mr. J. W. Zijlstra (vrijzA 264. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen Onderdijjk, De Rijcke, Vertregt en Zijïlstra. Bij Kom. besluit is aan A. Wallace Hud son vergunning verleend de geneeskunst uil te oefenen op Ncderlandsche zeeschemen, nv uitzondering van oorlogsvaartuigen, ondi voorwaarde, dat hij de wettelijke beoalin.. omtrent de uitoefening der geneeskunst ij- Nederland stipfelijk na kom e- Carnegie. De Court „Stad 's Gravm- hage" des „Ancient Order of Foresters' heeft haar mede-Forester Andrew Carnegie nitgenoodïgd om tijdens zijn eventueel ver blijf te 's-Gravenhage een plechtige court- verga-dering bij te wonen. Mr. W. Ml Heep-maker, -j- Gister.- nacht Is te Rotterdam op 62-jarigerr leef* overleden mr. W. M. Reepmaker, kanfonrc ter en rechtcr-plaatsvervanger. aldaar secr taris van de staatscommissie van toezicht op de landverhuizers. Voorts vervulde mr. Reep maker nog verschillende andere betrekkin gen. Hij was ridder in de Oranje-Nassan- *orde. Maatschappij tot bevorderiii0 der geneeskunde. Maandag, Dinsdag en. Woensdag heeft in Concordia te Breda, plaats de algemeene vergadering van. de Maatschappij tot bevordering der genecs- kunde- Zondagavond werden de heeren mal ontvangen ten stadhuize, in de met groei bloemen versierde vestibule De heeren werden bij uilstedigbedd van den burgemeester verwelkomd door den loco-burgemeester, wethouder Scheltus. De voorzitter der Maatschappij dr. v. Rijn berk, beantwoordde den heer Scheltus. In Concordia werden de congresgangers daarna bij monde van dr. P. A. Rosser? ont vangen door de regel in gs oommissie. In den tuin werd door de staf muziek van de zesde infanterie-brigade onder leiding van Bernard Rehl, een concert gegeven. Op de Markt, <Me geiBumineerd was (voor- het stadhuis vlamde hulde aan het congres") gaf het stedelijk orchest van 10 tot 12 uur Zondagavond een concert. Maandagmorgen werd die algemeene verga dering in Concordia geopend door den voor zitter met een rede over „de toekomst van den geneeskundigen stand." Daarin zette spreker uiteen hoe door dc Artsenwet eenheid werd gebracht in den ge neeskundigen stand. Het aanzien van dien stand steeg, doch nieuwe stroomingen open baarden zich. De ziekenfondsen drongen zich meer op den voorgrond, kregen grooter macht en de positie der geneesheeren ver zwakte. In wetenschappelijk opzicht kwam er wijziging, doordat de leerstof zich steeds uitbreidde. Het gevolg was toename van het getal specialisten, waardoor de huisarts aan invloed inboette. De fondsendokter komt hoe langer hoe meer in het gedrang. De Maat schappij tot bevordering van de geneeskunde heeft ook als volksvereemging hier een taak. Intusschen openen maatschappelijke wijzi gingen nieuwe terreinen vam werkzaamheid voor de medici. Behouden moet evenwel blij ven de eenheid van den stand en zoolang deze bestaat behoeft de toekomst niet te wor den gevreesd (luid applaus). De afgvaardigde van den bond van ge- neesheeren in Ned. Oost-In'dië besprak te wenschelijkheid van nog meerder samen werking van tusschen de Maatschappij cn den Bond. (Applaus). Medegedeeld werd, dat van de 60 afdee- lingen er 50 vertegenwoordigd zijn. Aean H .M. de Koningin werd een telegram van hulde gezonden. Goedgekeurd werden het jaarverslag van den secretaris vam het hoofdbestuur en een aantal verslagen van verschillende commis si ën. Zoowel van de blijvende ominissie, Inzake de practische vorming van den geneesheer als van de commissie, in;;.', h- onderwijs, was ingekomen een mededoeling, dat zij nog niet is gereed gekomen met haar rapport. Een breedvoerige discussie omtsuoo rich

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2