BINNENLAND. af te vaardigen om te confereeren met de .Servische en Grieksdie premiers; in Konstan- rtinopel bij de Porte er op aan fe dringen niet op te nikken over de lijn Enos— Midia heen; in Bukarest de Rumeensche regeering te ad- vis eeren Sofia niet te bezetten. Er heerscht groote onzekerheid in de diplo matieke kringen betreffende de actie, die wordt bericht van Turkije en Rumenic. Men toont zich uiterst verrast door het feit, dal terwijl de mogendheden van Turkije bericht hebben ontvangen, dat het geen plan heeft verder te gaan dan de grens, er toch uit Kon- sta ntlnopel berichten komen, die er op wij zen, dat het in het voornemen ligt naar Adria- nopel op le trekken. Deze berichten geven geen reden tot bezorgdheid van de diploma- tioke kringen, want het kan als zeker worden aangenomen, dat de mogendheden, die beslo ten zijn niet toe te laten, dat Bulgarije zal worden verpletterd, ook zorg zullen dragen, dat als Turkije mocht oprukken naar Adria- nopel, hetgeen echter niet wordt geloofd, niet zal worden geduld, dat het deze stad blijft bezetten. De toestand wordt geken schetst als toenemend in ingewikkeldheid, maar niet als gevaarlijk beschouwd. De opmarsch van de Turksche troepen tot bezetting van het voor de lijn Enos—Midia gelegen gebied is buitengewoon voorspoedig geschied. De Bulgaren hebben zich. voor hen teruggetrokken, zonder het zwaard uit de schee de te halen; botsingen zijn nergens voor gekomen. Volgens een bericht uit Konstanti- nopel hebben zij in hun haastigen terugtocht xelfs een spoortrein achtergelaten, en overal aan den Turkschon wcnsch voldaan om noch de dorpen, noch den spoorweg te beschadi gen. In tegenspraak hiermee wordt echter in te Parijs ontvangen berichten gezegd, dat zij, volgens hunne afschuwelijke gewoonte, alle steden on dorpen afbranden, die zij voor de aanrukkende Turken verlaten. Dc zending van den Bulgaarschen afgezant Nats je wies heeft niets opgeleverd; dc groot vizier heeft hem laten weten, dat zijin langer verblijf in de Turksche hoofdstad geen doel had. Dc Turken doen aanspraken gelden op het weder verkrijgen van Thracie en molivee- ren die hiermee, dat, daar de Balkankwestie op grond van het nationaliteitonbeginsel moet worden geregeld, het zeer onbillijk zou zijn de Turksche bewoners van Thracie naar een an der beginsel te behandelen dan dat, wat in Macedonië wordt toegepast. Alle Balkaiisia- ten, op Bulgarije na, hebben er belang bij dat Turkije niet wordt uilgesloten, omdat dit voor het evenwicht in het Balkan gebied noo- dig is. Bovendien eischt de wet der humani teit een onmiddellijk ingrijpen van Turkije, omdat anders zou zijn te vreezen, dat de Bul garen volgens hunne nietswaardige gewoonte ülle mohammedaansche bewoners van Thracie zouden uitroeien. We en en, 17 Juli. In bevoegde krin gen wordt tegengesproken, dat de Oosten- rijksche gezant te Petersburg een stap heeft god aan bij dc Russische regeering om de noodzakelijkheid der staking van de vijande lijkheden aan te toonen op grond, dat Oos tenrijk dc verplettering van Bulgarije niet zou kunnen toelaten. Sebastopol. 17 Juli. Vijf handels schepen onder Bulgaarsche vlag zijn hier in de haven binnengeloopen. Over de tm Bulgarije heörsdhende stem ming heelt de Südslavische Korrespondenz een op omwegen met -een bijzondere gele genheid verzonden bericht uit Sofia, dat daardoor aan «de censuur is ontsnapt, die met strengheid wordt uitgeoefend. Daarin worden de gebeurtenissen in Sofia tusschen 4 en 9 Juli vermeld. Vooreerst wordt ge constateerd, dat in Sofia den staat van be leg heersobl en met groote strengheid wordt gehandhaafd. Al is het der regeering tot dus ver gelukt, door de berichtgeving geheel in eigen hand te houden, de rust te handha ven, zoo loopen er toch geruchten van be ginnende onlusten, op het platteland, waar hongersnood moet heerschen. Ook schijnt het zeke'r te zijn, dat bij sommige korpsen oproerigheden van de manschappen zijn voorgekomen. Dat laatste wordt bevestigd door mede- dcolingcn, die een naar Genève gevluchte Rull/gaarsche officier heeft godaan. Deze of ficier, die in de eerste Balkanoorlog zich meermalen heeft onderscheiden, heeft ver klaard, dat hïj ditmaal het oorlogstooneel heeft moeten verlaten, om de dreigementen van zijne eigen soldaten te ontgaan en het gevaar van doot hen te worden gedood. Dit lot heeft verscheidene Bulgaarsche office- ren getroffen, die door hunne eigen man schappen gedood zijn. De soldaten, bij wie de tweede Balkanoorlog gehaat, althans zeer impopulair is, wil en hierdoor een druk op de regeering uitoefenen, om ie komen tot staking "van de vijandelijkheden en tot hun ontslag uit den dienst. AJe berichten tier- over worden door de censutfr onderdrukt, zoodat Europa er nog mets van heeft ver nomen. Volgens de Daily Telegraph bevat het Gridksoh-Servische verdrag, dat in 't laatst valn Mei in Saloniki is gesloten, bepalingen over eene nieuwe gehiedslndeeling. De Gricksohe grens wordt aan de kust uitge breid tot aan de Mesta-Karasu met een sub- sta ntveel achterland langs de hooge berg toppen, die dit gedeelte van het voormalige Europeesch Turkije in twee deelen scheiden. De Servische grens loopt ten noorden van deze bergen en daalt dan in een 10 K.M. breede strook neer tot aan de Egeïsche zee, waar Servië in de baai van Lagos oen ha ven krijgt. De 10 K.M. breede toegangsstrook naar de zee blijft neutraal, maar wondt door Servië bestuurd, terwijl Griekenland een on beperkt recht van weg daarover krijgt De "ttföok werd opzettelijk zoo getrokken, dat er geen belangrijke plaats in komt te liggen Een bericht uit Athene gewaagt er van, dat de stemming daa/r oorlogszuchtig fs cn :gfk<erig Van eene vreedzame schikking. In- ^tóschen zijn de politieke kringen overtuigd, de wapenstilstand zal worden toege- öpaa ondër do voorwaarden, dat Bulgarije de aanspraken van Servië op het gebied techfe van de Yardar en de aanspraken van Griekenland pgp Serres en Kaoalla tot aan ffe Mesta-Karösu princiepi-eel erkent Volgens de inlichtingen, die de corres pondent van de Vossische Ztg. te Parijs heeft gekregen, 6laan de Grieken niet al leen op hunne gebiecLsaanspraken langs de kust van de Egeïsche zee, maar elsclicn zij bovendien van de Bulgaren eene schade vergoeding voor dc door Een aangerichte verwoestingen en voor de ooriogsuitgaven, waartoe zij Griekenland gedwongen hebben, alsmede een aan de Turksdie capitulation herinnerend verdrag tot bescherming van de Hellenen onder Bulgaarsche heerschap pij; dat Griekenland zou toestaan, in het bestuur en de rechtspleging in te grijpen, zoo dikwijls belangen van Hellenen te berde komen. De Südslawische Konrespondenz heef t van Servische zijde de mededeellng ontvangen, dat het door Sofia weder geopperde denk beeld, door oprichting van een zelfstandig Macedonië een uitweg te zoeken uit de be staande geschillen, geen kans op verwezen lijking heeft. Het denkbeeld van eene auto nomie van Macedonië moot op dit oogen- blik als beslist ter zijde gelogd beschouwd •worden. Het kabinet te Belgrado zou op een vroeger tijdstip wel sympathie hebben ge voeld voor dit plan, dat ook door invloed rijke Petersburgsche leringen werd voorge staan. Toen stuitte echter het voorstel eener autonomie van Macedonië bij de Bulgaar sche regeering op beslist verzet, ofschoon in Macedonië invloedrijke kringen voor de oprichting van een autonomen staat opkwa men. De uitbairsting van den oorlog en de loop van den strijd maakt, dat hert vrijwel uitgesloten schijnt, dat men in Belgrado toe stemming zou verleonen tot een autonomic- verklaring van Macedonië. Ook kan be zwaarlijk worden aangenomen, dat dit voor stel in Athene beter zou worden opgevat- De verdeeling van Macedonië zal veeleer moeten geschieden in overeenstemming met de wenschen van Servië e<n Griekenland. Parijs, 17 Juli. De Fransche regeering heelt mot het oog op hare rol als bescher mer van dc Grieken, die zij op zich genomen heeft in de streken, die zich in oorlogstoe stand bevinden, naar aanleiding van den door de Grieksche regeering ondernomen stap om de aandacht te vestigen op de aan de Bulgaren toegeschreven moorden, den eersten secretaris van het Fransche gezant schap te Athene en een officier van de mili taire missie gelast zich zoo spoèdig mogelijk naar Serres, Demirhissar en Kavalla te be geven om een onderzoek in te stellen naar de gesignaleerde feiten. Saloniki, 17 Juli. Voor de aankomst van de Grieken in Demirhissar moeten hon derden inwoners vermoord zijn. 120 winkels werden geplunderd. 9 Grieken, die gevlucht waren in het dorp Guerma, zijn eveneens vermoord. Konstantinopel, 17 Juli. De Porte heeft de Turksohe missiën in bet buitenland bevolen bij de mogendheden te prolesteeren tegen de Bulgaarsche buitensporigheden in Macedonië en Thracië tegenover do moham medaansche bevolking en hen te verzoeken in Sofia stappen te doen om te beletten, dat daarmee wordt voortgegaan. Frankrijk. P a r ij' s, 1 7 J u 1 i. De Senaat heeft het am- nestjieoihtwerp met eenige wijzigingen aange nomen. Par ij s, 17 Juli. De Kamer nam heden morgen art 6 van het militaire wetsontwerp aan, waarbij de inlijving van de lichting 1913 bepaald wordt in de tweede halft van Novem ber. Engeland. Londen, 17 Juli. Bij de begrooting voor aanbouw van nieuwe schepen legde Chur chill een uitvoerige verklaring af betreffende de vraag vain het gebruik van petroleum als brandstof bij de marine. Hij deed de voordeelen er van uitkomen en stelde in bel licht, dat de groote slagschepen in het pro gramma van 1912/1914 werden gebouwd met het plan, petroleum als brandstof te gebrui ken, wat ook zou geschieden met dc lichte kruisers en torpedojagers van 1913/1914. Maar bij vijf slagschepen van het programma voor die jaren zou men kolen gebruiken als brand stof en petroleum als hulpbrandstof. De reden hiervan is, dat petroleum alleen vereischt wordt voor groote schepen, wan neer buitengewone snelheid noodig is en dat de admiraliteit niet van plan is de gewone gemiddelde snelheid der slagschepen, die 20 a 21 knoopen bedraagt, te verhoogen. Voorloo- pig zal men dus hoofdzakelijk uit kolen de beweegkracht halen. Daarna stond de minister stil bij de vraag der aanschaffing van- petroleum. Hij verklaar de dat het het streven van de admiraliteit was er toe te komen, dat zij de onafhankelijke bezitter en fabrikant van haar eigen benoo- digdheden is. In afwachting hienan was zij er op uit bij voorbaai een aantal contracten te sluitlen voor ongeveer 5 jaren om een ge regelde en voldoende voorziening van het bonoodigde te -verzekeren tegen een vasten en billijken prijs. Churchill besloot met te zeggen, dat hij niets had te veranderen in wat hij in Maart had gezegd omtrent de Engelsch-Duitsche betrekkingen en dat hij geen nieuwe feiten had te vermelden met betrekking tot de Middellandsohe Zee. In Italië en Oostenrijk waren ongetwijfeld nieuwe programma's in overweging, maar men moest zich laten leiden door feiten en niet door geruchten. Churchill dacht niet, dat iets zou gebeuren in de Middellandsche Zee in den loop van het jaar, waarmede Engeland zou hebben reke ning te houden tol bespoediging der uitvoe ring van het geregelde programma. ,\ls gevolg van de verwerping van het Canadees olie marine-ontwerp heeft de admi raliteit besloten den bouw te bespoedigen van drie slagschepen van het programma van dit jaar, om te voorzien in de behoefte van de algemeene verdediging van bet rijk. Denemarken. Kopenhagen, 17 Ju 1 i. De Nederland- sche pantserkruiser „Evertsen" is heden hier aangekomen. Wee non, 17^ uV^Se^Seue Freie Prease bericht uit Sofia, dat de pogingen van Mali- now tot samenstelling van een coalitie kabinet mislukt zijn. Zuid-Amerika. Montivideo, 1 7 J u 1 iGuana is benoemd toii gezant van Uruguay te Brussel cn te 's Gra- ve ullage. Allerlei. Spionnen vrees. De overheid te Riva aan het Gardameer heeft acht schilde rijen van den kunstschilder Roth in beslag genomen. Het zijn landschappen, voorstel lende Torbole en omgeving. Omdat er ook forten op voorkomen is men bang voor spionage. Een parelsnoer ter waarde van 100/XK) pond sterling, uit Parijs naar Londen gezon den, is aldus meldt de N. R. Ct. uit den posttrein gestolen. Van de dieven geen spoor. Het schilderachtig gelegen meer van Canterno bij Fumono is plotseling verdwe nen. Het water is door een scheur in den bodem weggezogen, evenals 25 jaar geleden. Toentertijd waren de boeren reeds bezig de zeer vruchtbare bedding te bebouwen, toen zij door het weder uit den grond opborre lende water werden verjaagd. Volgens de aloude sagen doet bet natuur verschijnsel zich voor, telkens als het meer onschuldige menschenoffers heeft geëiecht. Dit bijgeloof vindt thans weer grond in het feit, dat korten lijd geleden eenige jongens, in een bootje op het meer varende, zijn ver dronken. Op den bodem van het meer is een krater van vier meter breedte ontstaan, waaruit dampen opstijgen, terwijl der van heinde en verre toegestroomde menigte onbestemde ge- lulden uit de geheimzinnige diepte togen- klinken. Lodz, 17 Juli. Tengevolge van eene sta king van werklieden in Zgierz, zijn de Zgier- zer kaloenfabriek en de katoenfabriek van Lorenz Krusche gesloten. Deze beide fabrie ken verschaften resp. aan 300 en 500 arbeiders werk. In Lodz staken wederom 1000 werklieden. Schncidemühl. 1 6 J u 11 Het mili taire luchtschip Schütte-Lanz is heden voor middag om elf uur, tengevolge van een plot seling opkomenden "windstoot, van zijine an kers losgerukt en zonder stuur afgedreven. Een soldaat van het hier liggende infanie- rie-regiment geraakte verward in de tou wen, waarmee het luditsdiip was vastge sjord; hij werd in de hoogte gesleurd, liet o;p 200 M. los en was dadelijk dood. Het luchtschip dreef een uur boven de stad en daalde toen 3 KM. verdei' neer. Het is on bekend of het luchtschip schade heeft be komen. Tweede telegram. Het luchtschip Schutter Lanz ligt bij Erpel aan het baanvak Schncidemühl—Branberg. Het geraamte is geheel gebroken. Bij het neergaan vernielde höt luchtschip hoornen en telefoonleidingen. Een tweeden soldaat moet eveneens gevallen en zwaar gewond zijn. Petersburg, 17 JulL Op den spoorweg KiewOdessa werd door eene plotseling op komende windverheffing een trein omverge worpen. Vijftien rijtuigen werden vernield; 10 personen werden gedood, 80 gewond. In de Vereenigde Staten is de hittegolf teruggekeerd Uit tal van plaatsen wordt ook van hevige onweders gewag gemaakt. In Ohio cn Indiana heeft het zoo geregend dat het spoorwegverkeer er den grootsten hin der van ondervond. Te Marietta in Ohio moest men 85 passagiers uit den „ingere- genden'* trein per roeiboot verlossen. Uit de Pers De Kabinetscrisis. De Nieuwe Courant beschouwt de kabinetscrisis in verband met de mogelijk heid, dat de sociaal-democraten geen porte feuille zullen willen accepteeren. In (heil <le sociaal-democraten hun steun beloven, zonder de verantwoordelijkheid voor de regecring mede te dragen, dan- het erkent dit een ministerraad met Troelstra voor de d«"r of aan dc telefoon. Dan vordt van nu af aan geregeerd onder zijn patronage. Dan dringt zich vóór en hij elk regecringsbesluit van eenige beteekenis onvermijdelijk dc vraag ophoever kunnen wij gaan zonder den ons beloofden 8tcun te verbeuren. Dan is Troelstra minister zonder portefeuille met alleen, maar minister zonder aanstelling en zonder verantwoorde lijkheid, noch jegens de Kamer, noch jegens het hoofd van den Staat, Son Eminence grise. Dan mist men bovendien iederen waarborg voor een gematigde houding van de achttien man sterke sociaal-democratische Kamergroep jegens het kabinet. Want vergeten mag im- bers niet worden, dat iedere ervaring omtrent" !bet parlementaire gedrag van een plotseling zoo sterk geworden fractie nog ontbreekt. Hoo zal haar meerderheid van nieuwe mannen hun functie «n positie opvatten? Zullen zij gelijk xelfbedwang zich aanleggen als hun meer er varen genoolen? wanneer men aan den heer Duys denkt, zal men ons toegeven 4at zelfs daarmede niet veel verkregen zou rijn. Zui len zij zich aan de tucht van hun eigen leider onderwerpen? Men weet daarvan nieta. En daarom is iedere kahinetsformalio die steunt op een belofte Tan medewerking der sot.aal—democratenaan oen stoel met drie poolen gelijk Een ministerie kan daarop wel een poos balanceeren, maar bij een stootje ligt het omver. Wje kan van te\ oren berekenen, hoevee] aanleidingen tob èt-ootjes er zich in dc eerstvolgende jaren zullen voordoen, nog voor het zijn 'aak van verwezenlijking van bet con- centraiae-program zou hebben vervuld? Staat het maatschappelijk leven met zijn talrijko bot singen, met zyn „klas*enstryd". staat de re- geerings-bemoeiing daarmede, staat hel lands bestuur, de samenstelling, dó uitvoering der begrooting en en al wat daaruit voortvloeit en daarmee samenhangt, in den tusschentijd sli'? Noen welnu, wat beteekent dan van do zijde eener temperamentvolle, opbruisende, steeds met last en ruggespraak van haar kiezers be swaarde, sterk aan den invloed van tedere actualiteit onderhevige, strfjdhaftige on bovenal anti-«burgerlijke1partij de belofte dal rij ©oq stoel op drie pooten een paar jaar overeind houden zal De vierde poot moet ear onder, hoeveel moeite het ook kostanders is bet meubel onbruik baar. Mr. Troelstra moet binnen de deur van den ministerraad, niet er vóór. Niet aan d© telefoon, om geraadpleegd te worden, maar aan de tafel om mee te discussieeren ©n te stem men. De nieuwe, «terke Kamerfractie moet weten dat zy hem steunt wanneer zij het kabi net steunt en det rij hem omverwerpt, wanneer rij het kabinet omverwerpt. Dat is een waar borg, dat is een bezegelde belofte. Nooit was iets minder een vormqruacstie dan dit. De heer Troelstra heeft er geen luet in en het is te begrijpen. Hij begeert bovenal voor rijn groep in de Kamer het karakter te behouden van oppooitae- party. Verantwoordelijkheid als minister sobuwt hy daarom. En zelfs, (begrijpen wij het Volk artikel wel) de verantwoordelijkheid els minis- ter-achter-de-schermon, welke op hem zou rus ten, wanneer hij beloofde ln te staan voor het leven van een vrijzinnig concentratie-kabinet. En eindelyk óók de verantwoordelijkheid welko hij zou hebben te dragen, indien door rijn weigering ora aan de de kabinetsvorming doel te nemen, het concentratie-program niet werd uitgevoerd." Parlementair-Constitutioneel. De hoefijzer-correspondent van het Hbl. schrijft ,,Er mag wel eens eenige aandacht worden gevestigd op dc bewonderenswaardige beslist heid en klaarheid waarmee, ln de tegenwoor dige politieke crisis, de Koningin de parlemen- tair-constitutioneele lyn onmddellijk heeft ge vonden en gevolgd. Het spoedig roepen vau don heer Troelstra op het Loo. do vrij snelle opdracht aan den heer Boa tot formatie von «en Kabinet uit de geheele linkerzijde, dus met aanvaarding van de mogelijke consequentie, voor do Kroon, van eenige socialistisch© Mi nistère dat getuigt van oen vastheid in de parlementar-constitutioneele lijn, die algemeene waardeering verdient. Blij kei ijk is de tyd van de „Koninklijke" Kabinetten, n'en déplaise de leer van de heeren Lohman «n 't Hooft, sinds 1868 Yoor goed voorbij, ook in de oogen van het hoofd van den Staat. Het la trouwens op merkelijk dit zy in 't voorbijgaan aangestipt dat juist van do zijde der aanhangers van dc leer der „Koninklijke" Kabinetten niet het minst driftig ia aangedrongen op het vasthou den aan d© parlementaire usance in de tegen woordige crisis, volgens welke nu een Ministe rie uit de gezamenlijke linkerzijde zou moeten optreden. Dat do opdracht tot het samenstelion van zulk een Ministerie thans inderdaad is ge geven, hebben wy te danken aan het feit, dat de Koningin hlijkelijk niet terugdenkt aan mo gelijkheden van vóór 1868 en zich slechts ver gewist heeft van wat het parlementair-constitu- tioneele stelsel eischt. Wanneer men eens om zioh heen ziet in andere landen, die eveneens een oonstitutioneele monarchie hebben, dan zal men zeker tot de overtuiging komen dat niet in al die landen het hoofd van den Staat zoo zon der de minste aarzeling de lijn zou hebben ge kozen en gevolgd, waarlangs onze Ko'ningiü thans d© crisis tot een begin van oplossing heeft geleid en aan t eind waarvan eenige socialistische Ministers van d© Kroon kunnen staan. Het lijkt alles heel gemakkelyk en vanzelf sprekend, maar wanneer men eens denkt aan het malle advies van den Minister van Staat dr. Kuyper een Ministerie-Troelstra en aan het óók niet heel logische waarhoen de socia listen dadelyk hebben gedreven een con centratie-kabinet dan treft de stelligheid waarmee de logische lijn door de Kroon is ge volgd f des te meer. Doch vooral wegens de ruetige zekerheid waarmee, zonder ©enige aarzeling, aanstonds elke consequentie ls aanvaard. Het Nederiand- sche volk zal dit erkennen en woardeerem& Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 18 Juli be vat o. a. de volgende Koninklijke besluiten' in actieven dienst hersteld bij liet 14e regi ment infanterie de kapitein op non-activiteit A. G. J. Durnans; tijdelijk benoemd tot secretaris van den armenraad te Vlaardingen en Vlaardinger- ambacht J. D. de Stoppelaar, Nederlandsch- Hervormd predikant bij die gemeenten; gedetacheerd hij het Nederlandsche leger de bij het departement van koloniën geplaatste kapitein van den generalen staf van het Ned.-Ind. leger E. M. Carpentier Ailing; benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wage- ningen mr. dr. H. \V. C. Bordowijk, met eer vol ontslag als commies bij d© directie van den landbouw. Open! ng at tillere-m as enm. Men meldt aan de N. R. Ct., dat Z. K. H. Prins Hendrik en verschillende hooge mili taire autoriteiten de opening van het artil lerie-museum op den Doorwerth zullen bij wonen. Een goed voorbeeld. Toen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins met gevolg Donderdag ochtend op weg naar Bos koop te Oudewater per auto doorkwamen en op den Roscndaalschen dijk kwamen, had daai- een aardig geVal plaats, schrijft „De Maasbode". De auto's moesten een melkwa gen, bespannen met twee hitten passeeren, doch de dieren werden bij het zien der auto's schichtig en begonnen te steigeren, zoo dat de voerman ze niét meer houden kon. De Koningin het bemerkende, gaf den chauffeur bevel te stoppen en den voerman te helpen. De aldaar wonende weduwe S. toeloopend riep uit: „daar doe je goed aan, juffrouw, andere rijke lui storen zich aan niets en rij den maar door, maar er gebeuren dan ook vaak ongelukken." Waarop de Koningin vriendelijk antwoord de: ,Ja vrouwtje, we zullen voorzichtig zijn." Toen de weduwe S. later hoorde dat die „juffrouw" de Koningin was geweest, werd zij er prompt confuus van. Jhr. Van We ede, nieuwbenoemd Nede:- landsch gezant te Brussel, heeft ook zijn ge loofsbrieven, overhandigd aan de Groother togin van Luxemburg in de hoofdstad van het Groothertogdom. Hij was vergezeld van den heer Schuller tot Peursum, gezantschaps attaché. Des avonds werd te hunner eer«i gast maal gegeven in het kasteel van Colmar- Berg. Mgr. Tacci, nuntius in Den Haag en te Brussel, die tijdelijk in eerstgenoemde stad verblijf hield ter ontvangst van kardinaal Van Roseum, keert tegen 21 dezer naar zijn standplaats Brussel terug. Mr. Troelatna wordt nog deze week uit den Hare in het land terug ver wacht. Naar men verneemt zal het buitengewoon congrds der S JX A. P, dat 26 en 27 Juli a.s. plaats heeft, te Zwolle in de Buftensocieteit worden gehouden. De naverklezingen. Giseren zijn in het kiesdistrict Amsterdam UI, waarvoor mr. Troelstra, zooals men weef bedankt heeft, voor de Tweede Kamer can did a at gesteld P. Otto (concentratie) H. Po lak '|(S. D. A. P.), P. J. Reijmer (coalitie), D. Wijnkoop (S. D. P.) De minister van binnenlandschc zakcii, overwegende, dat de heer H. Spiekman de be noeming tot lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Rotterdam I niet heeft aan genomen, en er mitsdien in dat district een verkiezing voor een lid van de Kamer moet plaats hebben, heeft bepaald, dat die verkie zing zal plaats hebben op Donderdag 24 de zer. de stemming, zoo noodig, op Vrijdag 1 Augustus, de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 8 Aug. d.a.v. Door den burgemeester van Myel, den heer J. Truyen, oud-Kamerlid, is ontslag als burgemeester gevraagd. Geheime contróle bij de In komstenbelasting. Naar aanleiding van het ook door ons vermelde adres van den heer A. C. A. van Dedem, gewezen in specteur bij de gemeentebelastingen te Am sterdam hij klaagde aan den gemeente raad, dat bij het vaststellen van sommige aan slagen niet afgegaan wordt op het ambtelijk onderzoek, doch op medcdeelingen van per sonen, die bij hceren inspecteurs niet bekend zijn heeft de redactie van het Hbld. zich gewend tot den directeur der gemeentebelas- ringen, den heer F. Raedt, en zijn oordee' over deze aangelegenheid gevraagd. De heer Raedt deelde mede, dat bij hel vaststellen der aanslagen Inderdaad soms ge bruik moet worden gemaakt van medcdee lingen van personen, die niet tot het amb tenaarscorps behooren, doch die, door hun maatschappelijken werkkring, geacht kunnen worden beter op de hoogte te zijn van den financieelen toestand van een bepaalde cate gorie personen dan eenige ambtenaar. Be doelde personen, wier medewerking de di recteur onmisbaar acht, willen nu gewoon lijk liever niet dat iedereen bekend is met hun naam. „U weet niet'', dus zeide de heer Raedt, „hoeveel moeite het ons dikwijls kost de juis te aanslagen vast te stellen. We hebben daar voor een volledigen informatiedienst beslist noodig. Dat is altijd zoo geweest en dat moet zoo blijven. Van de 120.000 aangiften wordt niet meer dan 30 aanvaard; 70 moet aan revisie worden onderworpen. Daarvoor hebben we, behalve de Inspecteurs, 32 Infor mateurs. Deze ambtenaren hebben ook.weder hun relaties. Dan komen er zeer achtenswaardige men sehen bij mij, die hun diensten aanbieden. Dezen breng ik in contact met één inspec teur, die begint een onderzoek in te stellen naar de maatschappelijke omstandigheden en de betrouwbaarheid van den bewu^ten per soon. Nauwkeurig worden zijn mededeelin- gen gccontróleerd en eerst wanneer de prac- tijk heeft bewezen, dat deze steeds betrouw baar zijn, wordt er een eenigszins grooterc waarde aan toegekend. Hot publiek moet ook bedenken, dus ver volgde de heer Raedt, dat het groot belang heeft bij een goeden informatiedienst. Toen ik jaren geleden hoofd-contröleur was, had den we 43.000 aanslagen. Nu 120.000! Niettegenstaande het vertrek van vele ge goede ingezetenen, zijn we er in geslaagd, dn' gedurende tien jaren het percentage van niet verhoogd werd. Zonder onzen volledigen inlichtingsdienst zou dat niet mogelijk zijn ge weest. De gisteren gehouden herstemming voor den gemeenteraad van Amsterdam in de dis tricten IV, V, VU en VIII hebben den volgen den uitslag gehad. District IV. Dr. N. M. Josephus Jitla (Unie- lib., aflr.) 2208 stemmen; A, B. Kleerekooper (S. D. A'. P.) 1285 st. HerkozenDr. N. M. Josephus Jitta. District V. Inte Onsman (S. D. A. P.) 4000 St.; P. W. Sutortus (r.-k.f aftr.) 5344 st.mr. dr. H. J. C. van Tienen (Unie-lib.) 5406 st. P. Voogd (S. D. A. P.) 4219 st. Herkozen de heer Sutorius en gekozen de heer Van Tienen. District VII. Dr. G. Bellaar Spruyt (vrijz.- dem.) 172G st.mr. dr. C. F. Schoch (chr.- bist., aftr.) 1664 st. Gekozen dr. G. B«Uaar Spruyt. District VIII. C. J. Kuiper (r.-k.) 1740 st.; Ed. Polak (S. D. A. P.) 1820 st. Gekozen de heer Ed. Polak. Het bijna alles beheerschende feit der her stemmingen is zeker wel de herkiezing van wethouder Josephus Jitta ln het vierde dis trict, die zijn sodahstischen fegencandidaat met bijna 1000 stemmen meerderheid sloeg. Blijkbaar heeft dus de campagne, die tegen den wethoudor is gevoerd, juist andersortl gewerkt. Want eigenaardig is wel, dal de socialistische candidaat Kleerekoper, verge leken met de cijfers der eerste stemming, met slechts 151 stemmen vooruitging, terwijl de vrijzinnig-democraten, die de „roodvonk"- actie (een actie die de jongste roodvonk-epi demie aan het slappe optreden van den wet houder toeschreef, waartegen echter prof. Burgers is opgekomen) tegen den wethouder voerden en o.a. als uitvloeisel daarvan deü. sociaal-democraat bij de herstemming den, Bij eerste stemming 510 stemmen oft hijp' candidaat hadden vereenigd. Deze kiezers zijn dus lang niet allen ofl den heer Kleerekoper overgegaan. Het volgende staatje geeft een overzicht,-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2