BINNENLAND. Athene, 20 Juli. Het antwoord van Griekenland, Servie en Montenegro op het Russische voorstel verklaart zich bereid, 'rechtstreeks met Bulgarije, dat een gevol machtigde kan zenden, in besprekingen te treden om vrede te siluiten. Terzelfder tijd dat de vrede onderleekend wordt, zal een wapen stilstand gesloten worden, want de bondge- nooten kunnen geen wapenstilstand sluiten voor dat Bulgarije de voorloopige vredes voorwaarden heeft aangenomen. Bukarest, 20 Jnli. Volgens eene wel ingelichte bron heeft Bulgarije bericht, dat het bereid was Turtukai, Dobrics en Baltsjik af Te staan, wanneer Rumenie zijn leger terug trok. Rumenie antwoordde, dat het geene afzonderlijke overeenkomst aanneemt on dat de vrede moet worden gesloten met alle oorlogvoerenden tegelijk. Als uitkomst van de tusschen Pasics en Vonizelos in Nisch gevoerde besprekingen kan worden aangemerkt, dat Servië zich ver- eenigt met de Grieksche voorwaarden voor een wapenstilstand, dde Pasics zelf als zeer zwaar moet hebben aangeduid. Koning Kon- riantijn heeft deze voorwaarden aldus uitge drukt: „Eerst legt Bulgarije zich neer bij onze voorwaarden; daarna zullen wij onderhande len. De voorwaarden echter zijn: autonomie, van Thracie en erkenning van de aanspra ken van Servië en Griekenland op het door hunne troepen bezette gebied." 'De Servische minister-president heeft in den ministerraad, die gehouden werd na zijne terugkomst uit Uskub, over deze samenkomst medegedeeld, dat men is overeengekomen aan Bulgarije door tussche-n^ornsit van de Russi sche regeering mede te deelen, dat de bond- fionooten bereid zijn met Bulgarije recht streeks in vredesonderhandelingen te treden, echter zonder dat de vijand el en worden gestaakt. Van een wapenstilstand kan geen sprake zijn. De bijzonderheden betreffende de grensbepaling blijven aan de recht- streeksche onderhandelingen voorbehouden Ruraendê stelt, zoo als bekend is, als preli minaire voorwaarde voor het begin van de vredesonderhandelingen de staking door Bul aartje van de vijandelijkheden tegen alle oor logvoerenden. In Weenen bestaat, volgens een bericht aan de Vossische Ztg., eene zekere vrees, dat er in dit opzicht van Servië moeie- Hikheden te verwachten zijn, omdat Servië zijne efischen tot dusver achter de bui tengewoon groot en moegelijk te vervul len eischen van Griekenland verbergt. Er be staat echter tusschen Rusland, Frankrijk en Dostenrijk-Hongarije volledige overeenstem ming, dat men Bulgarije niet moet laten in elkaar zakken, maar dat het de mogelijkheid moei worden gelaten om zich na den vrede onafhankelijk te ontwikkelen. De inhoud van de nota, die eergister door de regeering van Rumerrië aan de mogend heden is gezonden, is volgens de door Rou ter's bureaiu ontvangen inlichtingen aldus: Rumenië volgde, «door zijn leger Bulga rije te laten binnenrukken, geene verove ringspolitiek en trachtte ook niet het Bul- gaarsche leger te vernietigen. Zijn militair optreden berust in de eerste plaats op zijn plicht om voor zijn gebied aan de overzijde der Donau eene veilige grens te krijgen. De tegenwoordige strijd tusschen de Balkanata- len en inzonderheid de oorsprong van de zen strijd, die tot de onverzoenlijke houding van de Bulgaarsdhe regeering en haar vij andig optreden tegen hare vroegere bond- genooten is terug te brengen, heeft de Ru- m eens (he regeering bevestigd in de overtui ging, dat eene strategische lijn aan de zijde van de Bulgaarsche grens noodig is, om in de toekomst vreedzame betrekkingen tus schen Rumenië en Bulgarije mogelijk te ma ken. Deze grens is de lijn Turtukai—Do brics—Baltsjik met een zeker getal Kilome ters naar het westen en zuiden in overeen- stemming met de gesteldheid van het land. (Bovendien sluiten de gewichtige belangen van Rumenië op hét -Balkanschiereiland uit, dat Rumenië slechts toeschouwer blijft bij het streven naar hegemonie, dat Bulgarije onmiddellijk na den gem eens ch a pp e lijken vrijheidsstrijd het nadeel van de andere sta ten aan den dag heeft gelegd. Rumenië, dat een blijkende factcxr van orde en vrede in oostelijk Europa is, heeft den plicht deel te nemen aan de definitieve regeling van de kwestie, die reeds te lang onmiddellijk voor zijne grenzen den algemeenen vrede heeft bedreigd en gestoord. Door onder deze om standigheden te handeden en met de bedoe ling definitieve schikkingen tusschen de oor logvoerenden teweeg te brengen, gelooft Rumenië, dat hel niet alleen de rechtma tige belangen van de onmiddellijk betrokken partijen beveiligt, maar ook de vredesbe- Inoeiingen van de groote mogendheden on dersteunt Reuter's bureau heeft vernomen, dat de Inhoud van deze nota geheel overeen komt met den eisch, dien de Rumeensche gezant In den loop van de onderhandelingen me* Danew in «Londen heeft gesteld en die in het In Januari te Londen cmderteekende proto- kol werd opgenomen. Sedert heeft Rume nië geene verdere eischen gesteld. Bukarest, 19 Juli. Het Oostenrijfk- ache gezantschap spreekt de beweringen tegen van eene interventie van Oostenrijk in (Bukarest en van het zenden van een eigen handige brief door den keizer van Oostenrijk aan den koning van Rumenie. Weenen, 19 Juli. Bevoegde kringen verzekeren dat Oostenrijk er volstrekt niet aan denkt het standpunt van volstrekte on tijdigheid te verlaten. Bèlgi3. Antwerpen, 20 Juli. Bij gelegenheid van de viering van het gouden feest der vrij making van de Schelde hield de minister president de Broqueville eene groote rede. Hij deed uitkomen de groote plaats, die se dert 1863 door Antwerpen is veroverd in de nationale economie. De offers, die zijm ge bracht om aan het land zijn eigen leven te Verzekeren, zijn geene ijdele geldverspilling; «il zijn de hoogste waarborg van België's persoonlijkheid. De vrijheid van de Schelde de vrijheid van België zijn te nauw ver- honden otn deze twee gedachten van elkaar jtos te maken. België moeten naar buiten zien. «laöb&cë Arereterintigffn tjtö .Antwerpen, en de lasten, onvermijdelijk verbonden aan iedere groote versterkte plaats, zijn gerecht vaardigd, want Antwerpen is de laatste toe vlucht in de dagen van storm. Zoolang de driekleur op Antwerpen's muren wappert, zal België de wanhoop niet kennen. De voorzitter van de Kamer van koophan del zeide: Wij zullen de verzekeringen niet in twijfel trekken, dat het programma van onze groote maritieme werken voor goed is vastgesteld en het uur van effectieve beslis sing eindelijk zal slaan. Maar men zal het ons ten goede houden, als wij zeggen, dat onze rust en ons vertrouwen eerst volkomen zullen zijn, wanneer men in Austruweel en aan de Kruisschans daadwerkelijk en krach tig-de verlenging van de kaden in diep water zal hebben aangevat, alsmede het bouwen van eene groote sluis van waarlijk moderne afmetingen. De uitgestrektheid van onze kaden en dokken is bij de eischen van de trafiek achtergebleven. Op hot feestmaal van de Kamer van Koop handel deed de burgemeester een warm be roep op de regeering voor eene snelle uit voering van de groote werken in de Ant- werpsche haven, die noodig zijn ten behoeve van de haven en voor den algemeenen voor spoed van het land. De minister-president zeide in zijne rede: Ook wat de maritieme inrichtingen betreft, hebben de ernstige technische vraagstukken eene oplossing gekregen. De tijd van de overwegingen is gesloten. Het is thans het uur van handelen, hetgeen de regeering met de meeste kracht zal aanvatten. Corty drukte in zijne rede de dankbaar heid voor de vreemde natiën uit, die aan België eene daadwerkelijke sympathie be wezen en ons sedert 50 jaren met een steeds krachtiger vertrouwen vereerden, waarvan het behoud het beste onderpand zal zijn voor den wederzijdschen duurzamen voorspoed. Sir Cecil Herstiet, deken van het consulaire korps, zeide namens de verschillende landen die hebben deelgenomen aan het verdrag vin 18C3, dat dit jubileum meer is dan een na tionaal feest. Hier biedt zich voor ons cenc unieke gelegenheid om u onze gelukwenschen aan te bieden. Het was een eonig schouw spel, dat 26 vreemde stalen deelnamen aan den afkoop van de tollen, die de scheepvaart op de Schelde drukten, want hun subsidie gevende, voegde geen enkel land iels toe aan zijn territoriale grenzen en oefende zelf* geen controle uit op de scheepvaart, welker gemakken voor ieder toegankelijk zijn He' tegenwoordige ontwerp der vergrootmg van de haven van Antwerpen brengt de ge- wenechte oplossing van eene zeer ingewik kelde kwestie. Ik wensch voor het welzijn van de geheele zeevarende wereld, dat dr' plan zal worden aangevat en voltooid binnen den kortst mogelijken tijd. In naam van mijne ambtgenooten en mijne landgenooton. wensch ik de haven van Antwerpen eene schitteren de en voorspoedige toekomst toe. Frankrijk. P a r Ij s, 19 Juli De Kamer heeft art. 37 van de lcgerwet aangenomne, hetwelk be paalt, dat de tegenwoordige wet niet van toe passing zal zijn op de opgeroepenen van de lichtingen 1910, 1911 en 1912 en dat de sedert 1 Januari 1913 in dienst zijnde dienstplichti gen van de lichting 1912, wat de vrijstelling betreft op hun verzoek worden gelijk gesteld met de overige leden van hunne lichting Die personen verliezen daardoor het voordeel van de premie en de hnogere soldij- De geheele wet werd door de Kamer aan genomen met 358 tegen 204 stemmen De door de Kamer aangenomen wet ver leent een uitstel van zes maanden aan de ln het buitenland gevestigde jonge mannen van de lichting 1913. die aan de oproeping van hunne lichting geen gevolg hebben gegeven. De Kamer heeft verder een amendement aangenomen, waarbij aan de regeering wordt opgedragen binnen zes maanden een wets ontwerp in te dienen tot regeling van de re- cruteering van de ingeboren bevolking van Algerië. de koloniën en de protectoraten. De Kamer heeft met 405 tegen 137 stemmen een voorstel verworpen tot het verleenen van amnestie aan de militairen, die veroordeeld zijn wegens manifestation tegen het herstel van den driejarigen diensttijd. Over de legervoordracht, die nu door de Kamer Is aangenomen, schrijft de senator en gewezen minister-president Gemenceau in zijn blad LTiomme Libre, dat de wet op den driejarigen diensttijd nog voor de vacantie den Senaat zal bereiken, waar zij zonder twij fel binnen weinige dagen er door zal wor den gejaagd. Want ieder, die eene principi- eele behandeling mocht verlangen, nadat de Kamer een kostbaren tijd heeft vermorst, zou zich blootstellen aan het verwijt van obstruc tie. zelfs al eischte hij slechts een onderzoek van de sanitaire voorwaarden voor de in lijving van de twintigjarigen. De begrootingscommlssie van de Kamer heeft besloten, dat van vrijgezellen, die meer dan dertig jaren oud zijn, bij de heffing van de belastingen een bijslag van 20 pCt. zal worden gevorderd. Italië. Rome, 19 Juli. Generaal Briccole seint uit Be»ngliazi: De divisie Salsa behaalde eene schitterende overwinning op de Arabische strijdkrachten in het front van Tobroek. Kloek tot dien aanval overgaande, joeg de divisie den vijand op de vlucht; zij maakte zich meester van het kamp Mdanar en nam een mitrailleuse, een kanon en een groot aantal wapenen, munitie en levensmiddelen. De ïta- iiaaiische troepen hadden een dertigtal ge wonden. De vijand, 200 man srterk, leed zware verliezen en trok zich s«nel terug in weste lijk" en zuidwestelijke richting; hij werd over een afstand van 6 K.M. vervolgd. De divisie Salsa kampeert in Udanar. Portugal. Lissabon, 2 OJuli. In den nacht is een streng troepenconsigne uitgevoerd als voor zorg tegen ernstige gebeurtenissen, die zou den kunnen voorkomen. Er zijn verscheidene arrestatiën verricht. Eenige geweerschoten zijn gewisseld; verscheidene personen zijn ge wond. De politie is ingelicht, dat een aanval met bommen werd voorbereid. Op verschil lende punten van Lissabon zijn in den mor gen eenige verdachte automobielen aangehon- deiu Verdachte benden verschenen in de buurt van sommige kazernes. Uit een automobiel werd een bom geworpen, die een politieagent doodde. Tweede telegram. De stad heeft haar gewoon aanzien terug gekregen. Er moe ten verscheidene tientallen arrestatiën heb ben plaats gehad, meestal van leden van de geavanceerde groepen. Bulgarije. Sofia, 19 Juli. (Vertraagd in de over brenging). Het kabinet is aldus samengesteld: President van binnenlandsche zaken Rados- lawow, buitenlandsche zaken en landbouw Ghenadiew, justitie en onderwijs (tijdelijk) Techew, oorlog generaal Vazow, handel Bla- kow, openbare werken Domtsjew, spoorwe gen Morphow. China. Hongkong, 19 Juli. De Chineesche pers bericht, dat de gouverneur-generaal van Canton gisterenavond eene proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin wordt kennis gege ven, dat de provinciale raad hem tot opper bevelhebber heeft benoemd om de troepen legen Jua-nsjikai aan te voeren, wegen® diens despotisme en zijne handelwijze, die de re publiek tot den ondergang zal brengen. Hij waarborgt de bescherming van den eigendom in de provincie en proclameert de afscheiding van Canton van de centrale regeering, waar mee Canton de betrekkingen geheel afsnijdt. Zuïd-Amerika. Bogota, 20 Juli. De gewezen president Qaderon is gestorven. Allerlei. Stettin, 19 Juli. De staking van alle werfsarbideres begint Maandag om 9 uur voor- middags. Chartre, 19 Juli. De vlieger Thiriiu, bestuurder van een monoplan, waarmee hij het artilleriepark te Luce Verliet om zich te bcgev en naar het aerodroom, wilde om 8 uur heden morgen neerkomen, toen het toestel stuk ging. Iiij werd van zijn zetel geworpen en vrij ernstig gewond. Stuttgart, 20 Juli. Om 1 uur 7 minu ten namiddags is in geheel "Wurtemberg en in Straatsburg een korte, maar hevige aard schok gevoeld. In Stuttgart gingen de menschen de straat op; van eenige gebouwen werden de schoorsteenén naar beneden ge worpen. De haard van de aardbeving séhijnt weder, evenals den 16 November 1911, de Zwabische Alb geweest te zijn. Daarom werd de schok ook in de plaatsen in de Alb bijzon der sterk gevoeld. Vrouwelijke politieagenten in Amerika. Volgens een Londensch blad bezit een van de voornaamste badplaatsen van de Ver- eenigde Staten, Newport, sedert half Juni, twee vrouwelijke politie-agenten. Zij zijn ge kleed in donker blauwe japon met het be kende teeken van de politie; als wapen heb ben zij een stevige, witte parasol. Hun wijk is het strand. Het komt dikwijls voor, dat badende dames en kinderen overlast onder vinden van mannelijke badende personen, maar zich hiervoor liever niet tot een poli- tie-agent wenden. De aanstelling der vrouwelijke politie-agen ten is nog slechts een proef, men wacht eerst het resultaat af; is dit gunstig, dan zullen naar gelang van de grootte van het strand meer dere vrouwelijke politie-agenten worden aa gesteld. Men is doende, stren#?re bepalingen wat het baden betreft, in te voeren. In Ame rika heeft men slechts bains mixtes; men vindt het nu noodzakelijk een verandering in het badcostuum te brengen. Dunne zijden badcostuums zullen voor goed verboden wor den. In Amerika heeft men niet, zooals bij ons in Holland, badkoetsjes, die de badenden een eind in zee brengen. Ver van het strand verwijdeï d, staan gebouwen, waarin zich kleedkamertjes bevinden; de weg van deze kamertjes naar zee is zéér lang. Bovendien kleeden vele menschen in Amerika zich thuis reeds voor het bad en rijden in hun bad costuum naar en van het strand, zoodat het dikwijls gebeurt, dat de tram vol natte men schen zit. Chineesche chirurgie. Een missionaris vertelde in „de Laneet'' een vermakelijke geschiedenis, hoe hij in Chi na voor de ernstige gevolgen van een val van het paard bewaard werd. Zijn ros had hem op een missiereis afgeworpen. Behulp zame lieden brachten den bcwustelooze in het huis van een Chineeschen dokter uit de oude doos. De zendeling vertelt daarvan het volgende„De dokter liet mij in bed opzitten en plaatste een groot met water gevuld bek ken naast zich. Daarin legde hij een groot stuk ijs. Toen liet hij mij met zijn hulp den hals over de kom houden en overgoot mijn hals onophoudelijk met een kopje afgekoeld water. De pijn in de zenuwen was zoo hevig en onverdra gelijk, dat ik meende, nooit iets dergelijks te hebben beleefd. De geneeskun stenaar troostte mij echter door te zeggen, dat het mijn bloed kalmeeren en mijn zin tuigen herstellen zou. En werkelijk, reeds na eenigen tijd werd mijn blik helderder en mijn geest kwam weer tot bezinning. Toen bond de arts een band om mijn hoofd en sloeg er met een stuk hout op, zoodat mijin hoofd vreeselijk geschud werd en erg pijn deed. Daardoor wilde hij mijn hersenen weer recht rukken, die hij den val uit hun goede ligging geraakt waren. En mijn hoofd werd werke lijk vrijer. Toen nam hij mij onder de armen en leidde mij naar buiten. Plotseling wierp men mij tot over de borst in een bassin met ijskoud water. Daar Ik dientengevolge zeer plotseling den adem moest inhouden, kan men zich begrijpen welke pijnen ik in mijn gekwetste borst moest verdragen. Ik werd wederom getroost mot de leer, dat de diepe en plotselinge ademhaling de ribben, doordat ze bij den val gedeeltelijk van hun plaats waren geraakt, weer op hun goede plaats bracht Maar dat was nog niet genoeg, mijn arts Bet mij op den grond zetten en hield mij, met behulp van twee mannen, zoolang een doek over neus en mond, dat ik bijna ge stikt was. Ook deze behandeling, zou vol gens den gelen esculaap verbogen of verscho ven ribben op hun plaats zetten. De niet zeer diepe wonde in mijin hoofd stopte hij met ge brande katoen dicht. Teon schreef hij mij voor. dat ik voel loopen moest en mil daarbij desnoods moest laten ondersteunen. Ik mocht niet lang zitten en vooreerst slechts tot 10 uur des avonds slapen. Daarna moest ik op staan en wat dunne rijstsoep eten. Hij legde mij uit, dat het wandelen in de buitenlucht en tegelijkertijd vasten het bloed verhinde ren zou, zich op de borst vast te zetten, waar het in bedorven toestand kon overgaan. "Wat echter de hoofdzaak is, deze barbaarsche en pijnlijke behandeling genas mij zoo volko men, dat ik na een week mijn reis kon voort zetten." Uit de Pers Aanpakken. „Ik ben vóór de aanvaarding van de aangeboden ministerpor tefeuilles" schreef gisterenavond de heer W. H. Vliegen in het Volk. En hij argu menteert als volgt: ,,Die aanvaarding zal mot zich med-ebremgen een tijdelijke verandering in de positie der party, van zoo'n gewicht, dat er gewis eenige inwendige strubbeling uit voort kan komen. Dat is het nadeel. Hei voordeel ia Zekerheidstelling van de in voering van algemeen kiesrecht en staatspen sioen. Twee groote dingen, waarmede de partij die ze verwezenlijkt, zich een onverwoestbare positie verzekert in het volk. Nadeél en voordeel tegen elkaar opwegend, is naar myn oordeel de partij verplicht te ko men tot het inzicht dat het nadeel voor haar in hel niet z«nkt> tegenover het voordeel voor de geheele arbeidersklasse te behalen. Tegenover deze afweging van voor- en nadee- len van de aanvaarding, dient ook plaats te hebben een afweging van de voor- en nadeelen van de weigering. Het voordeel isontsnapping aan een gedeel te van de direkte verantwoordelijkheid van een korte regeeringsperiode, die zich voltrekt on der strenge socialistische kontróle in regeering «n parlement. Het nadeelin het gunstigste geval, n.l. in het geval dat de vrijzinnige concentratie op conditie van steun onzerzijds zonder ons de re geering aanvaardt, indirecte mede-verantwoor delijkheid, voor een regeeringsperiode, die zich voltrekt zonder contróle in de regeering, met wol i« waar een sterke fractie in de Kamer, welke fraktie evenwel ook voor taak heeft de regeering die algemeen kiesrecht en staatspen sioen n\oet brengen, het leven mogelijk te ma ken. In het andere, niot-gunstige geval, een ,,zakien"-ministerie, dat geen algemeen kies recht en geen staatspensioen wil. dat misschien spoedig in conflict komt met de Kamer, deze ontbindt. Volgtde mogelijkheid van een reoht- eohe meerderheid een rechtech ministerie, op graving van de Heemskerkiaansche grondwets ontwerpen, doorvoering van de Talmaniaansoho verzekeringswet weg algemeen kiesrecht, weg staatspensioen. De zaak zóó gesteld, zeg ikaanvaarden". Die gedragslijn gaat de heer Vliegen voort wordt den soc.-dem. ook voorge schreven door hunne parlementaire positie, maar vooral door de wordingsgeschiedenis van die parlementaire positie. ..Do strijd bjj de stembus is onzerzijds aan gebonden natuurlijk in de eerste plaats om een zoo groot mogelijke sociaaldemocratische macht 1c vormen. Maar in de tweed© plaats om ter wille van hare grond wets horaieningo-ontweT1 pen do coalitie te doen vallen. Vandaar ooi onze herstemmingsresolutie en onze herstem mingsvragen. D© antwoorden op die vragen hie ven den twjjfel waarin het concentratiepro gram ons liet, ten opzichte van de gestelde punten op. Wij kregen volledig onzen zin. De door ons gestelde en de door ons gesteunde oandidaten vormen samen de meerderheid. Dooh alleen samen. De concentratie kèn de re geering aanvaarden, maar formeel verplicht i» ze het niet. In elk geval missen wij elk middel haar er toe te dwingen. Zij wü het nu doeD mét ons. Wil z© het ook zonder ons? Dat punt ia onzeker. En daardoor is de verwezen Hiking van hetgeen wij bij deze verkiezingen wilden bereiken, allereerst in onze handen gelegd. Het zjjn de po'itieke scheepjes, die wij hebben op getuigd, di© thans voor de haven liggen. Wij hebben de lijn te pakken en ze binnen te ha len, of.... wind en golven hebben weer vrij spel met ze. De heer Vliegen ziet in den besta and en toestand een der uitzonderingsgevallen, be doeld in de Parijsche resolutie van 1900. Als een oogenblik, waarin het gaat om de demo cratische staatsinrichting zelf, om de ver overing van het algemeen kiesrecht, als op dót oogenblik het bedoelde uitzonderingsge val niet aanwezig is, wanneer is het er dan wel? vraagt hij en vervolgt: ,,Hct Parjjsche congres heeft de vraag óf he' geval er is uitdrukkelijk gestempeld tot een vraag van tactiek en in tactiek-vragen zijn geen internationale regelen te stellen. Ik zou echter willen vragen wat de Pruisische sociaal-demo cratie zou doen als ze door een poor ministers te stellen binnen een paar jaar van de komst van het algemeen kiesrecht verzekerd was." En volgens den heer Wegen maakt de vor ming van een ministerie uit de linkerzijde, waarin drie sociaal-democraten, met de her- stemmingseischen der S. D. A. P. als pro gram, de invoering van algemeen kiesrecht onverbiddelijlrtot een feit. De schrijver acht dan^ook nu het oogen blik aangebroken - dat het er op aan komt. Vroegere kipsrechtbewegingen zijn juist op dit oogenblik doodgeloopendaar voor wil thans de heer Vliegen waken. Nu er bij, zegt hij. Zoo dicht mogelijk. De ge legenheid is er. Een parbij die zulk een ge legenheid niet benut, om redenen van inwen- digen aard, om redenep ontleend aan eenig partijbelang, zou zich zelf een brevet van on rijpheid geven dat haar prestige leelijk scha den zou. De heer Miegen eindigt zijn uitvoerig arti kel aldus: „Veel meer dan voor wat part IJ-discuss le. die in het andere geval ook niet uitblijven, vrees ik voor de misère van een toestand als d© van ihet kiesrecht uitgesloten en en de hutpeloore ouden van dagen het recht- hebben tot ons te zeggen wij hadden het kiesrecht kunnen heb ben. Indien gij gewild hadtwjj hadden staats pensioen kunnen hebben indien niet langs kronkelwegen van redenatie, anderen ©en taak hadt opgedrongen welke het u een eer en een glorie had moetan djau te volbrengen, Ik vrees niet voor het vonnis van de geachte denis wanneer binnen tw©e of drie jaar kat gezegd wonden daar is 30 jaar lang gespro ken en geschreven van algemeen kiesrecht, daar is 25 jaar lang gestreden voor staal?»p#n* sioen, daar kwamen drie socialistische minis ters en ziehier, daar Is het algemeen kiesrecht, daar ls het staatspensioen. De weet dat men mij wijzen zal op het buiten land, dat men daar slechte ervaringen heeft. Ik ontken het recht van dat beroep. Nergens heeft «en socialistische partjj ministers gesteld. Mille rand en anderen traden. l°s van elk partijver band. als ministers op. Dat heeft de interna tional© resolutie willen afsnijden en dat wil hier niemand- Ik wil ministers die partijgenoO' ten blijven, in den vollen zin dos woords. De werfkraoht van d© S. D. A. P. en geluk kige politieke omstandigheden hebben on* in deze bizondere machtspositie geplaatst. Er ia ■wat to winnen voor de arbeidersklasse. Sluip niet weg. Pak aan Berichten. De .«Staatscourant tvan Zondag 20 en Maandag 21 Juli bevat o.a. de volgende Ivon. besluiten: benoemd tol gedelegeerden van Nederland bij het in Juli te Gent te houden internatio nale conigrcs voor decoratieve kunsten A. E. von Sa her, directeur van het museum voor kunstnijverheid te Haarlem; op verzoek eervol ontslagen als notaris te Rotterdam W. Erkelens Cooke; benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Zierikzee ter standplaats Ren esse F. J H. Jespcrs, candidaat-notaris aldaar; benoemd bij den staf der artillerie tot kapi tein de le luit. L. de Ridder, van de Kooi. Mil Academie; benoemd bij het lc reg. veld-art. tot le luit. de 2e luit J. Fabius; bij het le reg. vest.-art. tot kapitein de le luit. F. baron van Ho gen dom van het le reg. veld-art.; bij het 3e. reg. vest.-art. tot le luiL de 2e Mts. J. M. A. Goe- dewaagen en L. J. Roeper Bosch, laatstge noemde van de luchtvaartafdeeling; onder toekenning van pensioen op zijn aan vrage eervol ontslagen de ritmeester D. R. Ruma, van den staf der cavalerie, werkzaam aan de Kon. Mil. Academie en is hij benoemd tot reserve-ritmeester bij het 2e reg. huzaren; toegekend de titel van adviseur-honorair bij het departement van oorlog aan den gep. raadadviseur F. E. L. A. Abel; op verzoek eervol ontslagen de le luit. op non-activiteit J. A. Kattenbusch van de genie; wegens ongeschiktheid voor de verdere dienstwaarneming eervol ontslagen met pen sioen de kapitein ter zee F. Smit; bevorderd tot kapitein ter zee de kapt.-luit ter zee A. H. C. Heijdeman; tot kapitein-luit ter zee de luit. ter zee le kl. J. H. Zeeman; tot ludt ter zee le kl. die der 2e kl- J. F. Oslen. Bezoek van H. M. de Koningin aan Drenthe. Naar de A. Ct. verneemt, staat het thans vast, dat H. M. de Koningin op 11 Augustus a.s. te Havelte de boerderij zal bezichtigen van den heer K. Slomp, al daar, en te Frederiksoord aan de Tuinbouw school een bezoek zal brengen. Hare Majesteit, vergezeld van den Commis saris der Koningin in Drenthe, zal aan dc Tuinbouwschool worden ontvangen door de heeren G. van Leusen, directeur der Maat schappij van Weldadigheid, S. Bleeker, di recteur der Tuinbouwschool, en mr. A. Wij- noldij, burgemeester der gemeente Wedder. Door schoolkinderen zal o-p het landgoed Overcinge van den Commissaris der Koningin in Drenthe, waar H. M. door mevr. Linthorst Homan—Kvmmell op de thee wordt ontvan gen, een li^d worden gezongen en eveneens bij hét bezoek aan de Tuinbouwschool te Fre deriksoord. De gewone audiëntie va-n den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op aanstaanden Woensdag en die van den minis ter van Oorlog op aanst. Donderdag zullen niet plaats hebben. De crisis. In verband met het d<oor den Kabi netsformateur dr. Bos aan mr. Troelstra gedane aanbod tot het door de sociaal-demo craten doen bezetten van drie minister-por tefeuilles in 't eventueel door dr. Bos le vor men ministerie, heeft Zaterdag te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer W. H. Vliegen een gecombineerde vergadering plaats gehad van het partijbestuur der S. D. A. P., de sociaal-democratische Kamerfractie en de redactie van Hét Volk Wij vernemen over deze conferentie dat ze tot middernacht heeft geduurd en dat beslo ten is om geen ministerportefeuil les 'te aanvaarden en het buiten gewone congres dat tie Zwolle was b ij een geroepen, niet te hou den. De socialisten en de Kabi netsformatie. De Haagsche redacteur van hét Ilhld. schrijft: Vrijdagavond ontmoetten wij. ter recep tie van hét Haagsche gemeentebestuur, een der Deensehe leden van het letterkundig con gres. Toen wij met hem over onze politieke crisis spraken, deelde hij ons mede, dat in Denemarken de socialisten een afwijzende houding tegenover deelneming aan een kabi netsformatie hebben aangenomen in nog -veel krassere omstandigheden dan wij thans hier beleven. Immers, daar hebben de socialisten een meerderheid in het Folkething (overeen» komende met onze Tweede Kamer) en noch tans hebben zij een opdracht tot kabinet» formatie van de hand gewezen. Ook een verklaring? De Stan daard van Vrijdag avo-nd heeft zich, naai men weet beziggehouden met hét feit, dat dr. Kuyper's advies niet door de Koningin is gevraagd, maar het blad doet net alsof niet dc partijleider, doch de voorzitter der Ka- merfraétie in normale omstandigheden zou zijn gehoord. Maar de heer Middelberg was niet herkozen en dus moest de anti-revolu- tionnaire hond gesloten blijven. Ei zoo, vraagt het Hbld. Maar waarom heeft de Koningin, terwijl de heer Drucker geen deel meer uit maakt van de nieuwe Tweede Kamer, toch wel een anderen vrijzinnig-democraat weten te vinden om het advies te vernemen? Ingediend zijn wetsontwerpen: lje. tot jöeieiïlelöke opheffing yaav da

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2