BINNENLAND. KOLONIËN. - aiming aan, daarbij aantooncnde dat ecne grens, die Enos tot uitgangspunt had, moest Worden getrokken door eone lijn, gaande naar het noorden en den loop van de Maritza volgende. Turkije hoopte deze kwestie diplo matiek te regelen met Bulgarije. Ongelukkig beletten de daden van Bulgarije Turkije te wachten op eene diplomatieke oplossing. De keizerlijke regeering is verplicht zich onver wijld bezig te houden met de grens in kwes tie en verbindt zich daarbij in overeenstem ming met de mogendheden het toekomstige lot van Thracie te bepalen. Zij beschouwt het genoemde tracé als de definitieve grens cd verbindt zich die niet te overschrijden onder geen enkel voorwendsel. Zij hoopt, dal do mogendheden aan Bulgarije raad zullen geven, om eenc --en vreedzame oplos sing van do kwesli m den hierboven ver melden zin te verzekeren. Athene, 20 Juli. Volgens inlichtingen uit zekere bron zijn de besprekingen tus schen Griekenland en Turkije over de her vatting van de diplomatieke betrekkingen, die te Athene zijn aangeknoopt, ten einde ge bracht. Het plan van eene schikking zal heden of morgen aan den ministerraad on derworpen worden. De kwestie van de krijgsgevangealen schijnt geregeld te zijn. Zij zullen dadelijk in vrij heid gesteld worden. De schadeloosstelling voor hun onderhoud is in beginsel erkend en zal geregeld worden door de fmancieele commissie tc Parijs of door een oongres te Gravenbage. De sultan verbindt zich voorrechten toe tc kennen aan het oecumenische patriar chaat, terwijl Griekenland beloofd heeft den niohannnedaanschen godsdienst in Grieken land tc steunen. I)c kwestie van de capitulatiën, de handels verdragen en de andere verdragen zal later geregeld worden. Er is besloten voorloopig de toestand van vóór den oorlog weder in werking te doen treden. De schadeloosstelling voor het in beslag nemen van Gricksehe stoomschepen door de Portc voor den oorlog zal geregeld worden door de financiccle commissie te Parijs. De o-ndcrtcekening van het verdrag zal plaats hebben te Athene. Athene, 20 Juli. Het Grieksche ant woord o]) li I voorstel van Rusland is naar Petersburg rnden. Uskub, 20 Juli. De Bulgaarsche gene raal Parrikow is, vergezeld van den Russi- schen militairen attaché en hun Bulgaarsche adjudanten, te Nisch aangekomen. Belgrado, 20 Juli. De Bulgaarsche ge delegeerden. voor den vrede zijn te Nisch aangekomen De rechtsitreeksche vredeson derhandelingen met alle gevolmachtigden zullen onmiddellijk beginnen. Sofia, 21 Juli. Er zijn Bulgaarsche ge volmachtigden naar Nisch gezonden om te onderhandelen over den wapenstilstand en de vrcdespreliminaires. Weenen, 21 Juli. Het corresponden- ticbureau bericht uit Sofia: Gisteren avond zond de regeering rechtstreeks een telegram aan den Rumecnschen minister-president Ma- jorescu, waarin wordt toegezegd, dat de Ru- meensche gedelegeerde aan de vredesonder handelingen zal deelnemen. Daar dus alle Ru- meensche eischen zijn ingewilligd, wordt ver wacht, dat de voorwaartsche marsch van Ru- menië onmiddellijk zal worden gestaakt. Sofia, 21 Juli. De generaals Ivantsjew en Paprikow zijn in den nacht ver- troken naar Nish, waar zij aan de conferen tie zullen deelnemen. Sofia, 21 Juli. Koning Ferdinand heeft het volgende telegram gezonden aan Koning Carol: De levendige en diepe begeerte, die mij bezielt om voor goed een einde te ma ken aan den inocielijken tegenwoordigen toe stand, drijft mij, mij nogmaals tot Uwe Ma jesteit te richten in mijn naam en in dien van mijne regeering om u te vragen vrede ie sluiten. Aldus handelende, zijn wij vol strekt niet voornemens van de eventueel gunstige ontvangst van dit verzoek door Uwe Majesteit partij te trekken om don oor logstoestand met Scrvié en Griekenland voort te zetten. Mijne regeering is integendeel vast besloten zeer spoedig vrede te sluiten. Zij heeft dit bewezen door naar Nisch te zen den twee gedelegeerden, voorzien van de ruimste volmachten in dien zin. Zij ia bereid, als Servië en Griekenland daarop hunner zijds met denzelfden wensch antwoorden, onmiddellijk de vijandelijkheden te staken en over te gaan tot het demobiliseeren van het leger. Zij verschafte reeds en is bereid nog verder te verschaffen alle waarborgen, die kunnen worden geëischt voor de oprechtheid harer bedoelingen en der verklaring, die ik Keden doe in haren naam. In die gevoelens kom ik Uwe Majesteit vragen den opmarsch Tan uwe troepen te doen staken. Bt en mijne regeering zullen in die daad eene gelukkige voorspelling vinden, dat weldra op harte lijke wijze de betrekkingen tusschen onze Tolken hervat zullen worden, die door zoo vele gemeenschappelijke herinneringen en belangen zijn gewijd en die wij diep betreu ren een oogenbllk te hebben zien verstoren. Sofia, 21 Juli. De Rumeensche troepen hebben zich in aanzienlijke mate in Vratza gevestigd en rukken aan op Ochrani. Andere troepen rukken aan op Lootsja en Trojan. Athene, 21 Juli. Griekenland zal naar Nisch een hoofdofficier van den generalen ©taf zenden om met zijne bondgenooten tn met de vertegenwoordigers van Bulgarije de vredeskwestie te behandelen. Londen, 21 Juli. Sprekende te Bir mingham, .zeide eerste minister Asquith, dat de mogendheden hun best doen om de twis tenden tot eene vreedzame conferentie te brengen. Zulk eene conferentie schijnt nu waarschijnlijk. Hij drukte het geloof uit, dat die conferentie moet leiden tot eene onmid dellijke staking van de vijandelijkheden en tot het spoedig tot stand komen van eene schikking. Ten aanzien van de bepalingen Van deze schikking moeten de regeeringen echter, met het oog op hetgeen is gebeurd, Idch bun eigen oordeel voorbehouden. Wanneer Turkije zoo slecht beraden is het Verdrag, dat de mogendheden hebben vast gesteld, te trcteeeren, dan moet het zich er gp voorbereiden, dat het kwestlfin tal eten te berde komen, waarvan 't volstrekt niet in zijn belang is dat zij zullen ontstaan. Petersburg, 21 Juli. Het telegraaf- agcntschap spreekt de berichten van de bui- tenlandsche pers tegen, dat Rusland m de Balkankrisis Griekenland op zijne plaats zet en de eischen van den Slavenstaat zachter beoordeelt. De vertoogen, door Rusland ge voerd in Belgrado en Athene, dragen het zelfde karakter. Rusland kan een buitenspo rige verzwakking van Bulgarije niet toela ten; het streeft slechts naar het doel om spoe dig vrede te sluiten. De onderstelling is ge rechtvaardigd, dat ook tegenover Turkije de groote mogendheden aaü hunne besluiten eerbied zullen verschaffen. Bukarest, 21 Juli. De minister-presi dent heeft rechtstreeks van Ghenadiew een telegram ontvangen, waarin Ruraenië om vrede wordt gevraagd en wordt aangeboden een gevolmachtigde aan te wijzen om te on derhar leien in de plaats, die Rumenië daar voor mocht willen aanwijzen. Koning Ferdi nand heeft aan koning Carol een telegram gezonden tot ondersteuning van het verzoek van Ghenadiew. De discussiën over de vredes- preliminaires zullen weldra beginnen. Het wordt bevestigd, dat de Rumeenschc troepen gisteren zijn aangekomen in Orchai- ne, op 30 K.M. afstand van Sofia. Tweede telegram. Volgens de offi cieus© Presa zou de Rumeenschc regeering als vredesvoorwaarden gesteld hebben in antwoord op de laatste nota van Bulgarije: 1. erkenning van de grens Turtukai—Do- brics—Baltsjik; 2. liet Rumccnsche leger zal zich, totdat de vrede gesloten is, niet terug trekken van hot Bulgaarsche gebied. Derde telegram. Officieel wordt be vestigd, dat Bulgarije de voorwaarden heeft aangenomen, die door Rumenië zijn gesteld wat de grenslijn Turtukai—Baltsjik betreft, en heeft toegestemd over den vrede in on derhandelingen te treden met Servië en Grie kenland. Een tamelijk optimistische opvatting straalt -door in de opmerkingen, die de Nordd. Allg. Zeitung in haar Wochen- Rundschau wijdt aan den toestand op het Balkan-schiereiland. Zij schrijft: In de laatste week is het o-p den Balkan niet meer gekomen tot grootere gevechten tusschen Bulgarije en zijne vroegere bond genooten, en ook de voorwaartsche bewe ging van Rumenië heeft tot dusver geene gevechten ten gevolge gehad. Met navolgens waardige matiging heeft de Rumeensche re- geerimg zich het doel van hare politiek voorgesteld en door eene schriftelijke me- dedeelmg de mogendheden er van verwit tigd, dat zij zich tevreden stelt met de lijn Turtukhaja—'Baltsjik, als die wordt gevormd tot een strategisch bruikbare grens. Ook in de Turk6che regeering zou men het ver trouwen willen stellen, dat zij zich ook ver der door eene meer schijnbare dan werke lijke gunst der omstandigheden en door het dringen van de openbare meening niet tot noodlottige stappen zal laten meesJeepen, ma»ar, trouw aan haar standpunt tot dus ver, er aan zal vasthouden, dat de defini tieve bepaling der grezis van hot Osmani- sche rijk zaak van de groote mogendheden ts In Uskub hebben de minister-presidenten van Griekenland en Servië eene bespreking gehad, waarin voor de gemeenschappelijke richting der politiek van hunne landen te genover Bulgarije overeenstemming werd vastgesteld. In Sofia kan het nieuwe minis terie RadoslawowGhcnaditew, door dade lijk den gewezen minister-president Geschow voor onderhandelingen naar Bukarest te zenden, een nuttigen stap gedaan hebben Dit 6chijnt het voorteeken tot oen diploma tiek inbinden te zijn. In ieder geval komt Bulgarije daarmee aan den wensch van Ru menië, Griekenland en Servië naar hot ope nen van onmiddellijke en zelfstandige on derhandelingen over vredespreliminaires te gemoet. De houding van de groote mogend heden is voor en na dezelfde gebleven in het vermijden van afzonderlijke onderne mingen en in het bewaren van de eensge zindheid, over welker waarde Sir Edward Grey in de zittingen van het lagerhuis van 14 en 15 Juli als 't ware in naam van het Europeesche geweten indrukwekkend heeft gesproken. De Neue Freie Presse schrijft: De indruk is overwegend, dat de moeielijlchedcn van een Balkanvrede nog zeer groot zullen zijn. Rumenië heeft zijn opmarsch niet ge staakt en ook Turkije trotseert openlijk de Europeesche besluiten. De diplomatie zal van har'e gansche energie gebruik moeten maken, om Servië en Griekenland tot aan neming van eene bemiddeling te bewegen. De eerstvolgende dagen zuRen zeer bewo gen worden, en de gevaren voor Bulgarije zijn stijgende. De gevaren voor Bulgarije zijn zeer groot. Maar de overeenstemming van Oostenrijk-Hongarije en Rusland, dat eene te groote vernedering niet moet plaats hebben, is ook voor de crisis in Bulgarije van bijzondere beteekenis. Duïtschland. Door de laatste aarcvullingsverkre zingen voor den rijksdag is er eene kleine veran* dering gekomen in de sterkte der partijen. De linkerzijde heeft eene kleine versterking ondergaan, de rechterzijde een geringe ver zwakking. De sociaal-democraten zijn 111 le den sterk; de conservatieven zijn tot 42 terug gegaan en komen nu achter de natótonaal-li- beralen en de Fortsclirittspartij aan, die respectievelijk 45 en 44 leden tellen- België. Antwerpen, 20 Juli. Op het feestmaal van de Kamer van koophandel deelde de mi nister van marine mede, dat definitief beslo ten is, dat de Schelde zal worden voorzien van eene volledige politie. Frankrijk. S a 1 n t-M aio, 21 Juli. Mgr. Delamaïr, aartsbisschop van Cambrai, is overleden. In de storthing zijn bdj de stemming over een voorstel tot afschaffing van de ridderor den 75 stemmen voor en 47 er tegen uitge bracht Hot voorstel strekt tot wijziging van gpondweL eoo&ai eene meerderheid van twee derden er voor gevorderd werd; het voorstel is dus verworpen en men zal drie Jaren moeten wachten voordat het weder kan worden ingediend. Italië. Rome, 21 Juli. In de laatste dagen barstte onder de Zwitsersehe garden van het Vaticaan eene groote ontevredenheid uit om redenen van tucht. Gisteren sloeg volgens de bladen die ontevredenheid onverwachts over tot eene werkelijke muiterij. Heden zijn deze garden ontwapend. De Paus confereerde over de zaak met kardinaal Merry del Val; hij drukte zijn leedwezen over het geval uit en den wensch, dat de vrede spoedig zou terugkeeren. Bulearijë. Sofia, 18 Juli. (Vertraagd in de over brenging). Het kabinet heeft zich aan de so- branje voorgesteld. Minister-president Ra- doslavow heeft voorlezing gedaan van de ukase, waarbij het ontslag van het ministe- rie-Dane\^ wordt aangenomen en het nieuwe kabinet wordt benoemd. De minister-presi dent vroeg verdaging van de zitting tot Maan dag, omdat de regeering geen tijd had ge had om eene rainisterieele verklaring te redi- geeren. Mexico. Washington, 21 Juli. Er zijn veront rustende berichten ontvangen door hooge staatsambtenaren over eene crisis, die in Mexico in aantocht zou zijn. Heden wordt uit gezaghebbende bron bericht, dat in de eerst volgende twee weken gebeurtenissen te wach ten zijn van geduchte beteekenis voor de re geering van Huerta. Mexico, 22 Juli (via New-York). De opstandelingen hobben Zaterdagavond na een gevecht Turpan (Tuxpan?) bezet. Het pa niserschip Louisiana heeft Veracruz met vodden stoom verlaten, ora zich naar Turpan te begeven. Allerlei. De eerste Kamer der civiele rechtbank van het Seine-departcraent heeft haar vonnis van den Ssten Mei 1.1. bevestigd, waarbij zij de echtscheiding uitsprak tusschen de echt- genooten Durrieux, baronesse de Vaughan. Een Keulsche firma, die handel in spiri tus drijft e-n deze per tankwagen uit Zwit serland naar Duitsohland invoert, heeft zich sedert langen tijd aan smokkelarij schuldig gemaakt, die thans door de douane is ontdekt. De Kölnische Zeitung verneemt over hef ge val, dat de tankwagen een geheime afdeeling had, die niet met spiritus, doch met benxoJ was gevuld en tot nu toe steeds aan de aan dacht der douane was ontsnapt. Bij elke zending moet wel 12,000 mark aan invoerrecht ontdoken zijn; hoeveel de ge- heelc ontdoken som bedraagt, is nog niet be kend. De leden der firma moeten gevangen zijn genomen, doch na storting van een borg tocht, die ver over de 100,000 mark beloopt, weer op vrije voeten zijn gel alen. Een nieuw millioenemschandaal is ln wording bij den Amoerspoorweg, zoo meldt een telegram uit St. Petersburg aan het BerL Tagebl. Binnenkort vertrekt de rijkscontro leur Sjaritonof naar liet Amocrgebicd om te onderzoeken, waar de reusachtige bedragen zijn gebleven, die boven de raming van den aanleg van den Amoerspoorweg werden uit gegeven. De hoofdingenieur van den Amoer spoorweg Nawrotski heeft reeds op het be richt van het onderzoek zijn ontslag aange boden. De hoogere uitgaven bedragen, wat bel reft het gedeelte dat reeds gereed is 20 millioen, op het middengedeelte, dat gedeel telijk gereed is, 12 millioen roebel. De directeur van de handels-, ambachts- en landbouwbank te Roeskilde, Petersen, werd gearresteerd toen hij van een reis uit Duitsohland terugkwam. Petersen, die ver dacht werd van verduistering van gelden, legde een volledige bekentenis af. De verduis teringen moeten ongeveer een half millioen kronen bedragen. Hij moet de som door-spe culaties in het buitenland hebben verloren. Oost-In<lië. Pestgevallen in Indië. Regeeringstelegram van 2 tot 15 Juli: Afdeeling Malang 258 nieuwe pestgevallen, 249 dooden, Madioen 9 nieuwe gevallen, 10 dooden. Kediri 84 nieuwe gevallen, 75 dooden. Paree 10 nieuwe gevallen, 7 dooden. Toeloengagoeng 21 doodelijkc gevallen. Soerabaya 5 doodelijke gevallen. Ngawi 1 doodelijk geval. De correspondent te Batavia van het Hbld. bericht, dat op Madoera officieel pest gecon stateerd werd. Uit de Pers Niet aanpakken. De door haast ieder verwachte beslissing van de sociaal-democratische partij, is eer der gevallen dan gehoopt kon worden; het pariijbestur is het eens geworden, er be hoeft geen congres gehouden te worden, de sociaal-democraten willen in geen ministerie zitting nemen. Naar aanleiding hiervan schrijft bet Hbld ,,\Vy veronderstellen, dat het "uitnemende artikel van den heer Vliegen de schrik er in heeft gebrachtop zulk een straffe, striemende wijze heeft geen burgerlijk blad de sociaal democraten op het laffe van hun houding g«- Trezeu. Wanneer het zoo reeds begon in de courant, wat moest het dan op het congres vrorden? Welk een magazijn vol wapens zou den dan de tegenstanders der socialisten in handeu krijgen 1 En wanneer toch, zcoals ieder wel voelde, van deelneming der socialis ten aan oen kiesrecht-ministerie niets zou ko men, waarom dan al die vuile wasch weer in het openbaar gewasschen? De heer Vliegen is een bij uitstek practisoh J>olitieu6 en parlementariër. H$j is er niet een die, om gelijk te hebben, om theoriën uit te werken, bet belang van zijn partij zal bena deel en. is overeenstemming gekomen in bet Wü begrijpen hel beet I De hoor Vliegen is du* gedwongen geworden mede te werken om zijn partij ,,een brevet van onrijp heid" te geven- Be S. D. A. P. heeft het woord van den heer Vliegen gewijzigd. Sluip wel weg, pak niet aan. kameraden", luidt het thans, .deins terug voor de logische gevolgen van uw machtsvorming." Het beeld in ..Het Volk" is juister gebleken dan de woorden van den Eeer Vliegen. Daar heeft men kunnen rien c«n werkman, die xioh blijkens zijn gelaatsuitdrukking, heel onpleirie- rig voelde in een imuist*isrok. Men we«k met een arbeider bedoelt de S. D. A. P. de 5. D A. P. Maar er W3s toch een fout in de teekening. De jas is niet te klein, maar te groot. Vee! Ie groot. En de partij, die altijd praat over het veroveren van do mocht en over d« reeds veoverde macht, past niet ia d« ja», de jas is te zwaar en te ruim!" Berichten. De Str atscourant van Dinsdag 22 Juli bevat o.a. de volgende Kio-n. besluiten: op verzoek eervol ontslagen, met dankbe tuiging voor de bewezen diensten, als lid en voorzitter van den Raad van Toezicht op de arlillerie-inricih'tingen Dr. D. Bos; benoemd tot lid en voorzitter J. Muijsken en tot lid B. J. H. Ilaitink, directeur van de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden; benoemd tot 2e luitenant: bij- de infanterie: bij het le regiment J. H". A. Wieringa; bij het 3e reg. <B. Gelijnsc; bij het 4e B- L. M. O. Perquin en J. J. Vet- hakfy, bij het 5c C. T. de Bie en L J. P. A. Bouwman, bij het 6o W. L. Koster en G. Britt; bij het 8e E. A. W. «oubolt en H Schlimmer, bij het 9e W. v. d Ent; bij het 10e W. E. 'Roest* van Limburg; bij het 11e D. J. Oosterink en J. de Vries; bij hef 12e »T. H. E. Vertin; hij het 13e P. J. B. Pietk: bij het 18e L. P. G van Wachen en J. W. Lugt; bij het 19e J'. P. Klingcnspoor en W L. Voncken; bij het 20e N. J. Tielrooij; bij liet 21e J. A. van Scha uk, C Hoogers en T. J. A. Boers; bij het 22e J H. A. Domincrs, H. P. Teutelink en H. C. Kloppenbnrg; bij het le regiment huzaren P. J. Loman; bij het 2e A. G. J. M. F. v. d. Kroon en P. J. de Bock; bij het ie J. S. Boom, H. G. J. Volc- ker en W. C. Boreel; hij het 2e reg. veld-artillerie G. J. Sas eo G \V. L. baron v. Boefzelaer; bij het 3e J. G. G Duinker; bij het 4e A. H. de Josselin de Jong; bij het le regiment vesting-artillerie: L. W. M. Hamm, G. J. A. Bronsdijik en J. de Vos: bij het 2e G. A. M. Sdhonck, F. G. -Durst Britt, H. R. Droste, J. M. W. Kuijl; bij het 3e A> I. Vcrkourtereo, H. Petersen, J. A. Hauer; bij het 4e A. A. S. van Alphen, A. Tuijtel, J. F. H. van Weeren, A. Rovers; hij den «taf der genie: J. J. G P. "Wilson, J. J. Sparenburg; bij het regiment genietroepen G. T. E Kiers en L. J. de Lagh; bij de infanterie van het Indische leger: W. Hoedt, G H. Paria, B. A. H. Binnendijk. E. E. Sohmid, H>. A». A. Sfatius Mn li er, H. H. Berger, jhr. J. G- J- Boreel, J. Allerol, H L. F. Slot, J. A. Verkuijl, H. La font a ine, H A. Soetekouw, G G. li Sdhröder, H. van Ameijden van Duyn; bij de cavalerie van het Indische leger J. J. van Steenbergen, G P. J. Oomes; hij de artillerie van het Indische leger: P. A. de Blieck, E. T. Koppen, A. D. G Fiool- man, L. van Klecff en M. Engles; bij de genie van het Indische leger "W. H van Wijk. J. J. Popping en H. C. van Dam. allen kadet; op verzoek ontslagen als notaris te St.- Odil!?nberg J. J. E. Corbey; benoemd tot onderwijzer aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Deventer H. Piiner te Haarlem. op riin verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van vice-consul der Nederlanden te Winnipeg (Canada) aan den heer W. B. Uylwerf Sterling De zaken van het viee-consulaat rnllen voorloopig behandeld worden door d*n aan het vice-eonsulaat verbonden adspirant-vice-conaul, den heer mr. F. E. II. Groenman, aan wien in het Neder1andsch geschreven kan worden op rijn verzoek, eervol ontslag verleend uit. zijne betrekking van lid van den voogdijraad te Zwolle aan mr. J. F. Neeb, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervo' ontslag uit den militairen dienst verleend, aan den reserve-eerste-luitenant W. baron Snouckacrt van Schauburg. van de infanterie der landweer in het 38ste landweerdistrict} toegekend de aan d« orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan mejuffrouw J. J. Turk, dienstbode bij de familie Ma'.heen wissen te Rotterdam. Opening Vredespaleis. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal H. M. de Koningin het Vred.espaleis openen. Het comité der tentoonstelling van kleederdrachten te Middelburg heeft de mcdedeeling ontvangen, dat de Koningin voornemens is in de tweede helft van Augus tus de tentoonstelling te bezoeken. De tijdelijke Minister van Marine, de heer Coiijn, was heden te Amsterdam, ten einde met zijn adjudant-luitenant "ter zee le klasse mr. Jager, tegenwoordig te zijn bij de te waterlating op s Rijks werf Yan het tankschip Areesimi. De crisis. Men meldt uit Amsterdam: Uiit de overgelegde correspondentie tus schen dr. Bos en den voorzitter der Soc. De mocratische Kamerfractie blijkt volgens hel Volk dat de weigering van de aanvaarding va ndrie ministerportefeuilles door de S. D. A. P. beteekent dat dr. Bos de hem gege ven opdracht tol Kabinetsformatie nielt zou kunnen aanvaarden. Omtrent d.e gehouden conferentie der leidende organen der S. D. A. P. meldt Het Volk nog o. a.: Uit de overige correspondentie tusschen dr. Bos en den voorzitter der soc.-dem. Ka merfractie bleek, dat dr. Bos voor de gc- wenschte samenwerking een regeeaïngspro- gram had ontworpen, dat als het resultaat yaü de gehouden verkiezingen beacboizwd moet worden, als hel werkprogram voor elk© regecring. die op don grondslag van de uit spraak der kiezers het bewind aanvaardt. Wat den aard der gevraagde samenwerking betreft, zoo bleek deze bedoeld te zijn voor den tijd der gezamenlijke rcgcering tusschen de vrijzinnige partijen en de S. D. A. P. in de Regeering, in de Kamer en in het land. De nadere voorwaarden van die samenwer king (vcrdeeling der portefeuilles, houding ten opzichte van verschillende vraagstukken, begrootimgen en gebeurlijkheden, onderlinge verhouding in en buiten de Kamer) zouden ^erst ter sprake komen, nadat de S. D. A. P. zich principieel door samenwerking in een linkschc regecring ter uitvoering van het overgelegde program had bereid verklaard. Weigering zou ten gevolge hebben, dal de lieer Bos de hem gegeven opdracht tot Kabi netsformatie niet zou kunnen aanvaarden. De vraag of die weigering ook zou mede brengen dat de vrijzinnige concentratie als dan van het vormen eener Regeering ter ui voering van het overgelegde program zou afzien, kon niet worden beantwoord, daar zij in de vrijzinnige concentratie geen punt van bespreking had uitgemaakt, aangezien dezo met dr. Bos instemt wat de door hem be proefde wijze van'oplossing betreft. Uitvoerig worden vervolgens in Het Volk de in de conferentie tot uiting gekomen mee ningen der minderheid en meerderheid mee gedeeld. Ten slotte werd de vraag in stem ming gebracht of het voorstel zooals het door dr. Bos was gedaan, moest worden aange nomen. Hiervoor verklaarden zich acht, hier tegen dertien stemmen, zoodat het voorstel werd afgewezen. Naar-het N. v. d. D. mededeelt, zat bij de aanbieding van drie portefeuilles aan de S. D. A. P. de gedachte voor de zes overblij vende portefeuilles aldus te verdeelen: 4 voor de Unie-liberalen en voor de Vrij-liberalen en vrijzinnig-democraten ieder één. Nu de S. D. A. P. geen portefeuille wenscht te aanvaarden, zal dr. Bos vermoedelijk de opdracht ontvangen een ministerie samen te stellen uit de liberale concentratie. De drie vrijgekomen portefeuilles zouden dan, volgens het blad, worden verdeeld on der de Vrij-Liberalen en vrijzinnig-democra ten, zoodat in het nieuwe ministerie zullen zitting »nemen: 4 Unie-liberalen, 3 Vrij-libe ralen en 2 vrijzinnig-democraten. De naverkiezingen. Blijkbaar definitief wordt thans door enkele bladen g<rne!d, dat mr. <P. Rink de candidatuur in Hoogczand a-anvaard heeft Van vrijizirtnlge zijde znl in dat district krachtig gewerkt worden. Waarschijnlijk worden 3 Augustus a s. twoe vrijzinnige landdagen gehouden, een tc Hoogczand en een te Ten Btoer. -- Mitrailleurs met honden b- sponning. Bij het regiment oarabinler te Brussel is een compagnie mhrailileurs me' hondenbespanning ingedeeld. De compagnie is samengesteld uit drie sectiën, elk bestaande uit zes voertuigen, be spannen met twee honden. De hemden zijn ondergebracht in nette ruime kennels, waar aan annex een keuken- en hulpapotheel De kennels zijtn gebouwd tegen de buiten zijde der kazerne Bauduin, terwijl de wa gentjes en mitrailleurs in eene groote ioods geborgen zijn. Dagelijks ruikt de compagnie ter oefenin uit, hetzij afzonderlijk, !he4zij toegevoc- aan een onderdeel van het regiment. Jhr. GA. J. Meijer, kapitein bij de jagers van het Ned. leger, belast mert het bevel over de mitrailleurs met lv>ndenbespanning werd in de gelegenheid gesteld eenige oefeningen bij te wonen en was zeer voldaan over de prestatie der honden. Onzichtbaar en onhoorbaar werden door de oompagn'ie de moeilijkste terreinen door trokken. Diepe ravijnen met steile, door de voortdurende regens zeer gladde hellingen, werden met behulp van de beddeningsmau- schappcn even snel doortrokken als door de infanterie Alle officieren zonder uitzondering, die kapitein M. sprak, waren van oordeel, dat deze wijze van vervoer voor de izifanterie- mitrallleurs de beste oplossing was. De soldaten waren natuuriijk verriflct over him tou-tous, waarvan de dressuur en het onderhoud zoo eenvoudig is en die zich zoo spoedig aan den soldaat hechten. Na afloop van een oefening werd dooi het batalSon gedefileerd voor den comman dant van het regiment; de compagnie mi trailVeurs marcheerde onberispelijk met sectiën in front. De wagentjes hebben in hoofdzaak het model van die, in ons leger in beproeving, doch zijn, omdat de mitrailleurs lichter zijn on een kleine munitie-voorraad wordt me degevoerd, minder zwaar. Reeds werd een afstandsmarsch afgelegd van meer dan 400 K.M., terwijl in het najaar zal worden deel genomen aan de groote manoeuvres. Naar de Prov. Gr. Ct. verneemt, heeft de minister van oorlog bepaald, dat de gar nizoenen te Groningen en Assen en zeer waarschijnlijk zal de minister voor andere garnizoenen wel een zelfde besluit genomen hebben geen Argentijnsch vleesch meer zal worden verstrekt. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 22 Juli 1913, aan den reserve-eerste-luitenant W. L. van Weideren baron Rengers, van het lste regiment huzaren, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot reserve-tweede-luitenant bij het reserve-per soneel der landmacht, met bestemming voor den dienst bij de infanterie der landweer, in Het 42ste landweerdistrict, de gepasporfeerde sergeant lste klasse W. F. A. Brouwers, laatstelijk van het 6de regiment infanterie, Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de met ingang van 24 Juli tot eerste luitenant benoemde tweede luitenant A. A. H- Oudshoorn, van het 15e reg. infant., met in gang van laatst vermelden datum op zijn ver zoek op non adöviteit gesteld voor den tijd van één jaar en tonder bezwaar der «chM*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2