BLOCKER'S CACAO LUW BOUWER Go. vm wiimnn DAALDERS [S3 Ruitenberg ADVERTENTIËN, W. F. A. Groenhuizen, F. W. v. d. WILDE, Stoomiioutzagerij. Vruchten Limonades 2000 GXJLDEN bö -le— TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Bnik- en breukbanden, f Snspensoirs, s Elastleke konsen, l IJszakken, 1 Windknssens, 1 lavementspniten, I Koorts-thermometers, 1 Kamerclosets en bidets, Langestr. 42, - Telef. Interc. 83. KORTE GRACHT 22, tees ongeisubileertio kamers. ZOUTE BOLLETJES 14 ct. per ons Schilder en Behanger. 6 Foto's in Platina, uitgevoerd met 2 Proeven, f 1.50. Aieiier Serré. Aachener Kaiserbrunnen, Sigarenkisten en Kistjes Unrwerken, Good- en Zilverwerk. MDIJZERT - UTRECHT hoogste gehalte sap en suiker. BBBBBK blijft terecht de gewilde cacao. FBGI Ontvangen de nieawe stoffen voor het a.s. seizoen Alle week-alxriiiie's op dit l>lad, die in liet liezil zijn eener verzekeringspolis, zijn volgens de bepalingen in die polis vermeld tegen ongelukken verzekerd voor een bedrag van Jj GULDEN bij GULDEN bij verlies GULDEN bij ver* GULDEN bij veilies GULDEN bij verlies ÉB lange ongeschiktheid. 4UU overlijden. van één hand of voet, Sa lies van één oog. I£0 W van oen duim. van een wijsvinger. I«J Uitkeering deter bedragen Ï6 gewaarborgd door THE OCEAN ACCIDENT GUAKENTEE CORPORATION Ltd. Directeur voor Nederl. Edward Heijman, Oude Turfmarkt 10, Amsterdam. GULDEN bij verlies van eiken anderen vinger. 555 dan ook geen aanspraak op verhooging. Maar B. en W. zeggen nuvroeger kregen die werklieden vergoeding, laten we ze het nu ook geven. De heer v. Achterbcrgh- Als de ar beid onderbroken wordt door Zondagsarbeid hebben ze geen rusttijd van 30 achtereenvol- gen de uren. De Voorzitter: Neen, zoo is het niet De arbeid is volgens rooster bepaald en dan is de zaak zoo eenvoudig mogelijk. Ze doen niet geroeid Zondagsdienst, maar volgens toerbeurt. Aoo nu en dan komen ze een uur tje op Zondag werken. Het voorstel inzake Zondagsarbeid van B. en W. wordt aangenomen z. h. stemming, na dat het amendement van den heer v. Achter bergh is verworpen met 15 tegen 2 stemmen, die van de heeren v. Achterbcrgh en Lein- weber. Alsnu komt in behandeling het reglement. De heer v. d. Wal stelt voor voor leden van het scheidsgerecht te stellen den leeftijd van 30 jaar. De lieer van Achterbergh acht dit niet noodig. In stemming gebracht wordt het amonde- mcnt-y. d. Wal aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. Bij art. 39 stelt de lieer van Achterbergh voor, dat de Raad twee ledcai en twee plaats vervangers benoemt uit een voordracht der betrokken werklieden. Andere kan- het gaan net als in Utrecht, waar men juist die leden koos, die de minste stemmen hadden. De heer Jorissen vraagt of de heer van Aditerbergh dit bewijzen kan, dat men juist daarom die menschen heeft gekozen. Anders is liet een praatje. De lieer van Achterbergh: Laat de heer Jorissen maar bewijzen, dat het niet zoo is. De heer Jorissen: Neen, de heer van Achterbergh moet het bewijzen. De Voorzitter. Als het voorstel van den lieer van Achterbergh wordt aangeno men, benoemen de werklieden eigenlijk de iedeu. De lieer Kroes: Juist, de Raad moet wor den uitgeschakeld. De Voorzitter. Moeten we nu al gaan klagen over de samenstelling van het scheids gerecht, terwijl de werklieden er zeli no; niot over hebben geklaagd. Laten we die punten nu laten rusten. De heer Kroes vraagt of aan den heer van Achterbergh door werklieden van de gasfabriek is gevraagd, dit ter sprake te bren gen. De heer Kroes: Kan hij dan ook zeggen, waarom? De heer Oo ster veen bestrijdt nog het amendement, waarna het amendement-van Achterbergh wordt vervyorpon mei 15 tegen 2 stemmen. Ilct voorstel wordt daarna aangenomen. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van eene verordening op het beheer der Gasfabriek en Waterlei ding. De Voorzitter brengt dank aan don waarnemenden secretaris voor de samenstel ling, waarna het voorstel z. h. st. wordt aan genomen. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het buizennet der Gasfabriek in den Utrechtschen straatweg. De lieer van Achterbergh kan zicfh met liet voorstel zeer wel vereenigen, maar wil toch even herinneren aam de adressen van de bewoners van den Bisschopsweg, die naar hij hoopt ook niet bekwamen spoed zul Ion worden behandeld. 18. Voorstel van Burgemeester.cn Wethou ders inzake de toekenning van een subsidie voor de viering van de Onafhankelijkheids- feesten. Voorgesteld wordt een subsidie te verlee nen van f 1000. De heer Oosterveen is dankbaar maar niet voldaan. De commissie wil flink feest vieren, maar de mogelijkheid bestaat, dat er een tekort zal komen. De burgerij beeft reeds een flink bedrag bijeengebracht, onge veer f 1700. En dan is men ook beng com missies op te richten voor de versiering. Wat de buurtcommissies bijeenbrengen is dan ook veel grooter. Nu zou hij willen voorstel len, nu de Oranje vereen, geen subslidie krijgt.... De Voorzitter: Ja wel de Oran je vereeniging krijgt f 200. De heer Oosterveen. Dat was mij niet bekend, maar heeft de Oranje vereeniging dan het recht dat bedrag beschikbaar te stellen voor de Onafhankelijkheidsfeesten? Op het oogenblik bestaat het idee een ga rantiefonds te vormen. Zou de gemeente daaraan niet kunnen deelnemen voor f 200. Ik stel dan ook voor, als de Oranje vereeni ging de f 200 niet geeft aan het comité dat dan de gemeente f 200 garantie geeft. De heer Kroes. We kunnen het heel ge makkelijk maken. We trekken de f 200 in van de Oranje vereeniging. De Voorzitter. Dat mag niet. De heer Kroes. Laten ze die f 200 dan van dc Oranje vereemiging zien le krijgen. De heer Jorissen is er principieel te gen. De burgerij heeft maar f 1700 bijeenge bracht, dal is niet veel en dan zouden wij er ongeveer een gelijk bedrag bij doen. Dat vind ik een precair ding voor de gemeente- financiën. De heer Gerritsen zal tegen ieder be drag stemmen. We hebben hier te doen met een opgeschroefde zaak en ik hoop, dat wc niet zullen feestvieren. We gaan tegen den winter, tegen de kermis en veel dingen zijn er buiten de gemeente, waar geld aan wordt uitgegeven. Ik zal dan ook tegen de f 1000 stemmen. De heer Oosterveen trekt zijn voor stel ln. De Voorzitter zegt dat er wel eenige tegenspoeden zijn geweest, maar in den laat- ston tijd gaat de zaak tamelijk vlot. En B. en W. wilden die zaak graag steunen. He tvoorstel van B. en W. wordt aangeno men met 15 tegen 2 stemmen, die van de heeren Gerritsen en Houbaer. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der begrooting dienst 1913. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van afschrijving van inkomstenbelasting, dienst 1911, wegens vertrek of overlijden. De Voorzitter. <B. en W. hebben nog een voorstel. Er is n.L een crediet toege staan van f 12.500 voor verbouwing aan.de gasfabriek. Nu is de aanbesteding geweest en de laagste inschrijving was f 14658. Van daar dat B. en W. f 2200 verhooging van het crediet vragen. De heer Kroes wijst er op, dat dc ra ming vorig jaar Augustus is gemaakt. Na dien tijd zijn de prijzen van bouwmateria len cn de arbcidsloonen dermate geslegen, dat op een werk 10 a 15 verhooging moet worden berekend. Het voorstel wordt aangenomen. De Voorzitter. Mr. van Traa heeft aan geboden een strookje grond bij zijn perceel ter diepte van ongeveer 50 c.M. De kosten van overdracht zal hij zelf betalen. B. en W. stellen voor dit tc aanvaarden. Aangenomen. Rondvraag. De heer v. d. W a 1. Naar aanleiding van in de vorige vergadering gedane mededee- lingen en het schrijven in de Amersf. Crt. inzake het ter visie leggen van adviezen der Schoolcommissie, zou ik wel eens willen vra gen, welke standpunt B. en W. daartegen over innemen? Verder is er geschreven, dat de Wethou der van Onderwijs nog nooit de vergade ring der Schoolcommissie heeft bijgewoond. Hoe is dat met een goeden gang van zaken overeen te brengen? Wethouder Rij kens. Ik wil wel ant woorden op deze vragen, mits men het niet beschouwe als een antwoord op de inge zonden stukken in de couranten. Burg. en Weill, hebben wel wat anders te doen, dan daarop in te gaan. De vraag, in hoeverre liet van goeden smaak getuigt, dal de voorzitter eener com missie van Toezicht, die den weg heeft tot den Raad, in een courant B. en W. beschul digt, is 'niet gesteld, en behoef ik dus geluk kig niet te beantwoorden. Wat de vragen aangaat, de werkkring der schoolcommissie is in de art. 96 en 97 der Wet op het Lager Onderwijs omschreven. De commissie heeft een ruimen werkkring, maar nergens staal, dat dc commissie er cön is van advies. Ze behoeft geen adviezen te geven. Als ze het doel is hei een geheel vrij willige daad; B. en W. zijn evenmin verplicht advies Le vragen. Burg. en Weth. winnen echter gewoonlijk advies in, omdat ze er prijs op stellen de meening der commissie te kennen. Ze doelen de conclusie mee, maar dat sluit niet in zidh, dat het heele advies aan den Raad moet worden meegedeeld Als men dien eisch stelt, steunt hij niet op de wet. Wat de tweede vraag betreft, kan ik ja antwoorden, als de inlerpcllant de woord jes ,nog nooit'' er uit laat. De eerste maal na mijn optreden als wethouder ben ik ter vergadering geweest. Die vergadering kon toen niet doorgaan, omdat er geen leden waren. Ik heb toen gevraagd aan den, voor zitter der commissie om aan dc leden mee te deden, dat ik de vergaderingen niet meer zou bijwonen, daar mijn positie daar valsch was. Is de wethouder van Onderwijs een krach tige figuur, dan zal hij zijn meoning opdrin gen aan de commissie en krijgt hij in het college van B. en W. zijn eigen mceuing te rug. Is hij een zwakkere figuur, dan zal hij zich zelf licht een meening laten opdrin gen, terwijl hij in het college van B. en W. dan weer verandert. Dan is het een draaier. Het college van B. en W. is het meest ge diend van onbeïnvloede adviezen. Van mijn standpunt heb ik toen ter tijd direct mcdedeeling gedaan aan het college van B. en W. Dc voorzitter van dc Commis sie van Toezicht wist, dat het bij mij een be ginselkwestie was, en doet het tocli voor komen, alsof de wethouder van onderwijs de zaken met groote nonchalance behan delt. Dit bedrijf wensch ik niet te kwalificee- ren. De heer Gerritsen zegt zich volko men te kunnen vereenigen met wat de wét- houder van Onderwijs iieeft gezegd. Als lid der commissie heeft hij jarenlang dé onder vinding opgedaan, dat het niet goed is, dat de Weth. van Onderwijs de vergaderingen der Commissie van Toezicht bijwoont De heer Veis Heyn wil zijn dank uit spreken, dat de heer v. d. Wal de vraag ge steld heeft, want nu is hem duidelijk gewor den, waarom de Weth. van Onderwijs dc vergaderingen der Commissie niet bijwoont. Spr. heeft wel eens gevraagd, waarom de wethouder niet ter vergadering kwam, maar dat wist de voorzitter niet. Wethouder Rij kens. Ik ben in hiooge male verbaasd, dat het bericht niet is over gebracht aan de leden van de Commissie van Toezicht. Niet eenmaal heb ik er met den voorzitter over gesproken, maar ook den volgenden dag nog. Ik heb toen gezegd: Mijnheer Wolterbeek, ik ben gaarne gene gen ,als de commissie mij wenscht te spre ken, om te komen. En we hebben toén afge sproken, dat de secretaris in zoon geval een zeker teeken op de convocatie zou zetten. Dat is eens gebeurd en toen was ik verfhriln- derd, ik meen door een Raadsvergadering. De interpellatie wordt gesloten. De heer Gerritsen. Met een enkel woord, zou ik, wat ik in de vorige vergade ring gezegd heb over de scholen A en B willen verduidelijken. De Voorzitter hoopt, dat de heer Ger ritsen niet in zal gaan op het geschrevene in de couranten. Hij trekt zich zelf nooit iets aan, van wat in de oo.uranl wordt geschreven. Zoo toen hij hier kwam, heeft hij zich voor genomen nooit op cenig geschrijf iin te gaan, en dat goede voorbeeld kan hij tér navolging aanbevelen, hoeveel eerbied hij voor de pers overigens ook heeft. De heer Gerritsen: Er is gezegd, dat ik school A in discrediet heb gebracht en als een Voorzitter der Schoolcommissie dat zegt, gaat het toch wel wat ver. Dc lcwestic is, dat school A poseert alsof ze kinderen opleidt voor II. B. S. en Gymnasium. En dat is niet waar, hel is eenvoudig een M. U. L. O. school Nu kan ze wel opleiden, maar de ouders wor den gedesillusionneerd. In 1911 hebben 4 meisjes geen permissie gekregen om examen le doen, dat is het beste bewijs, dal er wat hokt. De statistiek van het hoofd der school is dan ook niet juist, omdat vergelen zijn de kindoren, die zij juist niet heeft willon heb ben. Voor II. B. S. en Gymnasium is de meest regelmatige weg, school B. Dat te zeggen is mijn bedoeling geweest en niet om school A af te kammen. Op school A gaat trouwens 2 uur per week voor handwerken af. Die tijd moet worden ingehaald en daardoor komen zc een jaar later, of als ze slagon, moeten ze op II. B. S. of Gymnasium bij gespijkerd worden. Hierna wordt de vergadering gesloten. R ij s c h o o 1. De lc luitenants R J. Hinlopen van het 4e regiment huzaren, H. G. vain Everdin- gen van het le regiment huzaren en A. N. L. S. W. Coblijn van het le depot huzaren, ge detacheerd bij de Rij- en IIoefsani'dséhoöl, worden op 1 October a.s. overgeplaatst bij het 2e regiment huzaren, en wel de eerste le Breda en dc luitenants van E verdingen eir Coblijn tc Tilburg. Beêediging. Op) 9 Aug. a.s. zal de bij het le regiment huzaren lot 2e luitenant benoemde cadet P. J. Lonian bij liet korps worden beëedigd en in functie gesteld. Veiling. Gisterenavond werd ten overstaan van no taris J. Bolk, in de Zwaan, dn veiling ge bracht: het perceel Bergstraat 7., een dubbel hCcrenhuis met tui!n. Opgehouden voor f 13.000. Perceel II: een woonhuis met grond aan de Kl-eineNachtegaalsteeg, werd verkocht aan den heer J. v. Keulen voor f 2S20. Kind overreden. Gisterenmiddag is een 7-jarig jongentje uit Utrecht, dat hier bij zijn grootmoeder gelo geerd was, op den ÏÏoogLweg. biji het spelen en afrollen van den dijk, onder een hooiwa gen geraakt. Vermoedelijk zijjn beide beentjes gebroken. Na de eerste hulp verleend te heb ben ten huize van den heer Brinck, liet dr. Gr olieman hot knaapje naar het Zeekenhuis vervoeren, vanwaar het heden naar de ouder- Lijjke woning te Utrecht wordt vervoerd. Ongeluk. Heden maakten de misdienaars van de parochiekerk II. Franc. Xav. hun uitgaansdag naar de Loosdrcchlsclie pilassen. De builon- gewoon mooie dag beloofde buitengewone pret. Deze werd echter reeds in Baarn ge- srUoord. In den speeltuin aan den Eemnesserweg al daar vermaakten de jongens zich met de daar geplaatste amusement artikelen. Een der jcxngens, de 9-jarige Willem M., sprong ondoordacht dr-n. draaimolen uit en kreeg toen den in beweging zijndon schommel tegen liet been. Per rijtuig naar hier overgebracht, kon de dokter gelukkig conslalceren, dat geen zwaar letsel was toegebracht en de pationl na eenige dagen weer in orde zou zij.n. Kar te water. Hedenmorgen raakte een wagen, staande tegenover het pakhuis van den heer Sinnige, aan den Weverssingel, door aanrijding van een. woonwagen, in de Gracht. AGENDA. Dagelijks Bioscoop de Arend. Dagelijks: Bioscoop Langeslraat. Dagelijks: Openbare Leeszaal en biblio theek (Beukenlaan 2), geopend 10—12i en 10 Zondag en Maandag 2\10. (Lezingen, uitvoeringen, vergaderingen enz. die in het Dagblad geadverteerd worden, worden gratis onder onze agenda opgenomen. Burgerlijke stand. GEBOREN: Maria Johanna Josephina dochter van Johannes Joséphus Smit en Aldegonda Cornelia Josephina Verhoof. Naar waarnemineen in don morven vaD 80 Juli 1913. Medegedeeld door het Kon. Ned, Met, Instituut te de Bilt. Hoogste stand 770*5 te Horta, laagste 754.7 te Riga en Memel. VerwachtiFnsg <tot den avond van 31 Juli: Meest zwakke N.-O. tot O. wind, gedeelte lijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Iets warmer. Fietslantaarn aansteken 8 30 Uitgebreide keuze in Trouw-, Verloving- e,- Zegelringen. Reparatie-Inrichting voor gewone en gecompliceerde Uurwerken. Keparatiën ook aan Goud en Zilver. Inkoop Oud Goud en Zilver. Aanbevelend, WILLEM GROENHDIZEN, Horlogemaker. Goudsmid. w bij J. Instramentmaker. belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Vessels en Coupons, Sluiten prolongatie Saf é-Inrichtili g. Half Augustus gevraagd Br. fr. No. 587, Boekh. firma R. LOS, Bussum. lioulaitgei'ie moderne - Znideingel 63. Bekroond Intern. BakkerU-tentoonstelIIni Amsterdam 1906. AANBEVELEND, J. D. v. GELDER. Prima afwerking. (Natuurlijk Tafelwater), per Vi n. 10.18, per f0.13. Sloovestrant. - Telefoon 3». van reukeloos hout, ter verpakking van bot€t eacao, parfnmeriën, enz. KRAMER SMITS, voorheen VERMAAS, De» Magaziin „DE GOUDEN KLOK" LANGESTRAAT 413. Amersfoort. VAN Bezoekt te Zeist de Lunchroom Restaurant Banketbakkerij aan bet ROND tegenover liet Gemeentehuis, met prachtig uitzicht Mooi terms, prima bediening. Ook geheel vrije gelegenheid voor grootf en kleine gezelschappen om te lnnchen of te dineeren. Beleefd aanbevelend, GEORGE H. FIGJ. Uirechtschestraat 21 Tsl. 243 .1 Vraagt prijsopgave der nieuwe uniformen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 4