BINNENLAND. Konstantinopei, 6 Aug. Het wordt tegengesproken, dat Natsjewics nieuwe voor steilen betreffende Adrianopel heeft gedaan. Sofia, 6 Aug. Er werden gisteren ont ploffingen gehoord in de richting van Adria nopel en van Koetsjoekavok. De Turken «ruimden hunne tenten op ten oosten van Mustaphs Pacha. De minister van binnenlandsche «aken 'Talaat Bey heeft, met het oog op een gerucht dat de Turksche regeering bereid was Adria nopel te ontruimen voor de concessie van de verhooging der invoertollen roet 4 pet., den vertegenwoordiger van de Matin te KonsUun- tinapel om bekendmaking van de volgende veridaiing verzocht: „In (het buitenland worden sedert eenige dagen kwaadwillige geruchten in omloop ge bracht over beweerde oneenigheid en over politiek en financieel scliacheren om Adria- hopel ioi omloop gebraaht. Ik machtig nu na mens de regoering, deze geruchten voor on waar te verklaren. De Turksche vaderlands liefde Is niet voor eene verhooging van de in voerrechten tc koop. Ik herhaal voor de laat ste maal, en wel naanens alle ministers, dat men ons Adrianopel slechts kan ontnemen tot den prijs van het bloed, dat ons geheel dapper leger bereid is, voor zijne verdedi ging te vergieten." Over den in de Wochcn-Rundschau van do Nordd. Allg. Zeitung om Adrianopel prijs te geven, zegt dc Tanin, dat deze raadgervingen onvcreenigba,ar zijn met de werkelijkheid der feiten. Een man, die wilde instemmen met de ontruiming van Adrianopel, zou niet in het kabinet kunnen en mogen blijven. De vertegenwoordigers van de groote mo gendheden hebben nog geene stappen bij de Porte ondernomen om aan te dringen op de inachtneming van den in Londen tot stand gekomen prelimirrairen vrede. Daarentegen beeft de Rümeensclic gezant eergisteren na middag eenc hierop betrekking hebbende nota aan don grootvizier overhandigd. Volgens de inlichtingen, die de correspon dent van de Vossische Ztg. te Konstantinopei heeft ingewonnen, heeft de BulgaarsOhe on derhandelaar Natsjewics aan Turkije, als grondslag voor eene schikking, don afstand van Kirkkilisse en dc onzijdig\erklaring van Adrianopel aangeboden. DuitschlancL Swinemiinde, 6 Aug. De keizer is heden voormiddag aan boord van de Iloihen- zollern teruggekeerd van zijne reis langs de Noorweegsehe kust. Frankrijk. De Senaat heeft, voor dat hij kon overgaan tot dc behandeling der artikelen van he' regecringsontwerp over den driejarigen diensütijjd, eonigc tegenontwerpen moeten af' doen, die de eindbeslissing tegenhielden. Daaronder was een voorstehRichard, dat een tweejarigen diensttijd in het actieve leger mol diiïejarige beschikbaarheid voor dal leger bepaalde! eon ander voorstel hield een diensttijd van 30 maanden, eén derde een van 32 maanden in. Al deze voorstellen wer den verworpen mot eene meerderheid van moer dan twee derden Engeland. Londen, 6 Aug. In het Lageriiuis vroeg Barnes of. met het oog op de wenschelijk- heid om eem programma te hebben voor de volgende vredesconferentie, de Engelsche regeering aan de regoering te 's Gravenhage zal te kennen geven dat het waarschijnlijk de algemeone goedkeuring van de regeerin- gen der wereld zal vinden, wanneer de Ne- derlandsohe regeering hot initiatief nam om eene conferentie bijeen te roepen tol voorbe reiding van zulte een programma. Onder-staatssecretaris Acland antwoord de, dat de Engelsche regeering de inzichten van de andere rcgceringen over deze zaak- zal trachten gewaar to worden, zoodra de troebelen in het Oosten (hare aandacht min der in beslag nemen. Voordat dit is geschied, kunnen er natuurlijk gcone voorstellen aan de rcgcoring te 's Gravenihago gedaan wor den in de door Barnes voorgestelde bewoor dingen, hoewel er groote sympathie bestaal voor het door Barnes beoogde doel. Londen, 6 Aug. Het zeventiende Inter nationale geneeskundige congres is hier he den morgen geopend in de Albert Hall. 7000 egneeskundigen zijn met hunne dames tegen woordig: zij vulden het reusachtige gebouw bijna geheel. Prins Arthur van Cormanght Meld de openingsrede. Ilij zeide, dat de koning hem h->d opgedragen de hoop uit te drukken, dat deze internationale bijeekkomslen zouden bij dragen om de groote medische wetenschap vooruit te brengen en het algemeen welzijn van de mensch te bevorderen. De minister van buitenlandsche zaken Sir Erward Grey on Sir Thomas Barlow, voor zitter van het congres, waren met den prins op de estrade. Minister Grey heette het con gres welkom namens de regeering; hij merk te op, dat dit een congres is, dat niet de tus- schenkomst van de regeering zal vragen om dat hot hier niet geldt nationale of politieke onecnigheden. Daarna hield Sir Thomas Bar low de openingsrede als voorzitter. Spanje. Milaan, 0 A u g. Er hebben gevechten plaats gehad tusschen de stakers en de poli tie, waarbij met revolvers is geschoten, zon der dat dit ernstige gevolgen had. De betoo- gers zijn door kavallerie verstrooid. Barcelona, 6 Aug. Het officieele cijfor van de stakers in Barcelona en andere plaat zen is 54007. Portugal. Lissabon, 6 Aug. 2.30 voormiddlags. Volgens m-llchtLngen, verschaft uit het paleis van Belem, zijn de geruchten over den dood vaji den president van allen grond ontbloot Men verzekert, dat de gewondheid van den president steeds vooruitgaande is. Oosten rijk-Hongarlje. Bi het proces van den gewezen minister president Lokacs tegen den oud-staatssecre taris Desy, die Lukacs den „grootsten Pana- mJst van Europa" had genoemd en door de rechtbank was vrijgesproken, heeft het O. M de aanvrage om ln hooger beroep te gaan, tngetrokken, zoodat het vomds kradht van eewfcde heeft gekregen. Marokko. Tangcr, 6 Aug. Uit Tefcuan wordt be richt, dat de met do hoofden van de harka aangeknoopte onderhandelingon zijn mis lukt. China. Hongkong ,6 Aug. Volgens berichten uit Canton is een slag aan den gang voor de oostpoort. In den loop van de vorige week is de toe stand in China weder meer in het voordcel van de centrale regeering in Peking veran derd. Daarvoor spreekt een door den voor- loopigcn president der republiek uitgevaar digd manifest. Joeansjikai gaat daarin over tot den. aanval tegen de hem weerstaande Kwomintangpartij ,door te verklaren, dat zoo wel de rebellen-aanvoerder generaal Hoeanghsing als ook de meeste partijgangers van de revolutie behooren tot de Kwomdn- tangpartij. De president verlangt de uitslui ting van deze rebellen uit de partij en eischt eene duidelijke verklaring van de Kwomin- langpartij over de rebellie. Hij dreigt, als het antwoord onbevredigend mocht uitvallen, met strenge toepassing van de wet. Een twee de bevelschrift draagt den opperbevelhebber van de regecringstroepen aan de Jangtse op, verscheidene rebellenaanvoerders gevangen te nemen en te bestraffen. Soenjatsen is daar onder niet genoemd. Tot uitvoering van het laatstgenoemde be velschrift heeft, volgens een bericht van de Lonclcnsche Morning Post uit Sjanghai, ad miraal Tseng in naam van Joeansjikai eene kennisgeving uitgevaardigd, die voor de uit levering van de rebellenaanvoerders, dood of levend, belooningen in uitzicht stelt, cn wel 100,000 dollars voor Hoeanghsing, 50.000 dol lars voor Tsjentsjimei en 20,000 dollars voor Soeangfoe en Lisjoetsjeng. Volgens een telegram van de Deutsche Kabelgrammgesellschaft uit Sjanghai hebben de noordelijke troepen de omstreken van Sjanghai van de rebellentroepen gezuiverd en onderhandelen zij thans met de laatste 1500 in dc Chincezenstad staande rebellen over hunne overgave. Do gouverneur der rebellen is naar Canton gevlucht. Nieuwe gevechten hebben daar tniet meer plaats; in Canton heerscht rust. De noordelijke troepen hebben Koe-chen aan den Tienlsin-Poekonspoorweg bereikt. In Nanking heerscht eveneens rust Vereenigde Staten. 'Uit Washington wordt aan de KöLn. Ztg. bericht, dat president Wilson heeft verklaard, dat voor een gewapend ingrijpen iin Mexico slechts eene verwijderde mogelijkheid of waarschijnlijkheid bestaat. De kansen voor eene vreedzame oplossing zijn dagelijks vei> beterd. Zuid-Afrika. Johannesburg, 6 Aug. Er zijn ver scheidene ontploffingen voorgekomen door het heimelijk verwijderen van dynamiet door elementen die het hadden verzameld om te worden gebruikt bij de laatste onlusten. Gisteren nacht is eene geheime bergplaats in eene open ruimte in de buitenwijken van Ger- miston gedeeltelijk in de lucht gevlogen, waardoor zestien huizen werden vernield en de ruiten in vele anderen werden gebroken. Allerlei. Christiania, 6 Aug. De Tedenstegnz heeft een telegram uit Spitsbergen van giste ren ontvangen, waarin bericht wordt, dat Lemer heden morgen aan boord is gekomen. De Lowenskjold bereikte den 5en Mei het noordoostland van de Noordkaap en bleef hier zes weken in het ijs ingesloten. Van Schroeder—Stranz werh geen spoor gevon den. De Lovenskjold Is vergaan, maar Ler- ner heeft mot de afgemonsterde manschappen eenc nieuwe expeditie gevormdhij had ruimschoots proviand. Een boot werd van de Noordkaap naar Trcurenberg gezonden, van waar uit Staxrvd sedert 17 Juni vruchteloos trachtte de Noordkaap te bereiken. Toen Lerner aankwam, was het Staxrvd bijna ge lukt de Herzog Ernst weder vlot te maken. Lerner zond manschappen aan boord van het schip. De beide expeditiën trachtten te vergeefs op den zeeweg Green Harbour te bereiken. Men achtte het veiligst den land weg te kiezen om de Bismarckstraat te be reiken, waar men den len Augustus aan kwam. Daar de zuidelijke doorgang voor schepen onmogelijk was, kwam men in vier dagen over de noordkust naar Green Har bour. Bilbao, 6 Aug. Een bak met gesmolten staal is omgevallen op een troep werklieden. Twee worden gedood, twee ernstig en ver scheidene lichi gewond. Staten-Generaal. Rapport Staatscommissie werkeloosheid. Verschenen 16 de eerste helft van het rapport der Staatscommissie over de werkeloosheid. Dit eerste gedeelte bestaat uit acht doelen bevat ten het verslag ian het eerste voorbereidende ge deelte der werkzaamheden van de commissie, nl. van de resultaten van haar onderzoek naar aard en omvang der werkloosheid in de verschillende be drijfstakken. benevens de door haar bijeengebrach te gegevens omtrent den stand der middelen tot bestrijding der werkloosheid of ter leniging harer gevolgen. Het tweede, voornaamste gedeelte van het rapport, n.l. het eindverslag dat de voorstellen bevatten moet waartoe het onderzoek der Staats commissie haar eventueel aanleiding zal geven, is nog niet verschenen naar wij vernemen is de verschijning daarvan n*et voor het najaar tegemoet te aden Aan do algemeeno inleiding tot de thans versche nen verslagen van de zeven subcommissies, die zich hebben bozig gehouden met den voorbereidenden arbeid der Staatscommissie over de werkloosheid en die het eerste deel vormt van het verslag der Staatscommissie (terwijl elk dor zeven verslagen van de subcommissies in een afzonderlijk deel is opge nomen) wordt het volgende ontleendde rappor ten der zeven subcommissies zijn als hoofdstukken van het versla gder Staatscommissie te beschouwen. De staatsoommissie moet ua drie jaren te hebben gearbeid en na allerlei werkwijzen te hebben ge volgd en allerlei hulpmiddelen te hebben te baat genomen, erkennen dat haar overzicht van den be- toeatand »iet alleen op tal van punten hoogst onvolledig is. maar ook op tal van an-'lere pun'en meer subjectieve indrukken van dor zake kundigen dan objectieve waarheid aanbiedt. De noodzakelijkheid van deze erkentenis bewijst af doende hoe zeer verbetering in den inlichtingen dienst omtrent het zoo gewichtige maatschappelijke verschijnsel der werkloosheid dringend noodig is. Als grondslag voor de behandeling van de eigen lijke taak der staatscommissie is mitsdien het ne gatieve deel der voorbereidende rapporten van wei- nig minder beteckenis dan het positieve. Het onderzoek nu heeft geleerd, dat van de gc- readpleegde en Ier beschikking staande bronnen die waaruit in zake werkeloosheid het meeste lichi valt te putten on welke het best in staal kan stel len van dien omvang een beeld te doen ontstaan, gesteund door cijfermateriaal, op het oogenblik is de administratie der vakorganisaties. Wat echter noodig bleek is vooral dit^ dat de administratie ver beterd worde, opdat de inkomende gegevens ver zameld en verwerkt worden, zoodat zij op elk oogen blik en in overzicht el ijk en vorm beschikbaar zjjn De vraag kan rijzen of het niet gewenscht is dezer zake het contact dat door het centraal bu reau voor de statistiek reeds werd verkregen verder uit te breiden om niet meer te doen verloren gaan wat bereikt werd, anders zou later misschien op nieuw moeten worden opgebouwd. Uit de Pers De crisis. Het Handelsblad schrijft, dat we thans in den toestand van dikken mist zijn geraakt. Mr. Cort van der Linden zal een extra-parlementair kabinet samenstellen. Maar van welke kleur? Het blad meent, dat als zulk een ministerie het concentratie-pro gram of slechts dc kern ervan het program- Bos. zou willen uitvoeren, aan het vrijzinnige karakter van zulk een formatie niet tc twij felen zou zijn. Feitelijk zouden de vrijzinnigen met zulk een kabinet dezelfde verantwoordelijkheid aanvaar den die ze. na de weigering *an de S. D. A. P., hebben afgewezen. Of, indien zij het niet kon den geacht worden te doen. de vrijzinnigheid zou dan toch die verantwoordelijkheid aanvaar den. Het zou óók weer wordenkastanjes voor de socialisten rit het parlementaire vuur ba'en door een vrijzinnig Kabinet. Vandaar dat de («O-correspondent van Het Volk, die de meening van mr. Troelstra pleegt te verkon digen, op zulk een parlementaire buitenissig heid een niet-concentratie-kabinct met het concentratie-program onmiddellijk is gaan aansturen. Hem is het natuurlijk om het pro gram t?e doen. Wie zich dóórvoor, achter de groene tafel, tot zjjn instrumenten willen ma ken en hoe ze zich noemen willen, kan hein koud laten. Als dc twee eischen die de socialis ten allengs door de vrijzinnigen hebben zien overnemen algemeen kiesrecht en alaats- pensioen" maar worden vervuld. Zonder dat de S. D. A. P. daar\oor eenige verantwoor delijkheid heeft te aanvaarden. De wonderlijk ste bedenksels eerst een gemengd burgerlijk kabinet en daarna een vrijzinnig niet-concen- firatic-kabinet maar beide Ier verwezenlijking van algemeen kiesrecht en staats-,,pensioen" rijn daarvoor uit het brein van den heer Troel etra en diens gesterden dubbelganger geweld. En deze voor niets staande verbeeldingspohtiek schijnt waarlijk de Faust-woorden tot motief te hebben Dag UnzulSngliche Hier wird 's Ereigniss. Maar als het eens werkelijk Ereigniss werd, dan zou mr. Troelstra, na bet bedanken van de S. D. A. P., zeker meer reden tot lachen heb ben dan de kabinetsformateur na het bedanken van de concentratie. Maar een extra-parlementair kabinet kan ook een niet-politiek kabinet zijn, aldus gaat heit blad voort. Het kan een ministerie ad hoe wezen, tot oplossing van één bepaalde quaestie. Of een Zakenkabinet En een Zakenkabinet kan men zich ook weer minstens tweeërlei denken. Als een kabinet dat zich geheel op de neu trale zóne houdt. Of als eon kabinet dat bovendien poogt, op lossing te geven aan een paar quaeetics van actueele politiek of althans die oplossing voor t.c bereiden. maar dan natuurlijk niet in den zin van één politieke richting, doch vol gens een tusschenkoers, zooveel mogelijk go- trokken naar een vooraf verkregen compromie Maaf men heeft zich over en weer zoo zeer verslingerd aan politieke cry's links aan al gemeen kiesrecht en Staats-.,pensioen", rechts aaa de opperheerschappij der bijzondere school en a«n de web-Talma dat zulk een formatie waarmee 's lands belang allicht het meest zou *ijn gediend, wel niet mogelijk zal blijken. Doch ook voor een Zakenkabinet, dat zich buiten de actueele politieke strijdvragen hou den zou, ware, gelijk wij reeds vroeger betoog den, heel wat nuttig werk te verrichten. Deze oplossing zou volgens den schrijver bil lijk en logisch zijn, daar -we rekening hebben te houden met de gematigde slrooming, die naast de roode het kabinet-Heemskerk ten val bracht. Deze menschen stemden niet o m. maar in weerwil van het algemeen kies recht en het staatspensioen links, omdat zo om verschillende redenen het dericale régi me moede waren. Het blad besluit dan: Doch of er een extra-parlementair poliiiek Kabinet zal komen, of een Kabinet ad hor, of ©enig Zakenkabinet het is alles nog volkomen vaag. Men weet niet waar de heer Gort van der Lind-en heen «tuurt. Het is rniat geworden, dikke mist. De socialisten komen nu bovendien het hunne bijdragen tot verdere verwarring. De waarschu wing van Rotterdam (onderstreept door de Kamerverkiezing van Hoogezand) heeft de posi tie der minderheid versterkt en brengt nu tóch een congres te zamen ter bespreking van de vraag of de geweigerde portefeuilles niet toch maar zullen worden aangenomen. Het ia mosterd ®a den maaltijd en het ko mende Congres, ernstig overwegend of het de niet meer aangeboden portefeuilles zai aan vaarden, heeft dan ook veel verloren \an 4e beteokenis die het eer zou hebben gehad. Als m\j:paal in dc ontwikkeling van het socialisme in Nederland blijft het even belangrijk als hot afgelaste Congres zou zijn geweest. "Wij hopen voor het revisionisme de grootst mogelijke ver sterking. Want hoe sterker het revisionisme wordt in do S. D. A. P., hoe bruikbaarder hol ■ocialiame wordt in de practische politiek. Ook daórom was de weigering der Concentratie als antwoord op de weigering der socialisten juist, omdat ze de revisionisten in 't gelijk «telde tegenover de dogmatici eu dus hun positie ver sterkte. Noch voor het liberalisme, noch voor het land kan dit onverschillig wezen. Maar al zou thans de groep-VKcgen op het congres een volslagen overwinning behalen en hot besluit er door Icrjjgea om wèl in een linksch minislerie te gaan zitten, dan zou dat op 't oogenblik geen nul meer hebben ter op lossing van de crisis. Niet dr. Bos heeft thans de opdacht in handen, maar mr. Cort van der Linden- Niet eon linksch, maar een extra parlementair Kabinet- wordt nu gezocht. En de zwenking van de S. D. A. P. kan in deze om- «landigheden slechts verwarrend werken in zooverre ze aarzeling en onzekerheid kan bren gen in de houding van partijen waarmee de Kabinetsformateur wellicht reeds voeling heeft. Naar alle kanten is het politieke uitzicht- kort en vaag. Als in den mist. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 7 Au gustus bevat o.m. de volgende Koninklijke Besluiten: benoemd tot burgemeester van De Bilt H. P. J. baron van Heemstra; benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Medemblik C. Maarschalk, te Koog aan de Zaan; op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Meijel met dankbetuiging voor de bewezen diensten P. J. Truijen; belast met het gezdndheidsonderzodk op uit zee te Den Helder en Texel aankomende schepen G. F. Louwerse, arts te Den Hel der: benoemd tot onderwijzer aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Groningen C. M van Hessen aldaar en K. Dokter to Linschoten: benoemd tot lecraar aan de R TT B. S. te Meppel K. P.lom thans te Snnpemeer; aangewezen als afgevaardigde der Ncder- landsrhe Regeering huilen bezwaar van de schatkist bii het Augustus 1013 'tc Gent te houden 23e congres van den Relgischën Bond van Oudheidkunde en GeschiodenSs dr. G. Brom. directeur van het Ned. Instituut van Geschiedkundig en Kunst-historisch onder zoek te Rome: gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Ned -Tndië ter benoeming van onderhavenmeester daar te lande J. Jutte te Lochem. thans "Wfesfl-dndisch ambtenaar op wachtgeld, gewezen beheerder van kolo niale vaartuigen te Suriname, benoemd tot burgemeester der gemeente Hnisseling en Neerloon. A. van do "Wied, secretaris» dier gemeente; tot btirgemeester der gemeente Waalwijk, Th. L. D de Surmont 4e Bas Smeele tot burgemeester der gemeente Voorschoten, E. VernMe, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Bergambacht, J. A. A. UiTkens tot burgemeester der gemeente Barwoutswaarder. Rietveld en Waarder, F. Mahlstode tot burgemeester der gemeenten Leerbroek en Nieuwïandi I. H. Bink es, secretaris der gemeenten Leerbroek en Nieuwland tot burgemeester der gemeente Diepenveen, J. W. Doffegnies goedgekeurd, dat aan P. A. Romftn, burgmeester der gemeente de Rfjp, op rijn verzoek, eervol on** slag 19 verleend als waarnemend secretaris dier ge meente tijdelijk benoemd tot secretaris van den Armen raad in de gemeente Opeterïand. mr. C. Kapteyn, griffier bij het kantongerecht te Bee'sterzwaag ingetrokken het Kou. besluit van 18 April J.l. no. 9. voor zoover daarbij aan D Vroede. luit*nan' ter zee 2de klasse der Koninklijke marine, d« bronzen eerepenning voor mensohlievend hulpbe toon en een loffelijk getuigschrift z n toegekend wogen® do door hem met levensgevaar verrichte redding van een matroos uit de Middellandsclie Zee, en aan den zeeofficier D. Vreede, voornoemd, wegens de bovenvermelde redding toegekend de zilveren eercpenning voor mensohlievend hulpbe toon en een loffelijk getuigschrift op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ale lid der commissie, in 1913 belast met het afnemen van het examen bedoeld in artikel 12 der Hooger-onder- w ijs wet, aan dr. P. W. Merk es, loeraar aan het Ge reformeerd gymnasium te Amsterdam benoemd bij den Marine-stoomvaartdienst tot offi cier-machinist der 2de klasse, dc hoofdmachinisten W. Wiegel, J. Jongepier en B. C. do Groot. Koninklijk bezoek aan Fries- la n d. Men meldt uit FiÜktdaind: KJonlngLn en Prins hebben gasteren bet aan gekondigde bezoek gebracht aan een boer derij van de firma Schaap Lc Deersum en aan de tentoonstelling te Sneek. Mtet een extra- trein kwamen zij oingeveer 10 uur te Grouw aan, vanwaar per auto gereden werd naar Deersum. Op het hlem werd uitgestapt. Daar wachtten de firmanten de bezoekers op. lil de nabijheid graasde een mooie collectie koeien, welke door Koningin en Prins werd bezichtigd. Ook trok zeer de aandacht een 30-stuks jongvee, die onlangs op een veeten toonstelling te Sneek werden bekroond met een zilveren medaille van de Koningin-Moe der. Na nog het jongvee, dat in de hokken is gestald, te hebben bezichtigd, werd een rond gang door de vertrekken van de bewoners ge maakt. In de mooie kamer werden de vele medailles bewonderd. Het zijn alle prijzen behaald op veetentoonstellingen, zoowel in oms land als in den vreemde, o. a. in Rus land. De tocht werd nu vervolgd naar Sneek. Bij dien iingang der stad werd een vlootre vue, georganiseerd door de Sneekor Zeil- club, in oogenschouw genomen. Na deze hul de werd naar de tentoonstelling gereden, waar de leden van het comité aan de booge bezoekers werden voorgesteld en de jonge juffrouw Houwink een bloemruiker aan de Koningin aanbood. Daarna volgde de bezichtiging der ten-'' toonstelling. Burgemeester de Hoop begeleid de de Koningin, de heer Houwink Prins Hen drik. De verschillende stands werden nu in oogenschouw genomen. Om kwart over twaalf nog een boottocht naar Follega. Op het Sn eekenneer lagen de schepen, die zooevcn aan de revue hadden deelgenomen. Toen de boot passeerde, werd door don krui ser „Wilhelmina", van den heer J. G. Hibma, het saluut der /eilverceniging gebracht, door het liijschen der vereenigingsvlag. Van Follega uit weixl een autotocht ge maakt over St. Nicolaasga, Joure, Heeren veen, Bdsterzwaag, Wijnjeterp, Donken broek, Jubbega, Brongerga, Oranjewoud naar Heerenveen, vanwaar de vorstelijke bezoe. kers om 6 uur naar het Loo terugkeerden. Overal was een groote menschenmenigte aan wezig, die hen hartelijk toejuichte. Hier en daar waren ook versieringen aangebracht Va<n Sneek ging hot gisteren over do Frie- sche meren naar Follega, waar alles smaak- vol was versfierd. Aan dte landingsplaats ston den de schoolkinderen ongesteld, die H. M, het Kondngirniollod toezongen. Bij het afrijden van de auto zongen de kinp deren, heft Frilesch volkslied. In Sint NicolLaasga stond een muziekkorps, dait de volksliederen deed hooren. Bij den doorril door dit dorp beierden de klokken. Ook le Joure was de ontvangsft allerharte lijkst. Aan den inging der plaats was een keurige eerepoort opgericht De ingezetenen stloriden langs den weg, met oranje gétooid, luide juichend In Heerenveen was de drukte énorm en het enthousiasme eveneens. Toen het Ko ninklijk echtpaar in den trein had plaats ge nomen, namen zij afscheid van den Commis saris der Koningin. De trein vertrok te 6.20. U In Beetslerzwaag was een groote men- schenmassa op de been: in dichte drommen liep de menigte mede met de koninklijke auto die zeer langzaam dit gedeelte reed. De oud-commissaris der Koningin in deze pro vincie mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten stond hier met zijn echtgenoote voor zijn buiten ,;Harinxma-State" om Koningin en Prins hun groet te bron gen. Mirizaajra werd de groet van het bejaarde echtpaar door H. M. en Z. K. H. beantwoord. In versneld tempo werd nu verder door het oosten der gemeente Schoterland gere den naar Oranjewoud. Hier was de bekende lindenlaan voor het buiten „Oranjewoud" van graaf van Limburg Stirum fraai met vlaggen en guirlandes versierd- Een serenade aan het Kou Echtpaar. Dinsdagavond brachten een honderdtal gymnasiasten, leden van den Ned. Gymnasiastenbomd en gekampeerd iü de door dien bond te Vierhouten bij Nun- speet georganiseerde kampen, een serenade aan H. M. de Koningin en Z. K. PI. Prins Hendrik. De jongelui kwamen omstreeks 9 uur var Vierhouten per rijwiel op het Loo aan en stelden zich voor den ooslelijken vleugel van het paleis groepsgewijze op. Voorafge gaan door het muziekkorps uit Nunspeet, directeur de heer Oscar Kronig van Zwolle, trok de troep, welke door het schijnsel der brandende flambouwen, door de jongens meegebracht en gedragen,' tusschen het don kere gdboomte een fantastiisohen aanblik bood, orver het voorplein en door den ingang van het Kon. Park naar de heide achter de Kon. Stallen. Bij meergenoemden ingang stonden H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg die daar den stoet lieten voorbijtrekken, daverend toegejuicht dooi de enthousiastgestemde bezoekers. Op de heide werd een cirkel geformeerd, in het midden waarvan H. M. en Z. K. H. met gevolg plaats namen. Hierna speelde dc muziek het Wilhelmus door de gymnasiasten uit volle borst meegezongen. Vervolgens werd het Bondslied aangeheven. Nadien werden de leiders bij H. M. en Z. K. II. ont boden en aan beiden voorgesteld. H. M. en Z. K. H. verklaarden zich zeer ingenomen met deze eigenaardöge huldebetooging. PI. M, invormeerde voorts ki het bijzonder naar het kampleven en verklaarde met het stre ven van den Bond zeer te sympathiseeren. Na afloop van het onderhoud zongen do gymnasiasten het Io Vivat, waarna zij, na mens H. M., rijkelijk op ververschijn gen ont haald werden. H. M. de Koning! n-M o e d e r te Arnhem. H. M. de Koningin-Moeder arri veerde gisterenmiddag te 2.10 aan het station te Arnhem, waar ter ontvangst aanwezig wa ren de Commissaris der Koningin jhr. S. van Citters en de burgemeester van Arnhem, ba ron Van Pleemstra. In auto's reden H. M. en gevolg allereerst naar het gebouw der „Arn- hemsche inrichting voor ooglijders". Na het bezoek aan het ooglijdcrsgestich reed PI. M. naar het Kinderziekenhuis aan de Catharijnestraat. In deze volksbuurt vooral stond langs den weg een talrijke menigte, die II. M. hartelijk toejuichte. Het personeel van de inrichting en het bestuur werd aan H. M. voorgesteld. Het dochtertje van dr. van der Heide bood II. M. een ruiker aan. BI] haar rondgang door Het gebouw sprak H. M. ieder patiëntje afzonderlijk toe, terwijl zij allen kleinen een stuk speelgoed of een plaat, die ze zelf mi mochten zoeken, schonk. Daarna ging het naar de Vierjaarlijiksche. Bij den ingang van de tentoonstelling werd het bestuur door den burgemeester aan H. M. voorgesteld, waarna een jongedame een ruiker aanbood. Rondgeleid door den vice-voorzitter den heer Sieger Bark erna, bezichtigde H. M. de tentoongestelde kunstwerken. Dit bezoek duurde zoo wat drie kwartier. Vervolgens ge bruikte H. M. de thee. Tegen 5 uur verliet Zij de tentoonstelling, en om 5.18 keerde Zij met den gewonen trein naar Soestdijk terug. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 9 Augustus ek. niet plaats hebben. De crisis. Mr. Cort van der Linden heeft rilsteren een conferentie gehouden met twee leaen van elke der drie partijen der Concentratie, welke hij tot een onderhoud had uitgenoo- digd, t. w. de heeren Goeman Borgesius, De Meester, De Beaufort, Tydeman, Dnicker en Mar chant. Het extra-parlementaire ka binet. Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen zet mr. Cort van der Ldnden zijn pogingen tot vorming van een kabinet krach tig voort en is het gerucht als zou de aan gé- noemden Staatsman gegeven opdracht een zuiver zaken-kabinet gelden, waarbij groote hervormingen zijn uitgesloten, van allen grond ontbloot

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2