BINNENLAND. Griekenland. Athone, 27 Aug. De minister van bui- tenlandsche zaken Koromilas heeft zijn defi nitief besluit om af te treden kenbaar ge maakt Marokko. Tetuan, 27 Aug. Een konvooi naar de stelling Laurient is aangevallen. De artillerie 'dreef de vijand terug met zware verliezen. De Spanjaarden hadden 5 dooden. In hot ove rige gebied houdt de rust aan. China. Berlijn, 27Aug. Volgens een telegrafisch bericht van den chef van het kruiserseska der werd de kruiser Einden door het fort, dat de rebellen bij Woehoe hebben bezet, met geschut- en geweervuur beschoten. De krui ser beantwoordde dit vuur terstond en bracht met 25 schoten het fort tot zwijgen. Sjanghai, 27 Aug. (Telegraaf-agent- ecbap.) Heit bericht van de inneming van Nan king is aan een spoedbericht van generaal Tsjangsjoen te wijten. De stad is echter nog in handen van dc rebellen. Vereenigde Staten. Washington, 27 Aug. De boodschap van president Wilson aan het congres over Mexico werd heden voorgelezen. Zij doet de vriendschappelijkheid en belangeloosheid van Amerika's houding uitkomen bij het voortbe staan van eene afwachtende politiek Dc Mexicaanschc autoriteiten werden zich niet bewust van den geest van het Amerikaansche volk; zij geloofden niet, dat de regeering sprak voor het Amerikaansche volk. De uit werking van dit nüs^rstand is, dat de Mexieaansche autoriteiten alleen zijn blijven staan. Wij kunnen onze goede diensten niet aan hen opdringen. Met het oog op het ge vaar, dat de niet-combattanten bedreigt, spoort de boodschap alle Amerikanen aan Mexico te verlaten. De president deelt mede, dat hij zijn gezag zal aanwenden om te belet ten dat eenige partij, welke ook, steun ont vangt van over de grens. Dc uitvoer van wa penen en munitie zal verboden worden. De boodschap eindigt met te zeggen: De gestadige druk van de moreele kracht zal weldra de slagboomen van trots en vooroor deel verbreken. Wij zullen vlugger zegevieren als vrienden dan als vijanden van Mexico. 28 Aug. President Wilson heeft aan alle Amerikaansche burgers kennis gegeven, dat zij Mexico terstond moeten verlaten, llij heeft ook aan dc ambassade en de consuls de in structie doen toekomen, dat zij aan alle bur gerlijke en militaire ambtenaren moeten la ten weten, dat Amerika hen verantwoorde lijk zal stellen voor iedere beleediging, die aan de Amerikanen of hunne goederen wordfc aangedaan. Mexico. N e w-Y ork, 27 Aug Volgens een tele gram uit Mexico van gisteren wisselen Lind en de minister van buitcnlandsche zaken Gnmboe nota's, ofschoon Lind zich nu in Veracruze bevindt. Men meent te weten, dat deze briefwisseling betrekking heeft op een verzoek van dc Mexieaansche regeering, dat president Wilson de toezending van zijne boodschap aan het congres zal uitstellen, ter wijl Mexico het dossier van stukken, op de zaak betrekking hebbende, gereed maakt. Er heerscht ongerustheid onder de vreemdelin gen. Talrijke Amerikanen blijven naar Vera cruz vertrekken. Minister Gamboa verklaart, dat er op het oogenbllk volstrekt geen reden tot ongerustheid is. De toestand is volstrekt Jiiet hopeloos, maar slechts ernstig, zoodat het te wenschen is, dat het publiek zich be scheiden gedraagt. Op die wijze zal men de regeering het beste heipen. Zuid-Amerika. Rio de Janeiro, 27 Aug. In de ont- Werp-begrooting voor 1911 worden de ont vangsten geraamd op 326.584 centos goud en 372.046 contos papier, de uitgaven op 93.3S5 contos goud cn 433.153 contos papier. Bij af trek van wal door de verschillende ministe- riên is geschrapt, blijft er over een totaal van 3145 contos goud en 49.229 contos papier. Het eindsaldo zal zijn 5010 contos. Allerlei. B r u s s e 1, 28 Aug. Bij gelegenheid der ope ning van het vredespaleis brengt de Excelsior verklaringen van verschillende staatslieden, met name van de Broqueville, Vandervelde, Camille Iluijsmans, Paul Ilymans, Sam Wie ner, Pichon, Luz/.alli, Bryan en Romanones, die allen sympathiek zijn voor de arbitrage en Voor het Ilaagsche gerechtshof. Londen, 28 Au g. Zoo goed als alle bla den brengen artikelen van sympathie naar aanleiding van de opening van het vredespa leis. Sommige geven uitvoerige beschrijvin gen van het gebouw. Joliannisthal, 27 Aug. De vlieger Sloefflcr is gisteren in Schloppe (West-Prui sen) geland. Hij steeg heden morgen half ne gen weder op. vloog naar Sastrow om ben- si ne-olie te halen, begon daar om half een zijne vlucht naar Berlijn en landde om drie uur op het vliegveld van Johannisthal Bremen, 27 Aug. De werklieden in het houtbedrijf besloten in hunne vergadering van heden te blijven volharden in hunne wei gering om van de arbeidsbeur gebruik te maken. Dientengevolge blijven de arbeids beurzen van de Noordduitsche groep der "Duitsche zeescheepsweiwen gesloten Valladoli, 27 Aug. De staking van de spoorwegmannen in Noord-Spanje is ge ëindigd. Petersburg, 27 Aug. Op de Lena zijn twee boolcn omgeslagen. 49 werklieden ver- Öronken. Staten-Generaal. 11 regeling voor het perso neel der S. S. en H. IJ. S. M. ingediend is een wetsontwerp houdende macht:- |ll>g tot het. aangaan van overeen kornet en met de Maateohappij tot Ex/ploitatie van Staatsspoorwegen '®n toet d-c Hoüandsche IJzeren Spoorweg-MaaUchap- in zake d« pensioenregeling voor haar perso neel. Dit wetsontwerp strekt om een belangrijke ver bot erum te hrengen m de regeling der pennoenen voor de nagelaten betrekkingen van het peiaoneel van beide maatschappijen. Terwijl volgens de tot dusver geldende bepalin gen alle nagelaten betrekkingen te /amen een pen sioen ontvangen ten bedrage van 6/mo van de ge middelde bezoldiging door den overleden deelge noot in de laatste vyf jaren genoten, venneerderd met l/l20 voor elk dienstjaar door dien deelgenoot volbracht, dat voortaan het pensioen der weduwe tenminste u/so dier gemiddelde bezoldiging bedro gen, vermeerderd met '/eo voor elk dienstjaar boven de tien. Het aldus berekende weduwe-pensioen zal voorts worden verhoogd met 1/b van het pensioensbedrag voor elk kind beneden de achttien jaren, met dien verstande, dat door die verhooging het weduwen- pensioen ten hoogste zal kunnen worden verdub beld. De hierii j voor deze pensioenen gestelde nieuwe maxima, te weten voor het weduwenpensioen "/.«o der gemiddelde bezoldiging en f 735. rijft gelijk aan de maxima welke thans voor de pen sioenen van de weduwen en weezen van burger lijke rijksambtenaren gelden. Bepaald is, dat in de gevallen waarin de tot dusver geldende berekening tot een hooger pen- sioensbedrag zou leiden, die berekening ook in het vervolg zal worden toegepast. Tot dekking van de lasten zal van de deelgenoo- ten der fondsen 1 pet. hunner bezoldiging moer als doorloopende korting worden gevorderd. Boven dien zullen nieuwe deelgcnooten voortaan in dc fondsen moeten storten eene afloopende korting ten bedrage van het verschil tusschen dc bezoldiging, waarop zy worden aangesteld en f 400, met dien verstande, dat deze afloopende korting slechts voor de helft zal worden geheven van de nieuwe deel gcnooten, wier aanvangsbezoldiging niet meer dan f 600 bedraagt. Een eventueele vergrooting van de tekorten der fondsen, welke uit de voorgestelde nieuwe regeling zal voortvloeien, zal door de maatschappijen en den Slaat, en wel elk voor de helft, worden ge dragen. De contante waarde van het ongedekt blijvende deel der lasten zou volgens de berekening van den adviseur der My. tot Expl. van Staatsspoor wegen. op ongeveer f 2,700.000 zijn te ramen, waarvan de Staat dus de helft voor rijn rekening zou nemen. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 28 Augustus bevat o.a. de volgende Koninklijke hesluiten toegekend de rang van luitenant-generaal aan den gepensionneerden generaal-majoor A. D. Petter, van de infanterie; aan Hr. Ms. adjudant i. b. d., den met den rang van generaal-majoor gepensionneerden kolonel J. L. de Bock, van de infanterie; aan den ge pensionneerden luitenant-kolonel met den rang van generaal-majoor F. de Bas, van de cavalerie; de rang van generaal-majoor ver leend aan de gepensionneerde kolonels J. E- H. Hanckar, C. P. J. van Vlierden, J. H Mak- kink en R. H. Luber, allen van de infanterie; F. H. van Hasselt, N. Bosboom, van de ar tillerie; J. P. Koolemans Beijnen en P. J. C Noorduijn, beiden van de genie; aan den gepensionneerden kolonel-titulair J. H Knel, van de artillerie, en aan de met den rang van kolonel gepensionneerde luitenant.-kolonels N. H. A. Camp, M. J. van Hille, F. J. G. ten Raa en jhr. E. A. Teding van Berikhout, allen van de infanterie; J. D. Camerling Helmolt, van de cavalerie; aan den gepensionneerden kapitein met den rang van luitenant-kolonel N. J. A. P. H. van Es, van de artillerie; de rang van majoor verleend aan de gepension neerde kapiteins jhr. B. L. van Spengler, W. M. C. Langlois van den Bergh, beiden van de Infanterie; G. P. Bouten, II. M. G. Peltzer, C. Tromp, jhr. P. J. Rutgers van Rozenburg, allen van de artillerie; aan den gepension neerden kapitein-kwartiermeester J. H. Mas- man, van de militaire administratie, en aan de gepensionneerde reserve-kapiteins W. C- Schreijner en J. P. Schoemakcr, beiden van de inianterie-landweerde rang van ritmees ter aan den gepensionneerden le luitenant R. A. baron van Hardenbroek van lookhorst, van de cavalerie; benoemd tot burgemeester van Goor C. v. d. SLadt Wzn., met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Wanne- perveen op verzoek eervol ontslagen P. de Vries, laatstelijk administratief ambtenaar in Ncd.- Indië, en P. Erigelkes, laatstelijk gezaghebber bij de gouvernementsmarine in Ncd.-Indië, laatstgenoemde met toekenning van pensioen definitief benoemd tot ontvanger der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen te Gramsbergen S. D. BijLsma, thans waar nemend voor 1 jaar benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Veendam A. D. Nathans, te Groningen benoemd tot officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle mr. Th. C. van Eijk Bij'leveld, idem te Heerenveente Hceren- veen mr. H. C. van Kleffens, thans substituut- officier bij de rechtbanik te Den Haag; Benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment te Den Bosch ter standplaats Lith mr. F. H. .T. Suijs, advocaat-procureur en candi- dant-notaris te Breda benoemd tot ingenieur hij liet nijverheids- laboratorium te Delft H. F. G. J. Grevers, werktui glcundAg-ingenieur te Lübeck: op verzoek eervol ontslagen J. G. Ballego, te Leiden, als leeraar aan de Rijkstulnbouw- winterschool te Boskoop en benoemd als zoodanig B. Lemkes, te Alfen aan den Rijn; op verzoek eervol ontslagen met pensioen de kapiteiu-kwantiermeester der mariniers H. W. Stoelman; bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein luitenants ter zee A. van den Driesen Ma- reeuw en C. H. de Lussanet de la Sablonière; tot kapitein-luitenant ter zee de luitenants ter zee le klasse A. C. de Joncbeere en J. L. von Leschen; tot luitenant ter zee le klasse die der 2e klasse A. F. H. Dalbuisen, P H Amt- zenius en C. L. M. Bijl de Vroe. verlof verleend tob het aannemen der onderschei dingsteekenen achter hunne namen vermeld, aan na te noemen personen J. W. IC. Sterkonburg te 's-Gravenhage, commies bij het departement van den hofmaarschalk van H. M. de Koningin, en J. Aaltsz tc 's-Gravenhage, hoofdinspecteur van politie, beiden de versierse len vnn officier der orde van de Zwarte Ster. hun door den President der Fransche Republiek ge schonken A. van Tienhovcm te 's-Gravenhage, arts, de versierselen van de 4de klasse der orde van St. Sava, hem door Z. M. den Koning van Servië ge schonken A. Wclcker, te Amsterdam, arte, de versierselen van ridder der orde van Burgerlijke Verdiensten, hem door Z. M. den Koning der Bulgaren ge schonken moj. A. M. Paulen, te Amsterdam, mej. W. C. C. Sassen, te Breda, mej- E- Janssen» van Buren, te Tilburg, mevr. \V. C. H. van de Loo, geb. Prinzen, te Dieren, gemeente Rheden, en H. A. A. Qoppen- burg, directeur van de Maatschappij tot Exploitatie van hecr^n- en kinderkleeding, vorheen Peek en Cloppenburg, gevestigd te Utrecht-, allen het kruis Pro Ecclesia et Pontifioe, hun door Z. H. dén Paus geschonken vergunning verleend tot het geven van lager on- derwys, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde verei&chten voldoe, aan mejuffrouw T. H. Dicpenthal, geboren te Gereonsweiler (Duitsch- land) eervol ontslag verleend al» adjunct-opzichter van den Ry ka waterstaat, aan J. J- Fourdraine, te Oqs terbont benoemd tot sluiswachter aan de schutsluis m het kanaal door de Henricltewaard onder Engelen J. Morelisse, onder toekenning van eervol ontslag als sluiswachter hftn de sluizen in de Dieze, bene den de spoorweghaven te 's-Hertogenbosch benoemd tot sluiswachter aan sluis no. 11 der Zuid-Willemsvaart, te Someren, A. W. van Galen, te Waalwijk, onder toekenning van eervol ontslag als sluiswachter bij de sluis aan den ben eden mond van het kanaal 's-HertogenboschdDrongelen bepaald is, dat in dit jaar in de gemeente Hoorn eene Rijkstuinbouwwinterschool zal v.orden ge vestigd. H. M. dc Koningin ontving gisterenavond ten paid ze bet Huis ten Bosch In audiëntie den gezant der Domindoaansche Republiek, den beer Grulton en den gezant der repu bliek van Ghbira Suiut ckooi Wei, beiden om aan H. M. te worden voorges/bekl door den minister van builenlandsche zaken. II. M. de Koningin zal Vrijdagochtend de nieuwe ministers boëadigen. Deze zullen 's middags tusschen 12 en 1 uur de portefeuilles uiüt luandien van hunne ambtsvoorgangers overnemen: de beer Cort van der Linden bovendien tijdelijk de porte feuille van buitoml. zaken. Dc heer Loudon wordt eerst in hot laatst der volgende maand hier verwacht, daar hij den Ifien September naar Nederland zal scheep gaan. H. M de Koningin zal a s. Zondag ter gelegenheid van Hr. Ms. verjaardag ton 125 uur in het Huis ten Bosch aan de leden van het civiele en militaire Huis en verdere auto riteiten audiëntie- van gelukwensching vcr- leenen, gelijk met de Nieuwjaars-receptie ten Hove gebruikelijk is Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal bijwonen den eere-maaltijd op 2 September en de offieicele maaltijden, die op 4 en 8 September in het Hotel de Wtlte Brug door het bestuur der Kon. Nederl. Landbouwver- eeniging te 's Gravenhage gegeven worden in verband (met de nationale en internationale landbouwtentoonstelling. Z. K. li. zal op 5 Sepl te Amsterdam deel nemen aan 'het gastal aai te geven door bet bestuur der Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeni- ging cn zal op 6 September hijwonen den grooten internationalen zeilwedstrijd op de Noordzee voor IJmuiden. Aan den maaltijd ten Hove ter eere van den majoor baron von iHovenheck gen. von Sdhössaich, commandant van het huzarenre- giment „Koningin Wilhelmina der Nederlan den", gegeven, zaten mede aan de heer von Muller, gezant van het Duitsche rijk te 's Gra venhage, en de le luitenant der cavalerie Crommelin, toegevoegd aan den Pruisischen hoofdofficier. Bij deze gelegenheid schonk H. M. den majoor von Hovenbeck het com mandeurskruis der orde van Oranje-Nassau De Minister van Oorlog beeft gisteren middag de generaals van bet leger tte 's Gra venhage in alscheidsaAKÜënfeie ontvangen, zoo mede als tijdelijk minister van marine de vlagofficieren en marine-commandanten uit de. 3 ddvisaën. De toeëediging der nieuwe mi nisters. De led™ van het nieuw te vor men ministerie - zullen Vrijdagochtend om 9 uur worden ontvangen ter aflegging van den ambtseed in handen van dc Koningin. De nieuwe ministers. Omtrent de loopbaan van de als aanslaan de ministers vermelde personen kan o. m. het volgende worden meegedeeld: De kabinetsformateur en minister van Bin- nenlandsche zaken, mr. Cort van ider Linden, was achtereenvolgens advocaat in Den Haag; commies-griffier van de Tweede Kamer, fhooglceraar te Amsterdam en te Gro ningen, minister van justitie en laatstelijk lid van den Raad van State. Als minister diende hij mdortijid de Kinderwetten in. De minister van Buitenlandsohe Zakten, jhr. dr. Loudon, trad dadelijk na zijn promotie in diplomaticken dienst Hij door liep de verschillende rangen, werd in 1905 gezant in Tokio en in 1908 te Washington M r. 'B. Or", minister van Justitie, is een groot deel van zijn leven, na zijn promotie, bij het Openbaar Ministerie werkzaam ge weest, eerst bij de kantongerechten, later als subst.-officier en officier van justitie bij de rechtbanken, o. m. te 's Gravenhage, "Winscho ten cn Amsterdam. In 1897 werd hij raadad viseur bij het Departement van Justitie, als hoedanig hij een belangrijk aandeel nam in de voorbereiding van groote wellen In 1901 werd hij benoemd tot advocaat-generaal bij don Ho ogen Raad. Laatstelijk was 'hij lid er voorzitter van de Staatscommissie voor de herziening van het Wetboek van Strafvorde ring. De minister van Marine, kapitein ter zee J. J. Ram bonne t, is o a. geplaatst geweest bij het marine-instdtuut in Indié en was ook chef van de afd. materieel aldaar. Sedert 1901 voerde hij hel bevel over de „Evertseai". Hij is ridder M. W. O. 4e klasse. De (Minister van Financiën, dc heer A. E. J. B e r 11 i n g, doorliep verschillende rangen bjj het dienstvak der registratie. Hij was o. m. ontvanger der registratie te Nijkerk en te Goes en later inspecteur in den Bosch en in Leiden. In 1910 werd hij benoemd tot di recteur der registratie tc Leeuwarden. De Min. van Oorlog, de gek. kol. der artil lerie Bosboom, is in den lateren tijd voor al bekend geworden door zijn brochure en kranten-artikelen vóór cn tijdens de behan deling van de leger-reorgajiisatieplanncn van minister Colijn. Hij was de ontwerper en ver dediger van het „verdoibbelingsstelsel". Hij is als ikapitein werkzaam geweest bij den generalen staf en in de stelling van Am sterdam. Voorts was hij o.a. commandant van Ihet korps rijdende artillerie en van hc! 2e regl. veldartillerie. Hij was ook lid van de 1 eger co mmiss ie. Dc minister van Waterstaat, d r. C Lely, treed voor de derde maal als zoodanig op. Hij verwierf zicih als ingenieur naam door zijn studies over het Zuiclerzee-vraagstuk, waarvoor hij als minister indertijd et-n staatscommissie in het leven riep. De heer Lely was ook gouverneur van Suriname, la ter wethouder van den Haag. Gelijktijdig was hij lid van de Eerste Kamer Dr. Lely, dae ook jaren lang lid van de Tweede Ka nier was, is voorzitter van den Mijnraad. Mr. M. W. F. Treu b, minister van Land bouw, N. en H., verwierf, <na zijn promotie, ook het radicaal van candidaat-notaris. Ja renlang was hij voorzitter van de Broeder schap van de candidaat-notairissen. Mr. Tneub is oo. geweest wethouder tc Amsterdam cn hoogleeraar aldaar, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Staatscommissie voor de werkloosheid. Voorts was de heer Ttreub als directeur of commissaris werkzaam in eenige financieels ondernemingen. M r. P ley te, minister van Koloniën, was vele jaren advocaat te Semarang; is commis saris van het dagblad „de Locomotief" aldaai en commissaris in verschillende Indische on dernemangon. Hij is voorzitter van den Raad van de Scheepvaart en was bij de jongste Kamer verkiezingen caiïdidaat der concentratie in Amsterdam IX. Een interview met mr. Treub. Een redacteur van het Amslerdamsche Pers bureau heeft een onderhoud gehad met den ni< uwen minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en vertelt daarvan: Het ligt voor de hand dat minister Treub niet wenschte vooruil te loopen op hetgeen slraks de Troonrede van het kabinet-Cort v. d. Linden zal brengen. Maar iels van zijn in zichten van het oogen-biik wilde mr. Treub toch wel doen blijken. Wat zijn standpunt is tegenover het vraag stuk der Staatspensioneering? „Wel", zei mr. Treub, „een eerste aanwijzing daarvoor is toch wel mijn stemmen voor het amendement- Borgesius c.s. bij de Invaliditeitswet, tot uit breiding van het getal dergenen, die Staals- pensioen zouden erlangen. Mijn principieele bestrijding kwam vooral hierop neer, dat ik meende, dat men van staatswege de uitkee- ring niet tot één klasse der bevolking moet beperken". „En de financieele bezwaren tegen het Staatspensioen?" vroeg ik. „Deze wogen steeds het zwaarst bij mij", antwoordde mr. Treub. „In mijn in de Kamer gehouden redevoeringen liet ik die bezwaren steeds het meest gelden.' De kosten, door het Staatspensioen gevorderd, kwamen mij te drukkend voor om de mede-verantwoordelijk heid er voor op mij te nemen, in verband met de uitlegging die ik van verschillende kanten aan de bewuste concentratie-paragraaf zag gegeven." „Dus li acht het financieele bezwaar toch nog steeds overwegend?" De heer Treub keek mij glimlachend aan. „Ik acht het niet onmogelijk om aan dat be zwaar eenigszins tegemoet te komen U vraagt mij in welk teeken het nieuwe Kabi net, wat Staatspensioen betreft, staat. Welnu, laat mij u zeggen dat het niet „anti" en ook niet „pro" is Met deze ietwat vage aanduiding moet gij u voor het ongenblik vergenoegen. „Hoofd zaak voor mii is, dal de principieele knoop reeds is doorgehakt, n.l. bij art. 369 Invalidi teitswet, toen de 70-jarigen Staatspensioen hebben gekregen. Het Is dus eigenlijk geen vraag meer, wat het principieele betreft. En het verdere zult u in de komende Troonrede moeten zoeken. Daarover kan ik mij thans niet uitlaten. Dat de financieele toestand van het oogenblik niet schitterend is, dat voor zichtigheid dc boodschap moet heeten wie zal 't ontkennen! Maar omtrent de plannen van het nieuwe Kabinet In verband hier mede, en met zooveel meer dat u mij zoudt trachten te ontlokken, laat ik mij niet verder uit. De opening van het vredespaleis. Naar men verneemt zijn in verband met de opening van het Vredespaleis door H. M. de Koningin in de volgende onderscheidin gen verleend: van Grootkruis der orde van Oranje-Nas- sau aan Andrew Carnegie, uit Amerika, en mede aan den minister van Staat jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, voorzitter van het be stuur der Carnegie-stichting te 's Gravenhage; van ridder der orde van den Nederl. Leeuw aan den heer M. van der Steur, architect van het Vredespaleis; van Commandeur der orde van Oranje-Nassau aan de heeren Cordon- nier, de ontwerper-architect van het Vredes paleis en mr. R. J. H. Patijn, lid, tevens secre taris-penningmeester der Carnegiestichting. Aan de volgende werklieden en beamb ten, verbonden aan den bouw van het Vre despaleis, is de zilveren eere-medaille der Orde van Oranje-Nassau verleend: L. H. Intres, J. Scherpenhuijzen, werklieden en T. C. Tiemens, conciërge van het gebouw. Z. M. de Keizer aller Russen heeft naar aanleiding van de opening van het Vredes paleis een drietal hooge decoratiën aan Ne derlanders verleend, t. w. het Grootkruis der orde van den Witten Adelaar aan den minis ter van Buitenl. zaken jhr. mr. R. de Marees van Swindercn, het Grootkruis der orde van. Stanislos aan mr. L. P. M. H. baron Miohiels van Verduijnen, secretaris-generaal van het Hof van Arbitrage; het Grootofficierkruis van die orde aan jhr. mr. W. Röell, le secretaris bij dat Hof. Ter bijwoning van de opening Yan het Vredespaleis hebben de volgende officieele afgevaardigden hun intrek genomen in Hotc des Indes: Dr. Oscar Strauss uit New-Yorw dr. James Brown Scot en mrs. Scott, uil Washington; de Peralla, gezant van Casta Rica; de Quesada, gezant van Cuba; de Klercher, gezant van Zweden; de Tittoni, ge zant van Italië; de Grevenkop Caslenskjold, gezant van Denemarken; de Carlin, gezant van Zwitserland; Tli. Marburg, Amerikaan sche gezant te Brussel; Alvarez Calderon. ge zant van Peru; baron de Taube, van St. Pe tersburg; Noradounghion Effcndi, gezant van Turkije; de Discesso, gezant van Roemenië, en German Bullc, gezant van Mexico. Z.Exc. G. F. Hogerup, gezant van Noorwe gen; J. M. Lnrdizabal, zaakgelastigde van Guatamalageheimrat von Martitz, van Ber lijn; de heer Van Citters, commissaris der Koningin in Gelderland; Z.Exc. David J. IIill, oud-gezant van Noord-Amerika; de heeren Slavko Y. Gronitein, zaakgelastigde van Ser vië Sir J. Baker, Lid van het Eng. Parlement, en den bisschop van Worchesler. De heer D. J. Hill, vroeger gezant van N.-Amerika te Den Haag, gedelegeerde tei tweede Vredesconferentie, is in de residentie aangekomen ter bijwoning van de plechtig heden op heden. Sedert gisterenochtend bevinden de heer en mevrouw Carnegie zich binnen de residen tie. De grondlegger der Carnegie-stichting en zijn echtgcnoote \onden aan den Hoek van Holland, plaats hunner aankomst, de auto mobiel van den Amerikaanschen gezalit Llo}rd Bryoe ter hunner beschikking en vertrokken daarmede naar Den Haag, alwaar zij afstap ten aan het hotel der Amerikaansche legatie, ontvangen door hun gastheer, den gezant voornoemd. Van hel oogenblik dat de familie Carnegie in het gezantschap intrek nam. werd de Ame rikaansche vlag van het dak geheschen en werden er nog 2 uit den voorgevel gehangen. De heer en mevrouw Carnegie zullen de gasten zijn van den Amerikaanschen ge zant en mevrouw Lloyd Bryce gedurende hun verblijf van drie dagen in de residentie. Tot de receptie van kennismaking met den heer en mevr. Carnegie waren ongeveer drie honderd personen genoodigd, o. a. al de mi nisters-bestuurshoofden; het corps diploma tique; de Commissaris der Koningin; groot officieren en leden van het Iluis van II. M. de Koningin, benevens vele dames en heeren uit de hooge kringen dezer stad. De onlvangsitavonKl welke de Amerikaansche gezant, de heer Lloyd Bryce en mevr. Lloyd Bryce op den eere-maaltijld voor hunne gas- Lon. den heer en mevr. Carnegie, lieten vol gen, was een welgeslaagde gelegenheid om den groeten vaderlander uit hot Verre Westen in kennis te brengen met de vele mannen van naam, die uit het buitenland naar Den Haag zijn gekomen voor de plechtigheden der opening van diet Vredespaleis, en mot de autoriteiten uit deze stad. Eenvoudige grijsaard, klein van gestalte, mot hot kruis en het groote liu't der hooge onderscheiding, die hem pas gesohonken Oranje-Nassau-orde, blijkbaar als een ongewoon versiersel, losjes op en over de borst, was van den aanvang der receptie af rlruk omringd door de velen, die hem mot eenige vriendelijke woorden htm groet of hulde kwamen bieden. Vooral hartelijk was de hernieuwing dei kennismaking tusschen minister De Marees van Swindenen en Carnegie, die zich den mi nister of forei-m affairs spoedig weer herin nerde. Niet mmder aangenaam was de ont moeting met den minister van binnenland- sche zaken. Hoeveel handdrukken en daarbij passende woorden de held van den «A'ond van diplomaten en vred e s vriend en in ontvangst had t"e nemen, Ls moeilijk te berekenen. Zijn hooge ouderdom noopte den gevierden man zich lang voor den afloop der soirée in zijn apartemenrton terug td trekken cn de Veddere conversatie over te laten aan het flalrijke gezelschap dames en heeren. dnl zich nog tot ongeveer llA uur in de salons van het prachtige huis In het Lange Voorhout be woog als geuoodigden van oen gadtheer en gastvrouw, die niets verzuimd hadden om aan deze orttmootingsreunie het cachet van een elegant Ameriïkaansch feest tie geven. De consuls der Unie, zoowel van Den Haag als van Amsterdam en Rotterdam, waren on der de bezoekers. Men vernam, dat de heer en mevrouw Car- negïe. alvorens heden op te gaan naar de plexfh+lghefrl waaraan hun naam verbonden is. door cfe Kofrrrnrin in rantScu'aere audSêntfe zullen worden ontvaneon, ten einde aan TT. M tc wordien voor cost old De heer en mevrouw Carnegie verlaten a.s. 7aterdag weer deze stad en begeven zich dan naar Brussel. Het Braziliaansch oplei dingsschip. Men meldt uit Amster dam Gisterenmorgen begaven de commandant van de „Benjamin Constant", vergezeld van eeni ge officieren, zich naar Den Haag, waar zij aan de ministers van Buite-nlandschc Zaken en van Marine werden voorgesteld. 's Avonds bood die burgemeester van Am sterdam, jhr. mr. dr. A. Röell, den comman dant een diner aan, waarbij nog aan zaten de Braziliaansche gezant, de waarn, consul-generaal uit Rotterdam, de waarn. vice-oonsnl mr. M. A. van Booven, te Am' sterdam en eenige andere autoriteiten. Dinsdagavond vereenigde de gezant In het hotel des Indes, commandant er xerdere of ficieren aan een intiemen maaltijd, na afloop waarvan verschillende leden van het diplo matieke corps zich met de vreemde zeeoffi cieren zijn komen onderhouden Heden woont de commandant van het schip de opening van het Vredespaleis bij en vanavand verleent H. M. dc Koningin een bijzondere audiëntie aan den comman dant en 12 der officieren. Vrijdag a.s. brengt de Braziliaansche ge zant zijn officieel bezoek aan het te Amster dam liggende oorlogsvaartuig en bij die ge legenheid biedt des avonds vice-admiraal Tydeman, directeur en commandant der marine-directie te Amsterdam den gezant en den état-major van de Benjamin Constant een gastmaal aan. Zaterdag daaraanvolgende, den 30en, heeft in het hotel des Indes te 's Gravenhage het groote gastmaal plaats, dat de Braziliaansche gezant geeft ter gelegenheid van het bezoek van het opleidingsschip aan onze

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2