BINNENLAND. dilia is gestremd. Wanneer vreedzame mid delen mislukken, zou do regeering hare toe- .vlucht nemen tot militaire maatregelen om VTe orde te herstellen. De Politische Korrespondenz brengt uit Athene eene mededeelJng van de Nen Imera, jÖat de volledige demobilisatie van Grieken land eerst na het eindigen van de nu loo- pendc Gridksch-TurkscEe onderhandelingen en na onderteekening van den definitieven Grictksoh-Turkschen vrede zal worden uiige iffoerd. Het blad meent, dat dit een gebod der Voorzichtigheid is, omdat men altijd met de 'mogelijkheid van Turksche uitvluchten moet tekenen, terwijl Griekenland inzonderheid geïnteresseerd is in die vragen, van welker oplossing de toekomstige welvaart van mil- Jioenen Grieken in het Turksche rijk afhangt. Griekenland zooi niet in staat zijn toe te stem men tot een overeenkomst, die het bestaan Van de Grieken in Turkije onzeker en de po sitie van de daar aanwezige consulaire auto riteiten zeer moeielij'k zou maken. Het is daarbij te betreuren, dat de vraag der recru- teering van de christenen in Turkije onbe sproken is gebleven. Want daardoor heeft de Porte het in de hand, een vernietigenden slag toe te brengen aan het Grieksche ele ment in Turkije. De daar wonende Grieken, die in het Turksche leger evenmin zouden willen als kunnen dienen, zouden op deze Wijze gedwongen worden te vluchten uit alle Streken, waar zij gevestigd cn gel>onden zijn. In Griekenland wenscht men een zoo spoe dig mogelijk herstel van de diplomatieke be trekkingen tot Turkije en de bevestiging van den Balkanvredemaar in Konslnntinopel schijnt men daarmee niet zooveel haast te hebben. Griekenland mag het aan zorg voor het herstel van de rechten en privilegiën van de Grieksche natie niet laten ontbreken. De voornaamste verschillen tusschen Grieken land en de Porte moeten betrekking hebben op de kwestie van de vakoefs (goederen in die doode hand) in de nieuwe gebiedsslre- ken van Griekenland en op de vraag naar de staatsrechtelijke stelling van de Grie ken in Turkije. Tc oordeelcn naar de berichten van de Al bum ische Korrespondcnz, moet aan het relaas van de B alk angru wel en een nieuw hoofdstuk worden toegevoegd, waarin de euveldaden van het Servische schrikbewind m Albanië Vermeld staan. Zoo wordt uit Djakova bc richt, dat do Servische autoriteiten vijf hoofd lieden en nog IS andere Malissoren hebben- laten gevangen nemen cn naar Katsjanük la ten brengen. Boden uit Katsjanik hebben be richt, dat al deze gevangenen door de Serven zijn ter dood gebracht. Nog verscheidene an dere moorden op Albaneezen werden ge meld. Zoo werd in liet dorp Taravi de zoon van een aanzienlijken Albanees, toen hij uit de moskee kwam, door Servische solda ten gevangen genomen en weggevoerd. Hij werd gedood. Later deden Servische soldaten een nachtelijken inval bij den vader van den gedoode en brachten zijne overige drie zonen om het leven. In geheel Noord-Albanië heerscht ontzet ting over deze verschrikkelijke gebeurtenis sen. Uitvoerige berichten zijn daarover ge zonden aan de voorloopigc regeering in Va- lonia. De bevolking hoopt, dat de Europee- sehc mogendheden ernstige slappen zullen ondernemen, om een einde te maken aan deze moordtooneelen, waarvan de Albaneo- sclie bevolking het slachtoffer is. Konstantinopel, 15 Sept. Volgens berichten uit Adrianopel, afkomstig uit par ticuliere Turksche bron, hebben de Bulgaren gevuurd op een Turksch vliegtoestel, dat bo ven de grens rondvloog. Het toestel werd niet getroffen. Tusschen de bewoners van Gumuldjina en Bulgaren, die eene stelling in de buurt van de stad bezetten, hebben «©vechten plaats ge had. De burgers werden teruggeslagen. Generaal Ameglio heeft den ex-burgemees ter van Rhodus en vier Grieksche notabelen uit het land gezet met de motiveering, dat hunne intriges den rustigen gang van het bestuur storen. De generaal verklaarde den Grieksohen consul, dat als de philhelleensche propaganda werd voortgezet, het zelfde lot nog verscheidene vun zijne landslieden! zou treffen. Duïtschland. J e na15 S ep t. Op den sociaal-democra- tisclu-n partijdag bracht Seheidemann het jaarbcricht van het partijbestuur uil. De lang zamer gang van de ontwikkeling der partij levert geen bezwaar, omdat de beweging meer in de diepte is gegaan. Vat de algemeenc staking betreft, houdt het partijbestuur zich aan de vroeger in Jena en Mannheim geno men besluiten vast. De nu voorgestelde reso lutie berust op eene beslissing van alle in sta if tien dor arbeidersbeweging. Braun bracht verslag uit over den toe stand van de geldmiddelen; hij klaagde, dat er geone voldoende middelen waren gestort tn de oerttrale kas. Hierop volgde een debat met bezwaren over de schabloniseering en bureaucratisee ring van de partij en over de gebreldtige tech nisch? uitrusting van de partijpers en de ge brekkige kraaht, die zij uitoefent. Voor het morgen te verwachten debat over de algemeen© staking is door Rosa Luxem burg, Liebkmecht en eenige anderen tegen over de resolutie Van het partijbestuur een lang tegenvoorstel gedaan, dat als voorwaar de voor eene met succes uitgevoerde actie der massa eene vastberaden aanvalstaktiek en eene consequente partijtaktiek op ieder gebied verlangt. Denemarken. Kopenhagen, 15Sept De gewone zit ting van den rijksdag is heden geopend. He* rolketlung en het Landsthiog hebben hun *roeger bureau herbozen. Zwitserland. Bert^ 15 Sept. De internationale con ferentie tot bescherming van den arbeid is peden geopend. De beraadslagingen van de fonforerrtiên zullen mei gesloten deuren bfaats hebben. Het lid van den bondsraad Schuttens is tot voonzititer benoemd. Bulgarijë* Sofia, 15 Sept. Het gerucht, dat Danew hoogverraad voor den rechter zou deo gebracht, wordt tegengesproken. Sofia, 15 Sept. De spoorweggeineen- schap tusschen Belgrado en Sofia is van mor gen af hersteld. De diénst van de treinen voor personen en goederen op de Bulgaar- sche lijnen zal op normale wijze loopen na den 16cn October. China* Reuter verneemt, dal tengevolge van de aanhoudende niet-vervulling van de voor waarden der laatste meaning door de Chi- noesche regeorlng, de mogendheden op haar een druk uitoefenen om hare financieel© ver plichtingen nauwkeuriger in acht te nemen. Er wordt over geklaagd, dat zout door het ge- heele lamd verzonden wordt, zonder dat daarvoor tol geheven wordt. Daar de leening door de zoultollen is gewaarborgd, ligt daar in een nadeel voor de leening. Vertoogen wer den reeds voor eCndgon tijd in Peking gehou den, maar tot dusver is daarop geen bevre digend antwoord gegeven. Peking, 15 Sept. Onder de eischen van. Japan naar aanleiding van de incidenten te Nanking, die door China zijn aangenomen, bevindt zich ook een tot terugroeping van generaal Tsja/ng uit Nanking. Volgens een telegram van de Times uit Sjanghai verwekt de houding van generaal Tsjanghsun in Nanking ernstige ongerust heid. Men houdt hem voor een onbuigzamen tegenstander van eene bevredigende oplos sing van het geschil met Japan. Hij beschikt over minstens 35,000 man en is thans bezig nieuwe recruten in dienst te nemen. Zijne manschappen ziin zeer aan hem gehecht en zouden, naar alle waarschijnlijkheid, zelfs bij eene onderneming tegen hot Japansche con sulaat hem gehoorzamen Dc bewoners van Nanking verlaten uit vrees voor ernstige ge beurtenissen bij duizenden de stad. Generaal Tsjanghsun beno-mt ambtenaren in den stijl van het vroegere keizerrijk, de Mandsjoes verschijnen weder in de Tartarenstnd en verlangen, dat dc hun vroeger ontnomen lan derijen zullen worden teruggegeven. Generaal Tsjanghsun, van wicn hierboven melding wordt gemaakt, wordt in een be richt, dat de Ncue Freie Presse heeft ont vangen. gekenschetst als de eenige generaal, die nog altijd trouw gehecht is aan de Mandsjoe-dvnastic. Daarom aarzelde Juansji- kai of hij hem de expeditie naar Nanking kon toevertrouwen. Tsjanghsun is eene zeer krachtige persoonlijkheid, die een sterk ge voel van eigenwaarde heeft; het zou mogelijk zijn, dat hij afvallig werd van de republiek, als men hem dwong verontschuldigingen te maken. Mexico. N e w-Y o r k, 1 5 S e p t. Uit de stad Mexico wordt bericht, dat honderd Amerikanen, waaronder vrouwen en kinderen, gezegd wor den in handen van de rebellen te zijn geval len, terwijl zij naar Saltilk> op weg waren. De ambassade heeft aan het ministerie van huitenlandsehe zaken verzocht een onderzoek te doen Allerlei. Londen, 16 Sept Er loopen nu 10.000 menschen leeg in Dublin; het dreigende ge brek aan levensmiddelen maakt het vooruil- zicht ernstig. Twee Engelséhe spoorwegmaatschappijen zijn betrokken geraakt in het Iersche geschil De London and Northwestern Railway schor ste gisteren drie mannen, die weigerden goe deren uit Dublin te vervoeren, met het ge volg, dat nagenoeg duizend werklieden staak ten. Gisteravond laat sloeg de beweging over naar de Lancashire en Yorkshire Railway, waarvan 700 man in staking zijn gegaan, om dat van hen gevergd werd Iersche goederen te behandelen, die kwamen met den London Southwestern spoorweg. De staking in Enge land dreigt zich uit te breiden. Nikolajew, 15 Sept. De havenarbei ders hebben het werk geslaakt. Vele met graan geladen spoorwagens kunnen niet ge lost worden. Volgens de Giornale d* Italia zal de be ruchte gravin Tamowska, die wegens aan zetting tot moord sinds eenige jaren in het tuchthuis verblijf hout, nog in den loop van diit jaar in vrijheid gesteld worden. Zooals men zich herinneren zal, had zij eenigen harer bewonderaars weten te bewegen om haar Verloofde, graaf Kamarofski, uit den weg te ruimen. "Wij hebben dezer dagen gemeld, dat in de Iludsonbaai gedeelten van het lijk van oen vrouw werden gevonden. Thans is als moordenaar aangehouden zekere Hans Schmidt, van wien wordt beweerd, dat hij katholiek priester te Darmstadt is geweest. De vermoorde Anna Aumüller zou als keu kenmeid bij hem hebben gediend. Volgens een andere lezing zou hij nooit priester zijn geweest, op zijn hoogst doodgraver, indien hiji inderdaad tot de kerk in betrekking heeft gestaan. Volgens een telegram uit New-York zou de gearresteerde hebben verklaard, dat hij in betrekking had gestaan tot de vermoor de, daarna zelf zijn huwelijk met haar sloot, haar vermoordde, en het lichaam in stukken sneed. Een Kroaat drong Vrijdagavond, onder voorwendsel iets te willen koopen. den krui denierswinkel van Qemont te Grosz—Moyeu- vre (Lotharingen) binnen. Hij trachtte den winkelier den keel af te snijden, doch Cle- mont was hem te vlug af. Daarna sneed hij de vrouw van den winkelier den keel af, zoo dat zij dood ter aarde stortte cn bracht de dochter ernstige keelwonden toe, waarna hij wist te ontsnappen. De dader is bekend. De politie ls met een speurhond naar de grenzen getrokken. Men hoopt daardoor den moorde naar te beletten naar Frankrijk te ontvluch ten. Tot nu toe heeft men geen spoor van hem ontdekt Eerstdaags zou te Lacr in Westfalen een gedenkteeken onthuld worden, ter herinne ring aan den bevrijdingsoorlog. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben onbeken den echter het voetstuk en het monument zelf met dynamiet in de lucht laten springen. VaD de daders is nog geen spoor ontdekt. Uit een brandkast van een trein, die in den nacht van (Maandag op Dinsdag van uit Jersey City naar T Zuiden reed, rijn op een geheinaadimige wijze 800*000 dollar in bank» papier, bestemd voor de bank van Savannah ontstolen. Bij aankomst van den trein waren de zegels ongeschonden, doch de inhoud der pakketten was verdwenen. Het vreeselijke ongeluk bij het dorp1 Biichcnbeuzen heeft thans nog een 5e slacht offer geëascht. Een der zwaar gewonden is nog bezweken. De opwinding in de omge ving is zeer groot Het aantal gekwetsten moet meer dan 20 bedragen. De wachtmees ter van de gendarmerie, die gedood is, wilde juist de opdringende menschenmenigte ach teruit duwen, toen hij een slag met de schroef van de vliegmachine op het hoofd kreeg, waardoor zijn schedel tot den neus wortel gespleten werd. De luitenant die het vliegtuig bestuurde, schijnt geen schuld aan het ongeluk te hebben. Het publiek was veel te dicht naar het toestel opgedrongen. Hij was. evenals de andere vlieger, 's morgens in Koblenz opgestegen om een verkennings tocht te doen maar moest wegens een defect aan den motor bij Büchenbeuzen dalen. Goburg, 15 Sept. De gasontploffing te Coburg is toe tè schrijven aan een breuk in do gasbuis onder de straat. De gaswerkers zochten naar den breuk, toen plotseling in het inwendige van het huis een hevige ont ploffing plaats had. -Het huis werd omhoog gedrukt en stortte vervolgens in. De brand weer blusChte snel den ontstanen brand en begon daarna, door de militairen geholpen, het reddingswerk. Om 8 uur waren nog twee andere gewonden onder de puinhoopen uit gehaald. Ongeveer 10 tot 11 personen, waar onder ook de huiseigenaar en diens vrouw, zijn hoogstwaarschijnlijk allen dood. Coburg, 15 Sept. Tussc'hen tien en elf uur zijn de verkoolde lijken van den schilder Söhepps en diens vrouw gevonden. Om een uur zijn opnieuw vier lijken te voorschijn gebracht In het geheel worden nog zes per sonen vermist. Mariênbad, 15 September. De personen die geïsoleerd zijn geweest omdat ze in aanraking waren geweest met een choleratijd er die uit Bosnië kwam, zijn vol komen gezond bevonden. Men acht het on- megelijk dat dit enkele geval de versprei ding der ziekte zal veroorzaken, de zieke is verder op den weg van beterschap. Sofia, 15 Sept. De cholera is op weg om te verdwijnen in het district Widdin. Eene belangrijke vermindering wordt gemeld in de districten Plevna en Wratza. Het vertrek van de Kon. fa milie uit Amsterdam. Men meldt ons uit Amsterdam: Op den Dam hadden reeds vroeg in den morgen velen zich een goed plaatsje verze kerd om he/t vertrek van de Kon. familie gade te slaan. Om bij tienen reed het Kon. rijtuig waarin ook prinses Juliana gezeten was, langs hot Damrak naar het Centraal Station, onder lid de toejuichingen van de dichte menigte, die zich langs beide zijden van den weg had opgesteld In de Kon. wachtkamer nam H. M. hartelijk afscheid van de aanwezig zijnde autoriteiten cn onderhield zich geruimen tijd met den bur gemeester. II. M. liet daarna den hoofdcom missaris van politie, den heer H. S. Hordijk, die mede op het perron aanwezig was, bij zich ontbieden. Dc Kon. familie stapte daarna in den gereedstaanden Kon. trein, die zich pre cies om 10 uur onder hartelijke toejuichingen In beweging zette. Voorop de locomotief wap perde de Kon. standaard. Bij liet vertrek heeft II. M. de Koningin f 2000 aan den burgemeester voor de be- hoeftigen der stad ter hand gesteld, benevens f 50 voor liet onderlinge wed/uwen- en wee zen fonds der diamantslijpers Men meldt ons uit 's Gravenhage: luitenant tor zee 2e ljJ. J. H. Koolhaas, tliaiY dienende op de „Raap." De a.s. legermanoeuvres in Gel derland en Overijssel zullen, behalve door officieren, militaire attachés bij de vreemdé gezantschappen te 's Gravenhage, worden bij gewoond voor Zwitserland door luit.-kol Feldmann en majoor Riggenbock, beiden var den gencralen staf; voor België door luit.- kol. Védrine, commandant van de Rijschool. 'Dit is de eerste maal dat het Zwitsersche leger hij de manoeuvres vertegenwoordigd wordt. Gedetacheerd voor ten hoogste 5 jaar bij de infanterie van het Indische leger de le luitenant H. M. Weda, van het 17e reg. inf. Gesteld ter beschikking van den gouver- nerur-generaal van Ned.-Indié W. Brokx, te Oosterhout bij Breda; M. F. "Winkler, te Den Haag, C. E. Cohen, te Leiden; Ch. H. Ter Laag, te Den Haag; F. W. A. Greutzberg te Eohteld bij Tiel en G. van Brakel te Dor drecht voor udma/mstratief ambtenaar, de eerste drie voor Java en Madoera, de overige voor de buitenbezittingen. Bij resolutie van den Minister van Ko- kïmK'.'.riE*, L" 1.1,1111, 1. J. van Wand.,, -.-Gravenhage. jaarlijksch bezoek in de hoofdstad, in de rcsi*1 n den lie teruggekeerd. f,eld besc^,n« ™n d<?n Gouverneur- Precies op lijd. 11 uur 51 min., kwam de I k""™1 E T Kon- trein voor hot vorstelijk paviljoen aan I -n, |<-'nen de Hon. Spoor aan. Ter begkting waren ™d<telbaar onderw.js daar te lande; en is aanwezig dc gouvereur der residentie, gene- dempen, te Nijmegen, gesteld raai De Meester en de burgemeester, jhr. mr. Van Karnebeek, die. den ambtsketen droeg. De Koningin en de Prins onderhielden zich enkele ©ogenblikken mot den generaal en den burgemeester, terwijl het prinsesje de auto riteiten een handje gaf. Ter weerszijden van het Kon. paviljoen stond een klein, buiten o<p het Stationsplein «en talrijk publiek, dat de Kon. familie har tel ijk toejuichte. In auto's werd naar het Huis ten Bosch ge reden. De koninklijke trein, waarmede H. M. de Koningin as. Donderdag 18 dezer uit de residentie naar het Loo terugkeert, zal 's nam. 3 uur 43 van het Staatsspoorwegstation te 's Gravenhage vertrekken. De Prins naar Gent Z. K. H. de Prins vertrekt a.s. Woensdag naar Gent tot bezoek van de Intern, tentoonstelling aldaar en wordt Vrijdag op het Loo terug verwacht. Audiënties. Vrijdag 19 Sept. a.s. zul len de ministers van Budtenl. Zaken en Ko loniën geen audiënties verleeuen. Aan de Staatscourant van heden ontleenen wij nog de volgende Koninkl. besluiten erkend en toegelaten ais consul van Noorwe gen te Willemstad voor de Nederlandsche be zittingen in de Caraïbische Zee, de heer M. L. Maduro op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, met 1 Oct. a. s.f aan F. J. Bouwens, assistent bij de directie van de Rijkspostspaarbank toegekend de aan de orde van Oranje-Nossau verbonden eere-medaille, in zilver, aan P. H. Overmeijer, meesterknecht-biljartmaker bij de firma J van Roon en Zoon, te Haarlem. Het K o n i d k 1 aj >k bezoek aan de hoofdstad. II. M. de Koningin heeft gis terenmorgen half negen nogmaals een be zoek gebracht aan de Ent os. II. M. had den wesisch te kennen gegeven geen ruchtbaar heid aan haar bezoek te geven. De Koningin was vergezeld van dé grootmeesteresse ba ronesse Melvil van Lynden, baron Sirtema van Grovestins, grootmeester, en den adju dant jhr. Hooit Graafland, benevens de bur gemeester. Bezichtigd werden de afdeelingen voor den scheepsbouw, Eerste hulp bij ongelukken aan boord, hygiënische afdeeling, de afdeeling voor scheepsonderwijs, visscherij. kanalen en vaart- en baggerwerktuigen. Bij het vertrek zeide de voorzitter van het centraal bestuur II. M. dank voor de her haalde blijken van belangstelling in de E-N.T.O.S. Namens H. M. werd door jhr. Hooft Graafland aan den heer Verschure een gift ter hand gesteld om te worden uitge reikt aan het opzichterspersoneel der E.N.T.O.S. H. M. de Koningin heeft den burgemeester bij haar vertrek uit de hoofdstad opgedragen, aan de ingezetenen Haren oprechten dank en warme erkentelijlcheid te betuigen voor de talrijke blijken van verknochtheid, in dc af- geloopen feestdagen door Hare Majesteit en ook door een onzer zittende Kamerleden aan Haar huis ontvangen. 1 hen gedacht is.'* H. M. sprak de grootste voldoening uit over De minister van marine, kap. ter zee Ramhonnet en de minister van koloniën, mr Pleyte, zullen Zaterdag 20 dezer te Amster dam bijwonen de opening van de tentoon stelling, welke bij gelegenheid van het 40- jarig bestaan van het Aardrijkskundig Ge nootschap in het Gemeente-museum aldaar wordt gehouden. Jhr. mr. H. van Weede, Ncderlandsch Gezant in Italië, is in het hdlel „den Ouden Doelen" aangekomen. Voorzitter Tweede Kamer. In verband met wat wij reeds meldden over de voorzitters-nominatie voor de Tweede Ka mer, kan de Haagsche correspondent der Tel. definitief meedeelen, dat Dinsdagavond in do bijeenkomst der vrijzinnige fracties een poging zal worden gedaan om jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, afgevaardigde voor Gouda, als eerste candidaat der vrijzinnigen aange wezen te krijgen. Het is echter zeer twijfel achtig, of de heer Van Doorn een candida- tuur wil aanvaarden. Voorts blijven mr. R. J. H. Patijin en mr. D. Fock in aanmerking komen. Al deze heeren zijn Unie-liberaal. Wat de tweede candidaat betreft zijn de vrijzinnigen op 't oogenblik verdeeld. Een deel van hen wil daarvoor een sociaal-demo craat, een ander deel wenscht echter jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, dea afgetreden katholieken voorzitter. Dc Antirev. Kamer club. Uit de (antirev.) Rotterdammer: „De antirevoliftionna'ire Kamieroluib ieder voelt het heeft versterking noodig. Die versterking is gemakkelijk te bekomen. We hebben hoogstaande reserve. Wie denkt niet aan Talma, aan Colijn, aan De Waal Malefijt? Spoedig hopen wij 'te kunnen melden dat de hartelijkheid, waarmede de Koninklijke familie, en niet het minst de jonge Prinses, allerwege was begroet en over de wijze waar op de burgerij door versiering van tal van stadsbuurten aan de feestviering luister had hijigezet. H. M. de Koningin heeft, naar de Tel. meldt, Zaterdag tijdens haar bezoek aan het hoofdbureau van politie, den hoofdcommis saris f 700 ter hand gesteld, ten bate van het politiefonds. Men deelt ons mede, dat door II. M. de Koningin in de navolgende bewoordingen werd geantwoord op de toespraak van den burgemeester van Amsterdam ter gelegenheid van. de door H. M. aan burgemeester en wet houders der hoofdstad verleende audiëntie op den 9on. September j 1. „Ik acht mij gelukkig thans weer in de hoofdstad des Rijks te vertoeven, vooral in dit merkwaardige jaar van de viering onzer onafhankelijkheid. Door verleden en heden is mijn huis, ben ik, door sterke banden aan Amsterdam gehecht; dankbaar gedenk ik het geen Amsterdam voor het Huis van Oranje geweest is en ik wensch daaraan toe te voe gen: Nederland en Oranje onder Gods zegen één in de oude trouw, die steeds jonge loten schiet Mest groote belangstelling volgde ik heden de mededeelingen, welk, u omtrent den algomeenen toestand en die van handel cn nijverheid deed; hét was mij eene voldoe ning te vernemen dat de welvaart in menig opzicht reden tot tevredenheid geeft. Het is u bekend dat ik mijne volle aandacht blijf wijden aan hetgeen daaraan bevorder lijk kan zijn. Moge de hoofdstad blijven toenemen in bloed en eene schoone gelukkige toekomst te gemoet gaan." Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantserdek- schip „Holland", onder bevel van den kapi tein-luit e naait ter zee W. H. von Leschen, rlen 13den dezer van Tsingtau naar Shanghai vertrokken. Blijkens bij het Departement van Mari ne ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdek- schip „Zeeland", onder bevel van den kapi tein ter zee W. Houwing, 13 dezer van Port of Spain vertrokken, met bestemming naar de Paria-golf; zijn Hr. Ms. torpedobootjagers „Lynx" en „Hermelijn", onder bevel van Harer MajesfceSts adjudant, den luitenant ter zee der 1ste klasse jhr. J. G. F. von Mühlen, 13 dezer van Malaga vertrokken ter voort zetting van de reis naar Oost-Indië en is Hr. Ms. pantserdeksckip „Holland", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. H. von Leschen, den 15den dezer te Shang hai aangekomen. Bij beschikking van den Minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen, enz. gelast met 22 dezer: kapitein-luitenants ter zee W. F. van Erp Taalman Kip eervol ontheven van het bevel over Hr. Hs. Dolfijn en tijdelijk geplaatst in de directie der marine te Amsterdam; J. A. Diemer Kool belast met het bevel over Hr. Ms. Dolfijn; M. Schoo geplaatst als eerste- offiicier aan boord van Hr. Ms. Gelderland Voorts is de aan boord van Hr. Ms. Bellona dienende adelborst der 1ste klasse A. M. Heklcing met 16 dezer gesteld ter beschik king. Eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Raap" en geplaatst bij het departement van marroe de luitenant ter zee le kl. J. H. G. Kremer, en cestoid ter beschik,Ving, de ♦er beschikking van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indië, ten einde daar te lande te worden geplaatst als tijdelijk on deropzichter bij den dienst der Staatsspoor wegen. Te 's Gravenhage is op 65-jarigen leeftijd overleden de oud-kolonel van het Ned -Ind. leger W. Chr. Niouwervhuiijzenridder in dc orde van den Ned. Leeuw en ridder 4e ld. der Mil. Willemsorde. J. H. Broekman J r. f Zaterdag LI. is te Amsterdam in den ouderdom van 73 jaar overleden de heer J. II. Broekman Jr., mede een der oudste leden van de vereeniging voor den 'effectenhandel. De overledene trok zich eenige jafren geledon wegens gezondheidsre denen uit de dngelijksche deelneming in zijn zaken terug. Hij was gedurende meen- dan 50 jaren in het effectenvak werkzaam. In 1905 hoeft de heer Broekman zijne za ken omgezet in een Naamlooze Vennootschap onder den naam Broekman's effectenkantoor. Intern. Bureau voor statis tiek. De correspondent uit Wecnen van de N. R. Ct. meldt: Het congres voor statistiek heeft tot de op richting van een internationaal statistisch bu reau besloten, dat in Den Haag zal gevestigd worden. Prof. Verrijn Stuart heeft verklaard, dat dit bureau een subsidie van de Neder landsche regeering zou krijgen en materiee- len steun van de gemeente Den Haag. Op die wijze wordt ons land verrijkt met een inter nationaal instituut van groote beteekenls. Ontevreden Christelijk-Historischen Aan den bekenden oproep van de heeren G. E. van Koetsveld en mr. C. J. A. Bidhon van IJsselmonde, was gisteren door een 35 personen gevolg gegeven. De vergadering kwam te Zwolle bijeen en werd door den heer Van Koetsveld ingeleid met een bespreking van twee vragen: 1. Wat heeft tot deze vergadering geleid? en 2. Wat wordt met deze vergadering beoogd? Ter beantwoording van de eerste vraag wees spreker er allereerst op, dat velen de fusie van 1903 tusschen de vrije-anti-revolu- tionaire partij en den Chr.-HIst. Kiezersbond, evenals die van 1906 tusschen de Friesch Ghr. Hist, partij en de Clhr. Hist, partij, hadden betreurd. De verschillen tusschen deze par tijen waren te groot om tot samensmelting er van. over te gaan Spreker betoogde voorts, dat de Christe lijk Historische Unie naar zijn meening te centraliseerend is. Alles wordt van bovenaf gedecreteerd, zoodat te weinig reken.ng is gehouden met de beizwaren der afdeelingen. Zelfs was dit, volgens spreker, het geval met beslissingen van de algemeen© vergadert \g. Wat de leiding van het hoofdbestuur aan gaat, spreker's grief was, dat de houding van hel hoofdbestuur tegenover den ti-revolu- tionairen veel te toegeeflijk is geweest, waai- door de Unie de sympathie van de midden stof verbeurde Ook de taktiek bij de herstemmingen werd door Spr. gelaakt Spr. had gewenscht, dal de Qhr.-historischen ook ditmaal iet had den afgeweken van den steeds door hen ge volgden regel: van twee kwaden het minst kwade te kiezen. Dc tweede door spreker gestelde vraag be antwoordend, zeide hij' geen nieuwe partij te willen stichten met een edgen program. Spr. meende, dat de algemeen© vergaderingen van de christelijk-liistorischen in het vervolg slechts advies moesten geven, waarvan al oi niet-opvolging vrij stond. Een centraal bureau zou daarnaast staan om de administratie en^ organisatie te voeren. Een dergelijk staatkun- f dig verband zou, volgens spreker, een wel-; daad kunnen zijn voor ons volk. Na een pauze werd de quaestie in besloten vergadering door de geestverwanten nader besproken. Uit een communiqué, door het bestuur van de Protestantsch-Christelijke groepen ver- j strékt, blijkt, dat na de pauze de voorzitter mededeeling deed van vele bewijzen van in-r stemming van kiesvereenigingen en particu- lieren. Na een aangename, uitvoerige bespre ldng, waarbij groote belangstelling bleek te bestaan, werd men het in hoofdzaak eens eiij werd een commissie benoemd tot het ontwerf- pen van een reglement. De volgende verga»? dering zal te Amsterdam of te Zwolle wor den gehouden.i De geschiedenis wan het rapport owe* de Landsdrukkerij. Veel stof wordt in den laatst en tijd opgewor» pen door zekere onthullingen over de Lands*» drukkerij en de keuze der leden van de commis sie van Toezicht. Zooals men zich herinnert zegt het Vad. werd in ^910 door Minister Heemskerk eene commissie voor onderzoek naar het beheer van de akremeene landsdrukkerij incresteld. HaCÖf

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2