BINNENLAND. leidt tot rampen. Liebknecht zegt: De alge meene staking laat zich niet commandeeron, maar de massa moet er op voorbereid wor den. Hentze (Hamburg) verklaarde tegenover de bewering van Graslus (Berlijn), dat de arbeiders de algemeene staking verlangen. Ledebour wenscht de algcmcenc staking zoo- da'iïig voorbereid, dat de heerscliende klasse er door verrast wordt. David betoogt, dat hij later voor eene adgeme-cne staking zou zijn, al kon men daardoor ook maar eene ver andering van het tegenwoordige kiesrecht bereiken; maar nu zijn de sociaal-democraten te zoer in de minderheid. Tegenover 'li mil- jioen sociaal-democratische stemmen staan nog 8 millioen burgerlijke stemmen, waar onder millioencn van arbeiders. Tegenover de grootc politieke en militaire macht kan de algemeene staking slechts to* oene erge nederlaag leiden. In den namiddag sprak Kkrra Zetkin voor de algemeene staking, opdat de beweging niet zou worden gestoord. Noske sprak voor het voorstel van het partijbestuur; hij zeide, dat eenie algemeene staking op dit oogonblik krankzinnigheid zou zijn. Wanneer echter de machthebbenden het kiesrecht voor den rijksdag afschaften, zou men natuurlijk de uiterste consequentifcn trekken. Silberschmidt (Berlijn) houdt eon debat voor doelloos, om dat de leden van de vakvcreeni gingen vol doende geschoold zijn voor den strijd der massa's. Ilussmann (Bochum) waarschuwt voor eene algemeene staking met een beroep cp de ondervinding, opgedaan bij de mijn werkersstaking in het Ruhrdlstrict; op dc tiiel-goorganiseerden is niet te vertrouwen. Scheidemann kwam op tegen de aanvallen ran mevrouw Luxemburg tegen het partijbe stuur. Eene beweging der massa kan slechts Slagen, wanneer zij is voortgekomen uit den •nnerlijkeo aandrang van de massa. De par tij moot vasthouden aan hare gedurende veertig jaren gevolgde politiek. Hij stemde echter in met dr. Frank, waar deze zegt, dat men óf het kiesrecht voor don rijksdag voor Pruisen óf de algemeene staking moet krij gen. Het partijbestuur zal niets ondernemen wat eene nederlaag van de arbeiders of den achteruitgang van dc partij kan veroorzaken. liet voorat el-Luxemburg as. werd daarna verworpen met 2-10 tegen 150 stemmen. Cr onberg, 16 Sept. De koning van Griekenland is heden avond naar Engeland vertrokken. Erx 1 eb en, l/'Sept Het lid van het hecrenliuis graaf Alvensleben, oud-gezant in den Haag, Washington en Brussel en ambas sadeur le Petersburg. is overleden. België. Antwerpen, 16 Sept. Hot congres van dc Britsche kamers van koophandel heeft zijne instemming betuigd met den wensch naar invoering van een internaISonalen post zegel van twee stuivers, althans voor het verkeer tusschen de staten van Europa. Italië. Rome, 16 Sept. Volgens de Messagero di Napoli zijn ernstige ver ki<e zi ngsron 1 uslen uitgebroken in Cosoiia De betoogers vuur den op elkaar. De politie moest zich van hare revolvers bedienen. Verscheidene per sonen werden gewond, waaronder een doo- dclijk. Een tachtigjarige priester, die van een balkon traditie de menigte tot bedaren te breingen-, werd door eon geweerschot ge dood. Oostenrijk-Horigariie. We ene n, 16 Sept. Volgens dc Zeit, Is Ugron, de gczatat van Oostenrijk-I Iongarije te Belgrado, gisteren door den Keizer in audiëntie ontvangen* Het gesprek liep over de uiJtnoodiging van den koning van Servië om een bezoek te brengen aan Weenen. De regeringskringen in Belgrado verzekeren, dat hel bezoek zal plaats hebben in den loop xau het jaar. Turkije. Konstanlinopel, l Sept. Een gis terenavond verschenen blad bericht, dat de vertegenwoordiger van eene Ilaliaansche groep een contract heeft onderteckend tot besludeering van een spoorweg, uitgaande van Adalja in Klcin-Azië. Dc Tanin zal niet meer verschijnen. Djavid Ecy is naar hier teruggekeerd. Marokko. Dc Fransdie regeering heeft door een be sluit de Fransthe consulaire rechtbanken in Marokko vervangen door gewone rechtban ken. Een beroepsgerechtshof is gevestigd in Rabat, rechtbanken van eersten aanleg ko men in Casablanca en Oedjda, vrederechters in Rabat, Casablanca, Oedjda, Saffi en Fez. Do afschaffing van dc consulaire rechtsmacht geldt voorshands alleen voor de Franscheen de aan Fransche bescherming onderworpen inboorlingen; zij strekt zidh niet uit tot de burgers van andere staten. Intiussohen levert zij het bewijs, dat Frankrijk steeds ijverig be zig is aan de „pénétration pacifique" van Marokko cn er naar streeft het protectoraat tot werkelijkheid te maken. China* De Japansdhe eisciien cue Chma heeft aan genomen, houden in, dat de centrale regec- rlng schriftelijk haar leedwezen uitdrukt over "het gebeurde in Nanking. Generaal Tsjang zal zicili persoonlijk verontschuldigen bij den consul te Nanking over de demonstratie van zijne troepen voor het consulaat aldaar. Ann de nagelaten betrekkingen van de bij de on lusten gedoode Japanners moet eene schade- "vergoeding betaald worden, de schuldigen moeien gestraft, de betrokken officieren ont slagen worden; wegens de mishandeling van Japansche officieren moet eveneens door de Japansdhe regeering schriftelijk leedwezen uitgedrukt worden, de schuldigen moeten ook in dit geval gestraft, de officieren ontslagen Worden. De autoriteiten moeten zich veront schuldigen bij de ter plaatse aanwezige con sulaten. Het Petersburgsche telegraafagenlschap be- riciht uit Tokio, dat daar verluidt, dat be- ïialve de reeds bekende eischen van Japan er hog een andere eisch bestaat, die tot dusver "onafgedaan is. De openbare meening is door &e tegemoetkomende houding van China te leurgesteld. De geheele pers beschouwt de Eischen als onvoldoende; zij verwijt zwak heid aan de Japansche diplomatie en verlangt iet aftreden van het kabinet. Twee Jaoansche kruisers hebben bevel ge kregen zich van Saseho naar Nanking te be geven. Tokio, 16 Sept. Behalve dc twee krui sers, die gisteren werden vermeld, is heden een eskader torpedojagers naar Nanking ge zonden, waar men nieuwe buitensporigheden verwacht van de zijde van generaal Tsjang- sun. Het ontslag van dezen generaal wordt beschouwd als een onmisbare voorwaarde om verdere incidenten te verhoeden. Router's agentschap heeft officieel mede- deeling ontvangen, dat het zenden van de oorlogsschepen gcene agressieve bedoelingen tegenover China aanduidt. Tot de vlootbe- wegingen is alleen last gegeven met het doel leven en eigendom van de Japanners te be schermen. Mexico. New-York, 16 Sept Uit Laredo (Texas) wordt bericht, dat de Amerikaansche vluch telingen, die gezegd worden in handen van de rebellen te zijn, veilig zijn aangekomen te Sallilbo. In San Diego is een draadloos telegram ontvangen van de kruiser Buffalo, waarin bericht wordt, dat er vluchtelingen uit het Zuiden van Mexico aan boord zijn Daaron der zijn zeven Duitschers en twee Engelschen. N e w-Y ork, 16 Sept. Uit Mexico wordt geseind, dat Huerta in eene boodschap aan het congres gewaagt van de nauwe betrek kingen van Mexico met de regeering der Ver- eenigde Staten, maar gelukkig niet met het volk. De boodschap drukt de hoop uit, dat de onderhandelingen, die nog niet afgebro ken zijn, zullen uitloopen op eene snelle op lossing van de geschillen. Huerta deelt mede. dat 26 regeeringen zijn bewind hebben er kend. Hij belooft, dat de verkiezingen in Oc tober zullen worden gehouden. Allerlei. Antwerpen, 1 6 S e p t Het congres van Engelsche kamers van koophandel heeft zich in beginsel uitgesproken ten gunste van den aanleg van een tunnel onder hei Kanaal. Mühlhausen (Elzas), 16 Sept. De vlieger Stoeffler is heden nacht om half een opgestegen naar Koningsbergen. Hij landde, zooals hij zelf naar hier seinde, na in den mist yan den weg te zijn afgeraakt, om half negen voormiddags in Plock (Russisch Po len); hij wil verder vliegen naar Kiew. Londen, 16 Sept Een telegram uit Birmingham bericht, dat twaalf spoorweg- werkers, werkzaam in eene goederenberg plaats, bého-o remde aam den Midlandspoor- weg, die weigerden goederen te behandelen, afkomstig uit Liverpool, ontslagen zijn. De overige werklieden staakten daarop dén arbeid. Duizend werklieden, in dienst van het goederenvervoer, loopen nu leeg* Londen, 16 Sept. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal stakers nu 4000. Alle onderhandelingen in Dublin zijn mis lukt. De deputatie van Engelsche trade-unio- nisten, die naar Dublin was gegaan om te trachten eene schikking tot stand te brengen is teruggekeerd. Antwerpen, 16 Sept. De passagiers van de Congoleescho postboot Albertville, die omstreeks het middaguur hier is aangeko men, vertellen, dat men bij het vertrek uit Boma zeer ongerust was over het lot van 2 officieren en 25 man, die gezonden waren naar de in oproer zijnde streek Baketes (Ka- sai.) Men was verscheidene weken zonder bericht van hen en vreesde, dat zij zouden zijn vermoord. B e r 1 ij n, 16 Sept. Gisterenavond om kwart over acht heeft de kunstschilder prof. Maas tijdens de zitting van een eereraad in het casino van de landwecrofficiercn den ka merheer reserve-ritmeester Lotliar von "Wes- ternhagen, doodgeschoten. Naar men zegt, geschiedde dit uit noodweer tegen een feite lijken aanval. Maas werd in hechtenis geno men. Tweede telegram. De twist tusschen Maas en Westernhagen moet tot oorzaak heb ben een dagbladartikel. Ook eene zaak, die betrekking heeft op het verleenen van een titel, moet er eene rol in spelen. De beide heeren ontmoetten elkaar op de trap. Na eene korte woordenwisseling gaf de ritmeester den professor een oorveeg, waarna deze in zijne verstoordheid zijn tegenstander neer schoot. Westernhagen bereikte nog het ver trek, waar de commissie van den eereraad zitting hield; hij viel daar neer met de woor den: „Ik hen in het hart getroffen." Weinige minuten later trad de dood in. De professor was na de daad geheel verslagen. Het gestolen paarlsnoer. Op den lödcn Juli werd door den heer Salomon te Parijs aan den heer Max Mayer, te Lon den, een paarlsnoer gezonden dat een in- koopswaarde had van 117.000 cn voor 135.000 verkocht zou worden. De verzen ding had plaats per aangeteekend pakket. Toen het pakket te Londen aankwam, ble ken de oorspronkelijke zegels verbroken en door andere vervangen te zijn. In plaats van de parelen onmiddellijk door Lloyds, bij wel ke maatschappij het collier verzekerd was, een premio van 10.000 pond werd uitgeloofd, voor hem, die aanwijzingen kon geven, welke tot terugvinding der parelen zouden leiden, scheen het geruimen tij<l, dat een spoor der dieven nooit ontdekt zou worden. Totlat een dag of 14 geleden geheel onverwacht uit Lon den het bericht kwam, dal door Scotland Yard vijf oLndensche juweliers van verdach te reputatie in verband mei deze affaire ge arresteerd waresn. Dat de politie een goeden slag geslagen had, bleewk uit de getuigenver- hooren voor het poliiiegerechtskof van Bow- street. Dc Parijschc juweliers Brandstatber en Quadrantstein deelden mede, dalt zij met de beklaagden ove rden verkoop van de ge stolen parelen onderhandeld hadden, waar op deze ten slotte aan den juwelier Spanier twee der kostbaarste parelen voor f 100.000 francs verkoelden. Toen de Parijsche juwe liers over den aankoop der overige 61 pa relen in onderhandeling zouden treden, ar resteerde de Londensche politic de verdach ten. Onmiddellijk hadden in hunne wonin gen huiszoekingen plaats, echfter zonder re sultaat. Thans ziirn alle Darels. on één na. te Londen gevonden. Waarschijnlijk heeft onder den indruk der bezwarende verklarin gen in Bowstreet afgelegd, de persoon, aan wie de bewaring der nog niet verkochte pa relen was toevertrouwd, deze thans op straat weggeworpen. Coburg, 16 Sept. Van de bij de instor ting van een huis omgekomen personen zijn nog de lijken van vier kinderen geborgen. Hei opruimingswerk wordt voortgezet. Toulouse, 10 Sept. Een automobiel, waarin zich e enige vreemde officieren be vonden, is tengevolge van het springen van een band hevig tegen een boom aangeko men op 1500 Métcr afstand van Grivolles. Het rijtuig werd omvergeworpen en gedeeltelijk verbrand. Alle reizigers zijn verlost udt hun toestand, maar de Duitsche militaire attaché graaf Winterfeld is ernstig getroffen aan de borst en aan de beenen. Marseille, 16 Sept. Heden morgen vertrokken vier trambeambten, van twee kin deren vergezeld, in een 'boot in de richting van Lestaque. Er stak een herige wind op, die hen noodzaakte aan land te gaan op de rotsen van Lalave. Zij klampten zich gedu rende een uur aan deze rotsen vast. Toen na een uur hun toestand ernstig werd, begaven drie vau hen zich te water, om te trachten zwemmende den vasten wal te bereiken; een van hen had op iederen arm een kind. Zij waren een eindje gevorderd, toen een zware golf hen alle vijf verzwolg. Do op den rots gebleven man werd in den namiddag gered Workington, 16 Sept. De schoor steen van de werken van de Workington Iron and Steel Company is ingestort en te recht gekomen op een van de molens. Vijf werklieden zijn gedood cn een twintigtal ge wond. Br u s s e 1, 16 Sept. De Patriole bericht, dat twee passagjerslreinen in 'het station Kortrijk mét elkaar in botsing zijn gekomen. Er zijn een twintigtal gewonden. Bergen, 16 Sept. De dijk van het ka naal van Poanmereuil naar Antoling is door gebroken over eene lengte van 12 M. Eene reusachtige massa water stortte zich uit over het veld en drong door in de kolenmij nen en dc woningen. Hot kanaal is over eene lengte van 10 K.M. droog geloop en. De schade is aanzienlijk* Verscheidene schepen zitten op het droge. Belgrado. 16 Sept. De cholera breidt zich uit in Nisch, ondanks de maatregelen, die worden genomen. In de vijf laatste dagen moeten 80 nieuwe gevallen zijn voorgeko men, waaronder twee gisteren in Belgrado. Weenen, 16 Sept. In Opors-ec (Galicic) zijn twee nieuwe ziektegevallen en een sterfgeval voorgekomen- Kameroverzicht. Eerste Hamer. Vergadering van Dinsdag 16 September. Geopend te 3.40. Is ingekomen een schrijven van den heer II. Rargc, gedateerd Coblenz 9 Sept., waarin deze mededeelt, dat aangezien zijn privaat belang hem noodzaakt geregeld eenigen tijd in het buitenland te vertoeven en hij daar door niet in de gelegenheid is de zittinge.n dier Kamer geregeld bij tie wonen, hij zich, verplicht acht ontslag tie nemen als lid der Kamer. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aan genomen. Hierna werden de nieuw gekozen leden be- éedotgd'. Aangezien de mouw gekozen leden, behalve de heer Bergsma allen in het gebouw der Kamer aanwezig zijn, wordt den griffier verzocht hen binnen te leiden. Het zijn de heeren Van den Biesen, Re gout, Reekers, 't Hooft, van Wassenaer, Van Rosamde, van den Bergh, Kuyper, van Nierop, Staal, Van Houten, Fokker, Van Kol, Franssen, Zijlma, Michiels van Kesscnich en Drucker. Zij leg den achtereenvolgens in handen van den voorzitter de gevorderde eeden af (de hee ren van Nierop en van Kol legden de belofte en verklaring af). De Voorzitter wenscht de heeren ge luk met hunne benoeming en verzoekt hen plaats te nemen. De Voorzitter houdt vervolgens eèn rede ter aanvaarding van het voorzitterschap Woensdag 2 uur opnieuw vergadering. Tweede Kamer. Om drie uur kwam de Tweede ICamer in gewone zitting bijeen onder presidium van den lieer Lieflanck als oudsten lid in jaren. Deze opent de vergadering en zegt daarbij ongeveer het volgende: „Als oudste in jaren open ik deze vergade ring en zij het mij vergund een koert woord tot U te spreken. De Kamer is veranderd, in vele opzichten veranderd. H'et zou niet hoffelijk van mij zijn en ook niet hartelijk, wanneer ik n/iet den nieuw ge kozen leden een woord vam welkom toevoeg- dé. Mijne heeren. gij zijt door het vertrou wen der kiezers hier geroepen. Ge komt hior met uw idealen ten aanzien van hetgeen de belangen des volles eischen. Behoudt die idea len als gij kunt (gelach). Ge hebt ze hier zeer noodig. Zomder idealen toch zou de arbeid niet steeds de noodige opgewektheid bezitten. Ik heet u welkom. Gij zult doen, wat gij in het belang acht van het volk. Maar nu ook een woord van afscheid tot hen, die niet weer op deze plaats zijn terug gekeerd. Mogen wij hen gedenken met een gevoel van erkentelijkheid voor den arbeid, dien zij hebben verricht. Wij anderen, dio reeds vroeger hier wa ren en reeds vroeger werkten, zullen ook po gen wederom datgene te doen, wat in onze macht staat tot heil van het land. De jongste verkiezing is zooals wel ver wacht werd voorafgegaan door een groo- te, nadhtige werking in het land. Er is veel gedébalteerd en gediscussieerd, er is bij deze stend>us zelfs gebcdeail Moge veel daarvan dan ook reeds gedisconteerd geacht worden, wanneer straks de debatten over de begroo- ting aanvangen. We zijn straks vergaderd .geweest als leden van do Staten-Generaal en wederom de woorden gehoord van de Koningin, die zich als steeds gedroeg als eüht constitutioneele vorstin en bewees, loc het echte Oranjebloed ook de telg, die nu regeert, doorstroc En als we nu morgen weer vercenigd zijn en ieder zal hebben verklaard, dat hij niets 3:eeft beloofd of gegeven om tot lid dér Sta ten-Generaal te' worden benoemd en ieder de Grondwet bezworen zal hebben, dan staan we hier als mannen met reine banden, van zuiver verleden en goeden naam, mannen dus, van wie goed werk mag worden ver wacht. Laten wij ons best doen opdat van ons werk zal worden getuigd, dat hot strekte tot heil, voorspoed en zegem voor het volk," Luide bravo's volgen op dé red. De Voorzitter benoemt daarna de drie com missies voor het onderzoek der geloofsbrief- ven en stelt voor morgen om één uur te ver gaderen, o. a. tot het opmaken van een no minatie van drie leden voor de presidents- keuze. Conform wordt besloten, waarna do ver gadering uiteen gaat Berichten. De Staatscourant van Woensdag 17 Sep tember bevat o.a. de volgende Koninklijke Besluiten: bevorderd lot consul de vice-consuls N. J. W. Iluber en F. R. Borger; benoemd tot rechter in de rechtbank te Maastracht mr. C. Bonhomme griffier bij die rechtbank; op verzoek eervol ontslagen G. W. Cramer als burgemeester van Ootmarsum, met dank betuiging voor de bewezen diensten; dr. C. Lely, minister van Waterstaat ,als buiten gewoon lid van den Centralen Gezondheids raad, met dankbetuiging. benoemd tot burgemeester van Amerongen jhr. mn. W. E. van Weede, van Wijk aan Zee en Duin H. II. del Court van Krimpen; herbenoemd tot burgemeester van Harme ien en Veldhuizen Blankestijn, van Hoevela ken A. E. van Arkel, secretaris dier gemeen te. verlof verleend tot het aannemen van de ver sierselen van commandeur 2de klasse der orde van het Zwaard van Zweden, hem door Z. M. den Koning van Zweden geschonken, en van het commandeurskruis 2de klasse der Danebrog- orde, hem door Z. M. den Koning van Dene marken geschonken, oan J. J. Rambonnet, te 's-Gravenhage. Minister van Marine j benoemd tot burgemeester der gemeente Waalre, A. J. van de Ven, secretaris dier gemeente j tot burgemeester der gemeente Vlijmen, G. R. van der Ven, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Hooge- en Lage-Zwoluwe, D. J. baron van Heeckeren van Brandsenburg, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Alkemade, F. H. van Wichen, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Loosduinen, nu*. H. W. Hovy j tot burgemeester der gemeente Nieuw- en St.- Joosland, A. van Waarde t tot burgemeester der gemeente Swalmen, L. H. P. M. Strens benoemd voor het tijdvak van 1 Oct. 1913 tot en met 31 Aug. 1914, tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Meppel, J. Milikan, al daar i benoemd voor het tijdvak van 1 Oct. 1913 tot en met 31 Aug. 1914, tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Venlo, H. Brans, al daar goedgekeurd, dat G. J. M. Wagenaar, burge meester der gemeente Heeswijk, is benoemd tot secretaris dier gemeente goedgekeurd, dot L. C. Brinkman, burgemees ter der gemeente Oud-Vossemeer, is benoemd tot tijdelijk secretaris dier gemeente toestemming verleend aan W. J. H. J. M. Key- zer, burgemeester der gemeente Berghem, om tot 1 Mei 1914 te Oss te wonen. Ce opening dep Staten-Generaal. Men meldt ons uit 's Gravenhage Een vriendelijk zonnetje scheen gisteren in de drukke straten, die leiden naar den weg, die de koninklijke stoet zou nemen voor de opening der Staten-Generaal. Vooral vóór het paleis aan het Noordeinde was een groote menigte verzameld. Op het voorplein een eercwacht van grenadiers, ter z-ijde van het bordes de Konihld. Militaire Kapel, die op gedesmpteii toon het Wilhelmus inzette, toen Koningin en Prins H. M. reeds voor de plechtigheid gekleed in een auto van het Huis ten Bosch kwamen. Onder het dreunen der kanonschoten ver lieten Koningin en Prins eenige oogenblildcen later weder het paleis, terwijl de kapel het Wilhelmus speelde, en namen plaats in de gouden koets, het békende prachtige geschenk der Amsterdamsche burgerij aan II. M. Overal langs den weg stonden achter een haag van infanteristen en artilleristen geest driftige menschenrijenterwijl aan de weeskinderen van alle gezindten een goed plaatsje was gegeven op het voorplein van het Mauritshuis. De aanblik van de Ridderzaal verschilde in niets bij dien van. vorige jaren bij de ope ning der Staten-Generaal. Ook nu waren de genoodigden meerendeels in galaook nu wa ren er vele mooie zomertoiletten der dames te bewonderen. Van de ministers droeg de heer Bosboom de generaalstenuede heer Rambonnet de uniform van kapitein ter zee. Van de afgetreden ministers was niemand aanwezig. Alleen werd onder de leden der Eerste Kamer de oud-minister Regout opge merkt. De minister van Slaat dr. Kuyper was tegenwoordig; de ministers van Staat jhr. mr. Van Karnebeek en jhr. mr. Lobman niet. Onder de Kamerleden waren er dertien, in frac of gekleede jas. Om kwartier over een kwam de stoet aan de Ridderzaal. Het binnentreden der Ko ningin, gekleed in een blauw satijnen robe met kanten overkleed, naast haar gaande de Prins in de groolc tenue van viee-admiraal en beiden met het lint van Grootkruis van den Ned. Leeuw getooid, was als steeds het indrukwekkende moment. De Koningin las zittende de Troonrede voor, met zeer helde ren stem en op enkele zinsneden sterk dén nadruk leggende. De voorlezing duurde zes minuten. Bij het heengaan van het Koninklijk Echt paar gaf het Kamerlid Rink het sein tot een driewerf „Leve de Koningin". In afwlikinfl van het vorig jaar verscheen de Koningin na terugkeer in het paleis i* het Noordeinde niet voor één der vensters. Het wachtende publiek werd echter in zoo verre niet teleurgesteld, dat kort na aan komst Koningin en Prins plaats namen in een auto, om zich naar het Huis ten Bosch te begeven. Natuurlijk werd het Vorstelijk Echtpaar overal langs den weg <ïaverend toegejuicht. In den stoet van H. M. do Koningin naai de Ridderzaal bij de opening van de Kamers bevonden zich in gala-rijtuigen de dienst doende Kamerheereu van II. M. jhr. van den Bosch, jhr. van Geen, baron Taets van Ame- rougen, baron van Hardenbroek van Look horst; de Kamerheeren in buitengewonen dienst baron van Zuylen van Nyevelt, van Weideren baron Rengers, jhr. mr. dr. W. Röell, G. C. baron van Asbeck; te paard ach ter de Konniklijke koets de adjudanten in buitengewonen dienst luit.-generaal Rost van Tonningen, generaal-majoor jhr. de Lannoy, belden vroeger van het'Indisch leger, kolonel Froger, ikolonel van Hoogstraten, comman dant van het 2e reg. veld artillerie, kolonel Weber, commandant van de brigade grena diers en jagers. H. M. werd aan den ingang van de Ridder zaal opgewacht door de adjudanten in bui tengewonen dienst vice-admiraal jhr. Röell, vice-admiraal Stokhuysen en kapitein ter zee Zegers Rijser. Do commissie uit de Staten-Generaal dio lieden in de vereenigde vergadering van do beide Kamers II. M. dc Koningin in- en uit geleide deed, bestond uit de heeren van der Does de Willebois, Rink, Bloembergen, Iiaff- mans. v. d. Berch van Heemstede, Tydeman, van Wichen, van Veen, Tjarda Yan Starken- burch Stachouwer, v. d. Berg, Roodhuijzen, Eland, Jansen (den Haag), Limburg en de Monté Ver Loren. H.M. de Koningin ontving gisteren op 't Paleis het Huis ten Bosch in conferentie: des voormiddags mr. Cort van der Linden, mi nister van Binnenlandsche Zaken en in den namiddag dr. Lely, minister van Waterstaat. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag den l&en Sep tember eerstkomende niet plaats hebben. Eerste Kamer. Mr. C. A. H. Barge (Kath.), die blijkens gisteren in de vergade ring van de Eerste Kamer ingekomen bericht als lid van die Kamer ontslag heeft genomen, had zitting voor Overijssel en zou in 1916 aan de beurt van aftreding zijn geweest. Voorzitter Tweede Kamer. Is de Haagsche correspondent van de Tel. goed ingelicht, dan wordt op de nominatie als eer ste candidaat geplaatst mr. II. Goeman Ror- gesius, de leider der Unie-liberalen. De twee de cartdidaat wordt aan dc sociaal-democra ten gelaten. Accepteeren deze de candidaluur dan zal waarschijnlijk de heer W. H. Vliegen de uitverkorene worden. De derde candidaal wordt een man van redlits. In de laatste dagen liep het gerucht, dat uit de Tweede Kamer zou worden voorge steld, aan de Koningin een Adres van Ant woord op dc Troonrede te zenden. Het is echter twijfelachtig, of 'het geschieden zal. (Tel.) V r ij z i n n i g-d em. Kamerfractie De vrij'zinnig-democratische fractie in de Tweede Kamer heeft gistermiddag (naar men aan de Tel. meldt) gekozen tot voorzitter dr. D. Bos en tot secretaris mr. J. Limburg. Een onderofficie r-k amercan- d id a a t. Men schrijft aan de Avp.: Het ligt in het voornemen van eenige on derofficieren, bij de eerstvolgende verkiezin gen voor de Tweede Kamer één hunner be kwaamste mannen in die garnizoensplaats cawdidaat te stellen, waar kans op succes niet geheel is buitengesloten. Geineend wordt hiertoe te moeten overgaan, omdat, hetgeen maar al te duidelijk tijdens liet bevind van mindsiler Colijïn gebleken is van de zijde vam het departement van oorlog weinig te. verwachten is tot veraan genaming van de oruderofficierenposdtic Van al de wenschen, die de nu afgetreden minister van oorlog bij zijn optreden als zoo danig de oml erofficieren op papier liet zet ten, en die aan billijkheid niets te wenschen overlieten, ja waarvan verscheidene zonder kosten voor 't Rijk, zouden kunnen zijn in gevoerd, alsmede van hetgeen in de zeer vele betreffende couranten- cn weekblada-rtikelen met warmte en on goede gronden werd be pleit, is bitter weind-g tot stand gekomen. De zaak oaat geheel buiten dé vereend ging „Ons Belang" om. De manoeuvres. De generaal-ma joor A. L. Klerk de Reus, commandant der lc divisie te 's Gravenhage, is aangewezen om op te treden als hoofdscheids'röchler bij de legermanoeuvres in Gelderland en Overijssel; als scheidsrechter zullen nog optreden: de kolonel der art. H- Kemper: gouverneur der Kon. Mil. Academie en de kolonels W. H. van Tcrwisga, jhr. J. T. Sprengler, P. P. C. Col- lette en J. M. F. J. Latour, commandanten nesp. van de 4e, 10e, 3e en 2e infant, brigade, zoomede de luit-kolonels P. L. Bergansius, van het 2e reg. veld-art en M. C. van der Hoog, van den gen. staf, direo'teur der hoo- gere krijgsschool. Een marine-circulaire. Op last van den minister van marine, is het navol gende ter kennis van de schepelingen ge bracht: Het komt in den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat schepelingen, soms van overigens onbesproken gedrag, met de tucht oirveree- nlgbare handelingen plegen, die kennelijk uitsluitend ten doel hebben om, zij het dan ook op oneerlijke wijze, wegens zoogenaamde anti-militaire karaktereigenschappen den mi litairen dienst te verlaten. Een zoodanige handelwijze, die veelal slechts een uiting is van ontevredenheid of een uitvloeisel van karakterzwakte, in ver band met op een of andere wijze ondervon den teleurstelling, acht ik zoo zeer In sitrijd met elk begrip van plicht en goede trouw en daardoor zoowel voor den dienst als voor het personeel van zoodanigen invloed, dat daartegen met alle gestrengheid moet wor-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2