BINNENLAND. klaarde koning Oonstamtijm, naar aanleiding va/n de door Griekenland behaalde overwin ningen, dat Griekenland alle diensten en raad gevingen van hot buitenland geheel en al tot zijn eigendom had gemaakt, door er zijn eigen stempel op te drukken]. Griekenland zal thans de politieke en mi litaire autonomie verwezenlijken door een 'diplomatiek van vastberadenheid, oprechtheid en onafhankelijkheid, want het land moet zelf meester zijn over zijn toekomst. Brest, 2 4 Sept. Bij een déjeuner aan boodd van de Rurik verklaarde admiraal 'Essen onder meer, dat de reis van het Rus sische eskader geen politiek doel had, doch •wij kunnen niet verhinderen, zoo ging de ad miraal verder, dat de publieke opinie in de twee bevriende en verbonden groote naties er hare conclusies uit zal trekken, ten gun ste van hel FransGh-Russisah bondgenoot schap. Wij zijn dn de gelegenheid geweest de kameraden der Fransohc vloot van meer na bij <te leeren 'kennen, wat van groot belang is voor het personeel, dat eenmaal wellicht zijde aan zijde met elkaar zal moeten vech ten. Engeland. Londen, 24 Sept. Vijfhonderd gedele geerden uit Ulster hebben vergaderd in Ul sterhall te Belfast. Aanwezig waren o.a. sir L. Carson, de lords Londonderry en Aber- corn, cn een groot aantal andere peers en leden van het Lagerhuis. Lord Londonderry opende de beraadsla gingen, die met gesloten deuren werden ge houden. In een na afloop uitgegeven officieel com muniqué wordt medegedeeld, dat de confe rentie de artikelen, betrekking hebbende op de voorloopige regeering en den datum, waarop zij in werking zullen treden, heeft goedgekeurd benevens de instructies omtrent de wijze waarop inen zich zal verzetten te gen evcntuecle besluiten van het ontworpen nationalistisch parlement te Dublin. De nadere bijzonderheden zullen worden bekend gemaakt op den dag, dat de home rule-wet in werking treedt. Besloten werd een waarborgfonds van een millioen pond st. bijeen te brengen teneinde de leden van het Ulstersche vrijwilligers corps schadeloos te stellen voor eventueel persoonlijk nadeel dat zij mochten onder vinden van de uitvoering der bevelen van de voorloopige regeering of van hunne betrek kingen, zoo zij het leven mochten verliezen. Verschillende departementale -commissies, waaronder een commissie voor de fiDanciën worden benoemd. Londen, 24 Sept. Plet Fransch-Engel- sche congres voor tourisme, dat te Londen vergadert, heeft een motie aangenomen, voor gesteld door Manning, president van de Brit- schc Kamer van Koophandel te Parijs, waar in verklaard wordt: „Het congres, overwe gende 't belang van den voorgestelden tunne onder het Kanaal voor de betrekkingen tus- schen Groot-Britannië en het geheele vaste land, spreekt de hoop uit, dat de Engelsche regeering een weg zal weten te vinden om het ontwerp te doen goedkeuren en geeft zijn groote voldoening er over te kennen, dat het ontwerp ter beoordeeling in handen van de commissie voor de nationale verdedigng is gesteld. Zwitserland. Bern, 24 Sept. In de eerste zitting der internationale conferentie voor arbei dersbescherming werden de besluiten der commissies bekrachtigd D? onderteekening daarvan volgt morgen. Spanje. San Sebastian, 24 Sept. De minister vau. financiën verklaart dat de toestand van de schatkist bevredigend is. De ontvangsten namen sinds 1 Januari mot 50 millioen toe, vergeleken met 1912. Volgens de berekening zullen de totaaloantvan-gsten in 1913 de som bereiken van 1 milliard 220 millioen, welk bedrag voldoende is om aan alle eöschcn het hoofd te bieden. Marokko. Madrid, 24 Sept. Eon aan hel minis terie van oorlog ontvangen telegram uit La- rache meldt, dat twee Spaansche colonnes in den doirav van Aenzar zijn aangevallen. De vijand werd teruggeworpen. De Spanjaarden yaapton 18 lijken van Marokkanen op. Ver- scliillcntde douars rijn door geschutvuur ver woest. De Spanjaarden hadden 7 deoden en 29 gewonden, Vereenigde Staten. Washington, 24 Sept. Senator Sim nions cn de afgevaardigde Underwood heb ben, na een conferentie over het tarief, bij president Wilson ontbeten. Bij het verlaten van het Witte Huis deelden zij mede, 'dat er een wog gevonden was om tot volledige over eenstemming te komen op alle punten van het ontwerp-tarief. De bepalingen over de reciprociteit jegens andere landen zullen zóó worden gewijzigd, dat eene aanvullende wet niet noodig is om de bestaande tarief over eenkomsten met vreemde staten te conlinu- eeren. New-Yo r k, 24 Sept Het proces tegen Sulzer, den voormaligen gouverneur van iNew-York, is Begonnen, Sulzer verklaarde on schuldig te zijn. Schiff getuigde, dat hij 2500 dollar (voor het verkiezingsfonds) heeft gegeven, die niet voorkomen op. de rekening en verantwoor ding van Sulzer. In antwoord op een vraag erkende Schiff dat hij er geen bezwaar tegen had, indien Sulzer dat geld voor personolijke behoeften had willen gebruiken. Morgenthau, Amerikaansch gezant in Tur kije, legde een dergelijk getuigenis af. Mexico. Now-York, 24 Sept. Uit Piedras Negras •Wordt gemeld, dlat dé opstandelingen de stad tfezez in den staat Zacateoos hebben ingeno men, waarhij honderd federale soldaten wer- uden gedood en een hoeveelheid ammunitie 'werd vermecsterd. Zuid-Amerika. Rio de Janeiro, 24 Sept De handel ytnet Manrno ligt nog altijd stil. Banken, ver- eemgingsgebouwen, benevens de Engelsche en DuBiltsehe consulaten, wonden door troepen ievaankt Allerlei. Londen, 2 5 Sept. De Times meldt dat een vereeniging is gevormd onder den naam van „Vcneenigiriig tót behartiging der belan gen der werkgevers in het Vcfndemigd Ko ninkrijk", welke ten doel heeft de hulpbron nen der werkgevers te versterken en hunne rechten en vrijheden to handhaven. Men is voornemens een fonds van vijftig millioen pond sterling te stichten Het onderzoek in zake den moordenaar Wagner, die 'Ie Mühlhausen na den moord op vrouw en kinderen, een bloedbad aan richtte, doet meer en meer zien met welk een overleg de man zijn gruweldaden heeft voorbereid en uitgevoerd. Na den moord in zijn woning te Degerloch begaf hij zich naar eenige plaatsjes in de buurt, o.a. naar Bie- tighelm, waar hij in alle gemoedsrust nog een onderhoud met een collega had. Vervol gens nam hij den lokaalspoorweg in dc rich ting van Mühlhausen, om nauwkeurig op te nemen op welke wijze hij het best zou kun nen ontkomen, als hij zijn wraakoefening te Mühlhausen zou hebben volvoerd. Hij stapte voor deze plaats uit cn bestudeerde nu de omstreken om zich een uitweg te kunnen ver zekeren. Zelfs dacht hij er aan de telefoon ge leidingen door te snijden, opdat hot onmo gelijk zou zijn de naburige plaatsen te waar schuwen. Dit echter mislukte hem en hij be sloot toen, wat haast te maken, opdat hij nog tijdig met den trein naar Eyloshcim zou kunnen komen. Alle kansen waren dus door den moordenaar berekend. Dat Wagner zijn plannen lang had voorbereid, blijkt wel hier uit, dal hij reeds een jaar geleden op het schictterrein te Degerloch zijn pistolen had beproefd, en toen ontdekt had dat het laden sneller ging als hij slechts negen en niet tien patronen in het magazijn deed. Te Brcslnu is een groot zedenschandoal ontdekt .waarbij o.a. 72 schoolmeisjes betrok ken zouden rijn. Er zijn thans reeds veer tien personen in verband met deze zaak in hechtenis genomen, meest ouders van de be trokken meisjes, die van dc onzedelijkheden niet alleen afwisten, maar deze zelfs bevor derden. De gearresteerden behooren allen tot de meer gegoede kringen in de voorstad Ohlm1 Tot dusver hebben reeds zeven der bij li schandaal betrokkenen o.a. een offi cier en een gepensioneerd politieambtenaar, door zelfmoord, een einde aan hun leven ge maakt Uit Bijssel wordt een zedensch.nndaal ge meld iin don trant van dat te Brcslnu. Oók hier zijn lal van minderjarige kinderen de slachtoffers. De hoofdschuldige schijnt zeke re D,. rentenier te Rijssel, te zijn. Naar uit Bayreulh wordt geseind, ls vannacht In den huize Wólmfried, de villa van de weduwe van Ridhard Wagner, inge broken. Gestolen zijn o.a. uit een met glas overdekte schrijftafel een sdhrijfmap met an tiek borduurwerk, een met edelsloenen be dekte snuifdoos van den meesier, enkele gouden doosjes en een horloge, dat Lodewijk II aan R'idhand Wagner gósdhonkon (heeften waarop aan den adhterkant een Lohengrin- öguur stond en dat met edelgesteenten bezet was. De inbrekers hebben alcchts kleine voorwerpen gestolen, en groote kostbare voorwerpen niet aangeroerd. Bovendien wordt een goriden medalle voor kunsten en wetenschappen vermist, door den Koning van Wurtemherg geschonken. De politie hooft nog geen spoor van de inbrekers ge vonden. Missdhicn zijn de inbrekers in oen automdbiel ontkomen. Men vermoedt, dat men niet met inbrekers van beroep te doen heeft, maar dat het plan Is uitgegaan van den een of anderen fanatieken verzamelaar. Allo bijzonderheden van den diefstal wijzen or op, dat deze igoed overleed en reeds lang voorbereid was. N R. Gt. In verband met de door den zich kape laan noemenden Schmidt te New-York ge pleegde misdaad is nu ook nog een tand arts, ziekere Muret, te Ncw-Yorlc gearres teerd, die in hetzelfde huis woonde als Schmidt en met dezen in nauwe betrekking stond. Deze Muret is ook een Duitscher, die van 1904 tot 1909 onder den naam Heibing te Hamburg heeft gewoond en zich daar aan tal van oplichterijen schuldig maakte. Van drie toeristen, die de Zugspitze wil den bestijgen, zijn er twee in het Hóllenlal naar beneden gestort en waarschijnlijk om gekomen- Een expeditie van acht gidsen is nsaar dc plaats des onheils vertrokken. Do namen dór toeristen zijn onbekend. Petersburg, 24 Sept. Tc Volosti en Jourgen ih de provincie Semlrt'sjenck zijn 18 Kirgfiazen lijdende aan lougenpest Veertien hunner zijin gestorven. VoPostd en Jour gen zijn pestbesmet verklaard. Staten-Generaal. Staatsbegrooting. Hoofdstuk VIII (Oorlog). Na zijn optreden vond de Minister van Oorlog het ontwerp van het VÏÏIste hoofdstuk der Staats- bcgrooting voor 1914 gereed liggen. Het spreekt vanzelf, dat hij aanstonds van dit ontwerp ken nis nam, maar tevens ligt het voor de hand, dat voor eene grondige besludeering daarvan tiid en gelegenheid ontbraken. Niettemin meent hij zich in hoofdzaak met de in het ontwerp neer gelegde voorstellen te kunnen vereenigenop enkele punten slechts is in de voorstellen wijzi ging gebracht, voor zoover zij beslist in strijd waren met de gevestigde overtuiging van den Minister. Overigens zijn inhoud en bouw van het be- grootingsontwerp gelijk aan dat, hetwelk door den afgetreden Minister werd samengesteld. Ver schillende garnizoensverwisselingen worden nog noodig geacht. Voor munitie voor draagbare wapenen en mitrailleurs wordt aangevraagd f 421,200. Er zal naar eene zoodanige uitbreiding van den munitievoorraad gestreefd moeten worden, dat de jaarlijks voor de oefeningen gevorderde munitie boven den oorlogsvoorraad van 1000 schoten aanwezig komt en die oorlogsvoorraad zelfs dus steeds aanwezig blijft. Het ligt in de bedoeling, die uitbreiding in on geveer 6 jaren te verkrijgendaarvoor is thans een eerste termijn von f 66,250 uitgetrokken. Voor buitengewone aonvullincr dor legeruit- rusting is thans f 423,800 minder aangevraagd dan ten vorigen jare. Deze vermindering vindt hare verklaring in de noodzakelijkheid om het eindcijfer der begrooting niet te hoog op te voe ren, in verband ook met de omstandigheid, dat nevens de bovengenoemde f 66,250 voor deze oefeningsvoorroad, ook nog f 90,000 voor aan schaffing van mitrailleur-materieel, en in rond cijfer f 119,000 voor meerdere kosten, vallende op het jaarlijksch verbruik, en f 144,000 voor ge deeltelijke aanvulling van het artillerie-materieel, moesten worden uitgetrokken. Voor den dienst van het voenvezen bleek vooral het nut, dat van vrachtautomobielen kan worden getrokken. Voor de Luchtvaartafdeeb'ng worden gelden aangevraagd voor de aanschaffing van 4 mili taire vliegtuigen, 1" reserve-vliegtuigmotor, 1 transportabele linnen tent, 1 aanhangwagen en 1 motorrijwiel. Voorts zullen moeten worden aangeschaft 2 instructievliegtuigen. De uitbreiding van personeel moet gelijken tred houden met de uitbreiding van het mate rieel. Dienovereenkomstig worden gelden aan gevraagd ten einde de organisatie van de lucht- vaortofdeeling uit te breiden met 4 officieren, 2 sergeanten en 32 korporaals en manschappen. De in 1913 begonnen werkzaamheden van de commission tot voorbereiding van de verple ging der burgerbevolking in de Stelling van Amsterdam en van de approviandeering dier stelling zullen in 1914 worden voortgezet op de wijze als is aangegeven door de Staatscommis sie, ingesteld bij Koninklijk Besluit van 23 No vember 1905 No. 53, met behulp van plaatselijke commission, enz. Waar het hier in hoofdzaak de levensbelangen van de burgerbevolking on der de verschrikkingen van een beleg betreft, heeft het Departement van Binnenlandsche Za ken zich bereid verklaard de helft van de kos ten dezer voorbereiding voor zijne rekening te nemen. In verband met gedane toezeggingen is op de onderwerpelijke begrooting rekening gehouden met de invoering van een nieuw jaorweddenstel- sel voor verschillende categorieën van militai ren, die met bijzondere werkzaamheden zijn be last of eene bijzondere betrekking hebben, en die met den naam „non-combattanten" zouden kunnen worden aangeduid. Voorts worden mede de vereischte gelden aan gevraagd voor de invoering van een jaarwed- denstelsel, gepaard met eene Herziening der in komsten vanopperschippers, sergeanten-schip per, korporaals-schipper, korporaals-stoker en sergeanten-majoorrvuurwerker, welke catego rieën van militairen feitelijk behooren tot de militairen in den troep en dus niet met den naam „non-combattanten" kunnen worden aangeduid, doch wier financieele positie mede herziening behoeft. Naar gelijke beginselen is gehandeld ten aanzien van de militaire apothekersbedienden, het hospitaalpersoneel en het personeel bij de verplegingsinrichtingen. Bij de vaststelling der jaarwedden heeft de bedoeling voorgezeten, zooveel mogelijk aan sluiting te verkrijgen bij de regeling der positie van de combattante militairen. In verband met de aanhangige plannen tot herziening van de standpensioenen voor de mili tairen beneden den rang van ollider (combat tanten zoowel als non-combattanten), Is een voorstel tot wijziging van de „Pensioenwet voor de landmacht 1902" in bewerking. De gewijzigde regeling zal eene stijging der uitgaven ten gevolge hebben van totaal f 139,891. Hierbij is aangenomen, dat de nieuwe regeling op den lsten Juli 1914 zal aanvangen, zoodat genoemd cijfer de verhooging over een half jaar betreft. Voorgesteld wordt eene verbetering en reor ganisatie van den geneeskundigen dienst en positieverbetering van de officieren van gezond heid. De nu voorgestelde traktementsregeling is als volgt Officieren van gezondheid i der 2de klasse bij aanstelling f 2000 na 4 jaren dienst - 2599 der 1ste kl. bij aonst. (8 dienstjaren) M 3900 na 5 jaren dienst in dezen rang - 3500 Dirigeerende officieren van gezondheid der 3de klasse (majoor) f 4900 der 2de klasse (luitenant-kolonel) - 4o00 der 1ste klasse (kolonel) M 3900 inspecteur r 3500 Bij toepassing van het voienstèande stelsel zouden de totale kosten van het organieke korps officieren van gezondheid, gerekend over het dienstjaar 1914, vermeerderen met f 50,775. Het ligt niet in de bedoeling om, wanneer de voorgestelde traktementsregeling mocht tot stand komen, ook nog de premie ad f 5000 toe te ken nen, die gegeven werd aan burgerartsen die officier van gezondheid wenschen te worden. Het ligt in het voornemen, bij elk der 24 regi menten infanterie een mitrailleurpeloton en bij elk der 4 regimenten huzaren eene mitrailleuse- sectie in tc deelen, die stepds in onmiddellijk verband met die troepen zullen moeten werken. Ingevolge den thans bestaanden toestand wordt het voorbereidend onderwijs voor toela ting tot den hoofdcursus gegeven aan vier cur sussen, gevestigd te Kampen, Amersfoort, Breda en Arnhem. De Minister Colijn achtte het, zowel met het oog op benerking van het aan die cursussen verbonden onderwijzend personeel, als ter be sparing van kosten wenschelijk, die cursussen te vereenigen tot één cursus, waar alle adspi- ranten voor den Hoofdcursus het voorbereidend onderwijs kunnen ontvangen. Om de aangegeven redenen wenscht de Mi nister het voorstel ven zün ambtsvoorganger te handhaven onder opmerking nochtans dat hij zich ten deze vrijheid voorbehoudt met het oog op het te verwachten rapport van de staatscom missie in zake de reorganisatie van het militair onderwijs bij de landmacht. Het ligt voorshands in het voornemen, den nieuwen toestand te doen ingaan op 1 October 1914. De vereenigde cursus wordt te Kampen ge vestigd. Voor de cavalerie wordt noodig geacht een aanvulling van 374 paarden. Voor de artillerie bedraagt de aanvulling 99 paarden. Ten einde te bevorderen dat de onderofficie ren, uit de militie afkomstig, na hun verplicht verblijf onder de wapenen nog gedurende eenige jaren (ten minste twee) vrijwillig in actieven militairen dienst blijven, zou hun in uitzicht moeten worden gesteld het toekennen van eene eenigszins belangrijke dienstpremie bij hun te rugkeer in de burgermaatschappij. Het bedrag dier premie zou, wanneer in het gebied 5 jaren werd nagediend, op f ÓX) zijn te stellen. Om belanghebbenden reeds dadelijk eenig reëel ge not van die premie te geven, zou in mindering van de totaalsom aan hen bij vooruitbetaling f 190 zijn in mindering toe te kennen op het oogenblik waarop zij de verbintenis hebben aangegaan. Wordt na de eerste 2 jaren die proefjaren zijn de verbintenis niet met 3 jaren verlengd, dan behouden zij deze f 100, doch zullen zij geen nadere uitkeering ontvangen. Gaan zij wat niet uitgesloten is na 5 jaren voorgoed bij het vrijwillige kader over, dan blijft de nadere uitkeering van f 500 achterwege. Dezen maatregel voorloopig beperkende tot het wapen der Infanterie en wel tot een aantal van 60 sergeanten, zou deswege voor 1914 noodig zijn f 5000. Tor tegemoetkoming aan de reeds veelvuldig gebleken behoefte aan betere en doelmatiger vervoermiddelen voor zieken in legerplaatsen en sommige garnizoenen, zoomede tot completee ring van do geneeskundige uitrusting van hos pitaalsoldaten en in sommige forten wordt f 23,460 meer aangevraagd. Het ligt in het voornemen om te gaan tot een reorganisatie van de telephoonstations, thans behoorende tot de lichte telephoon en optische brigades van de telegraafafdeelingen van het veldleger. Daartoe wordt f 24„020 uitgetrokken. Voor aanvulling van het artilleriematerieel ls f 403,034 aangevraagd. Voor het eerst wordt f 6000 uitgetrokken voor uitkeeringen aan militairen of gewezen militai ren, welke de minister van oorlog op grond van billijkheid wegens bijzondere omstandigheden, in verband met de uitoefening van den dienst verschuldigd acht. Voor verbetering en uitbreiding der kazernee ring is evenals ten vorigen jare weder een be drag von f 300,000 uitgetrokken, welk bedrag ware te besteden ols volgt t f 65,800 als laatste termijn voor den bouw van de kazerne te Arnhemf 28,900 als laatste termijn voor den bouw yon het kazernement te Apeldoornf 88,000 als laatste termijn voor den bouw van de kazerne te Heerlen; f 8400 als laatste termijn voor den bouw van eene kazerne te Veenwoudcnf 82,100 voor aankoop van grond en den bouw van eene kazerne te Veghel f' 21,000 voor den bouw van eene kazerne te Zevenbergen, en f 39,000 voor aankoop van grond en als 1ste termijn voor den bouw voor kazernes te Heythuizen en te Roosendaal. Voorts is een bedrag van f 118,000 uitgetrok ken voor den aankoop van grond en als 1ste ter mijn voor den bouw van twee kazernes nabij Amsterdam. De totale kosten voor grondaankoop en den noodig geachten kazernebouw nabij Rotterdam, 's-Gravenhage en Amsterdam, worden geraamd op f 390,000. Sedert jaren bestaat te Amersfoort een tekort aan stollingruimte van ongeveer 70 standplaat sen, terwijl ook de rij- en hoefsmidschool zeer noodig uitbreiding behoeft en verschillende on~ derdeelen van het kazernement voor bereden wapens dienen te worden verbeterd. Voorts is uitbreiding van het kazernement noodig om ge volg te geven aan het voornemen het geheele escadron ordonnansen te Amersfoort in garni zoen te brengen. De totale kosten worden ge raamd op f 450,000. De knzerneering van de infanterie en de ves ting-artillerie te Amsterdam vereischt sedert jaren in vele opzichten dringend verbetering. De totale kosten der noodige verbetering wor den geraamd op f 340,000, welke uitgaven ech ter over verschillende jaren kunnen worden ver deeld. Thans wordt aangevraagd f 104,300. Een eerste termijn is uitgetrokken voor het bouwen van een graansilo met meelmolen op een rijksterrein bij de Hembrug. De totale kos ten voor dien bouw worden geraamd op f 785,000. De tegenwoordige veldartillerie-kazerne te 's-Hertogenbosch is zeer slecht, terwijl ter plaatse ruimte ontbreekt om de voor dat garni zoen bestemde mitrailleurafdeeling daar onder te brengen. De minst kostbare oplossing wordt geacht het bouwen van een nieuw kazernement voor twee bataljons infanterie op het fort Isa bella en het bestemmen van de St. Jacobskazerne en de kazerne Groot Tuighuis voor de veld artillerie en de mitrailleurafdeeling. De totale kosten der voor deze oplossing noodige voor zieningen worden geraamd op f 460,000. In verband met de instelling van een verple- gingscommissie, eene militaire gezondheidscom missie, eene commissie voor de drinkwatervoor ziening en eene commissie voor de armenver zorging in de stelling van Amsterdam, is het noodig gebleken voor dit doel over het jaar 1914 een bedrag van f 12,000 te bestemmen. Intrekking van wets ontwerpen. Met machtiging van de Koningin heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken ingetrokken lo. twaalf ontwerpen van wet tot het in over weging nemen van voorstellen van verandering in de Grondwet. (Grondwetsherziening) 2o. wetsontwerp, houdende bepalingen om trent openbare inzamelingen 3o. wetsontwerp, houdende regeling van de positie van vrouwelijke Rijksambtenaren en on derwijzeressen bij het openbaar onderwijs, die in het huwelijk treden, en 4o. wetsontwerp, houdende wijziging van de Gezondheidswet. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 25 Sep tember bevat o.m. de volgende Besluiten: benoemd tot adjudant, respectievelijk van de 2e en 9e infanterie brigade de kapiteins H. Dijkstra van het 13e cn A. v. Lieshout van het 9e infanterie regiment; verleend den persoonlijken 'titel van hoog leeraar aan dr. M. J. v. Uven, leeraar aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- cn Boschbouw- school te "Wageningen; benoemd tot adjunct-directeur bij den dien9t der Posterijen H. Coopmans, thans hoofd commies; ingetrokken de aanwijzing als candidaat Indisch-ambtenaar van A. J. K. Binnendijk, J. J. Wichers en Th. Bodde; bepaald dat met ingang van 1 October de ingenieur bij den Rijkswa'terslaat 3e klasse W. II. Brnikhorst, thans dienstdoende onder de bevelen van den hoofd-ingenieur, direc teur van de 6e directie, standplaats Utrecht, gedurende 9 maanden zal worden belast met den waarnemenden dienst in het 2e arron dissement van de 2c en 3e direction ter zelfde standplaats. De Koningin en de leger-manoeuvces Din&dag heeft liet koninklijk echtpaar weer met aandacht verschüllendje leger verrich tingen in het Oosten van ons land gevolgd, te Enter werd een kampement in ©ogen schouw genomen. Toen de vorstelijke perso nen te Hohten-Bathera aankwamen, ontwik- keiden zich daar juist \toorposten-ge vechten •■ussehen voorua't^ezjortd'en blau,\v$ infanterie en wielrijders der roode partij. De Kor,: gin en de Prins stapten u&t en sloegen met zeei veel belangstelling deze schermutseling gade Tegen half tien kwamen aldaar ook de hul' teiüandsche militaire attachés. Dezen wer den aan de Koningin en den Prins voorge steld. Gisteren nacht hebben de Kononghj en de Prins het tentenkamp bij Hol len bezichtigd en liet werken dier bedde tól de vijandelijke poaiijen behoorende zoeklich ten gad egosiagen. Een gedeelte van den nacht word door do Koningin en den Prins door gebracht in de te Rijssen op dood spoor ge brachte koninklijke salonwagens. Gistermorgen om half acht werden de vij andelijke stellingen bij Rijssen bezocht. Door bót geweervuur en het donderend geraas der kanonnen heen begaven de vorstelijke personen riah naar het voorste gedeelte der gevochtslime. Op oen veldstoeltje rittend, nam H. M. door een veldkijker geruimen tijd de verrichtingen waar. Prins Hendrik nam dc loopgraven in oogenschouw. Tegen half twaalf gingen de Koningin de Prins de aanvallende blauwe fcrtoepen t gemoet De Koningin en de Ugerma- noeuvres. H. M. de Koningin en Z. IC. PL de Prins begaven zich in den afgeloopen naaht ten één uur met gevolg per autoi naar Holten, ten einde de voorposten-opstelling en de bivaks te bezien en vervolgens het zoek licht bij Rijssen. Over Enter en Goor ging de tocht verdoi' naar Markelo en Holten waar verschillende troopengedeelten in oogen schouw werden genomen. Goruimen tijd w.erd vertoefd op de Vrtesenbeng, alwaar de vÓM-artillerie van de tweede -divisie stond opgesteld. Daarna werd vanaf de hoogten ten zuiden van Rijssen de aanval gadegesla gen op de Ingerichte sdliijtnstelhrsg en de werkelijke stelling. Per auto keerde H. M. de Koningin en Z. K. <H. de Prins vervolgens naar het Loc terug. De Engelsche gezant Sir Johnstone is van verlof in het buitenland te 's Gravenhage op zijn post terug. Henri Polak. Naar gemeld wordt hoeft Henri Polak de benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Stalt en-Generaal voor Friesland aangenomen. 'Men meldt hieromtrent evenwel Amsterdam: De geruchten als zou de heer Ilenri Polak zijn benoeming als Eerste Kamerlid hebben aangenomen berusten op een onjuistheid, dtiar de heer Polak ons hedenmiddag mede deelde, wog geen besluit te hebben genomen, en dit besluit eerst in- het begin der volgende weck in heit vooruitzicht is te stellen. Ook het kamerlid de heer Ter Laan. (Den Haag) te als lid der legercommissie te genwoordig bij de militaire manoeuvres In Gelderland en Overijssel ten einde ln de ge>- legenhieid te zijn de voeding en verpleging van de troepen gade te slaan. Een onderscheiding. Op den 50- jarigen gedenkdag van zijn promoHito tot me dicinale doctor is aan dr. Jac. Baart die la; Faille te Leeuwarden de eerepenning der stad Leeuwarden uitgereikt Dr. Leuring herst eld. De toestand van dr. Leuring, spedtoidslt voor huidziekten te 's Gravenhage, die eenige dagen geleden het slachtoffer wend van een automobiel- ongeluk onder de gemeente Essen en Leur, gaat (Kermalte vooruit, dait hij cwp het laatst dezer week of het begin der volgende week; per auto naar den Haag zal kunnen terug- keeren. Hij zal echter nog ndeft terstond de prac- tijk weder kunnen hervatten. Ned. Helcie-MaatschappU* Het tweede deel der excursale had ten doel, den deelnemers met de nieuwe bebosschi'nig te doen ken nils maken. iMjen reed dhartoe naar de tBuunder- kamp, een landgoed, dat het eigendom is van de erven F. M. baron van Lvnden, zifch uit strekt langs de spoorbaan Utrecht—Arnhem tossehen Ede en Wolfheeen, en het makke lijkst' te bereiken is van af de halte Buunder- kamp, die men in den sneltrein even voorbij Ede voorbijvliegt Men bezichtigde hier de aanplanting van grove dennen, voor welke cultuur de bodem uitmuntend geschikt blijkt te zijn. "Wat de Ruunderknmp omvat, kan blty- ken uit het vólgende lijstje: 611569 H. A. naaldhout'bosschen. gemengd met loofhout van 1—20 jaar; 53 8090 H. A. idem van 21 40 jaar; 0 8670 H A. idem ouder dan 40 jaar: 8 5170 TT. A. loofhout, al dan niet gemengd met naaldhout, van 1—20 jaar; 12.1900 H. A'. idem van 2110 jaar; 9 7620 H. A. hakhout; 1 8620 H. A. kweel:-rij0 3600 H. A. bouw land 2 3610 H. A. gebouwen, erven, tuinen; 4.2999 H. A. grond in ontginning en herbe- bosschhig; woeste grond, onbebosehte ter reinen enz. 18.4375 PI. A. Plet loofhout groeit dooreengenomen hier Beter dan de grove den: de jonge dennebosschen echter groeien goed, ze ziin aangelegd na een gron Ibewer- lcing ter diepte van 40 c.M., de oudere bos- sch'èn staan op onbewerkt en of oppeiwlakkig bewerkten grond. Aan loofhout komen op de Buunderkamp inzoruterheid eik Amerikaan- sche elk. beuk, lijsterbes en acac'a voor. Voor dezen aanleg werd de grond bewerkt tot op een diepte van ongeveer 80 c.M. Na de lunch, die in hel hotel Wolfhezen werd gebruikt, reed liet gezelschap over den Italiaanschen weg en het kasteel de Door- werllh, dus midden d'oor de magnifieke hoog ten en laagten van deze hoscfbrijlke streek naar de modelboerderij „Het Huis tor Aar aan den Rijn. De model boerderij Het Huls ter Aa" heeft, zooals men weet, ten doel aan haar afnemers zuivere, niet verontreinigde, rauwe melk- té leveren. Zij heeft dit doel weten te bereiken door voor de melk winning uitsluitend gezon de koeien te geBririken. door ln het bedrijf de stiptste reinheid in acht te nemen, het pro duct dagelijks te doen onderzoeken en het personeel onder geregeld geneeskundig to** richt te stellen. Voordat de koeien in de meEkstafien komen, worden ze in een afzonderlijk vertrek geschd* ren, en na dien tijd iederen morgen geros kamd, geborsteld enz. De koelen staan ook iö

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2