BINNENLAND. f Fransch-Spaansch bondgenootschap. Naar (aanleiding van een artikel van generaal Luque, den Spaanschen miniMer van oorlog, tyaarin dexe zulk een bondgenootschap be pleitte^ schrijft de Radicali „Wanneer generaal Luque voorstelt dat de Vijanden van het eene land ook de vijanden Van het andere zullen zijn, dan levert Spanje ons veel meer vijanden dan liet van ons ont vangt. Wij hebben reeds 80.000 man in Marokko slaan. Wij hebben daar overvloedig tiet bloed onzer soldaten en het geld onzer belastingbetalers ten offer gebracht. Zullen Vvij nu, om Spanje het herstel van den vrede to. zijjie bezittingen te vergemalokeHjkenons leger cn onze schatkist voor nieuwe aderla tingen beschikbaar moeten «bellen? Welke schadeloosstelling biedt men ons overigens In ruil voor onze opofferingen aan? Over dit punt zwijgt generaal Luque. Dit dient noodig te worden opgehelderd." Madrid, 1 Oct Op hot congres voor in ternationaal redht heeft de heer Climet eeno ï*edevoering gehouden, waarin hij zijn leed wezen erover te kennen gaf, dat de uitvoering der Vonnissen van het Hof van Arbitrage te Den Haag niet verplichtend gesteld is. Hij wees op de noodzakelijkheid dat men meer volgens billijkheid, dan volgens recht oor deelt. Het congres keurde voorloopig het ohtwerp goed, dat strekt tot unificatie van d« bepalingen van New-York en Antwerpen, Welke de kwestre der averij regelen. Zweden. Stockholm, 2 Oct. Koning Gustaaf, die tegenwoordig op het slot Sliabersjoe in Schot land verblijft houdt, is dezer dagen ziek ge worden. Een heden uitgegeven bulletin meldt: De Koning leed sedert de op hem ie Februari 1911 verrichte darmoperatie herhaaldelijk aan pijnen in de buikstreek. Daar deze ongesteld»- beid, die de laatste weken wat gezakt was, de laatste dagen aanmerkelijk is toegenomen, lieden wij den Koning om rich onder spe ciale behandeling te stellen op het slot Drottningholm. Het is noodig dat de Koning den eersten tijd het bed zal houden. Voor loopig moet de Koning zich van alle regee- ringsaangelegenheden onthouden. De tempe ratuur des Ivonings is normaal. Zijn toestand geeft tot geen bezorgdheid aanleiding. Portugal. Prinses Auguste Vicloria, gemalin van den ©x-koning van Portugal, bevindt rich nog steeds in het ziekenhuis te München. Daar is over haar toestond het volgende medische bericht uitgegeven. De Koningin van Portugal werd op 18 Sep tember ongesteld, met koorts en gastrische symptomen. De ziekte is door darmbaoteriön veroorzaakt welke ook het rechternierbek- ken hebben aangetast. Er bestaat goede kans dait de patiënte binnen kortten tijd her stellen zal. Koning Manuel heeft ©veneens in het ziekenhuis zijn intrek genomen. Oostenrijk-Hongarüe. Weenen, 2 Oct. Pasjitaj is hedenavond bier aangekomen. Rusland. Petersburg, 2 Oct De nieuwe Bul- ga ars che gezant generaal Dimitrieff is hier aangekomen. Bij een onderhoud met een vertegenwoordiger yah het Petersburgsche telegraaf agentschap zeide de generaal, dat hij zijne benoeming toeschreef aan den wensch der Bulgaarsche regcering om de wrijving, welke den laatsten tijd was ontstaan tus schen Rusland en Bulgarije en uitsluitend op misverstanden berustte, uit den weg te rui men. De vriendschap tusschen Rusland en Bulgarije zal thans, evenals vroeger, onwrik baar zijn. Bulearilë. Sofia, 2 October. De censuur is opge heven ,maar de staat van beleg duurt voort Servië. De Skocpstjina zal weldra bijeenkomen en daarbij vermoedelijk ook gewichtige finarv- rieelc kwesties te behandelen krijgen. De Parijsche banken, welke Servië voorloopig een voorschot van 125 millioen francs beloofd hadden, schijnen met het oog op tic onlusten aan de grenzen bezwaren te maken. Blijkens officieele gegevens waren dit jaar de inkom sten over het tijdvak van 1 Januari tot 31 Aug. 15 millioen francs minder dan in dezelfde tijdsruimte van het vorige jaar, wat heel goed •aan te nemen, doch zeer onaangenaam is voor den Servischen minister van financiën, die zich spoedig opnieuw voor groote uitgaven zal geplaatst zien. Men spreekt zelfs van zijn aftreden. Ten aanzien van het moratorium verluidt dat dit met het oog op de hernieuwde mobilisatie tot het einde des jaars verlengd zal worden. In militaire kringen wordt aan den minister van financiën verweten, dat hij de schuld draagt van de jongste gebeurtenis sen aan de Albaneesche grens, omdat hij aan de financieele eischen van het legerbestuur geen gevolg heeft gegeven. De zondebokI Marokko. Tanger, 1 Oct Men meldt uit Saffi, dat de Sultan gisteren hier in het kamp ver toefde. Commandant Schultz stelde hem den staf van het legerkorps, de consuls en de christelijke Fr arische ambtenaren voor. De Sultan onderhield zich langdurig met den commandant Heden avond ontving Moeley Joessoef de vreemde consuls en notabelen der stad. De laatsten brachten geschenken aan. De consul onderhield zich vervolgens met Benomar, pacha der stad. Parqs, 2 Oct. De pers publiceert een te legram uit Marrakesj van 1 October, waarin wordt gezegd, dat Hai of Moeiz pasja uit Ta- roedent stormenderhand de stad Tioet nam, gelegen op een 20 KjM. afstnnds van Taroe- dent. De broeder van El I-Iiba werd door de aanvallers gevangen genomen. De verliezen van den vdjand zijn zeer belangrijk. Men meldt dat er 20 dood en cn tal van gewonden rijn. De opstandelingen gingen op de vlucht De troepen van de Mnghzcn leden slechts onbe- teefcënende verliezen. China. Parijs, 2 Oct. De nieuwe Chineesche minister-president heeft aan een corespon dent van den Temps te Peking verklaard, dat v* ministerie een politiek van bezuiniging )al volgen, vooral door naar huis zenden van jde troepen, die gedurende de eerste omwen teling werden onder de wapenen geroepen. Dit te noodzakelijk voor de verzekering van de rust en zal de gelegenheid geven tot eene serieuze industrieele exploitatie van China, dat daarbij rekent op de hulp van Frankrijk. New-York, 1 Oct. Een man genaamd Davis, alias Odonnel, is gearresteerd, beschul digd de spoorwegbrug bij Mount Vernon in den staat New-York op 3 September 1911 te hebben opgeblazen. Volgens den politiebeamb te, die de ah*estaties uitvoerde, legde Davis een bekentenis af, waaruit blijkt dat in de zaak verscheidene leiders van den arbeiders bond zijn betrokken. Deze zaak söliijnt even opzienbarend tc zullen worden als die van de arbeidersleiders m 1912 in verband met de dynamietaanslagen in de westelijke staten, waarvan de ernstigste was die op het gobonw van het nieuwsblad de Los Angeles Times. Indianapolis, 2 October. Harry Cones, secretaris-penningmeester van de Structural Ironworkers Union, is gearres teerd, beschuldigd van samenzwering. Men verneemt, dat hij is betrokken bij de beken tenis van Davis te New-York. Hij werd ge arresteerd op de klacht van een particulier delbectieve, die Cones beschuldigde van sa menzwering met vijftig andere metaalwer kers, teneinde dynamiet te vervoeren om be zittingen van de American Bridge Company te vernielen. Door den dislricts-procureur is een lijst gepubliceerd met een dozijn dyna miet- en andere soortgelijke aanslagen, wel ke, naar men beweert, overeenstemmen met Davis* bekentenissen. Diens onthullingen moe ten opheldering geven in vele geheimzinnige aanslagen van de laatste jaren. Renter's bureau te Londen verneemt oit goede bron dat het onjuist Is dat Japan voornemns zou zijn China te gaan inpalmen, gelijk dc Pdkinsehc berichtgever der Daily Telegraph het voorstelde. De geruchten om trent eene vermeerdering der Japansche strijdkrachten te Hankan en de landing van Japansche troepen in Nanking missen allen grond. Slechts 200 matrozen zijn in Nanking geland, teneinde daar dc Japansche neder zetting te bewaken. De Japansche oorlog schepen zullen Nanking verlaten, zoodra de orde er weer hersteld is. Volgens de laatste berichten kan het incident te Nanking als geëindigd beschouwd worden daar China, al le eischen van Japan, mdt inbegrip der ont heffing van generaal Tsjangsun heeft inge willigd. Japan Uït Tokio wordt gemeld dat het derde protest der Japansche regoering tegen de Amerikaansche landverhuizers wet, naar de Vercenlgde Staten is afgezonden. De tekst daarvan wordt niet openbaar gemaakt, doch men verneemt dat de Japansche voorwaar den ©en nieuw verdrag tusschen de heide landen noodig zullen maken. In Japan ver wacht men dat de Vereenigde Statw* de Japansche voorwaarden zullen aannemen. Mexico. Uit El Paso in Mexico wordt gemeld dat op eene conferentie in Hermosdlki, de hoofd stad van den Mexicaansoherr staat Sonora, besloten is dat de vijf noordelijke staten van Mexico (Sonora, ChihuahuaGooihuila, Sino- kna en Durango) zich van de bondsregee- ring zullen afscheiden en een eigen staten bond zullen grondvesten. Allerlei. Echtscheidingen schijnen in Frankrijk soms heel stilletjes in hun werk te gaan. Het geval van het jonge vrouwtje te Parijs, dat op een goeden morgen van een advocaat de tijding kreeg, dat zij van haar man geschei den was, ofschoon zij van een proces daar omtrent niets gemerkt had, staat niet meer alleen. Volgens het Journal is te Avignon een win kelier op gelijke wijze door zijn vrouw ver rast. Het echtpaar leefde den laatsten tijd in ongenoegen, omdat de inrichten over de op voeding van een dochtertje zeer uiteenlie pen. Dc vrouw vroeg buiten weten van haar man daarop echtscheiding aan en verkreeg die ook, ofschoon haar man van het proces volkomen ontkundig was gebleven. Hij heeft nu revisie van deze zonderlinge procedure aangevraagd. Moskou, 2 October. De trambeainb- tcn hobben hedenmorgen het werk gestaakt Het verkeer staat stil. Bakoe, 2 October. De arbeiders aan de Nobelwerke hebben den arbeid hen-at. CerBere, 2 Oct Hot onderzoek is he dennacht met bizonder succes bekroond. Te gen middernacht worden vijf lijken gevonden. De gestalten waren in een hoek ineengehurkt en stijf in elkaar gestrengeld. Twee vrouwen en drie kinderen waren afschuwelijk ver koold. Dertig dooden moeten begraven wor den. Men mist nog het lijk van een vrouw; deze is waarschijnlijk door de overstrooming naar zee meegevoerd. Gisterenochtend ontspoordde bij Bonn dc uit twee wagens bestaand© sneltrein dei- Rij n oe verba an, wijl de machinist met grooter snelheid dan voorgeschreven is een bocht van 58 Meter middellijn nam. De beide wagens vielen om. Een reiziger is dood, een twaalf tal personen zijn gekwetst. De doode was de hospitaalinspeoteur Kevel, die te Bonn zijn ambt zou gaan aanvaarden. Onder de zwaar- gekwetsten vinden wij den naam van een student te Bonn, die Van Dorp heet Madrid, 2 Oct Een posttrein, gaande van Miranda naar Bilbao, is in botsing geko men met een goederentrein bij Miranda. Het aantal dooden bedraagt 4 en dat der gewon den 23. Konstantinopel, 2 Oct. Aan de spoorwegen heeft het onweer weinig schade aangericht. Men zegt dat het aantal verdron kenen in de voorsteden aan den Gouden Hoorn en den Bosporus 20 0 bedraagt. Konstantinopel. 2 Oct. Een ontplof fing in den grooten Bagtsche-tunnel op het nieuwe traject van den Bagdadspoorweg heeft talrijke offers geëischt, gelijk thans, au het opruimingswerk is geëindigd, is geble ken. Men vond 22 lijlken van arbeiders, ter wijl er 11 .gewond rijn. De materleele schade is onbelangrijk. Het bouwwerk op de plaats des onheil» is hervat. Er is een onderzoek ia- gesteld naar de oorzaken van het ongeluk. Boekarest, 2 Oct. In 188 gemeenten des lands hebben rich tot dusver 1159 gevallen van cholera voorgedaan, waarvan 76 met doodelijken afloop. Panama, 2 October. Een ernstige aardbeving heeft gisteren avond hier plaats gehad. Er werden twee schokken gevoeld, waarvan de tweede tien seconden duurde. De bevolking is door een paniek bevangen. Er Is geen ernstig verlies te betreuren, ter wijl aan het Panama-kanaal geenerlei schade Is veroorzaakt. De Staatscourant van Vrijdag 3 October bevat o. m. de volgende Kon. besluiten: benoemd bij waarborg en belasting van goud- en zilverwerken tot essayeur te Leeu warden J. Lucassen, thans commies te 's Gra venhage benoemd tot commies te 's Gravenhage S. A. E. v. Lier, thans commies te Amsterdam benoemd tot commies te Amsterdam P. H. A. Gopp, thans tijldolijk commies te 's Gra venhage eervol gepensioneerd op aanvrage de kapi teins P. J. P. v. d. Stuer en M. J. Loijen, bei den op non-activitedt, eerstgenoemde van de genie, laatstgenoemde van de artillerie, en rijn benoemd tot reserve-kapitein onder scheid endrijlk bij de genietroepen en bij het le regiment veld-artillerie benoemd bij het 3e regiment veld-artillerie tot le luitenant de 2e luitenant G. Orel, van het korps; overgeplaatst bij het 2e regiment veld-ar tillerie de kapitein J. F. B. Kalff, van den generalen staf, adjunct-chef bij den staf der le divisie; overgeplaatst bij den generalen staf de ka pitein K. A. Pfeitfer, van den staf der artil lerie, werkzaam onder de bevelen van den chef van den gcneralen staf; benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Leiden mr. J. J. Neuman de Loos, thans te Bredabij het kantongerecht te Breda jhr. mr. C. G. A. van Asch van Wijck, thans te Leiden; benoemd tot expert bij de scheepvaart-in spectie in het 2e dlstrTcf L. de Boer, te Vlaar- dingen benoemd van 1 October 1913 tot 1 October 1914 tot 1 eeraar aan de Rijles Hoogere Bur gerschool te Leeuwarden M .T. Veenstra, W. Rroersma en A. C. Nubé, allen te Leeuwar den benoemd tot adjunct-inspecteur bij de pos terijen en telegrafie te Amsterdam P. Le grand, commies der telegrafie le klasse; op verzoek eervol ontslagen W. L. Hamel, bode bij de directie der Rijkspostspaarbank. II. M. de Koningin-Moeder is voorne mens tegen de helft van deze maand een kor ten tijd in het buitenland te verblijven, ver moedelijk in -het noordelijk deel van Italië. II. M. is tevens van plan om, alvorens naar 's Gravenhage terug te keeren, vanaf begin November nog eenigen tijd bij de Kon. familie op het Loo door te brengen. Z. K. H. de Prins zal in den vroegen ochtend van den 5den dezer uit Mecklenburg op het Loo terugkeeren. Met dien datum zal de nieuw benoemde adjudant van den Prins, de kapitein der in fanterie A. Ruys, laatstelijk van het regiment grenadiers cn Jagers, dienst doen bij Z.K. H. De vorstin van Bentheina, die gedurende een week de gast is geweest van de Koningin- Moeder, verliet hedenmorgen 10 uur het paleis te Socstdijk om naar Duitschland te rug te keeren. De Koningin-Moeder en de hertogin van Albany deden hun zuster per rijtuig uitgeleide lot Amersfoort. Jhr. mr. de Mareesvan Swinde- ren. Naar wij met zekerheid vernemen, heeft jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, de afgetreden minister van Buitenlandsche za ken, zijne benoeming tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van Neder land te Londen reeds ontvangen en zal die benoeming morgenavond in de Staatscourant worden bekend gemaakt. Ilr. Ms. gezant le Constantinopel, jhr. mr. Van der Does de Willebois, is terugge keerd op zijn post, die gedurende zijn afwe zigheid tijdelijk beheerd werd als zaakgelas tigde door baron Van Asbeck, gezantschaps- raad le Parijs. Sedert het vertrek van den gezant te Washington, jhr. Loudon, thans minister van bultenl. zaken, is de gezantschapssecretaris aldaar, mr. Schmolck, tijdelijk zaakgelastig de. Dr. Henry van Dijke, de nieuw benoem de Noord-Amerikaansche gezant te 's Graven- hage, zal Maandagavond a.s. op zijn post aan komen cn het gebouw der Amerikaansche le gatie in het L. Voorhout betrekken. Ilij zal zich tevens laten accredfteeren als gezant der Unie bij dc Groothertogin van Luxem burg. De Japansche gezant te *s Gravenhage. Aimaro Sato, heeft "Woensdag, na afwezigheid van bijna 1 jaar in zijn vaderland doorge bracht. de leiding van de legatie herval In hotel des Irides heeft intrek genomen baron Schmidthals, nieuwbenoemd secretaris bij de Duitsche legatie te 's Gravenhage. De consul der Nederlanden te Newchwang (China), de heer F. D. Farmer, is overleden. De waarneming van het oonsulaat is opge dragen aan den broeder van wijlen den titu laris. Socialis t-w ethoudcr. Volgens De Tel. zouden eenlge liberale raadsleden tc Amsterdam voornemens zijn in de raadsver gadering op uitbreiding van het aantal wet houders aan te dringen, om zoodoende den heer Wibaut in het college van B. en W. te brengen of, in ieder geval, de soc.-dcra. fractie voor het dilemma te stellen in zake het aanvaarden der verantwoordelijkheid wanneer de liberalen hun riem op een socv- democraat voor het wethouderschap uitbren gen. Naar men verneemt is de kapitein ter zee Hoog, thans chef van het bureau betref fende den marine-staf aan het Deoartement van marine, benoemd om te worden belast met het bevel over het wachtschip te Nieu- wediep. Een nieuwe uniform. Volgens de „Avondpost", heeft de Indische legercom mandant, generaal Van Daalen, worstellen ingediend, betreffende een nieuwe uniform. Beoogd wordt den helmhoed weer in te voeren voor de officieren en dezen dan voor groot tenue te voorzien van ©en afhangende veerenbos in den geest der Eng. Ind. uni form. De veld-tenne zal voortaan worden de voorstellen aangenomen van serge zijn, terwijl de onderofficieren, die nu in soldaten- stof gekleed gaan, kamgaren zullen krijgen. Wat den generalen staf betreft, zullen de armversiëringen gewijzigd en verfraaid wor den Militairen en Coöp. Vereen 1- g ln gen. De aanschrijving van 14 Februari 1899, betreffende landsdienaren als bestuurs lid van coöperatieve vereend gingen, is inge trokken, waardoor het in den vervolge aan militairen niet meer verboden is bestuurs functies te vervullen bij ooöperaiieve vereeni- gingen. In verband daarmede heeft de Minister van Oorlog de autoriteiten der Landmacht ver zocht nauwgezet toe te zien, dat de dienst door het eventueel vervullen van dergelijke functies geen schade ondervindt en, zoo dit het geval mocht zijn, hem daarvan kennis te geven, aangezien de Minister zich het recht voorbehoudt, alsdan de verdere vervulling van zoodanige functie te verbieden. Tevens verzoekt de Minister ook daarop te willen letten, dat militairen in genoemde functies gccnc werkzaamheden mogen ver richten, welke hen rechtstreeks met het pu bliek ln aanraking brongen of waarbij han delingen in het openbaar vereischt worden. Officiersweduwen. Blijkens de 98e jaarlijksche rekening en verantwoording van dc directie der Weduwen- en Weezenkas voor de officieren van de Landmacht, bedroeg op 1 Januari 1912 het getal der weduwen 614, hetwelk in het jaar 1912 is vermeerderd met 33, te zamen 647. Daarentegen zijn overleden 25 weduwen en hertrouwd 4, te szamen 29 weduwen, waardoor op 1 Jan. 1913 het getal gepensionneerde weduwen bedroeg 618. Ter burgerlijke terechtzitting aan het gerechtshof te 's-Gravenhage werd gistren als substituut-officier van Justitie bij de arron dissementsrechtbank te dezer stede beëedigd mr. J. II. Hanegraaff. Afscheid mr. A. Tak. Na dc zitting van het gerechtshof te 's Hertogen bosch nam de vice-president van het hof, mr. A. baron van Sttyrum, namens de leden van het hof, met een waardeerend woord af-, scheid van den advocaat-generaal bij dit hof mr. A. Tak. die voor het laatst in deze lune tte de zitting van genoemd hof bijwoonde, om daarna rijn ambt als advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden te aan vaarden. Mr. Tak dankte voor de hartelijke woor den van den vice-president en nam daarna afscheid van de leden van het hof, alsmede van den aanwezigen president, mr. L. van Meeuwen, den griffier jhr. mr. De Kuyper en den raadsheer mr. Wesseling. Alphabetische aanbeveling voor kanton rechter te Zutphen: Mr. R. F. C. H. baron Bentmek van Schoon beten, mr. P. Wildervanck de Blécourt en mr. A. Oudegeest, allen kantonrechter, respectie velijk te Meppel, Doesburg en Schoonhoven. D r. Vermeulen. De toestand van het lid van de Eerste Kamer dr. Vermeulen, te Rijswijk, blijft hoogst ernstig. De nacht was echter rustig. - V r ij z.-D em. Kiesvereen. te 's G r a- v e n h a g e. A.s. Woensdagavond houdt de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereenigüng te 's Gravenhage een algemeene vergadering, waarin aan de orde komt een voorstel tot royement van drie leden. Naar men verneemt, zijn deze leden de heeren mr. Wolterbeek Muller, Dijkman en Pruis, die mede-ooiderteekend hadden een ad vertentie ter aanbeveling van de candidatuur van den heer Ten Bosch in district I te 's Gra venhage, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, tijdens de algemeene verkiezingen, terwijl candidaat der kiesvereeniging was de heer E. Deen. Het afscheidsdiner op de F.. N. T. O. S. Aan het afscheidsdiner, dat Woensdagavond op de ENTOS in het Restau rant Zomerdijk Bussink plaats vond, waren alle comités genoodigd, welke door het organiseeren van tentoonstellingen, congres sen enz. hadden samengewerkt tot de viering van Necrlands Onafhankelijkheid gedurende den loop van dit jaar. Aan dc tafel, die keu rig met roode dahlia's was gesierd en waar aan ruim 80 personen aanzaten, werd als president van het centrale comité van het Plan 1913 door jhr. C. F. van dc Poll te Haarlem bij den aanvang een dronk ingesteld op H. M. de Koningin en H. K. II. den Prins en Prinses, terwijl hij voorts mededeeling deed, dat een telegram van hulde aan H. M. z»u worden verzonden. Met een „leve de Koningin", gevolgd door een driewerf hoera werd daarna het liner ingezet. De verschillende speeches werden eerst na afloop van het diner gehouden. Het was jhr. Van de Poll, die alsdan het eerst het woord voerde. Spr. wees er op, dat bij de centrale commissie vooral ook had voorgezeten het doel om het vreemdelingenverkeer te bevor deren. Voorts meende Spr. te mogen conclu- decren, dal geen enkele commissie uitgezon derd, allen mogen tevreden zijn met hert ver kregen resultaat van dit jaar, niettegenstaan de de vele ongunstige auspiciën, waaronder dit jaar werd ingezet. Spreker dankte allen, de regeering, de peis enz. yoor den zeer ge- waardeerden steun Dr. Mia Boissevain voerde daarna als pre sidente van „De Vrouw 1813—1913" het woord. Zij stelde een dronk in op de voorzit ters van ENTOS en IGTA. De volgende spreker was mr. Everwijn, chef van de afdeeling Handel van het depar tement van Landbouw, N^erheid en Han del, die met genoegen er op wees, dat liet Plan 1913 hij alle commissies op een buiten gewoon succes mocht bogen. Reden waarom Spr. een dronk ftistelde op jhr. Van de Po& den voorzitter van Plan 1913. Mr. II. Smeenge voerde als president va» ENTOS het woord en herinnerde o. a. aan Minister Talma's woorden, dat een tentoon stelling moest zijn een school voor het land. Die gedachte heeft ook bij Spr. voorgezeten, toen hij tot voorzitter van ENTOS werd ge kozen. Dit jaar, aldus Spr. is in dien zin voor Nederland van groot nut geweest. Met eem dronk op den secretaris van Plan 1913, den heer De Clercq, besloot mr. Smeenge. Nog werd o. a. het woord gevoerd door den heer Plemp van Duiveland, die danktt voor dc hulde aan de pers gebrach/t. J)e Vrouw". De tentoonstelling „De Vrouw'' is Dinsdag gesloten. Des namiddags werd op het tentoonstellingsterrein een feest cantate uitgevoerd onder leiding van mcj. Kuyper, mevr. Rika Hopper sprak don pro loog. De taal was.... Duitsch. Toen de tentoonstelling te 5 uur voor 't pu bliek gesloten was, vereenigdien zich do leden van het ten/toonstellimgsbestuur met de sub commissieleden en genoodigden aan een feest maal in het restaurant ..Zomerdijk Bussink' waar door tal van dames toespraken werden gehouden, o.a. door dr. Mia Boissevain, die geloofde, dat het tentoortstellingswerk zijn nut in Nederland heeft gesticht; zij was er van overtuigd, dat de samenwerking van zoo vele vrouwen van zoo verschillende richting in het jaar 1913 zijn sporen zal nalaten; de invloed, ontstaan door die harmonische sa menwerking, zal zeker ln de toekomst ten goede komen aan de vrouwenbeweging in Nederland. Na den maaltijd werd in de con gres *a.-.l, een revue opgevoerd, waarin het wrl en wee der tentoonstelling werd bezongen en uitge beeld. De avond werd besloten met een vuur werk. aangeboden door den heer en mevr van Eeghen-Boissevain, en net een dansje. Dc begrooting van een 20Q.0J0 betalende bezoekers is ongeveer bereikt; met de vrij kaarten mee is de tentoonstelling door plm 300.000 personen bezocht De Tribune. Het orgaan der Soc.- Dem. Partij „De Tribune", tot dusverre week blad, verschijnt sedert Woensdag twee maal per week. Bebouwing van den Dam. Men meldt ons uit Amsterdam. In een gisteren avond gehouden vergadering van de leden van het co-llege „Zeemanshoop" werd met 58 tegen 25 stemmen besloten het gebouw op den Dam aan de firma Peek en Gloppenburg voor f 275,000 te verkoopen. Deze firma is voornemens aid «nar een nieuw gebouw op te richten, voor welk doeleinde zij wellicht ook het blok-Hajenius zal aankoopen. Ontsmettingschip Alkmaar. Het aan de quarantaine-Inrichting te Hoek van Holland liggende oude oorlogsschip Alk maar, dat de laaJtste jaren als onlsmetting- schip dienst deed, is thans huiten dienst ge steld en aan de heeren Oudkerk en Van Praag te Den Helder verkocht om te worden ge sloopt Het schip is door de sleepboot Cjxdop daar heen gesleept. Naar de Sch. Ct verneemt, is de toe- gang tot de gemeente Schiedam geweigerd aan een schip, geladen met cacaoboonen, af komstig uit de verbrande pakhuizen van het Blauwhoedenveem te Amsterdam, die te Schie dam gedroogd zouden moeten worden De weigering is geschied op advies van de ge zondheidscommissie. Een spoorreisjevoor 5 cent. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft se dert eenigen tijd een verandering in het stel sel van haar perronkaarten gebracht Men geeft zijn perronkaartje niet meer af, men moet hot laten knippen aLs een gewoon spoorwogkaartje, en hij het verlaten van het perron dient het als contróle-merk. Van deze nieuwe mandor wordt inlusschen misbruik gemaakt. Wij vernamen er een paar staaltjes van. Er zijn menschen, die op een perronkaartje een aardig spoorreisje hebben gemaakt. Zij reisden laten we zeggen, tus schen Ledden en Den Haag voor het bedrog rijn noodig twee personen en twee stations. En liefst maakt men dan gebruik van een sneltrein. De manoeuvre geschiedt op de vol gende wijze. De eene reiziger neemt te Lei' den een perronkaartje. de tweede een in Den Haag. De man van Leiden reist het eerst en ontmoet op het Haagsche station rijm mede plichtige. Zij wisselen hun perron kaartjes om; de man aft Leiden komt met het Haag sche heel gemakkelijk door de contróle daar de andere neemt den trein naar Leiden pn maakt daar op de/elfde wltze van het Leid- sch° perronkaartje van zijn kameraad ge bruik. Er moet van deze wijze ora goedkoop te reizen vrij wat gebruik worden gemaakt, naar we vernamen vooral door marktbezoe ken, kleine zakenmenscben. enz. Als men een sneltrein neemt, die aan een tusschen- station niet of daar maar een paar minuten ophoudt, is de risico om gesnapt te worden zeer gering en het zou wel een grooten on geluksvogel kunnen overkomen dat hij in een coupé stapte, waarin toevallig een conduc teur plaats nam, die onderweg even de kaar tles komt knippen. Natuurlijk neemt zoo*n blinde passagier niet in een doorloopend rij tuig plaats. Aan beginstattons kan men deze praktijk niet uitvoeren, omdat daar de kaar tjes veetal gelcnipt worden, vóór het ver trek van den trein. (N. v. N.1 Conflict in de bouwbedrijven De gecontracteerde arbeidersorganisaties in de bouwvakken te Amsterdam, hebben aan de patroonsvereeniging een schrijven gezon den, waarin zij meedeelen tot haar genoegen gezien te hebben, dat de patroons beredd rijn arbitrage te aanvaarden. Met de voorwaar den, door de patroons aan arbitrage verbon den, kunnen rij rich echter niet vereenigen. Staking te Maastricht. Men meldt uit Maastricht, dat de staking aan de „Sphinx" opgeheven is. Wet op den waarborg. Voor he<t gerechtshof te Amsterdam is gisteren door den advocaat-generaal mr. De Josselin do Jong vrijspraak gerequireerd legen A. R-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2