BINNENLAND. KOLONIËN. gende waarschuwingen van agenten der ge heime politie te Sjanghai nog tijdig is ge schied. Men heeft een moordenaar, die tien hommen bij zich had en door een Japanner vergezeld was, in Tientsin in hechtenis geno men; door de hij dezen gevonden papieren is men op het spoor van drie van zijne mede plichtigen gekomen, van wie een de chef van de bereden politic te Peking was, die toe gang had tot do woning van Juansjikai. Dc heide anderen schijnen nog ndc-t in hechtenis te zijn genomen. De huiszoeking bij Tsjen, den ontrouwen poKtie-ambtenaar, leidde tot de ontdekking van pistolen, munitie en ge weren. Hij zal voor een krijgsraad terecht «taan. Deze oorrespondent merkt nog op, dat het algemeen de aandacht heeft getrokken, dat Juansjikai bij zijne Installatie, toen hij sedert maanden voor het eerst zich weder in het openbaar vertoonde, zeer streng bewaakt was. Zoodra iemand, zelfs van den genoodig- de gasten, de geringste beweging maakte, die voor argwaan verdacht kon schijnen, maakten terstond scherpschutters tegen hem front. Vereenfgde Staten. Washington, 11 Oct. In verband met het uit Londen afkomstige bericht, dat president Wilson zou vragen om intrekking van de vrijstelling der Amerikaansche scheep vaart van de Panama-kanaalrechten, is door het Witte Huis eene korte verklaring uitge geven, dat voor elk bericht betreffende de polilick der regeering in deze kwestie voor 't oogenblik de machtiging ontbreekt. Mexico. Mexico, 11 Oct. De Kamer van afge vaardigden is door militair geweld ontbonden ten gevolge van een oonflict met het uitvoe rend gezag. De stad is rustig. De Senaat heeft verklaard, permanent bijeen te zullen blijven. N e w-Y ork, 11 Oct. Volgens een bericht uit do stad Mexico zijn de beide huizen ran het congres geschorst door Iluerta, nadat dc afgevaardigden gevangen waren genomen. Eene proclamatie bepaalt de verkiezingen voor de nieuwe Kamer op 26 October, hetgeen Juist de datum is van de presidentsverkie- xing. Washington, 11 Oct. Het staatsde- partement deelt mede, dat berichten, die laat in den avond uit de stad Mexico zijn ont vangen, melden, dat alle afgevaardigden, die gisterenavond in hechtenis werden genomen, boden in vrijheid zijn gesteld. N e w-Y ork, 11 Oct. Volgens een tele gram uit Mexico, heeft een ooggetuige van de in Torreon voorgekomen tooneelen bij <le verovering van de stad door de Mexicaansdie rebellen, die in do stad aangehouden was, verklaard, dat het aantal der door de op- itandelingen gedoode Spanjaarden slechts negen bedroeg. N e w-Y ork, 12 Oct. Een telegram uit Mexico bericht, dat de vrienden van Felix Diaz nanr Havana hebben geseind, om hem te raden uit Mexico weg te blijven met het oog op het dreigende aanzien van den toe stand. De afgevaardigden, die door Huerta govangen genomen zijn, bevonden zich heden nog in hechtenis. De autoriteiten zijn blijk baar besluiteloos wat er met hen moet wor den gedaan. In eene proclamatie aan hel volk zegt Huer ta, dat de meerderheid van de afgevaardig den besloten had hem eiken financieelen steun te onthouden, ondanks de ernstige verplich tingen van hel land in het binnen- en buiten land. Wanneer de oppositie gerugsteund was door eene uitgebreide volksbeweging, zou hij zijn ontslag genomen hebben. Dat was echter niet het geval; de handelingen van dc afge vaardigden werden bestuurd door tegenstrij dige motieven en uileenloopende neigingen. Het gisteren avond verspreide bericht, dat de afgevaardigden waren vrijgelaten, was on juist. De latere berichten uit de stad Mexico dragen den stempel van de censuur, die wordt uitgeoefend. Allerlei. Buc, 12 Oct. Voor eene talrijke menigte herhaalde Pégoud zijne oefeningen. Hij keer de zich om, vloog met het hoofd naar beneden, daalde in een spiraal neer, ging weer de hoogte in, maakte schroefvormige wendingen op den vleugel en eindigde met het beschrij ven van tien kringen zonder eenige tusschen- ruimte. Cliaumont, 11 Oct. Eene stellage, die moest dienen om in Saint-Dizier een kraan op te stellen, is ingestort. Drie werklieden wer den gedood, vier licht gewonden. Londen, 11 Het. Een telegram van Lloyd uit Liverpool bericht, dat het Engel- sche stoomschip Vodtumo, van Rotterdam naar New-York, gisteren in brandenden toe stand in volle zee verlaten is ter hoogte van 48 gr. 25 min. NB. en 34 gr. 33 min. WL Van de opvarenden zijn 521 personen gered door tien stoomschepen, die kwamen opda gen in ontwoord op de radiografische aan vragen om hulp. Tot op dit oogemblik wer den nog 236 personen vermist. (Volgens information bij de scheepvaart was de Voltiurno den 2en October van Rotter dam naar New-York vertrokken. Het schip was eigendom van de meestal landverhuizers vervoerende Uranium Steamship Company). Tweede telegram. Een telegram uit Liverpool vermeldt nader, dat de magazijn meester voor de levensmiddelen van de Vol ta ra» opgeeft, dat volgens de oorspronkelijke ©ijfere aan boord waren 24 passagiers le klasse en 540 passagiers 3e klasse. De beman ning telde 93 koppen. 557 passagiers en leden van de bemanning zijn aan boord genomen door de Kroonland, de kapitein, de eerste, tweede, derde en vijfde machinisten en twee telegrafisten aan boord van de Nassanangsett, de bakker en een hofmeester van de derde klasse aan boord van de Czar, de magazijn meester en de levensmiddelen en den dokter &an boord van de Grosse Kurfürst. Negen tien namen zijn niet ontvangen. Londen, 11 Oct. De Evening News be» jricht, dat toen de Carmania per draadloos ifetegram de oproeping ontving om hulp te 'brengen, zij met vollen stoom en met extra- Stokers zich op weg begaf. Het schip maakte twinti g kno open ln een woedenden storm. De Cairo atria bereiktè de Volturno legen den middag. Het schip brandde hevig aan het vooreind en slingerde zwaar. De schroeven waren omwikkeld met boot takels, die gebruikt waren om de zes booten neer te laten. Slechts iwee van de booten konden ongedeerd wor den afgestoken; de vier anderen werden tegen de zijden van het schip geslingerd door de verschrikkelijke zeeën en allen, die zich er in bevonden, verdronken- De Carmania trachtte een boot te zenden naar de Volturno, maar slaagde daarin niet; zij manoeuvreerde toen zoodanig dat zij kwam binnen honderd voet van het brandende schip. Men zag de passa giers op een hoop op de voorplecht, terwijl de bemanning de vlammen trachtte te bestrij den. Acht stoomschepen kwamen in den loop win den namiddag aan. De storm bedaarde eenigszins. Tegen den avond zeiten alle sche pen booten uit, maar zij konden de Volturno niet bereiken. Toen dc nacht viel gebruikte de Carmania zoeklichten om uit te den naar worstelende zwemmers en naar booten. Om negen uur drongen de vlammen door in het middenschip. Daarna volgde oene ontploffing. Het schip was toen verloren. Een correspondent geeft eene levendige be schrijving van het schouwspel, dat de Vol turno leverde, omringd door een kring van groofe stoomschepen, welker dekken bezet waren met duizenden passagiers, buiten staat om hulp te brengen door de bergenhooge zeeën. Om half tien werden kreten gehoord rn de nabijheid van het roer van de Carma nia. Passagiers met reddingsgordels werden in het water gezien met behulp van het zoek licht. Een man werd aan boord geheschen; de verdere kreten stierven spoedig weg. Bij het aanbreken van den dag was de Vol tumo nog drijvende. Dc passagiers waren nog op den achtersteven bijeen gedrongen. De zee was nu veel kalmer en eene floltiile van booten verzamelden zich om den achter steven van de Volturno. Korneschti, ll Oct. Op het station Bjelzi branden sedert gisteren de dépots van de Russische handels- en induslriebank. De schade wordt op meer dan 400.000 roebels ge schat. N e w-Y ork, 11 Oct Het bestuur van de Uraniumlijn heeft aan zijne agenten te Hali fax last gegeven, twee stoomschepen uit te rusten om zich te begeven naar de plek, waar de ramp van de Volturno heeft plaats gehad, ten einde te zoeken naar de lijiken van de slachtoffers. Hot stoomschip Uranium ver trekt heden avond om te kruisen op de plaats van hel onheil en uit te zien naar lijken. Bremen, 11 Oct. Van het stoomschip Grosser Kurfürst, van de Norddeutsche Lloyd, is het volgende draadlooze telegram, verzon den van de plaats des onheils. ontvangen: Wij ontvingen het verzoek om hulp van de Volturno Donderdagnamididag om 4 uur op 48 gr. 50 min. NB. en 35 gr. 6 min. WL. De Volturno werd in totaal brandenden toestand gevonden. De brand schijnt te zijn ontstaan door eene hevige ontploffing op het voor schip, waarbij verscheidene passagiers en manschappen gedood werden. Elf stoom schepen bevonden zich op de plaats van het onheil. Er waaide een storm uit het NNW. "bij hooge zee met deining. Twee booten van de Grosse Kurfürst waren den geheelen nacht, van 9 uur 's avonds tot 3.45 's morgens, on derweg. Het was bijna onmogelijk het wrak te naderen. De redding was slechts mogelijk door over boord te springen. De Volturno zond een boot met vijf man, die werden op genomen, terwijl de boot terstond daarna zonk. Door de Grosse Kurfürst werden gered 86 passagiers, twee officieren, een machinist en 16 matrozen. In geheel werden door alle schepen te zamen gered 523 personen; om streeks 100 worden vermist. De Carmania en de Tourajne hebben in den omtrek van de plaats des onheils gezocht naar twee volledig bezette booten van de Volturno; het is niet waarschijnlijk, dat dit iets zal opleveren. Het wrak blijft gevaarlijk voor de scheepvaart. De schipbreukelingen hebben behoorlijk ver zorgd en goed gehuisvest de reis voortgezet. Bremen, 12 Oct. Het stoomschip Seyd- litz, van de Norddeutsche Lloyd, bericht per draadloos telegram, dat het 46 personen van de Volturno heeft gered. Liverpool, 12 Oct. Een telegram, dat door de Cunard-maattschappij ontvangen is van de Carmania, zegt, dat men onderstelt, dat 136 personen verdronken zijn, die tracht ten te ontsnappen in booten vóór de komst van de Carmania op de plaats van het on heil. Er is slechts één overlevende aan boord van de Carmania. Een telegram van den Cu n a rd-stoom er Ca- ronda zegt, dat de Volturno nog brandde om 8 uur in den avond van 10 October. We en en, 12 Oct. De dagbladen betreu- Ten in woorden van innige deelneming de on gelukkige slachtoffers van de ramp van de VolUurno en prijzen de brave mannen, die zich met offervaardigheid en groote inspanning wijdden aan den reddingsdienst. Londen, 12 Oct. Een draadloos tele gram van de Carmania bericht, dat volgens het verhaal van een Duitschen overlevende, Trentopohl genaamd, negen van de booten van de Volturno in zee gelaten werden. Zij werden allen stukgeslagen of zonken. Havre, 12 Oct De kapitein van de Tou- raine seint, dat hij Dinsda^norgen in de ha ven zal komen. Hij heeft 42 overlevenden v ande Volturno aan boord, die onmiddellijk doorgezonden zullen worden naar Rotterdam. Lemberg, 11 Oct. De dagbladen berich ten, dat gisteren ten gevolge van eene paniek in den tempel te Tsjelorgon tijdens den avond dienst, 15 vrouwen gedood en talrijke perso nen gewond zijn. Bogota. 11 Oct. Sedert gisteren staat de stad Quibdo in brand. Belgrado, 11 Oct. Sedert den 7en zijn er 591 gevallen van cholera voorgekomen. Zes 6oldat)en in Belgrado vertoonen verschijn selen van cholera. Oost-Indlë. Door mb kettingjongen vermoord* Men seint aan de Sumatra Post van 18 Sep tember uit ïtota Radja, dat de bekende ka pitein-magazijnmeester der genie J. C. Hcin- zenknecht, gisteren te Kroecng Seumpo door eru kettingjongen werd vermoord. De redactie van de Sum. Post teekent hier bij aan: Voor zoover uit dit telegram valt op te ma ken kan dit geval niet gerekend worden tot de spccifiek-Atjehsche moorden, aangezien hierbij een kettingjongen de dader was en ketling-gangers uit alle doelen van onzen Ar chipel naar Aljeh gezonden worden, ten ein de daar aan den Gajoe-weg of andere groo te werken ten arbeid te worden gesteld. De vermoorde genie-officier is 'n zeer be kende figuur in 't Atjelische en was ex zoo wel onder militairen als burgers bijzonder bemind. Kapitein Ileinzenknccht was van Duitschen bloede en geboortig uit een plaatsje bij Mün- chen. Na eerst in 't moederland aan een der umlversiteitcn te hebben gestudeerd, is do heer Heinzenknecht om verschillende rede nen nog vóór beëindiging zijner studiën ats gewoon koloniaal naar ons Indiê gegaan, waar hij door zijn bijzondere bekwaamhe den spoedig onder zijn wapenbroeders op viel. Van den laagstcn sport van den genie-dienst wist hij zicli door zijn stalen energie, iijn hel deren geest en grooten werklust op te wer ken tot hoogere rangen, om ten slotte zcll's tot de officiersrangen te worden uitverkoren en nu ruim vijf jaren geleden tot kapitein- magazijnmeester te worden benoemd. Als daadwerkelijk magazijnmeester is -hij echter slechts korten tijd, hoogsten 'n paar maan den, werkzaam geweest Het grootste deel van zijn Indischen tijd heeft hij in Aljeh door gebracht en als magazijnmeester eerste klas se was hij speciaal belast met het toezicht op de civiele wegen en bruggen in het Atjelische. Onder zijn toezicht de overledene was reeds ruim vijftien jaren officier is nage noeg de geheele Gajoe-weg tot stand geko men en heel wat bezwaren en moeilijkheden zijn door den verslagene overwonnen. Zijn steun zal daar in 't Atjelische dan ook wel bijzonder gemist worden, want zoo één dl? streek daar kende en er veel van 't werk volk door streng doch rechtvaardig optre den kon gedaan krijgen, was 't voorzeker de joviale kapitein Heinzenknecht. Uit de Pers. Dr. Bronsveld over de troonrede. In de kroniek der Stemmen voor "Waarheid en Vrede schrijft Dr. Brons veld o.m.: En op den dag, door de Wet bepaald, heeft de Koningin de zitting geopend van onze Kamers der Staten-Gencraak Naar de Troon rede, toen uitgesproken, werd met bijzondere belangstelling uitgezien. Zij loch zou ons brengen het programma van het nieuwe ministerie. Bedriegen wij ons niet, dan heeft dit staats stuk aan de coalitie-pers minder stof tot fel heid aangebracht, dan waarop zij rich ge spitst had, en heeft het evenmin een der con centratie-fracties als de sociaal-democraten volkomen bevredigd. Misschien ligt daarin een gevaar voor de levensvatbaarheid van het ministeriehet kan ook iels gelijken op een levens-elixir. Felheid en hartstocht zijn aan de Troonrede vreemd, maar meer klaarheid en geestdrift zouden geen kwaad hehben gedaan. Over de houding, welke de verschillende partijen en groepen zullen aannemen, valt nu nog weinig te zeggennatuurlijk hangt zeer veel daarbij af van de nadere verklaringen der Regeering. Het is echter nu reeds gebleken, dat een voorstel zal worden gedaan tot Grondwets herziening, waardoor de weg gebaand zal worden tot algemeen kiesrechthet vrou wenkiesrecht zal moeten wachten. De „vrou wen" zijn daarmee niet ingenomen en onte vreden. Zij hebben daarvan een blijk gegeven door ten getale van eenige honderden een wandeling te maken rodom het Binnenhof, een betooging die weinig indruk gemaakt heeft. Het onderwijs-vroagstuk wenscht de Regee ring te zien opgedragen om advies aan een speciale commissie. Van antirevolutionaire en christ.-hist. zijde is opgemerkt, dat er geen nieuw advies meer noodig is. Hun wensch is bekendalgeheele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Ik meen, dat vrij nog niet zóó ver zijn, dat de prijsgeving van de openbare school niet ontweken kon worden. Er is nog iets, dat men noemt relatieve neutraliteiter is meer, dat niet is naar den geest der „christelijke" partijen, maar dat kostelijk en onmisbaar blijft in de oogen van velen, die niet zijn voor „godsdïenstlooze" scholen, en toch ook de staatsschool willen handhaven. Ofschoon de praktijk in dezen even goed een woord heeft meê te spreken als de wetgever, zoo zal toch eene commissie, die bezield is door een geest van toenadering en verzoening, niet vruchte loos behoeven te zoeken naar een bevredi gende wijziging van de Wet op het Onder wijs. Van financiën hebben wij te weinig ken nis, dan dot wij daarover een advies durven aanbieden. Natuurlijk zijn wij zeer verlan gend te weten, waaruit de millioenen moe ten geput worden, welke het vorig ministerie hoopte te vinden uit de verhoogde tarieven. Velen zijn beducht voor een opdrijven von de successie-rechten, daar de kapitaalvor ming er door bedreigd kan worden. Zij mee- nen ook, dat de Staat er eigenlijk geen recht toe heeft, om, bij 't overlijden, de hand te leggen op zóóveel van hetgeen iemand, door talent en vlijt, verworven heeft. Hebben zich over deze belasting het meest te beklagen zij, die ons overleven, vrij, die er nog zijn, gevoelen maar al te zeer den druk van den fiscus. Laat mij nog eens wij zen mogen op den kleinen winkelstand, die op allerlei manieren in de engte wordt ge dreven. Aan predikanten wordt wel eens een staat van zaken bloot gelegd, dien men voor anderen verborgen houdt. Daaruit is te ver klaren, dat ook schrijver dezes wel eens in gewijd wordt in financieele omstandigheden en moeielijkheden, waarin menschen veTkee- ren, die zoo lang mogelijk willen blijven wat rij eenmaal zijn. Met het oog op hm zou ik wel wenschen iets meer te ontdekken van den invloed, dien *t -optreden der „midden standers" beloofde. Ook wordt verhooging van belasting voor al gevoeld door menschen met een vast in komen. Wat bant verhooging van salaris, indien de verzwaring ven lasten daarmee een bijna gelijken tred houdt Het w3 mij boven dien voorkomen, dat in menigen tok van dienst een weelde heerscht, die geen reke ning schiint te houden met den toestand van 's R.-ks geldmiddelenDoch laat ons niet langer vertoeven op een terrein, zelfs voor de rnecst-bekenden vol angels en klemmen. De zinsnede in de Troonrede aan onze Ko len in gewijd, is met zorg, kennelijk niet zonder ernstig overleg, gesteld, en dienten gevolge wat slroef en niet overduidelijk. De nieuwe minister van Koloniën, die tot heden weinig op den voorgrond is getreden, en, voor zoover we weten, nooit tot eenige regeringsfunctie werd geroepen, heeft een geduchte verantwoordelijkheid op rich ge laden. Wij denken aan de millioenen menschen over wie in Oost- en West-Indië ons gezag zich uitstrektaan de groote verscheidenheid in ras, nationaliteit, ontwikkeling en gods dienst, onder al die menschen heerschende aan de ontwaking van Japan en Chinaaan den aanvang ven het doorbreken der Euro- pcesche denkbeelden en beschaving in de kringen der Inlanders; aan de eischen van het onderwijs, en aan nog zoo veel meer. Wij moeten ook niet vergeten, dat nu de inlanders hoe longer hoe meer bekend wor den met onze Ncderlnndsche toestanden, met de betrekkelijke geringheid van onze krach ten, met onze jammerlijke verdeeldheden, met onze zonden en feilen, dat dit alles te eeniger tijd gedachten en wenschen zal opwekken, die tot h?den niet verrezen of onderdrukt wer den. Menschen, als dc heer Douwes Dekker vinden in de kringen der Sinjo s en bij fana tici reeds nu weerklank en ingang. Bij veel inlanders is een ontwaken aanvangende, een vingen naar iets anders dan het animisme gafDoch, waar zouden wij eindigen in dien wij el de factoren opsommen walden van geestelijken aard, waarmeè de Regcering rekening moet houden, die bovendien haar aandacht moet wijden aan defensie, irrigatie, verkeerswezen en nog zoo veel, dat ook om voorziening roept. Men mag dus in ons land wel zeer omzichtig wezen in zijn uitingen over Indische zaken. Het is meer dan roeke loos artikelen te schrijven, die het gezag on dermijnen, en worden ingegeven door blin den partijhaat, en door afkeer van 't christe lijk geloof. Berichten. De Staatscourant \an Zondag 12 en Maandag 13 October bevat o.a. de volgende Koninklijke bcsluifen: benoemd tot lid der Kamer van Toezicht voor notarissen en candidaat-notarissen te Rotterdam mr. Th. Thooft, kantonrechter al daar; benoemd tot opzichter bij den arbeid IC. J. H. van Beusekom, werktuigkundig teekenaar bij de Nedarlandschc fabriek van werktuigen en spoorwegmatericel to Amsterdam. IL M. de Koningin-Moeder zal Vrijdag 17 dezer van Soes Ld ijk naar bet buitenland vertrekken. Arbitrage. Naar verluidt ls er sproke van een arbitrage tusschen Frankrijk, Engeland en Spanje eenerzijds en Portugal attderzijds, naar aanleiding van de confis catie door de Portugeeséhe Republiek van congregatie-goederen, voor zoover deze toe- bobooren aan onderdanen der drie eerstge noemde mogendheden. Naai* het Vaderl. verneemt, zal de kolo nel P. D. Biiijze, commandant van de le in- fantcrie-brigade,binnenkort worden bevor derd tot generaal-majoor inspecteur der in fanterie De Amsterdamsche .hoofd* commissaris-vacature. Naar bet Nbld. v. Ned. verneemt is de waarschijnlijk heid groot, dat tot hoofdcommissaris van po litie te Amsterdam, in de plaats van den heer Hordijk, benoemd zal worden de heer Th. M. Roest van Limburg, thans hoofdcommissaris te Rotterdam. De beer Roest is aangezocht zich voor het ambt beschikbaar te stellen. Bij navraag is aan de N. R. Ct. gebleken, dat er inderdaad eenige kans is, dat de heer Roest van Limburg tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdam benoemd zal worden Bij beschikking van den Minister van Justitie, is herbenoemd, roet ingang van 1 December 1913, lot lid der Kamer van toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen te Arnhem, J. J. van Steenbergen, inspecteur der registratie en domeinen te Arnhem. Jubileum b ij d e N. B. D. S. De heer J. Donker, inspecteur der Beweging, en jhr. dc ICuyper, chef der Controle, hopen met 1 November a.s. den dag te herdenken, waar op zij voor 40 jaar bij de N. B. D. S. in dienst Iraden. Anti Tarlefwet-Comité. Tiet Anti-Tarierwet-Comité heeft Zaterdag middag in Rrasnapolsky te Amsterdam zijn slot-vergadering gehouden, onder voorzitter schap van mr. Th. M. Verster, die zijn ope ningswoord aanving met de woonden van Ovidius„Finis coronatopus"het einde kroont het werk. Spr. noemde het een groote voldoening voor de leden van het comité, dat niet alleen het tarief-ontwerp van mr. Kolkman door een nieuwe regcering is ingetrokken, doch ook, dat door aller samenwerking gedurende an derhalf jaar, de koers, waarin onze handels politiek. zal worden geleid, is \erzekerd voor geruimen tijd te zullen zijn: de richting van den vrijhandel. Als het meest verblijdende resultaat van dezen ge-zamenlijken arbeid, mag zeker worden genoemd, dat het vraag stuk van den vrijen handel thans kans heeft van de politieke partij-programmas te wor den afgevoerd en daardoor uit de politieke atmosfeer te worden overgebracht naar 't wetenschappelijk economisch terrein, waarop dergelijke vraagstukken behooren te worden onderzocht en tot klaarheid gebracht. Nu een voornaam staatsman als dr. Kuy- per, zij het roet onder de omstandigheden be grijpelijke reserve, in „De Standaardheeft verklaard dat zijn partij zfch tan dit vraag- sluk zal hebben los le makennu een man als de Amslerdnmsche hooglceraar pro^' Struyoken, in „Van onzen Tijd" heeft ge schreven: „dat het concrete vraagstuk, of het len onzent thans van goede handelspoli tiek zoude getuigen, beschermende rechten in te voeren, een der moeilijkste en ingewik keldste vraagstukken is", bestaat er inder daad lïoop, dat verdere besludcering van dit vraagstuk het aantal voorstanders van onze tegenwoordige handelspolitiek nog voortdu rend zal doen toenemen. Dat het aantal voor standers van den vrijen handel hier te lande reeds thans overwegend groot is, dat is ons in deze anderhalf jaar vaak op verrassende wijze gebleken. Overtalrijk waren do blijken van sympathie eh zeer krachtig was de daad werkelijke steun, die het comité uit alle poli tieke partijen, geen enkele uitgezonderd, voortdurend mocht ontvangen. Spr. bracht aan al die warm voelende vrijhandelaars, die van hun overtuiging zulke duidelijke blijken gaven, den grooten dank van hot comité, (laf zonder hun royalen steun zeker zijn doel nimmer had kunnen bereiken. Spr. bracht thans omtrent de werkzaam heden van het comité een en ander ln her innering (hetgeen uit de Jongste verkiezings campagne voldoende mag bekend geacht wor den). Spr. bezag doama de bcteekenis van het succes van het Anti-Tariefwet-comKé van meer algemeen standpunt. Wanneer wij, mannen van zaken zoo sprak hij met belangstelling zeker, maar toch soms ook met eenigszins beperkte waar deering de handelingen van ons parlement gadeslaan, omdat wij zien, hoe daar vaak In téressante hooge politiek wordt gedreven, welsprekend wordt geredeneerd, maar be trekkelijk weinig tot stand komt, dat den eoo- nomischen bloei van ons land kan bevorde ren, doch integendeel veel wordt verzuimd, wat dringend voorziening eischt, dan zou Ik u willen raden: let niet alleen op wisselende partij-programma's der politieke partijen, maar verLangt van alle partijen, dat zij den bloei van ons land door practlsche maatrege len bevorderen en groote levensbelangen van ons land niet, tervville van partijo-mccnin- gen, in gevaar brengen. Klinkt het u niet in de ooren als een hoon van het gezond verstand, zoo vroeg spreker, wanneer met zekere minachting wordt ge sproken bijv. over een „Zuidërzec-kabinet", alsof niet verreweg de groote meerderheid van ons volk aan ons parlement gaarne vele hoog-politieke beschouwingen zoude schen ken, indien het den nationalen tijd wildo gebruiken voor de oplossing van hot zoo be langrijke Zuiderzee-vraagstuk, of bijv. van de evenzeer belangrijke kwestie der kanalisatie van de Maas, of van zoo menig ander onder werp van direct practisch belang voor ons va derland. Wanneer wij, mannen van zaken, verder ziem, hoo de levensbelangen van ons land samenhangen met de veiligheid van onzen Oost, en al9 wij geregeld onze berichten ont vangen over de ernstige gevaren, die ons In diê van naijverige landen bedreigen, zouden wij dan niet gaarne zien, dat allereerst het belangrijke defensie-vraagstuk werd opgelost, en een einde werd gemaakt aan do treurige, ja schandelijke verwaarloozin g van de Ne- deriandsche vloot, die ons Indiê te eenige tijd tegen vreemde Indringer* zal moeten dedigc-n. Spr. wil thans hierop, en op zoo menig a:i- der onderwerp, dat ieder vaderlander warm moet maken, niet dieper tngaan, daar het slechts zijn bedoeling was er op te wijzen dat een comité, ais dit. heeft getoond, dat men schen van verschillende politieke richtin.- zeer goed kunnen samenwerken, en dat onze mannen van zaken zeer fijne voelhorens heb ben. om na te gaan, wat nuttig en wat scha delijk is voor ohs land. Moge het succes van het Anli-Tariefwct-comité velen lot voorbeeld en aanmoediging strekken, wanneer andere groote landsbelangen in gevaar komen, of krachtige bevordering van belangrijke nnli nale zalcen noodig mocht blijken Spr. uitte daarbij* den wensch, dat een der gelijke aangename samenwerking als thans lusscben onze zakeh-menschen "uit het ge heele land heeft plaats gevonden, dan opnieuw moge geboren worden en dezelfde goede vrachten moge afwerpen. Spr. bracht dank aan de vele medewerkers der anti-tariefwet-bewe^inf. o a. aa;i de hoe ren jhr. mr. Smissaert, K. Reijne en mr. C. D» Salomonson, voor het samenstellen alii vele, groofere en kleinere werken over het vrij- handelsvraagsluk, en in do laatste plaats doch niet minder hartelijk, aan de leden van het Anti-Tarief-Comité, die hem zijn laak als/ voorzitter lot een vruchtbare en aangenamoC hebben welen te maken. De rede van den voorzitter werd door do^ aanwezigen met belangstelling aangehoord elTj luide toegeuicht. -» Hierna was het woord aan den penning meester van het Comité den heer A. Loeber.r 1 Uit het door hem gegeven overzicht der ontvangsten en uitgaven bleek, dat is ontvan gen 158.200. te weten aan bijdragen 152-iOÓ i en a?n gekweekte rente /*5S00. Uitgegeven werd aan: secretariaat 17,000», vergaderingen en sprekers ƒ7900. annonces en redactie 49.000, drukwerk, boekuitgaven en leekenlngen ƒ29.500, diverse propaganda'. 56 700. div kleine kosten 1200, totaalL ƒ161,400. I Do rekening sluit alzoo met een tekort varr- ƒ3200, welk bedrag gedekt wordt door het Inmiddels gevormde garantiefonds. De kleurlooze middenstof. Onder dezen titel in het -eerste nummer schenen van een orgaan, dat wordt uitgege-* ven door het „Comité tot oprichting eener onafhankelijke Politieke Organisatie" en ge redigeerd wordt door D. Relman te Sloten- bij Amsterdam, den voorzitter van bet combi té. Dit zal op 18 Ocfober in Krasnapolsky te Amsterdam eene consüüueerende vergade» ring houden. Onafhankelijkheidsfeesten te H -tterdam. Omtrent het feestprogramma van Rotterdam ter viering van bet Onafhan kelijkheid sfeest op 17 November, wordt van tijd toi tijd het een en ander vernomen. Zoo verneemt men dat de clou van het feeet! ook thans evenals ln 1909 bij de Jullana-fees-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2