DE E EM LAN DER". Vrijdag 24 October 1913. BUITENLAND. FEUILLETON. N°, lüi I2" Jaargang, De Kiokken die verklonken. Hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURG. Uitgevers: VALKHOFF Co> ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort v* l.OQ* Idem franco per post 1»50. Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) O.IO. Afzonderlijke nummers 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Advertentiën gelieve men liefst vóór 11 uur, familie* advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. PK IJS DER ADVEETENTIËN: f 0.50. - o.io. Van 15 regels Elke regel meer Dienstaanbiedingen 25 cents by vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeor voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnomenl Eene circulaire, bevattende do voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Het tweede Krupp-proces. Gisteren is voor de elfde kamer van het Landgericht te Berlijn het tweede Krupp prooes begonnen. In het eerste proces, dat van do maand Juli jl.» gold hel de vraag, van wie Brandt, de vertegenwoordiger van Krupp te Berlijn, zijne inlichtingen kreeg. Daarbij was eene leemte opengebleven: men had voor een tijdperk van twee jaren Brandts reformator niet gevonden. Ook gedurende de beide jaren 1908 en 1909 had Brandt inlichtingen uit ge heime. stukken gekregen en naar Essen ge zonden, maar men wist niet van wien. Die leemte is in een naspel van het eerste pro ces, dal in de vorige week is afgespeeld, aan gevuld; de schuldige is ontdekt in dm per soon van een jongen „Zeugieldwebel", die aan Brandt materiaal geleverd heeft, niet tegen stoffelijk loon, maar uit hoogachting voor den naam van Krupp, misschien in de hoop later eene betrekking bij de beroemde firma te zul len vinden. Tlians is het tweede Krupp-proces begon nen, dat gaal tegen de eigenlijke schuldigen on zal vaststellen in hoever de directie en de hoogcre ambtenaren van de firma Krupp mede verantwoordelijk zijn voor de licht schuwe handelingen, die de heer Brandt beeft gepleegd. De hoofdgetuige a charge in dit proces is een voormalige vertegenwoordiger van Krupp ie Berlijn, de lieer von Metzen. De groote sen satie van dit proces is de strijd, die te wach ten is lusschen von Melzen en zijne vroegere directie. Dit wordt duidelijk, wanneet men out de voorgeschiedenis van de zaak zich - enige punten te binnen brengt. Den 5ea September 1912 werd von Metzen per telegraaf ontboden naar Essen. Daar werd hem door den directeur-generaal Ilugenberg medegedeeld, dat liij ontslagen was uit den dienst van de firma. Hij protesteerde Legen dit ontslag op staand en voet en bracht de ^aak voor den rechter. De beide partijen kwa men overeen eene verzoening te beproeven in een onderhoud, dat bepaald werd op 11 i ein uuri 1913. Von Metzen kon op die bijeen komst niet komen; hij was in den morgen van t ien dag in hechtenis genomen in zijne woning Schlaciitcnsee, bij Berlijn. De aanleiding -...ii ,ac waren de vijftien vertrouwelijke .»ovi cue crlingen (zoogenaamde Kornwaher) van Brandt aan de directie, die de socialis tische afgevaardigde Liebknecht aan het de partement van oorlog had doen toekomen. De directie van Krupp verdacht terstond von Melzen als de man, die deze stukken aan den Afgevaardigde Liebknecht in handen had ge peeld. Eenigen lijd te voren had een andere vertegenwoordiger van Krupp te Berlijn, Max reger genaamd, het verdwijnen van 17 ge heime rapporten geconstateerd, hetgeen met tie door Liebknecht gedane onthulling in ver- -and werd gebracht. De firma Krupp diende ene klacht in; een gerechtelijk onderzoek werd bevolen en den llen Febr. werd von Met- zon in zijne woning gevangen genomen. Eene huiszoeking, die werd verricht in zijn huis, leverde niets belangwekkends op, want von .Metzen had, met het oog op het tusschen hem en Krupp hangende proces alle stukken, die in zijn bezit waren, in handen van zijn advo caat te Essen gesteld. Drie dagen later werd von Metzen weder op vrije voeten gesteld; er bestond geen reden om gevolg te geven aan de tegen hem inge diende klacht. Maar in den strijd tusschen hem en Krupp was voorlaan van verzoening geen sprake meer. De 17 vertrouwelijke stuk ken, welker verdwijnen door Freger was ge constateerd, werden door hem aan de recht bank overgelegd; het zijn andere stukken dan die, welke in het bezit van Liebknecht zijn e- komen. In het proces, da.t in de maand Juli is ge voerd, is von Metzen niet als getuige versche nen. Hij kon toen niet komen, omdait hij in Davos als patient in behandeling was. Maar ditmaal is hij als getuige gedagvaard en .heeft een dossier meegebracht, bevattende de re- heele correspondentie, die door hem met den directeur ao« Eccius is gevoerd. In een brief, die door hem aan de pers is medegedeeld, verklaart hij von Eccius en nog een ander, dr. Müller, duidelijk op de handelingen van Brandt te hebben gewezen, zoodat deze moeie- lijk kunnen ontkennen daarvan kennis te heb ben gedragen. Inzonderheid heeft hij gepro testeerd legen het voornemen, om het bedrag, dat als representatiekosten aan Brandt werd uitgekeerd, van 3500 mark op 5000 te brengen, omdat dit geld in werkelijkheid voor omkoo- ping moest dienen. Aan den Halkan. Uit Sofia wordt aan de Köln. Ztg. bericht, dat de bezetting van West-Thraeie door de Buigaarsche troepen zonder ernstige storin gen is geschied. Op benden bashibozoeks di?. eene dreigende houding wilden aannemen, werden eenige schrapnells afgeschoten, waar na zij uileen gingen. De regeering heeft ver der bericht ontvangen, dat de Turksche minis ter van binnenlandsche zaken den gouverneur van Pora naar Gumudjina heeft gezonden, om de voorloopige regeering daar te bewegen tot onderwerping aan het Buigaarsche gezag. Dit heeft de bezorgdheid weggenomen, dat het misschien noodig zou zijn bloed te ver gieten. Athene, 23 Oct. De subcommissie van de Turksch-Grieksche conferentie is het eens geworden over alle punten van de vakoef- kwestie. Sofia, 23 Oct. In strijd met eene mede- deeling uit Servische bron, bevindt de post Govodamik zich op een punt van de Ser- visch-Bulgaarsohe grens, dat door het ver drag van Bukarost in geen enkel opzicht ge wijzigd wordt. Het is onmogelijk, dat de Bul garen de Serven hebben aangevallen, want men kan niet aannemen, dat eene eenvoudige patrouille van zes man eene geheel© com pagnie zou hebben aangevallen» C o 1 o n i a, 2 3 O c t. De iniberniatiorealo com missie bezooht op haar onderzoekingstocht gisteren het dorp Cazezozi, waai* het onder zoek zeer kort duurde. De oommissie vroeg sleclils aan eend ge boeren of zij hunne vrou wen kooi zien, maar de boeren verzekerden, dlat de vrouwen op het veld wanen* Daarna bezocht de commissie het dorp Sti- ka, waar de bewoners, die hadden vernomen, dat er schandalen plaats hadden gehad bij het eerste onderzoek van de com missie in Pozonia en Broaidam, zeer opgewonden wa ren. De leden van de commissie werden ont- vfemgen met oorverdoovend geschreeuw en kreten: Vereendginig of dood! Zij vroegen de bewoners de vrouwen te zien, maar kregen Ven antwoord: „Onze vrouwen zijn Griekscli. Wat wilt gij nog meer wetenl Wij zijn geen soliapen om te verkoopen." Do commissie ver trok dadelijk en koerde maar Heraoka terug, In dew morgen begaven bewoners van Ca- sieaozii zich maar den gouverneur van het dis trict. Zij protesteerden tegen de handelingen van den kapitein Gastoldi, die alleen Grieksch kent en met den Albaneeschen owdlerw ijzer als tolk dient voor de commissie. Hij moed de antwoorden van de boeren geheel ver minkt hebben, vooral die betreffende de in het veld werkende vrouwen, van wie hij zei- do, dat de vrouwen niet te zien waren, om dat zij niets dan Albameesch spreken. Zij klaagden, dat dit de bevolking zeer ontstem de, di'e op die wijze onrechtvaardig behandeld wordt. Weonen, 23 Oct. Volgens de Reichspost zal de prins zu Wied in de volgende week in Wemen aankomen en met graaf Berohtold oowfereeren- over de bezetting van dien troon van Albanië. Daarna zal hij zich waar Rome begeven. Duitschland. Potsdam, 23 Oct. De Keizer is heden morgen om 8.25 van het station Wildpark ver trokken naar het jachtslot bij Kopondsch (Oostenrijk). De brief van den kroonprins van 17 Octo ber, waarin hij zijn leedwezen uitdrukt, dat zijn eerste schrijven aan den rijkskanselier in het openbaar is vermeld, schijnt niet de be- tleekenis te hebben, dat dit schrijven zonder medeweten en tegen den wil van den schrij ver bekend is gemaakt. De Vossisobe Ztg. ver neemt, dat inderdaad het schrijven aan een vertegenwoordiger van de Leipziger Neueste Nachrichten gezonden is met het doel het te publiceeren; de kroonprins is slechts onaan genaam verrast geworden, doordat het blad zich niet tot het geven van een uittreksel heeft bepaald, maar sommige zinnen woordelijk en met aarebalüigsteekens heeft weergegeven. De Vossische Ztg. zegt naar aanleiding hiervan: „Het leedwezen van den kroonprins over de bekendmaking zal door de meerderheid van het volk gedeeld worden. Men zal echter daaruit mogen afleiden, dat de inrichtingen aan het kroonprinselijke hof niet beantwoor den aan de poliMeke behoeften. De erfgenaam van de Kroon vertoeft sedert geruimen lijd ver van het centrum van het staatsleven; hij staat in geen verband met de kringen, die hem over de eischen van den dag opheldering kunnen geven, is op een paar adjudanten on hofmannen aangewezen, die, eenzijdig in hunne belangen en neigingen, ©ven eenzijdig den kroonprins bein vlo eden. Hij komt bijna uitsluitend in aanraking met personen van al duits che of ultra-conservatieve gezindheid. Er is niemand in zijne omgeving, die voldoen de zou kunnen zorgen voor eene meer har monische vorming in zijne opvattingen, voor eene aanvulling van zijne bezigheid, die zich bij voorkeur richt op militairen dienst en sport, door de groote vragen van den staats- aibeid, de wetenschap, de kunst, de cultuur, niemand die de taak vervulde hem af te hou den van manifestation als die aan de Leip ziger Neueste Nachrichten. Niet eens de hof maarschalk is blijvend bij den kroonprins in Dantzig, maar in Potsdam. Dut in al deze dingen grondige verandering noodig is, is door niets meer afdoende bewezen kunnen worden, dan naast vroegere gevallen, waarin de kroonprins-politiek te voorschijn kwam, zijn optreden in do Welfenkwestie. De kroonprins staat niet meer in een leef tijd, waarin de politieke gebeurtenissen hem vreemd zijn of slechts door weinige perso nen, die een uitgebreide bekwaamheid mis sen, mogen worden overgebracht. Hij moet worden voorbereid op het hooge ambt, dat hem naar menschelijke verwachting eenmaal zal ten deel vallen. Hij zal dan ook erkennen, hoe onmisbaar voor een toekomstigon dra ger van de kroon reserve cn wijze bezonnen heid is. In de Welfenkwestie stemmen zake lijk brecdc kringen met hem overeen; dat zijn standpunt is kenbaar gemaakt wordt nauwe- lijk door iemand goedgekeurd. Ilct voorvaJ zal hem tot een les voor de toekomst kunnen dienon. Hij zal ook alle aanleiding hebben i ij- pelijk te overwegen aan wien hij zijn ver trouwen mag schenken. De staatssecretaris van het Duitsclie rijks- marine-departeraent, admiraal von Tirpilz, heelt met een correspondent van de Daily Chronicle een gesprek gehad over hel voor stel van zijn Britsehen ambtgenoot Winston Ghurcliill ten gunste van eene pauze in de aanbouw van nieuwe oorlogsschepen. Hij verklaarde op de doelmatigheid cn noodza kelijkheid van de Engelsche maritieme maat regelen niets te willen afdingen. Wat Duitschland betreft, dat voert zijne vlootwet zonder vertraging tot het einde toe uit. De aanbouw van Duitsclie oorlogsschepen zal, gelijk tot dusver, ook in de toekomst met punclueele regelmatigheid worden uitge voerd. Hij. legde er verder nadruk op, dat de Duits che vloot eene defensieve taak heeft en niet voor aanvalsdoeleinden is gebouwd. „Evenals op het Duitsclie leger, zoo rast ook op de Duitsclie marine de laaie, de veiligheid van het rijk en van zijn handel te waarbor gen. Bovendien stelt zij Duitschland in slaat, in de zaken der wereld een woord mee te spreken. Ik kan met inzien, hoe men Duitsch land deze rol kwalijk kan nemen. Een door Duitschland gevoerden aanvalsoorlog houd tic voor ondenkbaarIk kan niet bekomen van de verbazing, dat de Duitsclie vloot als een gevaar of als eene bedreiging wordt op gevat Alle natiën bouwen tegenwoordig groote vloten, Frankrijk, Rusland, de Ver- eenigde Staten, zelfs Griekenland en de Zuid- Am erikaansche republieken, om niet te spre ken van Oostenrijk-Ho regarije en Italië. Frankrijk en Rusland zijn bondgenooten, en deze staten geven te zamen veel meer voor hunne vloot uit dan Duitschland. Zou dan Duils'chland als de groote Europees che staat, die het nu eenmaal is, geene vloot tot zijne bescherming hebben? Ik zou niet willen, dat het den schijn had, alsof ik op de Britsche marine-politiek op eenigerlei wijze invloed wilde uitoefenen. Maar ik sta er op, dat Duitschland het gevoel van volstrekte veilig heid moet hebben. Het Duitsche rijk zal 't er niet weer toe laten komen, dat het het strijd perk levert voor de volken van Europa." Berlijn, 2 3 Oct. In de vergaderzaal van het huis van afgevaardigden werd heden voormiddag, onder voorzitterschap van den president van het rijks gezondheidsbiireaw geheimraad Human, die den wegens ziekte af< wezigen president van de internationale ver-, ceniging tegen de tuberculose Léon Bour* geois verving, de eerste zitting van de elfdo internationale tuberculose-conferentie geo pend. De keizerin woonde tot half een de be raadslagingen bij. Verder waren aanwezig d< minister Dclhück in zijne hoedanigheid van president van het Duitsche centrale comité' en eeu vertegenwoordiger van den rijkskan selier. Alle groote rijken in en builen Europa zijn vertegenwoordigd. Frankrijk. P a r ij s, 2 3 Oct. De ministers zullen mort getfa-vortd bijeenkomen, om het onderzoek voort t/e zetten van don fiiiancL'oelen toestand on tie bcnaadsLagon over de mMdiedten om do' begroeting wn het vol geïnde jaar in even wicht t*e brengen. De vermeerdering van do jaarlijks che lasten, waarin nnodfc word co voorzien, bedraagt 800 miilioen. Daarvan zijn slechts 150 miilioen te wijlen aan die wet op den driejarigen dienst lijd, 200 milliiecn moe ten. dienen Moor Marokko, '10 niilkiocn tot vor- belJcTÜng wn liet M der onderwijzers, 35 voor de douane-ambtenaren, enz. Om hdb tekort te dekken, rekent men op 100 miilioen van het ontwerp der inkoansben- be&astiini", dóe nu bij den Senaat «flfflibafltgig is. Verder op 100 millioon die hel kapitaal zul Bon troffen, en 100 millioon voor verbete ringen in de belastingen op buiiiomlumdscho vreemde waarde, maar van de laatste som zullen 50 niLLhoon besteed wonden om den grond be ontlosten. Ten etinde hdt evenwicht te herslellon, ia verder hot denkbeeld geopperd om nog me ei te Vorderen van de inkomstenbelasting. Ook 1 is te berde gebracht het denkbeeld om cciu voudiig opcen/Uen te loggen op de bestaande directe belastingen. Nog andere voorstellen tbjt heffing van nieuwe belastingen zullen worden geformuleerd, maar eerst iin de ver gadering der ministers van Zaterdag a.s. to Rambonvtiet, onder voorzitters chap van pre- t^dent Putkioaró, wareneer die dcfiidliove. be- sluiten zuilen worden genomen. Engeland. Londen, 23 Oct. Er is eene staatscom missie benoemd om een onderzoek in te stel len naar de verhouding lusschen de spoor wegmaatschappijen en den Staat cn om te rapporteeren of daarin gebreken voorkomen en welke maatregelen wenschelijk zijn oir daarin verbetering te brengen. Portugal. Lissabon, 23 OcL Er wordt gezocht naar een oud-mkiister van marine, dié be trokken is iin de beweging vaw gisteren. O porto, 2 3 Oct. De rust is volkomen in bet geheele noorden van bel land. De politie heeft talrijke arresLatiën van monar chisten verricht en heeft wapenen in beslag genomen. Tweede telegram. Mangualde, oud officier van marine, die ondersteld wordt het hoofd van de monarchisten in hel noorden Ie zijn, is gevangen genomen. Op grond van berichten uit de grensstad Badajoz- worden uit Madrid nadere bijzon derheden gemeld over het gebeurde in Lis sabon op Maandag j.L Gedurende den gan- schen nacht zijn patrouilles door de straten Geen geld is nuttiger gebruikt dan wat wijl kwijt zijn door ons te hebben laten beetne men; want wij hebben er wijsheid door ge leerd VICTOR KdKOSI. 85 Ui het Rongaarsch vertaald door JE.\0 S JE BESIYÈS en J. A. It A A 11 Jr. O, waarom had hij op dit oogenblik niel mogen sterven? Want hei volgende oogenblik lad hij niet kunnen sterven. ■Florica had hem verteld, oat een der beide bezoekers een agent was van de liga van ioekarest, die aan haar vader geld gebrachl had. Florica had hem verteld, dat haar vader lid was van het geheime, (Roemeensche comité, en dat hij de draden in handen had van de samenzwering der Roemenen in de sneeuw bergen. De lieeren waren niet gekomen om haar, maar zij brachten nieuwe bevelen en plannen over aan den vertegenwoordiger der land verraders En opeens was het Siméndy geweest, alsof zijn hart versteende. In zijn beide armen had hij plots een reuzenkracht gevoeld en in het meisje, zpnder wie hij niet meer leven kon, .•oo* wie hij bereid was geweest zijn leven op 'fe offeren, zag hij mi nog slechts eeni booze demon en hij had haar van zich weg.- gestooten Aan den hemel straalde de maan in vollen luister en schitterden de sterren het was een heldere, glanzende lentenacht. Siméndy keek om zich heen. En de berg top met de oude ruïne, zijn kerk, het firma ment met den melkweg, het pad waarlangs de legendarische koningszoon Csaba met zijn schare trekt, alles, alles spreekt tot hem van plichtsbesef Achter hem deden plotseling opstekende windslooten het donkere bosch geheimnisvo) ruischen daar, daar staan de bloedige sdhaduwgeslalten van Funtinel die, hierheen gekomen zijn in afwachting, dat hij zijn plicht vervullen zou. Hij snelde naar beneden, naar zijn kerk. De grooto met ijzer beslagen deur hield hem tegen. Hij hief zijn beide gebalde vuisten om hoog, beukte tegen de deur, en smeekte: „Almachtige God, geef uw dienaar "de kracht niet af to wijken van den rechten wegT De echo van de ledige kerk beantwoordde zijn gebeuk slechts met een dof dreunen. „Ja, gij burcht-verdedigers, gij schimmen van Funtinel, gij predikanten, die opkwaamt voor uw geloof, en gij witte helden van den koningszoon Csaba: niet tevergeefs zijt gij ge vallen, 'het vuur van uw geest brandt voort in het hart van den laten nakomeling. Ook hij zal den grond van zijn vaderland bescher men tegen het verraad; dien heiligen grond, die het hout voor zijn wieg heeft voortge bracht en eens ook de planken voor zijn dood kist leveren zal." Hij veegde zich het voorhoofd af en dacht na. Ja, ja, de zaak was duidelijk: hij moest een aanklacht indienen tegen Todorescu- Hij ging den weg op, die slingerend ver dween in het bosch, Aan den rand van het bosch stond een man met de armen over de borst gekruist. Het was de berendooder. „Dominee, ik wil niet vragen waar u heen gaat, maar laat mij u op mijn wagen weg brengen." Simandy trad op hem toe. „Mijn beste meester Vajda, laat mij mijn weg maar gaanniemand hoeft mij te hel pen niemand hoeft mij te volgen Gaat u maar liever naar huis en neem wat rust „Mijn goede, beste dominee, ik ben een oud man, u kon mijn zoon wel zijn; luister naar mij, en voldoe aan mijn verzoek, ik ben een oud man, doe mijn hart geen pijn Siméndy omarmde den oude. Daarna zeid© hij slechts kort weg: „Goed. Ga dan Inspannen. Ik zal hier op u wachten". Tien minuten later reden zij snel weg uit Garabó op den wagen van meester Vajda. Zij wisselden geen woord met elkaar. Toen zij in het diepst van het bosch kwamen, scheen de maan meestal niet op hun weg en in de dichte duisternis moesten zij stapvoets verder gaan. Om en boven hen ruischte het bosch vol ge heim. Jénos Vajda wendde zich om: „Dominee, ik zou u graag wat vragen.,»" ,yNu, wat dan wel?" „Volgen de dooden van Funtinel ons?" „Neen, zjj volgen ons niet. Zij rusten uit in hun graf. God zegen© hun nagedachtenisI" „AmenJ" xxn. Daar Het Paaschfeest naderde, had Zijne Excellentie de gouverneur zich verwaardigd met zijn gemalin uit /Boedapest naar de pro vincie-hoofdstad over te komen. Voor het gouvernementsgebouw stond met uitgetrok ken zwaard een huzaar in de blauwe uniform met gele tressen en roode sabeltasch op schild wacht, wat mede te kennen gaf, dat het den raachtigslen heer der provincie, den gouver neur, behaagd had hier zijn intrek te nemen. De straatjongens en de Berg-Roemenen ston den den ganschen dag op een eerbiedigen afstand den huzaar met zijn groote snor aaD le gapen, hem ook voor een grooten mijnheer houdend, die met zijn breede zwaard ieder oogenblik een doodelijken slag toebrengen kon. De gouverneur, graaf Albert Zégoni, had iii het gouvernementsgebouw zijn eigen apparte menten, die evenwel gedurende het grootste gedeelte van het jaar leeg stonden. Maar bij een gelegenheid als deze waren de vensters schitterend verlicht, en vereenigden de fami lies der uitgaande wereld er zich in de salons, zich koesterend in de stralen der macht, wat den bewoners van het saaie, eentonige pro vinciestadje als,, een aangename afwisseling in den alledaagschen gang van zaken maar al te welkom was. Gravin Zagoni was een zeer beminnelijke gastvrouw, die gedurende de tien jaren, sinds zij opgehouden had Duit sche barones te zijn en Hongaarscbe gravin geworden was, dragelijk Hongaarsch had leeren spreken. De familie Zégoni was een dier Zevenburgsche familie's, welke de regee ring verplicht was te respecteeren en altijd was er onder hen óf een gouverneur, óf een afgevaardigde. Albert Zégoni hadden de kran ten reeds meermalen aanbevolen voor minis ter van binnenlandsche zaken, want in den laatsten tijd stonden de verschillende natio nale belanden uiterst scherp tegenover elkaar. en op dezen gewichligcn post wus er ten zeerste behoefte aan een deskundige, die van de groote vragen des'tijds grondig op do hoogte was. Naar men zei, was Albert Zagoni overigens ook een buitengewoon ontwikkeld man, die reeds als Berlijnsch student ecu prijsvraag gewonnen had met een philoso- phisch werk. Toen Siméndy in de stad was aangekomen en vernomen had, dat de gouverneur daar verblijf hield, besloot hij hem zelf het geheim, dat zijn geest als 't ware vaneen gescheurd had, mede te deelen. Hij bleef voor het gouver nementsgebouw" staan en keek evenals de an-; dere menschen naar den huzaar. Terwijl hij verschillende heeren druk en gehaast komen en gaan zag, dacht hij bij zichzelf welk een verwarring het geven zou als hij straks ver teld zou hebben wat hij wist. Daar reed door de poort een open rijtuig naar builen, waarin twee aardige kereltjes in matrozenpakjes, dio in het DuitscH iets tot hun bonne riepen. Het waren de kindoren van den gouverneur. Do huzaar salueerde met zijn sabel, het volk ont blootte eerbiedig het hoofd en de bonne groette terug met de waardigheid eener vor-i stin. Opeens zag Siméndy Puskés verschijnen,; Hij hep dadelijk op hem toe en hield hem/ staande: „Hé, Pali, ben jij het?" „Ja. Zou je kunnen bewerken, dat Ik dei\ gouverneur te spreken krijg?" „AVaarvoor?" „Dat kan ik niet zeggen, maar het betreft zaken van het hoogste belang." Wordt vervolgd*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 1