STADSNIEUWS. Uit den omtrek. gevonden, dat gebezigd kan zijn als een in breker sins Lniment. De koster uit de kallie- 'draal is mee geweest naar elders op onder doek.' De recherche ziet zoo meldt het „Huisge zin" geen verband tusschen de verdwenen individuen op de v. Kasterenswal en de in braak in de St. Jan. Deze kerels werden een voudig voor gewone flesschentrekkers aan gezien, die .zich. bezig hielden met het bestel len van allerlei waren, schilderijen, piano's, enz., op conditie ze over een maand te be talen, doch Mozcs en de profeten woonden niet In deze tijdelijke nederzetting op de v. Kasterenswal, en de bestellers betaalden een voudig nidt. Trouwens, dit duo bestond uit een oud man en een ziekelijk jongmensch, die hun botten niet zouden gewaagd hebben aan de acrobatische prestaties op stellages en over hooge hekken heen. Men houdt Bet er in politiekringen voor, hier 'te doen te hébben met de wijdvertakte organisatie van kerkadieven. die het laatste jaar zooveel in binnen- en buitenland van zich hebben doen spreken. Bekend zijn de kerkdiefstallen te Maas tricht -en te Roermond. In de Notre Dame bij Brussel, hebben dieven in den loop van de zen zomer kostbare antieke heiligenbeel den geroofd. Mogelijk, dat men met dezelf de bende te doen heeft. Geldkistje gestolen. Bij de po litie te Amsterdam is aangifte gedaan, dat uit de toonbanklade van een café aan de Prins Hendrikkade aldaar een ijzeren geldkistje is gestolen, waarin ongeveer f 450 aan bank papier en specie. Bioscoo p-e xploitant aange houden. Wilhelm Gennes, die Voor 3 weken geledjen uit "Wxnsch>o»ten snoorloos ver dwenen bioscoop-exploitant, is Woensdag aan het sttall'on te Maastricht op zijn door- nois van Aken naar Hasselt gearresteerd. De comimisöaris van politie ufflfc Maastricht nam te Aken de bioscoop-installatie iln beslag. Br-li tale-zakkenrollers. Woensdag is de markt te Woerden onveilig gemaakt door brutale zakkenrollers. Een der boeren mislé plotseling zijn portefeuille met f 500, terwijl ©en andere boer zijn, portefeuille met ƒ2000 zag vallen. Hij bemerkte daarop tot zijn niet geringe verbazing dat de jaszak ge heel was 'opengesneden. Een wanhoopsdaad. Uren ver had hij reeds geloopen over de lange, einde loos lange Drcnlsche hei. Steeds was liij maar voort blijven loopen. Hier en daar en overal had hij om werk gevraagd, doch ner gens was er voor den ouden zwerver zelfs maar 'n boterham of 'n slok koffie te verdie nen. Toen hoorde hij van de land-kolonie der wij kvereeni ging „Filadelfia" te Tttnaarlo. Daar zou hij zeker vinden hetgeen hij zocht. Werk en dan eten, drinken. Na dagen en dagen kwam liij eindelijk dood-op bij dp Landkolonie aan. Hoop lag er in z'n blikken le lezen toen hij het hek van deze jonge stichting doorging. Moedig stapte hij naar binnen, en vroeg den directeur te spreken. De heer Kuiper stond den man dadelijk te woord, doch moest, toen. hij het verzoeK hoorde, deze tot zijn spijt teleurstellen. Dc inlichting is te klein; al de plaatsen zijn c« bezet Onmogelijk was het ook nog dezen man te bergen. Met een dofheid in zijn blik en teleurstelling in heel zijn wezen, ging hij. Eenige uren later verbreidde zich op de Landkolonie het bericht, dal twee schippers hel lijk van 'n ouden landlooper in het kanaal drijvende hadden gevonden. De man had, nergens geen uitkomst meer vindend, een einde aan z'n leven gemaakt. In verband met dit droevig geval deelt men aan dc N. Gron. Ct. mede, dat de voorzitter van de Landkolonie Woensdag nog tien per sonen, die opname verzochten, moest afwij ken. En dat gebeurt bijna eiken dag! Doodelijke val. Woensdagavond word de hulp van den geneeskundigen dfiienst te 's Gravcnkage ingeroepen voor den vrouw, die in oen woning aan de Kraayenhoffstraat van de trap was gevallen. Bij de komst va.n den dokter bleek de vrouw reeds 13e zijn overleden aan de gevolgen van dion val. Tusschen de machine. In de Bel lamy straat te Amsterdam in de chooorede- fabriek van dc erven Casper Flick geraakte Woensdagavond een 17-jarige jongen, Jan Hooien genaamd, wonende Amstelveensche- weg 138, tusschen de machine. Hij werd zeer ernstig gewond. Na door den geiteeakuiudigen dienst verbonden te zijn, werd hij per auto- izatakenwagen waar hot Wilhelmynagasthuis vervoerd. Bij aankomst aldaar was hij reeds overleden. C ar bji d-o ntpl of f i n g. Woensdag ontplofte door onbekende oorzaak bij den rij wielhandelaar J. Luie te Casftricum de car- bid-installatie, waardoor het schuurtje, waar in deze opgesteld was, geheel uileen Yloog en in de omgeving tal van ruiten werden ge broken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, hoewel eenïge kinderen in de onmid dellijke nabijheid speelden. School- en Kerknieuws. Ned. Handels-Hoogeschool. Uit het studieplan 1913/1914 en de reglemen ten der school, waarvan de officieele opening is bepaald op Zaterdag 8 November, des namid dags te 24 uur, in de groote (Doele) zaal van de sociëteit Harmonie, blijkt, dat de colleges zullen beginnen op 10 November. Omtrent den aanvang van het onderwijs wordt In het studieplan o. a. medegedeeld De in artikel 2 van het onderwijs-reglement opgesomde vakken van hooger ondenvijs zijn terug te brengen tot een vijftal hoofdgroepen I. Economie en statistiek j II. Handelswetenschap in engeren zin E. Rechtswetenschap IV. Economische geschiedenis en aaxdrijks- kuncje V. Technische wetenschappen. Het onderwijs zal in de eerste plaats dienstbaar irorden gemaakt aan de algemeene vorming voor den handel. Ingesteld wordt een examen in de handelseconomie, hetwelk na een studiegang van twee jaren zal kunnen worden afgelegd. 's-G ravenhage, 23 October. Examen AL O. Staatsinrichting (K XI). Opgeroepen 4 candidatengeëxamineerd 4 icandidatentoegelaten voor schoolakte de hee- ren A. van Zwieten de Blom en J. van den Tem pel, beiden van Amsterdamvoor huisakte de heer P. Chr. AL H. Bourgogne van Venlo. Examen Wiskunde, L. O., art. 86. Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten. Af gewezen 1. Geslaagd mej. F. M. van Vlerken, Oirschot, en de heer J. van Dijl, Dordrecht. N. O. G. Het Hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers-Genootschap heeft aan den minis ter van Binnenlandsche Zaken een schrijven ge richt, waarin het zegt te betreuren, dat in de Troonrede elke aankondiging van eenc wijziging van de wet op het lager onderwijs werd gemist. Het neemt de door het Genootschap gewenschte en wel bekende verbeteringen op en merkt op, dat de regeering niet van plan schijnt die in deze regeeringsperiode aanhangig te maken. Het Hoofdbestuur verzoekt den minister eerbiedig zijn invloed aan te wenden, opdat de bedoelde wetsvoorstellen aanhangig worden gemaakt. Sangi en Talaut-Comité. Het Sangi en Talaut-Comité hield Dinsdag te Goes zijn vijfde jaarvergadering. Dit Comité beoogt in de verschillende plaat sen van Zuid- en Noord-Bcveland liefde voor de zending te wekken. Het organiseert spreekbeur ten, bevordert het houden van bidstonden en zamelt collecten in voor de zending op de Sangi- en Talaut-eilanden. Ongeveer twaalfhonderd gulden draagt het per jaar aan het hoofdbe stuur af. In plaats van de aftredende en niet herkiesbare leden van het bestuur werden gekozen tot voor zitter ds. Schmidt te Kapelle, tot secretaris ds. Visser te Rilland, tot leden ds. v. Veen te Kam perland en ds. Kijne te Ierseke. De jaarvergadering was druk bezocht. Als gast was tegenwoordig de heer Ruijs van Dugteren, die weldra als zendeling naar de Talaut-eilanden vertrekt. Ned. Isr. Kerk. De All. Israël. Univ. Afd. Nederland zal dezen winter eene buitengewone vergadering houden ter behandeling van voorstellen der af- deeling Leiden, strekkende om de band tusschen leden en afdeelingen te versterken en de belang stelling te vermeerderen. Bedoeld wordt de jaar- lijksche vergadering op Pinkster of Kerstmis te Amsterdam of Utrecht te houden. Reclame. Kunst en Wetenschap. De operette van het echtpaar Toselli De bizarre Prinses te Rome is jammerlijk geval len. Volgens de buitenlandsche blad'en is de voorstelling met schandaal geëindigd. Ook zijn alle correspondenten het er over eens, dat èn tekst èn muziek stumperig maakwerk zijn, een grove speculate op de sensatiezucht van het publiek. En vooral Toselli's muziek wordt allertreurigst genoemd. Gisteren kwam de raad van Utrecht bij een, onder voorzitterschap van den burge meester, mr. dr. A. F. baron van Lynden. Onder de ingekomen stukken was een adres van dr. W. A. Boekelman en dr. H. Föhn er, resp. geneesheer-directeur en chirurg van he*t St. Anthonius Gasthuis, houdende het verzoek bij den aanleg van een tramlijn deze, ter wille van de rust der patiënten, te leg gen door de Jan van Scorelstraat, langs het westfront der ziekeninrichling, waar in hoofd zaak de poliklinieken zijn gelegen en waar voor hieft genoemde bezwaar niet zou gel den. Voorts was ingekomen een adres van de Vereeniging tot behartiging van de belangen der Lijnmarklbewoners. waarin verzocht werd ook deze straat van houltbestrating te willen voorzien. De Vereeniging tot behartigng der belan gen van de Zadëlstraatbewoners hadden eene betuiging van instemming met dit verzoek in gezonden. Verder waren nog ingekomen twee adres sen van politiehonden, betreffende de voor stellen van B. en W. lot salarisverbetering van het politiepersoneel. Hierna kwam aan de orde de voordracht van B. en W. tot wijziging van de verorde ring regelende de inrichting der gemeente politie. Over deze voordra-cht ontsponnen zieh le vendige besprekingen. Aangenomen werd een amendement ora de extra verhooging te la ten ingaan op 1 Januari a.s. De voordracht werd ten slotte zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. In de avond-zitting werden o.m. goedge keurd de voorgestelde wijziging in de veror dening itot regeling der gemee'nteslachtphiats, waardoor o.m. de jaarwedde van de machi nisten van f ÖOO lot f 1300 gebracht wordt op f 1000 tot f 1500. Aangenomen werden voorts de voordrachten betreffende de verbouwing van het magazijn van het staclstimmerhuïs en het bouwen van een magazijnmeesterswo ning en tot uitbreiding van het hoofdbureau der politie. Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van heden aan R. Ubels en zijne rechtverkrij genden vergunning is verleend tot het oprichten van een dynamo ter opwekking van electrischen stroom, voor het geven van bioscoopvoorstellin gen in het perceel Largestraat no. 129, bij het kadaster, bekend in Sectie E, no. 3884. Amersfoort, 21 October 1913. Burge neester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, A- R. VEENSTRA 1.-S. v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort Gezien art. 41 der Gemeentewet Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat dc Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 28. October aanstaande, des namid dags ten 14 ure. Amersfoort, den 24. October 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWUCK. Een adres van corn toren van liet fvyuinasiniu. Het ooilege van curatoren van het gymna sium heeft een adres van den volgenden in houd verzonden aan den gemeenteraad geeft met verschuldigdcn eerbied te kermen het college van curatoren van het gymnasium le Amersfoort, dat het college bij schrijven van 19 Mei 1913 aan het college van Burgemeester en Wet houders heeft verzocht, het daarheen te wil len leiden, dat dc salaris-regeling van den rector van het gymnasium hier ter stede ver beterd wordt en wel in dier voege, dat een aanvangsjaarwedde van f 3200 voor dien ambtenaar wordt vastgesteld, welke, met -3 driejaarlijksche verhoogingen van f 200, lot f 3800 opklimt, dat het college van Burgemeester en Wet houders bij schrijven van 17 September 1913 aan het college van curatoren heeft bericht, dat het thans geen vrijheid kan vinden een voorstel tot verhoogmg der wedde van den rector aan den raad te doen, dat het college van curatoren, in verband met het eervol ontslag, verleend aan dr. Moll en de daardoor ontstane noodzakelijkheid van benoeming van een nieuwen rector, het zeer tgewenschl oordeelt, dat juist thans tot verbetering van de wedde van den rector zal worden overgegaan, opdat deze verbetering zijn invloed zal doen gelden bij de voorzie ning in dc vacature, dat bel college van curatoren in het belang van het gymnasium zich mitsdien, op de gronden, nader uitgewerkt in dc bij dit adres gevoegde memorie van toelichting, verplicht ziel' aan uw vergadering tc verzoeken 1. Burgemeester en Weihouders uit te noo- digen, alsnog thans een voorstel te doen tot wijziging van de verordening betreffende de wedde van den rector; 2. het bedrag op de bcgrooling voor 1914 te willen brengen, hetwelk beuoodigd is om de jaarwedde van den rector, verhoogd in voege als door ons blijkens het bovenstaande wenschelijk wordl geoordeeld, uit te betalen. Hetwelk doende, enz. In zijn memorie van toelichting consta teert het curatorium tot zijn vreugde, dat Burgemeester en Wethouders de wensche- lijkheid eener verbetering der rectors-wedde niet weerspreken, doch slechts het oogenblik thans niet aangebroken achten om d1c wijzi ging aan tc brengen, om welke curatoren verzochten in Bun schrijven aan het Dage- lijücsch Bestuur der gemeente van 19 Mei 1913, waarin zij o. m. aanvoerden: „Het wil ons voorkomen, dat het ge- wenschl is, dat reeds thans deze wijfciging in dc salarisregeling van den rector wordt aan gebracht, daar het salaris van den rector naar onze meening inderdaad hier ter stede te laag is. Bij een eventueele vacature van die betrekking zal het zeer te bezien staan of voor het hier thans geldende salaris zich eerste klasse sollicitanten zullen aanmelden, en wijt zouden het ten zeerste betreuren in dien bij vacature, ten gevolge van de min goede salarisregeling, de leiding der inrich ting niet weder in handen van een eerste klasse onderwijskracht zou komen." Naar de meendng van curatoren is het thans hel aangewezen tijidistip tot een ver betering der wedde van den rector over te gaan: immers nu moet een nieuwe titularis worden 'benoemd, en uit den aard der zaak zal de jaarwodde-regelmg van invloed zijn op het gehalte van de soJlicilanten. Zij, villen allerminst beweren, dat de sol licitanten, die zich op het tegenwoordig sala ris voor de vacante plaats aanmelden, de ge schiktheid missen voor rector, doch Bel is hun overtuiging, dat meerdere personen, die hun sporen als doctor elders reeds hebben verdiend, weerhouden zullen worden te solll- rilceren, gezien de ongunstige salarisregeling. Hun gevoelen in deze wordt vrijwel geheel gedeeld door den inspecteur der gymnasia, blijkens diens in afschrift' overgelegden brief van 8 September 1913, waarin o.a. wordt ge schreven „De vigeerendé jaarwedde-regeling van uw personeel is, behalve voor de jaarwedde van den rector, gelijk aan die van de leeraren der Rijks Hoogere Burgerscholen. „Ek neem de vrijheid u in overweging te geven, de noodige stappen te doen, ten einde de rectors-jaarwedde gelijk te doen stellen aan die van een directeur eener Rijks Hoo gere Burgerschool met 5-jarigen cursus, die een aanvangs-salaris geniet van I 3000 met twee v 1 e r jaarlijksche verhoogingen van f 400. „Aan een groot gedeelte zelfs der kleinere gymnasia as de maximum-jaarwedde van den rector hooger dan te uwent. Ik vrees, dat bij het ongewijzigd laten van het rectors-salaris het aantal geschikte sollicitanten zeer be perkt zal blijven. ÏBij wijziging is het niet on mogelijk te achten, dat meerdere rectoren naar het rectoraat van uw gymnasium zullen sollicffeeren." Curatoren merken hierbiji op, dat zij, alvo rens hun schrijven van 19 Mei 1913 aan het college van Burgemeester en Wethouders te richten, te dier zake geen overleg hoe ook genaamd met den inspecteur der gymnasia hebben gepleegd, en dat dit evenmin daarna heeft plaats gehad, zoodat dc zienswijze van den inspecteur in geen enkel opzicht door hun zienswijze beïnvloed kan zijn. Dat de saiarisregeling van den rector van het gymnasium hier ter slede onvoldoende is, blijkt, behalve uit het schrijven van den in specteur der gymnasia, ook ten duidelijkste uit een bijgevoegd en staat, die een vergelij,- king met andere gymnasia aangeeft. Alle gymnasia van gelijke grootte (aantal leerlingen) en vele die belangrijk kleiner zijn dan dat te .Amersfoort, hebben voor den. rector een salaris-regeling, die in meerdere of mindere male beter is dan de thans hier vlgeerende. Het txm slechts de veel kleinere gymnasia, die voor den rector een salaris- regeling hebben, die óf gelijk óf een weinig ongunstiger is dan de hier ter stede van kracht zijnde regeling. Het is zelfs zóó sterk, dat een conrector van elders (n.l. Nijmegen) aan curatoren meedeelde, dat hij esr in salaris op achteruit zal gaan, indien hij, bij zijn sollicitatie voor reelor, alhier benoemd mocht worden. Het salaris loopt thans van f 3000 tot f 3400 met twee verhoogingen van f 200 na 4 en 8 jaar dienst. Daar het Rijk de helft der zuivere kosten van het gymnasium vergoedt, zal, als het verzoek van curatoren wordt in gewilligd, het Hoogere bedrag ten laste van dc gemeente zijn f 100 gedurende de jaren 1014. 1915 en 1916, f 300 gedurende 1917, f 100 gedurende 1918 en 1919 en f 200 na 1920. De gemecntc-begrooting wordt dus niet noe menswaard gedrukt. Curatoren merken ten slotte op, dat een verhooging van het salaris van den rector allerminst een verhooging van salaris van het gansche personocl, aan het gymnasium verbonden, met zich meebrengt. Immers, zoo als de inspecteur reeds terecht opmerkt, is de salaris regeling van hel leeraarspersoneel hier vrijwel gelijk aan de Rijks-regeling voor een Hoogere Burgerschool mei 5-jarigen cursus, doch is het salaris van den rector lager dan dat van een directeur eener dergelijke in richting. Door dc door hen voorgestelde wijziging zou een verhouding tusschen het salaris van den rector en dat der leeraren worden tot stand gebracht, die vrijwel gelijk is aan die, welke voor de bovengenoemde Rijles-inrich tingen in zwang is en diic mitsdien door de regeering billijk wordit geoordeeld. Het doet liun leed, dat zij langs dezen weg moeten trachten gedaan te krijgen, dat een regeling der rectorswcdde tot stand komt, die zij billijk en noodig achten. Zij hadden liever gezien, dat een regeling, zooals zij die gewenseht achten, op Initiatief van Burgemeester en Wethouders thans door den Rund word Ingevoerd; nu hot hun echter blijkt, dat dit college niet voornemens is thans een zoodanige regeling ter vaststelling aan don Raad voor te leggen, hebben zij liet In hot welbegrepen belang van het gymnasium hun plicht geacht, te trachten langs dezen weg de door hen zeer gewenschte, zoo niet noodzakelijk geachte, wijziging aangebracht te krijgen. Jubileum. De heer J. van Lingen zal den 15en Novem ber a.s. don dog herdenken dal hij 25 jaren als hoofd van de R. C. School voor jongens im do Bneostraat, staat. Wij vernemen dat de heer van Lingen in hielt volgend voorjaar zijn pensioen zal aan vragen. Een uitverkochte zaal en velen nog af gewezen, zietdaar het resultaat van de even omstandige als ongemotiveerde actie der R. K. geestelijkheid tegen Heyermans' Allerzielen. Onverstandig, omdat nu toch allang gebleken is, dat dc waarschuwing tegen dit „slechte" stuk een precies omgekeerde werking gehad heeft; onverstandig ook, omdat de roomsche geestelijkheid door haar ingrijpen den schijn op zich laadt alsof zij partij trekt voor pastoor Bronik, die de schorsing bewerkte van zijn collega Nansen, die de christelijke naas tenliefde in praktijk bracht zelfs ten koste van zijn eigen toekomst; ongemotiveerd ten slot te, omdaft geen enkele onbevooroordeelde roomsch-kafholiek, die dit stuk gaat zien, zich ln zijn godsdienstige gevoelens gekrenkt zal voelen; eerder zouden er hyper-gevoelige pro testanten kunnen zijn, die zich ergerden, wan- neer de schrijver een bende Protestanten joe- lende langs de pastorie laat trekken, de rui ten ingooien en den pastoor Nansen honende om z,ijn menschlievcndc daad. Die menscBlievcnde daad is deze, dat hij ecu onbekende vrouw, naar liet dorp geko men, om een onderdak te vinden in het huis barer schoonmoeder, van wier dood zij niet vernomen had, en die in barensnood op den sloep der pastorie ineengezakt was, in dc pastorie opgenomen had. Bet dorp spreekt daar schande van, de koster vindt het ongehoord en komt den pas toor het ledikant terugvragen, dat hij hem geleend Bad, in de herbergen wordt de pas toor bespot en bezongen Dc wethouder komt hem het onbehoorlijke van zijn daad verwijten en brengt heit bewijs, dat de vrouw niet eens kerkelijk gehuwd was Pastoor Bronk, uit een naburig dorp, heeft ook al van het schandaal in dc pastorie gehoord en tracht Nansen te overtuigen van zijn onvoor zichtigheid en hein le overreden, de vrouw uit huis te zetten. Dat kan en wil Nansen niet, omdat de vrouw nog zwak, het kind doodziek is en voor beiden geen onderdak In het dorp gevonden kan worden. Pastoor Bronk, een jeugdvriend van Nansen, gaat dan naar den bisschop en verkrijgt van dezen een schrijven, waarin Nansen gelast wordt, dc vrouw onmiddellijk uit de pastorie te ver wijderen. En als Nansen dan nog blijft wei geren, volgt de schorsing, en Bronk neemt zijn intrek in de pastorie. Louis van Gasteren was een jonge, zeer sympathieke pastoor Nansen en gaf zeer be schaafd en goed verzorgd spel. Pastoor Bronk vond een uitnemend ver tolker in Joh. Brandenburg Jr. en Rita, de wereld-li evende vrouw en zwaar beproefde moeder, werd natuurlijk su-blieni gespeeld door mevr. JuBa Cuypers; maar zot was het, dat de op den sloep gevonden, herstellende kraamvrouw, die voor het eerst een uurtje mag opzitten, ten toonecle verscheen in een zeer elegante, nauw sluitende, modieuse japon Jaap van de Poll was een kostelijke koster, Joh an Schmidt voldeed in zijn beide rollen, als wethouder van Dalen en in het slot, als Rita's teruggekomen man, stoere matroos. Ook de kleinere rollen van de pleegzuster (Betsy Ranucci-Beekman), in voortdurende ergernis over de wereldsche levensopvattin gen van Rita; de huishoudster (Hesje van Rijk), weT wat te jong voor een pastoors huis houdster, boerin Jannetje (Marie Faassen), de zoogster van het „hoerekind", die Rita, als zij naar Baar doodziek kindje komt kij ken. niet wil binnenlaten, en de dokter (v. Staalduynen) vonden bevredigende vertolking. R. K. Rond van Onderofficieren SSt. Martlnus.'* In het gebouw van de R. K. Mil. Veree niging hield gisteren de Bond van R. K. On- dcroff. Vereenigingen zijne jaarvergadering, onder presidium van den heer J. v. Walter - teen. Al dc aangesloten vereenigingen waren te. genwoordig, alsmede was het R. IC. vakbureau vertegenwoordigd door zijn secretaris, de heer Hazcvoet van Amsterdam. Uit dc uitgebrachte verslagen meinoreéren wc dot de bond die het vorige jaar 5 afd. met 114 loden telde vooruit is gegaan tot 9 afd. met 213 leden, terwijl nog in 3 garnizoenen aansluiting van de reeds bestaande vereeni ging in voorbereiding is. De kas van den penningmeester wijst een tegoed van ruim f 25 aan. Het orgaan „Dc ICat. Onderofficier heeft reeds bewezen een zaak van groot belang te zijn. Van genoegzame redactioneel© mede werking wordt melding gemaakt. Als hoofdbestuursleden worden herkozen de heeren H. II. J. C. Bruns (Amersfoort) en J IT. W. van Oosterhout (Arnhem) dte bel den hunne herbenoeming aannemen. Na een half uur pauze wordt de agenda verder afgewerkt. Hoofdhestuursvoorstellcn: Om jaarlijks ln het 4c kw. een gesloten rctrai/fe te houden, wordt aangenomen, dit jaar te Amersfoort en te Noordwijkerhout. De volgende spaarfondsen worden in den hond opgericht: le. Een spaarfonds hetwelk uitkcerlngen znl doen bij liet verlaten van den dienst of bij vóór-overlijden: De betaling bedraagt er a minimum van 50 cent per maand. Uitgekeerd wordt na 4 jaren f 25.10, 5 j. f 3240, 10 j. f 72, 15 j. f 120.10, enz. Bij uittreding tusschentijds wordt het bedrag aan hel hoofdbesfiuur over gemaakt en op don datum van reehtverkrijgina den belanghebbenden dc inleggeldcn uitbe taald met 2.64 rente. 2e. Voor het sluiten van levens verzeker' en spnnrverzekering op verschillende geval Jen die maatschappijen hebben vastgesteld De reserve en het beheer voor belde fond sen wordt gedragen door de Coöp. Ond. Le vens Verzekering Mij. Concordia'' tc Zeist, welke reeds mrt lage tarieven werkt cn nu weder bij het fonds voor 2e. vermeld 20 reductie aan den bond geeft. Na breedvoerige discussiën met alg. stem men aangenomen. 3e. Voorstel tot oprichlïng van een kleeding- fonds. Een concept reglement wordt ln be handeling genomen, de besprekingen daar van namen ruiin twee urén in beslag. Het fonds Heeft ten doel de R. K. O. O leden van den bond te bevoordcelcn bij do aanschaffing van kleeding en tracht zl}n doel te bereiken: a. door aan de loden een gonvdf kei ijk e gelegenheid te bicden tdt het bijeen brengen van spaargelden, waarvoor kleed ir kan worden aangeschaft; b. door een voorde lig contract af te sluiten. Het kleedfhgfonds staat onder beheer en d finanrieele verantwoording ondejr verant woording van het Hoofdbestuur. Er wordt benoemd een kleedingfonds-p i. ningmeester. Het reglement wordt vastgesteld en daai mede hel fonds geconstitueerd. Voor beide spaarfondsen en het klecding- fonds kunnen Hospitan/t-leden toetreden, tw. de leden van den Chr. Nat. Bond van Onder- off. en dc. R. K. korporaals en minderen. Haarlem: Stelt voor de contributie In- slede van per maand voortaan om de 3 maan den af te dragen. Aangenomen Amersfoort: 1o. Op te richten een be trekkin gbu ren u; om de vele werkzaamheden van het hoofdbestuur, wordt eene voorberci ding aan doze afd eel in g opgedragen. 2o. Om de.n Minister tc verzoeken om e toelage te verstrekken voor die wapens di van een tweede stel klceding moeten zijn voor zien cavalerie, veld-arlillerie en rijdende ar tillerie. Deze wapens zijn bij de invoering van de traktementwijziging met dc vorige toelage van het klcedingfonds met dander© wapens in een minder gunstige positie gekomen. "We! wordt gezegd dat de Minister op zijn begroe ting een post heeft aangevraagd voor (ie kosten van een tweede stel (kleeding, doch de adjudanlen-onderoff. van deze wapens zullen hiermede niet gebaat zijn. Wordt aangenomen. 's Gravenhage stelt voor om een on- dersteuningsfonds op te richten om dc leden met hunne gezinnen tc doen verplegen in een sanatorium. Er wordt breedvoerig gediscussieerd of dc mogelijkheid bestaat om zich aan te sluiten bij het R. K. Vakbureau, dat een sanatorium cn een fonds Bezit „Herwonnen Levens kracht''. De heer Hazcvoet geeft omtrent de inrich ting en Bet vakbureau eene breedvoerige uit eenzetting. Algemeen zag men het goede, ook dat van het sanatorium in. De contributie die voor elk lid 30 cent per jaar bedraagt, kon evenwel de bondskas niet dragen. Op voorstel van Leiden werd besloten om in beginsel 'tot toetreding over te gaan en de leden bij dc contributie 2£ oent per maand te laten betalen. De zaak in de afdee lingen te hespreken en bij referendum na 1 Januari 1"914 «een definitief besluit te ne men. Dezelfde afdecling: Op haar voorstel zal het hoofdbestuur zich tot den Minister wenden om de bepaling te maken dat evenals zulks ook bij de manschappen geschiedt aan de end. off. tafel dc gelegenheid wordt gegeten om vóór hel eten te bidden. Een voorstel van deze vereeniging c«n zich tot den minister te wenden om de paarden- iïispectie bij de oefeningen buiten het garni zoen niet op Zondag te laten houden, werd met op ë&i na algemeene stemmen verwor pen. Op een tot H. M. de Koningin en Z. D. TL den Aartsbisschop te Utrecht gebrachte tele grafische huldebetuigingen werden ia den loop van de vergadering op dezelfde wijze, dankbetuigingen terug ontvangen. De heer Hazcvoet hield bij het einde der vergadering een kernachtige toespraak. Spr. die ruim 3600Ö vakarbeiders ver tegen woo*»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 3