Van Houten's Cacao Maar liefste drank is BINNENLAND. DuïtschlancL München, 4 Nov. In de zitting van he ften van de Kamer der rijksraden is het wets- "óritwerp op de beëindiging van het regent schap zonder discussie en met algemeene ^Stemmen aangenomen Tweede telegram. Het Gesetz-und '-Veroixlmmigsblatt van 4 November kondigt d!e door het huis vain afgevaardigden den 30en October en door de Kamer der rijksraden jm zijnö zitting van heden aangenomen wet over het regentschap af, <Be daarmee kracht Ran wet heeft gekregen. Berlijn, 4 Nov. Bij, de opening van de zitting van heiden deelde de rechter van in structie mede, dlat hjj van hot rijks marine- jdepartemerrt bericht heeft ontvangen, dat het «onderzoek togen de middelbare ambtenaren Bfldt tien einde is gebracht, maar dat er vol strekt geen sprake is van verraad van mili taire gdhcomeik. De zaak kan langs discipli- öairen weg afgedaan worden; zij is overigens reöds van Maart 1913 af om onderwerp van loriderzoekingen. 'Do behandeling van de Korarwalzer ls gis- tiereimainiydiag niet ten einde gebracht. Be sloten werd de openbaarheid van de debat ten uit tie sluiten België. Brussel. 4 Nov. Heden morgen begon voor de burgerlijke rechtbank het proces, dat tegen prinses Louise van België aanhangig is gemaakt door Alme Schneeman, van Ham burg. De eischeres verlangt betaling van eene «om van 3.202.000 mark en vraagt, dat de rechtbank als waarborg voor de betaling zal bevelen, dat Alme Schneeman door een no taris bij de likwidatie van de koninklijke erfe nis vertegenwoordigd zal zijn. Prinses Louise geeft in haar antwoord op, dat zij van de eischeres ter leen o-ntving eene som van 202.000 mark op voorwaarde, dat zij eene villa ter waarde van 202.000 mark en meubilair van 320,000 mark waarde zou krij gen. De prinses zag af van den aankoop van het huis en betaalde 310,000 francs aan de eischeres terug. Zij beweerd, dat de vorde ring ongegrond is, maar verklaart zich te refereeren aan het oordeel ran de rechtbank. Dezelfde verklaring is ook afgelegd door den Belgischen staat on doer prinses Clementine, intervenanten in het proces. Frankrijk. P a r ij s, 4 N o v. In eene vergadering raai den ministerraad, diie in het Elysée werd ge houden, is het ontwerp goedgekeurd van eene successiebelasting op hert; kapitaal. In beginsel is het leeuingsiontwerp aangenomen; d«e bijzonderheden zullen binnenkort door den minister van financiën worden voorgesteld. De minister van financiën heeft de minis terraad op de hoogte gebracht van den toe stand in het buitenland. Parijs, 4 Nov. De Kamer heeft met 291 tegen 273 stiemmen besloten de herziening van die kieswet te behandelen vóór de schoolwet- ton. Tweede telegram. De Kamer be sloot met 441 tegen 123 stemmen do school- wdtlbon op de agenda tie plaatèen na de kies- welherziening. Engeland. Op eene vraag, die aan hert Engelsche hof gedaan werd naar de juistheid van geruchten, die liepen over de verloring van den prins van Wales met grootvorstin Tatjana, de tweede dochter van den Czaar van Rusland, Is het antwoord ontvangen, dat dit gerucht geen spoor van waarheid bevatte. Belfast, 4 Nov. In de Ulster Hall is eene vergadering gehouden van mannen van za ken, waar meer dan 6000 menschcn tegen woordig waren, vertegenwoordigende een ka pitaal van bijna 100 millioen p. st., om te pro- lestceren tegen de invoering van homerule. Er we'rd eenstemmig eene motie aangenomen, die het besluit ünhoudt om de betaling van alle belastingen te weigeren, zoodra er eenige poging wordt gedaan tot uitvoering van de homerule-wet. Verder werd sympathie uitge drukt met de oprichting van eene strijdmacht van vrijwilligers tot verdediging van Ulster, j Rusland. Petersburg, 4 Nov. De minister van buitenlandschc zaken Sasonow is naar Lira dia vertrokken. Servië. Belgrado, 4 Nov. De skoepschtina heeft hel eerste artikel van de moratorium- wet aangenomen. Daarbij wordt de vervaldag van de wissels verlengd tot 17 Januari. De discussie over de uitwerking van de wert op den buitenlandschen handel duurt voort. Tweede telegram. De skoepschtina heeft de behandeling van de wet op de beëin diging van het moratorium ten einde ge bracht De wet verlengt den termijn van be taling der wissels to i7 Januari en staat faci liteiten toe voor de betaling van op het bin nenland getrokken wissels, maar niet van die, welke op het buitenland getrokken zijn. Vereenigde Staten. New-York, 4 Nov. De eerste berichten Over den uitslag van de stemming duiden ran, dart Mitchel, de tegenstander van Tam many, tiort burgemeester van New-York is ge kozen. Tweede telegram. Tammany geeft boe, dait Atitchcl tiort burgemeester is gekozen,, maar drukt de hoop uit, <iat door de verkie zing van amdere ambtenaren, tot Tammany jbehoorénde, MLtchel's handen gebonden zul len zijo. In het huis van vertegenwoordigers van het Amerfkaansche congres is door den afge vaardigde Hensley, van den staat Missouri, een voorstel ingediend tot het betuigen van in stemming met de internationale ontwapening in den vorm, die door den Engelschen minis ter Churchill met zijn denkbeeld om den aan bouw van nieuwe schepen gedurende een jaar te laten rusten er aan gegeven is. Het voorstel vond instemming bij den Speaker, die ver klaarde, dat hij wenschte het te zien aange nomen, en daaraan toevoegde, dat Duitseh- land was gebruikt als een schrikbeeld, om op de Amerikanen indruk te maken in vroegere marine-debatten Mexico. Washington, 4 N ov. Uit Mexico wordt bericht, dat Huerla gisteren avond laat nog aiat had geantwoord op het ultimatum van de Unie. Hij schijnt dit voor bijna al zijn© officieel© en intieme raadslieden geheim te hebben gehouden. Nu dezen het gewaar zijn geworden, gelooven zij, dat Huerta óf be slist moet weigeren om den Amerikaanschen zaakgelastigde zijn paspoort te zenden óf wel officieel ter zijde moet treden. De mees- rten dringen er op aan, dat hij niet op zijde zal gaan, want dat zou neerkomen op onder werping van de opstandelingen. Het ofü- cieele Mexico twijfelt er niet meer aan, dat Washington de zaak van de opstandelingen begunstigt; men gelooft, dat hert ultimatum gezonden is om Larranga te helpen winnen. Washington, 4 Nov. Het schijnt, dat er geen grond bestaat votfr de berichten uit Amerika over een aan Mexico gesteld ultima tum. Staatssecretaris Bryan verklaarde, dat er geen ultimatum is gezonden. Het was on gelukkig, 'dat de pers geloof sloeg aan zulke berichten. Daar verkeerde berichten betref fende internationale zaken tot ernstige gevol gen zouden kunnen leiden, voelde hij zich ge rechtigd deze tegenspraak bekend te maken. De bestuursambtenaren gaven heden te ver staan, dat de regeering bericht heeft ontvan gen, dat bijna alle mogendheden, die diploma tiek vertegenwoordigd zijh in Mexico, geneigd zijn de taak om de constitutioneele regeering in Mexico te herstellen, in handen van de Ver- eenigde Staten te laten. N e w-Y o r k4 N o v. De correspondent van dc Herald in Mexico seint, dat de gezant O'Shaughnessy op zijn eerewoord heeft tegen gesproken, dat hij een ultimatum gezonden heeft aan de Mexicaansche regeering. Washington, 5Nov. Uit Mexico wordt bericht, dat dc intieme vrienden van Huerta den inhoud kennen van de nota uit Washing ton. De nota zegt, dat als Huerta niet dadelijk ontslag neemt en zich onthoudt van de samen stelling van een nieuw kabinet, Wilson een ultimatum zal zenden, dat, als het verwor pen wordt, Wilson zal leiden tot het vragen van machtiging aan het congres om de streng ste maatregelen te nemen. Het door de Vereenigde Staten aan Huerta gerichte ultimatum om het presidentschap neer te leggen, heeft deze eigenaardigheid, dat er geen termijn in genoemd wordt, waarbin nen er antwoord op moet worden gegeven. De nota van de Vereenigde Staten wordt dus juister gekenschetst als eene laatste uitnoodi- ging aan Huerta om zich te ontdoen van zijn ambt, met het vooruitzicht op een gewapend optreden van de Unie, wanneer hij niet ten spoedigste aan deze uilnoodiging gevolg geeft. Het zal nu moeten blijken, of Huerta in zijn schulp kruipt of wel het waagt den groo- ten buurman te trolseeren. Dan zal Amerika zijne bedreiging waar moeten maken en de grens moeten overgaan, waarmee het een avontuur van onafzienbare gevolgen zou moe ten beginnen. Maandagavond had Huerta het corps diplo matique genoodigd in zijn paleis. Alle gezan ten hadden aan de uitnoodiging gevolg ge geven, behalve die van Duilschland, Rusland en Noorwegen, die zich in Veracruz bevinden, waar zij beraadslagen met Lind, den persoon lijken vertegenwoordiger van president .Wil- Allerlei. Pégoud's programma. Uit Hannover wordt aan de Tel. meege deeld, dat Pégoud Zaterdag en Zondag te Brussel zal demonsftreeren, Donderdag 13 de zer te Roterdam en vervolgens gaat hij naar Hamburg, Frankfort, Keulen, München, Bur karest, Budapest, Rome, Napels, Kaïro, Kon- stantinopel, Moskou, St Petersburg, enz. Voor het einde van het jaar is Pégoud, zoo door gaande, millionair. De Franschman Chorillabd beweert Pé goud's demonstraties eveneens te kunnen vol brengen en wel met een tweedekker. Cbevil- lard heeft alvast Pégoud uitgedaagd, die leuk antwoordde: dat hij er niet aan dacht, thans een match aan te gaan; ik heb het nu veel te druk met geldverdienen. Et après, nous ver- rons! Daucourt. Reuter seint ons uit Kraiova; De ariateur Daucourt kwam om 1.35 heden namiddag alhier aan. Hij was de bergketen der Karpathen over een afstand van 200 KM. op een hoogte van 2500 Meters overgevlogen, De oudste Belgische vrouw, een zekere madame Diddens, is Zaterdag in het kleine plaatsje Duffel, in den eerbiedwaardigen ouderdom van 108 jaar overleden. Zij was de eenige nog levende Belgische, die nog van den grooten tijd van Napoleon wist te ver halen, en dat ook vaak deed, vooral na den slag bij Waterloo. Bergen (Henegouwen), 4 N o v. De sta- Mang beeft zich uitgebreid over die ikJalennii}- nen Nord, Riieai, du Coeu en Boös de Sain't- Ghisladn. Den ex-poütieprefect Eépine is in een compartiment yan den expres-trein Amster damParijs een portefeuille met 18000 frank ontstolen. Hij was te Esschen uit den trein gestapt, dis hem uit Nederland terugbracht, cm daar biljetien naar Parijs te koopen voor zijn dochters, die hem van dc Belgische grens stad af vergezelden. Bij bet betalen van de kaartjes heeft Eij, naar liij zeker weet, zijn colbert ojven geknoopt om rijn portefeuille weer in den binnenza kte steken. Even zeker wist hij een oogenblik ia ter echter, tG*n hij reeds weder in den trein zat, dat de porte feuille verdwenen was. Te Brussel aangekomen verzond hij tele grammen aan de Belgische douane en den stationchef te Esschen. De portefeuille was evenwel niet gevonden, zoodat wel aan dief stal ge iacht moet worden. Zaterdag heeft een 38-jarige arts te München zelfmoord gepleegd, na eerst zijln vrouw en zijn beide kinderen van het leven beroofd te hebben, 's Morgens om half acht had het dienstmeisje de familie nog gehoord en was toen naar de kerk gegaan. Tot haar verwondering was nog niemand aan het ont bijt geweest toen zij weer thuis kwam- Ook hoorde zij geen enkel geluid in huis. Zij opende voorzichtig de slaapkamerdeur van mevrouw, maar zag deze te bed liggeto, schijnbaar slapend. Langzamerhand weid zij Reclame. Pp na evenwel zeer ongerust. Zij ging daarom de ka mer binnen en trad op het bed toe. Tot haar ontzetting zag zij haar meesteres dodd in eeh grooten plas bloed liggen. Haar halsslag ader was doorgesneden. In de kinderkamer lagen dg beide kinderen ran 10 en 12 jaar eveneens dood te bed. Later vond men den dokter zelf in een ander vertrek; hij had zich een operatiemes in bet hart gestoken. De beweegreden tot deze verschrikkelijke daad moet in een ongelukkige speculatie ge zocht worden, waardoor de familie gerumoerd as. De gezworenen van Arkansas hebben, naar nit New-York wordt gemeldt, den 70- jarigen hypnothiseur Farrcll, die wegens moord en moordaanslag was aangeklaagd, schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Farrell had een landbouwer, die niet in het bezit van zijne volle geestvermogens was, ge hypnotiseerd en gedwongen zijn vrouw en schoondochter te vergiftigen en daarna zich zelf te dooden. Farrell had den man doen be palen aan hem zijn geheele vermogen te ver maken. De ongelukkige landbouwer werd be wusteloos bij het lijk van zijn vrouw aange troffen. Farrell was, toen hij het vonnis vernam, zeer kalm. Op weg van Zürich naar Leysin is een auto, waarin een Grieksch gezin van zes men- schen zat, in een kloof gestort. Twee perso nen waren op slag dood. De overige zijn ge vaarlijk gekwetst. M e 1 u n, 4 Nov. Er heeft eene botsing plaats gehad tusschen een sneltrein en een posttrein, die gevolgd werd door een brand ill de spoorwegrijtiud gen. Er zijp. doodlen en gewonden. Tweede telegram. Het ongeltik had plaats om 10 uur des avonds. De sneltrein no. 2, die om 9 uur 's morgens unit Marseille was verimokken, en de posttrein no. tl, ko mende rail Parijs, reden elkaar aan en ge raakten in brand. Men meenit, dat het aan tal dooden en gewonden aanzienlijk is Derde telegram. De posttrein ls op den uit Marseille komenden sneltrein gere den. De posttrein, die voor Marseille bestemd was, bedtfond uilt zeven wagens, die kort en klein gedrukt werden. De machinist ran den sneltrein is in hechtenis genomen, oradart hij door de signalen is gereden. Drie wagens van den sneltrein zijn vemieM. De post trein bevatte ook twee wagens, waarin 40 k 50 commiezen plaats hadden genomen. Volgens do Petótte Rópublique waren te middernacht 47 lijken te voorschijn gehaald. Hot aantal gewon'den is zeer groot. 5 N o v. Om (half twaalf gisterenavond wa ren 13 lijken uit de puinhoopen gehaald en 14 gewonden naar het hospitaal gebracht. Om drie uur heden morgen werden nieu we verbrande lijken uit de verndeMé wagons gehaald. Tweede telegram. Men gelooft, dat nfog een twintigtal postbeambten onder de puinhoopen tienen, hetgeen het aanbal doo iden op omstreeks veertig zou brengen. Riode Janeiro, 3 Nov. Op dien Mor- güana-spoorweg is eene botsing voorgekomen tusschen twee sneltreinen. 50 dooden en ver scheidene gewonden zijn naar Sas Paulo vervoerd. Te Lübeck heeft een groote brand ge woed in de houtopslagplaatsen der ïirma Brügmann en Zoon. Het moet vast staan, dat ook deze brand het werk is van brandstich ters, op wier ontdekking reeds 13500 mark beloonimg is gesteld. De door den nieuwen brand aangerichte schade beloopt 1£ millioen markt Onder het schrijnende hoofdje „le match des écrasés", publiceert de Matin cijfers om trent de toenemende ongelukken tengevolge van het verkeer. Uit de cijfers blijkt, dat het te Parijs nog erger is dan te Londen. In 1912 waren te Londen bij elkaar 10,589 ongeluk ken voorgekomen bij het verkeer met auto hio-bielen, rijtuigen, taxi-auto's, trams, motor fietsen. 10,589 ongelukken in een stad met 7,252,963 inwonérs. Te Parijs, dat 2,846,987 inwoners telt, kwa men in 1912 voior 237 ongelukken waarhij de overredenen werden gedood, 22,214 waarbij ze werden gewond, dus totaal 22,451 overre denen. Kameroverzicht Tweede Kamer. Veragedring van Dinsdag 4 November, half twaalf. Voorzitter de heer Borgesius. Bij de regeling ran werkzaamheden stelt de heer L o h m a n voor het ontwerp-wijziging der Woningwet, zoo mede de onderwijswet- ontwerpen voorloopig van de agenda voor afdeelingsonderzoek af te voeren, omdat deze ran zoo veel gewicht en zoo grooten omvang zijn, dat er lange voorbereiding noodig is, vooral voor de nieuwe leden. Zonder hoofdelijke stemming wordt beslo ten, de onderwijswetten af te voeren en nader uit te maken, of daarvoor een commissie van voorbereiding daarvoor zal worden benoemd. Het voorstel-Lohman ten opzichte van de Woningwet wordt aangenomen met 42 tegen 25 stemmen. Aan de orde is de aanvulllngsbegrooting, noodig voor de uit wering van de invaliditeits wet. De heer P a t ij n (U. L.) bespreekt het op vallend verschil tusschen de raming der kos ten en hetgeen dc kosten blijken te bedragen, een verschil tusschen 2\ millioen en 7 S millioen. Wat is er aan, vraagt hij, van de bewering der Nederlander, dat de oorzaak hier schuilt in de omstandigheid, dat een socialistisch hoofdambtenaar met de uitvoering van de wet werd belast. De afgevaardigde kan toch moeilijk aannemen, dat een artikel, dat een obligo van den Staat jegens burgers bevat, zóó rekbaar zou zijn of dat de voorganger van den tegen woo rdigen minister zou dul den, dat een ambtenaar willekeurig de wet interpreteert De afgevaardigde gelooft liever aan een dwaling bij de Nederlander. De heer D u y s (S.-D.) merkt op, dat velen in den lande verheugd waTen te vernemen, dat zooveel meer menschen Idan oorspronke lijk was gedacht, van -de inval.-wet profitee red (70,000 in plaats van ide verwachte 25000). Alleen de „Nederlander" en haar geestver wanten waren verontwaardigd. Den betrok ken ambtenaar, die volkomen in overeenstem ming met de wet handelde, komt lof toe. Het is overigens niet te verwonderen, dat de berekening faalde. De vorige minister heeft heel zijn financieel stelsel gegrondvest op de berekening van prof. Kluyver, die naar de re-dienaar Idëatijds had betoogd ge heel en al fout was. Het is te verwachen, dat voor de kostenberekening van artikel 369 op dezelfde wijze is te werk gegaan. De heer Rutgers (A.-R.) meent, dat de financieele tegenvaller niet behoeft te veront rusten, wanneer inderdaad, zooals de tegen woordige minister als Kamerlid heeft gezegd, de bepaling in quaestie een overgangstoestand sdhept om te komen tot oudertiomsverzeke- ring. De foutieve berekening heeft het verblij dend gevolg, dat nu niet slechts ran art. 369 maar van heel de wet veel meer men schen profiteeren dan men had gedacht. Ook zijnerzijds doet hij aan den minister een vraag, namelijk, hoe doze zich indien geen wijziging van de invaliditeitswet tot stand komt de uitvoering van deze denkt. De minister van Landbouw, N ij v e r- heid en Handel (de heer Trenb) deelt mede, «dat de Rijksverzekeringsbank had be richt, dat de raming van ihet aantal rente- trekkendien zou worden overs cl ïr eden. De Bank imeldde, dat er 94,000 aanvragen waren op 1 October. Aan den anderen kant bleek, dat het aantal afwijzingen Idoor ide Bank groloter was dan het aantal adviezen tot af wijking, die de Tente-commissiën gaven. De opvattingen van die commissiên liepen trou wens uiteen. Thans za-1 het aantal aanvragen over de 100.000 -zijn gestegen. Op verschillen de gronden werd het aantal toewijzingen ge steld op 70,000, doch heden morgen schrijft dó R. V. B. dat dié schatting veel te laag is. Natuurlijk moet de wet worden toegepast overeenkomstig Ide bedoeling, welke op het oogenblik, waarop zij werd aangenomen, be stond. Hoewel gebleken is, dat de houding van prof. Klu ijver onjuist was, acht .de minister de houding, door dén heer Duys jegens hem aangenomen, onbillijk. De berekeningen van prof. Kluyver waren niet onjuist, wèl de raming; doch allen, regee ring, ambtenaren, Kamerleden hebben ver keerd geraamd en er is geen reden om spe ciaal aan een bepaalden ambtenaar eenig ver wijt te maken. Zoo is ook iedereen verantwoordelijk voor het artikel 369, of men de uitslag gunstig dan wel ongunstig beoordeelt. Wanneer de uitkeering niet geschiedde om niet. doch er aan verbonden ware een ver plichting tot premiebetaling, dan zou het aantal rentetrekkenden vermoedelijk nog niet de helft hebben bedragen van het aantal, dat er nu is. De bepaling in de wert. dat het betrokken artikel uiterlijk in December a.s. in werking moest treden, maakt het ook onmogelijk een behoorlijke schifting te maken tusschen ge rechtigden cn nief gerechtigden. De tijd wTas te kort. Bij de uitvoering van een wert moet een ruime opvatting worden gehuldigd, maar niemand heeft het recht", buiten de grenzen te gaan van de bedoeling der wet. Door den vorigen minister van Landbouw zeiven is de handleiding gemaakt voor de uitvoering. De betrokken ambtenaar, bedoeld in De Nederlander, staat er volkomen bui ten. Hij handelde geEeel In overeenstemming met de instructie. Er ia geen reden tot den blaam van de Ned-, £&en reden tot de lof van den heer Duïjs, die trouwens niet aanvaaril mag worden: de ambtenaar heeft objectief een wet uit te voeren. De misrekening omtrent het aantal gerech tigden zal in elk geval tengevolge Hebben, dat de wert zal worden gewijzigd. Inderdaad krijgen volgens deze wret velen rente, die deze niet noodig hebben, doch dart is de schuld van de wet, niet van de uitvoe ring. Het ontwerp-ouderdomsrente van spreker is, wat hem betreft, gereed. Het zal nog deze week zijn ambtgenooten bereiken en nog deze maand bij den Raad van State komen. Het wetsontwerp wordt na nog eenige dis cussie z. h. st. goedgekeurd. Aan de orde kwam hierna het wetsontwerp tot samenvoeging van de gemeenten Almelo en Ambt-Almelo, en daarna dat tot aanvoe ging van Hoek van Holland bij Rotterdam. Het eerste ontwerp werd aangenomenover het tweede zal Maandagmiddag de discussie worden voortgezet. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 5 Nov bevat o.a. de volgende besluiten: op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan dé R. H. B. S. te Utrecht J. G. de Jongh; benoemd tot burgemeester van Nerierweert J. M. H. Dobbclman; benioemd tot regent der rijkswerkinrichting te Hoorn A. A. die Jongh. burgemeester van Hoorn; benoemd fort ridder in de Oranje-Nassau- orde J. van Noordonnen, voorzitter der Utrechtsche Hand elsvcreeni ging; opgeldragen aan J. Elema te Assen het onderwijs in de ontginning on grondverbe tering aan de Rijksïandbouwschool te W.i- gdningen; aangewezen als voorzitter ran hot collet, ran curatoren van het Meteor. Instluut te Amsterdam prof. dr. J. van der Waals en is dn P. Zeeman op verzoek eervol als lid tonfcsta'gcn. Reeds Eeden werden verschillende in- dustrieelen irift Gelderland ten paledze het Loo ontvangen. Uit Rome wordt bericht, dart H. M. de Koningin-Moeder gisteren naar Parijs te ver trokken, De minister van Marine heeft Maand.; op zijn bezoek aan 's Rijks werf te Amster dam den stand ran de werkzaamheden nage gaan en daarbij de loodsstoomers en vaartui gen voor de Indische marine, die daar in aan bouw zijn, in oogenschouw genomen. Jhr. De Marees Van Swindercn naar Londen- Men meldt ons uit 'sGra- venhage: Bij hun definitief vertrek te 11$ uur naar Londen, viel den gezant aldaar en mevr. De Marees van Swinderen gisterenavond in de wachtkamer van het Hollandsche Spoorsta tion te 'sGravenhage een sympathiek eh vriendschappelijk afscheid van velen ten dcc! Daar waren tot het brengen van een afscheid - groet aanwezig van het hof, baron Van Pal- landt, graaf Van Bylandt. jlir. Van Weede; van het diplomatieke corps de gezanten van Tur kije, Italië, Rusland en de twee Engelsche legatie-veteranen; ran het ministerie van Bui- tenlandsche zaken, jhr. Loudon, secretaris generaal, mr. Hannema, de heer Doude van Troostwijk, de afdeelingshoofden De Waal, jhr. Rendorp, baron Van Heeckeren, en de hoofdambtenaar jhr. Snouck Ilurgronje. Voorts uit andere kringen de oud-ministers Wentholt en jhr. Verwijck, de secretaris-gene raal van Marine, Zegers Rijser, jhr. Röell secretaris ran het Arbitragehof, kapitein jhr Wittert van'Hoogland, en verschillende da mes. Bij het wegrijden van den trein, klonker den gezant gejuich en een algemeen ,,goo<l bye" tegemoet. Djambi-concessies. Naar de Tel. verneemt, zal binnenkort bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inkomen van dei minister van Koloniën, waarin de Djambi- concessies worden uitgegeven aan de Konink lijke Nederlandschc Petroleum-Maatschappij. W ij z i g i n g Kieswet. De centrale liberale kiesvereeniging in het Kamerdistrict Ridderkerk bepleit in een adres aan den mi nister-van Binnenlandsche zaken, een voor stel aanhangig te maken, waarbij bepaald wordt, dat de thans bestaande kieswet in dier voege worde gewijzigd, dat in de betreffende artikelen der kieswet worde opgenomen: lo. dat de stemming aanvangt des mor gens zeven uur en eindigt des avonds te eli uur. 2o. dat de stemming en herstemming steeds plaats hebben des Zaterdags. 3o. dal de steipbussen worden geopend des Maandags, volgende op een stemdag, des mor gens te negen uur. Kamerverkiezing Amsterdam SBB. Bij de gisteren gehouden stemming vo'oi een Hd ran de Tweede Kamer in het district Amsterdam III noodig geworden door liet aam/vaarden van heit lidmaatschap der Bei- ste Ivamer door dien heer Henn Polak wa ren uitgebracht 10.141 geldige stemmen. Hdt aantal kiezers bedraagt 16,516. Hiervan verkregen de hoeren; P. Otto, liberaal, 3314. J. Ouldlegoest, soc.-dem., 4604. D. J. Wijnkoop, S. D. P., 180 en C. J. Kuiper, Kath., 19-16 stemmen, zoodlat herstemming moert plaats hebben tusschen de lieeren P. Otto en J. Oudegeest. Hieivmder volgen de steinmencijfers, uitge bracht bij de «algemeene en de na-verkie zingen op 17 Juni en 24 Juli j.L, toen resp. de heer en mr. P. J. Troelsrtra en Henri Polak bij eerste stemming werden gekozen: Op 17 Juni: Uitgebracht 12,785 geldige stem men. Mr. P. J. Troelstra, soc-dem., 7309. Mr. B. E. Asscher, lib., 2581. 'Mr. Paul J. Reynaer, kath., 2781 en D. Wijnkoop, S. D. P., 177 stemmen. Op 24 Juli: Uitgebracht 9254 geldige stem men. Henri Polak, soc.-dem., 4S31. P. Oüto, lib., 2378. Mr. P. J. Revmer, kath., 1S28 en D. Wijnkoop, S. IX P., 217 stemman. Burgemeestersbenoemingen- De Hoftngsohe ooTrespoodient ran de ,/Tek" meldt:

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2