BINNENLAND. iritstappcn uit het rijtuig was Sanchez zeer «enuwa-cfifig, herhaaldelijk buste hij het kruis beeld en riep, zich lot den priester wendend: „Vaarwel vader, vaartwel allen." Om 7 uur 39 weerklonk het salvo van het vuurpeleton. Sanchaz was onmiddellijk dood, door vijf ko gels in het hoofd en drie in het hart getrof fen Hel Hof van gezworenen te Parijs zou gisteren, vonnis vellen in de zaak van den Hollander Daniöl W., voormaDk conlcierge van de barones van Zuylen van Nyovelt, die beschuldigd wordt van de verduistering van ongeveer 80.000 francs tend nadcele der baro nes. In een aanval van waanzin wierp W. fich Dinsdag op zijn advocaat, die hem in de gevangenis kwam bezoeken. Men maakle rich van hem meester en vervoerde hem naar do ziekenzaal der gevangenis, om daar ver pleegd te worden. Een heer, die naar Berlijn wilde gaan, nam een kaartje aan het slation te Hamburg en geraakte, toen hij van het loket weg wilde gaan, met een oog in een hoedespeld van een dame, die naast hem stond. Hij heeft het ver lies van zijn rechteroog te beklagen. De daime maakte zich ijlings uit de voelen. Bij een botsing tusschen een auto en een break bij St. Fiden (Zwitserland), werd de chauffeur gedood, een dokter en nog twee personen gewond, de break verbrijzeld en het paard gedood. Volgens bij het Engelschc ministerie van Koophandel binnengekomen Berichten, zijn gedurende de maand October een groot aan tal schepen verloren gegaan. Bovendien zijn nog een aantal berichten binnengekomen van schepen, die schipbreuk hebben geleden in voorafgaande maanden. Hel aantal verloren gegane zeilschepen in de maand October be- draagt 18, met een totale tonnenmaat van 1192. Negen personen verloren Hierbij het leven. Verder leden 13 stoomschepen met een totale ennenmaat van 14.399 schipbreuk, waarbij het aantal verloren menschenlevens 155 be droeg. Ongevallen, waarbij het schip niet geheel ten gronde ging en de menschenlevens, die bij dergelijke ongelukken verloren gingen, zijn hierbij niet inbegrepen. Moskou, 5 Nov. Op den spoorweg Mos kou—Kazan is heden nacht de van Nisjni Nowgorod naar Pensa gaande personentrein ontspoord. 11 personen zijn gedood, 15 zwaar gewond. Er bestaat verdenking, dat dit onge luk door kwaadwilligheid veroorzaakt is. Mclun, 5 No v. De gerechtelijke ambtena ren zijn om 7.50 hedon morgen met hun on- flerzoek begonnen. Zij constateerden, dat de Wissels volkomen goed gewerkt hebben. Daar na werd de machinist Dumaine ondervraagd, die verklaarde, dat een signaal, dat van de kleine herhalingsschijf, mij is kunnen ontgaan. Hij erkende dat dit signaal voorschreef te stoppen, terwijl de beide anderen hem den weg yrij gaven. Hij merkte de aanwezigheid van den anderen trein eerst, toen het onge luk niet meer te vermijden was De botsing geschiedde met het eerste rijtuig. Hier maakte Dumaine een gebaar van verslagenheid, dat de bekentenis scheen te betcekenen van de grove fout, die hij in zijn ambt had begaan. De rechter van instructie besloot hem in hech tenis te nemen. Het bevestigt zich, dat zich nog 20 lijken onder de pijnhoopen moeten bevinden. Aan het hospitaal te Melun worden geene inlichtingen gegeven over de herkenning van ide lijken. Het is te vree zen, dat behoudens buitengewone omstandigheden niemand een bloedverwant of vriend zal herkennen in de lijken, die door h^l vuur onherkenbaar zijn geworden. Sommige lijken zijn niet grooter dan het lichaam van een zesmaandsch kind. Alle gewonden zijn herkend; geen van hen Verkeert in levensgevaar. liet werk der vrij making van den weg wordt met veel moeite voortgezet. De soldaten wekten aller bewon dering door de krachtige volharding, die zij aan den dag leggen. Eenige zakken met brie ven, die aan het vuur en het water ontkomen rijn, zijn gevonden; maar men schijnt te vree- ten, dat een gedeelte van de brievenmalen Vernietigd is. President Poincaré, die vergezeld was van den minister van handel, kwam om half twaalf in het hospitaal. Diep ontroerd bleef de president staan bij het bed van ieder der gewonden en vroeg naar hun toestand. Daar na bracht hij een groet aan de slachtoffers, wier lijken zijn overgebracht naar het amphi theater. Verscheidene lijken maken slechts eene verkoolde en zwart gebrande massa uit. Melun, 5 Nov. 27 „üen zijn naar het hospitaal overgebracht. Men zegt, dat er nog vijf onder de puinhoopen liggen. Tweede telegram. Er zijn thans der tig lijken le voorsahijn gebracKt. Twee zijn nog zichtbaar, maar men heeft de zekerheid, dat er nog drie meer liggen onder de puin hoopen van de wagens. Derde telegram Er zijn nu veertig lijken verzameld. Men vreest, dat er nog meer onder de puinhoopen liggen. Het spoorwegongeluk 'bij Melun, is een der ernstigste, welke in den laatst en tijd it! Frankrijk plaats hebben gehad. Omtrent de eigenlijke oorzaak is nog niot alles vastge steld kunnen worden, doch zeker is, dat of een nalatigheid van den seinwachter, of ook wel eene van den machinist die door een der seinen moet heengereden zijn, de ramp veroorzaakt heeft. Tot-n de tijding van het ongeluk te Parijs hekend werd, is ona half een 's nachts de Minister van Handel met een hulptrein naar de plaats van het onheil vertrokken. De aanblik der aangerichte ver woesting moet ontzettend zijn geweest. De wagons aldus verhaalt een ooggetuige van den sneltrein van Nizza waren omgeworpen en stonden in brand. In eenige oogenblikken verspreidden zich de vlammen. De eerste inenschen, die kwamen toegesneld, waren jgetuige van een vreeselijk schouwspel. Mid den in de vlammen klonken de kreten der gekwetsten en poogden zij vruchteloos zich ie bevrijden. Ongelukkigerwijze was de hulptrein. tc 12.30 uur van Corbeü vertrokken, niet voor- Hen van verlichtingstoestellen, zoodat het Reddingswerk zeer moeilijk was. De spoor- Weg was enkel verlicht door de rookende vlammen van eenige toortsen en petroleum lampen en door de vlammen van dc bran dende wagons. Dc locomotief van den aan- rijdenden trein, zat 1 M. 20 diep in den grond. Een vrouw, die er onder lag, bad onophou delijk brandweerlieden water te spuiten in hare richting. Te half twee had men dertien lijken en 14 gekwetsten te voorschijn gehaald. Deze laat- sten werden naar het gasthuis van Melun gebracht door de soldaten Te 3 uur 's morgens haalde men weer ver- koalde lijken uit de puinen der wagons. Op den spoorweg bleef de duisternis volkomen. De wanorde en de verwarring is onbeschrij felijk. Een scherpe rook, voortkomende van het brandend gevernist hout en van branden de lijken greep in de keel. Men poogde de gekwetsten te bevrijden door diepe kuilen onder den weg te graven. Een jonge vrouw lag te halverlijve onder den tender der locomotief van den aanrijdenden trein. Zij heeft het bewustzijn niet verloren en heeft zelf kunnen zeggen wie zij is. Een geneesheer verzorgde haar. Haar man. kapi tein te Roanne was reeds overleden in het gasthuis. Een der postbeambten, die zich in den aangereden trein bevonden, verklaarde, dat de wagon met den post naar Marseille, Al giers, Tunis en het costcn geheel onÏÏer de locomotief lag. Hij stond het eerst in brandt Hij meende, dat een twintigtal van zijn collega's gedood zijn. Te 3£ uur begaf de Minister van koophan del zioh naar het gasthuis om de gekwetsten te bezoeken, die allen brandwonden of diepe wonden aan 't hoofd hebben en onophoude lijk naar hunne bloedverwanten vroegen. Al de pogingen om de jonge vrouw, on der den tender der locomotief te verlossen zijn vruchteloos gebleven. Zij stierf te 5 uur 10 na zeven uren in een vreeselijken toestand te zijn gebleven, zonder haar bewustzijn te hebben verloren. Nu en dan ontrukten haar de pijnen vreeselijke kreten, die het gerucht overstemden. Eenigszins gestild door mor- fine-inspuitingen, had zij den moed aan de aanwezigen hare juwcelen te overhandigen om ze aan hare moeder tc geven. Al de aan wezigen weenden. De cdders zetten hun werk voort maar dat kon enkel vruchtbaar zijn bij het aanbreken van den dag. Over heel de lengte van liet traject is het slechts één puinhoop, waar hier en daar het vuur nog smeult. In een interview, dat een M.itin-redacteur met enkele der geredde Hollanders had, ver klaarden zij: „Wij begonnen al op te staan en onze bagage bijeen te zoeken, met het oog op de aankomst te Parijs, toen wij een schok voelden De trein hield plotseling stil, ons door elkaar werpende. De ruiten vlogen in stukken. Niettemin was van ons niemand ge wond, althans niet ernstig In alle haast snel den wij de coupé uit. sommigen door de deu ren, anderen door dc ramen en namen de vlucht, verschrikt door de kreten der gewon den. Achter ons verhieven zich dc vlammen van den brandenden trein. Dit is alles, wat wij van de ramp gezien hebben". Inmiddels wordt van i .eer dan een daad van moed gewag gemaakt. Zoo dat van een jong soldaat, Brun genaamd, die ternauwer nood uit zijn verbrijzelde coupé ontkomen, naar de brandende wagons snelde en op ÏÏe kreten van een vrouw afgaande, die onder een wagon lag, haar met alle macht trachtte te bevrijden. Op hetzelfde oogenblik ontplof te hel gasreservoir en werd Brun ettelijke meters ver geslingerd. Toen hij van zijn ver- dooving bijkwam en bemerkte dat zijn won den niet gevaarlijk waren, keerde hij naar de plaats van het onheil terug en werkte ijve rig aan de redding mede. Cok het gedrag van prof. Bordas wordt zeer geroemd. Bordas heeft met hel" grootste gevaar geheel alleen, uit de omgestorte brandende wagons 3 post beambten gered, die anders ongetwijfeld le vend verbrand zouden zijn Onder de reizigers die zich in den trein naar Marseille bevonden, behoorden ook de burgemeester van Lvon, alsmede de Lvonsche prof. Jaboulei Volgens de kiatste Berichten is het no gniet mogelijk geweest de identiteit der lijken vast te stellen; slechts een lijk is herkend, dat van den chef van een handels huis te Lvon, die met zijn zoon op weg was naar Parijs. Deze laatste is ongedeerd. De Staatscourant van Donderdag 6 No vember bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot hoofdcommies aan het depar tement van justitie, belast met de inspectie van het gevangeniswezen in algemeenen dienst P. J. Serlé, thans tijdelijk; tot notaris te Rotterdam A. G. Mulié, thans idem te VIaardingen; tot predikant bij de Protestantsche gemeen ten in Nederlandsch-Indië de emeritus-predi kant H. Stegenga, te Apeldoorn; op verzoek eervol ontslagen met pensioen A. Th. Coorengel, laatstelijk architect bij den Waterstaat en 's Lands Burgerlijke Openbare Werken in Ned.-Indië. Gisterennamiddag werden door H. M. de Koningin ten paleize Het Loo de navolgende personen uit de provincie Gelderland ontvan gen: mejuffrouw H. W. Spiering te Tiel; de heer Frowein, president der Kamer van Koophandel te Arnhem; de heer H. A. Pau wen, landbouwer te West-Pannerden, de heer M. A. Vink, veilingmeester der vereeniging Overbetuwc te Eist, zoomede de industrieelen A. D. Duvs te Eist, J. J. Prins te Arnhem, H. A. Z. van Ditzhuijzcn te Terborg, J. W. Daal- derop te Trel, J. E. Prakke te Eibergen, L. L. van Rossum te Geldermalsen en P. Dobbel- mann te Nijmegen. Dc ontvangst had in twee zalen van het paleis plaats, waar teven» een theebuffel was ingericht Conferentie betreffende veiligheid van passagiersvervoer ter zee. Men meldt uit 's Gravenhage: Een delegatie is aangewezen ter vertegen woordiging der Nederland sche regeering op de in November te Londen te houden inter- nartHonale conferentie betreffende veiligheid vaai passajgjersvervéer ter zee, waarin zijn benoemd: Tot algemeen» leden: J. V. Wijerds- ma, president-directeur der HollandAme- rika-lijm te Rotterdam, voorzitter; H. S. J. Maas, consul-generaal dier Nederlanden te Londen, ond-or-voorzitter; A. D. Muller, hoofd inspecteur dér scheepvaart te Den Haag; J. Wilmink, directeur der Kon. Holland sche Lkryd te Amsterdam; J. W. G. Coops, referen daris aan het departement van landbouw, secretaris; tot technische leden prof. E. Voss- nack, koogleoraair aan de Techn. Hoogeschool te Delftr, AL G. de Gelder, voorzitter der com missie tot vaststelling van een!e minimum-uit watering. directeur der Rotterdamsche Droog- 1 dok-Maatschappij te Rotterdam; H. J. Nier- strasz, chef van den technisch en dienst der radio-telegrafie te Schevemdngen; P. H. Gal- lé, adjunct-directeur van het Kooi Ned. Mot Instituut te De Bilt. Eerste Kamerverkiezin* Naar men verneemt is het thans zeker dat profes sor van Swaaij, afgetreden lid der Provin ciale Staten van Zuid-Holland voor Delft, dc candidaat zal zijn der rechtsche partijen in die Stalen voor het lromaatschap ter Eerste Kamer, in de vacature-wijlen di». Vermeu len. De kamerverkiezing in dis trict Amsterdam III. Onder 't opschrift „Révandhe!" wijdt „Het Volk" oen artikel aan den uitslag van de stemming voor de Tweede Kamer in district III. De aanhef van dit artikel luidt als volgt: „De nederlaag, die Amsterdam IH Dinsdag aan de partij heeft bezorgd, kan althans in zoover nog worden goedgemaakt, dat de par tijgenoot e>n zorgen voor het behoud van den kamerzetel. Voor het overige ontveinze men zich niét, dat hier een nederlaag is geleden, te gevoeliger, daar zij ons werd floegdbracht op het sterkste punt van onze macht. Een nederlaag, die, wij aarzelen niet hét tie zeg gen, een schande is voor hot district en voor hoel Amsterdam." De oorzaak van de néderlaa.g wordt uitslui tend toegeschreven aan de „lichtzinnige slap heid" van do Amsterdamsche partijgenooten. Een slapheid die, volgens „Het Voile"; haar oorsprong vindt in de verdeeldheid, die bij de portefeuille-quaestie de partij zoo diep heeft geschokt". Aan hot sliert wordt tot „revanche" aange» spoond. De kamerfractie stelt zich voor de tie voe ren campagne beschikbaar, blijkens een te legram va<n mr. Trcebtra uit Don Haag. De S. D. A. P. en de geïnterneerden Van woge de sociaal-democratische Kamer fractie wordt het volgende medegedeeld: Mede naar aanleiding van de Interviews, gepubliceerd in de pers, heeft de sociaal-de- mocralischo Kamerfractie de drie Indische bannelingen tot een bijeenkomst uitgenoo- digd, teneinde eenige inlichtingen te ontvan gen aangaande verschillende punten. Het resultaat der breedvoerige besprekin gen is, dat de fractie heeft besloten met kracht op te komen tegen het interneeringsbesluit van den Gouverneur-generaal, terwijl verder bij de fractie de overtuiging is bevestigd, dat het streven der heeren Douwes Dekker, Dr. Tjipto en Soewardi haar sympathie verdient als een ernstige uiting uit de Indische bevol king, in den geest van de koloniale politiek, zooals die steeds door de soc.-dem. fractie is gevoerd. Het is onjuist In de Indische partij te zien een beweging tol opwekking van rassenin- stinkten, speciaal ook tot eenzijdige beharti ging van de belangen der Indo's. In den zeer korten tijd van haar bestaan is 'het de I. P. gelukt onder dat deel der inlandsche intel- lectueelcn, dat niet in gouvernementsdienst staat, grooten aanhang te verwerven, zoodat bij de ontbinding der partij ongeveer 25 harer leden uit inlanders bestond, nevens wel ke eenige duizenden Indo's, en eenige hon derden Chineezen tot haar behoorden. De propaganda van den heer Douwes Dekker is juist er op gericht deze verschillende rassen in ééne organisatie samen te brengen. Het doel zijner beweging is door unificatie van onderwijs de intellechieele gelijkstelling der verschillende rassen to bevorderen en poli tieke gelijkstelling der rassen te verkrijgen. Het einddoel, dat hem voor oogen staat, is hetzelfde, dat ook steeds door de soc.-dem. koloniale politiek is vooropgesteld, nl. de po litieke en economische vrijlmaking van Indië. Wat de wijze betreft, waarop hij dit doet. waarvan hij zelf meent, dat het eerst na een tijdperk van verdere ontwikkeling en organi satie der Indische bevolking voor verwezen lijking vatbaar is. tracht te bereiken, zoo Is het de fractie gebleken, dat de beschuldiging, alsof hij aanstuurt op gewelddadige middelen volkomen ongegrond Is. Hoewel ook bij deze beweging, als bij elke nieuwe beweging, In een maatschappij als de Indische, waar vakacte en politieke actie beide strafbaar zijn gesteld, enkele revolutionaire uitingen zijn voorgekomen, zoo bleek de heer Douwes Dek ker volkomen overtuigd, dat slechts langs den weg van organisatie en intellectueele verhef fing bereiking van het door hem gestelde doel mogelijk ia. Uit de verstrekte ophelderingen bleek, dat de bewering als zou do heer Douwes Dekker in de Indische pers hebben medegedeeld!, dat mr. Troelstra telegrafisch zich tegen het op treden van den procureur-generaal in zake de Ind. Partij zou hebben uitgesproken, on juist is. Terwijl D. D- in de gevangenis zat, heeft de waarnemende redacteur van de E x- press het vermoeden nitgesproken. dat dc wisseling der regeering in Nederland op de behandeling van de voormannen der Indische beweging invloed zou uitoefenen en dat met name de S. D. A. P. In die richting zoude werkzaam zijn. Hoewel de bewoordingen waarin dit was gezegd, een onjuisten indruk konden geven, heeft dit met het beweerde te legram niets tc maken. Ten slotte werden omtrent de bewering dat de aanvraag van het bestuur der I. P. om rechtspersoonlijkheid feitelijk was een specu latie op de weigering daarvan, volkomen be vredigende verklaringen gegeven, waaruit biedt, dat juist een mededeeling in de Memo rie van Antwoord op de Indische begrooting voor 1912 omtrent beoogde minder strenge toepassing van art 111 R. R. een geheel ge rechtvaardigde aanleiding was voor bedoeld bestuur om dat verzoek te doen. Het stond bovendien in verhand met de overname "van drukkerij enz. van het orgaan dc Express, die zonder rechtspersoonlijkheid niet kon worden geëxploiteerd. Verkiezing Prov. Staten in Goud a. Gisteren heeft de stemming plaats gehad voor de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het district Gouda. Het aantal kiezers bedraagt 13272. Uitge bracht zijn 10670 geldige stemmen, waarvan op de heeren Jhr. mr. W. Th. C. van Doorn (lib.), 4089. A. Dijkgraaf (soc.-dem.) 862, R. U. Jongenburger (anti-rev.) 5362, Dr. E. A. Keuchenius (chr. soc.) 100, eo G Roos (vrij anti-rev.) 257 stemmen; zoodat gekozen is de heer R. U. Jongenbur- ger. De verkiezing strekte ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Vingerling. De vijfde Amsterdamsche wethouder. Volgens de TeL zullen B. en W. van Amsterdam een voordracht om hun college met één wethouder te versterken, zoo tijdig indienen, dat de nieuw te benoemen funetionnaris reeds 1 Januari 1Ö14 zijn ambt kan aanvaarden. Het blijft de bedoeling bij het nieuwe departement onder te brengen: volkshuisvesting, armenzorg en arbeidsza ken. Raadhuis van 's Heerenberg Door Ged. van Gelderland is praeadviés uit gebracht over een verzoek om subsidie van hét gemeentebestuur van Bergh ten behoeve van het Raadhuis te 's Heerenberg, een merkwaardig Gofhfsch gebouw, afkomstig iritt dé eerste helft der 16e eeuw, een tijidvak, waaruit weinig raadhuizen in ons land meer aanrwezig zijn. Geld. Staten stéllen voor aan de gemeente Bercrh ten behoeve van de restauratie een subsidie toe te kennen, ten bedrage van dé helft dér kosten, na aftrek van het rijkssub- rictöé, tot een maximum van f 3900 onder voorwaarde, dat door het Rijk minstens een bedrag van f 3900 wordt verleend. Door den directeur-generaal der poste rijen en telegrafie is opdracht gegeven aan de directeuren de vraag tot de adsisten'lie te richten of zij al of niet voor behoud van uniform zijn. Mocht de meerderheid er te gen wezen, dan zal tot den Minister van Wa terstaat een daartoe strekkend voorstel wor den gedaan met dien verstande, dat 49 gul den per jaar kleedinggeld in de plaats daar voor zal worden gegeven. Voordat het zeventiende regiment uit Breda naar 's Hertogenbosch vertrok, heeft het Dinsdag jl. hulde gebracht aan generaal Chassé, rondom zijn monument. Het zeventiende regiment omvat het voor malige derde bataljon van het zesde regi ment infanterie: dit bataljon, eertijds het derde Bataljon van de fiend e afdeeling in fanterie, nam ondeT generaal Chassé deel aan de belegering van den Citadel van Antwer pen, wat nu nog staat im het vaandel van het zesde regiment en waarnaar de kazerne te Breda Cha9s?-kazerne heet De commandant-luitenant-kolonel baron Van Ömphal Mulert hield een rede. De plechtigheid werd opgeluisterd door de mu ziek der zesde infa nt e rie-bri gad e. Te 's Hertogenbosch £s het regiment feeste lijk ontvangen. Op het perron bevonden zich tal van hoofd- en subalteme-officieren van verschillende wapens, terwijl de troepen door het Stedelijk Muziekkorps en het mu ziekkorps der fabriek van Goulmv en Baar naar hunne kazernes werden geleid. *s Middags werden de officieren van het re giment officieel ten gemeentehuizo door den burgemeester ontvangen. Onderscheidingen Montene gro. De koning van Montenegro heeft nog de volgende onderscheidingen toegekend aan Nederlanders, die zich ten opzichte van het comité „Ambulance Montenegro" verdienste lijk heBben gemaakt en benoemde: den beer dr. J. van der Hoeven Leonhard, arts te Am sterdam, tot officier in de orde van Danilo I van Montenegro en de volgende heeren tot ridder in dezelfde orde: J. Römer, vice-con sul van Montenegro te Velp, dr. C. B. Tilanus, voorzitter van het Balkan-comité van het Roode Kruis te Amsterdam, J. Fabius, lc lui tenant bij de veld-artillerie te Utrecht, C. F. Utermöhlen, directeur van de Koninklijke Fabriek van Verbandstoffen te Amsterdam. Dr. F. A. Jen tink. f Dr. F. A. Jen- fcfnk, directeur van hét Museum van Natuur lijke Historie te Ledden, wiens overlijden wij meldden, wend maar hét Leatdsch Dbl. schrijft 20 Augustus 1844 te Nijland, in Friesland, geboren, studeerde atan de univer siteit te Leiden, waar hij in 1875 tot doctor ih de zoölogie promoveerde op een proef schrift: „Over systematiek en generatie- organen van naakte puLmona/fcen". Van 1875 tot 1884 was hij conservator aan 's rijks Museum van Natuurlijke Historie en sedert 18S4 directeur van dit Museum, welk ambt hij tkrt zijn dbod bleef bekleeden. Een groot deel van rijn lang en vrucht baar leven heeft hij dus gewijd aan deze in- dtéhdlng, die onder hem zéér in omvang en beteekenis is toegenomen. Voor een paar jaar werd he>t monumentale gebouw aan de Raamsteeg geheel in gebruik genomen, nadat men reeds ge mimen tijd bezig was geweest hier dé collecties onlder te brengen, die voor die studie onschatbare waande hebben. Helaa» heeft dr. Jentftnk heit nieuwe museum, waar voor hij zoo geijverd heeft, niet In zijn geheel gereed mogen zien. Op het gebied der zoölogie, uiteraard zijn stodievak bij uitnemendheid, had dr. .Tentink een vruchtbare pen. Zoo schreef hij meer dan 100 monografieën en artikelen over zoogdieren, drie doelen van den „Catalogue du Musée" en een groot aantal artikelen over dieren in Van dier Lith's Encyclopedie, enz. Do teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag a.s^, 's middags te twaalf uuh% op de begraafplaats Rhynhof. —Een nieuw kaTholiek dagblad? „Hel Centrum" maakt melding van plannen om te komen tol de oprichting van een nieuw katholiek dagblad. Er moet zich een consor tium hebben gevormd, hetwelk onderhande lingen voert over den aankoop van een be staan blad, dat in een dagblad met of zon der morgen-uitgave zal worden omgezet. Of het louter de bedoeling van het consor tium is in een „algemeen gevoelde behoefte" aan meer katholieke dagblad-leetuur te voor zien. dan wel of men meer speciaal tegen h»t te Maastricht verschijnend dagblad, de Lim. burger Koerier wil ageeren, zal de toekoms moeten leeren, zegt het blad. ^De tentoonstelling van „De onafhankelij. ken" zal op Zaterdag 15 November te Am sterdam geopend worden. Pégoud in Rotterdam, Alen meldt uit Rotterdam: Pégooid zal 11 Nov. op Woudesteyn vlieg dietmonstT'ajtfiés uitvoeren tusschien 2 en 4 uur Hij al in geen andere plaats van ons land vlliiegen. De ouderdomsrente. Naar wij vernemen zullen op 9 December a.s., den dag der uitbetaling van de ouderdomsrente aan zeventigjarigen ,twee termijnen van de rente worden uitbetaald, n.L voor de wreek van 3 December (dag der invoering van art 369 der Invaliditeitswet) en voor de week van 9 December. Ouden van dagen zullen dien dag dus vier gulden kunnen ontvangen. (Hbld.j Voor alleenstaande blinden. Do collecte op 30 OctoBer 1.1. ten bate van hét Tehuis voor rlleenstaande Blinden te Wolfhezen. in den Haag gehouden, bracht netto op f 2620.84, dank zij den ijver van hel comité en de sympathieke medewerking der dames -collectanten. De slaking te IJmuIdcn. Afen meldt uft Amsterdam: De staking in het visscherijbedrijf te IJm den is hier ter stede terdege merkbaar Aan 1 gemeentelijke vischhai toch wordt de ho veelheid visdh. die uit IJmuiden naar de hoofdstad wordt vervoerd en afgeslagen, dn- gelijiks geringer. Een gevolg hiervan zijn hoo- geré risehprijzoin, zoodat het huidige ar beidsconflict zioh ook ln dé hoofdstad doet gevoelen!. Te TJmuiden heeft één reeder toegegeven aan de eisch van vrije voeding z*>onls die gerteW was door de afd. Uitluiden van den algemeenen Nederlandschen Zeemansbond De vergiftiging te Abben- broek. De rechtbank te Rotterdam en h< gerechtshof te 's Gravenhage, in hooger 1 roep. hadden G. Spoon, landbouwer te benbroek, veroordeeld tot 20 jaar gevange nisstraf, wegens moord op ~W. H. Weslerveld door middel van vergiftiging met morfine, vermengd in een kop koffie. Van genoemd arrest werd cassatie aangeteekend bij den Hoogen Raad, met het gevolg echter, dat di' hoogste rechtscollege overeenkomstig de con clusie van het O. AI. het arrest vernietigde en de zaak naar het gerechtshof te Amster dam ter nieuwe feitelijke behandeling - wees. De zaak kwam dan nu gisteren hof in behandeling. De publieke tribun» de gereserveerde banken waren talrijker zet dan ooit. Beklaagde is gedagvaard, zou hij te Abbenbroek op of omstreaks 4 1012 opzettelijk na vooropgezet plan "Will Huibreohts "Westervcld van het leven hebh<-n beroofd, door hem dien dag twee koppen koffie en twee bittertjes, althans eenigen drank ten gebruike voor te zetten en te ver strekken. welke dranken te voren door hem waren vermengd met een hoeveelheid mor fine, althans met een oplossing daarvan. Wes tervcld overleed 5 Af ei, daags nadat hem een en ander was toegediend. 48 getuigen waren gedagvaard, o. m. 8 des kundigen. Het getuigenverhoor werd gisteren niet ten einde gébracht, zoodat heden de behandeling der zaak wrordt voortgezet. Om de f 10Ö.0 0 0. Dezen zomer deelden wij mede. dat voor de rechtbank tc Amsterdam, eene procedure aanhangig was tusschen een steenzetter en een patroon de-R die hem de helft van een twintigje der Staats loterij, waarop de 100.000 gevallen was, af handig zou hebben gemaakt. Geruimen tijd deelden wij, dienaangaande niets meer mede, omdat gedurende al dien tijd onderhandelingen gevoerd zijn tusschen advocaten mr. Afendels voor den steenzetter en mr. Groole voor de familie van den pa troon, om een schikking te bewerkstelligen. Thans vernemen wij, dat deze schikking tot stand gekomen is, zoodat het aanhangig proces ten eerste dienende dage van de rol zal worden geroyeerd. Verduistering van miliiaire uitrustingstukken. De rechtbank te Amsterdam Beeft veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. AL, een 28-jarig los werkman, wegens verduistering van zijn militaire kleeding- en uitrustingstukken.welke hemtoen hij met groert verlof ging uit het garnizoen te Kaar den, door den sergeant-majoor ter bewaring waren toevertrouwd. Hij verkocht een en an der voor 65 centen. Geen diefstal? Men meldt uft Doetinchcm: De vermiste postzakken zijn Dinsdagavond door een arbeider teruggebracht. Dc arbei der had de twee zakken Dinsdag ochtend ge vonden, maar had geen gelegenheid om zé op het postkantoor te deponeeren. Vroeg verdorven. De politic te Maastricht heeft aangehouden een 14-jarige knaap, die voor de firma Wijers te Rotter dam, waar hij werkzaam was, een wissel moest innen en met het geld verdwenen is» Zijn verteringen gaven aanleiding tot de aan houding. Het spoorwegongeluk te AI e 1 u n. Het blijkt dat het meerendeel van de reizigers, die zich in den van Afarseille ko menden trein bevonden, Nederlanders waren. Zij waren per stoomschip Wilis uit Neder landsch-Indië te Afarseille gearriveerd, en op weg naar ons land.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2