Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Het toeval heeft gewild, dat het stoom schip Wilis twee dagen te laat in Marseille was aangekomen, omdat dit schip een onge luk had gekregen met de 6chroef. Daardoor was uo aankomst te Marseille vertraagd. Ware dit niet het geval geweest, dan zon het zeer toevallig zijn geweest, dat zich Ne derlanders in den trein hadden bevonden. De Nederlandsche passagiers zaten in den achtersten wagen, aan welke omstandigheid het is toe te schrijven, dat het aantal slacht offers onder hen zoo gering is. Bij het gehouden appèl bleken er slechts twee te zijn vermist Van een van hen bestaat helaas de zekerheid, dat hij bij de ramp is om gekomen. Het is de heer Van K., als employé werkzaam op de suikerfabriek Brangkal, en op weg naar Nederland, om hier een half jaar verlof wegens gezondheidsredenen door te brengen. Van den anderen vermisten reiziger hebben wij nog geen bijzonderheden verno men. Door de machine gegrepen. Gisterenochtend 8 uur had de smid C. Barth, Ie 's Gravendeel, het ongeluk in de zwinge- larij van B. Koomans door den drijfriem van een motor te worden gegegrepn. Hij werd verscheidene malen rondgesleurd, met het ge volg, dat zijn beide onderbeenen totaal ver brijzeld werden. Nadat door den geneesheer Vetten, aldaar, ide eerste hulp was verleend, werd de on gelukkige per brancard naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Dord. Ct. De brand te Groningen. Van uit de woning van den broeder en oom, heeft Dinsdagmorgen om 11 uur de droeve uit vaart plaats gehad van de slachtoffers van den brand, mej. Roosenboom en dochtertje te Groningen. Een groote menigte, allen hel vrecsclijke voortdurend besprekende, wachtte daar reeds geruimen tijd, voordat de lijkstoert zich naar de Joodsche begraafplaats zou be geven. Een achttal volgkoetsen volgden de twee lijkwagens. Ongeveer 12 uur bereikte men de begraafplaats, waar allereerst de vrouw en daarna het verbrande meisje aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. Aangrijpend was de aanblik dien de zwaar beproefde echtgenoot en ader opleverde. De man, aan verschillende ïichaamsdeelen ver wond, door zijn zoons en broeder onder steund, kreeg het herhaaldelijk te kwaad. De opperrabbijn, de voorzitter "van den kerkeraad der Nederl. Isr. Gemeente te Groningen, de heer B. Jacobs en eenige kerkeraadsleden wa ren o.m. bij de droevige plechtigheid aanwe zig. Aan het graf werd niest gesproken. Gevolgen van een val. In hot Bin- nentgasithuas te Amsterdam is een 15-jarige knaap, diie Zondag van het dtalk van een huis op straat gestort was Dinsdag na een vrij langdurig lijden bezweken. Een dr ij vend politiebure au omgeslagen. Gisteren middag is het drij vend politiebureau te Rotterdam omgeslagen. Het ongein'- ontstond door dat bij het schoon maken d<\- ijzeren tanks door gemeente werklieden twee tanks volliepen, waardoor het bures'i aan eene zijde omsloeg; het ge raakte 1. kneTd tusschen ducdalven waar door het aar beschadigd werd. Acht agen- len, die zi'L in het bureau bevonden, konden jnet moeite aan den wal komen. Gisteren middag 4 uur is het drijvende po litiebureau, in do Parkhaven tc Rotterdam, met behulp van twee drijvende bokken we der overeind gezet waarna men met behulp van een drijvende stoomspuit, de volgeloopen tanks is begonnen leeg te pompen. De schade in het bureau aangebracht, is vrij aanzienlijk, vooral ook, daar ook de Mnr- coniloes tellen der draadlooze telegrafie door elkander geworpen zijn. School, en Kerknleftws. De opening van de Handels- hoogeschool te Rotterdam wordt Zaterdag bijgewoond door de ministers van Bin- nenl. Zaken en Buitenl. Zaken. Koloniën en Nij verheid, Landbouw en HandeL De leiding heeft A. G. Kröller, president algemeen bestuur. Ver der zullen spreken dr. D. Bos. president-cura tor der school, prof. dr. mr. G W. J. Bruins, rec tor magnificus der school, minister Cort van der Linden, de burgemeester, de vice-president van de Kamer van Koophandel, Phr. van Ommeren £n prof. dr. G. Jelgorsme, hector-magnificus van do Leidsche hoogeschool. 's-Gravenhage, 5 November. Examen Wiskunde, L. O., (art. 861. Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten. Af- rewezen 1. Geslaagd dt hoerenL. Boomsma, Vaddinxveen, en F. J. hl Jacobs, 's-Gravenhage. Wageningen,5 November. Nederlandsche Pomologische Vereeniging. Examen diploma fruitteelt. Geslaagd dc heeren J. C. v. Lith, Hees bij NijmegenF. Kruithof, Vorden. Afgewezen 2 eend. Kunst en Wetenschap. Mengelberg te Londen. "Willem Mengelberg, die Dinsdagavond het eerste concert in dit seizoen van de Koninklijke Philharmonie Society prachtig geleid heeft, pogstitle geweldigen bijval Deze gold vooral Lalo's gevoelvolle symphonic Espagntole met Man en's vioo-l solo. Strauss' groolsch Fest- prateüudlhüm, alsook Beefthovem's Vijfde. Men gelberg werd herhaaldelijk teruggeroepen; de propvolle concertzaal was in ^eest-driftige Vriryoerónig gebracht. (N. R. C.) Naar de H. Ct. verneemt, is de heer Kor Kuiler door de commissie voor de op voering van het spel, waarvoor dr. Boutens den tekst schrijft, en dat opgevoerd zal wor den- tter gelegenheid van hel a.s. jaar te hou- Ben derde eeuwfeest dier Gixmiaigsche llniversdjbeat, opgedragen de muziek te schrij ven bij dit werk, d<at tot onderwerp zal heb- 6en hrit leven van Rembrandt. Een Rembrandt Volgens een tele gram aan de N. R. Ct. uit Berlijn, meldt de Zeitung am Mittag: Naar wij vernemen is in een particulier Luis in Berlijn een tot nog toe onbekend schil derij van Rembrandt gevonden. Het portret Van een blondgelokten jongeman. Een breed en met pathos geschilderd werk uit den bes ten tijd van den kunstenaar. Het schilderij, dat de gelukkige vinder dr. Alfred Gold als een Rembrandt aanwees, is door dr. Wilhelm Bode, als een Rembrandt erkend. Het is aan «en groeten Duttschen verzamelaar verkocht HetK. O. S. wapenfeest in 1914. Het bestuur van den K. O. S. heeft, naar de „Schermsport" meedeelt, het voorstel van de technische commissie goedgekeurd, om in 1914, zij het op bescheiden schaal, een wapen- feest te houden. Dit zal plaats hebben te Utrecht, waar schijnlijk in de zaal van Tivoli, op 12, 13 en 14 Januari e. k. Er zullen de volgende wedstrijden gehou den worden: a. Korpswedstrijden op de sabel, om den zilveren wisselbeker, aangeboden door den N. B. v. L. O. (houdster: de brigade grena diers en jagers). b. Korpswedstrijd op den degen, om den zilveren wisselbeker, aangeboden door den N. B. v. L. O. (houdster: de brigade grenadiers en jagers). c. Afdeelingswedtrijd op de sabel, om de zilveren bokaal, geschonken door H. M. de Koningin (houdster: de afdeeling Utrecht). Bij dezen wedstrijd moeten de afdeelingen ver tegenwoordigd worden door schermers, die nog geen len, 2en of 3en personeelen prijs be haalden op één der wedstrijden van den K. O. S d. Personeele wedstrijd op den degen Barneveld. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij den landbouwer W. Rozenboom, Holl. Spoor alhier, een witte kool gegroeid is, die een negenvoudige vrucht draagt. In plaats van één groote kool, ver- loont de stengel namelijk 9 kolen van wel kleiner afmeting, doch die alle uitstekend voor de consumptie geschikt zijn. Barneveld. Tijdens een jachtpartij, dezer dagen op de hofstede „Klein Havik- horst" gehouden, is midden in een groot, dichtbegroeid bosch hakhout een in goeden staat zijnd heerenrijwicl gevonden. De politie verdiept zich in gissingen, op welke wijze de fiets in dit bosch gekomen kan zijn. Noodlottige brand. T is he denmorgen verbrand de woning ar beider W. Heijink, waarbij van de 11 k..t ic.eu het 7-jarig zoontje Berend in de vlammen om kwam. Examens. Te Zwolle zijn geslaagd voor het examen vrije en ordeoefeningen der gymnastiek de daines M. J. C. Bruens, R. A. Hoven, C. J. O. van Andel en AL J. D. van Andel. Jubileum. De heer W. Snither, opzichter-machinist der H. S. M. herdenkt morgen den dag, dat hij vootr 25 jaar bij de maatschappij in dienst trad. Bekroond werk. De bekende kunstcriticus C. L. Dalce, schrijft over de tentoonstelling in Arti in do Telegraaf o.m.: De graveur D. Harting exposeert eenige etsen (61 cn 62) waarvan de grootste „Grim- nesses/luis" door het Arti-bestuur bekroond is met den Wil link-v. Collenprijs. Dit is meen ik de eerste maal, dat deze prijs aan een graveur-etser gegeven wordt. De etsgravure is, zooals wij van Harting ge wend zijn, met zorg en talent behandeld, en boven/dien munt zij uit door iets fijners, en is er wat meer atmosfeer in, dan gewoonlijk. Het is de moeite waard, om de origineel© etsen van Arendzen 3 en 4, die dicht bij het werk van Harting hangen, eens met dat laatste te vergelijken. Dan ziet men duidelijk, dat Arendzens origineel werk nog naar schilderijen gemaakt schijnt te zijn, terwijl dat van Harting meer verband houdt met de na tuur. De laatste dagen van Pompei. De Bioscoop de Arend kondigt een film aan, die een zeer groot succes belooft Van Vrijdag 7 tot Donderdag 13 November zal vertoond worden „de laatste dagen van Pompei", een prachtfilm met talrijke hoogst artistieke tafereclen en waarvan het succes, in andere sleden geoogst, reods tot hier door gedrongen is. Toen deze lilm in de Witte Bioscoop te Amsterdam vertoond werd, zijn 40.000 toegangsbiljetten verkocht. En thans zal deze film in de Arend ver toond worden. Ongetwijfeld zal het ook hier druk loopen, want zelfs zij, die gewoonlijk voor bioscoop-programma's weinig gevoelen, zullen niet verzuimen om deze buitengewone voorstefliiing te gaan zien. Wij vestigen dus de bizondere aandacht der lezers op de advertentie, in dit nummer voorkomende. Het Rosarium. Het Rosarium, door de vereeniging „Nos jungunt Rosae" aangeboden aan de gemeente, zal gevestigd worden in het Oranjepark aan den Parallelweg. Reeds a.s. Maandag zal een aanvang met de werkzaamheden gemaakt worden, op dat het Rosarium dezen zomer geheel gereed zij. De commissie, aan welke de voorbereiding is opgedragen, bestaat uit de heeren Belt man, namens de gemeente, en majoor Iioo- gervorst, namens de vereeniging. Volgens de inlichtingen, welke wij verkre gen, belooft het Rosarium inderdaad schitte rend te worden. In het geheel zullen twee duizend rozestruiken, tweehonderd rozeboo- men en honderd klimrozen aangebracht wor den; tusschen de rozen in worden tuinbeel den geplaatst en het geheel wordt omgeven door een hek van 1 M. hoogte, begroeid met klimrozen. Amersfoort wordt dus een ware attractie rijker, dank zij dit mooie aanbod, dit prach tige geschenk van de vereeniging Nos jnngunt Rosae. Le-ger des Heils. Maandag en Dinsdag zal door de geheele stad een buscollecte gehouden worden voor het Leger des Heals. Indié in Woord en Beeld. Door hot departement Amersfoort van 't Nut zal op Donderdag 13 November in Amicitia een Yolksavond worden gegeven met den heer W. J. Gïel uit Den Haag, als spreker over „Indië in Woord en Beeld" met lichtbeelden. Het hoofdbestuur van t Nut heeft in over leg met de Vereeniging Oost en West een der tiental sprekers uilgenoodigd tot het houden van Volksvoordrachten over Indië over ver schillende onderwerpen, met het doel ora de kennis van land cn volk van onze Indische bezittingen bij hot Nederlandsche volk in den breeden zin van het woord te vermeerde ren. Hot departementsbest uur stelt tegen een zeer geringen toegangsprijs iedereen in staat met onze Oost nader kennis te maken. Fred, van Eeden. Fred, van Eeden en het Lied van Schijn en Wezen, was heit onderwerp van den der den avond van ds. Thomson's cursus over de moderne Literatuur. Frederik van Eeden staat eenigermate apart van zijn letterkundige tljdgenooten. In t bizonder heeft hij dus nadruk gelegd op het ethische element dat de dichter evenmin ontberen kan als Iemand anders. Een be schouwing van hem moet zijn gansche per soon in rekening brengen, en het oordeel over hem uitgesproken-schijnt veelal on rechtvaardig. Dit is het tragische in hem: dat hij de hoogheid zijner overtuiging in de wer kelijkheid telkens ziet te gronde gaan. Hij wïï een wij'ze zijn, zoowel in dien zin dat hij zfeh v •'•diept in het metaphysisch ge heim dor wereld, als dat hij vanuit zijn be wustzijn dc wereld ordenen wil. Deze beide momenten vinden we in „het Lied van Schijn en Wezen". De fundamcnteele gedachte er van. is dat het zichtbare en onzichtbare, stof en geest, lichaam en ziel voor alle wijsheid een nieu we wanrdecring krijgen. Niet alleen moet een zoodanige onderscheiding gemaakt worden, maar het onzichtbare, de geest de ziel is als het er op aan komt het eigenlijk werkelijke. Vanuit dit grondbeginsel worden allerlei oordeelen gewijzigd. Vooreerst is om niet de wereld de meest vaste zekerheid, met het on zichtbare strevende willende Ik. Daaraan valt niet te twijfelen. Daarmee is tegelijk gegeven besef van onvergankelijkheid. Wie de lijd waarneemt moet zelf iets buitentijdelijiks in zich hebben. En voor dit innerlijk is wijs heid met veelheid van kennis, maar het rein ontvangen van kennis, zuiverheid en innerlij ke klaarheid. Een tweede drietal gedachten, beginnen met die van het Leven. Het Leven doordringt het heelal ,ook waar wij bet levenloos denken, maar het leven streeft naar stilte, naar ver evening. Dat is daarom geen vernietiging. De energie blijft bewaard. Het is eerder verdie ping in het besef der goddelijke liefde. Van menscheBjke zijde behoort bij dit leven ge voel van wijding! alleen toch door wijding werd al hqf grooite in het rijk van den geest gewrocht. Het leven wordt als 't ware bena derd langs den weg der wetenschap, die dwa ling vernietigd en eer soms onaangename waarheid vertoont; die echter oo-k onder con- tröle heeft te staan van wat hot gevoel der algemeene levens-liefde gedoogt of verbiedt. Een derde drietal: het wezen der dingen is het onuitsprekelijke. Dc kloof van beeld naar wezen is onoverbrugbaar. Daartegenover de taal die arm is en slechts iets zegt als het woord gestuwd wordt door innerlijke kracht, het beste wanneer zij geen taal meer is maar muziek. Wat overblijft is enkel het eigen innerlijk en het besef van die richting, Gods riebting, Gods recht. Daarmee zijn we bij de samenleving. Die samenleving uitte zich in schoonheid, vroomheid en wijsheid, maar altijd op grondslag van Recht. Zij heeft te geven vreugde aan allen, terwijl het leed bewust werd als door Bod ten ocde "dei cl. Zij wordt verwerkelijkt bij voortschrijden der individuen in vrijheid, terwijl vrijheid is eens. willendheid met God. Vragen blijven bij dit Lied open Het leed wordt niet verklaard. Of een goede samen leving er enkel niet is door de onredelijkheid der menschen mag betwijfeld. Maar wezen lijk van beteekenis is hel grondbesef hier uit gesproken, en het vertrouwen dat allen door dringt op Gods inwendige licht. Het onderwerp voor de volgende lezing, volgende week Woensdag te houden in 5Tai- son de Kloef, is: Albert Verwey, de dichter en het leven. Scbletver. „Prins Hendrik." Amersfoort Heeft eenige jaren geleden, de vreugde gekend van een ijsbaan in de on middellijke nabijheid van de stad. Ilct baantje was klein maar gezellig en vooral 's avonds was het er prettig. Vooral de tent bood dan vaak een aanblik van veel vreugde en ver maak. Als zooveel in Amersfoort is de ijs baan spoedig verdwenen, maar de ijstent bleef en kreeg spoedig een andere bestemming. De schietverecniging „Prins Hendrik" maakte er een ocfcnlokaal van en zoo werd hef de schiettent. Jaren lang is er de schietsport Be oefend en de vele prijzen op wedstrijden be haald door „Prins Hendrik" bewijzen,, dat ernst bij de oefeningen voorzat. Maar ook de schiettent zal moeten verdwijnen, daar de grond aan de Pieter Bothstraat voor huizen bouw is verkocht. De schielvereeniging moest dus naar een ander lokaal omzien en dank zij het initiatief van den heer P. v. Achter- bergh was dit spoedig gevonden of liever zou dit spoedig verrijzen. Op zijn alleszins aan- neemlijk voorstel toch werd besloten een ge heel nieuw schietgebouw op te richten in dezelfde straal, dat in betrekkelijk korten tijd werd gebouwd en gisteren officieel is geo pend. Het flink en degelijk ingerichte gebouw was met een groot aantal belangstellenden gevuld, waaronder de burgemeester, de ecre- voorzitter der vereeniging majoor Hogervorst en leden van verschillende schictvereenigin- gen hier ter stede. De heer A. E. Blok, voorzitier van „Prins Hendrik" opende het gebouw, waarbij hij on geveer als volgt sprak: Ik Heet U allen hartelijk welkom in ons nieuwe schietgebouw en he* doet ons veel ge noegen ,dat zoo velen gehoor hebben gegeven aan onze uitnoodiging om deze opening bij te wonen. In hert bijzonder verheugt het ons onze hooggeachte burgemeester hier tegen woordig to zien. Onze e ere-voorzitter is, na eentgen tijd af wezig te zijn geweest, weer voor het eerst in ons midden. Er is veel gebeurd ïn dien tijd. De wording van het gebouw geschiedde in korten tijd. Het stond er voor sommige leden eer ze zelfs wisten, wat voor gebonw het moest worden. Acht jaar lang hebben we de gelegenheid gehad de schiettent te huren. Daarin hebben we vele genoeglijke avonden doorgebracht. Die tent werd bouwvallig, maar erger was het nog, dat die tent z >u worden afgebroken. Dat was voor ons een leelijke fa ding. Een spoedvergadering van het bestuur bracht geen oplossing. De grond was ver kocht voor huizenbouw, dus de tent moest verdwijnen. Toch werd er raad geschaft, door dat de heer P. van AcTiterbergb ons uil de moeilijkheid hielp. Den eenen dag vernaimen we, dat de tent opgedoekt moest worden en den anderen da? kwam hij met een voorstel. Dat leek ons zoo mooi. dat we het aanstonds hebben doorge zet. Een bestuursvergadering werd spoedig gehouden en het voorstel werd zeer aanneem- lifk gevonden. Een woord van dank aan den heer van Achterbergh is zeker hier op zijn plaats en ik hoop dat hij nog lang getuige zal zijn van den voorspoed onzer vereeniging. (Applaus.) Niet verwijzen mag ik ook onzen bouw meester den heer W. v, Achterbergh Sr., die het gebouw zoo heeft weten te maken, dat het geroomd mag worden als een goed schiet gebouw. Ook hem onzen hartelijken danK. (Applaus.) Dan dank Ik ook de leden onzer zusterver- eenigingen hier tegenwoordig, die daarmede toonon ons niet ongenegen te zijn. He hoop, dat we nog vele malen te zamen zullen ko men om elkaar te bestrijden voor hot eere metaal. Na zooveel dank gebracht te hebben aan allen, die buiten dc vereeniging staan, rust op mij de plicht het bestuur in de eerste plaats er verder ook veie leden dank te zeg gen, voor het vele, dat zij gedaan hebben. Eendracht maakt macht, is ook hier weer gebleken. Door vereende krachten zijn we er in geslaagd u ihans de gelegenheid te kun nen bieden de zaal in oogenschouw te nemen. (Applaus.) De Burgemeester hierna hot woord verkrijgende zegt ongeveer: Met bijzonder ge noegen heb ik de uitnoodiging aanvaard, om dat ik zie, dat de vereeniging in bloei ver keert. De vereeniging was mij nog onbekend, maar uit de groote opkomst, int de verhui zing naar dit nieuwe gebouw en uit hert aaD- tal onderscheidingen aan den wand, zie ik, dat de vereeniging bloeiende is. Daarom wensch ik u van harte geluk. In mijn studententijd heb ik veel geschoten en weet ik dus wat van den schutter ge- ei soht wordt. Het is niet alleen een zwart puntje te raken, het verhoogt de zelfbeheer- sching van den mensch en komt ons dus in ons later leven te pas. Veel mislukt, omdat men niet juist gemikt heeft; men trokt wel af, maar niet in de goede richting. Op het juiste oogenblik moei men den haan overtrekken en als dat goed gelukt is het geluk dubbeL Men hecPt dan 't zelfde geluk, wat de jager heeft, als hij met welgevulde weitasch terugkomt, 't Geeft geluk zonder Lloedvergieten niet al leen, maar ook een aangename bezigheid. Ik hoop, dat ge allen met een gesterkt oog en gesterk'te hand van de oefeningen terugkeert. Wij Nederlanders zijn geen militair volk. Toch zie ik met genoegen, dat burgers een eigenschap van militairen aankweeken. Mocht hei dan gebeuren, we hebben het nog pas in het Oosten gezien, dat ge opgeroepen wordt, dan zult ge weerbaar zijn. Ik hoop dan ook, als de Koningin u oproep»t, dat ge met dc hand aan den trekker gereed zult zijn het land te beschermen. Met dezen wensch feliciteer ik u nogmaals (Applaus.) Nadat de eerewijn was aangeboden stelde de heer Blok een dronk in op de Koningin, den Prins en de verdere leden van hef Vor stelijk Ilnis, waaraan met een driewerf hoera werd voldaan. De heer v. B u u ren bracht daarna na mens de schiejtvereen. „Wilhelmina" dank voor de uitnoodiging, waarin mei veel genoe gen is gehoor gegeven. Wij feliciteeren u, zegt spr., met uw mooi lokaal en waar dat is ge wrocht door onderlinge samenwerking moet de vereeniging wel groeien cn bloeien. Ik spreek dan ook den wensch uit, dat ge het nog lange jaren zult gebruiken tot onderlinge me ting. (Applaus.) De heer de Groot zegt namens „Broe derschap" dank voor de uitnoodiging. Het doet ons genoegen, dat de schietsport, dat peil bereikt heeft, dat „Prins Hendrik" een eigen gebouw heeft vorkregen. Wij hopen, dat er nog vele wedstrijden in zullen gehouden worden en dat de onderlinge verstandhou ding sleeds in innigheid zal toenemen. We zullen elkaar dan vaak bestrijden met eer lijke middelen en steeds als Amersfoorters. (Applaus.) Majoor Hogervorst de eere-voorzitter wil alleen nog wijzen op den grooten band, die in deze vereeniging heerscht Ik heb dit vroeger al kunnen constaHeereh, toen ik nog instructeur der vereeniging was. Werkelijk dat is hef hier alleen, die gezonde drang voorwaarts, die dit alles tot stand heeft ge bracht. Ieder pakt aan en zoo komt men tot resultaat. Daar wensch ik u mee geluk. Op die manier alken kan de vereeniging blij ven bestaan. Door te zorgen bij elkaar aan- gesloTen te blijven gaat de vereeniging voor uit. Tic hoop, dat dit. dan ook zoo zal blijven en dat de vereeniging in kracht zal mogen toenemen. (Applaus.) De Voorzitter deelt daarna mede, dat voor een onderlingen wedstrijd een wissel- prijs, een zilveren beker wordt beschikbaar ges'teld. De aanvang zal nog nader bekend worden gemaakt, Vermoedelijk de eerste Woensdag na. St. Nicolaas. De heer v. Buuron stelt namens „Wil helmina" als tweeden prijs een zilveren me daille beschikbaar en den heer de Groot namens- „Broederschap" «en verguld zilveren kruis voor den schutter, die in dezen wed strijd de hoogste korpsschuUer zal zijn. De heer W. v. Achterbergh Sr. zegt als oudste schutter van „Wilhelmina", ecu oordcel te mogen vellen over de jonge* ver eeniging „Prins Hendrik" Deze noaml In bloei toe en groeit de ander© vereenigingen over het hoofd en daar ben ik blij om. De andere vereenigingen zijn gezakt, „Wilhel mina" is in ledental achteruit gegaan. Daar om zien we met te meer genoegen, een nieu we vereeniging In opkomst Die bloed is voor een grTuM deel te danken aan den eere-vooc- zittcr. "Wij hebben ook een eere-voorzitter. maar ik ben 20 jaar lid van Wilhelmina en ik heb hem er nog nooit gezien. Een eere voorzitter moedigt aan en daarom wil ik een woord van hulde brengen aan den eere-voor zitter van „Prins Hendrik", die altijd de hand heeft gehouden aan de vereenigin, (Applaus). De heer v. d. Klein zegt als voorzitter van de Amersf. Politie schlofverecniging, dank voor (Jc uitnoodiging. Onzo vereeniging, zegt hij, beoefent het schieten niet als sport, maar ter verhooging van de weerbaarheid. Ik hoop, dat „Prins Hendrik" in bloei zal toe nemen en dat er nog veel gebruik zal gesmaakt worden van het nieuwe gebouw. (Applaus). Majoor Hogervorst danüct voor de har telijke woorden van den heer v. Achterbergh en geeft gaarne de verzekering, dat hij steeds met veel genoegen zijn krachten zal wijden aan do vereeniging. Daarna noodigt de voorzitter don Burge meester uil de baan te openen met de eerste serie sohoten. Met rijf treffers schoot Z.Ed Achtbare staande 88 punten. De eere-voor zitter schoot in 4 treffers 67 punten. De heer v. Buuren (Wilhelmina) schoot gi knield S7 p., de heer de Groot (Broederschar eveneens geknield ook 87 p. en de heer Appt (Politic seh. ver.) 82 p. De heer A. E. Blo schoot 91 punten. Daarna maakten verschillende heeren v de gelegenheid gebruik, de nieuwe banen in wij'den en bleef men nog eenigen tijd gez- bljeenL KANTONGERECHT. Uitspraak in strafzaken, d.d. 3 Nov. T9T3. J. W. W., Hoogland, visschen zonder vergun ning, f 15 of 5 d. met verbeurdverklaring van dr 2 niet in beslag genomen schakels, met bevr tot uitlevering oi betaling van f 10 voor beide subsidiair 10 d. hechtenis. D. de G., Z. de G., L. K. en W. de G„ allen te Spakenburg, overtr. visscherijwet, respectie velijk f 5 of 5 d., f 3 of 3 d., 6 of 6 d. en f 3 of 3 d. met bevel tot teruggave van den in beslag genomen vischzegen met de treklijnen en vischhouders aan sub. 1. L. B., Spakenburg, te kleine bot niet wede vrijlaten, f 10 of 10 d. P. K., Spakenburg, visschen met een kuilnel op het Pampus binnen de vastgestelde grens f 5 of 5 d. M. M., Gord eren, wild vervoeren in geslote tijd, gepleegd 's nachts, 12 of 6 <L, en ver beurdverklaring v. d. haas. M. v. d. H., Garderbroek, jagen zonder akte gepl. bij herhaling, 7 d. met verbeurdverklarin geweer, met last tot uitlevering of betaling van f 10 subs. 10- d. W. v. R., huisvrouw von H. B., Amersfoort, overtr. leerpl.wet (recidiviste), principale heclv tenis van 3 dagen. A. J. B. N., Amersfoort, Ie. rijden met auto oi verboden weg, f 10 of 5 d„ 2e. niet op vorde ring der politie nummerbewijs vertoonen, f 3 of 3 d. H. W. Q., Amersfoort, dronkenschap le her haling, 3 dagen. L. W., zwervend, dronkenschap 2e herhalin. 1 week. D. v. A., Amersfoort, dronkenschap f 5 of 3 d. A. S., Amersfoort, overtr. Arbeidswet, 2 maal f 2 of 2 maal 2 d. H. H-, Amersfoort, als spoorwegbeambte de sluitboomen bij een openb. overweg geplaatst, niet ten minste 3 minuten vóór de komst van een trein sluiten, f 10 of 10 d. G. v. d. P., Gouda, te Baarn met au;o rijden, 10 of 5 d. W. A. en H. A., beiden te Hoogland, mollen vervoeren, terug aan ouders zonder toepassing van straf. W. H., Leusden, wielrijden zonder licht, f 2 of 2 d. Teruggekeerde zwerver. Een minderjarige jongeling uit Amersfoort, die de wijde wereld ingegaan was, heeft zich te Amsterdam bij de politie aangemeld als zwerver zonder middelen van bestaan. Hij is naar Amersfoort teruggebracht. AGENDA. Dagelijks: Bioscoop Langestraat. Zaterdag en Zondag Bioscoop de Arend. 7. Nov. St. Joriskerk. De Wognumraers. 10 Nov. Amicitia. Ned. Opera Ensemble (dir. Jos. Orelio.) 11 Nov. Ned. Prot Bond Voordracht ds. Heckman. 11 Nov. Amicitia. Openfo. vergad. met dobat, vanr „do Dageraad". 12 Nov. Litt. Lezing ds. Thomson. 13 Nov. Volksavond van "t Nut 18 Nov. Amicitia. N. V. Het Tooneel /llr. W. Royaards). 19 Nov. Litt. Lezing ds. Thomson. 25 Now. Amicitia. Benefioo-ooncert 26 Nov. Litt. Lezing ds. Thomson. 27 Nov. Cursus Prof. Kuiper 28 Nov. Concert Sevcik- kwartet in Amici tia. 29 Nov. Amidt4a. Openb. vergads met dciha+. va<n de de Dageraad". 2 December: Cursus Prof. Eerdmans. 2. December. Amicitia. Uitvoering Christ Zangvereen. Soli Deo Gloria. 3 Dec. Amicitia. Maünée en solrée Chris van Abkoude. S Dec. Cursus prof. Kuipen 9 Dec. Concert Telmanyi ln Amldtla. 10 December: Cursus Prof. Eerdmans. 11 Dec. Cursus prof. Kuiper. 12 Dec Ledenavond van 't Nut 15 Dec. Cursus prof. Kuiper. 16 December: Cursus Prof. Eerdmans. 18 December. Uitvoering Toonkunst (Jahres zeiten van Haydn.) 1" Jan. Concert Percy Grainger. 14 Jan. Concert Minny de JongeAnton Ver» hey. 15 Jan. Cursus prof. Kohlbrugge. 20 Jan. Cursus prof. Kohlbrugge. 27 Jan. Cursus Kohlbrugge. 0 Febr. (Concert Fred. Lamoad.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 3