BINNENLAND. KOLONIËN. van de &*>i«ksch-Turksche besprekingen op 4 uur namiddagshij drong er op aan de stel lige verzekering te verkrijgen, dat alle in struction, die werden verwacht, waren aan gekomen om elk nieuw uitstel te vermijden. Par ij 8, 9 Nov. Het Journal zegt, dat de Fransche regeering aan haren gezant te 'Athene instruction gezonden heeft, die hem aansporen met kracht bij dc Grieksclie regee ring er op aan te dringen, dat zij zonder ver wijl alle wenschon van de Porte, die billijk en redelijk schijnen, zal aannemen. Naar aanleiding van het in de Fransche pers opgenomen bericht over het weder b - eemkomen van de Londensche gezantenconfe rentie, oonstateert de correspondent van de Frankf. Ztg. te Weenen, dat tot dusver van geene enkele regeering ook maar een wenk Is uitgegaan om de gezantenoonferentie weer te doen bijeenkomen. In Weenen zou men c -k niet gezind zijn, op zulk een voorstel in te gaan. IJlt Rome wordt aan de Frankf. Ztg. be richt, dat de verwachting van Italië, dat En geland in het Albaneesche grensgeschil in te genstelling tot Frankrijk en Rusland op de zijde van de Adria-staten zou plaatsen, beves tigd wordt door het bericht, dat is ontvangen, dat de Engelsche voorzitter van de interna tionale grenseommissie aan zijne regeering heelt medegedeeld, dal dc door de Grielcsche regecring tegen de Italiaansche en Oostenrijk- sche gedelegeerden gerichte verwijten onge grond zijn. Rome, 8 Nov. De Messagero bericht uit Weenen, dat Oostenrijk en Italië -thans be sprekingen voeren, over het antwoord, dat moet worden gegeven op de beschuliging te gen de Italiaansche en Oostenrijksche gede legeerden van de Albaneesche grenscommis- sic, vervat in de Grielcsche nota. Weenen, 9 Nov. De prins zu Wied, die thans in Weenen is, had gisteren een onder houd met graaf Berchtold. De berichten uit Albanië laten toe te gelooven, dat de candi- datuur van den prins er met sympathie wordt begroet. Duitschland. Miinchen, 8 Nov. De plechtige eedsaf legging van den koning had heden Yoormid- dage om 10 uur plaats i de troonzaal van de residentie. Tegenwoordig waren de prinsen van het koninklijke huis, de ministers, de leden van den raad \an state en algevaardig- ik-u van de beide Kamers van den landdag. Voordat hij den eed aflegde, hield de koning eene toespraak, waarin hij zcidc: Slechts het bewustzijn, dat de ~org voor het welzijn van de monarchie en van het vaderland de beëin diging van den toestand dringend eischte, deed het moeielijke besluit rijpen om den stap te doen, die in deze plechtige handeling zijn be sluit vindt. Het vervulde mij met voldoening, dat hel in eendrachtige samenwerking van regeering en landdag gelukt is, in constitu- tioneelen vorm het herstel mogelijk te maken van een toestand, aan do gedachte van de erfelijke monarchie, den geest van de Beiecr- •tche grondwet en het volksgevoel op gelijke wijze beantwoordende. De minister van justitie las daarna het for mulier van den eed voor, waarbij de koning zweert overeenkomstig de grondwet en de weLten des rijks te regeeren. De koning sprak met opgeheven rechterhand: „Dat zweer ik I" In aansluiting hieraan, hield minister-presi dent von Ilertling eene toespraak, waarin hij den koning verzocht de eerbiedige huldiging van het gehoele ministerie en de staatsraden en hunne belofte van onverbrekelijke trouw in ontvangst te willen nemen. München, 8 Nov. Alle troepen van het garnizoen hebben heden namiddag den eed afgelegd op den nieuwen koning. Het ko ningspaar ontving daarna die hoofden van de diplomatieke missiën. De nuntius, mgr. Für- bringer, bracht de gelukwenschen ran het corps diplomatique over, waarvoor die koning dankte. Daarna worden de dames van de diplomaten ontvangen. Berlijn, 8 Nov. Wolffs bureau verneemt, dat de minister van binroenl andsche zaken toegestaan heeft, dat die Poolonltdékker Ron ld Amundsen in Flensburg eene voordracht houdt in de Noorwcegsche taal. De regee- ringspreside rot had dit verboden. Berlijn, 8 Nov. Hert voanns tegen Brandt luidt 4 maanden gevangenisstraf, welke door de preventieve hechtenis reeds als voldaan beschouwd worden; tegen Eccius luidt het vonnis 1200 mark boete. In de overwegingen van het vonnis wordt gezegd, dat de (firma Krupp ongetwijfeld op liet gebied van de artólleristische bewa pening eene bevoorrechte stelling heeft ge had, welke stelling echter gaandeweg aan 4e concurrentie verloren is gegaan. Dit bracht de toenmalige directeur-generaal Budde hier toe terug, dat de firma slecht vertegenwoor digd was in Berlijn, en met di«t dJoel werd Brandt naar Berlijn gezonden, om betere in formation te krijgen yoot de firma Krupp Zijn toenmalige chef von Schütz heeft Brandt gewezen op don omgang met militaire per sonen, zijne gewezen kameraden. Hij heeft hem op den weg der gezelligheid gewezen en de daaruit voortvloeiende kosten zijn door de firma gedokt. Allengs is Brandt er ook boe ovcrcAgean aan de ambtenaren, met wie hij gezelligen omgang had, voor wie hij kof- fiehuisvenUeringen betaalde en die hij mee nam in den schouwburg, ook geld ter leen te verstrekken. Dientengevolge valt Brandt on der de toepassing van art. 333 Strafwetboek Brandt heeft ook zonder twijfel een gevoel van schuld gehad, want hij heeft bij herha ling verklaard, dat hij toch oen fatsoenlijk mensoh wilde blijven. Naar de meerling van de rechtbank heeft Eccius zonder twijfel kennis gedragen van de maatregelen van Brandt. Vooreerst hoeft Eccius er kannis van gehad door de briefwis seling van den heer von Schiltz met dén di recteur Rötgcr. Het bewijs wordt verder ook geleverd door de briefwisseling met von Met- Ben. De rechtbank heeft dezen getuige in eoover geloof geschonken als hij zijne verkla ringen hoeft kunnen basoeren op de ten pro- eesse aanwezige briefwisseling, die dateert wan vóór hot geval, dat zich in Italië heeft toegedragen. Maar de rechtbank is van mee- ïtiiïg, dat etr bij Eccius geen sprake is van Bene gemeenschappelijke handeling met Brandt, maar dot Eccius slechts schuldig is \an medeplichtigheid, "De redhtbank neemt als straf verzwarend aan, dat het aanzien van hot Dudtsche leger bestuur ongetwijfeld ernstig benadeeld is, al constateert zij ook, dat in het algemeen een blaam de Dui'lsclie ambtenaren nd«5t kan tref fen. Bij Eccius heeft de rechtbank als slraf- verzachtende omstandigheden aangenomen, dat Eccius de berichtgeving door middel van de .Jvornwaizcr" reeds aanwezig vond toen hij bij Krupp in functie kwam, en dat hij dik wijls met verlof afwezig is geweest, ook toen de stem aron het rollen kwam. Bij Eccinüa zijn verzachtende omstandigheden in den ruinisten zin in aanmerking genomen, terwijl zij aan Brandt zijn ontzegd. Frankrijk. Nu de Kamer heeft besloten, de kieswether- ziening bovenaan op de agenda te plaatsen, zijn de pogingen hervat om een compromis tot stand te brengen, waardoor het mogelijk zal worden de algemeen* verkiezingen voor de Kamer in het volgende laar te houden op den grondslag van den scrutin de liste in plaats van den scrutin d'arrondissement. Deze po gingen gaan uit van mannen van invloed aan 'te linkerzijde en worden gesteund door den minister van bironenlandsche zaken Kotz. De minist-r-vresident Barthou heeft aan en in terviewer verklaard, dat hij, nu de Kamer als haar wil kenbaar heeft gemaakt, dat de kieswet moet worden herzien, zich verplicht rekent om ook zijnerzijds elke poging van deze herziening te doen slagen, te ondersteu nen. Parijs, 8 Nov De minister van finan ciën zal het plan tot uitgifte van een milliard francs in obligatiën, aflosbaar in twintig ja ren. vervangen door een plan van een ander plan, bedragende 1,400,000,000 francst. Engeland. Parijs, 8 N o c. Sir Edward Grey en dc Fransche ambassadeur Paul Cambon hebben brieven gewisseld, waarin voor een tijdperk van vijf jaren, gerekend van 14 October 1913, het in Londen gesloten a rbi trage verdrag tus schen Frankrijk en Engeland wordt ver nieuwd. Londen, 8 Nov. Bij de a an vullings ver kiezing in Reading, tier vervanging van den tot Lord Chief Justice benoemden Attorney General Sir Rufus Isaacs, is gekozen demwio- nfist Wilson, die 5144 stemmen kreeg tegen 4013 op den liberaal Gooch en 1063 op den socialist Butler. Londen, 8 Nov. Minister Lloyd George heeft in eene rede in Middlesborough een plan geschetst tot verbetering van den wo ningtoestand in stadswijken. Zinspelende op de oorlogstoerustingen zeide hij, dat het voor Duitschland, Groot- Brittannie, Frankrijk en Rusland beter zou zijn als zij het geld, dat zij besteden aan oor logstoerustingen, in den oceaan wierpen, dan het te bestemmen voor de afschuwelijke ma chinerie van menschenslachtinjg. Eén land kan dat niet doen, maar gezamenlijk konden zij hot wel doen. vooral als zij van sommige dagbladen verlost werden. Als dit geld werd besteed aan sociale hervorming, dan zou het Engeland nieuw maken. Spanje. Madrid, 9 Nov. De gemeenteraadsver kiezingen "hebben heden in Madrid en in alle provinciën plaats gehad zonder incident. Het schijnt dat alle monarchistische partijen suc ces hebben gehad. Do uitslag voor Madrid is, dat gekozen zijn 17 monarchisten, 8 repu blikeinen. 2 socialisten en een onafhankelijke. In Barcelona zijn gekozen 10 regionalisten, 7 radicalen, 3 reactionairen, 3 nationalisten, 1 liberaal en 1 onafhankelijke. Er werden Stokslagen en geweerschoten gewisseld tus- schen radicalen en Jaimisten. Twee perso nen werden gewond en vijf in hechtenis geno men. In Almeria zijn de stembussen vernield. Donderdag worden nieuwe verkiezingen ge houden. Rusland. Kiew, 9 Nov. In het Boilis-prooes werd de zittingsdag van heden besteed aan pole mieken tusschen de civiele partij en de ver dediging. Morgen zullen de schuldvragen ge steld worden. Griekenland. Athene, 8 Nov. De koning heeft eene audiëntie van vijf kwartier verleend aan den Rumecnschen minister Take Jonescu. Saloniki, 9 Nov. De Grieksche en Ser vische regeeringen' hebben besloten gemeen schappelijk de reorganisatie van de haven van Saloniki te onderzoeken. Mexico. New-York8 Nov. Uit Mexico wordt bericht, dat Lirod twee uren heeft geconfereerd met Garden, de Engelsche gezant. Men ge looft, dat hunne moeningen scherp tegenover elkaar slaan in de vraag, welke rol de Ver- eenigde Staten moeten spelen in Mexico. Waarschijnlijk zal Lind in de hoofdstad blij ven, totdat eene oplossing is verkregen of de betrekkingen worden afgebroken. Hij schijnt niet al te hoopvol te zijn over het succes. Men gelooft, dat als het antwoord van Huerta niet gunstig is, Washington een ultimatum in den diplomatieken zin van het woord zal zijn, dat de betrekkingen zal beëindigen voor den 22en November, den dag waarop het nieuwe congres zal bijeenkomen. Het geld is zeer schaarsch. Een telegram uit Nogales Sonora houdt in, dat Carranza heeft gezegd, dat als de Ver- eenigde Staten het verbod op den invoer van wapenen opheffen, hij 100,000 goed gewapen de manschappen zal hebben, gereed voor een veldtocht van 90 dagen. N e w-Y ork, 8 Nov. Een bericht van de Associated Press uit Mexico houdt in, dat Huerta zich van voldoend** Britsch geld heeft verzekerd om de regecring van Mexico uit te oefenen, althans tot aan het einde van de tegenwoordige maand. N e w-Y ork. 10 Nov. Een telegram uit Mexico bericht, dat generaal Huerta in eene formeele mededeeling aan de vreemde diplo maten heeft verklaard, dat hij nu inzag, dat de laatste verkiezingen nietig zijn omdat te weinig districten tx aan hebben deelgenomen. Het congres zal, als heit bijeenkomt ze vernie tigen en dan zullen nieuwe verkiezingen wor* den uitgeschreven. Inmiddels zet Huerta zijne pogingen voort om lot de bevrediging van het land te ko nen Een bericht uit El Paso houdt in, dat het commando der bondslroepen van Salazar, sterk 700 man, door 1290 rebellen van Somo- ro, onder Acosta en Santa Clara, in een hin derlaag gelokt en bijna geheel vernietigd is. Zuid-Amerika. N e w-Y ork, 8 Nov. Een telegram nit Panama bericht, dat Ecuador zijn gezant te Panama Garcia naar Europa heeft gezonden, om eene leening van 33 millioen dollars te sluiten voor werken in het belang d opt - bare gezondheid in Guayaquil en aanleg van spoorwegen in het binnenland van de repu bliek. Allerlei. Daucourt. Reuter seint ons uit Konstantlnopel d.d. 9 dezer: De aviateur Daucourt seinde om 7 uur heden morgen aan het Fransche gezantschap, dat een storm hem had verplicht om 'e Po- dima nabij Tsjataldja te landen. Hij wacht kalmer weer af, teneinde in de richting van San Stefano te vertrekken. P g o u d-C hevillard. Pégoud is werkelijk niet de eenige die ontstellend-stoute toeren doet in de lucht. Chevillard, de handige pilote van Farman doot op zijn tweedekker het type van onze militaire toestellen eveneens wonderen van luchtvaartkunst. Een van zijn bewonderens waardige verrichtingen welke aandacht er- dienen en op een ongewone koelbloedigheid wijzen is deze: op aanzienlijke - >ogte zet hij den motor stop en laat hij het toestel aan zijn lot over; hoe het valt deert e'n met; op het kritieke oogenblik weet hij to:h weer zachtjes correct den grond te bereiken. IJij hangt ook stil in de lucht zooals een baarsje met speelsch vin-gegolf in den waterstroom stil hangt. F.n dat kopjeduikelen met een Farman evengoed gaat als mot Pégoud's Ble- riot bewijst Chevillard herhaaldelijk. Dc twee stoute mannen zullen zich half Novendrr te Buc met elkaar meten- N e w-Y o r k. 8 N o v. Een telegram uit Con cord (New Hampshire) bericht, dat Harry Thaw, die terwijl hij was opgesloten in het krankzinnigengesticht te Matleawanden 18cn Augustus naar Canada vluchtte, is uit geleverd aan de autoriteiten van den staat New-York. Zijne zaak zal nu komen voor de bondsrechtbanken, die een besluit zullen heb ben te nemen over het bevel om hem voor den rechter te brengen. Te Glatz is "Woensdag de bakkersknecht Max Weigeit uit Zadel, in het district Franken stein, die terecht stond wegens moord op de zesjarige Marie Kirchner, ter dood veroor deeld. Uit Anroe :hte in Duitschland is telegra fisch bericht ontvangen, dat bij Werl door een handelaars in blanke slavinnen. ,met be hulp van een automobiel, met gewe.il is ont voerd de 19-jarige dochter van een eigenaar van steengroeven, Marie Schulte genaamd. Het meisje heeft lichtblond haar en een vol gezond gelaat. Het vermoeden bestaat, dat zij in de rich ting van Nederland is vervoerd. Melun, 8 Nov. De gerechtelijke genees kundige hóeft het lijk herkend vam prof. Cha- bouallet. Nog twee andere lijken zijn hor kend. Heden morgen zijn op don weg de werkzaamheden voortgezet. Hot onderzoek van die pudrihoopetn geschiedt onder toezicht van gendarmes. Alen is eindelijk gereed met de oprui ming van de overblijfselen van het spoorweg ongeluk, waarbij 39 personen zijn omgeko men, terwijl men van 12 personen, die nog vermist zijn, vreest, dat hun helzelfde lot heeft getroffen. Terwijl de soldaten en burgers hun best de den om de treurige gevolgen van het onge luk te verzachten zijn er nog gewetenlooze ividuen geweest; die beproefden partij te trekken van het leed hunner medemenschen» door zich te verrijken met hetgeen zij aan stukken van waaide konden vinden onder het puin. Te Parijs zijn drie dezer roovers gearres teerd ,op het oogenblik dat zij hun buit wil den verkoopen. Zaterdag heeft de rouwplechtigheid plaats gehad voor de postbeambten, in dè buiten hal van het gare de Lyon. Den geheclen mor gen hingen op last van den minister van Handel en Post en Telegrafie de vlaggen halfstoks van alle postgebouwen ie Parijs en in de deparlementen. Dumaine, de machinist van den mailtrein, is Vrijdag opnieuw gehoord. Hij herhaalde, dat hij zich bewust was de seinen te zijn voorbij gered en en dus een onherstelbare fout te hebben begaan maar hij had ze niet gezien door de snelheid van zijn machine of misschien ook door zijn vermoeidheid. Hij overzag oplettend den weg, maar hij had een paar keer lichte duizelingen gekregen. Hij heeft geweigerd een advocaat aan te nemen, di ebcm werd aangeboden door zijn vakvereeniging. „Ik wil niet dat de politiek er in wordt gemengd, verklaarde hij, ik wil niet dat mijn advocaat, onder voorwendsel mij te verdedi gen. de maatschappij aanvalt." De maatschappij verzekert dat zij wel de gelijk rekening houdt met de vermeerderde snelheid der treinen en geleidelijk verbete ringen aanbrengt. Het station de Melun zal ook geheel worden gewijzigd. De maatschappij houdt vol dat de seinen duidelijk zichtbaar waren en beroept zidh daartoe ook op een getuigenis van den hoofd conducteur van don sneltrein. Langs den Brusselschen steenweg te E rem bede gem is men bezig een villa te bou wen. Het was Woensdag zeer slecht weder, terwijl het hard waaide. De werklieden waren pas aan den arbeid, of een vreeselijk gekraak deed zich hooren. Een vleugel der villa stortte in en bedolf de meeste werklieden. Slechts drie waren ontsnapt. Men haalde spoedig twee dooden van onder de puinhoopen, benevens een achttal gewonden, van wie één zeer era- ernstig gekwetst was. Een versxtiirikke 1 ijke scheepsramp wordt nit Calcutta geseind. Het petroleuraschip „Twingone" is Woensdag in de haven van Tritikojin een kleine haven aan de oost kust van Britsch Indië in Brand geraakt juist toen men bezig was de petroleum in de reservoirs aan de havën over te pompen. Hel vuur greep zoo snel om zich heen, dat er geen donken aan blusschen was. De bemanning van het schip, een 50-tal koppen cn oen aan tal koelies, wierp zich op de reddingsbooten, doch slechts weinigen hebben er het leven af gebracht- Op één na zijn alle booten omgesla gen en de inzittenden vielen in hot water, dat in. oen kring van 20 mc rondom heft schip met brandende petroleum bedekt was. Bin nen dien vlammengotrdel speelden zich vree- selijke tooneelen at Het was den ongelukki- gen niet mogelijk door die vlammen-barriér heen te breken. De zoon van den havencon- troleur wórd door een ingenieur gegrepen en meegesleept. Men zag beiden cmder de vlam men door duiken, matar weldra verloor men hen uit het oog cn heeft geen spoor meer van hen kunnen ontdekken. De kade stond zwart van menschen, doch het was volstrekt onmo gelijk can hulp te bieden. De reddingsbooten moesten omverriebterzake terugkceren, daar het onmogelijk was door het vlamlmende wa ter naar het schip te varen. Rondom het wrak zag men talrijke haaion, die de drenkelingen en de lijkan verslonden. Ook het dochtertje van den kapitein is in de vlammen omgeko men. In het dorpje Ottowind bij Koburg waren eenige dagen geleden vier zusters van den landbouwer Völker, die bij den laatsten een bezoek aflegden, onder vergiftigingsverschijn selen ziek geworden. Drie der vrouwen stier ven den volgenden dag. Uit latere berichten blijkt, dat ook de landbouwer Bürger, diens broeder en de boerenknecht Kahlfelder, door vergiftiging om het leven gekomen zijn. De vierde zuster, die zich in het ziekenhuis be vindt, is nog net buiten gevaar. De oorzaak der vergiftiging is nog niet vastgesteld ge worden. Eupatoria, 9 Nov. In de Zwarte zeo heerscht sedert twee dagen stormweer. Het verkeer tusschen dc havens is onderbroken. Oost-Indië. De aansüag «e Batavia. Een bij het depart emeret van koloniën ontvangen telegram van de Indische regeering meldt hot volgende: Door een waanzinnige is een moordaan- stag geploegd op don adjudant van den gou verneur-generaal Boumeester. Een revolverschot trof lever on mertop. De toestand van den gewone is niet zorg wekkend. De dader is neergeschoten. De correspondent te Batavia der N. R. CL seint nader, d.d. 8 dezer: De kapitein Boumeester is buiten gevaar en koortsvrij. Hij heeft slechts een kortston dige verbloeding gehad. De zenuwlijder schoot rondom zich ook op de heeren Kan, van Verre en den stalmeester Campagne. De heer Kan beval de paleiswacht eerst een salvo ln dc lucht te geven. Daarna werd de man neergeschoten. De In dit telegram genoemde heeren Kan en van Verre zijn met den kapitein Bon- meester adjudanten van den gouverneur-ge neraal. Eerstgenoemde is de luitenant-kolo nel der artillerie C. M Kan intendant der gouvernements-hotels, laatstgenoemde de lui tenant ter zee le klasse L. van Verre. Beide heeren werden blijkbaar niet gewond. Overste Scheepens. De eerste berichten die de Delische bladen ontvingen over de verwonding van overste Scheepens, aan de gevolgen waarvan deze hoogst verdienstelijke hoofdofficier helaas is overleden, luidden: Overste W. B. J. A. S heepens werd heden morgen in Meusapat (SLgli )door den Oelee- balong van Titeue met een rentjong in den buik verwond. De dader werd door een op passer neergelegd. (Nader). De verwonding van overste Schee pens gebeurde hij de zitting van het land- scliapsg&recht te Sigli en is levensgevaarlijk. De renljongsteek kwam aan onder den rech ter ribbeboog. Dc gouverneur is gisteren on middellijk per extratrein derwaarts gereisd. De oorzaak van de verwonding is, dat een familielid van Teungkoe bin Titeue een aan klacht wegens verwonding had ingedien te gen een kampongbewoner, waarvoor de iaatstgeneomde werd veroordeeld tot G maan den dwangarbeid buiten de ketting. Teungkoe bin Titeue vond deze straf veel te licht; hij is hierover in woede ontstoken, sprong op en bracht overste Scheepens een steek toe. De dj aks a en de cipier schoten onmiddel lijk te hulp, waarbij beiden niet ernstig ge wond werden. Concessies in Djambi. Haar bericht omtrent de toewijzing der Djambi- concessies aan de Koninklijke Nedcrlandsche Pietroleum Maatschappij vult de Tel. nog aan iet dc mededeeling dat de Indische regee ring aan den minister heeft voorgesteld do concessies nan de Koninklijke toe te wijzen. De inschrijving van dc Koninklijke moet voor den Staat zeer gunstige voorwaarden bevat ten. West-Indtë. Een vonnis in West-Indië. Blijkens te Amsterdam ontvangen be richt, is bij vonnis van het Hof van Justitie in Suriname de lieer.W. Kraan, redacteur van „De West0, tégen wien een vervolging werd ingesteld wegens beleediging van den gouverne. veroordeeld tot 3 maanden ge- i straf. Volgens een nader bericht echter heeft de gouverneur aan den veroordeelde gratie ver leend. (Hel verleenen van gratie geschiedt, nadat de veroordeelde zich per request tot den land voogd heeft gewend. In zulk een geval wordt een dusdanig verzoekschrift naar het Hof voor Advies gezonden, waarna de beslissing van den gouverneur vólgt Deze handelin gen vergen minstens drie k vier dagen tijd. "Waar nu deze gratie werd verleend op den zelfden dag van de uitapraak van 't vonnis nl. op 8 November, zooals het telegram gedateerd is, beslaalt er alle reden te veronderstellen, dat de landvoogd de grutte verleend heeft uit eigen beweging en niet naar aanleiding va£ een tot Z. Éxc. verleend verzoekschrift.) Uit de Pers, De jongste pensionneerlngen. Naar aanleiding van hetgeen onlangs het „Handelsblad" schreef betreffende de pension- neering van kolonel de Vries, voormalig com mandant der VII infanterie-brigade, geeft een lezer van de „Nieuwe Ct.", zich noemende „een volstrekt onpartijdig officier" zijn be vreemding te kennen, dat insinueeren en de artikelen aan het adres van den minister van Oorlog als waarmede in dc „Telegraaf" een campagne werd begonnen, niet terstond in de pers een meer afdoende kritiek vinden. „Is dan, zoo vraagt hij, aan „Telegraaf" en „Handelsblad" niets bekend geworden om trent de prestatiën der VII infanterie-briga de tijdens de najaarsoefeningen? Is het hun dan werkelijk onbekend op welke wijze een regiment dier brigade den marsch verrichtte van Amersfoort naar de legerplaats bij Hars kamp? Zijn zij onbekend met de dienstver richtingen van de brigade in de legerplaats? Hébben ze niet gezien of gehoord hoe groot de ziekenrapporten bij die brigade daar wa ren, en dat het voorkwam, dat dientengevolge een bataljon eerst tegen den middag voor oefening kon uitrukken? Weten ze niet tot hoever «le tenue voor den troep bij de oefe ningen in de legerplaats verlicht werd door oefeningen te kunnen houden. Schrijver deelt vervolgens mede, dat men in den nacht van Zondag op Maandag naar aanleiding van het marschb^vel van don colonne-commandant, den commandant VU I.-B., te 12.15 v.m. ap pèl had nabij den seintoren op terrein A. voor den afmarsch naar Zutphen, doch eerst te 1.40 v.m. langs de kerk te Otterlo mar cheerde, waarbij onderdeelen der XI I.-B., in de hoofdmacht, 7 uur en 25 minuten lang be pakt zijn gehouden om 2 K.M. af te leggen in den goed verlichten nacht. Hij geeft te kennen, dat VII I.-B. aan den staart ook een en ander de schuld was en besluit aldus Het is de eerste maal dat ik over aange legenheden in de militaire familie een be roep op het publiek doe, misschien ook de laatste maal, maar waar hier de pers reeds een niet verdiende martelaarskroon gereed maakte, daar moest ik aan mijn ergernis lucht geven." Berichten. De Staatscourant van Zondag 9 Nov. bevat oa. de volgende kon. besluiten: benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau II.-AH. Courbois, onderwijzer aan do Lagere school van de afd. Nijmegen van d& Mij. tot Nut van 't Algemeen; benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw C. A. P. van Stolk, te Rotterdam; op verzoek eervol orrtslagen de le luitenant L. J. T. van Heuvel van het rog. "«miietroepen; benoemd tot ad ju net-directeur hij den dienst der telegrafie II. J. Beuks en I. Hogerzeil tihans hoofdcommiezen, der telegrafie. De kapitein van don generalen staf van hot O.-I. leger Van Genderen Stort hield Za terdagavond ten paleize Het Loo voor H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en gevolg een lezing over het onderwerp: Beschouwing omtrent land en bevolking yan hét N.-O. gedeelte van Ned. Borneo. De minister van koloniën, rar. Pleyte, Zaterdag ter audiëntie bij H. M. die Ivo- ntngin op het Loo opgeroepen, was dienten gevolge verhinderd de opening van de Neder landsche Handtelshoogesohool te Rotterdam hij te wonen. Het departement van koloniën was bij die inwijding echter vertegenwoordigd dour den secretaris-generaal aan dat ministerie, den heer ^Innl De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ïnir. Treub, was hedon te Amsterdam om daar eemige lokaliteiten in oogenschouw te nemen in verband met eene betere huisvesting van den Raad voor de Scheepvaart. De nieuwbenoemde gezorot in Noord- Amerika, rididier van Bappard, is Vrijdag avond van fc Gnnvenhag* vertrokken om naar Washington sriieen te rami De gezant en consnl-geporanl van Ar- gentinië, dc heer Von Biet keert tegen 20 dezer van verlof naar Buenos-Ajmes terug. Uitvoering Invaliditeitswet. De oud-minisftër A S. Talma is door „Het Centrum" aangezocht mede te deelen, hoe hij zich de samenstelling der rente-commissiën had gedacht, hoe de positie en den werk kring der tusschenpersonen en hoe. in aan sluiting daarmee, inhoud en strekking dor aan de ambtenaren gegeven instructies. Uit het antwoord van den ourf-ministei blijkt, dat door hnm de rente-commissiën zóó zijn samengesteld, dat- zij de elementen^be- vatten, voldoende bekwaam en onderlegd, om de beslissing der Rijksverzekeringsbank voor te bereiden. De kans, dat menschen met f 1500 en f 2000 inkomen de rente zouden vragen en ontvangen, achtte de heer Tnlma zeer klein, terwijl de oud-minister de bewering weer sprak. dat art. 369 der Invaliditeitswet door zijn invoering van de wet zou zijn losge maakt. De Kamerverkiezingen ill Amsterdam TTT De TCafbnljpke Kie^vcr- eeniging heeft Zaterdag avond inzake de her stemming in district III een bestuursvoorstel »ot onthouding van stemming verworpen en besloten lot vrijlating van de kiezers ten op zichte van de coiididaluur-Dtto De Christclijk-Hdstori-*hon be telen tot bet steun; n van de eandidatuur-TVito. terwijl :e Anti-Rev- lu'icnoiren tot onthouding beslo ten- Een Kamer van Koophandel te Woerden. Pij Kon besluit wordt te Woerden, met ingang van 1 Mei 1914, ceD Kamer van Koophandel en Fabrieken geves tigd, bestaande i.1t zeven leden. "Viering van haar 8 5-jarig be staan der Koninklijke Militaire Ac-ademie. De feestviering van het ITe lusteum der K. M. A. zal plaats hebben QD

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2