BINNENLAND. KOLONIËN. Frankrijk. De Kamer heelt bij de behandeling van /bet ontwerp tot herziening van de kieswet een voorstel te bespreken gehad waarin werd verlangd, dat ook vrouwen in de kiezerslijs ten worden opgenomen. Dit voorstel was af komstig van een tegenstander der herziening en op grond daarvan werd twijfel uitgespro ken of het wel ernstig gemeend was en of het niet eenvoudig (bestemd was om het aanhan gige ontwerp op te houden en te doen mis- faiken. Met 311 tegen 133 stemmen werd door de Kamer beslo>ten het voorstel van het ontwerp, waaraan men nu bezig is, afgeschei den te houden en het naar de commissie te herwijzen. In hét namens de begrootings-commiBsie door den afgevaardigde Bemaret uitgebrachte rapport voor de verbetering der bezoldiging van de officieren en ondler-officic'rén, wordt ex op gewezen, dart de aanvulling van het korps officieren, tengevolge van hunne slechte matlcrieele positie, xnoeielijk is geworden. Tot dusver hebben de officferen daartegen slechts geprotesteerd, door uit het leger te treden. Het Is dJe zaak van de Kamer, die beteekenis van dit stomme protest te begrijpen en te verhin deren, dat het gevaar grootere afmetingen aan- beemt. Niet alleen het aantal van de officieren, oo(k hun gehalte is achteruit gegaan. In 1912 fs de oveTgroote meerderheid van de officie ren uit de ond'erofficierssöholen voortgeko men. De door de begrootingscommis&ie voor gestelde itraktementsverhoogimgcm eischen voor 1913 suppletoire ore dieten, en wel voor het departemerft van oorlog 2 295.000, voor het departement van marine 548.000 en voor het departement van koloniën 158,000 frs. Generaal Faurie heoft zich vootr den raad van tuoht moeten verantwoorden wegens den beleed i gen den brief, dien hij aan den minister van oorlog heeft geschrcveh en openbaar heeft gemaakt kort voor de beslissing van den hoogen oorlogsraad, waarbij hij op non- activitcit werd gesteld, omdat hij in de loop van de laatste groote manoeuvres niet aan de verwachtingen had voldaan. Het besluit om den gene'raal buiten dienst te stellen, werd met 4 tegen 1 stem genomen. Engeland. Londen, 12 Nov. De internationale con ferentie over de veiligheid van menschenle- veng op zee is heden mongen geopend. De president van den Board of trado begroette tde gevolmachtigden namens de Britsche re- gcering en drukte -de hoop uit, dat hunne werkzaamheden met succes zullen worden b<Jki ond. Feitelijk zijn ale regeeringen ver tegenwoordigd. Londen, 13 Nov. Üit Dublin wordt van heden morgen vroeg bericht, dat de regee- ring de Kroon heeft geadviseerd gratie te verleenen aan Larking, den leider van de nu in gang zijnde staking, die onlangs in hechtenis genomen en veroordeeld is wegehs «ansporing tot oproer. Spanje. Madrid, 12 Nov. De oud-minister Do- minguez Pascual is tot gouverneur van de bank van Spanje benoemd. Rusland. Petersburg, 12 Nov. De rijksdoema beraadslaagde heden over het antwoord van den minister van oorlog op de interpellatie wegens de ontploffing, die in 1912 is voorge komen in de Ochta-werkplaatsen. Door 193 leden van de oktobristenpartij werd een voorstel ingediend om het antwoord van den minister onvoldoende te verklaren en nadruk te leggen op de nalatigheid van het bestuur. Dit voorstel werd met algemecne stemmen aangenomen. Mendel Beilis is na zijne vrijspraak niet lang meer in de gevangenis gebleven. Nadat de formaliteiten voor zijne vrijlating waren ver richt werd hij nog denzelfden avond op vrije Toeten gesteld en kon hij zijne oude woning in de fabriek van Zaitzew weder betrekken. Zijne bloedverwanten in Philadelphia seinden hem, dat hij naar hen moest overkomen Terwijl de jury beraadslaagde, werd in de Sofia -kathedraal, vlak bij het gerechtsgebouw, jen zielsmis gehouden voor den vermoorden knaap Justsjensky. Het kerkgebouw was over vol. De bisschop zeide in zijne toespraak, dat rijne hoorders zich bij de uitspraak van het hof moesten neerleggen, hoe die ook mocht rijn. De te Kiew verschijnende persorganen prlj- asen de vrijspraak van Bed lis als eene over winning van het Russische volk over de bu reaucratie. De Kiewljanin voegt hieraan toe. dat in hert gevoel van vreugde zich verbitte ring mengt over het feit, dat lieden, die een hoog standpunt innemen en de la geren zou den moeten leiden, als misleiders en verder- vers optraden. Van de Petersburgsche pers prijst de No- wojc Wnemja, die ant i -semisti sohe neigingen heeft, het vonnis als beantwoordend aan de Strengste eischen van moreele voorzichtig heid en juridische nauwkeurigheid. De Rjetsch, het kadetten-orgaan, schrijft: De vrijspraak van Bedlis ls een veiligheids klep voor de opgewondenheid, die in de maat schappij heersebt. Maar het meest elemen taire doorzicht moet tot de overheid zeggen, dat het onmogelijk is, zich neer te leggen hij de verklaring, dat de moord ln de fabriek van Saitzew is begaan; de misdadiger moet gevonden worden. Het liberale Moskousche professorenblad Russki ja Wjedomosti zegt' De veroordeeHng van iBeills zon een schande Ivoor de natie geweest zijn. Het volksgeweten voelt zich ten gevolge van de uitspraak der jury verlicht. De eveneens in Moskou verschijnende Utro Rosstt zegt: Het vonnis beteekent een slag voor "#e geestdrijvers, wier politieke bijzondere be langen de justitie op den weg van dit ritu eel moordproces hebben gebracht De rechte staande Semstsjina zegt: Wan- Reihs onschuldig is, dan moeten de Tsje- ks en de andere getuigen gegrepen wor sen. <We ongetwijfeld met den moord in ver band staan. Het onderzoek noet worden moortcerdt; voor alles echter moet de poTTtfe *wn Kiew weggejaagd worden, dSe getoond beeft een hoofdbeletsel te zijn voor heft suc ces tn het ccrechtellfk ontraden. Vereenigde Staten. De bepaling van de nieuwe tarfefwert, die begunstiging van 6 pet intooudt voor goederen die met Amerika ansche schepen worden aangebracht ,1s nu door eene beschik king van den Atterney General en van het departement van financiën geheel buiten wer king gesteld. De bepaling is gebleken onuit voerbaar te zijn, omdat de fariefwet nog eene andere bepaling bevat, dat de begunstiging slechts In werking zal treden, wanneer zij niet in strijd is met de internationale ver dragen. Staatssecretaris Bryan heeft aangekondigd, dat de Vereenigde Staten een arbitrage-ver drag mest Denemarken zullen sfluiten, dat alle strijdpunten zal omvatten, die ooit zouden kunnen ontstaan. Mexico. Washington, 12 Nov. De verbindin gen tusschen het staatsdepartement en ide vreemde regeeringen zijn nu veelvuldigor. De rcgeeriïLg streeft cr naar, dait do mogendhe den hunne instemming rullen betuigen met oene politiek, die de financieele hulp van vreemdelingen voor het stelsel-IIuerta niet begunstigd, N e w-Y ork, 1 2 N o v. Een telegram uit Nogalu, aan de Mexicaansdhe grens, bericht, dat Halo, de persoonlijke vertegenwoordi ger van president Wilson aan de grens, eene conferentie mot Carranza heeft gehad. Uit Mexico wordt bericht, klat do opzeggin gen van gelden uit do bank van Londen en Mexico gisteren tot aan het sluitingsuur met volle kracht voortduurden. Bij de nationale bank was dit eveneens het geval, doch in min- dero mate. N e w-Y ork, 12 Nov. Een telegram uit Nogales bericht, dat Hale, de vertegenwoor diger van president Wilson, heden middag eene conferentie had met Carranza en het ge- heele constitutiionalistdsche kabinet. N e w-Y ork, 13 Nov. Uit Mexico wordt bericht, dat op bevel van den directeur der Waters-Pierce Oil Company de ambtenaren van de firma met hunne gezinnen, in 't geheel 70 personen., vertrokken zijn naar veracru7 om zich naar de Vereenigde Staten te bege ven. Londen, 13 Nov. De Times bericht uit Washington, dat president Wilson rijme po litiek ten aanzien van Mexico heeft vastge steld. Wanneer de financieele druk niet de verwijdering van het stelsol-Huerta teweeg brengt, zullen de havens geblokkeerd worden en zal zelfs eene militaire macht Mexico bin nen rukken, als dat noodig is. Aan de vreem de staten zal verzekerd worden, dat niets de Vereenigde Staten er toe zal brengen gebied in bezit te nemen. Allerlei. Londen, 12 Nov. Als aufwo-ord op den aanvoer van niet bij de unie aangesloten werk krachten, heeft de Iersche transportunie alle in hare in de haven werkzame leden wegge roepen. De trafiek over het Kanaal ligt daar door verlamd. De Deensche industrie staat voor een economisch en strijd, zooals zij die sedert de ©lgemeene uitsluiting van 1899 niet heeft ge kend. Tengevolge van een staking bij een lucifers fabriek en de tegen Vrijdag aangekondigde staking bij de marinefabrieken, heeft de werkgevers-vereeniging besloten tegen 19 November alle arbeiders, die tot de arbeiders organisatie behooren, uit te sluiten, indien geen overeenstemming wordt bereikt. Het aantal der uitgeslotenen zal ruim 25,000 bedragen. Hiermede zal vermoedelijk bijna de gcheele Deensche industrie worden stopgezet. Nog worden onderhandelingen ge voerd, en alle hoop is nog niet opgegeven, dat deze zullen leiden tot een vergelijk. Het te Lienz verschijnende sociaal-de mocratische blad „De Waarheid" had Maan dag in een artikel beweerd, dat eenige offi cieren de nachtelijke rust in de stad hadden verstoord. Om een rectificatie van dit bericht te verkrijgen, bega-ven zich een oberluitenant en een luitenant naar de redactie. Op het re do ctlebureau kwam het tot een ernstige woor denwisseling tusschen de officieren en de re dacteuren, waarbij de officieren hunne sabels trokken en de, redacteuren te lijf gingen. Vijf personen werden gewond, terwijl de ober- hit'enant aan de hand werd verwond. Het toe gesnelde drukkerijpersoneel slaagde er in om de officieren de kamer te doen ontruimen, die van het voorgevallene aan den comman dant kennis gaven. Een te St. Georges bij Luik wonend no taris heeft zijn vrouw en schoonmoeder uit woede dat zij hem wegens zijn slechten le venswandel met de kinderen verlaten had en naar haTe moeder gevlucht was, levensge vaarlijk gewond. Later wordt gemeld, dat de notaris, even vóór zijn arrestatie, getracht heeft zich met sublimaat te vergiftigen, wat hem echter niet gehikt was. De toestand van de gewonde vrouw is ernstig, z" moet binnenkort een operatie aan het hoofd ondergaan. De toe stand van haar moeder is bevredigend. De bankier Schweyer, die in zijn villa aan het Meer van Constanz zijn vriend en buurman Mackley wilde verdrinken, om voor zijn dochter een erfenis te bemachtigen, is te Stuttgart in alle stilte begraven. Mackley werd daar het gerechtelijk onderzori- uitwees, dat hij uit noodweer had gehandeld, op vrije voeten gesteld. Het gerechtelijk onderzoek, dat nog niet geëindigd is, heeft het volgende aan 't licht gebracht In den bewusten nacht zaten de beide grondeigenaars in het stationshotel oDder een glas wijn. Mackley, een schatrijk vrijgezel, uit liefhebberij electrotechn. ingenieur, en Schweyer, een bekend Stuttgarter koopman, eigenaar van een groote zaaik, die ook in ver schillende vereenigingen een aanzienlijke rol speelde, vroeger lid van den gemeenteraad. Ora het genoegen van het bijeenzijn langer te doen duren, noodigde Schweyer zijn intie- men vriend uif mee naar zijn villa te gaan om zijn wijn te proeven. De familie Schweyer was op dat oogenblik te Stuttgart Daar de wijn Mackley echter niet smaakte, schonk Schweyer champagne. Onderwijl liet Schwey er MacJ&ey een Browumgrevolver zien. dien hij een tijdlang op de tafel liet liggen, maar dien hij in den loop van het gesprek weer in den zak stak. Dat gesprek werd hoe langer hoe meer geanimeerd, vooral toen Schweyer een schrijven van zijn schoone dochter uit den zak haalde, waarin deze „voor de grap" bij testament aan den rijken vrijgezel allerlei dingen vermaakte. Mackley werd daarop door Schweyer uitgenoodigd, die scherts te beantwoorden en liet zich een testament dic- lecren, waarin hij eveneens „voor de grap" het jong meisje tot zijn universeele erfgena me maakte. Om één uur in den nacht wil Mackley af scheid nemen en trekt zijn overjas aan. Maar Schweyer verzoekt hem in zijn qualiteit van electrotechnicus mee naar zijn badkamer te gaanhij wil nog een bad nemen en verzoekt Mackley de electrische leiding te onderzoe ken, die defect is. Mackley gaat mee, buigt zich voorover naar de plaats van het defect, maar op hetzelfde oogenblik vat Schweyer hem aan en werpt hem in de groote, volle badkuip. Er ontstond tusschen de beide man nen een strijd op leven ep dood. Eindelijk ge lukt het Mackley het pistool, dat hij altijd bij zich droeg, uit den zak van zijn overjas te halen en hij vuurt eenige malen op Schweyer. die, midden in het voorhoofd getroffen, dood neervalt. Mackley moest na deze daad de villa door een raam verlaten, daar hij alle deuren ge sloten vond. Daarop meldde hij zich bij de politiewacht aan. Het onderzoek der politie bevestigde* de op gaven van Mackley. De waterkranen in de badkamer waren met doeken omwikkeld, waarschijnlijk om bij de worsteling verwon dingen te voorkomen, naast de kuin lag znk- kentinnen. Den vorigen namiddag had Schweyer de boot van het naburige stations hotel gehuurd en aan den oever dicht bij zijn villa vastgebonden. In de boot vond men red dingsgordels, steenen en touw. Eomgen tijd geleden werd het bekende en schoone bosch van Eu, gelegen in het departement der Beneden Seine door den eigenaar, een prins van Orléans verkocht aan een syndicaat van houtkoopers. Bevreesd voor veiling van dit 10.000 HA. groote bosch, heeft de Fransche regoering naar de N. R. Ct thans mededeelt getracht het aan te koopen, doch de koop stuitte af op den te hoogen prijs. Het Octoberoummer van het Bulletin dó la Socdóté Centrale forestière deelt mede. dat thans eene wet is aangeno men. waarbij het behoud van het bosch van Openhaar belang is verklaard en tot ont eigening zal worden overgegaan. Het bosch brengt jaarlijks gemiddeld 400.000 francs aan hout op. Het geneeskundig onderzoek nopens de vergiftiging op de bruiloft te Cholet heeft uitgemaakt, dat alle personen, die crème 1a Reine genuttigd hadden, onder tvohus^ver- schijnselen ziek geworden waren. Totaal zijn 11 personen overleden, terwijl nog eenige personen in levensgevaar verkoeren. Bij een groo-ten brand in de Kawaler- gamdiskajasfcraat te Petersburg zim zes perso nen in de vlammen omgekomen Bovendien werd een brandweerman door een omlaag- stort ende daklijst getroffen en op slag ge dood. Vliegongeluk. Reuter seint ons uit Villaconblay: De kapitein Delagarde van het luchtvaart station te Rheims. deed heden voormiddag een doodelijken val op het vliegveld alhier. Hij maakte zich gereed om op den grond te komen en het toestel was tot vijf Meter boven den grond gedaald, toen het loodrecht naar beneden viel. Men onderstelt, dat het toestel in een draaikolk terecht kwam, want de wind blies vrij herig. De vlieger werd onder den motor verpletterd: hij was op slag dood. Het lijk werd vervoerd naar het militaire station, waar eenige oogonblikken later kolonel Pot- fciaux het een groet kwam brengen. San Theotonio d'Odemira, 12 Nov. De ftaliaansche driemaster Elvode, van Genua, die eene lading hout van de Mis sissippi vervoerde, werd toen hij voor een stoomschip trachtte uit tc wijken, op de kust van Odemira geworpen, waar hij in verloren is gegaan. Van de 40 man der equipage zijn drie gered. Een scheepsramp. Uit Quebec wordt geseind, dat de stoomboot „Brid ge post" van de Dominion Coal Company, die tien dagen geleden Sydney, op Kaap Breton- eöland, verliet met bestemming voor Quebec, reeds zes dagen over tijd is. Men vreest, dat het schip met man en muis vergaan is. Behalve kapitein Olsen was een bemanning aan boord van 42 koppen, meest Nooren en Chineezen. In Amerika, vooral in de oostelijke sta ten woeden zware sneeuwstormen, die, ge paard met brand, groote schade hebben aan gericht. Van de Mississippi tot aan den Atlan- tisohen Oceaan zijn de telegraafleidingen ver nield en ls het spoorwegverkeer belangrijk verbroken. In de Jamaika-baai op Long Is land ricSfte een brand een schade aan van 480.000 gulden. New-York, 12 Nov. De Times berdéhrt uit Limai: Officieele telegrammen melden, dal eene aardbeving verleden Vrijdag Abaneav heeft verwoest. Meer dan 200 menschen zijn gedood: duizenden rijn zonder onderdak. N e w-Y ork, 12 Nov. Een nader tele gram uit Lima bericht, dat tien kleine steden in de provincie Aymaraes vernield zijn door de aardbeving van verleden Vrijdag. Het ls reeds bekend, dat 120 personen gedood zijn. Men gelooft, dat er nog honderden dooden meer zijn. Lima, 12 Nov. De aardbeving van ver leden Vrijdag heeft de provincie Apurimac verwoest. Het wordt bevestigd, dat het reeds zeker is, daft 120 personen zijn omgekomen en dat er nog meer dan honderd anderen moeten bezweken zijn. Hen kleine plaatsen in de provincie Apurimac zijn vernield. Het gebrek aan voedsel en onderdak berokkert veel lijden aan do bevolking. Oost-Indlë. Tentoonstelling Semarang. Voor de koloniale tentoonstelling te Se marang in 1914 zal ook de Japansche regee ring officieel deelnemen- Zij heeft 50,000 yen beschikbaar gesteld voor de inrichting van haar paviljoen. De Japansche kooplieden op Java hebben financieelen steun en collectieve inzendingen toegezegd ter demonstreerinig van den enormen vooruitgang van Japan op industrieel en handelsgebied. Ook Australië zal aan de tentoonstelling deelnemen. Voorts zal er waarschijnlijk een Duitsche en Engelsche afdeeüng rijn. Mr. A. Paets tot Gansoyen. t Blijkens een bij het Amsterdamsch carréspon- denitiebureau Vas Diaz uait Soera ba ja ontvan gen telegram is de landsadvocaat aldaar, mr. A. Paets tot Gansoyens president van het Alg. Syndicaat van suikerfabrikanten in Ned.-Indiè, plotseling overleden. Het Hbld. teekent hierbij aan: De overledene, die sedert 1902 het ambt van landsadvocaat vervulde, was voor zijn groote verdiensten begiftigd met het ridderkruis der orde van den NederL Leeuw en het officiers kruis der orde van Oranje-Nassau. Genoemd syndicaat verliest in mr. Paets tot Gansoyen een voorzitter, die zich met hart en ziel aan zijne taak wijdde, welke niet wei nig bemoeilijkt werd door den nieuwen geest, die over Indië is gevaren, op het gebied van arbcddsverhpud ïngen en zoo meer. Het was oa. onder het voorzitterschap van mr. P. t G., dat het békende programma van het syn dicaat in hot licht verscheen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. De algemecne beschouwingen over de Indische begrooting werden Woensdag voort gezet. De heer Scheurer (A.-R.) zijn rede van Dinsdag vervolgend, betwistte, dat uit iets ook op onderwijsgebied zou blijken, dat de vorige Regeering en de gouverneur-generaal Idenburg de kerstening van Indië hebben voorgestaan. Spreker betuigde voorts sympa thie voor de Sarikat Islam. Spr. critiseerde het revolutionaire optreden der Indische Par tij en verdedigde de interneering van Dou- wes Dekker, Pjipto en Soewardi als daad van wijs beleid. Scherp laakte spr. dat de vrij zinnige concentratie de vorige regeering heeft bestreden met de onware beschuldiging als zou zij een ramp voor Indië zijn. Spr. kwam tenslottte nadrukkelijk op voor het recht en den plicht van de zending om ook in Moham- medaansche streken het evangelie te verkon digen. De heer van Deventer (V.-D.) beweer de, dat de vorige regeering en de gouver neur-generaal Idenburg wel dégelijk een christelijke onderwijs-polotiek hebben ge voerd en wel op eene zoodanige wijze, dart zij een bedenkelijk karakter tegenover den Is lam verkreeg. Ook spr. laakte de wijze van optreden van de Indische Partij en haar lei der Donwes Dekker. Heden voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 13 Nov. bevat o-a. de volgende Kon. besluiten: tijdelijk belast met het onderwijs in de toegepaste mechanica aan de Techn. Hooge- school te Delft C. B. Bliezen, werktuigkundig ingenieur te Delft; benoemd tot leeraar aan de R. II. B. S. te Bergen op Zoom W. Frans, A. Sitsen cn Th. Strijers, allen aldaar; tot leeraar aan de R. H. B. S. te Utrecht A. A. II. Bals, thans tijdelijk; tot notaris te Gendringen A. H. A. Werrne- kes. candjdaat te Tilburg, benoemd tot lid van den voogdijraad te Alkmaar, P. Meijer, directeur van de Hoorn- sche Crediet- en Effectenbank, wonende te Hoorn Rotterdam I, dr. J. J. Koning, arts, wonende te Rotterdam Amsterdam II, P. S. van Dorp, rustend hoofd eener school, wonende te Amsterdam benoemd tot knntonrechter-plaatsvervanger in het kanton Heusden, B. C. E. van Steenber gen, ontvanger der registratie en domeinen te Werkendam in het kanton Goor, B. J. Roze, ontvanger der registratie en domeinen te Goor in het kanton Harlingen, H. Hoga, ontvanger' der registratie en domeinen te Harlingen vergunning verleend tot het geven van mid delbaar onderwijs, mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten vol doet, a on Anton Neu, geboren te Waukemicke- Griesemert (Pruissen) i benoemd tot hulpsluismeester aan de Oranje sluizen te Schellingwolde, S. de Vries, onder toe kenning van eervol ontslag als hulpsluismeester aan de Willemshrizen op het Noordhollandsch kanaal te Amsterdam toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan F. Jon ker, hoofdagent van het Algemeen Friesch Be grafenisfonds, te Franeker; verlof verleend tot het aannemen van de ver sierselen van commandeur in de orde van den Draak van Annam, hem door den President van de Fransche Republiek geschonken, aan dr. J. van Breda de Haan, inspecteur van den inland- schen landbouw in Ned.-Indië. Onze gezant te St. Petersburg, baron Sweerts de Landas, is gisteren van verlof naar zijn post teruggekeerd. Begin volgende week vertrekt jhr. mr. Beelaerbs van Blokland na een halfjaarlijksch verlof naar zijn gezantschapspost te Peking terug. Na zijn terugkeer gaat de tijdelijke gezant naar Indië. in verband met Chineesch-Indi- sche aangelegenheden, en komt dan her waarts. Gisteren ving het examen voor gezant schapssecretaris aan met twee candidate®. De commissie voor de diplomatieke exa mens heeft het radicaal voor de bexx*einb*ar- heid tot gezantsdhaps-secretaris verleend aao den heer mr. A. W. Mosselmans. De ma joor S. C Meerink, directeur der artfflüerio«chietsdhool, is niet bevorderd ttot kolonel, zooals onder de Kon. besluiten tn een vorig nummer werd vermeld, dloch tot luitenant^kolonel Wegens een incompleet aan beroeos- luitenant, ontstaan door de reorganisatie van het leger, is, namens den Minister van Oor log aan verschillende reserve-luitenants ge vraagd of zij genegen zijn, onder de bestaan de voorwaarden voor den tijd van één jaar onder de wapenen te komen. Soldatenmenages. Naar aanlei ding van het verslag der legercommissie zal het aan de korporaals en soldaten te ver strekken ration brood worden begrepen on der het ration levensmiddelen en zal de thans bestaande „bijslag" voor aankoop van groen ten en andere kleine ingrediënten voor de soldatenmenages (zijnde per ration levens middelen f 0.02^) komen te vervallen. Deze kleine ingrediënten zullen evenals het brood onder de kosten van voeding aan het Rijk in rekening worden gebracht. (Avondp.). Het gebeurde te Oldenzaal. Wij hebben reeds medegedeejjl, welke vragen het Kamerlid dr. Van Leeuwen den minister van Justitie heeft gesteld naar aanleiding van de behandeling door-het Finsche Parlementslid Hilia P5rssinen te Oldenzaal van de zijde der Nederlandsche politie ondervonden. De minister heeft hierop schriftelijk geant woord: Naar aanleiding van de bij nevenvermeld schrijven te mijner kennis gebrachte vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Van Leeuwen, heb ik de eer U Hoogedelgestrenge mede te deelen, dat door mij oen onderzoek wordt ingesteld naar het daarin bedoelde voorval aan de grens te Oldenzaal en dat ik bereid ben der Kamer in kennis te stellen met den uitslag van dat onderzoek en met de eventueele maatregelen, die in verband daar mede dezerzijds mochten worden getroffen. Aangezien het onderzoek nog moet worden ingesteld en mij eerst na afloop daarvan de toedracht der zaak kan blijken, is de laatste vraag, of ik bereid ben afdoende maatregelen te nemen om te voorkomen, dat .voorvallen, als in het door den heer Van Leeuwon be doelde dagbladartikel zijn beschreven, zich herhalen, nog niet voor beantwoording vat baar. Hef Kamerlid Otto. Men meldt uft Amsterdam: Het nieuwgekozen Kamerlid de heer P. Otto zal, naar wij vernemen, ont slag vragen als hoofd der school, waaraan hij thans verbonden is en verzoeken'tot on derwijzer te worden benoemd, opdat hem als zoodanig verlof zal kunnen worden verleend. Een zoodanige regeling is, zooals men zich herinnert, ook getroffen ten aanzien van het tot Kamerlid gekozen schoolhoofd Gerhard. Geldleening emeente Arn hem. B. en W. van Arnhem hebben aan den Raad een nota over gelegd betreffende een door de gemeente aan te gane geldleening ter oonsolideering ran vlottende schuld en ter voorziening i/n de kosten van werken van bui tengewonen aard. Dit bedrag vermeerderd meft de kosten verbonden aan de uitgifte der leening. doet B. en W. voorstellen te leenen een bedrag van f 2,120,000. Daarvan komt ten laste der gemeente voor verschillende uitga-ven f 774 000, asfalteering van de Koningstraat f 25 000, verleggen van den weg Onderlangs f 20 000, totaal f 825.000; ten laste van de gasfabriek f 418.000. telefoon f 188.000, electrische centrale f 435 000, slachthuis f 54.000, trambedrijf f 150.000, totaal voor de gemeentebedrijven f 1,275.000. De leening zal worden aangegaan tegen een renfetvpe van A\ procent; de aflossing zal plaats hebben tusschen 1915 en 1954; de trust cn de wijze van uitgifte zal nader door B. en W. worden bepaald. De leening zal worden uitgegeven in obligatie van f 1000. De Nobelprijs voor Pro f. Ka- merlingh Onnes. Naar aanleiding vav de toekenning van dezen prijs schrijft de Ct.c „In de wetenschappelijke kringen zoo bin nen als builen ons land zal deze onderschei ding aan onzen eminentcn landgenoot te beurt geA-allen, sympathieken weerklank vin den. Ofschoon het al eenige jaren geleden is, herinnert men zich nog levendig de sensatie welke de tijding maakte, dat Kamerlingh On nes er in geslaagd was het helium vloeibaar te maken. Het mocht hem gelukken, dank zij bet door hem ingericht cryogeen-laboraio- rium ter'venkrijiging van zeer lage tempera turen. In 't buitenland is deze inrichting be kend als een der volmaaktst toegeruste, zoo wel wat apparaten als wat werkwijze betreft. Geleerden uit den vreemde, o.a. nog niet lang geleden mevr. Curio, vertoefden te Leiden, om fn hert laboratorium van prof. Onnefs proe ven te nemen. Onze landgenoot heeft indertijd ook den stoot gegeven voor de Koude-congressen, die voor de industrie (koeïkamers, vervoer van vleesch enz.) van zjoo groote betecllcenis zijn. De internationale roep. die van den naam van Knmerlingjh Onnes uitgaat, heeft in deze onderscheiding met den Nobelprijs een be krachtiging gevonden, die den Nederland sche n naam op wetenschappelijk gebied tot groote eer strekt. Ook de Leid sche universiteit mag geluk ge- wenscht, :.u wederom een ran haar hoogleera ren deze hooge onderscheiding te beurt mag vallen. Kamerlingh Onnes is nu reeds de zesde Ne derlander, wien de Zweedsdhe Academie van Wetenschappen den Nobel-prijs toékende. Van IHoff, Van der Waals, Lorentz, Zeeman, As ser en nu Onnes werden er mee begiftigd. De prijs bstaat, behalve udt het bedrag der ronte, uft een diploma en een groote gouden, medaille met de beeltenis ran Nobel. 102. jaren oud. Maandag vierde mevr. de wed. dr. A. C. van der Minne fee Brielle, in goed© gezondheid haar 102e verjaardag. De Vakstrijd. Het Nederlands^ Verbond van Neutrale Vakvesreenigingen half December een maamdbJad uitgeven, titel* JDe yakstrild".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2