BINNENLAND. 'Donderdag gehouden gemeenschappelijke ver gadering van de beide huizen van het parle ment, waartoe slechts 91 leden waren opge komen, werd besloten dc zittingen voor on bepaalden tijd te verdagen. Daarmee heeft do eerste proefneming in China met het parle mentaire stelsel een zacht en kalm einde ge bonden. Aan den Balkan. De Agence Bulgare brengt weder een tafteuwen variant op het reeds zoo rijke the ma van de Balkangruwelen. Het blad schrijft: Het geheim, dat het lot van dc bij de uitwis seling der gevangenen ontbrekende Bulgaar sche soldaten omgaf, lost zich gaandeweg op. Er is nu geconstateerd, dat 80 in boeien ge- doruken soldaten, die op de Grieksche stoom boot Pelops naar Saloniki waren ingescheept, Daar het heette om in quarantaine te worden gelegd, onder de reis op bevel van den kapi tein in zee gegooid werden. Elf andere sol daten, eveneens gevangenen, die zich aan boord van dezelfde stoomboot bevonden, zijn Ha martelingen gedood. Dit is onder dc Qogen Van de passagiers geschied. Over klachten, die van Grieksche zijde zijn geuit tegen Bulgaren, die bij de bezetting van W'est-Thracië de gelegenheid hebben ge bruikt om aan hunne vijandige gevoelens tegen de Grieksche bevolking lucht te geven, wordt uit Saloniki aan de Köln. Ztg. geschre ven: Na al de gebeurtenissen, die de oorlog met zich heeft gebracht, kan men over deze berichten volstrekt niet verbaasd zijn, want 2n deze streken hecrscht het spreekwoord: Oog om oog, tand om tand. Wanneer do Bul garen bovendien nog aan hunne wraakzucht tegen de Grieken den vrijen loop laten, dan was ook dat te voorzien. Te bejammeren is in- tussclien het feil, dat door het Bulgaarsche op treden het land in economisch opzicht steeds meer benadeeld wordt en dat dc Bulgaren de schade ten slotte zelf moeten meevoelen. Een uit betrouwbare bron* komend bericht uit Xanthi telt de gevallen op, waarin de huizen van verscheidene Grielven met geweld open gebroken en geplunderd worden. De zetel van den Griekschen bisschop werd tot gerechtsge bouw ingericht, een huis als postkantoor, een ander als regeeringsgebouw, natuurlijk zonder eenige vergoeding. In eenige Grieksche hui zon werden Bulgaarsche vluchtelingen on dergebracht, die men naar Xanthi had ge bracht. Het Grieksche element is zeer terneer geslagen en ziet met angst en vrees de toe komst tegemoet, omdat men nog ergere din gen verwacht. De geheele omtrek van Xanthi wordt geteisterd door Bulgaarsche komitadji's en door Turksche basjibozoeks, die rooven wat hun voor de handen komt. Van Drama wordt bericht, dat ook aan de Grieksch-Bul- gaarsche grens dc waarneming werd gedaan, dat komitadji's cn basjibozoeks beproefden in Grieksch gebied door te dringen. Men had echter tijdig tegenmaatregelen genomen, en zoo zijn de Grieksche grenstroepen er in ge slaagd eon aantal van deze lieden gevangen te nemen. Konstantinopel, 16 Nov. Spraken de over het herstel van de vredesbetrekkingen fusschen Turkije en Griekenland, toonen de Turksche bladen zich skeptisch over de duur zaamheid daarvan; zij zeggen, dat dit afhangt van de houding van Griekenland tegenover de mohammedanen en van het gedrag dor in Turkije wonende Grieken. 'liet officleuse Jong-Turksche orgaan keu/it hei verdrag goed en vindt het bevredigend. In A Ui ene hecrscht groote vreugde over de beëindiging van den oorlogstoestand en de maandenlange onzekerheid, ofschoon de vrees voor nieuwe wrijvingen met Turkije, vooral in verband mat de regeling van de eilanden kwestie, als oen dreigend spook op den ach tergrond blijft. Als uiterlijk blijk van vreugde werd in Athene een saluut van 101 schoten gelost; do vlaggen werden uitgestoken en de stad straal de in eene schitterende verlichting. De ko ninklijke familie en de ministerraad woonden een plechtigen dankdienst bij in de kathe draal. De demobilisatie van het Grieksche leger is terstond begonnen en zal waarschijnlijk in zes weken ten einde gebracht znifn. De troe pen worden naar de standplaatsen van de vier oude divisiën overgebracht en daar ont slagen. Vier lichtingen, omstreeks 55,000 man, blijven onder de wapenen tot beveiliging van het nieuwe gebied. De op de vloot dienst doende manscliappen worden waarschijnlijk dadelijk ontslagen. De Turksche krijgsgevan genen, 40,000 soldaten en 430 officieren, wor den op met dat doel gecharterde Grieksche stoomschepen huiswaarts gezonden. Ook in Belgrado heeft het bericht van 't sluiten van den Grieks oh -Turkschen vrede in de politieke kringen den besten indruk te weeggebracht. Men verwacht daar, dat het tot stand komen van den vrede eene volko men ontspanning van den toestand aan den Balkan zal teweegbrengen. In Konstantinopel verwacht men het einde van de definitieve vredesonderhandelingen tnct Servië en Montenegro binnen veertien dagen. Weenen, 15 Nov. Volgens de Reichs- post zouden de mogendheden hebben inge stemd met het voorstel van Engeland betref fende de bepaling van de zuidelijke grens van Albanië. De internationale commissie zal Waarschijnlijk hare werkzaamheden voort zetten. Duïtschland. Kiel, 15 Nov. Vice-admiraal Ingenohl is bevorderd tot admiraal, chef van de voorden dienst in volle zee bestemde vloot Berlijn, 15 Nov. Wolffs bureau ver neemt, dat de Staatsanwalt en de beide be klaagden in het Kirupp-proces besloten heb ben geen gebruik te maken van hun recht om bij het Reichsgericht revisie te vragen van het gewezen vonnis. Voor de beklaagden gal hierbli het standpunt den doorslag, dat in "het /gunstigste geval dechts zou kunnen worden verkregen, dat de zaak naar de eerste instan tie terug verwezen werd. Daar echter eene herhaling van het debat in hooge mate strij dig zou zijn met de belangen van de Duitsche industrie, in 't bijzonder tegenover het bui tenland, meenen de beklaagden te moeten af- xan de betwisting van bet vonnis, al ls naar hunne opvatting hunne veroordeeling ongagrond. België. Op verzoek van een afgevaardigde heeft de regeering eenige cijfers medegedeeld over de in België bestaande kloosters, die vooral in vergelijkng met vroegere gegevens interessant zijn. In het laatst van 1910 waren er in het land 3607 kloosters met 10.367 ordebroeders en 37.975 zusters. In een tijdperk van dertig jaren is het aantal kloostersbewoners met 20.000, d. i. met meer dan 56 pet. vermeerderd. Geheel buiten verhouding tot het aangroeien van de totale bevolking, is het aantal kloos terlingen toegenomen. Over de niet twijfelachtige vermeerdering van de kloosters in de laatste drie jaren ont breken opgaven en ook over het vermogen van de kloosters wordt niets medegedeeld. Frankrijk. Pcrpignan, 15 Nov. Men bericht, dlat op de laatste reis van de postboot lusschen Algiers en Port Vandron eene muiterij uit brak onder een konvooi van militaire gevan genen, afkomstig van de tuchlafdeeling op lie Madame, dat naar Algcriü rwec was. Zes gevangenen verbraken hunne ketenen en bedreigden de bemanning en de passagiers. Na een vrij levendigen strijd werden de mui ters eindelijk overmand door de gendarmes, die hen dag en nacht bewaakten met creladen revolvers. Bij aankomst in Algiers worden de mutiitiers overgegeven aan de militaire auto riteit, die een onderzoek zal instellen. Engeland. Londen, 15 Nov. De aartshertog-troon opvolger Frans Ferdinand is met zijn gevolg in Dover aangekomen om het Britsche ko ningspaar te bezoeken. Londen, 15 Nov. Gedurende het proces voor het hof van gezworenen van Old-Bailey tegen de suffragette Rachel Peace, beschul digd een huis in Hampton in brand gestoken te hebben, wierp een suffragette een hamer en een tomaat door het vensterraam, dat ver brijzeld werd. Vijf suffragettes werden gear resteerd, terwijl de rechter het publiek ge lastte de zaal te ■••Tinten. Zweden. Stockholm, 16 Nov. Het gerucht, da prinses Maria van Zweden, die in Parijs ver toeft, in eene spionagezaak zou zijn gewil keld, is, zooals van bevoegde zijde wordt vci^ ldaard, van all'en grond ontbloot en wordt i Zweden als absurd beschouwd. Stockholm, 16 Nov. De voorzitter V8n de Tweede Kamer baron Bonde cn zijne echtgenoote zijn heden nacht op het slot Eriksburg in Soedermannland gestorven. De barones was verscheidene jaren ziekelijk wegens hersenbloedingen; zij stierf ten gevolge van een nieuwen aanval van hare kwaal, na dat zij nog des avonds met haren echtgenoot eene wandeling had gedaan. Weinige uren later stierf ook de baron. Zijn dood wordt toe geschreven aan een aanval van beroerte, ver oorzaakt door de smart over den dood vod zijne echtgenoote. Italië. De sterkte van de regeeringsgezinde meer derheid in de nieuwe Kamer wordt thans opgegeven als 350. Zij bestaat uit 275 consti tution eele liberalen en conservatieven, 55 radicalen cn 20 clericalen. De beide laatstge noemde elementen zijn hulptroepen, waarop niet met vastheid is te Tekenende regeering behoudt echter een voldoend overwicht, zelfs wanneer radicalen en clericalen hunne stem men mochten voegen bij de oppositie, hetgeen, naar men verwacht, nooit gelijktijdig zal ge schieden. Rhodos, 15 Nov. Het Itallaansche eska der, dat onder bevel staat van den hertog der Abruzzen, heeft op de reede van Rhodos het anker laten vallen. Spanje. Madrid, 16 Nov. De koning en de ko ningin vertrekken heden avond voor hunne buitenlandsche reis. De reisroute is: Parijs Weenen Berlijn Londen Parijs Ma drid. Portugal. Lissabon, 25 Nov. In de politieke krin gen wordt het aantal gekozen ministerieole leden op 30 van de 37 geraamd. Bulgarije. b Weenen, 16 Nov. Het beridht, dat de koning van Bulgarije eene reis zal doen naar Berlijn, wordt tegengesproken. Sofia, 16 Nov. In de Sobranje heeft mi nister-president Radoslawow eene verklaring van het ministerie voorgelezen. De verklaring herinnert aan de ern9t van het oogenblik, toen het kabinet werd samengesteld, en aan de smartelijke offers, die door de omstandig heden zijn opgelegd. De regeering heeft het verdrag van Bukarest aangenomen onder een voorbehoud wat het evenwicht in den Balkan betreftznj zal alle wreedzame middelen aan wenden om in het verdrag de verbeteringen te krijgen, die bestaanbaar zijn met de belan gen van den vrede in Europa, om de rust in het Balkanschiereiland te verzekeren. De vrede van Konstantinopel zal aange vuld worden door een handelsverdrag, dat bestemd is de ontwikkeling van de beide sta ten te verzekeren. Bulgarije zal zijn best doen om in vreedzamen arbeid de wonden, die het zijn toegebracht, te heelen. De sobranje is ontbonden, omdat zij na de rampen, die op de groote overwinningen zijn gevolgd, de natie niet meer vertegenwoordig de, en om aan het volk gelegenheid te ge ven zich uit te spreken over de groote taak van de toekomst. De regeering zal de vol strekte vrijheid van de verkiezingen ver zekeren; zaj zal den financieelen toestand van het land versterken door afschaffing van over tollige uitgaven en door rationeele fiscale hervormingen, die niet drukken op de massa der werklieden en op de arme klassen. Met het oog op den tegenwoordigen inter nationalen toestand, zal de regeering een sterk leger onderhouden om de onafhanke lijkheid cn de levensbelangen van het vader land te verzekeren. Het openbaar onderwijs zal uitgebreid worden onder de bewoners van de ingelijfde landstreken. Er zal een zee haven aan de Egeïsche zee gebouwd worden en een spoorweg, die de zee met de Donau verbindt. De landbouw zal aangemoedigd en verbeterd worden in de ingelijfde landstre ken, welker bevolking spoedig zal worden ge roepen tot uitoefening van de odlilieka rech ten, die door de Bulgaarsche burgers bezeten worden. In eene rede in de Sobranje schreef de mi nister van financiën de ramp van Bulgarije toe aan het bondgenootschap met Servië. Dc minister van buitenlandsche zaken con stateerde, dat Bulgarije den oorlog is begon nen met onvoldoend materieel, ofschoon de generaals voor de overwinning instonden als de oorlog van korten duur was. De regeering verwaarloosde dit advies en hield reen reke ning mot de waarschuwin m over de deloy ale plannen van de bondgenooten; zii had vlug vrede moeten sluiten. Over de vredes onderhandelingen trad do minister in lange bijzonderheden, waarbij' hij verklaarde, dat de regeering volstrekt geen partij had weten te trekken van den schitterenden toestand, die door de Bulgaarsche overwinningen in 't-le ven was geroepen, "^middels formuleerde Rumeitië zijne aanspraken. De Grieken en de Serven begonnen de Bulgaren in Macedonië te vervolgen. Toen Turkije toestemde in den af stand van Adrianonel, toonde Geschow zich daarover verstoord; hii wilde zich niet afzon derlijk met Turkije verstaan. De regeering liet F anew in Londen zonder instruction. De geheele ontwikkeling van het Bulgaorsch-Rli ra eens che conflict had tot oorzaak den weerzin van de regeering van Geschow om verant woordelijkheid op zich te nemen. Bulgarije begon den tweeden oorlog tegen Turkije tegen den raad van zijne generaals in. De hervatting van de vijandelijkheden tegen Turkije was eene fout. die niet te rechtvaar digen. Na den val van Triosionel had de vrede dadelijk kunnen worden onderteekend. De regeering liet zich door het dralen van de Grieken en de Serven foopen, die belachelijke reserves maakten mot het doel de onderhan delingen sleepcnde te houden en Bulgarije uit te putten. Zonder de -ehenkomst van Sir Edward Grey hadden de onderhandelin gen tot in het oneindige kunnen duren Minister Ghenadiew gewaagde van de raad gevingen van de mogendheden, die aanrieden zich mot Rumendë te verstaan Hii eindigde met te zeggen, dat de oorlog tegen Serv» Griekenland ruift de oorzaak was van de rampen, die Bulgarije hebben gei' rampen zij.n een gevolg van de wijze, waarop de ooi-log togen Turlrije werd gevoerd. De Bulgaarsche diplomatie beging alle fouten. De tegenwoordige regeering nam het bewind op zich op een oogenblik, toon alles gecompromit teerd was. Zii redde de hoofdstad voor'een inval en redde de eer van het leger. De re geering vraagt het vertrouwen van de kiezers om de nationale krachten, opnieuw op te bou wen. Deze rede man Me een diepen indruk» Turkije. Kiamil Pacha, wiens overlijden wij hebben bericht, heeft tot op buitengewoon hoogen leeftijd een werkzaam aandeel gehad in het bestuur van zijn land. Nog in dit jaar was hij grootvizier. Hij sloot den wapenstilstand van Tsjataldja en verklaarde zich bereid de voor waarden van den Londenschen vrede aan te nemen. De staatsgreep van Enver Bey op 23 Januari belette hem hieraan uitvoering te ge ven en bracht hem ten val. Voor zijne oogen werd toen zijn ambtgenoot, de minister van oorlog Nazim Pacha, door een der handlan gers van Enver doodgeschoten. Na zijn val werd Iviamil uit Turkije ver bannen. Hij begaf zich eerst naar Egypte. Van daar wilde hij, na het einde van den Balkan oorlog, naar Konstantinopel terugkeeren. Maar ondianks zijne 87 jaren, was hij zóó zeer gevreesd, dat zijne tegenstanders, die aan het bewind waren, hem het verblijf in de hoofd stad verboden. Hij begaf zich dus naar Larna- ka, op Cyprus, waar hij zich onder Engcische beschei-ming bevond. Daar heelt de dood hem bereikt, Mexico. Washington, 15 Nov. De rnstructiën» die aanO*Shaughnessy zijn gegeven, wijzen aan, tot aan welk punt de Yereengde Staten zullen gaan bij de hervatting van de onder handelingen met de ambtenaren van Huertsu die trachten de besprekingen te hervatten. Het standpunt van de vereenigde Staten is, dat tienzij eenige definitieve belofte wordt gedaan, oene hervatting van de onderhandelingen nut teloos zou zijn. Uit Mexico wordit bericht, dat de Engel- sche gezant aan Hucrta hoeft laten weten, dat de Vereenigde Staten de zaken ernstig op nemen. Hij zou ook aan Huerta hebben ge zegd. dat Groot-Brittannië geneigd is de Ver- öeniigdb Staten zedelijk tie steunen. Huerta was diep ontroerd, toen hij vernam, dat de natie, die hij meende aan ziine zijde te heb ben, tegen hem partij had gekozen.» Mexico, 15 Nov. De nieuwe Kamer van afgevaardigden is heden namiddag bijeenge roepen en heeft zich georganiseerd. De Senaat kon zich niet organiseeren, oandat door de afwezigheid van de senatoren, die de katho lieke partij vertegenwoordigen, er te weinig leden waren opgekomen. Tegen het middaguur heeft Hucrta het ka- birweh: bijeengeroepen tot eene buitengewone zditrtin" in het nationale paleis. Tweede e 1 e g r a an. Huerta heeft he den avond verklaard: Ik zal mijn post niet ver laten; ik zal voortgaan zooals tot dusver en zal mijne beste krachten aanwenden om de bevrediging van het land te verkrijgen en zoo de belofte te vervullen, die ik deed bij mijne komst aan het bewind. Huerta gaf toe, dat de omstandigheden zoodanig konden worden, dat de vreemdelingen in dringend gevaar zou den verkeeren; maar, zoo zeide hij, in dat ge val zal lk al het mogelijke doen ora hen te beschermen. Het is waar, dat het gepeupel zou kunnen opstaan; maar dan zou ik niet aarzelen om de strenge maatregelen toe te passen, die in mijne macht staan, om do orde te herstellen en de schuldigen te straffen. In ieder geval ben ik besloten mijn programma van bevrediging ten uitvoer te leggen. De* Engelsche gezant Garden heeft door be middeling van de consuls aan alle Engelschen door Lind aan Huerta is gezonden. Hij beval kennis gegeven van een communiqué, dat hen op de eerste waarschuwing gereed tc zijn om te vertrekken naar veiliger oorden. Zij, die afgelegen plaatsen bewonen, moeten zich vereenigen in do groote steden, van waar zij zich gemakkelijker zouden kunnen red den. Carden zou den Amerikaanschen zaak gelastigde hebben verzekerd van den Engel- sdhen steun voor de houding van Wilson ten opzichte van Mexico. Allerlei. Pégoud is in 1889 geboren te Montferrat, in de Buurt van Grenoble. Hij heeft pas in Fe bruari van dit jaar zijn vliegbrevet verwor ven en is nu al ongetwijfeld de meest be roemde vliegenier van het oogenblik. Er wor den allerlei verhalen gedaan omtrent de for tuinen. De waarheid is, dat hij een contract heeft met twee Duitschers, die hem f 1200 per dag betalen, waartegenover hij verplicht is zoo vaak te vliegen waar het hun lust. Voor elke vlucht krijgt Blériot, die 4 machines ter beschikking stelde, 1000 francs. Pégoud heeft nog op zich genomen om te Frankfurt, Mün- chcn, Berlijn, Budapest, Napels, Roime, Con- slanlinopel en CaïTo te vliegen. Dan is zijn contract afgeloopen en gaat hij waarschijnlijk naar Amerika, waar hem f 7000 per vlucht geboden is. Pégoud beweert nog op iets te studeeren, dat de geheele wereld in verbazing zal bren gen. Wat het is, daarover wil hij zich niet uitlaten. Maar bij heeft reeds eenmaal de ge heele wereld doen verstomd staan en dus behoeft men, als hij zoo iets zegt, niet aan humbug te geloovcn. Men meldt uit Buc: De Engelsche aviate ur Ilicks heeft hier Vrij dag twee kringvluchten gemaakt, waarb tal van verticale wentelingen maakte. Zaterdag morgen heeft de avis/fleur het toestel twee malen achtereen omgeworpen; hij vloot» 30 seconden aaneen met hert hoofd omlaag, on danks den wind en don striemen den regen. Het onderzoek der deskundigen in de vergiftiging te Gholet, welke zooveel slacht offers eischte en het levensgeluk van twee jongegehuwde paren twee broers en twee zusters met één slag vernietigde, heeft uitge maakt, dat hier aan geen boos opzet te den ken is. Proeven, met het overschot der crème op konijntjes genomen, hadden onmiddellijk den dood tengevolge, maar noch arsenicum, noch eenig ander mineraal vergif kan aange toond worden, zoodat het neit onmigelijk is, dat de gisting in de geklokte eieren ontstaan, giftige bestanddeelen heeft gevormd, maar evenmin acht hij het onwaarschijnlijk, dat de melk, waarmee de crème vermengd was. doodelijke bacilen bevatte. Het is bekend ge worden, dat één dezer personen, dito bij de bereiding behulpzaam was, kort te voren een typhuslijders had verzorgd. Volgens andere berichten lijikt het ziekte beeld derl ijders veel op aat van cholera. Men begint aan te nemen, dat oien hier te doen heeft met ziekteverschijnselen van cnro- nischen aard, hetgeen men hieruit afleidt, dat een man, die niet aan het bruiloftsmaal deel nam en eenige der ziek geworden personen verpleegde, ook zwaar ziek werd, terwijl la ter ook een vrouw, die evenmin van het be wuste gerecht had gegeten, eveneens door de ziekte werd aangetast. Nowotsjerkask, 16 Nov. BIJ het sta tion Sjachtnaja is, ten gevolge van verkeer den wissels tand, een goederentrein geloo- pen in een gemengden trein. Twee personen zijn gedood, 12 meer of minder ernstig ge wond. P a r ij s, 16 N o v. De Patrie bevat een tele gram uit Londen, meldende dat het Engelsche stoomschip Bellerophon en het Nederland- solie stoomschip Grapsbergen in het kanaal van Suez met elkaar in botsing zijn gekomen. De Grapsbergen is ernstig beschadigd. New-York, 15 Nov. Een draadloos tele gram verzonden uit Cape Race (Newfound land) van den Cunard-stoomer Pannonia be richt, dat hert Spaansche stoomschip Balmes brandend gevonden werd in den noordelijken Atflantischen oceaan. De passagiers zijn aan boord van de Ponnonia overgegaan. De Bal mes, met eene lading vrachtgoed, was den 6en uit Havana vertrokken naar Cadix en Bar celona. Men gelooft, dat zij slechts weinige passagiers aan boord had. Tweede telegram. Een bericht uit Bermuda bevestigt het draadlooze telegram van de Pannonia en voegt nog daaraan toe, dat de Pannonia met alle passagiers van de Balmes, ten getale van 103, aan boord de Balmes brengt naar Bermuda. Hamilton (Bermuda), 1 6 Nov. De Pan nonia is met het brandende schip Balmes hier aangekomen. De Pannonia is om 10 uur voormiddags naar New-York vertrokken met alle passagiers van de Balmes en hunne ba gage aan boord. De Balmes ligt in de haven voor anker; de vlammen zijn gedoofd. Morgen vertrekt het schip naar St.-Georges. Uit de Pers, De Staat zorge voor het onderwijs. Dr. Bronsveld spreekt in de kroniek der Nov.-afl. van zijne Stemmenvoor Waar heid en Vrede een hartelijk woord voor Het behoud van het voorschrift, dat de Staat heeft te zorgen voor het onderwijs. Wij weten wel schrijft de heer Brons veld dat ook vele liberalen dat standpunt, als verouderd, prijs geven. Ook is ons niet onbekend, door welke bezwaren het wordt gedrukt. Maar geeft men zich rekenschap van den toestand, waarin wij bij algeheele vrijlating van het onderwijs geraken zullen P Men overdenke eens het verlanglijstje van „de Standaard." Niet alleen zal uit de ver Bedoeld verlanglijstje bevat o. a. s Om maar alvast enkele punten te noemen, moet het bijzondere niet van regeeringswege gelijk worden, onderwijl het voor de gemeen- teraadskas „openbaar alles en bijzonder niets" blijft. Het moet gelijkheid van over heidswege zijn, en de overheid sluit ook de ge meenteraden in. Dan moet 't niet enkel gelijk-op voor de sala rissen van de onderwijzers gaan, maar de iden tiekheid moet op alle punten doorgezet, ook voor schoolbouw en kweekscholen. Op het stuk van de diploma's moet niet lan ger gevergd, dat onze toekomstige onderwijzers tijd, krachten en geld ten beste zullen geven aan het ontvangen van een opleiding, die bij het op onze scholen te geven onderwijs niet past. Gelijkheid in graad van degelijkheid, maar niet een stampen van de hersenen onzer aan staande onderwijzers in hot openbaar joorwtiar. wezenlijking van die wenschen een toestand op schoolgebied geboren worden, vrij wel aan een chaos gelijk, maar er is geen twijfel aan, of het peil van 't onderwijs zal dalen. Daar is een macht in ons land, die al wat geestelijke vrijheid eischt, haat, en die haar noodlottig2 stempel zal gaan drukken op een groot deel van ons volk. Vele voorrech ten, die wij aan het protestantisme te danken hebben, zullen worden ingeperkt en weer staan. Het jezuïtisme zal menigen fakkel gaan blusschen, en 't zaad der verdeeldheid, van den godsdiensthaat uitstrooien. En het zal daartoe mee in staat gesteld, ja bevoegd worden verklaard, omdat de Staat óók de roomsche scholen niet alleen steunen maar bekostigen zal. Hetzelfde geldt van hei socialisme, meent Dr. Bronsveld: „Dezelfde schatkist zal de onkosten vol doen moeten van een onderwijs, dat voert naar de opperheerschappij van den Paus, en een dat gekant is tegen alle geloof. Is er dan geen Nederlandsche Staat meer, en geen Ne- derlandsch volk? Moet er van heel ons ver leden niets meer overblijven, en zullen wij weldra onze kinderen zien verwijzen naar streng van elkander afgesloten loketten, die met elkander geen gemeenschan mogen heb ben f" Dan vervolgt de kroniekschrijver aldus: „De „Standaard" gewaagt -n waarborgen voor de „degelijkheid" van het onderwijs. Men veroorlove ons, daarvan bij de ge- wenschte desorganisatie niet veel te ver wachten. Reeds de veelheid van scholen en schooltjes zal het toezicht zeer bemoeilijken. Hoeveel opzieners zullen niet vereischt wor den, om eenige co^trölf uit te oefenen op dat talrijk personeel. En wat zal de norm wezen, waaraan het ge halte van het onderwijs moet worden ge toetst? En wat zal men doen. als het toezicht zelf staat onder den invloed van kerkelijke en dogmatische Inzichten? Is nu reeds niet te constateeren, dat de resultaten van het on derwijs ongunstiger worden, omdat te veel tijd wordt besteed aan vakken, die een ker kelijk en leerstellig karakter hebben P Het onderwijs is vrij dat is nu eenmaal In de Grondwet bepaaldmaar nu ga men niet er toe over, om het openbaar onderwijs ten doode op te sri>rüven. zui%rere het van de gebreken, die het aankleven. De Staat doe zich gelden tegenover onderwijzers, die openlijk toonen vnn onze dynastie en van hetgeen christelijk is niet te willen weten. De toon, waarop dezer dagen o. a. in den Ge meenteraad te Amsterdam en elders werd gesproken namens onderwijzers over de hoof den der scholen, verraadt welk een revolu tionaire geest heerscht vooral onder de jonge leden van het personeel. Bij de benoeming van onderwijzers geve men er acht op, dat aan zulke mannen onze voderlondsche jeugd niet wordt toevertrouwd. Rotterdam- schen Gemeenteraad werd door een sociaal democraat het dragen van een Oranje-strik gekenschetst als een bewiis van partijschap. Hoe weinig veel onderwijzers voelen voor va derland en Koningin, is geen geheim. Welnu het contingent van zulke onderwijzers worde niet vermeerderd maar het slinke l Er worde gelet op den gee^t. d-> heerscht op de kweekscholen. Het voorbeeld van Rotterdam, dat onderwijs in de birbelsche geschiedenis voorschrijft, worde gevolgd I Dr. Bronsveld meent niet al te veel uit de school te willen klappen en heeft allerminst zijne onmiddellijke omgeving op het oog, maar hij meent toch. dat op menige „chris telijke" school van Christus weinig is te be speuren. Socialistische neigingen worden ook aangetroffen onder zoogenaamde christelijke onderwijzers. „Dat het geloof beschavend en verheffenu werkt, wordt door menige bijzondere school eer weersproken dan bevestigd. Of moet men tot de slotsom komen, dat het geloof als zaak des harten er ontbreekt? Deze dingen zeg ik niet, gedreven door af keer van christelijk onderwijs. Wat ik noode doe, maar mij veroorloof het nog eens te doen, is ve-wijzen naar mijn houding tegen over de scholen onzer Ned. Herv. Gemeente. Ik meen, dat daaruit wat anders spreekt dan vijandschap. Maar ik behoef daarom niet te verzwijgen dat ik vele zoogenaamde christelijke scholen geen zegen kan noemen voor ons land. Ik zou er zonder leedwezen zien verdwijnen met hun onderwijzers, van wie er velen dienst doen als politieke agitators en als redacteurs van locale blaadjes, die aan het platte land onvermoeid de coalitie aanbevelen. Laat men eerlijk zeggen, of door deze scholen de waar achtige vrees Gods wordt bevorderd, of er de zeden zachter, dc liefde voor waarheid en reinheid grooter door worden. Ik hoop nog altijd (al is het tegen hoop), dat onze openbare school zal blijvendat er werkzaam aan zullen nntrp^pu onderwrijzers, die Christus in oprechtheid liefhebbendat er niet de doctrinaire, maar een met de omstan digheden rekening houdende neutraliteit in acht zal worden genomen, en dat de Kerk bewijzen zal, hoe ook die school haar tot een arbeid roept, welken zij niet dan tot haar eigen schade verwaarloozen zal." Berichten. De Staatscourant van Zondag 16 en MaaJi" dag 17 November bevat o.m. de volgende be sluiten: benoemd tot 2e luitenant bij het regiment genietroepen de kadert F. B. Huurman van de Militaire Academie; de minister van justitie beeft ingesteld een commissie om na te gaan, welke wijzigingen dienen te worden aangebracht in het regle ment op het onderzoek, bedoeld in art 24 van reglement no. 4 op de oargandEsatie etnl den dienst der Deurwaarders en verdere rechtebedienden; en heeft benoemd tot lid, te vens voorzitter dier commissie mr. C. Loos- les, administratie-chef bij de 4e af deeling van het departement van justitie; tot leden: mr» J. Leehnor, griffier bij de rechtbank te Dett Haag. mr. J. J. Neumatn de Loos, griffier aan het kantongerecht te Leiden; mr. J. Wijm- Veldt, ambtenaar van het O. M. bij het kan tongerecht te Rotterdam en tót lid. tevens secretaris mr. K. H. Lubach, referendaris bij heit departement van justitie. H. M. dc Koningin zal dc 40 Wéen van de te 'sGravenhage bijeen zijnde vergadering van het Voortzettings-comité der Wereld-zen* dingsconferentie Edinburgh 1910, a.s. Vrijdag 21 dezer ten iPaJeize Hei Loo ontvangen-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2