BINNENLAND. KOLONIËN. staking, daarheen gezonden zijn met het doel de openbare orde en de vrijheid van den ar beid te verzekeren Hij stelde de Kamer voor «ene bijzondere zitting aan de behandeling Tan deze kwestie te wijden. P a r ij s, 19 Nov. Ministcïr-president Bar- fhou heeft het woord gevoerd aan een feest maal van het republikemsche comité van han del en nijverheid^ Na het lecmingsplan te hébben Verdedigd, verklaarde hij, dat do re goering besloten heeft het ontwerp van de inkomstenbelasting tot wet te verheffen. Da driejarige diensttijd werd herstcfld als ant woord op de toerustingen van anderen en ▼oor de verdediging van het land. Er is geen land, waarin de vrede noodzakelijker is en meer gewensdht wordt, dan Frankrijk- Alle Stappen, die wij hebben ofod era omen gedu rende de laatste krisis, werden ingegeven door den wensoh om den wereldvrede te handhaven. De smartelijke punten verdwij nen. Ieder moet wet dn, dat de veiligheid van den Europecödhcn vrede ondergeschikt is aan de verstandhouding van de Europeesche eens gezindheid. Wij hebben tijden van onlustenen van malaise achter den rug; wij zullen voort gaan met (bij te dragen tot den wereldvrede met gelijke goede trouw. De begrotingscommissie van de Kamer hooft zich in beginsel verklaard voor de uit gifte van eene leening, maar heeft met 18 tegen 13 stemmen besloten de leening te be perken tot de buitengewone uitgaven, die. door de versterking van het leger zijn ont- Utaan. De kosten voor de expeditie in Marok ko wil de commissie van de leening uitslui ten, die daardoor tot 900 millioen zal kunnen verminderd worden. Wat de dekking van den leemingsdienst be- ïreft, willen de radicalen de door de regee ring voorgestelde successiebelasting bestrij den en, in plaats daarvan, eene kapitaalbe lasting voorstellen. Het tweede internationale congres in Parijs tot regeling van hef. tolwezen is door den ondor-staatssecretaris van financiën geopend, die de vertegenwoordigers van de vreemde regecringen begroette met eene rede, waarin hij betoogde, dal het met hot oog oip de van taar tot jaar ingewikkelder wordende en stren- e talbepalingen noodig was de belangen van alen internationalen handel zooveel mogelijk te ontzien. Dit was slechts te verier ij gen door grondige en van alle zijlde met goeden wil ge- voeöxle gedachlianwisseiingctn en dootr verzoe ning van tot dusver met elkaar strijdige be langen. Naast dit congres, waarop slechts negoe- jftngspcrsonen toegang hebben, wordlt eene door Fransche en Duitsche kooplieden en in dustrieel eai belegde vergadering gehouden, die riah hoofdzakelijk zal bezig houden met de Uitlegging van «het voorschrift van art 15 van de FVansche itolwct van 1892, dat alle uit Dud'lischland ingevoerde goederen don stempel l»lmporté d'AEemagne" moeten dragen. Engeland. Voor de politierechtbank te Bromley, in het graafschap Ken/t, is een geval behandeld van overtreding van „Advertisement. Regu lations Act", cL i. de wet tot bot weren van hinderlijke reclames. Eene drukkersfirma was door den graafschapsraad van KenJt voor den rechter gedaagd wegens het plaatsen van eene advertentie zoodanig, dat de na tuurlijke schoonheid van het landschap te Pornborough er door gestoord werd. De ver dediger trachtte met een beroer op Milton en op verschillende woordenboeken te betoo- gen, dat de geïncrimineerde advertentie niet Viel onder het begrip van hinderlijke recla me, maar de rechter verordeelde de delin- Irwerot tolt 40 shillings boete en de kosten, op 13 shillings berekend. Spanje. B a r c e 1 o n a. 2 0 Nov. Er zijn gevechten voorgekomen tusschen studenten en de po- Etie en gendarmes. De aanleiding daartoe was. dat de studenten met steenen wierpen naar tramwagens .omdat een kind omverge worpen en ernstig verwond was. Door de politie aangevallen, vluchtten de studenten naar het universiteitsgebouw; zij wierpen met steenen en losten schoten op de gendar mes, die hierop antwoordden. De prefect van politie werd in het gelaat verwond door •en steenworp; een luitenant van de gendar merie werd door een steen gekwetst. Een Student werd gewond, een ander gekneusd. Tweede telegram. De wijken, waar- In de wanordelijkheden voorkwamen, zijn militair bezet. Talrijke betoogers werden ge wond door sabelhouwen. Het oproer had een trnstig karakter. Italië. Rome, 20 Nov. De Tribuna bericht, dat de ministerraad heoft besloten tot de benoe ming van den onder-staatssecretaris van ko loniën Colaslmo tot minister van de posterijen. Rome, 20 Nov. Volgens de dagbladen xal Cyrenailca verdeeld worden in vijf poli tiek-militaire districten, die tot hoofdplaatsen hebben: Benghasi, Cyrene, Derna, Merdj en Toebroek. Oostenrijk. Weeaen, 19 Nov. Alle reservisten van de lichtingen 1910 en 1911, die zich nog in actfcevesn dienst bevinden, worden op non-ac tiviteit gesteld. De reservisten van de lichting 1012 zullen omstreeks half December naar hunne haardsteden gezonden worden, voor zooveel dat mogelijk is. Weenen, 20 Nov. In zijn exposé voor de legercommissie van de Hongaarsche dele gatie constateerde de minister van oorlog, dat de vermeerdering der militaire strijd krachten van de groote mogendhedf-n en de Balkanstaten aan de monarchie den plicht oplegt daarmede rekening te houden. Hij kondigt eene versterking aan van de effectiefs •an de grens, om eventueel de troepen in Jtaa<t te stellen hunne taak te vervullen met wedeseffectiefs en vermeerdering van het contingent Weenen, 2 0 Nov. Volgens het Neue Abendblatt, «al het koninklijke commissariaat In Kroatië in de volgende week afgeschaft Worden, waardoor een einde wordt gemankt •an den uitzonderingstoestand. Praag,20 Nov. Gisteren werden dertien herstemmingen voor den gemeenteraad ge houden, waarbij gekoxes. werden 4 Jong- Czechen, 3 sociaal-democraten, 2 nationale socialen en 1 radicaal. De Jong-Czecbische partij, is in den gemeenteraad vertegenwoor digd door 60 leden. Het geheele aantal leden is 82. Rusland/ Stockholm, 20 Nov. De Russische ge zant te Sofia Nekljudew is tot gezant te Stockholm benoemd. Hij zal den len Januari zijn nieuw ambt aanvaarden. De vroegere gezant Ssawinski keert morgen hier terug, om nog eendge weken hier te blijven en dan zijn brief van terugroeping te overhandigen. Petersburg, 20Nov. (Officieel bericht.) De adjunct-minister van buitenlandsche za- en Korostowetz is bot gezant te Teheran be noemd. De gezant aldaar, Poklewski Koziell is tot gezant te Bukarest, de daar aanwezige gezant von Schebeko tot ambassadeur te Wee nen en de gezant te Stockholm Ssawinski bot gezant te Sofia benoemd. Bij de rijk9doeana hebben de progessisten een wetsontwerp ingediend, dat strdkt om wettelijk va=t te stellen, dat de léden van de bedde Kamers wegens redevoeringen, die zij in de uitoefening van hun parlementair ma«n- daat houden, mot votor den rechter kunnen worden gebracht. De adjunct van den minis ter van justftde verklaarde zich namens de regcering tegen het voorstel en kwam op voor handhaving van den bestaanden toestand van de geredhtelijike verantwoordelijkheid der af gevaardigden. Petersburg, 19 Nov. De Mongoolsche eerste mini&ler hoeft verklaard, dat het doel van het bezoek van het bijzonder Mongool- sche gezantschap is, den oprechten danlk van Mongolië uit te drukken voor de vriendschap van de Russische regeevrkitg, dien keizer een eigenhandigen brief van den hutuchtu te oveohandigen. en de Russisch-Mongoolsche handelsbetrekkingen te versterken. De minis ter van bufrcnlamdsche zaken, Sazonow, heeft hen, namens den keizer, verzocht, Livadia te bezoeken. Bulgarije. Sofia, 10 Nov. Hcti gurudht, dat eene mililaLrc overeenkomst is gesloten, tusschen Bulgarije en Oostenrijk, wordt tegengespro ken. Turkije. Rome, 20 Nov. De volgende officieuse nota is bekend gemaakt: Het bericht van een Russisch bl-d betreffende eene leening, die Italië aan Turkije zou toestaan, met de bezet ting van Rhodos en Stampalia als waarborg, Is van allen grond ontbloot. Konstantinopel, 20 Nov. De dag- blo dljerichten, die melden, dat de onderteeke- ning voor de deur staat van eene Turkscli- Russitsche overeenkomst betreffende de eco nomische kwestiên van de spoorwegen, zijn zeer voorbarig. De besprekingen duren voort Griekenland. Het door de nieuwe Engelsche vlootcora- missae uitgewerkte vlootprogramma omvat de volgende voorstellen: aanbouw van drie dread noughts met zeer sterke artillerie en van twee pantser-schepen, type A we now, verwiss. "ng van de stoomketels van drie oude pantser kruisers, verder aanbouw van 25 torpedoja gers, type Hieras, aanschaffing van 20 hy droplanes, 6 onderzeeërs en eenige kanon- neerbootcnr, eindelijk aanleg van een stuk arsenaal. De gezamenlijke kosten van het uit te voeren programma zullen omstreeks 300 millioen bedragen. Mexico. Tokio, 20 Nov. De kruiser Izumo is uit Yokusaka naar Mexico vertrokken. Mexico, 20 Nov. De vreemde koloniën, die hier gevestigd zijn, maken toebereidselen om zich te kunnen verdedigen, als er onlus ten uitbreken. De Engelsche en Duitsche ge zanten hebben aan hunne landgenootcn te kennen gegeven, dat het raadzaam is zich voor hunne verdediging toe te rusten. De Amerikanen beramen, buiten den zaakgelas tigde O'Shaughnessy om, plannen voor maat regelen van verdediging. Het is mogelijk, dat eene algemeene organisatie zal worden ge maakt, waarin de Amerika ansche, Engelsche, Duitsche en Oostenrijksche kolonisten zijn op genomen. Mexico, 20 Nov. Hucrta hoeft een be sluit uitgevaardigd, bepalende dat het zegel op openbare stukken, daaronder begrepen cheques, kwitantièn en contracten, verdub beld wordt De belastingen op tabak, alcohol en petroleum worden ook aanzienlijk ver hoogd. Tweede telegram. De heidehuizen van het congres zijn bijeengeroepen tegen heden namiddag half zes. Zuid-Afrika. Kaapstad, 20 Nov. Heden morgen is het Zuid-Afrikaansclie partijcongres geopend, dat wordt bijgewoond door afgevaardigden uit alle deelen van de unie. Het oongres is scherp verdeeld tusschen Botha en Hertzog. Er heerschte een bittere toon. Vele redevoe- «ringen werden gehouden; aan bedde zijden werd de discussie op heftige wijze gevoer I. Generaal de Wet diende eene motie in, die (het Moorstel inhoudt dat Steyn zal worden gekozen tot leider van de partij buiten het parlement en dat hij den persoon zal be noemen, die het premierschap zal bezetten Er is nog geen besluit genomen. Tweede telegram. Botha en Hertzog voerden in den loop van den avond het woord tot uiteenzetting van hunne respectieve ge zichtspunten. Zij werden beiden met groote warmte door hunne aanhangers begroet, maar de gevoelens aan beide z'tiden blijven even bitter als be voeren. Botha verwierp het voorstel-De Wet, maar zeide, dat hij be reid was het geschil aan eene commissie van zeven leden be onderwerpen. Allerlei. Een ministerieele beschikking herinnert de Duitsche Aerztekammern er aan, dat po gingen, tot het opwekken der levensgeesten na ongevallen door elcctricitelt niet te spoe dig moeten worden opgeheven, omdat de on dervinding leert, dat ook na twee uren ar- beids zulke pogingen nog wel met goed ge volg zijn bekroond. Saint-Etienne, 20 Nov. Het syhdicaat der mijnwerkers van de Loire en Saint-Etieii- n© hoeft besloten alle maatregelen te nemen om de in hot noorden van Frankrijk uitge roepen stakingsbeweging te volgen, totdat ol- geheele voldoening is verkregen betreffende den aebturigen werkdag en de pensionee ring. Riga, 20 Nov. De havenarbeiders hebben den arbeid hervat. Petersburg, 20 Nov. Het werk werd heden in bijna alle fabrieken van de residen tie hervat. Te Lissabon is zekere Claude Etiennc Bertelot gevat, die naar men vermoedt in be trekking stond tot de bende Bonnot, de bende dor auto-bandieten, die een tijdlang door hiaar brutale misdaden Parijs en de omgeving in opschudding brachlen. Eenigen tijd geleden werd een 72-jarige man te l'Isie Jourdain door twee fietsrijders omvergereden, op ongeveer 200 Mc-ter van zijn woning. De man had zich dierlijk be zeerd en kon niet opstaan. De twee jongelui, die het ongeluk veroorzaakt hadden, boden aan hem naar huis te brengen. De grijsaard nam hun voorstel aan. Nauwelijks evenwel hadden zij hem goed en wel op bed gelegd, of zij namen een minder hulpvaardige hou ding aan. Terwijl de een den mond van den ongelukkige dichthield, sneed de andere hem den polsslagader door, zoodat hij in korten lijd doodgebloed was. Daarna stalen df ban dieten ales wat waarde had, en maakten zich vervolgens ijlings uit de voeten. Het is thans, eenige dagen later, aan de politie mo- gelukken de beide moordenaars gevangen te nemen. Het zijn twee jonge mannen van 20 en 21 jaar. Zij hebben reeds een bekentenis afgelegd. Dinsdag is bij den uitgang van de tun nel bi] Versailles een ongeluk gebeurd, toen de machinist van den trein naar B -rdeaux zijn hoofd buiten het machinehuisje stak om naar de seinen te kijken. Hij boog zich iets wat te ver naar buiten en zag den trein, die uit de tegengestelde rirhtin* kwam, niet na deren. met het droevig gevolc. dat zijn hoofd door dien trein afgeslagen werd. Dc romp van den ongelnkkigen machinist viel tusschen de beide treinen en werd vermorseld. Petersburg, 20 Nov. Uit Libau en Riga wordt een zware zeestorm bericht. Oost-Inriië. De begrafenis van overste Scheepens De Deli Ct. van 18 October bevat het vol gende telegrafisch bericht uit Koeta Radja: Hedenmorgen om acht uur had de begra fenis plaats vaii overste Scheepens. Een stoet? bestaande uit twee gewapende compagnieën Infanterie met muziek en het vaandel van het derde bataljon, voor den lijkwagen, daarna de gouverneur, alle te Kota Radja aanwezige ridders der Militaire Willemsorde, nagenoeg alle ambtenaren, burgers en officieren van Kota Radja en omliggende plaatsen, eenige Atjehsche hoofden en vier ongewapende com pagnieën infanterie, te zamen ongeveer 900 personen, had zich opgesteld aan den hoofd ingang van het militaire hospitaal. Men ver trok van daar niet, zooals gebruikelijk is, per trein, maar te voet langs Panfce Pira en Kra ton naar de begraafplaats. De slippendragers waren de ridders der Militaire Willemsorde kolonel Schilham, over ste Goldman, kapitein Watrin en de sergeant Van den Broek; dragers, twaalf Europeesche onderofficieren. Ruim dertig kransen dekten de baar. De gouverneur hield een indrukwek kende grafrede en was zichtbaar bewogen. Daarna spraken de kolonel, de assistent-resi dent ter beschikking en de assistent-resident der Noordkust. De heer Lammers Lisnet dankte namens de familie. Een griezelig verhaal. Vijftien paal van de afdeelingshoofdplaats Bandjar woont een betaalmeester bij den aan leg van de lijn van genoemde plaats naar Pa- rigi, de heer H. Deze schrijft aan hei Soer. Nieuwsblad, dat hij in den nacht van 1 op 2 October, na een zeer vermoeiende dagtaak, 's nachts tegen vieren, half verdoofd wakker werd. met een gevoel, alsof hij een hevigen slag op het hoofd had gehad. Hij stak de lamp aan en zag de deur van de slaapkamer openstaan. Naar de voorgalerij gaande, Vond hij daar op den drempel naar buiten eenige voorwer pen neergelegd, uit zijn kamer ontvreemd, w.o. een doos met 30 gramofoonplaten, een geopende trommel en een geladen revolver. Daar deze bleek onder het hoofdkussen van den slapende te zijn weggehaald, was het ze ker, dat de dief vlak bij bestolene ge weest was. In de kamer no de slaapkamer stond een raam open het raadsel was nu opgelost. In de slaapkamer terugkomende, vond H. ook zijn huisgenoote wakker, die uitriep: „Kijk eens hier, h.?l uw kussen is vol ge ronnen bloed. En zie, op uw kabaja, bij den hals!" Ik zoo schrijft H. naar den spiegel. Waarachtig, daar zag ik een fijne snede dwar over mijn keel, van oor tot oor, blijkbaar met een scheermes toegebracht, niet diep, maar toch diep genoeg, om veel bloed te doen verliezen. Ze was 16 ÓM. lang. U begrijpt, dat ik me heelemaal niet 9enang gevoelde met de Idee, dat ik de aanwijzing had gekregen, dat men mij net zoo goed de keel had kunnen afsnijden. Door bloedverlies was ik waarschijnlijk zoo duizelig geworden Mijn scheermes bleek verdwenen, zoo ook *n bundeltje geld, in een zakdoek gcwikkcl'^ ten bedrage van f 20, dat ln een paar, an den gedek wand opgehangen, schoenen was verborgen. De schoenen vond ik in de voorgalerij. In mijn slaapkamer stond ook nog een groote trommel met f 200 baar geld en eenige sie raden; die was onaangeroerd gebleven. De politie zoekt zeer ijverig naar ketran- gan; tot nog toe tevergeefs. De vraag, die ik me nu doorloopend stel, is: waarom heeft de man mij aan mijn hals al dus geteekend? Wat heeft hij daarmee be doeld? Is het een aanwijzing van wat me nog te wachten staat? Ek 'heb, voor zoover fk weet, geen vijand en. ook niet onder het werkvolk, die ine naar het leven zouden staan. Een tweede idee vervolgt me dag en nacht: verbeeld eens, dat fik van de snee in mijn hals vel klaar wakker geworden was, dan zou door een onwillekeurige beweging mijnerzijds het mes stellig er door zijn gegaan. Kunt u zich griezeliger gevoel voorstellen? Ik werd des nachts herhaaldelijk wakker, met het idee, dat iemand bezig was me den strot af te snijden u kunt zich zeker wel begrijpen, dat dit goed is om iemand dol te maken. Kunt u, die ook al lang ln Indië is, mis- 6ehien een verklaring geven van de min of meer romantisch-mystieke aanwijzing, die lk heb gekregen? Kameroverzicht. Tweede K amer. Bij de verdere behandeling der Indische be groot ing werd Donderdag door verschillende sprekers gerepliceerd. De heer V a n V e e n (C.-H.) zei van de posi tie van den gouverneur-generaal dat deze via den minister verantwoordelijk is aan de Kroon. Bij strijd met zijne beginselen dient hij af te treden. Spr. vraagt den minister na drukkelijk of deze nog van oordeel is, dat de politiek der vorige regeering het land ten verderve zou hebben, gevoerd. Indien de minister tegenover Indië de poli tiek der ministers Idenburg en Malefijt volgt, zal spreker hem kunnen steunen. De heer F o c k (U.-L.) hield vol dat da passar-circulaire een zeer gevaarlijk karak ter droeg. De Indische regeering begreep hel ook. De heer Tydcman (V. L.) verdedigde de vrijzinnige verkiezingsactie. De heer Bos (V. D.) zegt, dat wat de In dische partij betreft, niemand door het inter- neeringsbesluit eenig onrecht is aangedaan. Wat onderwijs betreft dringt hij aan op krachtige actie van den Staat, doch ook van het particulier initiatief. Nadat nog enkele andere spreker gerepli- oeord hadden, werd de vergadering tot Vrij dag verdaagd. Uit de Pers, Voortzetting der Concentratie. De Nieuwe Courant bespreekt de mo- die in de jaarvergadering van den Vrijz.Dera. Bond aangenomen, waarbij het hoofdbestuur gemachtigd wordt tot instandhouding van het Centraal-comité der vrijrinnigen mede te werken, daarin een delegatie benoemen en in overleg met de vertegenwoordigers van de andere vrijzinnige partijen zoodanige maat regelen te nemen als geraden en noodig zul len blijken; een en ander natuurlijk met be houd van zelfstandigheid, en inachtneming van de verantwoordelijkheid tegenover de partij. Dit beleekent, zegt de N. Ct., dat de Vrij zinnig-democraten de concentratie wenschen voort te zetten, zooals dit ook met de Unie- en met de Vrij-liberalen het geval is. Dan schrijft het vrij-liberale orgaan ver der: „Eenige spijt over de uitkomsten van de Concentratie met name voor de vrijzinnig democraten trad in de Haarlemsche verga dering de bijeenkomst van den Vrijz.- Dem. Bond werd n.l. te Haarlem gehouden Red. U. D.) aan den dag. Dit is begrijpe lijk. al is het te betreuren dat weder als van ouds niet zonder hatelijkheid over de Vrije- liberolen werd gesproken, tenvijl deze daar toe aan hun tijdelijke bondgenooten geen enkele aanleiding hebben gegeven. Ten over- vlopde zoo lezen wij in het verslag „zijn de oud-liberalen (kent de heer Kohn- stamm den naam der partij niet, waarmede de zijne samenwerkt?) gaan roepen dat hun overwinningen waren zegepralen van het oud-liberolisme tegenover de vrijzinnig- democratie. Dat was onjuist. Geroep Zeer juist 1" Wij weten niet vervolgt dan de N. C t. of dit geroep moest te kennen geven, dat wat de heer Kohnstamm zeide juist was, of wel dat dat wat de heer Kohnstamm als on juist qualificeerde. integendeel zeer juist was. Laat ons er niet lang Bij stil staan en houden wij veel achterwege wat het verslag in ons deed opkomen. Niet echter deze opmerking: dat een „samenwerking" die hiertoe zou lei den. dat in de Kamer concentratie der vrij zinnigen zou bestaan ten aanzien van het program maar dat terzelfdertijd bij voorko mende vacatures getracht zou worden elkan der zetels afhandig te maken en bij de stem bus verwoed gestreden, ons onbestaanbaar voorkomt. „In de vergadering werd door een der sprekers met zooveel woorden een dergelijke „samenwerking" aanbevolen. Als het maar vaststond dat men bij vacature op eikaars zetels jacht kon maken, was er „geen vuiltje aan de lucht." Het is eenigszins geruststel lend te vernemen, dat deze naïeve uitspraak volgens het verslag „vroolijkheid" teweeg bracht. En ook al heeft de voorzitter ge meend haar niet uitdrukkelijk te moeten tegenspreken dat hij zich wat de quaestie der zetelverdeeling betreft op een artikel in Het Vaderland beriep, waarin o. m. gezegd werd dat de Vriizinnig-democraten recht hebben op vergoeding ven hun in de zen zomer geleden verliezen. Immers in dat artikel werd tevens verklaard, dat deze ver goeding niet kon geschieden ten koste van een der beide andere samenwerkende par tijen, maar in dien zin zou zijn op te vatten dat bij vacature in mogelijk te veroveren dis tricten de Vrijzinnig-democraten het eerst aan bod zouden zijn. Wij meenen dat met een dergelijke ziens wijze de Vrije-liberalen zich zeer wel zouden kunnen vereenigen. Het is onbetwistbaar dat de Vriizinnig-democraten, door welke oor zaken dan ook, bij de concentratie geen elec torale zij gesponnen hebben en rechtmatig is hun wensch de geleden schade in te halen. Indien zij dit echter als deel van de Concen tratie willen doen, moet het ook geschieden met de hulp van de Concentratie en dit is alleen mogelijk als al de deelen daartoe kun nen medewerken. En zeker zou een loyale samenwerking in de Kamer al spoedig on mogelijk blijken, indien bij de voorkomende gelegenheid een der drie bondgenooten daar buiten ging trachten af te breken wat mee gezamenlijk had opgebouwd. Daaromvoor den ganschen duur der menwerking, wat de verdeeling der districten betreft, de status quo. Op die volmaakt redelijke voorwaarde valt niets af te dingen dat is ook de indruk dien wij van de Zaterdag te Amsterdam gehouden besloten vergade ring van den Vrij-liberalen Bond hebben meegebracht." Weep een stapken. Het opschrift alleen maakt het reeds niet moeilijk te raden uit welk blad het geci teerd isnatuurlijk de Standaard, die onder dat opschrift als volgt driestart: „Onze stille hoop, dat de Sociaal-demo cratische Kamerleden wel zouden eindigen met hun stem aan de Oorlogsbegrooting ta geven, nadert steeds meer haar vervulling, en wat men wel allerminst zou verwacht heb ben, zelfs de felle strijd in Amsterdam ID bracht ons weer een stapken verder. Niemand minder toch dan Mr. Troelstra heeft op een van de meetings, die bij den strijd ten behoeve van de candidatuur-Oude- geest werden gehouden, als lokaas de be lofte uitgehangen, dat men 't ook met den Minister van Oorlog wel klaar zou spelen. Voor de preciese woorden, waarin die toe zegging vervat was, valt niet in te staan. Vooral in zulke heete momenten staat geen reporter voor 't juiste weergeven van het go- sproken woord in. Mear 't feit ligt er toe, en Mr. Troelstra zelf h«eft, om de kiezers aan te vuren en naar Oudegeest's kant te lokken, feitelijk de toezegging gegeven, dat hij met de zijnen, zoo mogeliik, voor Oorlog zou stemmen, en dit heeft hij verklaard na dp opgedane wetenschap, dat er weer ruim een millioen bij moest. Nu klinkt dit bijna komiek. Juist omgekeerd zou men verwacht heb ben, dat hij, om zijn Socialisten aan te vuren, de oude leuze van V. d. Zwaag had aange heven Geen man en geen cent." Toch rit hier, volgens de Std. geen mys terie in. „De zaak is maar, dat als Mr. Troelstra in Amsterdam III acht en meer duizend stem men haalt, onder deze 8000 hoogstens 4000 Socialisten schirilen. Deze Socialisten nu be hoefde hif niet aan te vuren. Dat zijn al te goder blinde volgelingen. Naer dezen behoefde hij ook nu niet te hengelen. Maar wel moest gehentreld naar den aan hang, waarop men ditmaal niet aan kon. En voor die achterhoede nu was 't vischje aan den haak We stemmen voor Oorlog." Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 21 Novem ber be\at o. a. de volgende Koninklijke be sluiten: benoemd bij den waarborg en de belasting der gouden eu zilveren werken tot controleur te Schoonhoven F. de Fain, commies te 's Gra- venhage; lot commies te 's Gravenhage H. André de la Porte, commies te Leeuwarden: tot aide-essayeur le Leeuwarden J. Geerkens, aidc-essayeur te 's Hertogenbosch; tot notaris te Voorschoten C. J. A. Boom, candidaat te Gorinchem; te Groede A. H. J. Beuningh, candidaat te Heusden; tot rechter in de rechtbank te Zierikzee mr. H. E. Cos* Budde, advocaat te Deventer; 'benoemd tot griffier bij de rechtbank te Maastricht mr. E. M. Driebeek, griffier bij het kantongerecht te Gouda; gepend onneerd wegens lichaamsgebreken de kapitein L. A. de Visser, van het 17e regi ment infanterie. De Koningin vereenigde gisteren na hun ne ontvangst, de leden der buitenlandsche zendingsconferentie aan een déjeuner De Koningin-Moeder bezocht Woensdag het Unie-huis te Beekbergen, dat gesticht werd en geleid wordt door freule Hortsen. H. M. dc Koningin-Moeder is gisteren namiddag te half vijf per Staatsspoor in de residentie teruggekeerd. H. M. word aan het station ontvangen door den grootmeester jhr. de Ranitz, den waarn. burgemeester, weth. Jansen, en den gouver neur der resident, generaal Klerk de Reus. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, mr. Tneub. heeft gisfereromiddajg te 2 uur aan zijn departement geïnstalleerd de oommissie voor de seheepvaarttentoonstelling te Londen. De staatscommissie voor het evenredig kiesstelsel, (waarin de partij der vrij-libe ralen vertegenwoordigd is door mr. Gelein Viitringa als lid en secretaris), wordt a.s. Za terdag door den minister van binnenland- eche zaken geïnstalleerd. Pensioenfonds gemeente-a mb- tenaren.- De commissie voor het nieu we pensioenfonds voor gemeente-ambtena ren, huinne weduwen en weezen koos tot voorzitter prof. Kluyver; onder-voorzitter Wi- rhers, burgemeester van Dordrechtsecreta ris mr. Kan, secretaris-generaal aan RinnenL Zaken, Zaandam's financiën in de war. De gemeenteraad van Zaandam is be- Bonnen met de behnndclinB van de .Bemeen- tebegrooting voor 1914. In hoofdzaak heP het debat Dinsdaff over den fïnancieelen toe- stand. Deze ziet «v niet rooskleurig uit- Op de bosrooting komt een nadeelig sddo over 1912 van bijna f 4000 voor, en voor de in voering van het aangenomen werklledenre- glemeret. voor de swgestelde herziening van de salarissen en de voorgestelde afschaf fing van tolgeldSeffiiig zullen groote sommen noodig zijn. De niet-sociaal-democraten weten den on- gunstigen toestand aan de sociaal-democra ten, die volgens hen door achturendag, 1 Mei- viering en andere geldkostende voorstellen de uitgaven opvoerden en door hun voor stellen in 1911, om de ontvangstposten voor 1912 hoog te ramen, het tekort over 1912 hadden bewerkt De heer Duijs wees namens de ociaal-de- mocraten die beschuldiging af, sprak van wanbeheer, vóór zij de meerderheid hadden, en Betoogde dat hun ramingen niet te hoog waren geweest, maar dat B. en W. voor 1912 de uitgaaf posten te laag hadden geraamd. Weridiedenreglemenit en salarisregeling wa ren geen uitingen van de sociaal-democraten alleen, en zeer zeker mochten de ambtena ren niet lijden onder den slechten toestand

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2