BINNENLAND. Griekenland voortgaat Bulgaarsche krijgs gevangenen in hechtenis te houden. Minister Ghenadiew heeft den Franschen zaakgelastig de voorgesteld de zaak te onderwerpen aan de arbitrage van president Poincaré. De re geering heeft bericht ontvangen, dat ver scheidene honderden Bulgaarsche gevange nen als rebellen aan den krijgsraad te Sa- lonild zijn overgeleverd. Zij verklaart dat zij iederen aanslag tegen het leven van deze gevangenen als een moord zou beschouwen; de gevolgen daarvan zouden op Griekenland neerkomen. De minister-president heeft in eene rede te Plevna verklaard, dat de politiek van Bulgarije niet meer Russisch gezind maar onafhankelijk moet zijn. Ce tt in je, 2 2 Nov. De koning heeft de Inlijving afgekondigd van het laatstelijk vei" kregen gebied met bepaling, dat de grens met Servië zal loopen ingevolge de met dien staat gesloten overeenkomst, terwijl de grens met Albanië zal zijn de lijn, die door de interna' tionale commissie wordt getrokken. Athene, 22 Nov. Üe Kamer hoeft m eer ste lezing het ontwerp-vredesverdrag tusschen Griekenland en Turkije aaneonomen. Dtiitschland. Het huis van afgevaardigden van den land dag van Beieren heeft de voordracht tot ver- ibooging van de civiele lijst aangenomen met 110 tegen 50 stemmen, d. i. drie stemmen meer dan de vereischte meerderheid van twee tierden. Een tegenvoorstel om van de aangevraagde veriiooging slechts de helft toe te staan, werd verwor]>en met 122 tegen 39 stemmen. De broeder van den koning van Beieren, prins Leopold, doet zijn broeder een proces aan wegens de rente van een der beide stich tingen van het Wittelsbachsche huis. Van deze twee stichtingen brengt de Clementinische ruim 300,000 mark, de Maximiliaansche 140.00<1 mark op. De rente van de Clementinische stichting meent prins Leopold aan zijn broe der te kunnen betwisten. De commissie van den bondsraad voor buitenlandsche zaken zal kort voordat de zit ting ran den rijksdag begint, in Berlijn bij eenkomen. Ecne bijzondere beleckenis heeft het bijeenkomen van deze commissie niet. liet is in de laatste jaren een vast gebruik geworden, deze commissie van den bonds raad, die onder Bismarck nooit en onder Bülow slechts in bijzondere gevallen werd bijeengeroepen, geregeld te laten samenko men, voordat de zittingen van den rijksdag beginnen. De rijkskanselier of de staatssecre taris van buitenlandsche zaken hebben daardoor gelegenheid de vertegenwoordigers van de verbonden regeeringen in te lichten over de gewichtigste vragen van de buiten landsche politiek en over den toestand van het oogenblik, ten einde te voorkomen, dat zij eerst uit de debatten in den rijksdag over de buitenlandsche zaken den stand der zakeD vernemen. Frankrijk. In Parijs verklaart men met verbazing te hebben vernomen, dat in Weenen het gerucht Hep van een aanstaand bezoek van president Poincaré bij keizer Frans Jozef. Een dergelijk plan heeft, zoo wordt verklaard, nooit be staan. De begrotingscommissie van de Kamer heeft het ontwerp van de successiebelas ting, die de regeering bestemd heeft als dek king voor de leening, in beginsel aangenomen, maar het percentage voor de grootere erfe nissen verhoogd. De commissie heeft haar be sluit om 900 nüïlioen frs. vast te stellen als be drag van de leening, gehandhaafd en het ar tikel van het leeningsontwerp, dat vrijdom van belasting waarborgt aan de rentecoupons, ge schrapt Regceiing en commissie zijn overeengeko men, de parlementaire behandeling van de financieele kwesticn zooveel mogelijk te be spoedigen. Men verwacht, dat de commissie heden haar rapport uitbrengt en dat de zaak Donderdag aan de orde zal komen. De minis ter-president Bailhou wil voor de leening het oorspronkelijk voorgestelde bedrag van 1300 millioen frs. handhaven en ook aandringen op herstel van de bepaling, die vrijdom van belasting verzekert aan de coupons van deze leening. Hij wil de kwestie van vertrouwen stellen, om dezen maatregel tot geruststelling van de bezitters van Fransche rente en tot beveiliging van het staatscrediet door te zet ten. Aan den anderen kant is de radicale op positie voornemen een scherpen aanval te on dernemen tegen het kabinet. Het zal dus in de zitting van Donderdag gaan om het bestaan van het kabineL De regeering heeft het door de Kamer aan genomen wetsontwerp tot herziening van de kieswet bij den Senaat ingediend. In eene korte toelichting vestigt zij de aandacht op de concessiën, die de Kamer in het gewijzig de ontwerp heeft gedaan, en doet een beroep op den verzoenlijken geest van den Senaat in het belang van het tot stand komen van de kieswet-herziening vóór de verkiezing van de nieuwe Kamer. Parij s, 2 2 Nov. De oud-minister van marine Edouard Lockroy is overleden. De stakingsbeweging onder de mijnwerkers In Noord-Frankrijk heeft eene ernstige poli tieke zijde. Zij staat zijdelings in verband met de wederinvoering van den driejarigen dienst tijd. De gelijktijdige oproeping van twee recruten-lichtingen heeft aan de mijnwerkers duizenden werklieden onttrokken. De mijn- maatschappijen hebben daardoor aan de oudere werklieden meer dan tot dusver over uren moeten opleggen. Dit heeft de mijnwer kers ontstemd, wier syndicaten sedert jaren werkzaam zijn om hest aantal overuren te verminderen. Het toeval wil, dat juist nu een ongunstig besluit is genomen in de wettelijke regeling van deze zaak, waarmee de Kamer en de Senaat sedert eenige jaren reeds bezig zijn, tonder dat tot dusver overeenstemming is Verkregen- De Senaat heeft reeds in 1911 in flit wetsontwerp oene bepaling opgenomen, die als maximum-cijfer van de overuren be paalt het getal 90. De Kamer heeft dit getal verminderd tot 30. Nu heeft echter de Senaat 4e vroeger gedane concessie ingetrokken <an het maximum-getal overuren op 150 bepaald. Daarop hebben de mijnwerkers geantwoord met het besluit om in staking te gaan. De Kamer zal zoo spoedig mogelijk het gewijzigde wetsontwerp in behandeling ne men, om te trachten een uitweg uit de moeie- hjkheid te vinden. Engeland* Londen, 23 Nov. Het gemeentelijke boo tenhuis te Bristol is heden nacht afgebrand. De schade bedraagt 3000 p. st De brand is het werk van suffragettes. Spanje* Madrid, 22Nov. Tegen acht uur begon nen de studenten weder te manifesteeren in de Puorta del Sol. De politie deed eene char ge; onder het publiek ontstond eene paniek tTwintig personen werden in hechtenis geno men. Cerbère, 22 Nov. Uit Barcelona wordt bericht, dat een dertigtal personen gewond zijn in den loop van eene nieuwe charge, die werd verricht om eene studentenbetooging uiteen te drijyen. Verscheidene nolMeageiiten werden door steencn getroffen. Cerbère, 2 3 N o v. Uit Valencia wordt be richt, dat eene studentenbetooging door de stad is getrokken. De politie deed een charge en nam 19 personen gevangen. De trams rij den onder bescherming van de gewapende macht. Oostenrijk. "Wcenen, 22 Nov. De koning van Spanje is hedenavond om 5.50 hier aangekomen Weenen,23Nov. De koning van Spanje bracht aan den keizer te Schoenbrunn een bezoek van een half uur. Berlijn, 2 2 Nov. De Nordd. Allg. Ztg. schrijft in eene bespreking van het exposé van graaf Berchtold, dat er aanwijzingen zijn, dat door den gemeenschappelijken diploma- t&efken arbeid tijdens de Oostersche krisis de verschillen tusschen de groot© staten groep en belangrijk verminderd zijn. De bevredigende indruk van de besprekingen van den Rusei- schen minister-president Kokowlzow met de regeeringspersonen in Berlijn zullen voor de betrekkingen tusschen de beide naburige rij ken en voor de Europeesch© goede verstand houding van gunstigen invloed blijven. Weenen, 22 Nov. In de commissie van buitenlandsche zaken van de Hongaarsche delegatie zeide graaf Berchtold, dat de •monarchie hare belangstelling niet kan ont trekken aan den toestand in de Bulkanlan- den, wegens de gewichtige belangen, die zij •had te beschermen. De continuïteit van onze politiek vloeit voort uit het beginsel, dat wij in het Oosten niet eene uitzettingspolitiek moeten volger.. De minister is overtuigd, dat de betrekkingen van nauwe vriedschap met Rumenie onveranderd in stand blijven. Hij •betreurt diep, dat Albanië niet de grenzen heeft gekregen zooals hij ze had gcwenscht. Oostenrijk vroeg, dat Albanië onafhankelijk zou zijn, omdat het den wensch koesterde het evenwicht in de Adriatische zee te hand haven en d.e eenige Balkannatie is, die zich nog niet had geconstitueerd als staat, onaf hankelijk te maken, ten einde zoo de krach ten op den Balkan in evenwicht te houden. De minister is voornemens de economische betrekkingen van Oostenrijk-Hongarije met de Balkanstaten zoodanig te regelen, dat het te sluilten verdrag rekening houdt met de vergrooting van het gebied van die staten. Wij hebben volstrekt geen verschil van be langen met Griekenland; wij wenschen met dien staat in de toekomst de beste betrek kingen te onderhouden. Wat de twijfel betreft, die door Appoyni is uitgedrukt over de stevigheid van den drie bond, verklaarde de minister dat die twijfel verband houdt met het feit, dat Duitschland in die kwestiën niet zoozeer betrokken is als wij. Maar men kan daaruit volstrekt niet af leiden, dat het bondgenootschap getroffen is. Er bestaat geene overeenkomst met Italië over de invloedsferen in Albanië. Rusland. De rijksdoema heeft, in strijd met den wensch van de regeering, het voorstel, dat de (immuniteit van de leden der rijksdoema en van de gekozen leden van den rijksraad ver langt voor hunne bij de uitoefening van hun mandaat gehouden redevoeringen, aangeno men. Met 129 tegen 63 stemmen verklaarde de rijksdoema de uitvoering van het yoorslel ge- wenschL Bulgarilë. Parijs, 22 Nov. Het Bulgaarsche gezant- schap spreekt de geruchten tegen over het aanstaand aftreden van koning Ferdinand onder verklaring, dat overal in het land orde en rust heerschen Sofia, 22 Nov. In eene rede te Pleven kondigde minister-president Radoslavow aan, dat het bouwen van eene brug over de Donau aanstaande was. Griekenland. Athene, 22 Nov. Demergis is benoemd bot minister van marine. Marokko. Melilla, 22 Nov. Twee soldaten, die een muilezeldrijver geleidden, die levensmidde len vervoerde naar San Juan, rijn sangeval- len door Inlanders en gedood. Madrid, 22 Nov. El Mundo bevat een telegram uit Ceuta van heden, berichtende dat in den loop van eene verkenning, die gis teren verricht werd tein zuiden, van Axsa, een detachement een hevig vuur wisselde met den vijand, die op de vlucht werd gedreven met groote verliezen. De Spanjaarden hadden zes dood en en zeven gewonden. Madrid, 23 Nov. Een officieel tele gram uit Larache bericht, dat eene Spaansche colonne de Sidiomar-heuvels heeft bezet na een herig gevecht. De vijand werd met groote verliezen teruggeslagen. Zes Span jaarden werden gedood, 26 gewond. Mexico. Mexico, 22 Nov. Het congres kwam heden namiddag bijeen. Nadat de namen der leden waren opgeroepen, verklaarde de voor zitter, dat de vergadering niet en nombre was, ofschoon er klaarblijkelijk genoeg afge vaardigden aanwezig waren. Niemand pro testeerde hiertegen en het congres werd tot heden verdaagd. Sommigen zaen in deze ver daging een plan, om een einde te maken aan het congres, omdat ingevolge de wet, wan- jj££op Hö Ttorg.alirtiftHn1g driemaal worden verdaagd, omdat er geen voldoende aantal leden tegenwoordig zijn, daarop automatisch Kamerontbinding volgt N e w-Y ork, 23 Nov, De correspondent van de Times in Mexico bericht, dat de Düitsche, Engelsche, Belgische en Japansche gezanten gisteren samen hebben geconfe reerd. Uit El Paso wordt bericht, dat generaal Villa beweert, dat twee treinen, waarmee 1500 man bondstroepen van Chihuahua naar Juanez werden vervoerd, door middel van dynamiet in de lucht gevlogen zijn op 66 mijlen ten zuiden van Juanez, hetgeen een reusachtig verlies aan menschenlevens heeft veroorzaakt Villa ontruimt Juanez: het is niet bekend of hij plan heeft zich naar het front te begeven of te vluchten naar Casas Yvandes. In de troonrede, waarmee de zitting van bet congres door Huerta als voorloopig pre sident geopend werd, zeide hij tot recht vaardiging van de ontbinding van het vorige congres, dat dit revolutionair geweest was. Hij hoopte op de medewerking van allen in dit voor het vaderland, waarop thans de oogen van de geheele wereld gericht zijn, kritieke oogenblik. De rede bevatte niet de geringste Aanduiding over Huerta's verhou ding tot de Vereenigde Staten en over de kwestie van het ontslag van den president Twee bloedverwanten van den vermoorden vorigen president. Evarist© en Daniel Madero, zijn door Lind, den persoonlijken vertegen woordiger van president Wilson, persoonlijk van het Amerika a nsche consulaat te Vera cruz, waar zij onder bescherming van den nacht eene toevlucht gezocht hadden, naar het Amerikaansche vlaggeschip gebracht. De Madero's zeggen, dat God alleen Mexico kan redden, maar dan slechts met de hulp van de Vereeniigde Staten. Zuid-Afrika* Kaapstad, 22 Nov. In de vergadering van heden rapporteerde de commisssie, dat zij zich niet in staat achtte eene oplossing van het Botha-Hertzog-geschil aan de hand te doen. De eerste minister was voor de com missie verschenen, Hertzog had dit geweigerd op grond, dat hij besloten had de zaak niet particulier te behandelen. Op deze i~3dedee- ling van de commissie volgde eene scherpe discussie, waaraan Hertzog on de Wet deel namen. Botlha trachtte olie te gieten over de onstuimige wateren; hij gaf in overweging, dat het congres zou overgaan tot zijne ge wone bezigheden, hetgeen geschiedde. Kaapstad, 22 Nov. Na eene langdu rige discussie over de onderscheidene Geschil punten heeft het congres met 131 tegen 90 stemmen eene motie aangenomen, ingediend door een aanhanger van Botha, om den Botha- Hertz og-.strijd verder te laten rusten. Toen de uitslag van deze stemming bekend werd gemaakt, verlieten Hertzog, De Wet en hunne aanhangers de zaal. Men gelooft, dat zij eene afzonderlijke partij zullen vormen onder den naam: Zuid-Afrikaansche nationale nartij. Tweede telegram. De volgelingen van Hertzog, die zich hebben afgescheiden, om vatten 50 vertegenwoordigers van den Oranje Vrijstaat en 40 uit de Kaankolonie, Natai en TransvaaL Zij zullen in Januari eene con ferentie houden in Bloemfontein om eene na tionale partij te vormen. Allerlei. Men schrijft uit Constantinopcl: Het 01- tomaansche gouvernement heeft besloten, ter herinnering aan de herovering van Adriano- pel een nieuwe postzegel uit te geven, die met bijzondere zorg te Londen gegraveerd en gedrukt is. Het zullen postzegels zijn van 10. 20 en 40 par. Zij zullen uitsluitend te Constantinopcl en Adrianopel verkocht worden. Zij dienen al leen tol het frankeeren van binnenlandsche correspondentie en zijn slechts een maari geldig, van af den dag der uitgifte. Het zijn groot formaat postzegels en "*an eene werkelijk artistieke uitvoering. De vignetten stellen de moskee voor van den sultan Selim te Adrianopel. Na afloop der maand zullen de onverL^'T- te postzegels vernietigd worden. Zonder twijfel zullen die zegels, ter herden king aan de herovering van Adrianopel een groote waarde hebben voor de postzegelver zamelaars. Beilis is voornemens om zich naar zijn bloedverwanten in Amerika te begeven. Hij wil Rusland niet verlaten, voor de wettelijke tijd voor de vervolging verstreken is om bij den Senaat cassatie aan te vragen, om te voorkomen dat de antisemieten zullen zeg gen, dat hij uit vrees is gevlucht. In zijn huis loopen vrienden, kennissen en nieuwsgierigen, photografen, vertegenwoor digers van filmfabrikanten enz. af en aan. Een ondernemnd Amerikaan heeft hem 1000 dollar per week aangeboden voor een voordrachttournée van 5 weken in Amerika. Maar Belis, ziekelijk, verouderd en vermoeid, slaat al dergelijke voorstellen af. Rust en vergetelheid, zeide hij den journalisten, is het eenige wat ik verlang. Een der leiders der Hongaarsche oppo sitie, graaf Michael Karolyi, is uit de in vol le vaart zijnden sneltrein van Boedapest naar Weenen gesprongen. Hij had n.L kort na 't vertrek uit Boedapest een bericht ontvangen, dat zijn tegenwoordigheid daar noodzakelijk was. Daar de trein niet stopte nam hij ge noemd middel te baat Hij kwam er onge deerd af en nam in het naastbij gelegen sta tion, den trein naar Boedapest. Lens, 22 Nov. In het sleeokolenbekkon van Pas de Calais blijft de stilstand van den arbeid volkomen in. Dourges, Courrièr«-s, Austricourt, Carvin en Meurekin. m de con cessie van Bruav blijft de arbeid normaal intusschcn blijven eenigen weg. De werk lieden, die per trein aankomen warden met steenworpen ontvangen. Heden morgen nam het aantal stakers toe lu de concessie van Bethune, waar 1100 per sonen aan het werk blijven. In Lens is de stilstand bijna volkomen. Het werk heeft ge heel opgehouden in Lierin, Draucourt, Noeux en erfay. In Paries was de nacht on rustig, vooral bij schacht no. 6, waar een wachtmeester van de gendarmerie door een steenworp is gewond. Douai, 22 Nov. De Kamer van de kolen- werkers in de departementen Nord en Pas de Cailais heeft in vereeniging met den natio- nalen bond van werklieden in de bride ge noemde departementen besloten, dat er geene lange sneden meer zullen worden begonnen totdat de wet, die nu bij de Kamers aanhangig is, zal zijn afgekondigd. De mijnwerkers- bond noodigt de werklieden uit, Maandag weer aan het werk te gaan. Dortmund, 22 Nov. In het proces te gen Olim c.s. (het Niederdeutsehe Bank-pro- ccs) ie heden namiddag om half twee het vonnis uitgesproken. De gewezen bankier Ohm is veroordeeld tot zeven jaren gevan genisstraf, met inbegrip van de acht maan den die hem reeds waren opgelegd, en 3390 mark boete; 32 maanden werden beschouwd door de preventieve hechtenis te zijn onder gaan. De boekhouder Hartwig is veroordeeld lot drie jaren gevangenisstraf, met afreke ning van 21 maanden preventieve hechtenis, en 21.000 mark boete. De overige beklaagden, met uitzondering van drie die werden vrij gesproken, zijn veroordeeld tot gevangenis straffen van 4 tot 6 maanden en boeten van 150 tot 13.500 mark. De voorlezing van het vonnis nam 3£ uren in beslag. Longwy, 22 Nov. Te Longuyon is heden avond om zes uur een in aanbouw zijnde tij delijke loods ingestort. Een soldaat werd ge dood, veertien werden gewond, van wie rijf ernstig. Koustantinopel, 22 Nov. Een heden avond ontvangen telegram bericht, dat een klein schip schipbreuk heeft geleden in do golf van Esmid. Verscheidene personen zijn verdronken. Uit de Pers, Oud-liberalen en Vrij-liberalen. In De Fakkel schrijft dr. W. "W. van der Meulen te 's Gravenhage „Zijn de courantenverslagen juist van het geen door Prof. Kohnstamm is gezegd op de vergadering van den Vrijz.-Dem. Bond, dan bekruipt mij de vrees, dat ook hij de meer en meer gebruikelijke vergissing be gaat van oud-liberalen en vrij-liberalen over één kam te scheren. Hoe dit zij, mij heb ben zij aardige incidenten voor den geest gebracht uit den verkiezingstijd, die ach ter ons ligt. De meeste keeren rul., dat een socialist bij zijn debat het goed en oirbaar achtte, den spreker, in casu mij, aan de kaak te stellen, gebeurde dat met het bekende handgebaar naar het tafeltje, waarachter ik hem zat te verslaan, met de geijkte woor den „arrbeiders, wat hebt ge te wachten van een oud-liberaal P" Ik vroeg dan meest heel nuchter den voorzitter verlof om te mogen interrumpeeren voor een persoon lijk feit, en beken bij deze gaarne openlijk meestal te hebben $re»e"d vóór het verlof nog was verkregen: dat ik niet oud-libe raal maar vrij-liberaal was, waarop ik steê- vast het antwoord kreegnou ja, vrij-libe raal of oud-liberaal, dat is hetzelfde. Ik verzocht hem dan om door te gaan met eendaar zal ik u straks op antwoorden. Bij mijn repliek deed ik dan dien discipel van den heer Schaper en gebruiker van diens Vademecum eenigszins ontstellen door hem mede te deelen, dat er een zeer groot verschil was tusschen oud-liberalen en vrij-liberalen, vooral hierin ook, dat de oud-liberalen in mijn oog oneindig dichter bij de soa aal-democraten stonden dan de vrij-liberalen, gehinderd als zoowel de soci aal-democraten als de oud-liberalen wer den door hun doctrinarisme. Meer behoef ik den hooggeleerden heer Kohnstamm niet te zeggen. Ik meen dich ter te staan bij hem dan bij de oud-libera len. Ik hoop voor de concentratie, dat hij èn van het oud-liberalisme èn van de soci aal-democratie even ver verwijderd is als ik. Wanneer dat het geval is, dan zal hij het mij zeker niet Icwélük nemen, dat ik hierbij tot hem de vraag heb gerichtOp de hoogte? Het verslap in de couranten geeft mij daartoe het recht." Berichten. De Staatscourant van Zondag 23 en Maandag 24 November bevat o.a. de volgende besluiten: op veivoek eervol ontslagen mr. J. Nleu- wenhuisen als lid van den voogdijraad te Zutphen. G. J. Leysen als idem te Heerenveen en H. W. J. Hoosemans als idem in Rotter dam II; op verzoek eervol ontslagen H. F. John ston, rice-consul van Nederland te Welling ton (Nieuw-Zeeland) en benoemd buiten be zwaar der schatkist W. G. Johnston; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Enschedé B. D. Buningh. fchatns te Hengelo; op verzoek ingetrokken de aanwijzing tot candidaat Indische ambtenaar van J. J. Gos- lin^a; op verzoek eervol ontslagen we<?ens physle- ke ongeschiktheid de Oost-Indische ambte naar met verlof L. M. WT. Lcdeboer, laatste lijk commies-redaoterr aan het departement van financiën in Tndië erkend en toegelaten als consul van Groot- Britannië en Ierland te Amsterdam, de heer J. J. Broderick op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. a. s., eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Roermond, aan mr. J J. Krantz, onder dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen diensten verleend de zilveren eeremedaWe der ord« van Oranje-Nassau aan den bureelopzichter bij 's Ri jks werf te Amsterdam B. Lohnstein, voor zitter van de Amsterdamsche Vereeniging van oud-strijders der zee- en landmacht uit de tro pische gewesten „Het Vaderland getrouw." Staatscommissie inzake evenredig kiesrecht. De Minister ran Binnenlandsche Zaken mr. Cort van der Linden heeft de Staatscommissie voor het evenredig kiesstelsel geinstalleerd met de vol gende rede: „Er is U opgedragen de voorbereiding van eene hervorming die voor ons geheele staat kundige leven van verreikende gevolgen kan zijn. Dat het beginsel van evenredige verte genwoordiging hij alle politieke partijen tal rijke verdedigers vindt ttlqj7 beschouwd wor den als een verblijdend verschijnsel. Hef vindt zijn grond in de begeerte om meer waarheid te brengen In het stelsel van Yer* tegerovoordi ging. Het komt mij daarom voor, dat ook bij uwe beraadslagingen dat doel in het bijzon der voor oogen dient te staan. De vraag wat onder evenredige vertegen* woordjging is te verstaan kan wellicht van theoretisch standpunt aanleiding geven lot twijfel. Gij zijt volkomen vrij de grens zoo ruim te trekken als U geraden zal voor komen. Ik zou er u alleen op willen wijzen daf het van belang is dat het stelsel door u In wetsvoorschriften belichaamd bevattelijk en zooveel mogelijk eenvoudig zijn. Praktische uitvoerbaarheid is van meer waarde dan theoretische volkomenheid. Ik behoef u en uwen voortvarenden en fn het Staatsrecht doorkneden voorzitter er ten slotte niet aan te herinneren dat het voor de regeering van groote waarde zoude zijn in dien gij de u opgedragen tank met bekwamen spoed zoudt kunnen vervullen. Het vaststellen van een reglement ie ge heel aan uwe prudentie overgelaten". De voorzitter der commissie prof. Oppen- li esim dankte den Minister voor het vertrou wen in de commissie gesteld en ook hier voor, dat Zijne Excellentie haar ten aanzien van de grenzen harer opdracht geenerlei grens had gesteld. Hij verzekerde dat de com missie, overtuigd van de wenschelij'kheid dat de kiesrechtvraag zoo spoedig mogelijk tot oplossing worde gebracht, zooveel spoed zou den betrachten als mogelijk was zonder do degelijkheid van haren arbeid in gevaar te brengen en dat het ook haar vóór alles er om te doen zoude zijn eene praktische, voor ons land berekende regeling voor te dragen. De Minister gaf daarna het voorzitterschap aan prof. Oppenheim over en verliet de ver gadering. Nadat de Minister de vergadering had ver laten, heeft de Commissie hare werkzaam heden aangevangen. Deze eerste bijeenkomst werd gehouden in de Trèveszaal. Voor hare volgende vergaderingen na de ze, zal der commissie een ander lokaal wor den aangewezen. Postale Commissie. Naar wij vernemen is door den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie thans definitief eene commissie benoemd welke is opgedragen ge gevens te verzamelen omtrent woninghuur, belasting (uitgezonderd rijksbelastingen), duurte der levensmiddelen, kosten voor on derwijs, van geneeskundige behandeling cd zoo noodig van andore elementen, welke naar het oordeel der commissie van invloed zijn op den levensstandaard van het perso neel der posterijen en telegrafie, om daar door te komen tot eene bezoldiging naar an dere grondslagen dan de thans geldende Aan de Commissie bestaande uit 2-1 amb it ena ren beneden den rang van klerk zijn toegevoegd de heeren mr. J. F. v. Royen, Hoofdcommies der P. en T. als voorzitter en C. de Lorm, commies der P. en T. als secre taris, beiden werkzaam aan het hoofdbestuur der Posterijen te 's Gravenhage. Militaire voorgeoefendheid. Door een twintigtal vaders of voogden van jongelieden, die hebben deelgenomen aan 't examen voorgeoefenidheid te Haarlem, is aan den mintetler van oorlog een request verzon den, waarin verzocht wordt met aandrang aan H. M. de Koningin een andere regeling voor te stellen voor deze examens dlan de rigeeren- de, opdat het doel, dat met de examens-voor geoefendheid wordt beoogd, beter tot zijn recht komt dan nu het geval is. De burcemeestervacatur Z a a n d a m. In verband met de vervul ling van de burgemeestersfvri-en'lnirre van Zaan dam wordt behalve het socialistisch kamerlid Mie Geil ook genoemd ziin nartüGenrool T Toe- jenbos. Gemeenteraadslid yan 's Gravenhage. De S. D. A. P. en de wethouders- quaestie. Het Volk van heden meldt De algemeene ledenvergadering der Fede ratie Afslerdam der S. D. A. P., gisteren- in de groote zaal van „Planeius" gehouden, heeft, na discussie, met overgroote meerder heid van stemmen, besloten hare goedkeu ring te hechten aan het volgende voorstel der Sociaal-Democratische Raadsfractie: „Indien bij de aanstaande indiening en behandeling der voordracht tot benoeming van een vijfden wethouder van Amsterdam mocht blijken, dat aan hem zullen worden opgedragen die afdeelingen der gemeente huishouding, die met elkander de zorg voor de volkshuisvesting beheerschen, en indien daarna een lid der fractie voor dezen post mocht worden aangewezen, dan eischt het belang der sociaal-democra tische gemeente-politici, dat deze benoeming zal worden aanvaard." Wij vernemen, dat van sociaal-democrati sche zifde de heer F. M. Wibaut tot candidaat voor hest wethouderschap zal worden aange wezen. De luit.-kol. F. A. J. H. Hcndriksz, com mandant van het 15e reg. inf. te Delft, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Gedenkte eken Asser. Op ruime schaal is door het Algemeen Nederlandsch comité tot stichting van een gedenkteeken voor wijlen mr. T. M. C. Asser, een circulaire verspreid om tot stichting van een gedenk teeken voor onzen wereldberoemden land genoot te komen. Het denkbeeld om bij de opening van het Paleis van het Permanente Hof van Arbi trage of Vredespaleis een borstbeeld van Asser daarin te plaatsen, was reeds vroeger bij een deel van de comité-leden ontstaan, ook met 't oog op de verdiensten van Asser, ten opzichte van de bevordering van den vrede, welke verdiensten door de toekenning van den Nobelprijs waren gehuldigd. Dit plan had bij het bestuur der Carnegiestichting warme instemming gevonden, maar was toen op de bescheidenheid van Asser afgestuit, die liever andere geleerden wilde laten vooraf gaan. Thans wordt het denkbeeld door de commissie weder opgevat, zonder dat even wel voor goed vaststa ast, waaruit hest denkteeken zal bestaan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2