Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Geen verkeerde medicijnen. Betreffende het droevig sterfgeval, dot zich de vorige week heeft voorgedaan aan de Zij dewindenstraat. te Rotterdam, en dat tot de schouwing heeft geleid van het lijk der 26- jarige vrouw des huizes, is aangetoond, dat de wouw overleden is aan een hoogst zeld zaam voorkomende graviditas extra uterina, die een vervoer onmogelijk maakte. Patiënte overleed onder de oogen van den dokter. Het is dus onjuist, dat de dood intrad als gevolg van het innemen van verkeerde medi cijnen en noch geneesheer noch apotheker treft eenige blaam. Auto^on gelu k. De vrachtauto van die ffiirtma Vlymi/nK de Vocht uiflt* Eindhkyvert ISefp Dins dia g «dtaor dte gladheid van. den weg tussdhen Gefldnop en Hetaze in vólle vaart tegen een hoorn. De boom word gehalveerd: de auto kwam in defa stfoort terecht en werd geheel vemtold1. De chauffeur bekwam eenige vnii ertni^ige wonden. een indrukwekkend en .uim schouwspel dat zeer veel belangstelling trok. Het interieur, de hal en de Trouwzaal vaij het Stadhuis, waren in een Oosterechen tnfaf herschapen. In deze zaal werden de hooggeleerde hee* ren door hert dagelijksch bestuur der gemeen* ie ontvangen en hield de rector-magnificu», prof. dr. Kouwer, een toespraak, daarbij een« in de Latijnsche taal gestelde oorkonde den| burgemeester, als hoofd der gemeente, aan biedende. Na beantwoording dezer rede, door den burgemeester, werd de eerewijn rondgediend Inmiddels hadden studenten, toortsen dra gende, zich opgesteld en begaf de statige stoet! van in toga's gekleede heeren, zich naar het Academiegebouw. Vervolgens werd in den huize Dekhuizen een receptie gehouden en vereenigden zich ten slotte de hoogleej-aren aan een gemeenschappelijkcn disch in t Gob- voor K. en W. pi amantoewerkersvereeni ging Patrimonium geel der Jaarvergadering uiL j)e vergadering werd geopend met een rede van den bondsvoorzitter, den heer Henri Po- ^k. Spr. wees er op dat dte-ze jaarvergade- Irfog te laat wordt gehouden. Doch de reden daarvan is dat men 'had gehoopt dat itti het jiajaar een verbetering in den toestand zou Intreden, zoodat men dan de jaarvergadering bad kunnen houden. Daardoor was het mo gelijk geweest na te gaan 'en te overzien wel ke schade de crisis in de diamantnijverheid, velke reeds eenige jaren heerscht, had aan gericht Tevens zou dan overwogen kunnen worden, wat tot herstel van die schade noo- <Jig zou zijn. Doch een wederopleving der in- idustrio is uitgebleven; de crisis is nog niet teö einde en velen stellen zich wanhopig de vraag wat het einde van d<eze ongelukkige periode zal zijn, de herigste die wij ocit heb ben gehad. Sïndts jaar zijn er minstens 2000 vakge- tooten per weck werkloos. Rekent men daarbij de werkloozen der zus- Jer-organisalies en degenen, die vóór (het ver* bod oöi te Antwerpen te gaan werken, naar die stad zijn gegaan, dan kan men veilig zeg den. dat 40 pet. der diamantbewerkers werk loos is, een percentage dat in geen enkele in dustrie in geen etökel land in eenige crisis- tijdperk is bereikt. Er zijn maatregel/en genomen om aan deze groote werkloosheid een einde te maken, doch bet hondsbos tuur stuit daarbij op dom egoïs me van veie vakgeroooten, die niet de veran derde Lijden en de veranderde verhoudingen zien. Daarbij komt dat het bondsbestuur door invloeden van buiten de grenzen een gedrags lijn heeft moeten volgen, die anders niet ge volgd ware. Wanneer de omstandigheden weer gunstig worden, dan zal zooveel mogelijk getracht moeten worden om de geleden schade te her stellen. Tevens zal dan gezorgd moeten wor den dat de loonen niet zoo'n janboel vormen en zoo onderling verschillend zijn, als hel geval is geweest. De loonem zullen door de organisatie vast gelegd moeten worden, zoodat niet meer de tallooz-e verwikkelingen kunnen ontstaan die we thans hebben. Jn de hoop dat er spoedig weer gunstiger lijden zullen komen, zoódat een aanvang kan gemaakt worden met het herstel der geleden schade, opende de heer Polak de jaarverga dering. Daarna ringen de besprekingen over het jaarverslag aan. -- Schrijft Hollandsch! „Neerlan- dda" geeft de volgende taaiberisping, die vele Nederlanders ter harte nemen mogen: Wat mengelmoes van talen mag Aan d'Amstel zich vermeien O, Stad, waar 't hort. van Holland log, Waar Vondel zong zijn reien I Maison de Dit, Café au Dat Hotel de wat?.... Hollande! Maar ben Tc hier in zijn land, zijn stad, Zijn Amsterdam? 't is schande. O, Hollandsch, Hollandsch klinkt niet fijn 't Moet Fransch of Duitsch of Engelsch zijn. Daarom gebeiteld op je fries t Maison de Merchandises En Jozef Levertraan et fils Gemaald op je marquises O-jost, jawolht en parlevinkt, Roept, kellner, demoiselle Zorgt, dat er vreemde rimram klinkt En aait je clientèle. Want Hollandsch, Hollandsch klinkt niet fijn, 't Moet Fransch of Duitsch of Engelsch zijn. 't Heet Broderie, boulangerie, Lunchroom, costumière, Zum Dit, zum Dat, tapisserie, Carosserie, parterre t Is special, exquis, solied; Jat trekt en 't is probabel. Al ken je je eigen moerstaal niet, Het klinkt toch fashionable. Want Hollandsch, Hollandsch klinkt niet fijn, "t Moet Fransch of Duitsch of Engelsch zijn. Liegt eigen vrucht als vreemd *t is naar, Maar geeft een goed recetje, En plakt op eigen werk en waar Een Engelsch etiquetje. Herdoopt in jam je vruchtendrfi En 't wordt als jam geprezen Dat is het wat dom Holland wil 't Moet uit den vreemde wezen. Want Hollandsch, Hollandsch klinkt niet fijn, *t Moet Fransch of Duitsch of Engelsch zijn. Dat krult op spiegelruit en deur Bargoensch uit alle talen, Marchand, tailleur, coiffeur, coupeur, Hier houdt men commensalen. Zoo snorkt de poespas huis aan hui^ Blageur heb Tc niet gevonden 1 Je bent in eigen huis niet thuis En, Holland, dat is zonde. Weet Hollandsch, Hollandsch klinkt niet fijn, In ooren, die verbasterd zijn. Chantelou.p te Groningen. Chanteloup heeft Woensdagmiddag te ruim 5 uur, tijdens een storm met hevige windvla gen. zijn demonstraties op het vliegveld te Helpman, bij Groningen verricht. Hij klom 300 Meter en liet zich evenver op de wind gaan, Dm twee achterwaartsche duikelingen te ma ken. In bijna steilen val daalde hij met stil- ttaanden motor. Na zijn landing werd bij op de schouders van een paar vrienden over het vliegveld ge dragen, waarna de heer J. E. Scholten, als voorzitter van het comité, hem een krans met de Fransche kleuren aanbood. Woensdag avond werd hem een diner aangeboden. Wegens het ongunstige weer en de ge ringe publieke belangstelling heeft Chante- Vup gisteren (den tweeden dag van zijn op- heden) te Groningen niet gevlogen. De onafh.ankeliJkheidsfees-1 ten te Scheveningen zullen gehou den worden op 8, 9 en 10 December. Het programma luidt als volgt: Maandag 8 Decern ben Godsdienstoefening hi alle kerken van 9 tot 10 uur. Historische Voorstelling, aatavangende 11 uur voormid dag. Koraalmuziek des avonds te 9 uur (Bij den ingamz van het dorp). Dinjsdag 9 December: HSstorisch-nllcgoriJ sche optocht, aanvangende te 12 uur. Dinsdag 9 en Woensdag 10 December des avonds te 8 uur (in den Seinpost-Schouw burg) opvoering door de Koninklijke Letter lievende Vereeniging „Nicuwland" van „Vrijheid", historiespel in drie bedrijven door J. Eigenhuis. (Het stuk speelt te Schevenin- gen in de dagen van 181S.) Dinsdag 9 December Muziekuitvoering in de ICurzaal des avonds te 8 uur. L. S. C. In de gisteren avond gehouden vergadering van het Leidsohe Studenlen- conj*; Is besloten, het 75-jarige bestaan van het korps te vferen mei feestelijkheden op 9, 10 en 11 Maart. On het programma slaan o.a. een uitvoering van het Studentenmnziek- gezelschap Sempre Crescendo en een uitvoe ring van het Leidsohe Studentenltooneel. 1Groote omzet. In eene vergadering van den tuindersbond „Eensgezindheid" bleek uit de rekening en verantwoording, dat in het afgeloopen seizoen aan het station Piet-Gijzen brug voor ruim ƒ90 000 verveild was aan erwten en boonen. meest aan fabrikanten uit Amsterdam, Leiden en Rotterdam. De m eikkwestie te Hengelo (O.). Dinsdagavond werd in de Beurs, te Hengelo (0.) de door hel melkcomité uitge schreven vergadering gehouden. De groote zaal was geheel gevuld met belangstellenden. De voorzitter gaf een overzicht van den stand van zaken. Hij meende te kunnen con- stateeren. dat de strijd door de burgerij ge wonnen is. De heer Grotenhuis bracht daarna een woord van dank aan de burgeriï voor haar krachtig ontreden en aan de buuricommïs- sies voor haar werken. De heer Nijhuis (wet houder) deelde mede. dat de beer Ensink, uit Dillen, per dag 1200 liter melk kon leve ren. Nog werd medegedeeld, dat de bestu ren der coöperatieve winkriveroenigingen ook het meik-comité hadden uitgenoodigd tot een vergadering op Donderdagavond. Goed gevonden werd het comité, geen mandaat naar die vergaderijig mede te geven. Na Donderdag zal de burgerij opnieuw tot een bijeenkomst worden ongeroeoen. om over de plannen, welke Donderdagavond worden besproken, te worden ingelicht. Een gehouden collecte bracht f 29 621 op- ,Jn-g e zond e n stukken," Naar' Zela/nfdSa bericht, heeft de bisschop van Bre-* dia voorgeschreven, dat alle geestoïijiltiësn vanl zijn bisdk>m als zij artikelen o-f ingezonden stukken aan couranten zenden ter plaatsing, dieze mek: hun vollen naam moeiten worden on- dörtoökend. Rumor in casa. Te Tilburg werd vele jaren geleden de N. R. Ct. van de socië teit de „Philharmonic" verbannen. Thans wenschten eenige nieuwe leden, officieren, dit blad op de leestafel te zien, en het bestuur was van zins, dien wensch in te willigen, 't Zal echter zoover niet komen: er ontstond hevige beweging onder de meereudeels r.-k. leden, een deel van hen was er stellig tegen, dit blad toe te laten, en zal zijn zin waar schijnlijk krijgen. Er dreigt nu een scheuring. Berooving. De rechtbank te Den Haag veroordeelde J. M. N. en G. J. iK., die terecht stonden wegens berooving van den timmerman J. K. in de Bagijnestraat te den Haag. resp. tot 2 jaar, en tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf, resp. wegens dief stal voorafgegaan door geweldpleging en we gens medeplichtigheid daaraan. Geëischt was voor ieder drie jaar. Een ruit ingeworpen in een Koninklijk paleis. Op 9 October jl. werd door den zwerver W. VI. met een schoen een ruit ingegooid van het Pniris van H. M. de Koningin-Moede-»* in bri Lange Voorhout te 's Gravenbage. Ter zak»-» hier van was VI. voor de rechtbank gedagvaard Hij was echter niet verschenen, zoodat zijn zaak bij verstek werd behandeld Na voor lezing van de erkentenis van bekldat hij omdat hij geen geld en geen werk had, een zijner schoenen uittrok en daarmede de ruit ingooide, ten einde in de gevangenis te ko men. en nadat de militair, die destijds op post stond vóór het Paleis, en een huismees ter van de Koningin-Moeder als getu:gen waren gehoord eischte he' O. M. tegen bekl. wegens vernieling veertien dagen gevange nisstraf. Opvrije voeten. Vro-uw F., die 15 Sept. als verdacht van vergiftiging van haar eersten man W .D., te Moerdijk, werd gear resteerd, is gisteren wegens gebrek aan be wijs op vrije voeten gesteld. De Amsterdamse he kinder moord. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen heeft de moeder van Frans Dijkman, de persoon die zich uit eigen beweging bij de politie heeft aangemeld als de dader van den moord op het knaapje De Klerk en later zijn verklaringen herriep, de zer dagen voor het eerst sedert Dijkman zich in hechtenis bevindt, een bezoek aan haar zoon gebracht. Natuurlijk ging het gesprek tusschen moe der en zoon over het gruwelijk misdrijf aan de overzijde van het Y. üijkman's moeder vroeg: „Frans, is het waar, dat je dien moord op je geweten hebt, je hadt het todh niet zoo kwaad bij me", waar op Frans ten antwoord gaf: Moeder, ik heb het niet gedaan! Daarop vroeg de moeder begrijpelijkerwijze waarom hij zich dan bij de politie heeft aan gemeld. Dijkman gaf hierop feitelijk geen antwoord, doch mompelde: „Ach. ik had een slokje op!" Ook beweerde Dijkman dat bij eigenlijk ge zegd geen tehuis had en al was zijn moeder wel goed voor hem, hij op die manier niet wenschte voort te gaan- Zijn moeder merkte hierna op dat zij toch alles met haar zoon samen deelde en hem toch niets onthield, al was zij nog zoo arm. Het onderhoud was slechts van korten duur en eindigde met de nogmaals herhaalde ver zekering, dat hij aan het misdrijf niet sohui- dia k. De moord in de diamantslij- perij. Het is gebleken, dat een persoon Za terdag avond, na het tijdstip, waarop del moord moet zijn bedreven, aan de bijbank der Bank van Leening, op de Hcerenmarkt, losse diamanten Ier beleening heeft aangebo den. Hij werd naar de hoofdbank verwezen, doch heeft de diamanten in geen der ande re bdnken ter beleening aangeboden. Vermoed wordt, dat do man naar Antwer pen is vertrokken, omdat daar de kleine dia mant gemakkelijker wordt gesleten. Ten ein de. aan de hand van het signalement van dien persoon, hem op te sporen, is gisteren, naar de Tel. meldt, een rechercheur met een dia mantbewerker van de fabriek aan den Over toom naar Antwerpen vertrokken. Een treffende bijzonderheid omtrent deze moordzaak is nog bekend geworden. Er was n.l., naar heï Nws. meldt, in de diamantslij perij „De Overtoom" al eens over gespro ken, dat t anet oog op mogelijken diefstal wel wat gevaarlijk was ,dat de heer de Ruij- ter soms geheel alleen in zijn kantoortje ver toefde. Men was daarom op het denkbeeld gekomen om dat kantoortje door een electri- sehe schel in verbinding te brengen met het naastgelegen café van den heer Smit Melt het aanleggen daarvan was juist begonnen. De schel was echter nog niet gereed, toen de vreeselijke daad plaats had! Gisteren morgen waren allen, die in deae moordzaak mededeelineen zijn komen doen, op verzoek van de politie bij de bografenis van het slachtoffer aanwezig. Deze maatregel heeft echter geen resultaat gehad. In tegenspraak met bovenvermeld bericht der Tel. lezen wij in het N. v. d. D., dat de man. -die Zaterdagavond in een hulpbank van leening diamanten te koop aanbood, zich op het lezen van het courantenrelaas naar de politie heeft begeven en gisterenavond op het rvolitiebnreau aan hert Leids>cheplein komen aanmelden. Het bleek een diamanthandelaar van de Wiftenkade te zijn en met het moord- geval absoluut niets uit te staan te hebben. Donderdag morgen had onder enorme be langstelling de begrafenis plaats van het slachtoffer. Niert alleen voor de woning van deri vermoorde aan den Overtoom, doch langs den geheelen weg tot vóór de fabriek, waar van de heer De Ruyter opzichter was, stond een dichte menschcnmassa. Om precies half twaalf zette de droeve, stoeit zich in beweging. Achter den lijkwagen, die geheel met kran sen was behangen, volgden de bestuurs- en gewone leden van de Vereeniging Onze In dustrie Vooruit, waarvan de heer De Ruyter secretaris was. Het eeröte rijtuig, een open landauer, was geheel gevuld met kransen en palmtakken. In de volgrijtuigen, elf in getal, waren de naaste familieleden en kennissen gezeten. Toen de stoet sfilstond vóór de fa briek werd no gdoor hert personeel van de fabriek een groote krans aan den wagen ge hecht. In de fabriek werd den geheelen dag niet gewerkt. Alle gordijnen waren neergelaten en boven in de poort branddp een met rouw floers omwonden lantaarn. Van hieruit zet te de stoot zich vervolgens weder in beweging naar de begraafplaats Sint Rarbara. Gestolen effecten. Door de Am- sterdamsche poBtie is gearresteerd een vrouw, die ten verkoop aanbood aan een bank effec ten en eenige coupons, welke afkomstig ble ken te zijn van een diefstal die in 1910 heeft plaats gehad. De diamanten van Pinbeiro. Mr. H. Keyzer, de advocaat der Hoilandsche en Belgische crediteuren in zake het Faillisse ment van den diamanthandelaar Pinheiro. heeft zich naar Antwerpen begeven, ten einde daar de opsporingen voort te zetten. Nadat hij te Amsterdam in een kelder voor ongeveer 60 70.000 diamant had gevonden, af komstig van dc partijen van Pinheiro, rees het vermoeden, dat ook elders nog diaman ten te vinden zouden zijn. Vandaar het on derzoek te Antwerpen, dat in den loop van deze week nog wordt voortgezet. Ook is men volgens de Tel. bezig te zoeken naar het geheim van het letterslot van de safé van Pinheiro in de Incassobank. Zoodra de oplossing is gevonden, zal men verlof vragen, de safe te mogen openen, opdat de curator in het faillissement, mr. Salm, kan onderzoeken, of daar ook diamanten of geldswaarden zijn verborgen. Een oud*4 truc- In een damesmo demagazijn aan den Schiedamschen Singel te Rotterdam kwam gisteren een dame en kocht voor een bedrag van 85 aan stoffen. Het goed moest bezorgd worden aan een adres op den Noordsingel. Toen de looper daar kwam, stond eene dame op de stoep die zeide de hiHshoufMer te zijn en het pak in ont vangst nam. Daar mevrouw niet thuis was, zooals zij zeide ,gaf zij de quitantie terug. De bewoners weten echter van niets .zoodat de winkelier de dupe is geworden van een op- lichtster. Met de ooorderzon vertrok ken. De vefekooper B. te Ter Aair (Z'.-H.) is met de noorderzon vertrokken. De man had Voor verscheidene landbouwers koefien) verkookt aan de markt te Leiden. Het geld' dait de dieren on brachten heeft hij meegeno men); het wordrt op 20,000 k 30,000 gld. ge-* schat. Des morgens had hij zijn kinderen eenige malen goeden dag gezegd en tegen zijn vrouw zei hij, dat hij wellicht des avonds zeer laat thuis kwam. Den volgenden morgen kreeg de vrouw be richt, dal de man op weg was naar Amerika en dat hij aldaar probeeren zou betere levens omstandigheden te scheppen; daarna moest zij maar overkomen. Jeneversmokkelarij- Aan de grenzen bij Dinxperlo blijkt de verleiding om jenever uit Pruisen te smokkelen weer toe te nemen. Terwijl de Arnhemsche recht bank de vorige week een tiental personen uit Dinxperlo wegens smokkelarij veroordeelde, werden deze week door de Rijks-ambtenaren weer zes personen aangehouden, die de goedkoope jenever uit Pruisen" hadden ge smokkeld. School- en Kerknieuws. Salarissen leeraren R. H. B. scholen. Een groot aantal leeraren aan riiks hoogere burgerscholen hebben zich per adres tot den minister van Binnertlandsche Za ken gewend, waarin zij om positieverbetering verzoeken. Adressanten geven daarbij te kennen, dat na de laatste salaris-herziening, beter gezegd sala ris-regeling, van 1901, waarbij 60,000 salaris- verhooging ten goede kwam aan meer dan 250 leeraren, verdeeld over 21 scholen, nog steeds hun salaris moeilijk voldoende te noemen was, dat sedertdien de prijsstijging der levensbehoef ten bijna 25 pet. bedraagt, dat hun salaris steeds is gebleven ver beneden dat van andere groepen van ambtenoren, met wie zij mogen worden ge lijkgesteld, dat hun salaris niet toereikend is om een gezin naar behooren te onderhouden, reden waarom zij verzoeken alsnog die maatregelen te treffen, die aan dezen noodtoestand een einde maken. Van het adres is afschrift gezonden aan de Tweede Kamer. In het adres, 21 November 1913 door het Bestuur der Nationale Vereeniging voor Vrou wenarbeid gezonden aan de leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, werd door een misverstand, zeer tot leedwezen van genoemd Bestuur, onder de inrichtingen van onderwijs waar geen meisjes worden toegelaten, genoemd de Gemeentelijke Handelsschool te 's-Herto- genbosch. Bedoelde inrichting is wèl voor meisjes toe gankelijk, en wordt gedurende dezen cursus zelfs door 24 vrouwelijke leerlingen bezocht. Hetzelfde misverstand had plaats ten opzichte van den handelscursus, uitgaande van de ver eeniging „de Hanze" te Udenhout. 's-G ravenhage, 4 December. Examens Middelbaar Onderwijs. Italiaansche taal. Geëxamineerd en toegela ten één vrouwel. cand., n.l. mevrouw J. L. van Sluijs, geb. Barbiers, van Haarlem. Staatsinrichting (K XP. Geëx. 4 cand.ge slaagd voor huisakto de heeren J. C. de Brou wer, St. Oedenrode, en J. G. A. van der Mee- ren, van Veldhoven en Mecrveldhoven. Examens Lager Onderwijs. Wiskunde (art. 86). Opgeroepen en opgeko men 3 cand'daten. Afgewezen 1. Geslaagd de heeren A. J. Budding, Amsterdam i H. Sijtstra Epe. Knnst en Wetenschnp. „Holland Express", gewijd aan kunst, cultuur en verkeer zal van 1 Jan. a.s. als geïl lustreerd weekblad verschijnen. De hoofdredactie zal worden gevoerd door Bernard Canter en Pieter Koomen. De uit gever blijft C. Geleijn? te Rotterdam- Reclame. Een feest der Utrechtsche Hoogeschool. Te Utrecht is op luister rijke wijze herdacht dat honderd jaren gele den de hoogeschool in eere werd hersteld. Van den Dom wapperden de vlaggen en tal van ingezetenen staken het dundoek uil de dakramen. Te een uur had eene plechtige bijeenkomst plaats in het overvolle Groot Auditorium, waarin prof. Kernkamp de gedachtenisrede hield. Zij werd bijgewoond door B. en "W. In ambtskleeding, alle professoren en tal van belangslt ellenden. Bij deze gelegenheid werden enkele eere- docloraten door de Universiteit uitgereikt, n.L aan de iheeren mr. S. Muller Fzn., rijks- en gemeente archivaris te Utrecht, dr. W. C. Slrhimmel, directeur der Rijksveeartsenijjl school aldaar, en prof. Einithoven te Leiden. Hierna hield de burgemeester van Utrecht, mr. A. F. baron van Lynden een redevoering aan het slot waarvan hij aan de Universiteit het ontwerp aanbood van een monumentale fontein voor de Kloostergang der Acade mie. Namens heit Utr. Studentenkorps bood de rector de heer Besier een gedenksteen aan met Latijnsch geschrift ter plaatsing in den gevel der Universiteit .terwijl namens de fitu- dentenvereeniging Unitas een Latijnshe oor konde werd aangeboden. Vervolgens hield jhr mr. J. Röell, vice-pre sident van den Raad van State en president curator der Utr. Hoogeschool een schoone rede, aan het slot waarvan hij mededeelde dat mr. D. Simons, hoogleeraar in de rechts geleerdheid wegens zijn bijzondere verdien sten itijdens diens vroeger rector-magnifiri- aat was benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Thans begaven de aanwezige professoren zich in Hun officieel ambtsgewaan toga en baret ie voet naar het Stadhuis, onder t' zware gebeier van de Domtorenklokken, die slechts bij enikele hoogst belangrijke gebeur- tervlssen plegen geluid te worden. Het was Uitbetaling van ouderdomsrente. De directeur van het postkantoor alhier verzoekt ons de aandacht der belanghebben den er op te vestigen, dart de eerste uitbeta ling der ouderdomsrente ingevolge de inva liditeitswet, op Dinsdag 9 Dec. a.s. zal plaats vinden in het gebouw van het Leger des Heils op het Havik alhier. De volgende uitbetalin gen vinden, op nader te bepalen dagen, plaats aan het postkantoor tusschen 8i voorin, en 2$ nam., voorloopig aan het loket rijkspost spaarbank. Ten einde op 9 December a.s. regclinatigen gang van zaken te bevorderen, wordt aan do betrokkenen verzocht zooveel mogelijk in den voormiddag of in den vroegen namiddag de bedragen te komen in ontvangst nemen, doch ndot vóór half negen dos morgens en na half vier des namiddags. Garniezoen De 2e luit. der cavalerie van het O.-I. le ger C. P. J. Oomcs wordt 8 dezer gedeta cheerd bij de 4e mitrailleur-afdeeling te Amersfoort. Personalia. De student in de geneeskunde A. H. C. Ris is toegelaten tot de verbintenis als adspirant officier van gezondheid 2e kl. bij de zee- macht.a Bioscoop De Arend. In dc bioscoop De Arend zal morgenmldr dng een St. Nioolaasuitvoering gegeven wor den mot een. speciaal kinderprogramma. St.Nicolaas op school In verschillende scholen hebbeu \an geo dconderwijzers met de kinderen bet Sin Nicolaasfecst gevierd. Wij herinneren ons nog van vorige jaren welk een. buitengewonen slag de onderwijzers van de scliolon aan de PuntenburgerLaan en de Koningstraat or van hebben, oen voor de kinderen dezen dag to maken tot een van de prettigste van het heele jaar. Dit jaar voor het eerst zou Sinterklaas ook aan de school in de Beekstraat een bezoek brengen en daarom zijn we van odhtend daar eens een kijkje gaan nemen. Dank zij de vriendelijkheid van hel hooft, der school mochten wij in de meeste klassen de kinderen in hun feestvreugde gadeslaan en overal trof ons dc zelfde dol-prettige stem ming. Hoe stond het genot en het geluk te lezen op dc gezichtjes van deze kleinen, aan wier deur de rijke Sint gewoonlijk voorbij gaat. En wat glunderden ze, als ze aan ons hun presentjes en hun snoep konden laten zien, do eert nog wijzer met zijn doos knik kers dan de ander met zijn prenteboek, weeg schaal, spel of verfdoos, maar allen even te vreden met wart ze gekregen hadden. In sommige klassen was een tombola zonder nieten gehouden en in andere hadden dc bcstf leerlingen ook de mooiste cadeautje? gehad. En de toepasselijke Sinterklaasliedjes zo gen ze met meer opgewektheid dan ooit het luidst zongen ze, als ze den Sint ter/ ten om toch vooral volgend inar 1<"*n te ko men. De uitgelatenheid van tic r. vas Je grootcr, omdat het een verrassing was dat Sint Nicolaas dit jaar ook in dezo *chool „rij den" zou. En nu Sinterklaas den weg weet en gezien heeft, hoe de kinderen genoten, zijn wij er zeker van, dat hij in het vervolg de school aan de Beekstraat niet meer vergeten zal. Gisterenavond hield de Oranjevereenir gUKg een ledenvergadering in den foyer van .^micilia". Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 29 Juli 1913. wel ke worden goedgekeurd. Hierna brengt de secretaris het jaarverslag uit, waaraan we het volgende ontlecnen: De vereeniging is vooruitgaande. Het le dental is flink toegenomen, van 514 op 578. Tooh zou een actieve propagandaoommissdo oog veel kunnen doen, daar er nog tal van inwoners van Amersfoort lid kunnen worden. Herinnerd wordt aan de feesten op 30 Apri? en op 9 en 10 September, die zoo uitstekend geslaagd zijn. Dank wordrt gebracht aan het gemeentebe stuur voor de verleende subsidie. De ontvangsten bedroegen 1204.13 en de uilgaven 655.23^, zoodat er een saldo is van 548.89$. Hiervan gaat nog 85 al als bij drage in hot tekort van de onafhankelijk- heidsfeesten. Het verslag eindigt met een woord van op wekking om meer leden le werven, waarna liet onder dankzegging aan den samenstel ler wordt goedgekeurd. De heer Noppen brengt daarna, namens dc commissie tot nazien der rekening en verantwoording verslag uit. De bescheiden zijn in dé volmaaktste orde bevonden, waar* om de commissie voorstelt den penningmees ter te dechargeeren. onder dankzegging voor hert gehouden beheer. Aldus wordt besloten. Bij de navolgende bestuursverkiezing wor* den de aftredende heeren L J. Cohen en I)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 3