N°. 138 Eerste Blad. Zaterdag 6 December 1913. 12'* Jaargang. BUITENLAND. KOLONIËN. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort v. f l.OO* Idem franco per post 1,50. Per week (met gratia verzekering tegen ongelukken) - 0.10. Afzonderlijke nummers - 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Advertentiën gelieve men liefst vóór 11 uur, familio- advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.5O» Elke regel meer0.14V Dienstaanbiedingen 25 cents bjj vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement, Eene oirculaire, bevattende de voorwaarden, wordt ofc. aanvraag toegezonden. Hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURG. Uitgevers: Politiek Overzicht Koning Ferainand wan rïulyarije. Koning Ferdinand van Bulgarije vertoeft sedert het begin van deze week weder in zijne hoofdstad Soiia. liij brengt dus de laatste weck van de verkiezingscampagne voor de nieuwe Sobranje door te midden, van het Bulgaarsehe \um. .uaar aangename da gen beleeft hij tegenwoordig niei. Wel ver- kondugt de oincieuse Agence Bulgare, dal de stemming onder de bevolking mets le we>n- schen overlaat. Daarmee is echter in te0en- spraak het bericht van de Temps uit Soha, dat ondanks de optimistische verzekeringen van de leden der regeering de toestand van czaar Ferdinand als moeielijk wordt be schouwd en dat voorzorgen zijn genomen om een aanslag legen zijn persoon te verhinde ren. Zijn pad gaat dus waarlijk niet op rozen. Voor zijn vertrek uit Weenen heeft de Bul gaarsehe monarch een afscheidsbezoek ge bracht aan keizer Frans Jozef. Van dit be zoek wordt gezegd, dat het zich van de zijde van den nestor der gekroonde hoofden van Europa door bijzondere minzaamheid onder scheidde. Men zou geneigd zijn te meenen, dat koning Ferdinand eene andere ontvangst had verdiend na het hekend worden van het geheime verdrag, waarbij hij beloofd had 200.01)0 man Bufgaarsche soldaten ter be schikking van Servië te stellen voor het geval, dat Servië door Oostenrijk-Hongarije mocht worden aangevallen. Maar zij, die zoo oor- deelen, vergeten twee dingen. iTu heerst, dat dit „geheim" verdrag reeds lang geen geheim meer was voor de slaalskaüselarij ie Weenen, toen het geheim voor het groole publiek werd opgeheven, en in "de tweede plaats, dat men bij de beoordeeling van dit verdrag geen al te strengen maatstaf moet aanleggen. Een medewerker van de Vossisihe Ztg. drukt dit alduê uit, dat men verkeerd doet een Euro- pceschen maatstaf aan te leggen aan het ver drag en de in aanmerking komende perso nen men moet geen anderen dan den ooster- schen maatstaf kiezen. „Iedereen beloofde, ook voor den zak van den ander te werken, en iedereen werkte toch uitsluitend voor eigen zak. Men nam verplichtingen op zich met de bijgedachte, ze niet te vervullen en den partner, zoodra men zelf door het ergste heen was, eenvoudig in den steek ie laten. Het gemeenschappelijk doel was gegeven het heette Macedonië. Slechts hier was tot aan een zeker punt samenwerking mogelijk. Wat bovendien nog in het verdrag vervat was, waren franjes om eene vriendschap en offervaardigheid te markeeren, die nooit heeft bestaan." Deze opvatting van het verdrag heeft blijk baar in Weenen gegolden. Dat blijkt reeds hieruit, dat dit befaamde verdrag koning Fer dinand evenmin aan het fc>f te Weenen als bij de regeering te Weenen nadeel heeft ge daan. „Men heeft in Weenen koning Ferdi nand ondanks het verdrag ondersteund, zoover de krachten van Oostenrijk reikten. En men zal hem ook verder ondersteunen. Dat is juist de groote diplomatieke kunst van Ferdinand, die in zijn 25-jarigen heer- schersarbeid is gebleken en die ook de nekslagen van den tweeden Balkanoorlog te boven komt, dat hij, zonder scherpe bochten te mijden, nu eens in het noorden, dan weer In het westen steeds opnieuw de handgrepen vindt om over gevaarlijke afgronden heen te glijden. Den mantel der christelijke verge vensgezindheid houdt men in Weenen altijd voor hem gereed, en als de tijd daarvoor komt, laat ook vadertje czaar weer met zich redeneeren. Tegenwoordig heet het wacht woord in Weenen: „Ferdinand, keer terug, alles is vergeven 1" En de berouwvolle Fer dinand keert, in het bezit van de Oostcn- rijksche absolutie, naar Sofia terug. Niet lang daarna zal hem ook de absolutie van den Czaar voor het uitstapje naar Weenen ten deel vallen. Ferdinand, die op zijne audiëntie bij keizer Frans Jozef in de uniform van zijn Oostenrijksch-Hongaarsch huzarenregiment verscheen, is ook chef van een Russisch re giment. Hij weet precies, wanneer het aan beveling verdient, de eene of de andere mon tuur aan te leggen. In zijn oorlogsmanifest tegen Turkije b.v. was hij geheel Russisch; niet minder dan driemaal komt een beroep op Rusland in dat manifest voor. „Ferdinands verdedigers in Weenen gaan zoo ver te beweren, dat hij het Bulgaarsch- Servische militaire verdrag, door de consli- tutionceie regeering gedwongen, tegen zijn eigen wil heeft goedgekeurd. Dat wil zeggen: aan Fei inand werd het me op de keel gezet bij is dus onschuldig. Men moest er liever van afzien, dit onschuldtintje aan te bren gen. Het past heelemaal niet bij den persoon van Ferdinand. Ook klopt de zaak reeds bierom niet, omdat koning Ferdinand zich fivee jaren geleden door de Bulgaarsehe "Volksvertegenwoordiging de uitdrukkelijke fiaachtiginig heeft laten geven om staatsver dragen te sluiten zonder de machtiging van bet parlement te vragen. Hij alleen deelde de lakens int bij het sluiten van de verdragen, en zijne constitulioneede regeering was in dit geval niet veel meer dan zijn uitvoerend or gaan. De 200.000 man zouden echter zijne eigen rekening slechts dan bezwaren als zij meer beteekend hadden dan eene fictieve waarde." Dmtschland* Donaueschingen, 5 Dec. Graaf We- del en generaal von Deimling zijn om 10 uur, de rijkskanselier om 11.20 hier aangekomen. Zij begaven zich haar het vorstelijke slot. Donaueschingen, 5 Dec. De keizer heeft den rijkskanselier, den stadhouder graaf Wedel en generaal von Deimling heden voor middag naar hier ontboden om nieuwe rap porten van hen over de gebeurtenissen in Za bern in ontvangst te nemen. De keizer be paalde daarop, dat het garnizoen te Zahern tot nader orae wordt overgeplaatst naar een militair oefeningsterrein. De bij den krijgs raad aanhangige processen zullen met spoed ten einde gebracht worden. De keizer en zijn gevolg vertrokken om vijf uur met een extra-trein naar Stuttgart. De rijkskanselier reist heden middag terug naar Berlijn. Straatsburg, 5 Dec. Heden avond om zeven uur is hier, van Donaueschingen kio- ji-rinde, de stadhouder graaf Wedel aangeko men tegelijk anet generaal von Deiming, die op uitnoodiging van den stadhouder de reis deed in diens salonwagen. Tweede telegram. Het infanterie-regi- ment no. 99 verlaat den 6en December Za- bern. De regimentsstaf met het eerste batail- lon betrekt bet oefeningsterrein Oberhofen bij Hagenau, hel tweede bataillon betrekt voor eenigen tijd het oefeningstexrein Bitscli. Dal kolonel von Reutter zijn pensioen zou hebben gevraagd of van zijn dienst zou zijn onthe ven, zooals sommige bladen hebben bericht, is hier niet bekend. Kolonel von Reutter brengt den 6en zijn regiment naar Hagenau. Het nieuwe wachlcommando van Zabern wordt door het Staatsburgsche garnizoen be schikbaar gesteld. Gencraal-majoor Kühn keert naar Slraatsburg terug. Berlijn, 5 D e c. Bij de behandeling van de inlerpellaliën over de verzekering tegen werkloosheid beantwoordde staatssecretaris üelbrück cle sprekers. Hij betoogde, dat men eenerzijds zich moet wapenen met eene zekere \oorzickliglieid bij de Peoordeeüng van den Loesland, maar dat anderzijds haiuicl en nij verheid eene zekere kalmte en vastheid too- nen, zoodal zij in staat zijn om het hoofd 'e uieden aan een opkomend gevaar. In het bui- eniand verbeterde de arbeidsmarkt alleen in België en de Nederlanden. Ook bij ons kan van een algemeenen nooutoestand geen sprake zijn. Wij hopen, dat een rechtstreeKScn ingrij pen van het rijk niet noodig zal zaïjn, maar O al de in de eerste plaats betrokken factoren ue mocielijldieden kunnen te boven komen, omdat men speciaal te doen heeft met de kwestie van de werkloosheid. In vergelijking mot andere landen zijn bij ons de zalven nog veel gunstiger gesteld dan in Engeland, dal den vrijhandel heeft. Bij de laatste krisisscn had men le doen met internationale krisissen. De krisissen, die nu mogelijk zullen komen, hebben echter hun grond niet in internatio nale verwikkelingen. Over de reis van den rijkskanselier naar den keizer in Donaueschingen wordt bericht, dat zij in veroand stond met den door het allerhoogste gezag kenbaar gemaakten wil, dat het militaire en het civiele bestuur in het ijksland hand in hand moeten gaan. Zoo ver klaart het zich ook, dat de staohouder graaf Wedel en generaal von Deimling gelijktijdig bij den keizer ontboden werden. Over de vroeger door den minister van oor log naar Donaueschingen ondernomen reis wordt bericht, dat zij geschied is op aanspo ring van den rijkskanselier. De uitkomst van deze reis was, dat een generaal-majoor naar Zabern is gezonden, die daar als oudste In rang moet zorgen voor handhaving van de wet en voeling moet onderhouden met de burgerlijke autoriteiten. In gelijken zin is ook eene aanschrijving gezonden aan den oom- in andeerenden generaal von Deimling. Dat schijnt de kabinetsorder te zijn, waarop de rijkskanselier heeft gedoeld aan het slot van zijne rede van verleden Donderdag, toen hij zeide, dat een op vertrouwen steunend sa menwerken tusschen het militaire en het burgerlijke gezag, zooals helaas in Zahern heeft ontbroken., door het hoogste gezag aan de betrokken autoriteiten naar aanleiding van het gebeurde in Zabern bij herhaling en na drukkelijk is ingescherpt. De indruk, dien de rijkskanselier maakte met zijne rede op den tweeden dag van het interpellatie-debat, was gunstiger dan op den vorigen dag. De parlementaire correspondent van de Frankf. Ztg. schrijft, dat men van velen kon hooren: Waarom heeft de kanselier gisteren niet zoo gesproken als vandaag? En waarom heeft hij ook vandaag nog veel niet duidelijk genoeg in den rijksdag gezegd wat men inmiddels in particuliere gesprekken heeft vernomen? .Verder zegt deze correspon dent nog: „Het is Woensdag een „dies ater" geweest voor den rijkskanselier en voor den minister van oorlog in zoover, dat deze twee verba zend onhandig opgetreden zijn en gesproken hebben. De minister van oorlog had niet de bedoeling den rijkskanselier te desavoueeren of andere meeningen dan deze te verkondi gen. Hoe ongelooflijk het moge klinken, hel is toch waar. Deze nieuweling in het ambt op politieken en parlementairen bodem is door de uitwerking van zijne rede verrast, maar volstrekt niet aangenaam verrast. Hij schijnt niemand vooraf geraadpleegd te heb ben on heeft de uitwerking niet voorzien. Zoo is het zeker geen toeval, dat hij, die den vorigen dag driemaal het woord had gevoerd, ditmaal, ofschoon meermalen tot spreken uit gelokt, gezwegen heeft en dat hij den rijks kanselier, toen dezen zijne rede Lad ten einde gebracht, aan de tafel van den bondsraad de hand drukte als iemand, die dank betuigt. Dat sloeg zeker op de plaats in de iedc van den kanselier, waarin deze zeide, dat de eerste taak was harmonie te verkrijgen tus- sclien het militaire en het burgerlijke gezag, en daarna op eene interruptie: „Zeg dat' aan den minister van oorlog 1" voortging: „Mijne heeren, ik sta hier in volledige verstandhou ding met den minister van oorlog." Dat schijnt iin het huis te zijn misverstaan; het moest be-teekenen: „Ik spreek hier in volledige overeenstemming met den minister van oor log. Wat i'k zeg: dat de eerste taak is harmo nie te krijgen tusschen militairen en burgers, is ook de mcendng van den minister van oor log." Als deze nog zoo spreek!ustig was ge weest als den vorigen dag, zou hij het beves tigd hebben, maar men heeft den indruk, dat hij voorloopig genoeg had aan datgene wat hij had aangericht." In de zitting van Donderdag hebben na de rede van den rijkskanselier de nalionaal-libe ralen eene fractievergadering gehouden om de vraag te bespreken, of men zou afzien van een votum van wantrouwen. Men is echter daarbij gebleven, ook de nationaal-liberalen eenstemmig, want ook zij, die een milderen kijk op de zaken hadden rekregen, konden altijd nog met volle overtuiging zeggen, dat de behandeling van de zaak van Zabern door den rijkskanselier niet beantwoordt aan de inzichten van den rijksdag. De Temps releveert de verklaring, door den rijkskanselier afgelegd, dat „geene enkele be- leediging zou kunnen geduld worden ten aan zien van een vreemd leger, waarmee hel Duit- sohe leger met eere den decen heeft gekruist een veertig jaren geleden." Het Parijscke blad zegt daarvan: „Het woord van den rijkskan selier, door den spreker van het centrum on dersteund, heeft de duidelijke instemming ge vonden van den geheelen rijksdag. Dat is eene manifestatie, die 't ons aangenaam is te ver melden in deze zeer betreurenswaardige zaak, waarin de Fransche openbare meening harerzijds haar best heeft gedaan de waardig ste reserve in acht te nemen." Bij den rijksdag is een door 242 leden on- derteckend voorstel ingediend om bij supple- to-ire begrooling op den dienst 1913/14 500,000 mark beschikbaar te stellen als eerste termijn van eene bijdrage in de kosten van de Duit- sche inzending op de tentoonstelling te San Francisco van 1915. Tot dekking van deze uit gaven wordt voorgesteld den ontvaugpost uit de cigaretlenbelasing met 500.000 mark te ver- hoogecv. BelgiS. Op de eenstemmige aanneming van art 1 der schoolwet, dat het beginsel van den leer plicht inhoudt, is de aanneming gevolgd van het tweede artikel bij zuivere partijstemming, rechts tegen links. Heden beraadslaagt de liberale Kamerfrac tie over een voorstel van de socialistische fractie tot het organiseeren van eene staking in het parlement, als middel om de afdoening van de schoolwet te verhinderen en tevens eene herziening van de grondwet te krijgen, die de invoering van het algemeene en ge lijke kiesrecht mogelijk zal maken. Uit de ge sprekken, die in de wandelgangen van de Kamer zijn gevoerd, is de rechtervleugel van de liberalen beslist tegen deze stalling; de radicale liberalen zijn niet afkeerig van -de aanwending van dit strijdmiddel. Men ver wacht, dal de groote meerderheid van de li beralen de parlementaire staking zal verwer pen, waartoe dan ook de socialisten niet zul len overgaan. De liberalen hebben een veer tigtal amendementen op het wetsontwerp in gediend. Zij willen daardoor zich verzetten tegen het plan van de meerderheid om slui ting van de debatten over de schoolwet te verkrijgen. Daardoor zuilen de debatten wor den gerekt, maar het einde zal toch wel zijn, dat het wetsontwerp wordt aangenomen naar den zin van de meerderheid. Frankrijk. Par ij s5 Dec. Rihot heeft de opdracht tot samenstelling van het kabinet afgewezen. Tweede telegram. De president der republiek heeft de opdracht tot samenstel ling van het kabinet verleend aan den senator Jean Dupuy, die heden antwoord zal geven. Vooral had de president den afgetreden mi nister-president Barthou bil zich gehad, die hein van den algemeenen toestand op de hoog te had gebracht Engeland. Londen, 5 Dec. De London Gazette be vat een koninklijk besluit, waarbij de invoer in Ierland verboden wordt van wapenen, munitie en samenstellende deelcn daarvan, zooals patroonhulzen, kisten met ontplofbare stoffen en voor oorlogsdoeleinden gesehikle brandbare stoffen, behalve wanneer door het belastingkantoor eene verklaring wordt afge geven, dat zij moeten dienen voor sport-, mijn- en andere niet met den oorlog ia ver band staande doeleinden. Bii <»een tweede koninklijk besluit wordt verboden, met gelijk voorbehoud, het vervoer van deze artikelen langs de kust. Onder do lagere postbeambten blijft eene groote ontevredenheid heerschen. Geruchten, die liepen over daden van sabotage op het hoofdpostkantoor te Londen zijn wei is waar ongegrond gebleken; maar er heerscht onmis kenbaar eene groote spanning onder het per soneel. Zondag komt in Leicester eene confe rentie bijeen, om te beraadslagen over het ant woord, dat den postmeester-generaal zal wor den gegeven op zijne verklaring, die de be ambten wel eene algemeene loonsverhooging belooft, maar niet in den door hen gcwensch- ten omvang. De secretaris van den bond van postbeambten verzekert, dat in de kringen van deze beambten gerekend wordt met de waar schijnlijkheid van eene staking tegen Kerst mis. Mevr. Pankhurst, de leidsvrouw van do militante suffragettes, die aan hel einde van hare reis naar Amerika te Plymouth aaa boord van <le Majestic gevangen is genomen, had van de drie jaren gevangenisstraf, waar toe zij veroordeeld is, eerst 19 dagen uit gezeten, toen zij tijdelijk in vrijheid moesh worden gesteld omdat zij tengevolge van eene hongerstaking zich in een toestand had ge bracht, die voor haar leven deed vreczen. Ziji is op nieuw in hechtenis genomen krachtens de bepalingen van de wet, die in den volks mond bekend is als de ,,kat en muis"-weL Londen, 5 Dec. Kelly Mansion, een groot onbewoond gebouw in de badplaats Skelmor- lie bij Glasgow, is geheel door brand ver nield. Men onderstelt, dat de brand het werk van suffragettes is. Het bouwen van het huis ■had 25.000 p. st. gekost. Londen, 5 Dec. Men schat thans dc ver liezen le Kelly Mansion op bijna 60,000 pond sterling. Ter plaatse is lectuur van suffraget tes gevonden. Italië. Rome, 6 Dec. Kardinaal Oreglia, de de ken van het heilige college, is heden nacht om kwart over twaalven overleden. Zijn neef en zijne naaste omgeving waren aan zijn sterfbed. Oostenrijk. Budapest, 5 Dcc. De minister-presi dent verklaarde heden in het huis van afge vaardigden, in antwoord op eene vraag van een afgevaardigde van een district met Ru- meensohe bevolking, dat sedert het begin van de BaLkankrisis de monarchie Oostenrijk-Hon garije met al hare krachten de Rnmeensche aspiratién heefi gesteund. Het is onjuist, dat Oostenrijk-Hongarije het Rumoensche bond genootschap, dat zeker is, veranderd heeft te gen eene minder zekere vriendschapsbetrek king. Rusland. Petersburg, 5 Dec. De rijksdoema be handelde heden eene interpellatie over de nieuwe statuten van de geneeskundige acade mie. Na een langdurig debat over de door den minister van oorlog afgelegde verklarin gen nam de doema met 139 tegen 78 stemmen de volgende door de oktobristen ingediende motie aan: Overwegende, dat de invoering van de nieuwe statuten der geneeskundige academie zonder toestemming van- 'e wetge vende macht rechtstreeks in strijd is met de wet en dat het in werking laten van de sta tuten, ondanks de weigering van den Senaat om ze af te kondigen, eene bestendiging van den met de wet strijdigen toestand uitmaakt, beschouwt de rijksdoema de verklaringen van den minister van oorlog als onvoldoende. Servië. Belgrado, 5 Dec. De begrooting voor 1914 bedraagt 230 millioen, waarvan 80 mil- Lioen bestemd zijn voor het departement van oorlog. De begrooting van 1913 was 120 mil lioen. Aan den Balkan. Uit Petersburg wordt aan de Temps be richt, dat sedert eenigen tijd besprekingen zijn begonnen tusschen de groote mogendhe den over de verlenging van de volmachten der internationale commissie, waaraan de vaststelling van de grens van Albanië naar het zuiden is opgedragen. Deze besprekingen zullen zeker slagen en dan zal de commissie haren arbeid voortzetten, zich baseerende op het Engelsche plan tot vatstelling van de grens naar strategische beginselen. Zeer waarschijn lijk zal ook de termijn worden verlengd, die aan dé Grieksche tnoepeu is toegestaan voor de ontruiming van het Albanceschc gebied. De commissie hoeft bij de vervulling van hare taak veel last ondervonden van de be*, volking. Zij heeft, in figuurlijken zin, vele wolven op haren weg ontmoet. Niet alleen echter in figuurlijken, ook in letterlijken zin. Aan de Tribuna wordt uit Vaionu bericht, dat de Italiaansche gedelegeerden, terwijl zij ver leden Dinsdag aan hel werk waren, aange vallen werden door twee trocpcu wolven, waarvan een uit een dertigtal van deze bees ten bestond. Dc Italiaansche soldaten, die de leden van de commissie vergezelden, verdre ven de wolven door hun geweervuur en dood den een groot aantal. Mex co Brussel, 5 Dec. De gezant van Mexico le Brussel en 's Gravcnhagc, maakt dc vol gende mededeeling bekend: De correspondent van dc New-York Herald te Parijs heeft aan dit blad geseind, dat koningin Wilhelmina, in overeenstemming met alle Europeesclie mogendheden, door mijne tussohenkomst een aanbod lot bemid deling zou hebben gedaan aan de Mexicaan- sche regeering voor de bevrediging van hel land, mits de president der republiek zich aan zekere voorwaarden onderwierp, en dat ge neraal HuerLa die voorwaarden niet had aan genomen. Dit bericht is, evenals de meeste van die welke sommige oorrespondenten ge ven, geheel onjuist. Ik heb geene enkele der gelijke aanwijzing gekregen van de koningin of van hare regeering. Ik ben er overigens zeker van ,dat geen enkolc Europeesclie ro- geering kwetsende of met onze waardigheid strijdige voorsteilen aan ons zou doen. N ew-York, 5 Dec. Een telegram uit Mexico bericht, dat op bevel van Iiucrta de minister van üwancicn Delalama naar Parijn 'ls vertrokken. Hij heeft de opdracht guld to leenen; hij behoudt zijne portefeuille, ofschoon hij afwezig is. Een telegram uit Brownsville (Texas) be richt, dat een gevecht, dat 24 uren duurde, ge leverd is tusschen federalisten en rebellen bi} Fuid, op 40 mijlen afstand van Victoria in do oliestreek van Famaulipas. De federalisten verloren 200 man; de verliezen vail de rebel» len zijn onbekend. Allerlei. Naar Cairo. Niet minder dan drie Fransche vlieger* zijn momenteel op weg naar Cairo. DaucouK was de eerste, doch heeft vertraging gekre gen na een noodlanding. Donderdag is tt Constantinopel Bonnier gearriveerd, die eeni- ge dagen tevoren Parijs had verlaten. OoJ* Vódrines zou gisteren te Constantinopel zijn. De luchtmaCch Bonriier-Védrines-Daucoui% wie van hun driecn het eerst te Cairo zal zijn, wordt mot spanning in Fransche lucht< vaartkringen gevolgd, L o n d e n, 5 D e c. De spoorwegstaking i» Zuid-Wales is geëindigd na eene vergadering van vier uren, heden namiddag tusschen ver-< tegenwoordigers van de maatschappij en va» het personeel. Petersburg, 5 Deo, De wateren va» de met ijs bedekte Newa zijn meer dan zeg voet gestegen. Eenige laag gelegen wijken zij» overstroomd. Het reddingswerk is in volle» gang* Oost-Indlë. De moordaanslag te Buitenzorg. 'Uit Weltevreden, dd. 7 November aan d* Delibladen: Hedenmorgen is in het paleis to Buitenzorg op den adjudant van den gouver» neur-generaal kapitein Boumeester, geschoten. Hij kreeg een kogel in de lever. De wond is ernstig, doch niet levensgevaarlijk, Zoo geen complicaties optreden. Het geval heeft zich aJs volgt toegedragen: Hedenmorgen vervoegde zich ten paleizo een persoon, opgevende David te heeten, die zeide zich verongelijkt te achten, waarom hij wenschte den gouverneur-generaal te spreken. Boumeester, de adjudant van dienst, gaf den man schrijfgereedschap om zijn verlangen schriftelijk kenbaar te maken. Toen (hij terug kwam, vond hij hem in tranen; hij haalde lieni een glas water en terwijl hij hem deze lafenis aanbood, haaide David een browning te voor schijn en loste een schot op Boumeester. Deze voelde nog niet, dat de kogel hem had getroffen en wierp een stoel naar den man, die daarop een tweede schot loste, dat miste. Boumeester zakte ineen. Inmiddels waren de heeren Kan en van Verre toegesneld. Da vid maakte zich uit de voeten, liep den tui» in, rechts en links vurende. Een der kogels trof een inlander in de dij David vluchtte den grooten weg op, waar hj( door een patrouille van de hoofdwacht wenf doodgeschoten. Hij werd bij den ingang aan den grooten weg opgenomen met 2 schoten i» de linkerzijde en één in de rechter. Hij werd naar het (hospitaal overgebracht, waar overleed. David logeerde in het Metropol» hotel. Óogenbllkkelijk werd een onderzoek inga steld. Ia i^jn zajc werd een retourhiljet (jevo»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 1