Van den Hak op den Tak. •II 1 Gestolen effecten. Wij lezen hier omtrent nog in het Hbld.: Ongeveer drie jaar geleden werd ten na- deele van twee oude dames te Amsterdam /voor een waarde van f 4 i 5000 aan effecten gestolen. Deze diefstal werd gepleegd onder zeer eigenaardige omstandigheden. De dames had den namelijk de gewoonte haar geldswaar dige papieren in haar rokken te naaien, wan neer zij uitgingen, om aldus tegen berooving gevrijwaard te zijn. Maar afdoende was ook deze maatregel niet. Wat geschiedde? Een familielid dier dames wns overleden en een uitdraagster werd geroepen om wat oude kleedingstukken uit den inboedel der overledene 'te koopen. Nu had een der dames haar rok, waarin voor bovengenoemd bedrag aan effecten genaoid was, op een stoel neer gelegd in het sterfhuis. Deze rok geraakte tusschen dc oude kleedingstukken en werd door de koopvrouw meegenomen. Den rok met den kostbaren inhoud mis send, deed de dame aangifte bij de politie, die een onderzoek instelde bij de uitdraag ster, doch zonder resultaat. Wel werd de rok gevonden, maar de effecten niet en de opkoopster hield stijf en strak vol, van niets te weten. Gisteren nu bood een vrouw bij een Bank instelling te Amsterdam een effect en ecnige coupons te Jroop aan. De effecten waren in dertijd als gestolen gesignaleerd; blijkbaar dacht men, dat na drie jaar de kust wel vei lig zou zijn, doch dan rekende men buiten de activiteit van het Bankpersoneel, want dit ontdekte, dat het te koop aangeboden effect destijds ontvreemd was. De politie werd ge waarschuwd en de vrouw gearresteerd. liet bleek de uitdraagster te zijn van drie jaar geleden. Bovendien werd gisteren eveneens een tman aangehouden als verdacht van mede plichtigheid. Er bleken namelijk reeds effec ten van den diefstal afkomstig verkocht te zijn. Beslag op gouden ringen. Ee- nigen tijd geleden werd een bak met 84 gou den ringen gestolen uit den horlogewinkel van den heer Kiela, aan de Bosestraat te Botterdam, door twee onbekend gebleven ke rels, die de dochter des huizes sprakeloos van schrik deden staan. De Botterdamsche politie heeft thans in een logement aan de Eerste Lombardistraat 47 ringen, deel uitmakende van de gestolen par tij, in beslag genomen. Een varensgezel had ze daar verkocht. Zedelijke opvoeding. De minister Van Justitie heeft verklaard, dat ten behoeve van de verpleging van voogdijkinderen, in dien geleken is. dat zij niet tot eene godsdien stige gezind'te bohooren en ook overigens aan de te stellen eischen is voldaan, aan de ver- «eniging „Zedelijke Opvoeding"' rijkssubsidie tal kunnen worden toegekend. Knnst en Wetenschap. De Witte Mier. Redacteur en uitge ver van dit tijdschrift deelen ons mede: Verschillende omstandigheden noodzaken ons de uitgave van „De Witte Mier" met het zooeven verschenen zesde nummer van den tweeden jaargang te staken. Geen gebrek aan belangstelling het ruim voldoende aantal abonné's toch is nog voortdurend stijgende maar herhaalde ongesteldheden van den re dacteur en vermeerderde werkzaamheden van den uitgever in samenwerking met an dere factoren brengen ons tot dit besluit waar van we, overtuigd dat „De Witte Mier" niet tevergeefs gewerkt heeft, de noodzakelijkheid betreuren. Voor de van verschillende zijden ondervonden medewerking betuigen wij gaarne onzen dank. Allerlei. Bij den krankzinnigen Koning Qtto van Beieren. Twee afgevaardigden van de Beiersche fegeering, de heeren Cassehnann en Giehrl, die zich naar het kasteel Für- stenried hadden begeven om zich op de hoogte stellen van de gezondheid van koning Otto. zijn ongeveer drie kwartier bij hem fgeweest. De „Bayrisaher Kurier* vertelt hierover het volgende: „De twee afgevaardigden werden door den hofmaarschalk baron Stengel in tegenwoor digheid van den koning gebracht; een prach tige receptie zaal, maar waarvan de muren en deuren gecapitonneerd zijn, zooals trou wens alle appartementen van den zieke. In den meest donkeren hoek der zaal, tusschen twee vensters, die slechts een flauw licht doorlaten, staat voor den gecapitonneerden muur een flinke, groote man, die zonder op houden, vlug drie, vier schreden vooruit, dan drie, vier passen achteruit gaat. zonder ook maar een oogenblik op een zelfde plaats stil te staan. Met de handen beschrijft hij steeds cirkels, zïm vinpers ziin voortdurend in be- weging. Dan brengt de zieke de hand naar het hoofd, dan strekt hij haar uit naar den hemel, steeds pratende; hij stoot onbegrijpe lijke klanken uit, soms ook vloeken. Voort durend schijnt hij geluiden te hooren en met onzichtbare wezens te vechten. Het Is een aangrijpend schouwspel f Rij het binnentreden der zaal stelt de hof maarschalk hen aan den koning voor. Deze kijkt hen zelfs niet aan. Noch door een woord, öoch door een beweging geeft hij te kennen, dat hij het gehoord heeft, doch vervolgt zijn haastige wandeling, vooruit, achteruit, en aan de wijze van loopen ziet men reeds, dat men hier niet met een normaal mensch te doen heeft Nog twee malen tracht de hof maarschalk den armen koning te doen be grijpen, dat men hem komt bezoeken. Het tevergeefs. ïlet eenige antwoord zijn on gearticuleerde kreten, heftig uitgestooten en bijna onverstaanbaar: „Ld!" en „BraT Lü is de broeder van den ongelukkigen koning, koning Lodewijk, Bra wat xiin adjudant, roods lang overleden. Het schijnt dat met baron Stengel dit de eenige personen zijn, die Hij zich herin nert. Gedurende tien jaar heeft men bij den zieke geen enkel helder oogenblik of wat maar eenigszins daarop gelijkt, kunnen op merken. Gedurende uren en halve dagen, zoo ver telt zijn omgeving herhaalt de zieke op de zelfde plaats die bewegingen zonder zich door iets te laten afleiden, steeds dc blik op de gecapitonneerde muren gevestigd houden de. De koning is zeer verouderd, eenigszins gebogen, het haar en volle baard zijn grijs, •het oog is dof en gesluierd en de blik ver raadt de zielsziekte. De koning neemt zijn voedsel zeer ongeregeld, hij verslindt meer dan da't hij eet; in een aangrenzende zaal staat een gedekte tafel, het servet is met ijze- zen haken aan de tafel bevestigd, toch ge beurt het meermalen dat de koning de kracht heeft om het met walt er op staat er af te trekken en alles m een hoek te gooien Gedurende het bezoek van de twee afge vaardigden meende hij zich een oogenblik onbespied en haasti gliep hij near die ka mer om een kop thee te gebruiken; eensklaps zegt de dokter: „Zijne Majesteit wordt gea giteerd'' en verzoekt de bezoekers zich te verwijderen en voordat zij zich nog omge keerd hadden had de zieke met kracht het tafeltje, waar het zilveren servies op stond op den grond in den hoek gegooid; en hij vermaakte zich met elk stuk, het een na het andere op te rapen en weer op den grond te gooien. Het bezoek van de twee afgèvaardigden eindigde met oen incnortie van de apparte menten en badkamer. Vier tot vijf bedienden zijn soms noodig om hem in het bad te hou den". Er gaan veel verhalen omtrent den onge- lnkTH"on koning, men verie>f ook dat hii or> ziin wandelingen op handen en voeten loopt en gras eet. Iets nieuws over Inhoudsmaten uit den Bijbel. Door de monniken van hot kloo'ster Maria Hemelvaart te Jerusalem zijn opgravingen ge daan op den berg Zion en dece hebben tot resultaat gehad, dat men de werkelijke in houd van de, in het Oude Testament zoo dik wijls genoemde inhoudsmaten vast kan stel len Een raadsel, waar de bijbelonderzoekers zich al sedert geruimen tijd mee bezig hou den, is nu waarschijnlijk opgelost, want op de vraag naar de oud-Hebreeuwsche maten en gewichten war» tot nog toe geen bevredigend antwoo-r-4 gegeven. Wanneer bijv. in den Bij bel 'sprake was van eene sdhatlin-g van 100 goudtalenten of van 1000 zilvcrtalenten, dan was het tot nu toe onmogelijk zich een juist denkbeeld van die som te maken, aangezien de Hebreeërs of tegelijkertijd, of na elkaar verschillende maten cn gewichten gebruikten Waarschijnlijk brachten zij na hun terugkeer uit de Babylonische gevangenschap in 606 v. Chr. een geheel nieuw systeem mee. Door de nieuwe opgravingen is nu, zooals in dc „Nature" geschreven wordt, een nor maaltalent aan het licht gekomen, zooals de Hebreeërs in de tempel bewaarden, en de»ze maat. die zich nu in de St. Annnkerk m Je rusalem bevindt, geeft het middel aan om vele plaatsen uit den Bijbel te verklaren. Zoo zegt de Bijbel bijv. dat Ezcchias, Koning van Jutia, aan Sennaherib, Koning van Assyrië. 300 zilvertalenten als schatting betaalde, ter wijl o-p een zuil, in het Britsch Museum be waard, in spijkerschrift staat aangegeven, da' 800 zilver talenten aan schatting betaald zouden zijn. Nu stemmen de mededeelftigen hierin overeen, doordat het z.g. talent van het hei ligdom der Joden tot het talent van de As- syriërs staat als 3 8. rij de opgravingen op Zion werden nu tal rijke kleine aarden vaten ontdekt, waarin men langzamerhand inhoudsmaten herkende. Men schikte deze vaten volgens de grootteen stelde vast, dat wanneer men het grootste als maatcenheid nam. het volgende drie-vierde van zijn volume, het derde de helft en het vierde een derde bevatte. Daar maakte men uit op, dat de Joden eeti ongeveer zelfde maat hadden als wij, want de inhoud van die vier maten bedroeg 20. 15, 10 en 5 Liter. In de na bijheid der gevonden vaten groef men een deur uit, waarboven het woord „Corban", waaruit men opmaakte, dat deze dour naar een gebouw voerde, dat als bewaarplaats voor de, door de door de wet bepaalde giften, •diende. Men groef twee uit de rots gehouwen ruimten op, waarin in de eene zich twee molfcnsleenen uit bazalt bevonden en in de andere veertien inhoudsmaten. De maten die Wilhelmina J. van Zadelhoff, N.-H., van Har derwijk naar Tuinstraat 14. Salomon H. de Jong, geb. 1873, Ned.-Isr., ex- portsl., van Borculo naar Utrechtscheweg 91. Emil F. Riezener, geb. 1888, Ev. L, corres- pondent, van Rotterdam naar Stationstraat 3a. Lambertus Wijntjes, geb. 18S8, R.-C, landb.- knecht, van Soest naar Oude Soesterweg 9. Jacobus G. M. de Groot, geb. 1885, 2 N.-H., 1 D.-G., Ie L., van Oudenrijn naar Kortegracht 21. Ignatius F. A. M. Hendricks, geb. 1891, R.-C., opv. ambt. R. O. G., van Utrecht naar Schim melpenninckstraat 6 Horman Verhoef, geb. 1905, N.-H., van Utrecht naar Arnhemscheweg 55. Jan W Wilbrink, geb. 1889, N.-H., tuinman, van Woudenberg naar Aldecondestraat 9. Elbert von Zoeren, geb. 1888, N.-H., van Hoe velaken naar Noordstraat 6, arbeider. Franciscus H. Verhoef, geb. 1902, N.-H., zon der beroep, van Utrecht naar Arnhemscheweg 55. GEMEENTE AMERSFOORT. Offïrieele opgave van personen, die zich in de gemeente hebben gevestigd van den 24. No vember 1913 tot en met den 29. Nov. 1913. Jan Lubbersen, geb. 1887, N.-H., voerman, van Duitschland naar Bisschopsweg 20. Adrianus C. van Kiryk, geb. 1891, N.-H., van Afrika naar Kampstraat 66. Jan J. Buning, geb. 1892 ,N.-H.r kantoorbed., van Groningen naar Zuidsingel 9. Abraham A. van Loo, geb. 1881, R.-C., kape laan, van Abcoude naar Langegracht 30. Johanna Boersen, R.-C., van Stoutenburg naar Hoogeweg 94. Kornelis van de Haar, geb. 1887, N.-H., smids knecht, van Leens naar Nicasiusstraat 17. Jan Vossegat, geb. 1865, man N.-H., vrouw geref. van Nijkerk naar Soesterweg 357, gep. m. Hendrik W. de Boer, geb. 1885, N.-H., dir. keuringsd., van Rotterdam naar Bergstraat 5. Weduwe J. Faber, N.-H., van Zeist naar Sta tionstraat 7a. Johannes S. Mever, geb. 1896, N.-H., van Amsterdam naar Woestijgerweg 67. Pieter J. Eendenburg, geb. 1898, N.-H., van Rotterdam naar Schimmelpenninckstraat 17. Anna M. J. van Rossum, R.-C., van Montfoort naar Kampstraat 79. Hendrik Slagter, geb. 1883, zonder godsd., on derwijzer, van Oosterhesselen naar Stationstr. 5. Klaas van der Waa, geb. 1886, N.-H., opv. ambt. R. O. G„ van Driebergen naar Pieter Bothstraat 2. Jacob Boersma, geb. 1885, evangelist, van Rotterdam naar Hellestraat 81. Officieele opgave van personen, die de gemeente hebben verlaten van den 24. November 1913 tot en met den 29. November 1913. Dirk Koops, geb. 1862, N.-H., arbeider, van Achter de Kamp 23 naar Soest. Wilhelmina Ha. Schmetz, R.-C., zonder be roep, van Puntenburgerlaan 20a naar Bergen op Zoom. Maaike Beausar, N.-H., huishoudster, van Woestijgerweg 67 naar Zeist. Gijsbertus van Kommeren, geb. 1899, N.-H., zonder beroep, van Arnhemscheweg 55 naar Maarn. Johan W. v. d. Berg, creb. 1883, N.-H., han- delsb., van Schimmelpenninckstraat 18 naar Am sterdam. Agnetta G. F. Itzig Heine, N.-H., zonder be roep, van Woestijgerweg 67 naar Ginneken. Christioan F. H. de Bert, geb. 1902, N.-H., zon der beroep, van Woestijgerweg 67 naar Ginne ken. Jan v. d. Steur, geb. 1896, N.-H., zonder be roep, van Schimmelpenninckstraat 64 naar Ambts Halve. Hermandus C. H. Meijer, N.-H., geb. 1900, R.-C., zonder beroep, van Schimmelpenninck straat 1 naar Kerkrede. Wilhelmina A. G. v. d. Meiden, N.-H., zonder beroep, van Persynstrant 3 naar Emmerich. Marinus Spierings, geb. 1S95, R.-C, zonder be roep, van Leusderweg 13 naar Rotterdam. Pieter Groenveld, geb. 18S6, D.-G., winkelbe diende, van Langestraat 39 naar Ambtshalve. Hendrik van Ginkel, geb. 1887, N.-H., tuin knecht, van Utrechtscheweg 13 naar Leusden. Hendrik J. Smit, geb. 1S91, N.-H., zonder be roep, van Hendrik van Viandenstraat 12 naar Utrecht. Antonius M. van Druten, geb. 1895, R.-C., win kelbediende, van Utrechtscheweg 26 n. Leiden. Anna M. Kuiper. R -C., apoth. ass., van Lan gestraat 122 naar Gulpen. Johannes G. v. d. Brug, geb. 1898, R.-C., zon der beroep, van Bolleweg 2 naar Woudenberg. Johann. Tummers, geb. 1907, R.-C., zonder be roep, van Woestijgerweg 67 naar Budel. Johan J. Holscher, geb. 1907, R.-C., zonder be roep, van Woestijgerweg 67 naar Budel. Maria G. Reemers, R.-C., zonder beroep, van Woestijgerweg 67 naar Budel. Anton Kerkhof, geb. 1912. R.-C., zonder be roep, van Woestijgerweg 67 naar Budel. Diederika J. van Ede, N.-H., leerl. verpl., van Kortegracht ^5 naar Deventer. Jeanne M. J. van Hedel, R.-C., zonder beroep, van Parallelweg 22 naar Utrecht. Agnes H. Versteeg, R.-C., zonder beroep, van Muurhuizen 117 naar Rosmalen. Hendrika Kortes, vrij ger., zonder beroep, van Soesterweg 215 naar Utrecht. Hartsinck Willem van Marselis, G. F-, geb. 1S97, N.-H. zonder beroep, van Hendrik van Viandenstraat 17 naar Voorschoten. Josina A. van Schouwen, Chr.-Geref., zonder beroep, van Westerstraat 8 naar België. Bernardus Leenemans, geb. 1862, R.-C., klom penmaker, van Valkestraat 1 naar Stoutenburg. Maria Leenemans, R.-C, dienstb., van Valke straat 1 naar Laren. Daniël van Kooij, geb. 1887, R.-C., boeren knecht, van Hoogeweg 45 nuar Soest. Jacobus van Oosten, geb. 1S94, N.-H., kell- ner, van Stationstraat 2 naar Meppel. Wouterus v. d. Bedem, geb. 1897, R.C., boeren knecht, van L'eridertscheweg 2 naar Hoogland. Wouter H. Kaljee, geb. 1883, N.-H., explica teur, van Krommestroat 2 naar Gouda. Harmen Bos, geb. 18S7, N.-H., spoorwegarb., van Soesterweg 269 naar Hoogblokland. Jan Veldhuizen, geb. 1839, N.-H„ landbouwer, van Langeweg 7 naar Leusden. Alphonsus N. Hamers, geb. 1887, R.-C., schoenmaker, van Kreupelstraat 9 naar Druten. Albertus Barlius, geb. 1878, N.-H., arbeider, van Arnh.weg 105 naar Ambtshalve. Hendrika Ca Bosboom, R.-C., dienstbode, van Achter 't O. Weeshuis 4 naar Utrecht. Teuntje Ca. v. d. Berg, N.-H., dienstbode, van Utrechtscheweg 104-6 naar Schoonhoven. Lodewijk Materman, zonder beroep, N.-H„ van Teutstraat 42 naar Wolkerstraat 43. Hendrika M. v. Moorst, zonder beroep, R.-C., van Soesterweg 270 naar Soesterweg 13. Catharina Pannekoek, zonder beroep, N.-IL, van Soesterweg 5 naar Borstraat 1#. Gijsje Pater, zonder beroep, N.-H., van Bree- destraat 22 naar Hellestraat 54. Maria Pouwe, zonder beroep, R.-C, van Wol kerstraat 22 naar Wolkerstraat 22'. Arend Reinders, gasf. H. S. M„ N.-IL, van Nicasiusstraat 16 naar Nicasiusstraat 24. Bernadus Robben, scharenslijper, R.-C., van Wolkerstraat 12 naar Valkestraat 30. Antonius G. Schoonderbeek, koopman, R.-C-, van Soesterweg 270 naar Soesterweg*283. Hendrik Stilting, zonder beroep, N.-H., van Puntenburgerlaan 32 naar Aldegondestraat 103. Caroline Veldhuyzen, zonder beroep, R.-C, van Rozem-straat 18 naar Paternosterstraat 12. 3 kinderen van Velzen, zonder beroep, R-C., van Hoogeweg 45 naar Muurhuizen 143. Miesje Visser, zonder beroep, N.-H., van Arn hemscheweg 93 naar Utrechtscheweg 43. Josina G de Vries, zonder beroep, R.-C., van Asch van Wijckstraat 11 naar Liendertsche- weg 1. Fokeltje v. d. Zee, kinderj., Geref., van Amh. weg 7 naar Blankenheimstraat 2. Jan v. d. Hazel, huiskn., N.-H., van Monniken pad 20 naar Soesterweg 308. Officieele opgave van personen, die in de ge meente ven woning zijn veranderd van den 24. November 1913 tot en met den 29. November 1913. Jan Adam, loopkn., N.-H., van Koningstraat 50 naar Monnikenpad 46. Willem de Beste, klerk H. B. S., N.-H., van Westerstraat 32 naar Zuidsingel 20. Wilhelmina B. van Bekkum, schilder, N.-H., van Dorrest.steeg 11 naar Hellestraat 54. Wilhelmus Beijer, timmerman, R.-C., van Kroontjesmolen 13 naar Woestijgerweg 31. Willem van Dijkhuizen, machinist, N.-H., van Gr. Gasthuislaan 13 naar Hoogstraat IS. Willem van Essen, rijwielhandelaar, N.-H., van Soesterweg 309 naar Soesterweg 311. Tannetje v. d. Jagt, zonder beroep, N.-H., van Utrechtscheweg 594 naar Zevenhuizen 1. Freerk W. Jonkman, zonder beroep, N.-H., van Weistraat 6 naar Muurhuizen 1. Wouter van Korlaar, koopman, R.-C, van Koestraat 295 naar Soesterweg 278. Gerrit von Kouwervhoven, gep. mill., R.-C., van Koestraat 25 naar Wolkerstraat 221. Elizabeth Kruis, zonder beroen, N.-H., van Westsingel 2 naar Soesterweg 311. Carel D. van Kuyk, handelsagent, N.-H., van Hendrik van Viandenstraat 33 naar Kampstr. 66. Pieter Kuylenburg, gep., N.-H., ven Valke straat 5 naar Koningstraat 115. Dirkje Hater, zonder beroep, N.-H., van Woes tijgerweg 37 naar Woestijgerweg 29. Gerritje Mater, zonder beroep, N.-H., van Woestiigerweg 37 naar Woestiigerweg 29. (Weekpreatje). Een zonderling huwelijk werd dezer dagen te Baltimore gesloten. In verband met de bepalingen van een excen triek huwelijkscontract werd dr. James H. Hel- lyer, een geneesheer te Baltimore, in den echt verbonden met een vrouw, die hij nog nimmer gezien had. Het huwelijk was het gevolg op een huwe lijksannonce, welke een vriend van den brui gom ongeveer een jaar gebeden in de bladen plaatste. Een der antwoorden, van een weduwe afkomstig, zekere Mrs. Marion Arnett, uit Phi ladelphia, behaagde den dokter dermate^ dat hij spoorslags naar de telefoon draafde en zijn aan zoek deed, met dien verstande, dat hij ha-r niet mocht zien, noch zii hem, dan nadat het huwe lijk voltrokken zou zijn. De weduwe stemde in dere wnr-J e condi tie toe en verscheen Donderdag zwaar gesluierd ter kerke. Na de plechtigheid maakte dr. Hel- Iver den sluier los, en staarde in het gelaat van een knappe blondine van even in de veertig, het geen den verrukten Aesodaan den vergeeflijken uitroep ontlokte: „Wat een bof!" Mevr. Hellyer wordt beschreven als een be- schQafd en zeer rüke vrouw. Als dot zoo isknap, beschaafd en riik, dan is dat wel een hof. Dat had heel anders kun nen uitvallen, en dan had onze dokter ook te- \TPê moeten zijn. Zoo kon een mensch nog vel boffen en daarbij hee't dan soms een ouorelukïe een nog grooter gelukje tengevolge. Dit was het geval ook met het negorie-mannetie, waarover het Hbld. vertelt: een episode uit Amsterdam- sche straatleven, wiarin de thans overleden ba ron Van Geen, de vader van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin een kleine, m«nr mooie rol heeft ef<rp<;r>eeld. Het gebeurde op de brug bij den Hortus. Het was er wat vol, waarschijnlijk omdat men had moeten wachten op de opengedraaide brug. Toen die weer was dichtgedraaid, haastten de menschen zich voortde handkarren drongen op, de tram probeerden met een vaartje haar vertraging in te halen. Daardoor gebeurde het. Een tramwagen kwam in botsing met een handkar. De tram was groot en sterkhet handkarretje was een oud kaduul wagentje. Het was geen partij. Het handkarre tje deed een smakeen wiel er af. En alles wet er op lag, over de straat. Het was ec n fruitwagentie. Dat alles rommelde nu over den grondappelen, peren, bananen. De straat was daar natuurlijk vuil en modderig. En het was jammerlijk, zooels het frissche, kleu rige fruit daar nu in het slik verspreid was. Het joden-kooomannetje stond er bij. Die riep zijn wanhoop luide uitI Handenwringend en jammerlijk misbarend stond hij voor den- tramwagen. Toen was er een oud. deftig man, als passagier in den tramwagen gezeten, die onstond, om het koopmannetje op straat te helpen. Hij nam een hoed af, ging de passagiers van den tram rond, elkeen ziin hoed voorhoudend, om er een geld stuk in te werpen voor het ongelukkige koop mannetje. Iedereen was vervuld van med*1 'en met het luidruchtig, maar waarachtige verdriet van den frvritraan, die door den tramwagen was aange reden. Iedereen gaf dus wat. Toe*" ■J° oi"*e def tige man den inhoud van den hoed in zijn hand verzamelde, was er meer dan vijf-en-twintig gul den gecollecteerd. En meteen stante de oude heer de tram uit, b'et het huilende mannetie de beide handen ophouden, om er het bijeen gezamelde geld in te laten glijden. Deze aardige episode was wel waard in her innering gebracht te worden. En niet m'nder is dat het geval met een bericht in de Prov. Gron. Courant In een dorpje in het oosten der nrovincie Gro^ ning-en woont het echtnaar B., dat thans op een jubileum kan bogen, dat een heelen ommekeer in het huishouden bracht. Het was in 1908, op den 20en Nov., dat B. een vergadering Wide bezoeken. Als vakman was hii er genoodigd. Echter, zooa^s het wel meer gebeurde. B. werd onderweg door „vrienden" meegetroond naar café en bierhuis. Daar werd koert gesoeeld en gedronken er* de vernedering der vakvereeni- ging vergeten. Doch hii het oerste B. toch naar het vergaderlokaal, waarin de vak- vereeniging reeds vergaderd had en waarin nu de geheelonthoudersvereeniging een bijeen komst h;eld. Hii werd er toegelaten en door den voorzitter ten voorbeeld besteld op een wijze, die B. tot nadenken bracht. Heden is het vijf jaren geleden dat B. bij zich zelven bezwoer den drank te laten staan. Hij, als kundig vakman, heeft daarvan met zijn huis gezin reeds sedert long de profijten gezien. Want de huurwoning heeft plaats gemaakt voor een eigengebouwd huis, het oude meuble ment is verdwenen en door een nieuw vervan gen, terwijl nu bij den winteropslag, die voor heen zoo schraal werd verkregen, de laatste ja ren een eigengemest varken wordt gevoed. Onnoodig te zeggen, dat sedert 1908 de zon schijnt in B.'s woning Dóér werd heden het jubileum herdacht 1 Wie verheugt zich nu niet met die gelukkfft menschenIn plaats van een borrel in de kroe£ kan de man nu bijv. een kop geurige chocolade drinken thuis met de zijnen. Van chocola ge„ sproken: ook dit artikel viert zijn jubileum, zijn vierde eeuwfeest. Het geliefde cenotmiddel is uit Amerika afkomstig, en feitelijk kenden de Mexicanen reeds de chocolade, voordat Colum bus Atlanta had ontdekt. Zij roosterden cacao- boonen, en kookten een brij van maismeel. Ein delijk werden de cacaoboonen daaraan toege voegd. Maar hun „chocolath" (choco is cacao en lath beteekent water) is niet met de eigenlijke chocolade te vergelijken. In 1513 was de chocolade-bereiding in Europa bekend. Vele jaren proefden echter alleen de Spanjaarden en de Portugeezen de delicatesse. Bij het verlovingsfeest van Lodewijk den Veer tiende met de dochter van Philips den Vierde van Spanjewerd in Frankrijk de eerste choco lade gegetende jonge hnrd had een kostbaar kistje chocolade voor haar aanstaanden echtge noot meegebracht. Spoedig was de nieuwe lek kernij aan het Fransche hof zeer geliefd. In ons land werd de d^'cate^e eerst latei ingevoerd ,doch zij was toen ook in een mini mum van tijd zeer populair. Onze voorvaderen smulden weldra vooral aan de flikjes, zoo ge noemd naar hun maker, Caspar Flick, zeer waar schijnlijk de eerste, die in ons land de choco- lede meer algemeen bekend enbemind maakt Ja, wel bemind. Want overal heeft de choco lade zich een plaats veroverd. En hoe in-gezellig en feestelijk is het in den huiselijken kring, waar allen om den chocolade-ketel zijn geschaard. Daar heerscht vrede, daar huist geluk. Mag ik U, met een kleinen sprong een ander huiselijk toonceltje voor oogen stellen? 't Wordt ons door G. Antheunis geschilderd in „Globe" 't Wordt avond 't Kind is moe van spelen; De vader zet zich bij den heerd. De kleine pinkt met vragende oogjes, Den blik halfschuins naar hem gekeerd. Verstaan! Hij neemt den loozen pinkerI Op vaders knie daar rust men best. Ook loddert, lonkt en rolt het snaakje, Als 't vogeljongsken in zün nest. En hij, de vader, houdt voorzichtig En klemt den hlozend-l;even gast, En troetelt, kluistert hem in de armen, Als waar hij aan zijn hart gelascht. Wat is het warm in vaders hoekje 1 Wat maakt het spel toch mat en moe! Ook gaapt en geeuwt weldra de kleine. En slaapt met bei zijn knuistjes toe De vrouw gaat uit en in de kamer. En kijkt soms, met een fijnen lach, Verscholen uit naar kind en vader. Maar doet, alsof zij hem niet zag. De vader bromt „lc Ben weer de baker, „Dat postje past mii eiken dag. 't Is puur belachelijkEn zij weet het, „Maar doet, alsof ze mij niet zag". Daar komt zij eindelijk genaderd. En vraagt met halfverdoofde stem „Manlief, wil ik hem nu eens nemen?" En reikt reeds de armen uit naar hem. En hij aanschouwt den lieven slaper. En sluit hem vaster aan zijn zij. En antwoordt zonder op te blikken, „Nu, laat hem nog maar wat bij mij. Daar zijn heel wat dichterlijk gestemde men schen, ook in ons landje, die lust gevoelen om het een of ander te bezingen. Het eeuwfeest onzer onafhankelijkheid heeft bij velen het dichtvuur doen gloeien. Een proeve laten we hier volgen: 1813. VRIJHEIDSLIED. 1913. WijzeHollands Kind. Vrije Friezen, laat ons zingen Ongedwongen, vrij en blij Laten we ons in 't koorlied mengen Van West-Frieslends burgerij. Vriiheid bruist in onze harten, Vrijheid kenmerkt onzen zang, Vriiheid is ons aangeboren Fries en vrij, ons leven lang! 't Is nu honderd jaar geleden Dat monsieur Napoleon In ons land de wetten stelde Half Europa overwon. Maar hij leed aan grootheidswaanzin En dit braent hem tot den val. Na zijn grooten tocht naar Moskou Zakte hij aan lager wal. „Napp'e" werd vervoerd naar Elba, 't Was voor hem een groote slag Nederland werd onafhankeliik En ontplooide weer de vlag! Laat ons daarom juichen, danken Voor onz' vriiheid, onze taal! Vriiheid is een heerliik erfgoed Vrijheid is ons ideaal Wat er immer, ooit gebeure In onze kleine Vaderland Vri'heid blijve ongeschonden Als een dierbaar onderpand. Daarvoor stellen wij ons leven, Voor geen macht ter bang, Vrijhe'dslievend boven alles Fries en vrij, ons leven lang! Opmeer, Nov. 1913. D. PIJPER. Ook de gedetineerden in een strafgevangenis wilden het feest van Neerlands' onafhankelijk heid vieren. Ze zouden, naar de Msb. vertelt, hun feest" vreugde uiten in een nationaal lied. Wat dat zou zijnP „Wij leven blij, wij bleven vrij, Op Neerlands dierb'ren grond." Neen, dat ging toch niet goed, t klonk zoo ironisch. Dan was toch beter: „In naam van Oranje doet open de poort Maar daar had de directeur toch wel ernstig* bezwaren tegen. Toen werd tot aller tevredenheid het audi vertrouwde lied gezongen „Wij gaan nog niet naar huis. Nog lange niet", enx~.—. keuvelaar.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 6