BINNENLAND. De rijkskanselier heeft zich niet naar Do- .xiaueschingen begeven met het doel daar zijn verzoek om ontslag in te dienen. Dat zijn af- treden het gevolg zou zijn van het door den rijksdag tegen hem uitgebrachte votum van wantrouwen, werd niet verwacht. In Dultsch- iand worden ministers niet ten val gebracht, doordat de rijksdag zich tegen hen verklaart. De Vossische Ztg. meent zelfs, dat de rijks kanselier misschien zal ondervinden, dat deze Stemming zijne stelling dubbel versterkt. „Vooreerst omdat hel gebruik is In het rijk der godsvrucht en vrome zeden, dat een jtaatsman niet ontslagen wordt, als hij eene nederlaag in het parlement heeft geleden; maar verder ook, omdat hij zich nu tegen de militaire invloeden op den steun van de volks vertegenwoordiging kan beroepen en gemak kelijker dan anders aan bet burgerlijke be stuur en de wet de bescherming kan verschaf fen, die hij zelf als noodig beschouwt." De mededeeling over de in Donaueschin- gen genomen besluiten wordt door de Vos sische Ztg. gekenschetst als een begin van het herstel van geregelde en vreedzame toestan den, de eerste stap op een "weg naar het goe de doel, dat zal worden bereikt als de andere «tappen in dezelfde richting niet uitblijven. Tot aanvulling van het gebeurde in den rijksdag kan nog dienen, dat tegen het einde van de zitting van Donderdag de chef van de rijkskanselarij, onderstaatssecretaris Wahn- schaffe, is gektomen en In gesprekken met ver schillende afgevaardigden heeft gezegd, dat de rijkskanselier de beide malen, dat hij het woord voerde, slecht gedisponeerd is ge weest en dat hij daarom slechts had aange duid dingen, waarover hij zich duidelijker had kunnen uitlaten. De keizer had reeds in de vorige week aan den rijkskanselier en aan generaal von Delmling geschreven, dat „das MilitSr" zich streng moest houden aan de wetten op 's keizers bevel was „een generaal van concilianten aard" naar Zabern gezonden om de feiten te onderzoeken en ook de voeling Biet de burgerlijke autoriteiten te herstellen. Kolonel von Reutter was daardoor feitelijk op zijde gezet. Over hem en over luitenant von Forstner zal binnen kort eene beslissing genomen worden; of zij zullen worden over geplaatst of ontslagen, zal van den uitslag van het onderzoek van generaal Küüin af hangen. Enkele détails van het hier medegedeelde over het optreden van onderstaatssecretaris Wahnschaffe zijn weer tegengesproken, echter niet op afdoende wijze. Zoo wordt verklaard, dat hij tot de afgevaardigden alleen heeft ge- tegd, dat de rijkskanselier, toen hij het woord voerde, niet in eene goede stemming is ge weest Bij het vertrek van het regiment uit Zabern rijn geene incidenten voorgekomen, ook niel toen het tweede bataillon de stad verliet, waarbij luitenant von Forstner zidh bevond. Deze droeg eene muts in tegenstelling tot alle andere officieren, die gehelmd waren, het geen hiermee in verband wordt gebracht, dat bij zich sedert eenige dagen ziek heeft ge meld. Volgens een bericht van de Strassbur ger Post uit Zabern, zal luitenant von Forstner lich voor den krijgsraad hebben te verant woorden wegens het gebeurde in Dcttweiler, W r hij een half lammen schoenmaker met een sabelhouw (heeft gewond. Kolonel von Reutter zal voor den krijgsraad komen we gens de wederrechtelijke arrestatiên en vrij- heidsberoovingen op 28 November. Evenals de stadhouder graaf Wedel, blijft ook zijn staatssecretaris Zorn von Bulach aan, die aan een Eerlijnsch blad heeft geseind, dat hij volstrekt geen reden meer heeft om ont slag te vragen. De Beiersche minister-president von Hert- ling heeft in het huis van afgevaardigden aan den landdag zijne mecning over de oorlogstoe rustingen nader aldus verduidelijkt- Zoozeer ik in het voorjaar van de noodzakelijkheid der toerustingen overtuigd was, zoozeer ben ik van meening, dat deze toerustingen nu voor •jaren voldoende zijn om de macht van het rijk voor jaren te verzekeren. Ik wenschte daarom aan zekere kringen, die altijd mee- oen nieuwe toemstigen te moeten verlangen, een waarsohuwingssein te geven en ik heb tegenover toongevende kringen nooit van mijne meening een geheim gemaakt. De bondsraad heeft het besluit, dat de rijks dag in het vorige jaar genomen heeft in de duel-kwestie, aan den rijksdag doen toeko men en daarbij opgemerkt, dat uit een her nieuwd onderzoek en de vraag, hoe het twee gevecht in het leger en de vloot kan worden beperkt, is gebleken, dat de kabinetsorder van 1 juli 1897 een zegenrijken invloed heeft ge had. omdat inderdaad het aantal duels is ver minderd. De herziening van het strafwetboek, die in voorbereiding is, zal gelegenheid bieden om de vraag te overwegen, in hoever door de strafrechtelijke behandeling van de beleedi- ging een duel kan worden voorkomen. De bondsraad constateert ten slotte, da» het be sluit van den rijksdag eene bijzondere wet eischt tegen de leden van de gewapende macht en voor hen eene bijzondere positie wil scheppen, die niet is te rechtvaardigen. Het ontslag Is eene eerestraf, die b.^ïtajve het verlies van do betrekking en de uniform, het verlies van de aanspraak o~ pensioen ten ge volge heeft. Zulk eene straf toe te passen op een officier, di? om ideëele redenen zijn leven waagt voor de bescherming van eene eer, zou iene ongerechtvaardigde hardheid zijn. Daar bij zijn aanstelling en ontslag van een officier onderworpen aan de beslissing van de Kroon. Frankrijk. Parijs, 6 Dec Poincaré heeft de op dracht tot samenstelling van het kabinet aan geboden aan Doumergue, die morgen zal ant woorden. De ministerieele krisis, die is uitgebroken op de vraag van den belastingvrijdom der eoupons van de staatsrente, heeft een ongun- Btigen invloed op de prijsnoteering van de etaatsrente- De koers van 86.80 pet. op 26 November is gedaeld tot 85.02 pet., hetgeen een theoretisch verlies beteekent van 289117.000 frs. voor de bezitters van de Fransche staatsrente. Deze koersdaling is de grootste, die sedert het begin van deze eeuw te voorgekomen. Den 7en Februari 1904, den dag van het uitbreken van den Russisch-Ja- poaschen oorlog, liep de rente terug van 97.45 tot 96.60. Den Ilea October 1911, den dag van het verschijnen van de Panther voor Agadlr, was de achteruitgang van 94.85 tot 94 40. Den 11 en October 1912, op den dag der verklaring van den Balkanoorlog, daalde de rente van 89.70 tot 89. Uit eene andere berekening blijkt, dat ten gevolge van de stemming in de Kamer de uit- gjftc van de nieuwe rente, als zij in de eerst volgende weken kan geschieden, zal geschie den tot een prijs, die minstens 2 pet. lager is dan de koers, die vóór deze stemming had kunnen bereikt worden. Men zal dus, om 1300 mjllioen op te brengen, een evenredig grooter bedrag in rente moeten uitgeven, en het land zal een blijvend bedrag van ongeveer 1 mil- lioen jaarlijks meer aan rente moeten beta len dan noodig zou zijn geweest, wanneer niet getornd was aan den waarborg van den be lastingvrijdom van den coupon der nieuwe leeniing. Engeland* Londen, 6 Dec. De conferentie van post beambten heeft met eene meerderheid van weinige stemmen eene motie ten gunste van eene algemeene stakingspolitiek verworpen. Dit wordt beschouwd als eene aanwijzing, dat er vooreerst nog geene staking van post beambten zal zijn. Tweede telegram. De postconferen- tie te Leicester verlangt de instelling van een college, waarin de beambten eene even sterke vertegenwoordiging zullen hebben als het de partement. Dit college, dat in alle kwestiën van loon en dienstvoorwaarden zal optreden, zal moeten staan onder een voorzitter, die in gemeen overleg zal worden benoemd. Leicester, 6 Dec. De conferentie van gedelegeerden, vertegenwoordigende 22 000 postbeambten, heeft besloten als eisch te stellen eene algemeene verhooging van de loo. nen met 15 petdie door den postmeester-ge neraal Samuel verworpen werd toen hij den 19en eene deputatie van de postbeambten ontving. Verder werd hot besluit genomen tot bijeenroeping van een algemeen postcon- gres. Londen.7Dec. Mrs. Pankhurst is heden vrijgelaten uit de gevangenis te Exeter, nadat zij weer een<» hongerstaking had beproefd. Liverpool, 6 Dec. Heden morgen ver oorzaakte e'en brand groote schade aan een uitspanningsgebouw op de tentoonstelling te Liverpool. liet groote gebouw, dat uit hout en linnen was opgetrokken werd in brand gesto ken. De brandweer werd het vuur meester. Op de plaats van den brand werd een brief gevonden, aan hot adres van eerste minister Asquith, geschreven door suffragettes. Manchester, 6 Dec. Een groot gebouw van de tentoonstelling te Rucholm (Manches ter), i; door brand vernield. De schade word op 12,000 p. st. geraamd. Geschriften vam suf fragettes werden gevonden met een briefje, aan Asquith gericht, dat de woorden bevatte; „Dat is uw welkomstgroet in Manchester Oldham. Italië. De minister van marine is in de Kamer ge ïnterpelleerd over de stranding van het pant serschip San Giorgio in de straat van Messi na. De stranding is te wijten aan eene vergis sing van den dienstdoend en officier, die twee vuurtorens met elkaar heeft verward. Ook de commandant merkte de fout eerst toen het te laat was. Het onderzoek over de schuldvraag, die niet aan twijfel onderhevig is, is in gang, maar van een vergrijp tegen de tucht is g^en sprake. Het schip heeft minder schade beko men dan bij de eerste averij in de golf van Napels. Het zal spoedig weer vlot worden en over weinige maanden met onverminderde waarde weder in dienst gesteld kunnen wor- den- Rome, 6 Dec. In den loop van de dis cussie in de Kamer over het adres van ant woord op dc troonrede, vroeg de socialist Raimundo of in ruil voor den steun, dien de kerk heeft geschonken aan de liberale partij en aan de ministcrieele candidaten, er geene overeenkomst gesloten is tusschcn de regee ring en de katholieken. Milon, de voorzitter van den volksbond heeft, sprekende in eene vergadering van de sociale weck .namens de Italiaansche katho lieken gezegd: Als burgers denken wij, dat de vrede tusschen den staat en de kerk altijd kan gesloten worden van de zijde van den staat, ronder dat aan de burgerlijke souverei- niteit afbreuk wordt gedaan. Dat is onze op rechte overtuiging, onze oprechte wensch. Rome. 6 Dec. Heden begon bij prachtig weer het iriduum tot besluit van de Kon- stantinische feesten. In de kerk Saint Marie de Nazaire werd om 9 uur eene plechtige mis opgedragen. Alle godsdienstige congre gatiën en seminariën en een groot aantal pel grims woonden dezen mis bij. Oostenrijk. Weeneu, 7 Dec D* ministerraad heeft besloten, dat alle in 1912 ongeroepen reser visten uiterlijk op 15 December op non-acti viteit moeten worden gesteld. Bulfifariië. Sofia, 7 Dei. Lie algemeene verkiezingen voor de wetgevende macht hebben heden plaats gehad volgens een stelsel van evenre dige vertegenwoordiging. Te oordeelen naar de eerste berichten, behoort de meerderheid aan de regeering. Servië. Belgrado, 7 Dec. Het ontwerp van de legerLegrooting voor 1914 bevat de oprich ting van eene nieuwe kavallerie-divisie in Uskub. Het ontwerp van de wet betreffende de in lijving van het nieuwe gebied zal den 25cn bij de skoepschtina worden ingediend. Het bepaalt eene uitzonderingstoestand \oor de nieuwe ondernamen, inzonderheid wa» hunne deelnemingen aan de verkiezingen voor de wetgevende macht betreft. Turkije. Konstantinopel. o Dec. De minis terraad heeft het ontwerp van het Servisch- Turksche vredesverdrag voor een groot deel aangenomen. De kwestie van de schadever goeding, die door Servië verlangd wordt over de in het begin van den oorlog in Saloni- kl in beslag genomen kanonnen, zal waar schijnlijk voor het scheidsgerecht t© 's Gra- venhage gebracht worden. Konstantinopel, 7 December. De minister van binnenlandsche zaken üieeft aan den Armenischen patriarch beloofd, dat de Armeniërs het recht zullen krijgen op 20 afgevaardigden in de Kamer. De regeering moet aan Griekenland beloofd hebben, dat aan de Grieken een grooter getal afgevaar digden zou worden toegestaan, dan aan de Armeniërs. Allerlei. Jules Védrines. De Framsohman heeft Vrijdag aan de Matin geseind, dat hij o mlO.30 's morgens Sofia ver liet, vliegende in de richting Philippopolis. Met den wind achter bereikte hij een snel heid van 160 KM. in veertig minuien. Hij passeerde Adrianopel en stuurde toon Zuid waarts op Eraos aan. Dicht bij de Dardanel- IcTi kreeg hij veel tegenwind. Hij volgde de kustlijn en landde om 5.6 te San Stefano. Védrines doorvloog dus dezen afstand, 650 K.M., zonder tussohenlanding in 6 uur 36 mi nuten. Den 9den Dec. a.s. zal het gerechtshof te Brussel in een bijzondere zitting bijeen komen met het doel om met de schuld- eischers van prinses Louise van België tot een vergelijk te komen. „Prinses Louise staat aan het Belgische staatsbestuur, zoo luidt het voorstel, al hare rechten af op de roerende en onroerende goederen die haar nog toekomen uit de na latenschap van koning Leopold H zulks te gen vereffening eener som van fr. 45 000 0UU. De scliuldeischers, ten getale van 56 o-w. 38 Franschen, 12 Duitschers, 12 Oostenrijkers. 3 Engelschen en 1 Zwitser, zullen verzocht worden hunne schuldvorderingen met be houd van al hun renten op die som over te dragen en in ruiling opheffing te verleenen van het rechterlijk beslag, gelegd op diet aan deel van de prinses in de nalatenschap haars vaders. Onder de schiildeisc.hers bevonden zich kleermakers, juweliers, advokaten, n inge nieur. een bloemenhandelaar een eigenaar van ijzergieterijen, hotelhouders, een Oosten- rijksch Kamerlid, de Pruisische Ctaat, een loodgieter en financieel© instellingen. Te Helsingfors heeft men een aantal reusachtige verduisteringen ontdekt. Bij de Ny-Karlevi Bank n.l. werden bedriegelijke manipulaties ontdekt, vertegenwoordigend een bedrag van meer dan een millioen Fin- sche mark. Amerikaansche apachen. Op ongeloofelijk brutale wijze is in New-York een juweelen-diefstal gepleegd. De bandieten, die hierin de hand hebben ge had, kwamen midden op den dag met een auto door de 5e Avenue, stopten voor een ju welierswinkel, sprongen uit de auto, drongen door de dichte menigte die inkoopen deed voor Kerstmis, en sloegen het étalage-venster van den winkel in gruzelementen. De voorbij gangers weken verbluft terzij en voordat de winkelbedienden en de omstanders goed be grepen wat er eigenlijk geschiedde, hadden de dieven de meeste en mooiste kostbaarhe den bijeengegraaid, en waren zij weer in de auto gesprongen en vliegensvlug weggesneld. Een aantal agenten sprong in een taxi en vervolgden de vluchtende auto, terwijl zij hun revolvers op het rijtuig afvuurden, doch de bandieten zijn met hun buit ontkomen Een niet minder brutale roof heeft te Win nipeg plaats gehad. Gemaskerde roovers drongen een bank binnen, schoten den bankier en de employés dood, en namen de kas met ongeveer 10,000 dollar mede en zochten toen een goed heenkomen in een gestolen auto. De bereden politie, die onmiddellijk een vervol ging instelde, heeft geen spoor van de mis dadigers kunnen ontdekken. Dank zij tïe tegenwoordigheid van. geest van een der stationschefs van de Parijsche metro, is een ernstig spoorwegongeluk ver meden kunnen worden. Een aantal werklie den was bij den ingang van het Latour— Mauborg-slation bezig met het repareeren van de lijn, toen een groote hoeveelheid steen uit een der gewelven losraakte en op den spoorweg viel. Op dat oogenblik naderde juist een trein, die zich op ongeveer 50 meter af stand bevond. De stationschef, de heer Cuisf, voorzag dat een verschrikkelijk ongeluk ge beuren zou. Hij snelde zijn kantoor binnen en sloot den electrischen stroom af, zoodat de trein enkele meters voor den puinhoop stop te. Men verzocht den passagiers uit te slap pen en langs de lijn door te loopen naar het station. Een paniek had niet plaats, daar den reizigers dadelijk werd medegedeeld dat het incident te wijten was aan een defect in de slroomgeleiding. Inmiddels had men de arbei ders, die onder (het puin bedolven lagen, uit hun benarde positie bevrijd en naar het hos pitaal gebracht. Hun kwetsuren zijn niet le vensgevaarlijk. Woensdag heeft een emslig auto-onge val plaats gehad bij Wiralton, dat aan drie personen het leven kostte. Des namiddags had de heer Harry Sansom met zijn echtgenoote en een vriend een auto tochtje ondernomen. Bij het overrijden van een steenen brug over de Smite, sloeg de auto. plotseling om. De inzittenden werden uit den wagen geslingerd, en alle drie op slag gedood. Par ij s, 6 Dec. Aan boord van een aan. de Quai Henri IV liggend vrachtschip zijn de schipper, zijne vrouw en twee dochters gestikt. Oorzaak van bet ongeluk schijnt te zijn een slecht trekkende kachel. B e r 1 ij n, 7 D e c. In de Emmamijn, kreis Rybnyk, brak heden namiddag 200 Meter on der den grond brand uit, veroorzaakt door het ontvlammen van brandbare gassen. 13 mijnwerkers zijn gedood; drie worden ver mist B u k a r e s t, 6 D e c. Bij de treinbotsing in de buurt van Golissi zijn vier personen ge dood. Bukarest, 5 Dec. Heden avond om 9 uur heeft hij Golesci eene botsing plaats ge had tusschen een passagierstrein en een goe derentrein. Er zijn vele slachtoffers. Konstantinopel, 6 Dec. Heden zijn elf gevallen van cholera voorgekomen. 7 Dec. Gedurende de laatste 48 uren zijn 22 gevallen van cholera voorgekomen. De Staatscourant van Zondag 7 en Maandag 8 December bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen als lid van het college van regenten over de gevange nissen te Utrecht, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, mr. A. A. Cnopius benoemd tot substituut-griffieT bij de recht bank te Heerenveen mr. H. Hannema, advo caat te Den Haag; tot idem te Winschoten mr. E. Meindersma, thans waarnemend grif fier aldaar; tot griffier van het kantonge recht Groenlo mr. D. G. Kortenbout van der Sluiis. advocaat te Arnhemtot subsittituut- griffier van het kantongerecht te Rotterdam mr A. A. Hingst, waarnemend griffier van het kantongerecht te Leeuwarden; od non-activiteit gesteld de kapitein J. H. de Haas, van het 3e, en de 2e luit. D. Hooft, van hef 21e reg. infanterie; benoemd tot kapitein bij den staf van het wanen de le luitenant J. S. A. Bergacker, van het instruct! ©bataljon; tot kapitein bij het regiment grenadiers de 1<* luitenant C. E. W. baron van Voorst tot Voorst, thans adjudant bij de grenadiers: tot kapitein bij het le reg infanterie de 1o luitenant P. A. J. van Tienhoven; bij het 2e reg. de le luitenant J. J. G Bruseker, van het 6e reg.bij hel Se reg. de le luitenant H. A. Ephraim, van het 7e reg.; tot le luite nants bii hun tegenwoordig korps de 2e lui tenants A. van Weenen, van het Instructie- batalion; F. A. J. Alofs, van het 17e reg.; H. J Phaff, van het 8e, en J. P. Briët, van het 19e reg.; in rang overgeplaatst bij de grenadiers de 1e luitenant A. W. Snoeck, adjudant bii het 15e reg.; bii de jagers de kapitein B. E. Sti ver. van het 4e reg.; eervol vermeld zoowel in Nederland als in Tndië de sergeant der maréchaussé van het Tndisehe leger C. Schouten fstamboek 53017), ter zake ziiner verrichtingen in Atjeh ge durende Mei 1909 tot en met October 1911. vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uit zondering van oorlogsvaartuigen, onder voor waarde, dat hij de wettelijke bepalingen om trent de uitoefening der geneeskunst in Neder land stiptelijk nakome, aan Hermann Dünsch- marvn benoemd bij het Departement van Marine, met ingang van 1 Jan. o. s., tot tweede-technisch ambtenaar bij bet Bureau Gravure bij de afdee- h'ng Hvdrographie, de teekenaar bij die afdee- b'ng W. J. E. van der Ent, onde reervolle ont heffing uit zime tegenwoordige betrekking herbenoemd tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Zaandam, mr. J. F. E. Roele, te Zaandam. Sint Nicolaas op het Loo. St. Ni- colaas heeft Zaterdag ook een bezoek ge bracht aan de Kon. Familie. Terwijl het vor stelijke gezin zich te ongeveer 11 uur in het Ohalet van de Prinses in het Kon. Park be vond, kwam plotseling de Sint in de verte op zijn schimmel aanrijden. Met eerbied wacht te het Prinsesje zijne komst af en begroette hem vriendelijk, waarna zij (hem heel lief een versje toezong. Hierin beloofde zij ook het volgend jaar heel zoet te zullen zijn. Opge togen aanvaardde zij nu de prachtige ge schenken, die Sint-Nicolaas voor haar had meegebracht Èen Jubilaris. Wegens 25-}arige dienstvervulling aan het Koninklijk Stalde partement verleende H M. de Koningin deze week de zilveren medaille van Verdienste in de huisorde van Oranje-Nassau aan haren le koet-sier Chr. v. Evobergen. de laatste jaren meer speciaal belast met het rijden van de Prinses. In afwijking met de gewoonte droeg deze uitreiking een eigenaardig karakter, ïn tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik overhandigde het Prinsesje den Jubilaris met eene hartelijke felicitatie het kleinood, waaraan Koningin en Prins nog eenige waard eerende woorden toevoegden, waarbij zij den wensch uitspra ken, dat v. E. nog vele iaren met denzdfden ijver zijne betrekking mocht bekleeden. Dit was dus de eerste medaille door het Prin- sesie uitgereikt. Namens het Stalpersoneel werd Van Eijs- bergen gecomplimenteerd door zijn collega W. Jeths, waarbij hem een fraai geschenk werd aangeboden. De Raad van Beheer van het Permanent Hof van Arbitrage zal Woensdag 17 Decem ber a.s. des Damiddags 3 uur eene algemeen© vergadering houden ter behandeling van de begrooting voor 1914 en andere punten. In verband hiermede zal het Vredespaleis dien dag voor het publiek gesloten zijn. De heer Frank W. Mahin deelt aan het Hbl. zijn aftreden als Amerikaansch consul te Amsterdam mede. De heer D. P. de Young, de Amerikaansche vice-consul, heeft het be heer van het consulaat op zich genomen. De minister van oorlog heeft den gen.- majoor L. J. Scheltema, hoofd der IVe afd. van het D. v. O, belast met het toezicht op het in goeden staat houden van den patronen- voorraad van leger en landweer. Aan dien officier is toegevoegd de kapitein der art. K. E Oudendijk, lid van de commis sie van proefneming. Avp. V i c e-p resident der Tweede Kamer. In sommige bladen wc-rit mr Troelstra voortdurend „vice-president" van de Tweede Kamer genoemd. Ten onrechte. Het reglement van orde voor de Tweede Kamer kent zoodanige betrekking niet. Bij artt. 9 en 10 van dat reglement is onder scheidenlijk slechts bepaald, dat, indien de voorzitter over het in overweging zijnde on derwerp het woord wil voeren en dat bij ontstentenis van den voorzitter het voorzitter schap wordt waargenomen door een der twee leden, die met hem zijn gebracht op de laatst aangeboden opgave, waaruit de Koningin een benoeming als voorzitter had te doen, en wel No. 1 vóór No. 2 en dat bij ontstentenis dezer twee leden de voorzitter door het oudste lid in jaren wordt vervangen. Ti Gd aar alles. Een bepaalde onder-voorzitter voor het ge. heele zittingjaar is er dus niet. Mr. Troelstra neemt slechts als No. 1 dei bedoelde twee leden in de bij het reglement van orde voorziene gevallen het voorzitten schap waar. Wordt hij verhinderd, dan ge. schiedt dit door het andere dezer leden enz Met evenveel recht, liever onrecht, zou men het andere lid of het oudste lid in jaren on der-voorzitter kunnen noemen. Hbld. De nieuwe Amsterdamsche verkeersweg. Aan den gemeenteraad van Amsterdam heeft het bestuur van den bond Heemschut tot behoud der schoonheid van Nederland een adres gezonden naar aanlei ding van de verschillende voorstellen tot het scheppen van nieuwe wegen naar het Zuid westelijk deel van Amsterdam. Daar de nieuwe straat, die volgens het voorstel van B. en W. het Spui met de Bos boom Tousoaintstraat zou verbinden, den fraaien aanleg der stad in het begin der 17e eeuw lot stand bracht, ten eenenmale zou bederven, verzoekt het bestuur voornoemd den Raad het voorstel niet aan te nernem Ook het voorstel om tot demping der Leid- schegracht over te gaan, beoogt naar het oordeel van het bestuur, een zoo groote scha de aan het stadsschoon toe te brengen, dat het aannemen van dit voorstel eveneens door het bestuur ten ernstigste wordt ontraden. In het belang van hel behoud der schoon heid verzoekt het bestuur den Raad met den meesten aandrang, hetzij de Lcidsehe- straat te doen verbreeden, hetzij ©en straat aan de zuidzijde daarvan tot verbinding van het Koningsplein mei het Leidscheplein te doen aanleggen. Winkelsluiting. Uit kringen van belanghebbenden verneemt de Tel., dat hel Amsterdamsche raadslid mr. B. E. Assoher, lid der Raadscommissie voor de strafveror deningen, bezig is een formule te vinden, waardoor, bij de a s. technische herziening der winkelsluitingsverordening, de winkels, die zoogenaamde kleine eetwaren verkoopen. onmiddellijk voor consumptie gereed, van de sluitingsbepalingen zullen worden vrijgesteld. De aanleiding tot dit pogen van mr. As- scher moet daarin worden gezocht, dat in hoofdzaak uit de kringen van neringdoen den, die het van het late avonduur moeten hebben, oppositie tegen de sluitingsverord ning wordt gevoerd. De bedoeling van mr. Asscher. die geen le eenstander van de verordening is, moet zijn de z. i. bestaande onbillijkheden er uit weg te nemen. Gelukt dit, dan zou ook het raadslid, de heer mr. Van Tienen, die zich in den jong- sten raadsverkiezingsstriid tegenstander heeft verklaard van deze verordening, voor het be houden Yan de sluitingsverordening te vin den zijn. Een 9 7-jarige omroeper. Den tOen dezer maand, hoopt de oudste Ingezetene van Lemmer, A. Riemersma, zijn 97en ge-, boortedag te gedenken. De oude heer is nog zeer kras en heeft nog bijna het gebruik van al zijn zintuigen. Hij is reeds 48 jaren dorps omroeper en nog dagelijks hoort men rijn. nog vrij heldere stem langs de straten klin ken. Als touwslager werkt hij nog steeds se-, dert 86 jaren, waarvan de laatste 4j jaar als patroon, in dezelfde lijnbaan. Daar is Pieterse te Utrecht nog niets bij! M r. J. S c h o u t e n d o r p. Uit Bata via wordt gestein dat de landsadvocaat al daar, mr. J. Schoutendorp, zoo ernstig onge steld is, dat zijn toestand hopeloos moöt wor-/ den geacht. C H Robbers. Op de begraafplaats Westerveld te Amsterdam werd Zaterdag ji. ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer C. H. Robbers, in leven directeur van de Uitgevers-maatschappij Elsevier, te Amsterdam. Vele vrienden en vakgenooten wachtten den droevigen stoet op het kerkhof op en schaar den zich in de hal met de weduwe en kin deren, den bejaarden vader en verdere bloed verwanten, om de met bloemen bedekte kist. Daar nam de heer W. J. Kramers, com missaris van „Elsevier" het woord, om diep ontroerd in gevoelvolle woorden het verlies te schetsen, dat de vennootschap leed door den dood van dezen werkzamen en bekwa men man. De heer W. Nijhoff, voorzitter van den Uitgeversbond, bracht hulde aan de ver diensten van den overledene als kranig en ondernemend uitgever, maar ook als vriend van vele jaren sprak hij hartelijke woorden van afscheid en herdacht de trouw en vast heid waarmede Robbers aan zijn vrienden gehecht was. De heer Herman Robbers dankte namens de weduwe en de familie voor de betoonde deelneming en voor de laatste eer zijn broe der bewezen. Daarna ging de stoet grafwaarts. (N. v. d. D.1 Gisterennacht overleed te 's Gravenhage op 63-jarigen leeftijd na een langdurig ziek bed de heer J. Doorman, hoofdredacteur van dc Haagsche Courant sedert 1888. Aanvanke lijk werkzaam als ambtenaar bij de Rijks-Re kenkamer, ging hij uit 's lands dienst over naar de dagbladwereld. In 1874 werd hij ver bonden aan het toenmalige Dagblad van Zuid- Holland en 's Gravenhage, hetwelk hij onder de nieuwe leiding verliet, waarna hij in 1S$8 optrad als hoofdredacteur der Haagsohe Cnu- rant Gedurende eend ge jaren was hij voorzit ter van den Nederl. Journalist en lering, in wel ke functie hij het plan ontwierp, waaruit la ter het pensioenfonds voor de journalisten Is voort gekomeuL Bij het neerleggen van het presidium bleek hem hoe hoog zijn leiding in den Kring ge schat werd. Onder het ka.binet-Kuvper werden z^iine/ verdiensten voor de dagbladpers erkend door zijne benoeming tot officier der orde vari Oramje-Nassau. I n d i s ch e N a t u u rm o nu m c nt e n. Het bestuur der Nederlandsch-Indische Ver- eeniging tot Natuurbescherming heef* beslo ten om, naar het voorbeeld der Zwitserschs Yereeniging tot natuurbescherming, bij wijz® van proef, prentbriefkaarten, vooral naar foto grafieën van Nederlandsch-Indische natuur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2