STADSNIEUWS. Uit den omtrek. -3 leen heeft, naar mij uit bedoelde circulaire is gebleken, de heer Dixon te Apeldoorn opge houden de uitgever te zijn. Ook is dit slechts voor wien het mis-- scbien interesseeren mocht mijn gezond heid in tegenstelling met het bericht bij voort during uitnemend. Met ingang van 1 Januari gaat het tijd schrift „De Hollandsche Revue" van den heer Vincent Loosjes te Haarlem over aan A. W. Rruna en Zoon, uitgevers te Utrecht. De re dactie blijft in handen van den heer Frans Ndtscher. Men deelt ons ter verbetering mede, dat Henri Wijnmalen, die Zaterdag middag onder Barneveld met zijn cendekker mpest landen, niet dienzelfden middag weer is op gestegen, doch eerst op Zondag morgen om 11 uur. Zaterdag middag was het doel der reis Deventer, dat hij niet heeft kunnen be reiken. Eierlegwedstrijd. De afdeeling Nijmegen van de V. P. N. heeft besloten tot het hoofdbestuur het verzoek te richten In 1914 een eierlegwedstrijd uit te schrijven, zooals die in Engeland en Duitschland al sinds jaren worden gehouden, tén einde hierdoor een juister beeld te verkrijgen van de waarde van den Nederlandschen pluim- veestanel uit een landbouwkundig oogpunt. Art. 369 Invaliditeitswet. Naar het Vad. verneemt, werden tot nu toe voor het gehcele land 81.C00 renten van twee gulden 's weeks door de Rijksverzekerings bank betaalbaar gesteld De kosten zullen dus voor 1914 overgeveer 8£ millioen bedragen. Inval in een speelhuis. De politie te Amsterdam heeft Zaterdag een inval ge daan in het speelhuis aan de 1c Jan Steen- straat. Toen de inspecteur met zijn mannetjes ter plaatse kwam, werd hun de toegang tot het huis geweigerd. Nadat de ruiten verbrij zeld werden, kon men het speelhuis binnen treden. Het speeltuig werd in beslag geno men en de eigenaar in verzekerde bewaring gesteld. -Brutaleaanranding. Men meldt ons uit Amsterdam: In verband met de aanranding van den looper II. der Ontvang* en Betaalkas door den gewezen kaslooper de J., Zaterdagmiddag gepleegd, vernamen wij nog. dat deze laatste die volgens afgelegde verklaring van den aan gerande, de dader is. ongeveer twee maan den geleden als kaslooper wegens weder rechtelijke toeeigening van ƒ200 bij dezelfde instelling ontslagen is geworden. Een winke lier had hem namelijk bij vergissing een bank biljet van 300 betaald voor een van 100. De J. ontkende Hit destijds, het feit kwam ech ter aan het licht doordat hij het bankbiljet bij een anderen looper had gewisseld, waarop het was gebleken afkomstig te zijn van den winkelier. De J., die vroeger van beroep zilversmid was. heeft indertijd, voor de juweliorsfirma van den heer Speyer, in de Kalverstraat werk zaam, aldaar meerdere voorwerpen verduis terd. Eveneens werd hij door den heer Speyer er van verdacht in Augustus 1912 aldaar een parelcollier tT waarde van ƒ5000 te hebben ontvreemd. Een huiszoeking. destiKtis in de woning van de .T gedaan, leverde echter geen resultaat op. Ook waren er geen voldoende bewijzen dat bij de schuldige was. Thans ont kent de J. eveneens de aanranding Zaterdag middag te hebben gepleegd. Een hoteldief aangehouden. In den nacht va-n 24 on 25 November 1912 werd te Arnhem in het hotel De Zon een be drag van 515 ontvreemd ten nadeele van de vennootschap Hotel de Zon en van het kell- nerspcrso-neel, bepaaldelijk van den oberkell- ner. Die geldswaarden waren in een gesloten geldkist geborgen, die door den döef verbro ken werd. Van den diefstal werd een logeer gast. genaamd Gustaaf Schroder, verdacht: hü was vroeger keil nor in het hotel geweest. De man verdween des nachts spoorloos uit het hotel De Zon en sch.imt daarop eenigen tijd in Duitschland vertoefd te hftbben. Het is den officier van justitie te Arnhem mogen gelukken de tegenwoordige verblijf plaats van den verdachte in Engeland op te sporen Op diens verzoek is hij te Blackpool aangehouden en door de Engelsche regeering *an de Nederlandsehe uitgeleverd. Zaterdag werd hii door twee Engelsche de tectives aan den Hoek van Holland aange bracht en aan boord van het stoomschip waarmee hij overgebracht was. door de rijks- vcldvracht overgenomen en daarop ter be schikking van den officier van justitie ge steld en naar het huis van bewaring te Am- hem overgebracht. Gustaaf Schroder wordt ook verdacht o- 24 November 1912 een overjas in Musis Sacrum k) Arnhem te hebben ontvreemd. Een gevaarlijke aardigheid. Zaterdagmiddag was de machinist v. d. H. aan de kapokfabriek Gebr. v. d. Bergh te Oss bezig een kapokmolen te repareeren, toen de werkman van E. deze In beweging bracht, om v. d- H. vol te doen stuiven met kapok- vlokken. Daar v. d. II. een brandende lamp bii zich had vatten de rondwarrelende vlok ken vlam. waardoor in minder dan geen tijd die afdeeljng in brand stond. Dank zij het directe en krachtdadige optreden van eigen personeel, hetwelk met een slag van de fa briek het vuur bestreed, werd erger voorko men en de brand in den aanvang gesmoord. Twee werklieden bekwamen aan hun gelaat brandwonden. De schuldige werd door de firma op staande voet weggejaagd. Van een «n ander werd door de politie proces-verbaal ftpgema akt. Fabrieksbrand. Te Tilburg is Zondagnamiddag door onbekende oorzaak de rtgarenfabriek van de firma Sala—Koopmam afgebrand. Een aanzienlijke waarde tabak is verbrand. Verzekering dekt gedeeltelijk ie achade. Door den trein overre 1 e n. Op de lopoorbaan bij den Zeeburgerdijk te Am- iterdam is Zaterdagmiddag omstreeks zes uur «en onbekend man door een trein overreden «a gedood. School- en Kerknieuws. Gistermiddag heeft te Rotterdam in de zaal van het Circusgebouw en in beide zalen van den Doele een salerismeeting van wege den Ned. Bond van Onderwijzers plaats gehad. Als sprekers traden op de heeren F. Ossendorp van Amsterdam, J. de Wit van Rotterdam, Van Det van Amsterdam, Dijkgraaf van Schoonhoven, Bredman van Groningen en mej. S. Greeneweg van Rotterdam. Mede aanwezig waren als afgevaardigden van de Vrijz.-Dem. Kamerclub de Tweede Kamer leden Teenstra en Roodenburg, terwijl ook het soc.-dcm. Twwede Kamerlid Spiekman aanwe zig was. De gezamenlijke ministers waren \rit- genoodigd. De ministers van Marine, van Oor log, van Handel, Landbouw en Nijverheid, van Koloniën en van Birirenlandsche Zaken hebben bericht van verhindering gezoinden. Vele Ka merleden hebben sympathiebetuigincen gezon den, evenzoo de soc.-dem. Vrouwenclub en van het Hoofdbestuur van de vereeniging Volks onderwijs. De zalen waren allen stampvol en velen moes ten nog worden afgewezen. Er waren ongeveer 4500 betoogers. Als vrucht van het gesprokene werd de volgende motie aangenomen „De vergadering, uitgeschreven door het Hoofdbestuur van den „Bond van Ned. Onder wijzers'*, gehouden den 7den December 1913 in het Circus te Rotterdam, gehoord de inleiders, overwegende, dat dit jaar èn in de Tweede Ka mer bij de behandeling van het Toeslagwetje èn bij de periodieke verkiezingen door biina alle partijen is erkend, dat een goed gesala rieerde onderwijzersstand een eerste voorwaarde is voor goed volksonderwijs en dat Nederland hierin te kort schiet, vergeleken bij andere Sta ten van Europa dat de huidige regeering, voor zoover hare uitlatingen hare plannen dienaangaande hebben doen kennen, de wijziging van art. 26 der Wet od het lager onderwijs, om te komen tot een afdoende salarisverbetering, dit jaar niet aan de orde denkt te stellen van meening, dat een spoedige afdoende ver betering der onderwijzerssnWisscn niet alleen is een eisch von recht en billijkheid, maar ook door het Nederlandsch Staatsbelang gevorderd wordt van meening, dat aan den onderwijzer krach tens de waarde van zijn ambt en de positie, die hem op grond daarvan in de maatschappij toe komt, een behoorlijk salaris moet worden ge waarborgd dat aan bïlliike eischen in dezen tot op heden niet werd voldaan spreekt els haar oordeel uit, dat een langer voortbestaan va ndezen toestand in bet nadeel van het onderwijs en doardoor van de ontwik keling en welvaart van het Nederl. volk moet zijn dot verbetering der onderwijzers-salarissen ure-ent is. En dringt er bij de Volksvertegenwoordiging op aan, de Regeering op te dragen, onverwijld over te gaan tot het ontwemen eener verbeterde salarisregeling der onderwijzers." Na afloop van de vergadering werd door de betoogers een kleine wandeling door de stad gemaakt. 's~G ravenhage, 8 December. Examen M. O. Staatsinrichting. Geëx. 4 cand.geslaagd voor huisakte de heer Chr. H. Bödeker, van Rotterdam, en voor schoolakt£ de heeren C. Hobo, van Gameren en F. R. Wiering, van Groningen. Kunst en Wetenschap. 10-jarig bestaan Residentie- orche st - Zondag Is op de matinee van het Residentieorkest in het gebouw voor K. en W. te 's Graveiïhage het 10-jarig bestaan van het orkest, dat later meer uitgebreid zal worden gevierd, niet onopgemerkt gelaten. Toen de dirigent, mr. Henri Viotta, op het podium verscheen, stond het orkest op en bracht het publiek den leider, en in diens persoon ook hert geheele orkest, een hartelijke ovatie door lang aangehouden toejuichingen en handgeklap. Het orkest blies zijnen leider hulde-fanfares toe. Aan den lessenaar van den dirigent hing een fraaie krans, aangeboden door het Genootschap Concert Diligentia. Na uitvoering van het eerste nummer werd aan mr. Viotta nog een krans aangeboden, door den he.er De Wal, namens het Comité tot in standhouding van het Residentieorkest. De heer Viotta deed, door dit bloem geschenk on middellijk weer te overhandigen aan den heer André Spoor, den concertmeester, de zen in die hulde deelen. Na afloop van het concert, dat eindigde met de uitvoering van Weber's Jubelowverture, met 't Wilhelmus aan 't slot, werd den heer Viotta een derde krans aangeboden, ditmaal namens de leeraren van "iet Kon. Conserva torium voor muziek te 'sGravenha«*e. Het pu bliek bracht een slot-ovatie. In de Hofopera te Dresden is Jan Bramdfe-Buvs' ouera in één Glocken spiel vertoond en het werk beeft succes ge had. De muziek heeft iets karakteristieks, zert Heinrieh Platzberker in de Rörs^n-Cou rier en eernige oo «opblikken zütn zelfs bii- zonder. Doch daartegenover staat zooveel conventioneels, dat men ten slotte toch weinig frwtmrk beeft. PEosphorusvergiftiging. De Ulrechtsche rechtbank deed uitspraak in de zaak van mej. H. J. W., apothekers-assistente, beklaagd van overtreding van art. 8 der wet op de artsenijbereidkunde. Op 1 October overleed te UtrechJt het twee jarig kind van den heer v. E., dat lijdende was aan Engelsche ziekte. Bij de sectie op het lijkje bleek dat vermoedelijk phosphorus- vergiftiging had plaats gehad, doordat het kind een drankje was ingegeven, waarin een veel te sterke phosphoroplossing zich bevond, geleverd in strijd met het recept van den arts J. H. J. Carstens, door beklaagde, apothe kers-assistente, die op haar beurt de phos- phorusoplossing bij den Pharmaceutischen groothandel te Amsterdam had gehaald. De moeder van de kleine had een drankje van dr. C gekregen, waarin 1/3 milligram phos phorus was opgenomen, een absoluut onscha delijke hoeveelheid. Bij onderzoek bleek ach teraf dat het kind in 2 dagen 21 miligram phosphorus heeft binnengeikregen. Het oorapronkeUik drankje, door dr. O. voorgeschreven en in een Utrechtsche apo theek toebereid, had het kindje reeds een paar maanden ingenomen, tot de moeder de békl. sprak en deze haar zeide, daar het drankje zoo duur was, haar wel goedkoo- per te zullen helpen. Zij deed dit. als gezegd, door een drankje met phosphorus uit den Pharmaceutischen groothandel. De moeder meende, dat dit nieuwe drankje er anders uitzag dan de vorige en ging naar beklaagde ora daarop te wijzen en tevens er de aan dacht op te vestigen, dat er damp uit het flesehje opsteeg. Dat is juist het bewijs van echten phospho rus, zeide bekl. De moeder diende toen het drankje toe met het gevolg, dat het "kind in een paar dagen overleed. Het O. M. had tegen mej. H J. W. één maand hechtenis geêlscht, er mede op wij zend, dat eigenlijk ook de Pharmaceutlsche Groothandel moest worden vervolgd, wegens overtreding der wet op de artsenijhereidikun- de. De rechtbank, vonnis wijzend, heeft een na dere instructie gelast, en dit onderzoek opge dragen aan de hoogleeraren Magnus en Schoorl, te Utrecht, omtrent het letale quan tum phosphorus voor het kind van twee jaar, omtrent de verdeeling van den phosphorus over het gebruikte drankje eu omtrent het afgegeven recept. De Bilt Bij de gistren gehouden herstem ming voor een Ud van den Raad (vacature- M. van Marwijk Koov) werden uitgebracht 403 stemmen. Hiervan waren van onwaarde 4. Jhr. P. A. van Evs fc.-li.) verkreeg 217 en J. Tli Pilaar 182 stemmen Gekozen werd alzoo jhr. P. A. van Eys. Inbrekers aangehouden. Men meldt ons uit de Bilt: In den afgeloopen nacht bevond de veld wachter Klomp van de Biltsche politie zich op surveillance nabij het station de Bilt, toen hij op den straatweg twee mannen zag aan komen. die moeite deden om onder hun klee- dingstukken dingen te verbergen. Klomp sprak beide personen aan en had al heel gauw in de gaten, dat het met deze menschen geen zuivere koffie was. Hij nam beide mannen mee naar het dorp als arrestant. Tijdens de wandeling daarheen wist een van °de arres tanten te ontvluchten; het was voor Klomp die z'n rijwiel bij zich had, niet mogelijk de zen verdachte te achterhalen, omdat ook num mer twee moeite deed om 'r van door te gaan. Hij liet den een dus maar schieten en nam den ander geboeid mede naar het dorp. Daar bekende de aangehoudene, dat ze met hun tweeën dezen nacht inbraak hadden ge pleegd in de vlila van de familie Picrson te Baarn, waar ze onderscheidene voorwerpen gestolen hadden. Bij fouilleering van den ar restant kwamen die voorwerpen voor den dag Dadelijk werd nu door de Biltsche politie den omtrek doorzocht, waarbij ook de politiehond van den inspecteur Van Duist dienst deed. En naar Utrecht werd getelefoneerd, om aan de ingangen van de stad op den vluchteling te Ietten. De Utrechtsche politie zette posten uit aan de Museumbrug, aan den Blauwkapel- schenweg, aan de Roode brug, Vossegat enz dodh er werd niemand gezien, die aan het signalement voldeed. Toen gingen twee Utrechtsche rechercheurs, v. d. Hoogen en Bleijenberg, de logementen en slaapsteden in de stad langs; in de "Waterstraat kregen zij d a aangeduiden persoon in handen, hij sliep daar in een volks-kosthuis en werd dus van z'n bed gelicht, en meegenomen. Hij ontken de Iedere medeplichtigheid, niet wetende.dat z'n collega aan de Bilt reeds een volledige be kentenis had afgelegd De tweede aangehoudene werd hedenoch tend aan het hoofdbureau van politie te Utrecht door den inspecteur v. Duist uit De Rilt opnieuw ondprvraagd. De arrestant dip van nariht aan de Bilt werd opgesloten, bleek nog 28 maanden te Veenhuizen te goed te hebben Zii hadden tezamen het plan van den inbraak beraamd; één zou 'n ruit inslaan en de ander op den uitkrk staan Te Utrecht zou den zii hun buit van de band zien te doen Die buit bestond in met zilver gemonteerde bekers, wandelstokken, inktpotten, pennebak- ken en huishoudelüke artikelen. Dank zij de groote activiteit en bet moedig optreden van den politie-beambte Klomp aan de Bilt. werden de daders nog denzelfdcn nad>* aangehouden. Zii zullen beden middag ter beschikking van de justitie worden ge steld. Als blizonderfieid mag nog vermeld wor den, dat Klomp een maand of tien geleden, eveneens des "acbts en geheel alléén, twee dieven aanhield, die bleken Ingebroken te heb ben te Zeist nabij het station Zeist—Drieber gen. Zeist. Op Zondag 30 Nov. J1des avonds om 11 uur vonden de bestuurders van den tramdienst N. C. S. aan den Amersfoortschen weg gemeente de Bilt in barensnood liggen een vrouw, die door hen met de tram werd vervoerd naar Zeist, alwaar zij door bemid deling van de politie in het ziekenhuis werd opgenomen. Nog dien zelfden nacht werd zij door de doktoren Tjeenk Willink en Muller van een dood kind verlost. De vrouw Joh*. Mar*. Schelf, weduwe van der Plas genaamd en sedert eenige jaren in een woonwagen levende met Joh*, ten Broeke, was dien avond zoekende geweest naar haar 14-iarig dochtertje Aaltje van der Plas, flink gebouwd met opgestoken blond haar, die voor omstreeks 14 da een te Duivendrecht uit den gemeensohappelijken woonwagen was wegge loop en. Waar de vrouw, die zeer zwak is en ver moedelijk zal sterven, herhaaldelijk om dit kind roept, verzoekt de commissaris van poli tie te Zeist opsporing en overbrenging van genoemde minderjarige naar Zedst. De lieve aanstaande echtvriend heeft het nk-t noodig geoordeeld des nachts, toen de v?=^u v in omschreven omstandigheden niet terug kwam, eenig onderzoek te doen, noch nadat hem een en ander was medegedeeld naar de plaats uit te zien. Zeist. Het 14-jarig meisje dat uit een woonwagen was weggeloopen en wier opspo ring werd gevraagd door den commissaris van politie te Zeist, namens hare moeder die in zorgwekkenden toestand in het Zieken huis te Zeis* litft is baden in een der loge menten aangetroffen en bij hare moeder ge- bracht, waardoor het verzoek fot opsporing is komen te vervallen. De 40-jarige H. B., chauffeur tc Kortenhoef, door den kantonrechter te Amersfoort ver oordeeld tot f 15 boete subs. 8 dagen hech tenis terzake van een aanrijding van een rij tuig op den weg tusschen Hilversum en Baarn is gisteren morgen door do rechtbank te Utrecht vrii i-csproken. Barneveld. De 28-jarige landbouwer W. v. d. P., t» Barneveld, die verleden week tcrcchtstow wegens mishandeling van E. v. d. Bro** zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebben de, is gisteren door de rechtbank tc Utrecht veroordeeld tot gevangenisstraf voor den taid van 1 jaar en 9 maanden met aftrek van de preventieve Hechtenis. Gasfabriek. B. en W. schrijven aan den Baad: Bij uw besluit van 28 October 1.1. no. 466 werden aangehouden de ontwerp-besluiten aangeboden bij ons schrijven van 25 October 1.1. afd. I no. 938, opdat wij in de gelegenheid zouden rijn, nogmaals het advies van de com missie van bijstand in het beheer der gasfa briek en waterleiding te vragen. Dit advies is ingewonnen en naar aanlei ding daarvan hebben wij de eer u ter vast stelling aan tc bieden de ontwerp-besluiten nos. II en Hl ongewijzigd en nos. I en IV gewijzigd. De oommissie zal omtrent de transport baan nadere inlichtingen inwinnen en ons opnieuw adviseeren, waarom wij daarom trent thans geen voorstel doen en dit punt van ontwerp-besluit I hcbl>eti afgevoerd; in verband hiermede kan ook het bedrag ge noemd in ontwerp-besluit IV met f 15 000, worden verminderd en gesteld op f 35 000. Wij meencn ons te mogen refereeren aan het advies van de Commissie van Bijstand waar zij, na grondig onderzoek van oordeel is, dat het vernieuwen van dc inrichting van, zwavelzuur ammoniak/out niet vatbaar ia voor ecne publieke aanbesteding, daar de fir ma Wispelweij en Co., een bepaald systeem voor deze inrichtingen heeft, dat ook overal elders wordt gebruikt en goed voldoet; ooki de bestaande inrichting is 13 jaar geleden door haar gebouwd en heeft goed voldaan Daar de uitvoering der in de hierbij .aan geboden ontwerp-besluiten bedoelde wenken spoedig moet plaats hebben, hebben wij ge meend niet te moeien wachten op het rap port omtrent de transportbaan, doch direct uwe machticing ie vragen voor de uitvoering dier werken. De ontwerp-besluften luiden als volgt: I. De Raad der gemeente Amersfoort; Gelezen de voorstellen van B. en W. d.d. 25 Oct. en 5 Dec. 1913. besluit: Burgemeester en Wethouders te machtigen «an de gemeente-gasfabriek te doen uitvoe ren de volgende werken: te. het vernieuwen van de toestellen voor het bereiden van zwavelzuur ammoniakzout, met het aanbrengen van een waterkoeler met verbrandingsoven voor het reukeloos maken der afvoergassen, waarvan de kosten worden begroot op f 7000 II. De Baad der gemeente Amersfoort: Gelezen de voorstellen van B. en W. d.d. 25 October en 5 December 1913; Overwegende, dat het in de raadsvergade ring van 27 Mei 11. toegestane crediet ad f 12500, tot verbouw van de kantoor- en ma- ga-zijnlokaliteiten van de gasfabriek, verhoogd bij raadsbesluit van 29 Juli IJ. tot f 14700, we gens bijkomende kosten van toezicht en het aanschaffen van meubelen is gebleken te laag te zijn; Besluit: Het crediet ten behoeve van gemelde werk zaamheden te verhoogen met een bedrag van f 2S00 en derhalve te bepalen op f 17500. Ill Burgemeester en Wethouders te mach tigen voort te gaan met de aanschaffing van meerdere automatische toestellen voor het ontsteken der straatlantaarn»; en daarvoor een crediet te verleenen van f 8000. De Raad der gemeente Amersfoort: IV. Gezien de voorstellen van Burgemees ter en Wethouders d.d. 22 October en 5 De cember 1913, afd. I no. 938; Gelet op de bepalingen der Gemeentewet; Besluit: Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het aangaan van een tijdelijke geldleening ten bedrage van ten hoogte f 35 000. ten be hoeve der gemeente-gasfabriek, tegen den koers van den dag, onder bepaling, dat deze leening zal worden afgelost uit de opbrengst eener definitief aan te gane leening en de rente uit de gewone middelen der gemeen te Begrooting gasfabriek. Heden verscheen de exploitatie-begrooting der gemeente-gasfabriek over 1914 sluitende in gewone baten en lasten mei ƒ296.700 en in buitengewoon 7000. Garnizoen. De te luitenant W. van den Hoek, van het le regiment veld-artillerie .wordt 15 Ja nuari a.s. van zijn detaeheering bij de mili taire gymnastiekschool te Utrecht ontheven. Kunstbeschouwing. De vereen, tot het houden van Kunsflbe- schouwingen, zal Zaterdag 13 en Zondag 14 Dec. in 't Valk je aquarellen van v. d. Valk uit Leiden en kunstna aid werk van mej. Verweij uit Amsterdam, exposeeren. Nutslezing over Draadboze Telegrafie. Vrijdagavond a-s. zal in Amicitia voor de leden van het departement Amersfoort voor 't Nut de beer W. C van de Volkere uit Vlis- smgon een voordracht houden oven „Traadr looze telegrafie, een der actueelste en belang rijkste uitvindingen der laatste jaren. Rj*ads in meer dan 80 plaatsen in Neder- land. en in Bclgiè wer* of* eerww-ery dool den hoer v. d. Volkerv «cAgci* mededeeJa-ngon van andere zijd* op hoogst aangename meermalen kooiiwi** wijxo; uitat door proeven met de ooocj#» rrv-**tkxr», sein» toestellen, tranaamnweoren eü andere oppa raten Om van goz» .-orzaroe en pr&cti&ch nut» Hgc voordracht noovelen mogelijk te doen pro* fjfteeren, heeft het bestuur voor dezen avond de leden bij uitzondering een introductio ns rt verstrekt. Ouderdomsrente. Heden had de eerste «itkeering van dl ouderdomsrente volgens art. 369 van do In validitcitswet plaats voor de week van 39 Dec. Hot was een gedrang van belang van morgen in hot Gebouw van het Leger de» Heils op hot Havik, want de oudjes waren er allen vroeg bij en ze drongen naar voren, als vreesden ze, dat bij zoo'n stormloop de uitbetaling weldra gestaakt zou moeten wor den. maar in dc middaguren liep het heel wat minder druk. Vaak was hot een aandoenlijk gezicht al die oudjes, de meest en in hun Zondagschc klceren, in hun opgetogenheid en dankbaar heid te zien over dit onverwachte weekgeld op hun ouden dag. Wij gunnen hun de uit keering van harte, maar de gedachte kwam toh telkens bij ons op: waarom nog zoovele andere ouden van dagen, die even behoeftig zijn, uitgesloten? Hoelang zullen wij nog moeten wachten op de ouderdomsrente voor alle behoeftigeh? Aanbesteding voor het Leger. Bij beschikking van den Minister van Oorlog van 5 December 1913, VI afd., no. 201. is de levering van margarine ten behoeve van het leger, gedurende het le kwartaal 1914. toegewezen aan J. van Rcnswoud en Zoon tc Rotterdam, tegen den prijs van f 0.67 per K. G. Restaureering. Onder architectuur van den heer G. v Hoogevest is de restaureering van het inwen dige van de Ned. Herv. kerk te Bunscholej ondershands opgedragen aan de firma R Meester cn J. M. Haanschoten alhier. Nieuwe Kalenders. De tijd begint nu te komen, dat de post ons bijna iederen dag een nieuwe kalender- brengt. De eerste ontvingen wij van de Machiu en Rijwiclfabriek „Simplex" te Amsterdam hert Is een fraaie kunstkalender. „Met fiets e camera door Nederland", maandkalendc met duidelijke cijfers en op elk blad een klei uit om land naar foto's van den bekender fotograaf Vogt. De firma zendt de kalender op aanvrage gratis toe Lijkschouwing. Op last van de justitie is bet lijk van dor door het fietsongeluk van Vrijdag zoo osi lu/kkig om het leven gekomen 21-jarigen R bar schouwing getransporteerd naar Utrecht AGENDA. Dagelijks: Bioscoop Langestraat ZatnrdajT en Zondag Bioscoop de Arend. 9 Doe Concert Telmnnvt in Amicitia. 10 December: Cursus Prof. Eerdmans. 11 Dcc. Cursus i»mf Kuirei 12 Dcc 1 odepnvond van Nut 13 en 14 Dec Valk je. Kunsfbeshouwing van aquarellen en kunstnaaldwerk. 15 Dcc Cursus prof. Kui <*r 16 December: Cursus Prof. Eerdmans. 16 Dcc. Amicitia. Vol avond Toonkunst 17 Dcc. Amicitia. Uitv. Toonkunst. (Jahres- zeiten van Haydn). 18 Dec. Ons Huis. Jaarverg Gemeentebe lang 21 Dec. Amicitia, Gch. Onth. Tooneelvei „Bescheiden Pogen." Opvoering van „Pink sterbloem." 8 J a n. Lezing mevr. v. Italië—Van Emb den 9 Jan Rem. kerk. Lezing Prot. Rond. Spre ker dr. G J. Hccring. 14 Jan Concert Minny de JongeAnton Ver- hey. 15 Jan Cursus prof. Kohlbrugge. 17 Jap Concert Percy Grainger. 20 Jan Cursus prof. Kohlbrugge. 24 Jan: Vereen, v Vrouwenkiesrecht. Le zing Mile Jeanne Mélln. 27 Jan. Cursus Kohlbrugge. 3 Fobr. Amicitia. Lezing Prof. Volmer 9 Fcbr. Concert Fred. Lnmond. lfi Ffhr Amiritia. Lezirad dr. v. d. Bergh v. Eysinga. 23 Fehr. Concert Gcorg Henschel. 4 April Amiritia. Concert Tillv Koenen. 29. April Uitvoering Toonkunst (Faust- scènen van Schumann Dageliiks: Openbare Leeszaal en biblio theek /Beukenlaan 2). geopend 10—124 en 24—10 Zondag en Maandag 2^-10. CL, zin Ten uitvoeringen, vergaderingen enz die in het Dagblad geadverteerd worden, worden grrtis onder onze agenda opgenomen. Burgerlijke stand. van 9 December 1913. GEBOREN: Gijsbertus Marinus. t. v. Tho mas Gouw en Cornelia Hamers; Johanna Theodora, d. v. Theodoras Marimis Oostinjew em Lamberta Maria van der Heijden. GEHUWD: Gecne. OVERLEDEN: Een als levenloos aangege^ ven kind. Maria Steenbeek, oud 63 j-, echtg. van Wouter Jagtenberg; Paul Barenda, oud 22 jaar, ongehuwd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 3