BINNENLAND. .voldoening te verschaffen* daarbij steunende op de republikeinen. Andiré Lefèvre, sprekende over de lee- ding. herinnert, dat een leeningsorttwerp bi} de Kamér aanhangig is. Minister Caillaux valt hem in de rede met de opmerking, dat •dit ctoHweip ingetrokken is. Lefèvre vraagt opneming in de motie tot sluiting van deze (discussie Van e-eme formule, u'übdmikkende dal geen enkele vreemde leening in Frank rijk zal kwiinen worden uitgegeven, vóórdat de Fransche leenimg zal zijn tot stand ge komen. Painlevé vraagt de regeering of zij maat regelen denkt te nemen tot bespoediging van de militaire opleiding van jongelieden, om te komen tot vermindering van den diensttijd. Groussier dringt er op aan, dat de regee ring in den Senaat het wetsontwerp tot kies wetherziening zal ondersteunen, dat door de Kamer is aangenomen. Minister-president Doumergue antwoordt, dat hij loyaal bij den Senaat de ^oging zal aanwenden, die door Groussier is gevraagd. Jaurès verklaart het alleen eens te zijn met de regeering over de financieele kwestie. Er worden twee motiën ingediend. Die van Painlevé zegt: De Kamer, de verklaringen van de regeering goedkeurende en op haar vertrouwende om eene politiek van democra tische hervormingen in toepassing te bren gen, gegrond op de eendracht onder de re- publilceinschc meerderheid, elke verdere toe voeging afwijzende, gaat over tot de orde van den dag. Verder is ingediend eene motie- Lefèvre, die opneming verlangt van eene zin snede betreffende de leening. Minister Caillaux zet uiteen waarom de re- gcering van eene leening heeft afgezien. Hij doet uitkomen, dat er buitensporige uitgaven zijn gedaan, die moeten worden gedekt. De regecring is voornemens schuldbewijzen op korten termijn uil te geven. De regeering kan zich niet begeven op den door Lefèvre ver langden weg; zij wil hare vrijheid behouden- Minister-president Doumergue houdt staan de, dat als men Lefèvre volgde, regeering en Kamer van hunne vrijheid afstond zouden doen Als de Kamer het zoo wilde opvatten, zou de regeering aanstonds van de macht af stand doen. Lefèvre stelt eene bijvoeging voor, strek- loonde om de regeering uit te noodigen de ïioteoring van iedere nieuwe vreemde lee ring aajn de houirs op te schorten totdat de Kaaner de prioriteit voor de mlilitaire uit gaven zal liebbean gevoteerd. Doumergue zeft uiteen, dat in de formule-Lefèvre een wantrouwen dn de regecring is opgesloten; hij kan die formule niet aannemen. De prio riteit ton gur.slc van het ainendeihemt-Lefèbre» wordt verworpen met 2S3 tegen 214 stem men. Groux stelt de volgende bijvoeging voor: JDe Kamer, besloten allereerst voor de na tionale behooflten de hulpbronnen van het land te reserveeren", enz. Do la Hajye vraagt aan minister CaiilLaux of hij voornemens is geen enkele vreemde lceniing -op de Fransche marlet aan te ne men. Caillaux antwoordt: Er is geen enkele verbintenis aangenomen door de regeering of door den minister van financiën. Ik ben voornemens de financieele hulpbronnen van het land te reserveeren voor de nationale behoeften. Terwijl ik minister van financiën was, heb ik nooit andere buitenlaindsche lee ningen tot de noteering toegelaten dan die welke stellige voordeelen aanbrachten. Het eerrie .gedeelte van de motie, vertrou wen uitdrukkende in de regeering, wordt aamgénomen met 292 tegen 137 stemmen. Om streeks 150 leden onthouden zich bij deze Klemming. De door Groux voorgestelde bijvoeging wordt aangenomen mei 350 tegen 20 stem men. De gehcolc motie van vertrouwen wordt aangenomen met 342 tegen 141 stemmen, waarna de vergadering gesloten wordt Een Parijsch persagentschap deelt mede. dat de nieuwe minister van financièu Cail laux, na kennis te hebben genomen van den toestand der schatkist, heeft besloten voor 't oogenblik van eene nieuwe slaatsleening af te rien. Ilij zal zich bepalen tot de uitgifte van schatkistbiljetten, om eerst in de maand Fe bruari bij de begrotingscommissie een nieuw leeningsplan in te dienen. De gemeenteraad van Parijs heeft, naar aanleiding van een voorstel om de geestelijke zusters weder toe te laten tot de verpleging in de openbare hospitalen, met 39 tegen 37 stemmen besloten den bestaanden toestand te handhaven. Een voorstel om in beginsel te besluiten tot subsidieering van ziekeninrich- tingen, waarin geestelijke zusters met de ver pleging belast zijn, werd met 41 tegen 35 itemmen aangenomen Zwitserland. B e r n, 11 D e c. De bondsvergadering heeft met ISO vam de 194 stemmen tot bondspre sident gekozen kolonel Arthur Hoffmann. Engeland* Het verbod van den invoer van wapenen in Ierland en van het vervoer van wapenen in de lersohe kustvaart komt, wat Ulster betreft, zoo laa* als het sluiten van de staldeur, nadat het paard is gestolen. In de laatste achttien maanden zijn aanhoudend wapenen en mu nitie in het noordoosten van Ierland inge voerd. Personen, die het kunnen weten, be weren met groote stelligheid, dat ruim 80,000 moderne geweren op veilige plaatsen in Ulster geborgen zijn. De correspondent van de Times in Dublin doet uitkomen, dat er geene wetsbepaling be staat, die de oprichting van eene gewerenfa- briek in Belfast kan verhinderen. Verder wordt onder de aandacht gebracht, dat de nieuwe verbodsbepalingen voor geheel Ier land gelden. In den laatsten tijd zijn ook in het nationalistische zuiden van Ierland be langrijke aankoopen van wapenen gedaan; o.a. zijn in een klein district van het graaf schap Galway 2000 goedkoope revolvers van Belgisch en ander maaksel afgezet. Eerste minister Asquith heeft in eene verga dering te Manchester op zeer verzoenlijken toon gesproken tegenover de protestantsche minderheid in Ulster en haren leider Sir Ed ward Carson. Gelijktijdig heeft deze elders den bepaalden wensch uitgedrukt, eventueele voorstellen tot minnelijke schikking zwartop wit te ontvangen. Een werkelijke toenade ring heeft altijd nog niet plaat* gehad. Italië. Rome, 12 Dec. In de Kamer legt, in het voortgezette debat over het adres van ant woord op de troonrede, de katholiek Came- roni de verzekering af van de trouw aan de grondwet en de oprechte vaderlandsliefde der georganiseerde katholieken. Al wenschen zij, dat de verschillen tussclien de slaat en de kerk een einde zullen nemen, hij verzekert, dat zij nooit hunne steun zouden geven aan een voorstel, dat zou strekken om de volledi ge onafhankelijkheid en onschendbaarheid van Italië tegenover het buitenland te verminde ren. De katholieke geloofsbelijdenis moet niet een motief van politieke minderheid zijn te genover de andere burgers. Dit was het fun- damenteele punt, dat diende tot grondslag voor de overeenkomsten tusschen katholieken cn liberalen. Spr. drukt het vertrouwen uit, dat minister-president Giolitti niet zijn pro gramma zal veranderen, dat gegrond is op de mocratie, niet or> anti-clericalisme. Oostenrijk. Het huis van afgevaardigden van den OostennijkcsheD rijksraad is weder het too- neel geweest van woeste schandalen, ten ge»volge van de pogingen tot obstructie van <de kleine, omstreeks 20 leden sterke groep der Rutheemsclie leden. De grieven van de ze leden gelden eigenlijk nfict den rijksraad, maar den in Lemberg zetelenden landdag van het kroonland Galicië Daar is thans eene voordracht aanhangig die ten doel heeft voldoening te verschaffen aan de wenschen van de Ruthenen wat de samenstelling van den landdag en van de daarmee samenhan gende bestuursinstellingen van Galicie be treft. De bohandelin'g van deze voordracht gaat echter den Rn li. enen niet vlug genoeg, en zij beoefenen de obstructie in don rijks raad, om aan de centrale regeering een spoorslag te gevens opdat zij in Lemberg ha ren invloed zal aanwenden tot bespoediging van het werk, dat daar is te verrichten. Het is kenschetsend voor de eigenaardige ver houdingen, die in het Oostcnrijksche parle ment beslaan., dat de kleine Rutheensche fraolie werkelijk baat vindt bij de toepas sing van de obstructie; men heeft in de zit ting van eergisteren zijn best gedaan om aan de dbstrueerende leden het hoofd te bie den, maar is toch geëindigd met de ver gadering te verdagen tot aanstaanden Woensdag in de hoop, dat inmiddels de be raadslagingen over het nieuwe statuut van den landdag van Galicie ver genoeg gevor derd zal zijn om de Ruthenen te doen af zien van voortzetting van hunne obstruc tie in den rijksraad. Bulearllë. De leiders van de regeeringspartijen, Ra- doslawow. Genadiew en Tonlsjew zijn door den koning ontvangen, om te beraadslagen over den toestand, die door den uitslag van de verkfiezingen is ontslaan. Volgens mededeelingen van bevoegde zijde, zijn er geene besluiten genomen. De regee ring zal voorloopig afwachten en trachten, met de op het programma van den boeren bond gekozen leden een compromis te slui ten. Volgens een bericht van de Polilische Kor- respondenz uit Sofia, stuit de ontwarring van den toestand op moeielijkheden. De re geering is niet van plan af te treden, omdat daardoor de toestand niet tot klaarheid kan worden gebracht Kamer-ontbinding zou de onder de uiterste elementen heerschende op gewondenheid nog doen toenemen. De moeie- lijkheden zouden kunnen worden overwon nen, door de agrariërs op te ner. n onder de regeeringspartijen; maar het Is aan twijfel onderhevig, of dezen daartoe bereid zullen zijn. Vereenigde Staten. Washington, 11 Dec. De kouvatting van president Wilson is erger. De geneeshee- ren hebben hem bevolen naar bed te gaan. Het huis van vertegenwoordigers van het congres der Vereenigde Staten heeft met groo te meerderheid een besluit genomen, waarbij president Wilson wordt uitgenoodigd het door den Britschen minister van marine geopperde denkbeeld van eene internationale rustpoos in den aanbouw van nieuwe oorlogsschepen te ondersteunen, voor zoover dit met de be langen van de Vereenigde Staten is te ver eenigen. Washington, 11 Dec. President Wil son s progi^mma van wetgevende maatrege len tot bestrijding van de trusts voor deze con- greszitting is opgemaakt. Het heeft ten doel de omschrijving van de verschillende vormen vam monopolie en beperking van handel, die geacht worden onredelijk en strijdig met de wet te zrijo, waarhij den beklaagde de be wijslast wordt opgelegd, dat geene onrede lijke beperking v handel aanwezig is. Ver der wordt de insuring bepaald van eene „In terstate trade commission", die met eene re gelende macht zal worden bekleed, het eerste onderzoek zal verrichten en de gerechtshoven zal bijstaan in de uitvoering van de besluiten tot ontbinding van trusts. Mex co N e w-Y ork, II Dec. Een telegram uit Mexico vermeldt zonder eenige bijzonderhe den over den aanval op Tampico, dat een ver woed gevecht voortduurt sedert vijf uur he den avond. Men gelooft, dat de aanval 'het ka rakter heeft van een schijnaanval. Homburg, 11 Dec. Volgens een bij de directie van de Hamhurg-Amerikalijin ont vangen telegram heeft de Hapag-stoomboot Krcnprinzesrin Caecilie, na overleg met den commandant van den kruiser Bremen, vluch telingen opgenomen uit het door de opstan delingen aangevallen Mexico. Washington, 11 Dec. Officieele be richten van schout-bij-nacht Fletcher aan het departement van marine houden in, dat de conslitutionalisten vorderingen maken in hun aanval op Tampico. Alle vreemdelingen heb ben zich teruggetrokken naar de neutrale zóne. Tot dusver zijn geene vreemdelingen gedeerd. Zuld-Afrlka. Johannesburg, 11 Dec. Een persoon heeft heden voor het gebouw van de Ramd- chib geschoten op Sir Lionel Phillips, een aanzienlijk lid van de münlndaistrie. Phillips werd gewond aam den dij en aan den hals; zijrn toestand is niet ernstig. Johannesburg. 11 Dec. De aanran der van Phillips is een winkelier, Nissun ge naamd. Toen Phillipps zich met Sir Percy Fitzpatrick naar het sociëteitsgebouw begaf om er te dejeuneeren, loste Nissun vier scho ten op hem, waarvan twee misten. Voorbij gangers grepen den aanrander vast, die trachtte zich van kant te maken. De*genees- kundigen berichten, dat de toestand van Phil lips niet ernstig is. Johannesburg, 11 Dec. Nismura, de aanrander van Phillips, was een winkel houder in de Ferreiramijn. Hij is een Rus en schijnt grieven te hebben tegen de mijneige naars. 12 Dec. Een gisteren avond om elf uur uitgegeven bulletin zegt, dat een kogel de long en den lever heeft doorboord. De pa tiënt is echter tamelijk wel en opgewekt Allerlei. Vliegongeluk. De vlieger Letort heeft te Bartbézieux een doodelijken val gedaan. Hij was gisterenmor gen uit Buc vertrokken em had vierhonderd liter benzine meegenomen. He»t was zijn plan, «naar Barbézieux te vliegen. Op het oogenblik, waarop hij met zijn tweedekker wilde lan den, is zijn toestel gekanteld en kwam hij on der den motor terecht. Tijdens het verbren- gon naar het ziekenhuis is hij overleden. Te Mechelen bood Zondagavond de too- ncelvereeniging „De Vriendenschaar" haar leden den jaarlijkschen feestmaaltijd aan. Na afloop besloot men nog een rondgang met muziek door de stad te maken, waartoe men zich in de herberg van den herbergier Wer- nacrts, die lid der vereeniging is, vereenigde. De zaal was te klein om al de aanwezigen te bergen, waarom slechts een vijftigtal naar binnen ging. Plotseling deed zich een ontzettend gekraak hooren en zakte de vloer in. De bezoekers kwame nmet het meubilair in den kelder te recht. De gekwetsten slaakten hartverscheu rende kreten. Men snelde te hulp en haalde twintig personen te voorschijn, die allen licht gekwetst waren. Later bracht men nog den 40-jarigen Van Turenhout uit Mechelen boven, die zoodanig gekwetst was, dat men voor zijn leven vreest Landen. 11 Dec. Tengevolge van eene vergissing bij het omleggen van de wissels, botste een rangeerende reeks wagens tegen een in het station staanden passagierstrein. Dertien personen werden gewond, van wie twee ernstig. Kameroverzicht Tweede Kamer. Na bestrijding door de heeren Van der Molen ZA.-R.) en van Wijinbergen (R.-K.) en verdediging door de heeren Ter Laan (S.-D.), De Jong (U.-L.) .Tydeman (V.-L.) en Ketelaar (V.-D.), die aandron gen op een spoedige definitieve regeling van het M. U. L. O., werd aangenomen het wets ontwerp om de regeling tot toekenning van eene hoogere subsidie aan de vóór 15 Januari 1910 bestaande en geprojecteerde scholen voor U. LO. en M. U. L. O. niet tot Januari 1914, maar tot Januari 1915 van kracht te doen zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde een groot voorstander van het M. U. L. O. te zijn en zich in zooverre niet te kunnen vereenigen met de ineenschakelings- commissie. Verkeerd zou hij echter achten, dat de lyceum-ontwerpen, welke trouwens reeds bij de Kamer berusten, uit hun verband werden gerukt. Wel wilde hij overwegen of een geheele afzonderlijke M. U. L. O.-regeling ware in te dienen. Na de pauze werden voortgezet de Alge- mecne beschouwingen over de Staatsbegroo- ting. De Minister van Binnenlandsche Zaken, zijn rede van Woensdag voortzettende, be sprak de verhouding van het kabinet tot de verschillende Kamerpartijen. Hij betoogde, dat het kabinet met de socialisten alleen een gemeenschappelijk doel heeft, n.l. het kies recht en Staatspensioen, voorts dat, los van de partijprogramma's, het kabinet deelt de beginselen der vrijzinnige partijen. Tegenover de rechterzijde merkte de Mi nister op. dat een compromis inzake kies recht en onderwijs niet door de Regeering kon aanvaard worden, als zijnde een onge oorloofde uitruiling van beginselen. Dit be- teekent echter niet, dat de regeering geen compromis kan wenschen tot beëindiging van den schoolstrijd. Indien de Staatscommissie voor het onderwijs een grondslag voor over eenstemming kan vinden, iets dat spoedig blij ken kan, en de rechterzijde met een initia tief-voorstel komt, zal de regeering daaraan loyale medewerking verleenen. En indien het wordt aangenomen, de revisie van artikel 192 in de grondwetsherziening betrokken. De Minister voegde er echter uitdrukkelijk aan toe, dat de grondwetsherziening voor het kiesrecht niet afhankelijk mag worden ge maakt aan de resultaten dier Staatscommis sie. De Minister van Financiën betoogde, dat de verhooging der successiebelasting in rech te lijn alleen zeer belangrijke bedragen zal betreffen en dat een wijziging der inkom stenbelasting spoedig zal worden ingediend, met de bedoeling deze 1 Mei in te voeren. De replieken zal daarop aangevangen. Staatsbegrooting voor -1914. Hoofdstuk VUL Oorlog. Aan de Memorie van Antwoord van den Mi nister van Oorlog op het Voorloopig Verslag ontleenen we o.a. het volgende Noar aanleiding van hetgeen in het Voorloo pig Verslag was geschreven omtrent de verhou ding van den minister van Oorlog tot de so ciaal-democratische fractie in de Kamer, schrijft de minister, dat hij de uit zijn uiteenzettingen te trekken conclusies laat voor rekening van de leden die ze wenschen te maken, zij zullen hem nimmer er toe kunnen brengen politieke over wegingen aan zjjn voorstellen ten grondslag te leggen. Ten aanzien van hetgeen over het volksleger is betoogd, wijst de minister op het weinig scherp omlijnde begrip „volksleger", doch ge constateerd mag worden dat ons leger, voortko mend uit het volk in al zijn lagen en geledingen, meer en meer een spiegelbeeld van het volk is gaan vertoonen en zoo is er grond voor de stel ling, dat wij ons gestadig reeds hebben bewogen in de richting van een volksleger. De minister meent, dat wij ons het Zwitser- sche type van een volksleger, zooals het thans nog is, niet als einddoel voor oogen moeten stel len. Daartoe acht hij in dat type den oefentijd te kort, en de deugdelijkheid der aanvoering te weinig zeker gesteld. Hieruit volgt, dat de minister niet denkt aan vermindering van het jaarlijksch contingent van 23.000 man. Ook laat de wet geen inkrimping van den eersten oefentijd toe. De minister wijst er op, dat hij inzake de vredesorganisatie van de infanterie andere denkbeelden is toegedaan dan die, welke in de reorganisatie van zijn ambtsvoorganger zijn be lichaamd- Met klem toch heeft hij, toen dit vraagstuk aanhangig was, de toepassing van een verdubbel-stelsel bepleit. Doch bit zijn op treden kon de minister niet anders doen dan aan het werk van zijn voorganger de laatste hand leggen, doch hij verliest zijn beginsel op dit stuk niet uit het oog. Als zeker mag volgens den minister worden aangenomen, dat stijging van het Oorlogsbud get in de eerstvolgende jaren nog onvermijde lijk zal ziin. Er is een achterstand in te halen. Voorzien moet worden in de behoefte aan: uit breiding der veldartillerie, modern geschut voor de vesting-artillerie, mitrailleurs voor het veld leger en materiaal voor luchtvaart, terwijl de voorzieningen met betrekking tot de aanvulling van den munitievoorraad en de behoefte voor den verplegingsdienst zullen moeten worden voortgezet. Ook in andere opzichten wijst de minister op achterstand. Omtrent de vier opperofficieren, die 1 Novem ber j.l. zijn gepensioneerd, deelt de minister mede, dat een dier generaals reeds 13 Mei j.l. kennis kreeg, dat hij tegen genoemden datum, desverlangd op verzoek, zou worden gepension- neerd. Twee andere generaals verzochten resp. 11 en 14 Juli j.l. hun eervol ontslag, en de vierde der bedoelde generaals viel door leeftijd en diensttijd ten volle in de termen om voor een jongere plaats te maken. Tusschen de pensioneering der bedoelde op perofficieren en de aanvoering bij de najaars manoeuvres bestaat geen verband. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 12 Dcc bevat o.a. de volgende Kon. beslui!ein: benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad jhr. mr. R. Feifh. raadsheer in het gerechts hof te 's Gravenhage. benoemd tot griffier van den Raad van Be roep voor de Ongevallenverzekering te Utrecht mr. J. H. A. Dubois, advocaat, plaats vervangend griffier van dien Raad; benoemd tot burgemeester van Brouwers haven F. R. v. d. Wedden; van Westcapelle J. D. Viruly, van Doornspijk J. H. A. Fries wijk, thans burgemeester van Ophemert; benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Nieuwediesp P. Raadsveld; benoemd tot adjunct-oom mi es bij de rijks werven de klerk J. Stock er: op verzoek eervol ontslagen A. Often, als burgemeester van Erp en de ritmeester J. J. Neuman, van het 3e res huzaren. benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Fray-Bentos (Uruguay), buiten bezwaar van 's lands schatkist, E. Kröger. Aan den heer Kröger kan de Nederland- sche taal geschreven worden. Het ressort van het vice-consulaat omvat de departementen Artigas, Salto, Paysandu, Rio Negro en Soriano op zijn verzoek eervol ontslag -.erleend als leeraar aan de Riiks-hoogere burgerschool te Gouda aan J. F. Kramer; goedgekeurd dat aan W. F. M. Gommers, burgemeester der gemeente Rijsbergen, met ingang van 1 Januari 1914, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente met ingang van den eersten Januari 1914 bij de Komnkliïke Marinereserve bevorderd 1. tot luitenant ter zee der 2de klasse de adelborsf der 1ste klasse D. H. van der Hiel; 2. tot adelborst der 1ste klasse, de buiten gewone adelborsten H. Jonkman. P. A. J. Prinsen. T. Luidinga, L. den Hoedt en J. Schoehuizen; met 16 December a s. de kapitein *er zee E Coenen eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantserschip Kortenaer" en met dienzelfden datum het bevel over dien bo dem opgedragen aan den kanitein-luitenant ter zee L. P. W. van der Wal de reserve-officier van gezondheid 2de klasse A. F. van Wierin gen. onder toeken ning van een eervol ontslag als zoodanig uit den militairen dienst, benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse bij het perso neel van den geneeskundigen o-enst der landmacht benoemd in de commissie, die belast zijn met het in de maand Maart 1914 af te ne men examen ter verkrijging van het diploma van hulpkpurmeester van vee en vleesch: 1. tot lid en voorzitter, dr. H. Remmells. Inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst te 's Gravenhage; 2. tot lid en secretaris, J. J. F. Dhont, di recteur van het openbaar slachthuis te Rotterdam 3. tot leden: P. D. Beunders. directeur van het open baar slachthuis te Groningen; D. Huberlus, rijkskeurmeester te Oss; J. A. Klauwers, distriets-veearts te Amster dam j dr. IJ. van der Sluis, directeur van het openhaar slachthuis te Amsterdam; C. Tenhaeff, rijkskeurmeester te j-eeuwar- den; 4. tot plaatsvervangende leden: N. H. M. van Altena, rijkskeurmeester te Hoek van Holland J. G. A. Reeser, plaatsvervangend-directeur van het openbaar slachthuis te msterdam De Prins, die Zaterdagavond van Het Loo te 's Hoge wederkeert, blijft nog ooge-' v.eer een maand In de residtentie. De mündster van jus-title fwas gisfereö- OichJtenkl op audiëntie bil die Koningin. i De Koningin benoemde tot officier der Oraaije-Nasasuorde den heer van Scharfen. beng. laatste 2e legatiesecretaris van Duitsch. land te 'a Gravenhage Landweer wet. De minister van oor log heeft aan de commissarissen der Ko ningin in de onderscheidene provinciën een circulaire gericht betreffende toepassing te geven aan diet derde lid van art. 15 der Land weesrwet, voor zooveel aangaat het verbenen aan dienstplichtigen der landweer van vrij. stelling of van voorloopige vrijstelling van op komst onder de wapenen ingeval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden. Zij heeft o a. betrekking tot de niet reeds vrijgestelde dienstplichtigen der Landweer; a. die deel hebben aan het bestuur van een provincie of van een gemeente en onmisbaar zijn voor dat bestuur; b. die werkzaam zijn bij een provinciale of gemeentelijke instelling, waarbij zij onmis baar en niet of voorloopig niet te vervangen zijn; c. die werkzaam zijn in een positie waar in zij in Ihet algemeen belang, althans voor loopig moeten gehandhaafd blijven. Den prov. besturen wordt verzocht, na te gaan, wie van bedoelde personen in de pro vincie voor vrijstelling of voorloopige vrijstel ling van opkomst onder de wapenen in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitenge wone omstandigheden in aanmerking behoo- ren te komen. De minister zou wenschen dat er rekening mede gehouden werd dat de belangen van den militairen dienst eischen: dat de grootst mogelijke beperking bij het verleencn der vrij stelling wordt betracht en dat derhalve voor vrijstelling uitsluitend personen worden voor gedragen, die volstrekt onmisbaar in hun werkkring zijn en daarin niet of voorloop1, niet kunnen worden vervangen; dat voor die vrijstelling ook niet worden voorgedragen (V genen, die zonder onoverkomelijk bezwaar aanvankelijk wel aan de oproeping onder de wapenen kunnen voldoen. Door den minister wordt overwogen hc! treffen van een zoodanige regeling, dat o. a dienstplichtigen der landweer na hun op komst ingeval van mobilisatie tijdelijk met verlof worden gezonden zoodra de militaire belangen dit toelaten en overigens ihet belang van den Staat, van de Provincie enz. een tij- delijken terugkeer in hun werkkring drin gend vordert. Kamers van Arbeid. Naar in dc Memorie van Antwoord op de bcgrooting voor Landbouw wordt meegedeeld, ligt het in dc bedoeling van den Minister, een herziening van de wet op de Kamers van Arbeid voor te bereiden. Onderwijzerssalarissen. Bij de Tweede Kamer zijn weder 11 adressen in gekomen vam afdeelimgem vam het Nederl On- derwijz e»rs genootschap en van heft bestuur dier Vereen- vam Onderwijzers en Onderwijzeres sen ki het arrondissement Bergen op Zoom. allen houdende verzoek om verbetering van de salarissen der onderwijzers. Verbouwing Tweede Kamer Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp betreffende onteigening, noodlg voor de uitbreiding em verbouwing van het gebouw der Tweede Kamer. Het kajmerlM Troelatra was (gjLsteren wéér im de Tw-eodte Kaïm-er tegenwoordig. De vijfde wethouder te Am star dam. Naar «men verneemt kam tiharns spoedig de voordracht van B. en \V. worde tegemoet gezien, om over te gaan tot dc be noeming van een vijfden wethouder. De P a 1 ei s-R a a d h u i sk westie Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen is bij de gisterenavond in den Raad in comité-generaal gehouden be sprekingen nopens de Paleis-Raadhuiskwestie geen overeenstemming verkregen. Noch het voorstel van B. en W. noch cc worstel der soc.-dem. fractie, om zonder eenige nadere voorwaarden het Paleis op den Dam als raadhuis terug te vorderen, kon een meerderheid verwerven. "Wat thans moet gebeuren is nog, niet voor uit te zien. Hoogstwaarschijnlijk zullen B. en W. aan de regeering mededeeling doen van den loop van zaken- Naar wij van bevoegde zijde vernamen moei het dan niet uitgesloten zijn, dat de regeering met een voorstel bij het Amsterdamsche ge meentebestuur komt. Onze zegsman gaf ons als zijn meening te kennen dat, zooals som migen schijnen te meenen, de kwestie nog niet geacht behoeft te worden, als te zijn gekomen op het doode punt. Waardevermeerdering van gr o D'd. De Raad der gemeente Enschede heeft beslot em zich to«t dc regeering te wen den met *t verzoek een belasting op de waar- vlftvermeerdering vam grond in te voeren. Ingevolge Koninklijk besluit van 9 Dcc- 1913 no. 40 wordt Hr. Ms. pantserschip Evert- sen, thans in dienst opgelegd aan 's Rijks werf te Willemsoord, den 20sten December 1913 uit dienst gesteld. Bij beschikking van den minister van Marine zijn de adelborsten der 1ste klasse F- H. Aglerbos, J. Huygens. H. Pitïo en P. F. dc Bruyn Tengbergen met 20 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. Zeeland en de adelborsten der le klasse W. B. K. Verster, R. van Tijen, A. Kortlandt, J. van Hemert, A. G. Vromans en G. G. Bozuwa met gelijken datum aan boord van Hr Ms. Kortenaer. Het korps mariniers. Wotensdag 10 December, was het 248 jaar geladen dat heit korps mariniers sis zelfstandig korps werd opgericht. Op advies van den lint.-admiraal De Ruvter besloten de Stal em van Holland den lOen December 1665, dat de in Holland, in ddemst rijmde zeesoldaten ontslagen zouden worden en "daarvoor een „regiment de marine", ln de plaats zou komem. Van dien deig dateert heft bestaan vam de Nederlamdsche mariniers. Bij Koninklijk besluit zijn met ingang vem 16 December 1913 benoemd bij het reser ve-personal der laxwlmacht, niet bestemming

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2