BINNENLAND. beletselen tegen de rechtslreeksche verbin ding met Saloniki, omdat de Orientspoor- Wegmaatschappij, die de lijn GumendjeSa loniki bouwt, verlangde, dat reizigers en goederen in Gumendja van wagens zouden Verwisselen. Verder werd het verkeer tus schen Semlin en Belgrado onderbroken ten gevolge van gezondheidsmaatregelen, die Oostenrijk-Hongarije wegens het cholerage- vaar had genomen. Deze maatregelen waren nog voor een week van kracht; dientenge volge was de Servische spoorwegdirectie ge noodzaakt nieuwe vrachtbrieven voor goede ren naar Saloniki te verlangen. Tegelijkertijd werd bij het bestuur van de Orientspoorwe- gen eon stap in de kwestie der verwisseling van wagens ondernomen. Ook werd de re geering van Oostenrijk'-Hongarije verzocht om opheffing van de maatregelen tot be scherming van de gezondheid. In den tus- schentijd bepaalde het Servische spoorweg- bestuur, zonder het döorgangstaricf te ver anderen, een lokaaltarief tusschen Rislo- wata en Gewgcli voor goederen, welker vrachtbrieven moesten worden uitgewisseld. Nadat eene overeenkomst met de Orient- spoorwegmmtsehnppij getroffen en door op heffing van de sanitaire maatregelen het ver keer met Semlin weder mogelijk was ge worden, heeft het Servische spoorwegbestuur aan het Hongaarsche medegedeeld. het van den 15en der loopende maand af het regelmatige internationale verkeer, zcoals de Convention 5 quatre dit bepaalt, in de ridi- üng naar Saloniki hervatten zaL China. Een telegram uit Sjanghai van de Deutsche Kabelgrammgesüscbaft bericht, dat tegen over het Russische voorstel om de internatio nale troepen uit Tsjili terug te trekken, de Amerikanen en de Engclschen de volgende stelling innemen: De Amerikaansche gezant In Peking heeft verklaard, dat Amerika niet aan terugtrekken denkt De Engelsche pers doet uitkomen, dat Rusland beter deed, in plaats van aan te bevelen, da?-de troepen zul len worden teruggeroepen, invloed uit te oefenen op' de Mongolen om het voorwaarts gaan naar Kalgan te staken. eZer verdacht wordt het genoemd, dat Rusland wil weg gaan uit Peking, maar niet uit Hankau, waar het thans volstrekt geene belangen heeft Wanneer Rusland Peking verlaat, dan zou den de andere staten de voor hunne bescher ming dienende troepenafdeelingen moeten Verst rken om ook het Russische gedeelte Van de gezant cnvifk te bezetten. Turkije. P a r ij s, 17 Dec. Uit Peters-burg wordf aan de Temps gericht: In parlementaire krin gen wordt de mecning uitgedrukt, dat als Turkije volstrekt geen voldoening geeft aa*?* Rusland in de kwestie van de.Duitsche mili taire missie, de bezetting van verschillende strategische punten in Armenië door Russi sche troepen niet lang zal uitblijven. Het departement van oorlog heeft in eene circulaire aan alle legerkorpsen medegedeeld, dat de Duitsche generaal Limon von Sanders voor den duur van vijf jaren in Turkschen dienst is overgegaan, en wel als hoofd van eene hervormingscommissie. Hij zal het com mando op zich nemen van het eerste leger korps, dat in Konstantinopel en omstreken ligt. Bovendien zal hij Idd van den oorlogs raad zijn. Verder is in de circulaire opgenomen de lradé van den sultan van 27 Npvembcr, waar door de overeenkomst van 28 October over de Duitsche militaire missie wordt goedge keurd Uil Parijs wordt aan de Köln. Ztg. bericht dat aan de beurs werd verteld, dat het ban kiershuis Perier van de regeering den raad heeft gekregen, de uitgifte van Turksche schat kistbiljetten tot een bedTag van 50 millioen frs., die op heden was bepaald, te verschui ven. De minister van finanaiën Caillaux had het hoofd van het bankiershuis bij zich laten komen, om hem opmerkzaam te maken op de onaangename politieke gevolgen van de uit gifte der Turksche schatkistbiljetten op dit oogen'blik. De toebereidselen tot deze operatie waren reeds zeer ver gevorderd, toen de re geering wel at heel laat besloot in te grijpen. Griekenland. De Grleksche regeering heeft, naar aanlei ding van de plechtige inlijving van Kreta bij Griekenland, (hare diplomatieke vertegen woordigers In het buitenland opgedragen aan de regceringen, waarbij zij zijn geaccredi teerd, den harlelijken donk over te brengen voor de onvergetelijke diensten, die de groo- te mogendheden aan de zaak van Kreta heb ben bewezen, gedurende het lange tijdperk der internationale bezetting, die aan de ver- eeniging van Kreta met Griekenland is voor afgegaan. Zuid-Amerika. Rio de Janeiro, 17Dec. Een telegram uit Ccara bericht, dat soldaten en politie de plaats Jaozeiro hebben aangevallen, maar te ruggeslagen werden door de bevolking., Allerlei. Gevaarlijke kanaalvlucht Mevrouw Assheton Harbord en de vlie ger Salmet zijn Zaterdag van Hendon ver trokken en Maandag'te Buc aangekomen. Za terdag avond zijn ze in Folkestone geland ten gevolge van de mist Zondag hebben ze het kanaal overgestoken. Maar een prettige reis hebben ze niet ge had. Ze vertrokken om 11.55 uit Folkestone met helder en zonnig weer: het woei een beetje, maar tien minuten later kwamen ze in een Zuid-Westelijken storm, waarbij ze nog mist kregen ook. Ruim een half uur vlogen ze in bi'-;ï -r - duister door. De vleugels van het toestel konden ze niet zien, izoo dik was de mist. Na een uur bespeurden ze nog niets Tan de kust; de mist trok wat op. Ze ontdek ten een zeilschip. Het was er koud en de rechterhand van den vlieger was bevroren. Voor 't eerst, zoolang als hij vliegt, werd hij bang. Toen werd de wind weer feller, zoo dat bij er bijna niet tegen opkon. Eindelek ontdekte Hij Dieppe, waar hij om 3.40 land de. In -Rouen, waar hij oim 4.10 aankwam heeft hij overnacht, De JPeÜt Jparisten" vernet nat uk Klef^ dat men in de voorstad, waar Beilis woont, het lijk van een twaalf-jarig kind gevonden heeft. Het lichaam was met 53 wonden, die met een mes waren toegebracht, overdekt. De moordenaar, een boer, is reeds gearresteerd. Daar het vermoorde kind van joodsche af komst is, heeft men hier waarschijnlijk te doen met wraak over den dood van Yout- schinsky. De brand van het slot Schwe- r i n. De brand van het paleis te Schwerin is hoogstwaarschijnlijk ontstaan door kortslui ting. De schade bedraagt millioenen. De west zijde van het gebouw, dat in 1851 en volgende jaren in den stijl van het kasteel Cliauobord opgetrokken werd en de zuidzijde, met den grooten ronden hoektoren, zijn geheel ver nield. In dit deel lagen de Elisabcthskamers, waar de brand uilbrak. Zij werden gebruikt als logeerkamers voor vreemde vorsten en be vatten daarom belangrijke kunstschatten en kostbare meubelen. Niets is daarvan overge bleven, evenmin als van de prachtige oude gobelins. De Strelitzcr kamers en de gouden zaal, het pronkstuk van het geheele paleis, zijn ingestort. Yan het meubilair en de kost bare lichtkronen kon niets gered worden. On geveer om één uur 's nachts hadden de vlam- m.n den ronden hoektoren bereikt, waarin de jachtammunïlie van den groothertog be waard werd. De patronen ontbrandden en on geveer 10 minuien lang duurde het onafge broken geweervuur. Gelukkig werd niemand gewond. De groothertogelijke familie, die bij het uit breken van den brand aan tafel zat, is uit het brandende paleis naar het kasteel van groot hertogin Marie gegaan. De groothertog bleef echter in het slot en hield het toezicht over het blussdhingswerk. Weenen, 17 Dec. Volgens de bladen zijn 32 werklieden gedood en 50 gewond door den sneltrein uit Krakau op het oogenblik toen zij uit den anderen trein stapten. Divaca, 17 Dec. Eene reddingsbriga de kon heden morgen om vijf uur doordrin gen in de kolenmijn Britof. Zij heeft eenige slachtoffers van de overstrooming op 9 De cember gevonden. Twee werden levend, een dood naar boven gebracht. Er bestaat geen hoop op redding van de negen nog ontbre kende personen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Woensdag werd het debat over de Justitie- begrooting voortgezet. De lieer S a n n e s (S. D.) betoogde, dat de rechterlijke macht, zij 't ook onbewust, het standpunt eener klasse-justilie inneemt Hij drong bij den Minister er op aan, meer ver trouwen te stellen in het rechtsbewustzijn van het volk, de rechtsspraak inzake sociale wet geving i<n handen te stellen van de arbeiden de klasse en gaandeweg in die richting voort te gaan. De heer M e n d e 1 s (S. D.) nader uitwer kende het klasse-karakter der justitie, betoog de, dat dit zich vooral uit bij tegenstrijdig heid van klassebelamgen, o. a. bij stakings relletjes. Spreker wenschte, dat de toekom stige rechters meer studie maakten van de levensvragen, die zich in het volk openbaren. Er moest z. i. nauwer voeling ko-men tus schen de rechterlijke macht en het volk- De heer ter Spill (V. L.) bestreed het dogmatisch verwijt, datonze justitie een klasse-justilie is. Wel dient verbetering ge bracht in den kastengeest en de „Weltfremd- heit" onzer rechters. De heer Juten (R.-K.) bepleitte overbren ging van de rechtbank te Zierikzee naar een plaats in Westelijke Noord-Brabant. De Minister van Justitie oordeelde, dat onze rechterlijke macht het verwijt van een klasse-justitie te zijn, niet verdient en be toogde, dat in hare algemeenheid ook geen grond bestaat voor een klacht over Welt- fremdheit onzer rechters. De Minister deelde mede, dat aan een hofdambtenaar is opge dragen het instellen van een onderzoek in hoeverre in h,et geheele land mogelijk is sa mensmelting van rechtbanken en kantonge rechten. Bij de afdeeling „Kosten der algemeene Rijkspolitie" dringt de heer Fleskens (R.- K.) aan op algeheele hervorming van het in stituut der onbezoldigde Rijksveldwachters, wat dringend noodig is, als men nagaat, op welke wijze de onbezoldigde Rijksveldwach ters tegen de landelijke bevolkingen optreden. Spreker dringt aan op flinke uitbreiding van het corps Rijksveldwachters. De beraadslagingen werden hierna ver- daagid tot heden ochtend. Gisterenavond werd voortgegaan met de Waterstaalsbegrooting, bij de afdeeling pos terijen en telegrafie De Min. van Waterstaat éde heer Lely), antwoordende op verschillende vragen van afgevaardigden, had liever het geheele personeel hooger bezoldiging gegeven. Hij be gon echter met het lagere personeel, en hoor de het vooraf, ook door middel der organi saties. Na dien was de Min. geneigd tot af schaffing -wan de>n kindertoeslag, welke alge meen stuitend werd geacht. Zoodra mogelijk zal de Minister de directeuren gedenken en zoeken naar eeo bevredigende regeling voor de commiezen. Voor de regeling van de rechtspositie moet het spoedig te verwachten rapport der Staatscommissie worden afgewacht De herziening van het strafstelsel hij' de posterijen zal ter hand worden genomen. De Min. verdedigde den nachtdienst voor de vrouwelijke ambtenaren die er trouwens zeiven om hebben gevraagd. Bij benoemingen moeten geschiktheid en bekwaamheid den doorslag geven. De Grondwet liet de onder scheiding due de geloofscirculaire maakte, niet toe. Het thuisbezorgen van aangeteekende brie ven ds onmogelijk. De heer Bogaardt (R.-K.') diende eene motte in. waarin de wemscfhelijkheid wordt uitgesproken om de salarisherziening van alle ambtenaren ter hand te nemen. <De heer Nolens (R.-K.) dieinde een motie in, waarin de wenscheliiklheid wordt uitge sproken, dat de Staat geen vrouwenarbeid moet laten verrichten in zijn eigen dienst, waar bij dit bij particulieren verbiedt. De heer Schaper (S.-D.) bestreed de motie Nolens. Men moest z. i. door al De veel be scherming het den vrouwen niet onmogelijk maken betrekkingen te bekleeden. De Ministor verklaarde dat hij beide moties nie»t kon aanvaarden. De heer Bogaardt, vertrouwende dat de lotsverbetering voor de Bioogere ambtenaren spoedig zou komen, trok zijn motie in. De stemming over do motie-Nolens werd bepaald op heden na de pauze. De begrooting werd z. h. s. aangenomen. De vergadering werd verdaagd tot heden morgen II uur. Rftrich ten. en de ïrtdüsdhe ambtenaar M. J. van Alphen do Veer, laatstelijk scheepvaart-inspecteur in Ned.-Indie. De Staatscourant van Don derdag 18 Doe. bevat o.<a. de volgende Kon. besluiten; toegelaten als vice-consul te Rotterdam van Groot-Brittainndë H. Tom, vaai Perzië J S. Hol lander; op verzoek eervol ontslagen jhr. mr. J. F. Schuurbecque Boei je, als nresident dor recht bank te Den Haag met ingang vara 1 April; benoemd tot rijksbouwmeester voor de jus- titiegebouwon S. Wij/n, adjurnet-imgendeur voor de gevangenissen on rechts gebouwen; benoemd tot griffier van het kantongerecht te Gouda, mr. H. J. Kist, thans to Bergen op Zoom; benoemd tot directeur van het postkantoor te Vlaardingon F. G. v. d Ramhorst de Brou wer. thans te St. Anna Parochie; op verzoek eervol ontslagen W. F. Lou don. Oost-Indisch ambtenaar op non-activi teit. te voren, lid dor Indische Rekenkamer, Herbenoemd tot kant onrechter-plaatsverv an ger in Het kanton Oostburg, H. S. Gratama I In het kanton Breda, mr. W. Incenhousz in Het kanton Goes, mr. J. de Witt Hamer J.-Gz. fn het kanton Harlingen, mr. P. Viëtor Si- binga in het kanton Aiohen, G. M van Voorthuysen J in het kanton Emmen, mr. J. A. ten Holte in het kanton Dordrecht, mr. P. Blussé van Oud-Alblas in het kanton Meppel, mr. J. J. Veurman j in het kanton Zutphen, mr. C. E. Stolk in het kanton Veghel, M. A. Völker benoemd tot lid van den voogdijraad te Lel den, G. van Breda Kolff, directeur van het tijde lijk Rijksopvoedingsgesticht te Leiden eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantserschio „Heemskerck", de kapitein ter zee W. T. de Booy het bevel over genoemden bodem opgedragen aan den kapitein ter zee E. Coenen benoemd tot lichtwachter-machinist aan boord van 's Rijks lichtschip „Schouwenbank", de heer D. H. de Boer, machinist ter koopvaardij. Onafhankelijkheidsvier I n g. H. M. de Koningin zond aan het Uitvoerend Comité te Scheven-lngen bet vol geïnde schrij ven: „Zeer erkentelijk aan het Uitvoerend Co mité der onafhankelijkheidsfeesten te Scheve- ningen voor de vertolking der gevoelens van trouw en aanhankelijkheid der Schevenlng- sche bevolking jegens Mij en Mijn Huis, ge voelens, welke op zoo treffende wijze tot uiting zijn gekomen tijdens uwe feestviering, geef ik u de verzekering, dat 8 en 9 December voor Mij en de Mijnen in onvergetelijke herin nering zullen blijven voortleven. WILHELMINA." In de Prinz Albrecht-zaal, te Berlijn, heeft de vereeniging „Nederland en Oranje" Zater dagavond Nederlands 100-jarige onafhanke lijkheid op feestelijke wijze herdacht. Als spre ker trad op prof. P. J. Blok, hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis, te Leiden. H.M. de Koningin reeds gisteren per auto naar Naaldwijk en bracht een bezoek aan de Rijkstuinbouwwinterschool aldaar. H. M. was vergezeld van een Hofdame en generaal-majoor baron Van Tuyll van Se- rooskerken, adjudant van dienst. Het bezoek had geen officieel karakter. H.M. d£ Koningin-Moeder ontving Dins dagavond in audiëntie de»n heer Van Diiike, gezant der Amerikaansche Unie; den gep. lui tenant-generaal de Meester, laatstelijk com mandant van het veldleger; luit.-generaal Buhlman nieuw opgetreden commandant van dat leger; jhr. van der Staal van Piershil. oud- gezant te Brussel en mevrouw van der StaaL De Prins is heden met den nachttrein uit Schwerin te 's Hage temggekeieird. De Minister van Marine was gasteren ter conferentie bij H. AL de Koningin. Staatscommissie onderwijs. Naar de Tel. verneemt, is het de bedoeling van minister Cort van der Linden, om in de staatscommissie voor het onderwijsvraagstuk op te nemen de leidens der verschillende po litieke fracties in de Tweede Kamer. Verschil lende van hen zijrn door den minister reel* voorloopig uitgenoodigd in de commissie Zit ting t»e nemen. Als d-aze samenstelling slaagt, zal vermoedelijk d!r. D. Bos voorzitter der commissie worden. Invaliditeitswet. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft een circulaire aan de tusschenpersonen gericht en daarbij het volgende opgemerkt. Bij de handleiding, die u indertijd werd toegezonden, werd een richtsnoer gegeven voor de beoordeeling, welke personen voor rente op grond van de artikelen 369 en 370 der I. W. in aanmerking komen. Hef Is sindsdien gebleken, dat niettemin in de praktijk gevallen zijn voorgekomen, waar- In twijfel omtrent het recht van rente rees en waarbij het niet is uitgesloten, dat door verschillende personen in gelijksoortige ge vallen een verschillende opvatting kan zijn gehuldigd. De minister is daarom van oordeel, dat het eenvoudigste kenmerk van den verzekerings- plich't ligt In de omstandigheid, dat van of voor den betrokkene wegens dien arbeid pre mie zou zijn gevorderd, indien de verplichte verzekering vroetcer ware lncevoerd. Bij de beoordceling welk antwoord In elk speciaal geval op deze vraag moet worden gegeven, is art. 32 der I. W. beslissend. Dat artikel sluit van den verzekeringsplicht int don arbeider, „die, niet bij wijze van beroep, tegen loon arbeid - jxricht, wan neer hij alleen in buitengewone gevallen te gen loon arbeid van korten duur verricht. Oorspronkelijk was er nog een tweede reden van uitsluiting van den verzekerings plicht, n.l. van hem, die niet bij wijze van beroep tegen loon arbeid verricht, wanneer die arbeid voor hem bijkomstig is en het loon niet meer bedraagt dan het tienvoudige van de te betalen premie. Door het wegval len van deze tweede reden van uitsluiting is elk onderscheid tusschen het verrichten van arbeid als hoofd- of als bijkomstig middel van bestaan uit de wet gelicht Uitgesloten is degeen. die noch als hoofd noch als neven beroep arbeid in loondienst verricht. De wet drukt dft uit door te spreken van hen, die loonarbeid van korten duur verrichten, welke alleen in buitengewone gevallen wordt verricht. Zulke gelegenheidsarbeiders zijn volgens de wet niet verzekeringsplichtigDe verzekeringsplicht en dus ook de verplich ting tot premiebetaling door of voor der» be trokkene Ls niet aanwezig, waar dé arbeid, die door hem verricht wordt (of vroeger ver richt werd) niet een beroepmatig karakter heeft (of had). Echter wordt voor den ver zekeringsplicht niet vercischt. dat de ai bei der zijn loonarbeid als hoofdgroep verricht, hef is voldoende, dat de arbeid wordt ver richt als beroep, zij het ook. dat dit voor den betrokkene van bijkomstige beteekenis is Waar de wet den verzekert ngsplicht, ook ln artikel 32. beperkt tot arbeiders, is een uit legging, welke de werking van de wet buiten de gestelde grenzen doet gaan, met haar op zet en bedoeling in strijd. Certificaten van oorsprong De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, meldt de N. R. Ctaan de Ka mers van Koonhandel en Fabrieken medege deeld, dat bliikens bericht van zijn ambtge noot van Financiën, certificaten van oor sprong, af te geven door de secretarissen dpr Kamers, on gezegeld papier behooren te wor den gesteld. Invoer van opium hier te 1 a n d e. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de begrooting van Binnenlandsche zaken, merkt minister Cort van der Linden op dat tot dusver de invoer van en handel in opium hier te lande geheel vrij zijn, behoudens de bepalingen van de wet van 1 Juni 1865, regelende de uitoefening der artsenijbereidkunst. Aan dien toestand zal een einde komen, zoodra de opium-conventio ten volle in werking zal zijn getreden. Voor stellen daartoe zullen, naar de Minister zich vleit, de Staten-Generaal binnen niet al te langen tijd bereiken. De Eerste Kamer is tegen 29 dezer bij eengeroepen tot hervatting der werkzaamhe den. Eerste Kamerverkiezingen. Tn de gisterenmiddag gehouden zitting van de Prov. Staten van Noord-Brabant werd mr W. M. Lamschot herkozen tot ldd der Eerste Kamer. In de och ten drifting was medegedeeld, dat de heer Lanschot door zijn benoeming tot voorzitter van den üoriiigsraad opgehouden bad kamerlid te zijn. Aangezien hij herkies baar was, wenschte de voorzitter de benoe ming aan de orde te stellen, waartoe werd besloten. Daar de heer van Lynden van Sanden- burg geen lid meer is der Tweede Kamer is de Commissie van Voorbereiding voor het wetsontwerp to wijziging en aanvulling van de bepalingen in het wetboek van koophan del omtrent de naamlooze vennootschappen onvolledig geworden. Door den voorziter zijnt nu benoemd tot lid dier commissie de heer de Monté VerLo- ren thans plaatsvervangend lid en tot diens plaafsvervanger de heer Mendels. Een 30-tal leden en oud-leden van den Haagschen gemeenteraad, collega's van den heer H. de Wilde vóór hij wethouder was, de wethouders zoomede de raadsleden die in bijstandscommisslën onder voorzitterschap van den heer de Wilde zitting hebben, allen van verschillende politieke richting boden hem Dinsdag avond in het Grand hotel Vic toria aan de Spuistraat een kameraadschap- pelijken feestmaaltijd aan ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag. Mr. Borret. De gezondheidstoestand van het lid van den Raad van State, mr. Th. Borret is sedert de laatste dagen weder min der gunstig, zoodat de Staatsraad verhin derd is zijne ambtswerkzaamheden te vervul len. Overste Van Hopbergen. Men schrijft aan de Tel.: De bladen bevatten dezer dagen het bericht van het overlijden op 96-jarigen leeftijd van den gep. luitenant-kolonel der infanterie J. W. van Hopbergen, te Aalten. Wat echter weinigen bekend zal zijn, is, dat deze als 15- jarige knaap den 10-daagschen veldtocht medemaakte en zoodoende tot de zoogenaam de 'oud-strijders van 1830—1832 gerekend mocht worden. In die dagen woonde in de kleine Brabants che vesting Ravestein een leeraar aan de Fransche school. Door zijn vurige taal wekte hij een drietal knapen op, om mede te doen aan de bestrijding van den trouweloozen Belg. Hierdoor kwam het, dat de heer Van Hopbergen, met den lateren generaal van Willes en De Haes, den oorlog in België meemaakte. De drie vrijwilligers van toen zijn later ook allen officier gewor den Te Haarlem is, in den ouderdom van 66 jaar overleden jhr. J. A. P. Repelaer van Spijkenisse, directeur te Haarlem van de Hol- landsche Maatschappij der Wetenschappen. Een honderdjarige. Te Berken- woude ls in den ouderdom van 100 jaren en 7 maanden overleden de heer P. SlingelancL De overledene werd op 2 Mei 1813 te Zuid broek (gemeente Berkenwoude) oren en tot op 50-jarigen leeftijd rwak wan ge zondheid. Hij had een zoon van 79 jaar en een „jongste" dochter van 62. Overgrootvader en kraam» heer. liet gebeurt zeker niet alle dagen, dal iemand, die reeds grootvader is, er nog een kleine bij krijgt Te Winschoten Is dit won der geschied. Een 74-jarige werkman deed Zaterdag aangifte van een kind, waarmede zijn nog jonge echtgenoote hem verblijd haid. De man is voor de derde maal gehuwd, cn reeds overgrootvader. Naar het ,,N. v. h. N." meldt, heeft me). D. Hoeksema—v. d. Kamp, onHnngs te Gro ningen overleden, aan het Kinderziekenhuis „W. A. Scholten" te Groningen vermaakt een bedTaig vam f 1500, vrij van successierechten. Dat viel mee. Een met de Harwich- boot te Hoek van Holland aangekomen reizi ger vermiste bij zijn aankomst te Utrecht zijn portefeuille met f 65,000. Hij keerde dade lijk naar Hoek van Holland terug, waar het geld aan boord was teruggevonden. De vin der kreeg een ruime belooning. N. R. Ct. De pensioengerechtigden in de gestichten. Artikel 69 van de nieu we Armenwet bepaalt: „de inkomsten van be zittingen van weezen, vondelingen, verlaten kinderen en andere armen, verpleegd. In godshuizen, kunnen, gedurende, den tijd der verpleging, worden genoten door de instel ling. die de verpleging bekostigt, doch slechts tot een bedrag, op verzoek van heit bestuur van laatstbedoelde instelling vast te stellen door den rechter van het kanton, binnen het welk die instelling haar zetel heeft". Ingevolge dit artikel schrijft het Hbld. heeft de kantonrechter fcc Amsterdam bepaald dat de verpleegden in de verschillende ge- slichten aldaar, die in de termen vallen van f 2 staatspensioen, daarvan f 0.75 voor zich mogen behouden en f 1.25 aan de gestichten komt. Deze beslissing geldt -dus voor het Armen huis, de Oude Mannen- en Vrouwengestich ten, enz. Aanvankelijk hadden vele verpleeg den van het Armenhuis, waar men de tege moetkoming aan het bestuur wilde bepalen op f 1.75, te kennen gegeven, dat zij de in richting wilden verlaten. Thans echter, nu zij een zakgeld dat bij sommigen nog ver meerderd wordt door een kleine verdienste overhouden als waarover zij nimmer be schikten, wordt niet meer over heengaan ge sproken. Het waarzegkantoor te den Haag, dat de sterrenwichelarij als bedrijf uitoefent, levert niet alleen particuliere voor spellingen, doch ook algemeene, zoo ongeveer naar het model van de bekende Fransche waarzegster Madame de Thèbes, voorspellin gen die zoo vaag zijn da't een nuchter mensch zonder kennis van astrologie zich met meer of minder e kans op succes evengoed er aan zou kunnen wagen. Speculatie op 's menshen hij- en lichtge- loovigheid", oo zei Het Vad. Inderdaad, wie zich door dergelijke dingen laat vangen, is volgens de Res. Bode al zeer onnoozel. Maar het feit, dat dagelijks zakken brieven binnen komen in het waarzegkantoor en dat een per soneel van 100 mag dag aan dag bezig is. wijst er toch op, dat ontelbare menschen zich met de wichelarij afgeven. En we vragen, of het geen tijd wordf, maatregelen te nemen, dat doergelijke zaken, die men in 't klein be strijdt. in 't groot van hieruit niet hun bedrijf uitoefenen. Geëindigde staking. Door de visschers te Stellendam is de staking voor de gamalenoellernen gisteren avond na 16 da gen staking opgeheven. De eisdhen van de garnaleuvisschers zijn Ingewilligd. De Amsterda rasche vergifti gingszaak. Men meldt ons uit Amster dam: In verband met de vergiftiging op den Ko ninginneweg en de arrestatie van den heer "W. te "Weenen, vernemen wij nog eenige bij zonderheden ,die voor den verdachte niet weinig bezwarend zijn. Het is vaststaand da't de verdachte W. om streeks 24 October 1.1. in de woning zijner moeder moet zijn geweest, want de werkster mej. V. heeft hem toen gezien. Evenwel wedt deze werkster met besliste zekerheid te ver klaren dat zij na dezen datum den heer "W. niet meer heeft gezien. In eenege bladen is be weerd. dat de werkster hem omstreeks 10 No vember in de ouderlijke woning heeft gezien. Dit is evenwel onjuist. Natuurlijk sluit dit de mogelijkheid niet uit dat W. wel degelijk op den Koninginneweg Is geweest. Een andere treffende bijzonderheid ls de volgende- Kort naïïat "W. omstreeks 24 October in het perceel op den Koninginneweg was geweest, wer dontdekt dat een der sleutels van de straatdeur werd vermist. Deze sleutel ls sinds dien niet teruggevonden. De mogelijkheid ls dus zeer groot dat de vermoedelijke dader met behulp van dezen sleutel op den dag, waarop het blauwzuur in eenige kopjes en in de karaf is gedaan, zich tot de woning toe- gan gheeft weten te verscbaffen- De Amstcrdamsrhe vergifti gingszaak. Naar het Hbld. verneemt, zal de inspecteur der Amstcrdamsche politKe P> Harrebomée, die naar Weenen is gezonden om een onderzoek in te stellen in verband met de arrestatie van Herman "Wijnoogst, eveneens een onderzoek instellen te Leipzig, teneinde na te gaan of de aangehoudene in derdaad, zooals hij voorgeeft, tusschen 9 en 14 November daar [heeft vertoefd. Omtrent de vermoedelijke toedracht der. zaak, zooals de justitie zich die voorstelt, kan het blad uit goede bron het volgende mede- deelen: Maandagavond 10 November te half acht verlieten mevrouw Wijnoogst, haar zoon Dirk en. haar dochter de woning op den Koniif gimneweg, na thee te hebben gedronken. Daar* voor werd melk gebruikt uftl een kannetje, waarin na het vertrek der familie nog eeif kleine hoeveelheid loverbleef. Te [half elf kwa* men moeder esx dochter thuis; rij gaven <H

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2