Uit den omtrek.™ STADSNIEUWS. 'ten gevolge van het lange oponthoud te Raal- te, zoodat men dan in plaats van om 8.21, pas om 10 45 te Oldenzaal aankomt. De vorige week weer met dien trein gaande, hadden we Weer. een. belangrijk oponthoud te Raalte, ïoodat we een weinig baloorig, aan den chef aldaar vroegen, of het niet mogelijk was een heetje meer spoed te maken, daar we anders weer een paar uur tijd verloren. Deze merkte loen op, dat er bijzonder veel bagage te laden was, en hij te weinig personeel had waarna bij schertsende zei: „als de heeren soms hel pen willen, er staan nog 16 kisten met kip pen dan zijn we gauw klaar Van den noojl een deugd makende, hebben we toen gauw met ziïn tweeën de kippen in de bagagewa gen gegooid, waarna we direct konden ver trekken. Wie dus in 't vervolg zijn aanslui ting niet wil missen, raden we ernstig aan: zie in 't vervolg uit of er ook kippen ingela den moeten worden, en is dat niet het geval, wees er dan als de kippen bij. La «kg s t e r f t e-c Ij f e r. Van al de honderden mannen en jongens, die op de Urker vlooit verleden jaar de visscherij langs de Noordzeekust hebben uitgeoefend, ofjnet soms zeer kleine booten on jollen in de Zuiderzee werkzaam waren, of wel op logger of bom ter haringvangst waren uitgegaan, is in 1913 niet één in zee omgekomen. Het sterftecijfer is te Urk ditmaal zeer laag ge weest 2S op de 2720 inwoners. Vorige jaren was het gewoonlijk 40—50 personen per jaar. Collectief Arbeidscontract voor het Drukkersbedrijf. Dins dagnamiddag is te Amsterdam het col lect eva arbeidscontract voor de typographic in Nederland geteekcnod door het hoofdbe stuur van den Ned. Bond van Boekdrukke rijen" eenerzijds, en anderzijds door de hoofd besturen van den Alg. Ned. Typografenbond, pan don Ned. R.-K. Typografenbond, van den Chrislelij-k-en Typografenbond in Nederland en yan den Ned. Bond van Plaatselijke Typo- gra fonv ere oni gingen. Het contract is terstond in wérfdng getre den en gesloten voor drie jaar. Naar goed gemotiveerde schatting zullen tengevolge van de invoering van het contract de loon en der typografen in het land per jaar f 800.000 verhoogd worden, hetgeen op de prijzen van hel drukwerk zijn invloed niet missen zal. De Haagse he bakkersstaking. De slakende bakkers in Den Haag hebben het den werkwilligen nog al lastig gemaakt, zoodat de hulp van de politie moest worden ingeroepen. In de Van Ostodestiraat voor de fabriek van de firma Hus moest de politie 'Dinsdagavond handelend optreden, daar een vijftigtal stakers de werkwilligen zeer be- morilijkte-n. Gisterenmorgen waren wederom Voor de fabriek van dezelfde firma een groot ear.lal stakers bijeen, zoodat de broodbezor gers, die aan den arbeid waren, zich genood zaakt zagen terug te keeren. Onder politie toezicht werd het brood later bezorgd. Staking. Onder de garnalenvisschers te Stellendam is wederom een slaking uitge broken Deze omvat thans alle pellerijen. Bij de beëindiging der vorige slaking werden voorwaarden aangenomen, welke geldig zou den zijn tot 1 Januari 1914, terwijl de door de visschers voor dit jaar aangeboden voor waarden door de garnalenhandelaars van de hand zijn gewezen. Alle pellers zijn hierdoor zonder werk, daar de visschers thans voor eigen rekening, hun bedrijf gaan uiloefenen en de garnalen ongepeld zullen verzenden. Uitsluiting van schilders gezellen. Door den Nederlandschen schildersgezellen-bond, afd. Steenwijk, is eeni- gen tijd geleden aan de verschillende schil derspatroons aldaar een lijst verzonden met verschillende nieuwe eischen, in hoofdzaak aangaande loonsverbooging, arbeidsduur, ver goeding voor overwerk, reiskosten voor werk tuilen de gemeente, enz. Tusschen werkge- vcij en werklieden werd daaromtrent geen overeenstemming verkregen. Een evolg van dii geschil is, dat de patroons hun knechts thans het werk hebben opgezegd. De uitslui ting omvat alle gezellen, aangesloten bij den Ned Schildcrsgezellenboud, zijnde ongeveer ^5 man. De spoorwegramp bij Beilen. Naar heft Vaderland van officaeele zijde verneemt, -heeft er te Halerforug een confe rentie plaats gehad van hooge staatsambte naren, spoorwegautoriteiten meit leden van den Raad van Beheer op de Staatsspoorwe gen, in verband imet het ingestelde onderzoek. Ban nader, uitgebreider onderzoek had plaats, verschillende personen, als machinisten enz. rijn nog gehoord. Verwacht wordt, dat einde van deze o-f begin van de volgende week het officieele rapport in de Staatscourant zal ver schijnen. Mede vernemen wij, dat een streng en uit gebreid onderzoeik plaats heeft naar dfe dezer dagen voorgevallen kleinere spoorwegonge lukken. -De schuldigen zullen sureng -worden gestraft. De moord in de Van IHerlenatraat. Het gerechtshof te 's Gravenhage, het reeds door ons vermelde nader onderzoek be velende in de zaak van den Leidschen student G. B. van Leeuwen, heeft bevolen dat op [Woensdag 28 Januari as. het onderzoek zal worden hervat, in het bijzonder omtrent de vraag of en in welken graad beklaagde tijdens Bot plegen van het feit lijdende was aan zie kelijke storingen zijner verstandelijke ver mogens en of en in hoeverre er verband be staat tusschen dezen toestand en het gepleeg de feit. Als deskundigen, welke daaromtrent zullen Worden gehoord, en tegen den bepaalden tijd (28 Januari) ter terechtzitting zullen worden opgeroepen, zijn aangewezen de heeren G. Jelgersma en K. Heilbronner, hoogleeraren in te psychiatrie, resp. te Leiden en te Utrecht. De bende van de Prinsen gracht. Het gerechtshof te Amsterdam beeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van don 33-jaaïgen schoenmaker Wil lem Boerse, d$e door die 5e Kamer der recht bank bij Yoomós van 8 October 1913 was ver oordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf (geëischt .teas 8 iaar) wegens hem ten lasste gelegden diefstal op 4 Aug. 1912 ten huize van mr. H. A. van Nierop, Leidscbe gracht 22. Het Hof, het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen achtende, vernietig de het vonnis en 9prak verdachte vrij. Ernstige mishandeling. Voor de rechtbank te Winschoten stond terecht de beruchte Eitje N. van Oude Pekela, bijgenaamd „de schrik van Oude Pekela", wegens hot toe brengen van zwaar lichamelijk letsel aan Harm Kuiper aldaar. K. werd, zooals wij des tijds meidden, zoo ernstig door messteken gewond, dat hij langen tijd in het ziekenhuis tc Groningen moest worden verpleegd. Plet O. M. eischte tegen Eitje N. li jaar gevangenisstraf. Geschoten op een trein. Bij aan komst gisterenavond te 's Gravenhage, te on geveer half zes van den trein der Holl. spoor die te 4 uur 19 uit Amsterdam vertrok, ver nam men dat die trein tusschen Haarlem en Leiden door middel van de noodrem tot stil stand was gebracht, omdat op een tweede klas-rij/tuig was geschoten. Het bleek dat een kogel een der reizigers rakelings langs het hoofd was gegaan. Gelukkig was niemand ge troffen. Procesverbaal werd opgemaakt, maar een dader werd niet ontdekt. Hoogloopende twist. Bij het uit gaan der kerk te Oeffeit (N.-B.) kregen eenige jongens twist, waarbij de 14-jarige Houben •met een mes in de zijde werd gestoken en zoo ernstig werd verwond, dat men het ergste vreest Inbrekers opgespoord. Do po litie te Haarlem bcctFl de dad rs opgespoord van een bij den apotheker J. J. gepleegden in braak, waar zij een kistje mot geld wegnamen Het zijn een 17- en een 18-jarige jongen, goe de bekenden van de politie. Inbraak. Den 26en December verliet de familie Bloemendaal, wonende aan don Hoogeweg te Watergraafsmeer, voor eenige dagen die gemeente. Hedenmorgen kwam men tot de ontdekking, dat er vreemden in hun woning hadden huisgehouden. Zij hebben zich toegang tot de woning verschaft door een ruit uit de keukendeur te snijden. Na een vluchtig onderzook werd niets vermist dan een marmoren pendule. Kostbaarheden ontvreemd. Uit den gx>ud- en zilverwinkel van den heer D. aan de Zeugstraat te Guuda z;jn Maandag avond door insluiping een a aait al vingerrin gen en horloges ontvreemd. Betrapt. Gisteren nacht half vier be merkte een waker van den gecontroleerd *n particulieren nachtveiligheidsdienst te Rot terdam dat twee personen bezig waren met een breekijzer in te breken in de directie keet op het terrein van een in aanbouw zijn de huidenzouterij aan de Pelgrimskade. Hij floot om assistentie, waarop twee wakers van de werf van Wilton te hulp kwamen. Een der inbrekers werd dadelijk gegre pen. De andere had zich verscholen, doch loen hij weder te voorschijn kwam werd ook hij gearresteerd. Het bleken een Noorsche matroos C. S. en een borstelmaker J. F. C. te zijn. Beiden zijn aan de politie overgeleverd. Poging tot inbraak en brand stichting. Dinsdagnacht is in 't club huis der D. F. b. aan den Matrketlenweg te Dordrecht een. poging tol inbraak en brand stichting gepleegd. Aan de uiterlijke sporen was le zien, dat getracht is een ruit boven den ingang uit te snijden. Dat is blijkbaar niet gelukt. Om het slot van de deur waren tal rijke houtsplinters uitgestoken, doch het slot heeft zich niet begeven. Waarschijnlijk zijn de ongenoode gasten door het douchekamertje binnengekomen. Verschillende kastjes vertoonen sporen van braak, doch alle sluitingen hebben zich goed gehouden. Wel is een koffertje geopend, doch daaruit is niets vermist. Het buffet is opengebroken, maar de geld- lade leverde een schralen buit... slechts elf centen waren er in. De voorraad limonade en chocolade is echter aangesproken. In de kast, waarin deze lekkernijen stonden, Is getracht brand te stichten. Gisterenmiddag werd daarin n.l. gevonden een mand, gevuld met nog smeulende krullen en papier. De politie is met een en ander in kennis ge steld en heeft haar onderzoek aangevangen. Jachtovertreding door gees telijken. Men meldt uit Veenhuizen aan de Ass. Crt., dat het bericht omtrent jacht overtreding van kapelaan en pastoor aldaar overdreven is meegedeeld. Zij zijn niet bei den in vereeniging er op uit geweest. De pastoor werd, terwijl hij op een weg tusschen of nabij bosschen zijn gebeden loopt te lezen en zijn hond als gewoonlijk al blaf fende in dat bosch achter wild aanzit, door een paar rijksveldwachters aangezegd, dat hij zijn hond moest terugroepen. Er ontstaat een woordenwisseling, van weerskanten wordt men boos en het eind is een proces verbaal. Een anderen keer loopt de kapelaan alleen met een geweer in een boschie achter den tuin van de pastorie, zooals hij beweert om vogels te schieten. Twee rijksveldwachters in dat boschje verscholen, hekeuren hem, ne men het geweer in beslag. Tweede proces-ver baal. Het is geenszins de bedoeling van boven staand, om den pastoor en den kapelaan te verdedigen (zij vooral moeten zorgen zich niet aan overtreding schuldig te maken), maar, om in plaats van hetgeen overdreven is medegedeeld, de ware toedracht te geven. Eenongelukvoorkomen. Dinsdag morgen ontdekte de dienstdoende wisselwach ter te Elten, dat op -het goederenemplacement aldaar een stuk -rails van eenige centimeters lengte naast de lijn lag; vermoedelijk door on bekende oorzaak daaruit gesprongen-. Dank zij de oplettendheid van den man werd daar door een ongeluk voorkomen, zoodat het thans sledhte mot eene vertraging van een goe derontrein afliep. lm brand geraakt. Te Nijmegen ge makte Dinsdagmorgen de kleeren van zes jarig dochtertje van vrouw B. aan den Dom mer van Poldersveldtweg, tijdens afwezig heid der moeder in brand, doordat 5*et meis je te didht bij de gloeiemde kachel had ge staan. Toen de moeder thuis» kwaan vond zij het kind in vlammen gdtould- Deze werden gedoofd en het meisje, dat ernstige brandwonden had bekomen, werd •naar het nabijgelegen militair hospitaal over gebracht. Een tweede kind, dat de moeder thuis had gelaten, bleef ongedeeld. Trap van een paard. Toen j.L Zaterdag de 23-jarige zoon van den landbou wer A. Bliek te Biervliet met de paarden bezig was te verzorgen, kreeg hij onver wachts een trap van een der paarden tegen zijn lijf, die hem bewusteloos deed neerzin ken. In allerijl werd de dokter er bijgehaald, maar diens hulp heeft den jongeling niet meer kunnen redden. Na een hevig lijden is hij overleden. Aangereden. De werkman G. Elzin- g, daie Zaterdag op het stationsemplacement te Nijmegen door een rangecrende machine werd aangereden en daarbij ernstig verwond, is in het Wilhelmina Ziekenhuis aldaar over leden. Bekneld geraakt. De 50-jarige ge- liuwde voerman D. te Enschedé, die eenige dagen geleden tusschen, een muur en den wagen bekneld raakte, is Dinsdag aan de ge volgen overleden. Aan brandwonden overleden. Maandag is te Hellevoetsluis een tweejarig zoontje van den hofmeester G. over een em mer kokend water gevallen en Dinsdagmid dag aan de bekomen brandwonden overle den. Kokende thee gedronken. Het 2- ja-rige dochtertje van den heer P. B. be Hem (N.-H.) dronk Dinsdag uit een pot kokende thee, tengevolge waarvan de kleine na een paar uur is overleden. Ontploffing. Op een bouwwerk aan de Anna van Buerenstraat te 's Graven hage was gisteren een werkman bezig met hel bereiden van specie voor gewaipcnd beton. Hij vond tusschen die specie een groot en steen, die er niet in hoorde, en wierp dien o-p een hoop kiezel, welke bij het bereiden van die spede wordt gebruikt. Onmiddellijk volgde een hevigen slag en werd de werkman tegen den grond gewor pen. Toen men toesnelde vond men hem met verschillende wonden overdekt; aan een der handen waren drie vingers ernstig gekwetst Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat rich in den hoop kiezel een knalsignaal be vond, zooals dit bij de spoorwegen in ge bruik is. Vermoedelijk is de weggeworpen steen daarop terecht gekomen en het knal signaal dientengevolge ontploft. Gasontploffing. Gisterenmiddag heeft in den winkel van G. L., handelaar in kramerijea te Bergen-op-Zoom, een gasont ploffing plaats gehad. Alle ruiten werden ver brijzeld en eenige deuren ontzet. Voorbiigan- gers bekwamen lichte kwetsuren. De eigenaar was afwezig. Diens vrouw werden de haren verschroeid. Een begin van brand ontstond, maar kon onmiddellijk geblusoht worden. De muur van hot belendende nerceel moet gestut worden, da-ar deze ingedrukt is. School- en Kerknieuws. Practische examens van arts. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt in de Staatscourant ter algemeene kennis, dat op 2 Februari 1914 en volgende dagen te Leiden, Utrecht, Groningen en Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts, vermeld in art. 2 der wet van 25 December 1878 (Staatsblad no. 222), laatstelijk gewijzigd bif de wet van 28 April 1913 (Staatsblad no. 166), alsmede te Utrecht tot het afleggen van de practische tandheelkundige examens, bedoeld in art. 8 der gemelde wet. Zij die tot deze examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 Mei e. k., moeten zich daartoe vóór 26 Januari e. k., en zij die na 1 Mei e. k. wenschen te worden geëxamineerd, moeten zich daartoe vóór 2-1 April e. k. schriftelijk aanmel den, en wel te Leiden bij den hoogleeraar dr. E. C. van Leersum, te Utrecht bii den hoogleeraar dr. A. J. P. van den Broek, te Groningen bij den hoogleeraar dr. J. W. van Wiihe en te Amster dam bij den hoogleeraar dr. H. Winkler, voor» zitters der examen-commissiën. Dr. M. J. van der Meer, te Frankfort, heeft bedankt voor zijne benoeming tot leeraar aan de Hoogere Handelsschool te Rotterdam. Hij wordt verbonden aan de te openen hooge school te Frankfort. Ned. Ond. Genootschap. Het hoofdbestuur van het N. O. G. is voor 1914 samengesteld als volgtW. P. Spa ar en burg, Amsterdam, voorzitter; M. Mieras Jr., Beesd, vice-voorzitterH. J. Bon, Amsterdam, le secre taris; mej. E. Weeveringh, Amsterdam, 2e secretaresse; D. Voerman, Amsterdam, le pen ningmeester; M. H. v. d. Horst, Kaatsheuvel, 2e penningmeesterW. G. Brandenburg, Rot- terdam, 2e penning-meester; R. Kiestra, Am sterdam, archivaris J. B. Wolthuis, Gronin gen; Sj. Dijkstra, Enschedé, en W. Kooiman, Hilversum. Een o n d c r w ij z e r s 1c w e s t i e. Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken is door den heer J. H. van Balen, wethouder te Brum- men, een adres gericht, waarin hij verzoekt, het daarheen te willen leiden, dat den Gemeentera den meer macht wordt toegekend inzake de benoeming van onderwijzers, daar bif het be staande reglement noch colleges van B. en W., noch gemeenteraden de macht bezitten, hunne wenschen ten dezen te verwezenlijken, omdat de geheele macht berust bij den districts-sch >ol- opz-encr. Aanleiding tot dit verzoek is het gebeurde bij de laatste benoeming tot hoofd der school te Empe, gemeente Brummen. Een algemeen ge acht onderwijzer te Brummen, bij ontstentenis van het hoofd reeds driemaal achtereen met de waarneming belast, wordt bij sollicitatie stelsel matig, opzettelijk geweigerd, zonder dat daar voor geldige reden bestaat. Op het onredelijke daarvan gewezen, heeft de districts-schoolcp- ziener geantwoord, dot hij geen onderwijzer uit de plaats zelf tot hoord wenscht te zien benoemd. Adressant vestigt de aandacht van den minis ter op deze onrechtvaardigheid, waardoor het dus voor iederen onderwijzer in het geheele dis trict van dezen schoolopziener onmogelijk is, in een plaats waar hij werkzaam is en zijn kans dus het gunstigst, tot hoofd te worden benoemd. De generale synode der Gereformeerde Kerken in Nederland, die om de drie jaren ge houden wordt, zal dit jaar, waarschijnlijk in Augustus, samenkomen in den Haag. Als odvi- seorende ledpn «uilen optreden de hoogleeraren der theologische faculteit aan de Vrije Universi teit te Amsterdam en de professoren aan de Theologische school te Kampen. De kerkeraad der Gereformerde Kerk te 's Gravenhage zal de Synode bijeenroepen. R.-K. Kerk. Gisterennacht is te Harlingen op 88-jarigen leeftijd ne eene korte ongesteld heid overleden de heer Joh. J. Slotering, sinds 1872 pastoor aldaar. De overledene was zeer gezienin 1909 werd hij door de regeering be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. 1»mist en Wetenschap. Bij het Rotterdamsoh Tooneelgezelschap, dir. Van Eysden, is ter opvoering aangeno men het tooneelspel in 4 bedrijven „Zijn Hei lige'' door mevr. J. van AmmersKaeiler. Door de afdeeling Hilversum van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst wordt Vrijdag a.s. uitgevoerd het oratorium „Die Legende von der heiligen Elisabeth" van Liszt. Directeur is de heer G. Andriessen; mede zullen werken het Utrechtsch orkest en de solisten mevrouw Noordewier, mej. Schollen, de heeren Caro en Bolsius. Het schilderij „Koning David" Yan Aert de Gelder dat op de veiling van de collectie Steengracht te Parijs, door een Amsterdam mer is aangekocht is door dezen aan het Rijk ten geschenke gegeven en heeft een plaats gevonden in de kleine Remhrandtzaal van het Rijksmuseum. Prijskamp voor Militaire Marsmuziek. Men schrijft ons: De jury voor den prijskamp voor militaire marschmuziek heeft haar verslag aan den Minister van Oorlog ingezonden. De uilslag van den wedstrijd is de volgen de: Ingekomen zijn 33 compositiën elk met 2 partituren en een directie of een pianopartij. Nadat eerst alle werken door elk der jury leden met gtoole nauwkeurigheid is nage zien, zijn ongeveer 20 k 22 marschen in t bijzijn der jury, door de Koninklijke Militaire Kapel van het regiment Grenadiers (welwil lend beschikbaar gesteld door den regiments commandant) uitgevoerd. Daarna is uit die compositiën de keuze gedaan Van groep A, zijnde die der Militaire Ka pelmeesters, zijn bekroond en worden uitge geven: le prijs G. Bikkers, kapelmeester 5e reg. Infant., groole zilveren medaille door H. M. de Koningin ter beschikking gesteld, een som van f 50 en een solisten-instrument naar keu ze uit de Koninklijke Fabriek van Kessels te Tilburg. 2e prijs M. Kley, kapelmeester 7e reg. inf., een zilveren medaille, een som van f 25 en een instrument als boven. 3e prijs A. Thenissen, kapelmeester der Ko loniale Rerserve. 4e prijs \V. van Erp, kapmeester 4e reg. infant. No. 3 en 4 ontvangen een diploma. Bij groep A waren verscheidene „mooie" marschen, die zich minder goed leenden om door alle militaire muziekkorpsen te wor den gespeeld en vooral om op marschte worden gespeeld. Van groep B., zijnde die der niet militaire kapelmeesters, zijn bekroond en worden uit gegeven: le prijs H. Koster, kapt. 4e reg. infant., groote zilveren medaille van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg en een som van f 25. 2e prijs P. de Rook, muzikant 4e reg. inf., een zilveren medaille en een som van f 10. 3e prijs L. Th. Feiten, muzikant 2e reg. inf., een zilveren medaille en een som van f 10. 4e prijs H. B. Smit, muzikant Konink. Mil. Kapel, een zilveren medaille en een som van f 10. 5e prijs B. J. M. v. d. "Werd, muzikant 7de reg. Infanterie en een som van f 10. 6e prijs A. van Leeuwen, muzikant 8ste reg. infanterie, en een som van f 10. Al deze hier genoemden ontvangen boven dien een solisten instrument als bij groep A vermeld. 8e prijs W. P. P. de Vries, onder-kapel meester 10e reg. infanterie en 8e prijs M. Bilderdijk, muzikant 10 e reg. infanterie. 7 en 8 ontvangen een diploma. Thans zal de Jury uit deze 12 marschen een keuze doen voor het album dat aan H. K. H.. Prinses Juliana zal worden aangeboden waar toe Hare Majesteit de Koningin reeds behaag de Hare toestemming te geven. In dit album zullen die marschen voor pia no, op zeer eenvoudige wijze bewerkt, wor den opgenomen. De compositiën van hen. die hier niet ge noemd zijn, worden aan de eigenaars terug gezonden indien deze daartoe binnen 3 maan den het verzoek richten tot den Luitenant- Kolonel van den Generalen Staf J. H. van der Hegge Zijnen te Amersfoort, Voorzitter der Regelings-Commissie en lid der Jury, onder opgaaf van nauwkeurig adres. Na dien ter mijn worden de inzendingen vernietigd. Het overlijden der jonge tooneelspeelster Lize Hamel heeft tot een onverkwikkelijk ge schrijf in de bladen aanleiding gegeven. Ze kere heer E. Storm te Amsterdam beschuldig de den heer Heyermans, directeur der too- neelvereeniging, de overledene als 't ware ge prest te hebben lot spelen, ofschoon, zij on gesteld was, terwijl de theater-arts Heyer mans beschuldigd werd mej. Hamel onder zijn verantwoording op reis te hebben gezonden Beide hoeren Heyermans zijn tegen dit stuk OPI-Ckomen. De tooneeldirecteur verklaarde de legen hem gerichte beschuldiging geheel onwaar en schreef verder o m.: ,.Over de wnze waarop (le tetanus-infeclie werd veroorzaakt, kan naar menscheiijke be rekening de heer Storm beter inlichtingen ver schaffen dan iemand van ons gezelschap. En juist daarom past hel hem in de laatste plaats insinuaties uil te spreken tegenover een thea ter-directeur, die zich niets le verwijten heeft en tegenover een theater-arts, -uie zonder eeni ge raadpleging met de directie een advies gaf, over een vrouwen-ongesteldheid, waarbij hem nacvr getuigenis van o.m. Julia Cuyp-ers en Louis Bouwmeester, die te Zwolle bij het be zoek van den dokter tegen oordig waren, dingen verzwegen werden, die voor de be trokken^ gevolgen hadden kunnen hebben. Do arts Hovermans de» Ida mee. dol mej. Hamel op reis gegaan is, omdat zij zteh goed voelde en dat de dokter in Zwolle, nfrettegen- sftaande zijn sterken aandrang, van mej. Hamel niet kon verkrijgen, dat zij naar Am sterdam terugkeerde, toen zij over kankvetr» stijving begon te klagen. Mevr. Jukl-a Cuypcrs is ook tegen der. aan val va»n den heer Sto-rm opgeko-men. Zij voeg de daaraan nog de klacht toe, dat n.on to Zwolle den heer Heyermans, ondanks her haalde telefonische cn telegrafische verzoe ken, geen inlichtingen gaf omtrent de begra fenis. Mevr. Cuypers vernam eemt toen zij persoonlijk met een der verpleegsters in het ziekenhuis telefoneerde, dat mej. Hamel roods begraven was dien dag. Het was dus buiten hun schuld, dat de directie en artist en aan de overledene niet de laatste eer konden be wijzen. Zoodra de Gioconda weer op haar oude plaats in het Louvro te zien was en dus voor niets, was de toevloed van Parijzenaars enorm. Zondag tusschen 10 en 4 uur z:jn vol gens de „Matin* meer dan honderdduizend mens cl ton langs de Gioconda geleid en heb ben zij de heroverde schat kim non bewonde ren. Men 'had lcoordcn ge^panfien van een der hoofdtrappen naar de salon carré. Vijf- lig polilie-agcRtcn en 20 repu >ii i? gar den waren gerequireerd om de oppassers in de ïr.-Kfi: :za!?n bii le slam. Diefstal te Utrecht. Door mid del van insluiping is in een huis in de Hee- renstraal te Utrecht een som van f 6000 ont vreemd Omtrent dezen diefstal deelt het Utr. Dbld. mede, dat genoemd bedrag aan effecten was geborgen in een kast, die door den insluiper was doorzocht, terwijl f 14 000 aan effecten door de bewoonster van fa bo venverdieping van het buis in de Heeren straat, waar de diefstal werd gepleegd was verstopt op een héél secure plaats. Later, loen de eerste opschudding van den diefstal wat voorbij was, herinnerde men zich waar de f 14.000 was geborgen; dit geld kwam, zonder dot er een cent aanvermisC werd, voor den dag. Twee personen, die des nachts op straat waren gezien en als schuldigen werden ver dacht. werden Zondag reeds door Je politie aangehouden. Een hunner was des nachts al gevangen genomen in een brandgang in de Weistraat, de ander werd aangehouden in den loop van den Zondag. Doch beide per sonen konden hun alibi bewijzen en zijn vrij gelaten. De politie zet het onderzoek krachtig voort. Het vermoeden ligt voor de hand, dnt hier geen beroepsdicven aan het werk zijn ge weest. anders zonden zii wel verder hebben gezocht dan de kast alleen, waarin f 6000 werd gevonden. Bunschoten. In de laatst gehouden ge meenteraadsvergadering werden de voorstel len gasfabriek en bavenverbetpring met 5 te gen 5 stemmen aangehouden tot de volgende vergadering. De salarissen van burg. en politie werden verhoogd. Barneveld. Gedurende het afgeloopen jaar zijn ter markt alhier aangevoerd 12$ millioen eieren. Het hiervoor door de land bouwers ontvangen geld bedraagt on eveer f 630 000 Dc gemiddelde prijs der eieren was dus f 5.15 per 100 st. Nij-kerk. Als een Bijzonderheid vermeld de Nijk Crt., dat men een paar dagen voor Nieuwjaar op land bij de Beerenlcamp" nog bezig was de aardappeloogst van den zomer 1913 tc rooien. Het zou wel nu Nieuwjaar worden, eer men den „bouw" er uil had. De Minister van Oorlog te Amersfoort •De Minister van Oorlog, generaal Bosboom, bracht gisteren een vrij langdurig bezoek aan Amersfoort. Z Ex.. vergezeld van majoor Ton- net. chef der 2e afd. aan het departement van oorlog, en kapitein de Quay, adjudant, arri veerde om 10 uur aan het station en ging van daar per auto naar de Vlasakkers, waar ter bijwoning van de veldoefeningen ter hoogte van het Monnikenbosch eenigen tijd vertoefd werd. Vervolgens bezocht de minister de scftiooi compagnie en vertrok weder omstreeks 4 uur. Het doel van het bezoek gold voornamelijk besprekingen met den bri"rj-de-commamiant en den commandant van de schoolconvpagnie over de opleiding van de militie en het reserve kader. Garnizoen. De kapitein \V. E. van Dam vam Isselt van bet le reg. veld art. te Utrecht, wordt 1 Febr. e.k. gedetacheerd bij de Ve inf. brigade alhier. De 1ste luit -adjudant J. P. Bolton, van het 16de reg. inf. te Amersfoort, wordt belast met het bevel over de sectie motor-mitrailleurs van het korps aldaar. E v. L u t h. Kerk. Zondag ns. zal in de Lm hersahe Kerk al hier, optreden ds. A. C. Schade van Westrum, Ev. Lulh. Pred. te Haarlem. Kamer van Koophandel •De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Zaterdagavond 8 uur een openbare ver gadering ten Raadhuize, Percy Grainger. Percy Grainger, de jonge Australische pianist, die ook hier te Amersfoort stormen derhand de harten van het publiek ve; over- de, zal Dinsdag 13 Januari wederom In Ami- cilia optreden. De hardnekkige geruchten dat Percy naar Australië zou terugkeeren om le gaan hecre- boeren, zijn dus gelukkig niet waar geble* ken. Het coneeri-Luieau Augustin zendt on* t*O

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3