S So-casy MENSCH Uit den omtrek. ADVERTENTIËN. PERCY GRAINGER. UB k BOUWER Co. N.V. Biochemische Fabriek „PRANA" Groot en Kleinhandel in BRANDSTOFFEN. W. F. A. Groenhuizen, De Verfton W.RUlTENBERGGzn. F. W. y. d. WILDE, KORTE GRACHT 22, Gedistilleerd water levert Pinee-nez en Brillen Instrnmentmaker. - Langestraat 42. Köngl. Fachinger Het Museum-De SIdcts. Nu het schrijven van jhx. Victor de Süuers ontvangt de Ldmb. IC nog een tweeden brief, thans van iemand, die si edits als „Traiectensis" iwenscht vermeld te worden. Het luidt: Mijnheer de Redacteur. Met bijzonder genoegen las ik in uw zeer geacht blad de bevestiging van het gerucht, als zoude fhr. de Stuers in het door hem aan gekochte „Brtabantsche Gouvernement" een geschfiedikiindig museum willen stichten. Deze nobele daad van een groot Maastrichte naar ban niet genoeg worden toegejuicht. Het is dan ook niet te verwonderen, dat van alle zijden bijdragen tot deze verzame ling worden geschonken, welke zoodoende zeker een der merkwaardigste van Europa zal worden. Voor zoover bekend is, werd on der meer het volgende reeds toegezonden: 1. Een balein van den walvisch, waarin Jo nas drie dagen verblijf hield. 2. Een dertig zilverlingen van Judas Is ca rlo Lh. 3. Drie veeren uit de vleugels van Iscarus. 4. De ring van Gyges. 5. Eenige haren van Absalon, gevonden in den boom, waarin deze bleef hangen bij zijn vlucht 6. De broek, dio Koning Dagobert gewoon was 't achterste wren aan te trekken. Al deze schenkingen werden gedaan door een onzer meest achtenswaardige stadgenoo- ten. Nog werden ontvangen 7. De kam van Koning Karei den Kate. 8. De parapluie, door den Wandelenden Jood bij zijn doortocht te Maastricht in het café Suisse vergeten. 9. Een haar uit den baard van Barbaressa. 10. Een wiek van den molen, waartegen don Quichol'te gevochten heeft. 11. De rijzweep van generaal ibbets. 12 De bezem, waarmede Hercules den stal van Augias schoonvee-gde. 13. Hel valscherm, dat Jan van Schaffelaar bij zijn sprong uit den BarnevelcLschen toren vergat te gebruiken. 14. De andere handschoen van Napoleon (Zie L. IC 5 Jan. 1914). IIcl voorbeeld van jlir. de Stuers volgende, staan alle gevers voor de echtheid dezer voorwerpen in. Moge hun edelmoedig voorbeeld in ruime mn'.e navolging vinden. Ik eindig met een voord van hulde aan den stichter van ons nieuw museum" De Amslerdamsche nieuwe E f- /estenbeurs. Het N. v. d. D. schrijft, dat de nieuwe Effectenbeurs te Amsterdam In de eerste dagen in 'het gebruik niet schijnt mee te vallen. De lichte, blinkende, marmeren vloer doet de oogen niet aangenaam aan en geeft een gevoel als iemand krijgt die 's win ters lang op een door de zon beschenen sneeuwlandschap zit te staren. Maar wat hin deriijker is, dat zijn de vervaarlijke geluiden, waarmede dc groote hooge zaal gevuld wordt zoodra er veel menschen bijeen zijn. De acoustiek is van dien aard, dat er voort durend een dreunende, gonzende galm klinkt, die het moeilijk maakt elkaar te verstaan en In hinderlijke mate de zenuwen prikkelt. In deze dagen van slapte in zaken is de handel nog zoo erg niet, maar men houdt zijn hart vast bij de gedachte wat dat worden moet als er eens een middag van levendigen, drukken handel volgt. En ook daarop wil men deze Beurs toch op den duur ook wel ingericht zien. Men wil nu probeeren door het spannen van zijden doeken in het gewelf of door het ophangen van zijden doeken het geluid te dempen en er wordt ook over gedacht den mooien marmeren vloer te bedekken door een donkeren laag caoutchouc. Ook op ander gebied komen al klachten los. In het beursverslag van de Dag. Brsct. las men: .,De kleine commissionairs zijn minder goed te spreken over den nieuwen maatregel om voor elk telefonisch gesprek dat in de sociëteit gevoerd wordt 5 cent te berekenen. Dit is voor deze lieden inderdaad een z-ware handicap. Vroeger konden zij kosteloos hun- ne cliënten opbellen, en hen op de hoogte hou den van de stemming, de fluctuaties enz. Al waren de orders die op deze manier verkre gen werden vooral in de tegenwoordige tij den nu juist niet zeer talrijk, de clientèle ver wacht en verlangt toch op de hoogte te wor den gehouden en zoolang dit gratis geschie den kon, was daartegen ook geen bezwaar. Thans, nu voor elk gesprek 5 cent betaald moet worden beteekent dat een drukkende belasting, want het gebeurt dikwijls dat men dezelfde clicnt herhaaldelijk moet opbellen, hetzij Tip niet Ihuis is of op een ander adres te vinden is, enz. Deze belasting werkt nood zakelijkerwijze belemmerend op de zaken en kan er toe leiden dat het iemand begroot om 5 cent te moeten betalen, zijne cliënten min der goed bedienen gaat, waardoor deze con currenten gaan begunstigen. „Weliswaar moeten degenen die een tele foontoestel in hun nis hebben daarvoor jaar lijks een zekere som betalen, dorh zij heb' en dan ook het gemak dat zij hun nis niet be hoeven te verlaten en niet in desocieteit op aansluiting behoeven te wachten. ,.Ook de gebrekkige verbinding met de groote Koopmansbeurs zal op den duur be lemmerend op de zaken werken. In de eer ste plaats kunnen of willen vele leden niet de vijftig gulden betalen, vereischt voor de koopmansbeurs te kunnen bezoeken, voorts is het bezoek aan deze beurs door de z.g. „pas- serel" zeer tijdroovend geworden en wat misschien het gewichtigste is de voeling met het nubliek aldaar is grootendeels verloren gegaan. Het is toch geheel iets anders of men het vooropgezet doel om iemand te gaan spreken van de effectenbeurs door de passe- rel naar de koopmansbeurs loopt, dan het on willekeurige contact dat men vroeger had door het vrijelijk circuleeren van de eene naar de andere beurs. Ieder beursman voelt natuurlijk het groote verschil". Do pet van den landverhuizer. Zondagavond j L werd te Wierden voor de politie gebracht een man, die bij een spoor- Wachter aan de lijn WierdenRijssen, op no- geveer een uur afstand van dit dorp was ge komen en Russisch sprak. Men meende te be grijpen dat de man geld verloren had. De po en gaf telefonisch aan de politie te Almelo van zijn komst kennis. Maandagmiddag deed de spoorwachter bij de politie aangifte, dat aan de spoorlijn een pet lag en deze mis schien kon toebehooren aan den vreemdeling die den vorigen dag bij hem was geweest. In de voering van de pet werd een in Rus land afgegeven spaagboekje gevonden ten na me van P. Adolfowi Fesxlarowi, benevens 33 bankbiljetten elk van 10 dollar. Men vermoedt dat den man, die in t bezit was van een spoorkaartje Almelo—Rotterdam, de pet van 't hoofd is gewaaid en dat hij dezen schat misschien zijn geheele bezitting uit den troin is nagesprongen. Uit een door de po litie ingesteld onderzoek bleek, dat de man zich nog tè Almelo bevond. Deze kwam in gezelschap van den brigade-commandant der marechaussee te Almelo naar Wierden om het verlorene weder in ontvangst te ne men. Gelukkig voor den man, dat het geld in handen van een eerlijken vinder kwam. („Zw. Cl.") Een groote snoek. Uit Ankeveen bericht men, dat de beroepsvisscher N. Hoet- mer een snoek gevangen heeft van 27 pond. Twee- of driemaal had hij reeds de netten ver nield, waarmede men dacht hem Ie vangen. Eindelijk heeft men dezen geweldigen roo- ver im een biizonder sterk net «buit gemaakt; toen hij gevangen was ontlastte hij zich door den bek van een nog frissche brasem van Ah nond. Wel een bevujs 3at zoon roover heel wat verslindt Ziekenfondsen en genees- beeren te Deventer. Woensdag a\ond werd te Deventer een protest-samenkom: t ge houden van een groot aantal leden van het Ziekenfonds van den Arbeidenden Stand, naar aanleiding van het verloop der jongste vergadering van leden van het ziekenfonds op Vrijdag 1 L, waarin een aani.nl toen aan wezigen. in hoofdzaak geneesheeren, zich bun rechten verkort achtten door een h. i. onjuiste uitlegging van enkele artikelen van liet huishoudelijk reglement door den voor zitter, den heer E. Kagei. die tevens voor het sluiten der vergadering geen gelegenheid zou hebben gegeven om enkele nadere opmerkin gen te berde te brengen. Er werden ernstige verwijten in deze pro- teslvergadering aan het adres van den voor zitter van het ziekenfonds gericht. Een aantal andere aanwezigen laakten de slappe houding van het ziekenfondsbestuur, dat den voorzitter niet op zijn plichten ge wezen had. Een derde groep was van oordeel, dat aan bestuur en voorzitter van het ziekenfonds nog gelegenheid moet worden gegeven om hun houding nader toe te lichten. On aandringen dezer laatste groep ging de vergadering alsnog niet mede met een voor gestelde motie van afkeuring; doch met alge- mcene stemmen besloten nogmaals een ver gadering van het Ziekenfonds bijeen te roe pen. Meuring, J. J. de Groot en W c. Metelerkamp Cappenberg, tevens als deskundigen; door Je verdediging die zal worden gevoerd door mr. Max. R. Brück, advocaat te Amsterdam, zijn een vijftal personen, onder wie eenige oog- Inbraak. In den afgeloopen nacht is ingebroken! in het heeren-mod'emagazijn van den Heer G. E. de P. aan de Vlamingstraat te 's Gravenhage. Dc diief ctf dieven hebben zidh blijkbaar door het dak na uitsnijding van een glasruit in een dakraam toegang ver schaft tot den zolder, vanwaar zij door open- brdking van eene deur in het magazijn zijn gekomen. Daar waren de drie cassa's open- gedrukt en was het wisselgeld tot een bedrag van ƒ30 cr uit verdwenen. Verder zijn geen speren van braak ontdekt In het kantoor, waar de brandkast staat bijv., scheen niemand geweest te zijn. Een buurman van den heer B. meent des nachts een gesprek .gehoord te hebben, waarifit wordt afgeleid, dat meer dan één inbreker aan het werk is geweest. De beer de B. was tegen inbraak verzekerd. Deze dagen wordt te Utrecht het herexamen argenomen voor de militaire voor-geoefend heid, waaraan door d i e candidaten wordt deelgenomen, die bij het eerste examen voor 2 vakken onvoldoende kregen. Zij, die voor dit examen slagen, behoeven bij. onkoming on der de wapenen korter tijd te dienen dan de genen, die dit examen niet met gunstig gevolg hebben afgelegd. Men weet, dat er over de zware exaraen-eischen, toen het de eerste maal werd afgenomen, is geklaagd en dat dae klacht is doorgedrongen tot de Tweede Kamer. Van daar de groote belangstelling bij dit her-exa men van een aantal autoriteiten, onder wie zich kamerleden bevonden De candidaten, die voor het herexamen wa ren opgeroepen, en gemeend mochten hebben, dat ditmaal de cischen minder zwaar zou den z «n. zijn in die verwachting teleurgesteld Ons werd althans verzekerd, dat het her examen even moeilijk was als de eerste maa! en de cischen niet minder zwaar. Vandaar dan ook dat wederom bijna 50 pet. zakte. Het examen liep over ongeveer 11 oefeningen of vakken, mot of zonder werktuigen; er wa ren er onder de deelnemers, die voor alle vakken goede cijfers hadden en slechts voor één oefening onvoldoende. Ook zij werden afgewezen Er waren onder deze afgewezen candidaten jongelui, die bijv. voor het steen- stooten een onvoldoende haalden, omdat de stoot met den linkerhand een enkele centi meter scheelde, hoewel het met de rechter hand volkomen goed werd gedaan. Desniet temin werden zij .gisteren reeds afgewezen en behoefden* zii heden niet meer mede te doen aan de marschen. Uit een en ander blijkt wel, dat er van een minder zwaar examen ook thans geen sprake is geweest Een vermakelijk spoorweg ongeluk. Bij de grootere en kleinere spoorwegongelukken van den laatsten tijd is er nu een gekomen, schrijft de Prov. Gron. Ct., diat een meer vermakelijk dan droevig karakter heeft. Aan de Noordooster-locaal- spoorweg-maatschappij de eer, deze note gaie te hebben doen hooren. Ziehier het ge val: De trein van Zuirïbroek naar Stadskanaal was "Woensdagmiddag 'op den gewonen tijd. 510, vertrokken. Heel gemoedelijk bereikte het lokaaltje het station MeedenMunten dam. Daar moest een oogonhlik gewacht worden. Niets ongewoons. Maar het ©ogen blik werd eenige ©ogenblikken en deze wer den een heele poos. Nieuwsgierig-angstig staken de passagiers de hoofden uit de por tieren, uit de coupévensters. Wat zou er ge beurd zijn? Daar gilt een locomotief, een vreugdekreet, want deze locomotief bracht den conducteur van den trein, die in Zuidbroek vergeten was, zoo&at de trein het traject Zuidbroek Meeden gereden had zonder conducteur. Deze nam zijn pla-ats in en voort ging het, nu oender de herderlijke leiding van den verge ten conducteur. Niet-teekenm der Monsterrol. Men meldt ons uit Vlaardingcn: Daar de le den van den Bond van Machinisten en Stokers de monsterrol voor beugvisscherij niet zullen teekenen, zal dit jaar niet ter beugvisscherij worden uitgevaren. De actie in de sleepv aart. Men meldt ons uit Botterdam; Op het door de sleepbooteigenaars aangeboden contract, heeft de Bond van Machinisten en Stokers na een gehouden vergadering besloten te antwoorden dat de bond bet contract niet kan aanvaarden. De bond verklaart zich bereid alsnog overleg te plegen, teneinde eventueel wijzigingen aan tp brengen on het door den bond overhan digde colleotieve arbeidscontract. Mishandelingmet doodelijken afloop. Dinsdag as zal zich voor de vierde kamer der arr. rechtbank te Amster dam hebben te verantwoorden Alexander de Bruin, een der oudste bankwerkers der fa briek van de „Maatschappij voor Zwavelzuur- bereiding". De beklaagde was naar men zich herinnert op 18 November, toen zijn zoon Ruth Alexander door een ruziemaker werd aangevallen, den eerstgenoemde te hulp gekomen. Ziende dat zijn zoon in blijkbaar levensgevaar verkeerde hij meende tc be speuren dat hij reeds in stikkingsgevaar ver keerde. doordien de aanvaller. Chr. Busing, hem met kracht bij de keel had gegrepen, neer geworpen en bleef omklemmen heeft de oude De Bruin, zonder zich dadelijk reken schap te geven van het gevaarlijke zijner han delingen, met een voorwerp, dat hij toevallig In zijn handen had een stuk ijzeren pijp een kraohtigen slag toegebracht op het hoofd van Busing, met het noodlottig gevolg, dat hij Busing ernstig letsel toebracht, namelijk eene verscheuring van de weeke schedeldeelen, een deuk in diens hoofd en een gedeeltelijke ver nieling van enkele hersendeelen, tengevolge waarvan genoemde Busing op 18 November overleed zonder bij kenaii* te zijn gekomen, getuigen gedagvaard. Door het O. M. zijn net getuigen gedag- Van den Hak op den Tak. (Weekpraetje). atie bracht den vreemdeling naar den trein vaard, onder -wie de artsen C H. ten Hom, F. In het „Hbld." vonden we dezer dagen een verhaal onder het opschrift „Voor en achter de toonbank", dat op treffende wijze illustreert met hoe weinig kieschheid en gevoel sommige be zoeksters zich tegenover de meisjes achter de toonbank kunnen gedragen. In een gTOote manu facturenwinkel, waar de dames elkaar verdrin gen om toch maar gauw geholpen te worden, vroeg een knappe jonge vrouw naar kinder schortjes. De vriendelijke verkoopster zoo vertelt een der bezoeksters is klein, tenger en bleek, ze heeft zwarte oogen en dito kringen er onder, en ziet er zeer vermoeid uit, iets, dat in de over stelpende drukte der laatste dagen geen den kend mensch verwonderen kon. Ze begint uit te pakken. Stuk voor stuk legt ze de kleine kanten boezelaartjes naast de doos neer. Het eerste is te klein, het tweede te grof, het derde te smal. het vierde heeft blauwe strik jes en 't moest juist rose zijn, het vijfde is wel van voren mooi, maar van achter niet... en zoo voort Elk exemplaar, dat de juffrouw geduldig te voorschijn haalt, wordt afgekeurd. Maar eindelijk, eindelijk daar is er een dat bevalt. „En wat is de prijs?" vraagt de koopster. „Twee vijf en twintig", herhaalt de mevrouw verschrikt, „wat is dat duurt Hebt u ze niet goedkooper?" „Jawel mevrouw, maar die vindt u immers niet geschikt 1" „Neen, die meen ik ook niet; ik meen zooals dit, maar dan wat billijker 1" „Nu", zegt dan even nagedacht te hebben de mevrouw vóór de toonbank, „omdat ik anders heelemaal geen keus vind in uw collectie, wil ik dit schortje dan wel nemen, maar dan moet u 't mij voor twee gulden laten, want het is werkelijk het eenige dat me een beetje lijkt". „Onmogelijk mevrouw, aan den prijs kan niets veranderd worden". „Maar juffrouw, u kunt toch de moeite nemen van het even aan den chef te vragen", houdt koppig de dame voL En altijd nog even geduldig zegt het meisje, dat zij met zulke vragen den chef niet mag las tig vallen, het is immers toch al zoo druk in deze dagen Maar ze zal mevrouw nog wel andere boezelaartjes laten zien, wat goedkooper en toch ook heel aardig. Weer begint de juffrouw in een andere doos te zoeken, ze haalt weer verscheiden schortjes te voorschijn, en weer wordt alles afgekeurd. „Dus u wilt niet vragen of dit eene schortje wat minder kan, juffrouw9" „Neen mevrouw, we hebben voste prijzen 1' Nu, juffrouw", zegt eindelijk de klant, „dan ga ik liever ergens anders, waar de winkeljuf frouwen wat gedienstiger zijn en wat meer moei te voor de dames over hebben. Er zijn geluk kig nog winkels genoeg Zonder zich te schamen, heeft ze deze grie vende onbillijkheid gezegd. Zonder groeten gaat ze heen. De bezoekster, die dit alles had aangehoord, was terecht verontwaardigd. Had zij het maar eens kunnen toonen en die ongevoelige dame op bahoorlüke wijze terecht kunnen zetten l Maar dat gaat niét altoos. De een tut zich dan ook gauwer dan de ander. Dezer dagen gaf een bekende gymnastiek- leerares, voorstandster der vrouwenbeweging en lid van de Vereeniging tot Verbetering van Vrouwenkleeding, een uitlating ten beste, die, hoewel nu juist niet bijzonder „ladylike", stellig een kern van waarheid bevat. Ze stond op een druk punt te wachten op de tram. Er wachtten nog eenige dames, waaronder eenige hyper modern gekleede, die de fashionable houding aannamenknieën doorgezakt, buik vooruit, hoofd ietwat lijdend rechts achterover hangend. Opeens beving onze gymnaste een gevoel van afschuw en hardop, zoodat alle omstanders het hooren konden, sprak ze tot haar gezellinZie nu die gedaantenHet lijken wel ledepoppen. Schandelijk, dat heet ook een vrouw 1 Ik zou ze wel allemaal bij de schouders willen pakken en ze in de houding willen zetten. Niet de mode houding, maar de goede, menschelijke houding. Hoe zwaar zal het komende geslacht voor de dwaashe'd van him moeder moeten boeten 1" Is er voor doovemans ooren gesproken? Neen, gelukkig niet. Het aantal „hobbezakken", zooals de oude oorspronkelijke naam luidt, wordt steeds gr outer. Maar het zim nu geen hobbezakken meert Een modieus gekleede dame ziet er nu ,-hobbezakkiger" uit dan haar „reform"~zus!er. Zie de jongste modeprentjes. Die mode, die mode I Deze eischt den laatsten tijd, dat kleur van hear en kleeding der dames in overeenstemming zim, wel te verstaan, dat de haarkleur zich moet aanpassen bij die der klee- I ding, en niet omgekeerd. De Pariische mode-koningen zim van mee ning, dat de kleur van het haar, 't zij meer of minder donker, toch slecht harmonieert met de levend;cre, Oostersche kleuren van de moderne dameskleeding. De Pariische dame, die zich zelf respecteert, duldt natuurlijk niet, dat haar kansel slecht zou .doen" bü haar tango- of an der kleurrijk gewaad en dus.laat ze hein- haar brons, groen of blauw verven. Alle kleu ren van den regenboog mogen aan het kapsel gegeven worden, mits men zorgt eene goede nuance met de Meeding te krijgen. Op een reünie van Panische dvque was dezer dagen een schoone, die haar kapsel met goud poeder bestrooid had. en een andere, wier haren van een keurig spinaziegroen waren wat in- derdaad buitengewoon gunstig afstak bit de zéér roode blosjes d;e ze op haar beide wanden j had aangebracht. En op een anderen avond kon j men in de Ooéra Coniique een dame zien, wier hoofdtooi schitterend hemelsblauw was. Het schijnt echter, dat de kaopers nog niet zeker zim van de nuance nadat het kleurmiddel is opgedroogdZoo toonde een anderen avord een dame met een helderpaars kapsel zich vol strekt niet ingenomen met den lof die haar ven alle zijden over haar keuze werd toegezwaaid. „Wel neen", zei ze boos tegen eiken heer die haar complimenteerde, ,/t is niet mooi en u meent er niets van. 't Moest dan ook heele maal niet paars worden maar zeegroen. De men schen moeten nu wel denken, dat ik niet wijs ben' 't Is die akelige kapper, die 't nog niet goed kan. Laat ons hopen, zegt het HblcL, dat de Parij- sche kappers 't al doende beter leeren zullen en dat ze zoodoende hun bekoorlijke cliënten niet langer door een verkeerde nuance zullen blootstellen aan het gevaar voor „niet goed wijs" te worden aangezien! Als „Niet goed wijs" of ten minste dwaas en dom moet gekwalificeerd worden een andere uiting der mode, een soort van deftig-doenerij der neringdoenden in onze groote steden, en van anderen evenzeer, om voor de meest alledaag- sche artikelen en zaken vreemde woorden te be zigen. Dat geschied door menschen, die ternauwer nood zich behoorlijk in hun moedertaal kun nen uitdrukken. „Schrijf Hollandschzegt Neerlandia voor de zooveelste maal, en don geeft zij de volgen de taaiberisping, welke vele Nederlanders wel eens ter harte mogen nemen: COHCEMUU HANS AUGOSTIH. AMSTERDAM. Vertegenwoordiger voor Amersfoort: LOUIS KLEIN. Groote Zaal Amlcitia. DINSDAG 13 JANUARI, 8 nar, een enkel optrerfen van den schitterenden Pianist Programma: Werken van BACH, SCHUMANN, BRAHMS, LISZT, PERCY GRAINGER, GRIEG BlülhneiConcertvleugel van de Firma DUWAER NAE-SENS, Hoofdvertegenwoordigers voor Nederland t Amsterdam, Stadhoudprskade 19-20, Den Haag. Kneuterdijk 20. Entrée: Hppren f 1 25, Dames fl.Leer lingen van Onderwijsinrichtingen f0.75. KajiriverUoiM» dagelijks bij de firma LOUIS KLEIN, Utreohtschestraat 8. Plmttsiiesprcklng bij loting in Araicitia op den concert dag, 's middags te 12»/s uur. belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons, Sluiten prolongatie Safe-Inrichting. M'IT »an. bij den Bond voor Vrouwenkiesrecht want hij voedt IJ op, om l'w rechten als - te leeren kennen. RECHTSKUNDIG BUREAU De Groot Kuyters, Havik 20. Amersfoort BEC11TSZA KIS. INCASSO»» TEKkOOPINtiEV ens. ens. ER BIEDT ZICH AAN een MEIS E, oud 21 jaar, P.G. voor hulp in de huishouding, goed kunnende naaien, ma zen en stoppen. Hoog l"on geen vereischte. Doel is geplaatst te worden in een net gezin. Brieven letter A. B. aan het bureau v.d. blad. Achter Luiaard 44 Amersfoort. Wat mengelmoes van talen mag Aan d'Amstel zich vermeien O, Stad, waar 't hart van Holland lag, Waar Vondel zong zijn reien! Maison de Dit, Café au Dat Hótel dewat?—.. Hoüande Maar ben Tc hier in zijn land. zijn stad. Zijn Amsterdam? 't Is schande. O, Hollandsch, Hollandsch klinkt niet fijn, 't Moet Frnnsch of Duitsch of Engeisch zijn. Daarom gebeiteld op je fries Maison de Merchandises En Jozef Levertraan et fils Gemaald op je marquises: O-jest, jawohlt en parlevinkt. Roept kellner, demoiselle I Zorgt, dat er vreemde rimram klinkt En aait je cl'ëntèle. Want Hollandsch, Hollandsch kl;nlct niet fijn, *t Moet Fransch, of Diritsch, of Engeisch zijn. 't Heet Broderie boülangerie. Lunchroom, costumière, Zum Dit, Zum Dat tapisserie, Carosserie parterre 't special, exquis, solied Dat trekt en 't is probabel. Al ken je je eigen moerstaal niet. Het klinkt toch fashionable. Want Hollandsch, Hollandsch kb'nkt niet P:n, 't Moet Fransch of Duitsch of Engeisch zijn. Liegt eigen vrucht als vreemd't is naar. Maar geeft een goed recetje, En plakt op e'gen werk en waar Een Engeisch etiquetje. Herdoopt in jam je vruchtendril En 't wordt als jam genrezen; Dat is het wat dom Holland wil 't Moet uit den vreemde wezen. Want Hollandsch, Hollandsch klinkt niet fijn, 't Moet Fransch of Duitsch of Engeisch zijn. Dat krolt op spiegelruit en deur Bargoensch uit alle talen Marchand, tailleur, coiffeur, coupeur, Hier houdt men commensalen Zoo snorkt de poespas huis aan huis, Blageur heb ik niet gevonden! Je bent in eigen huis niet thuis En Holland, dat is zonde. Weet, Hollandsch, Hollandsch klinkt niet fijn, ln oorerv die verbasterd zijn. KEUVELAAR. L. G. POXüE Amersfoort. Vlasakker weg 44. Telephoon 169. Electriache schel- en telephoongeleidingen sy steem TORINO Dcfecteu buitengesloten ▼raagt prijs. Aanleg Qnderhoud Reparatie van bestaan de geleidingen. üoogeweg 76, Telef. 206. J. VAN GINKEL. L.upen, Leesglazen, B.-omelers, Koorts- Thermomet- Pa, enz. Verband- Sll Z'ekenwerp'egings- artikelen. Allo soorten Scharen, Messen en blibehooreods zaken bU Weverssinjrel 18. Schilder. Behanger. Handel In alle soorten Glas- en Verfwaren, Borstel» werk, Sponsen, Zeemlappen* schoon maakartikelen enz. (Naaunrlijk) Talelwater. Per fflesch 10.SO. Stoovclraai. Xeleleen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6